Pes napade psa!

Herr-Thor · 704582

Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #1830 : 21 Julij 2015, 14:58:02
Žal, če nimaš dokaza (fotke, posnetka), boš težko kaj dokazal. Lahko pa v prihodnje podaš prijavo, če boš ta dva psa še videl spuščena, brez nadzora.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1831 : 21 Julij 2015, 15:00:03
Prijavi vseeno, poleg tega pa prijavi ugriz v rit, tudi če je samo praska. Naj se potem sami zagovarjajo in ven mažejo.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #1832 : 21 Julij 2015, 21:20:47
Pa svojega psa fizicno zavarujte z ograjo, boksom ali pa ga date v hladen prostor, kamor sedaj spadajo psi v teh vrocih dnevih... (ce nimate ograjeno, je lahko vas pes sel sam izzivat, potem zbezal domov, za sabo pa trop tistih, ki ih je izzival - to vam bodo lahko trdili, ker pes ni bil pod kontrolo). Skoda financnih stroskov in saniranja psihe pri psu.


Andrej019

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #1833 : 24 Julij 2015, 19:33:12
Hvala za odgovore. Pač, se je zgodilo prvič in upam, da zadnjič.

Barbara, lahko bi pisal tu, da se zahvaljujem za tvoja ugibanja, pa ne bom :) Ugibaj še naprej.

LP



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #1834 : 15 September 2015, 13:10:29
hej

Mene pa samo zanima, a ima kdo kaj informacij (ce je zakonsko doloceno in s kaksnim rokom), v kolikem casu mora UVHVVR odlociti in poslati odlocbo, da se psa vpise v register oz. oznaci za nevarnega? Iscem po vseh moznih zakonih in ne najdem podatka..  ???


Lp..

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1835 : 15 September 2015, 13:43:15
Nimajo določeno. Odvisno je od posameznega inšpektorja koliko ima dela že pred tem primerom in če pride vmes kaj nujnega (recimo hudo zanemarjene živali, odvzem živali)...
Pri meni je trajalo, da sem prejela odločbo sicer o ustavitvi postopka in psica ni v registru, 3 mesece. Lahko pa vprašaš po telefonu dirkt UVHVVR če imajo časovne okvire. Policija ima zakonsko določene roke. Oni so bistveno prej, cca 14-21dni, podali kazen in odločbo (ne meni, ampak unmu, ki sem ga jaz prijavila).

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #1836 : 15 September 2015, 13:46:29
V tem primeru je prisla odlocba po vec kot enem letu, zato tudi sprasujem..  ??? ???

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1837 : 15 September 2015, 13:51:53
Komu pa? Oz. bolj me zanima  zaradi česa? Poškodovanja živali ali človeka? Ker imam tak občutek, da kadar se gre za ugriz do človeka, se hitrej ukrepa.

Najbolje da se obrneš direktno na kakega pravnika, ki že ima kako izkušnjo s tem in UVHVVR. Če pa se ve, da je pes resnično spada tja, pol pač, kupit nagobčnik in poskrbet za varnost v prihodnje.

A se še spomniš zadeve s stacionarnimi radarji in kazni, ki so prihalale po letu dni?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #1838 : 15 September 2015, 14:05:42
Zivali, ja, ne cloveka.

Mah, zakomplicirana situacija je, dejansko ne spada u register, ker je socializirana, prijazna do vseh, samo ene psice (sosedove) fizicno ne prebavlja in je prislo do ugriza (mozno da kuha zamero, kajti tadruga jo je ugriznila, ko je bila ta se mladic). Ta je vecja, nemc/rott mix, tadruga je cottonka, popolnoma nesocializirana (recimo jaz grem mimo nje s Cosmotom, ki jo totalno ignorira, ona renci v naju in je vsa naspicena).

Ne vem niti, kako bi v tem primeru potekala uradna prevzgoja, kako bos prevzgojil psico, ki je nastrojena samo do ene specificne psice, z drugimi nima nobenih problemov?

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1839 : 15 September 2015, 14:11:37
Čaki malo? Prevzgoja? To je po 2. zavedenem ugrizu v registru. Ali pa ob hujši poškodbi?
Saj imajo 5 ali 8. dni časa za pritožbo zoper odločbo. Potem pa se naredi praktični preizkus in se vidi obnašanja psa.

Zdaj, če z drugimi nima težav. To pomeni, na sprehodih kjer srečuje različne pse in psice ni težav, na kinoloških prireditvah tudi ne. Se res splača s psom hodit na tekme in naredit kak izpit, ker lažje dokazuješ, da imaš normalnega psa. 

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #1840 : 15 September 2015, 14:19:37
V tem casu, predno je prisla odlocba (ta, po vec kot enem letu) so imeli smolo, in se jim je psica s povodcem vred izmuznila iz avta, ravno naletela na sosedovo, in je prislo do ponovnega ugriza. Saj to je najvecji problem, ker vemo, kaj bo v naslednji odlocbi pisalo.  :-X  :(

Je pa psica v lasti dveh upokojencev, in pac niso sli na tecaj ali izpite (s prejsnjo nemsko ovcarko je opravil BBh, ampak takrat je bil se bolj pri zdravju). Se pa vsak dan sprehajajo po mestu, srecujejo ljudi, pse, otroke, itd., nobenih problemov, nikoli.

Pritozbe zoper odlocbo pa ni dal (rok je sedaj ze mimo).

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1841 : 15 September 2015, 14:29:53
1x je še res nezgoda in nesreča. Potem je pa že šlamparija, žal. Ali pa bi radi, da še tretjič taisto ugrizne? To je tako, kot, da bi jaz mojo spustila na neograjeno dvorišče, brez povodca ali pa šlampasto privezano in brez kakršnekoli komande....Pa točno vem, da imajo sosedi mačkek ki zajadrajo tudi k nam na mišolov in da jih moja z največjim veseljem podi in bi znala mogoče tudi kakšno ugriznit.

Zdaj, bodo pač morali it k Alenki na prevzgojo. Mislim, da je še vedno edina. Ker so pred leti zavrnili hudičevo dober program, ker pač niso zagovarjali fizične prisile.  ::) Razumi, če moreš.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #1842 : 15 September 2015, 14:37:41
Obakrat je bila nesreca oz. smola. Prvic je psici nekdo odpru vrata ograjenega dvorisca (se vedno se ne ve kdo), zdaj drugic jo je dajal iz avta in se mu je s povodcem vred izmuznila. Zdaj, ko je pac prisla odlocba nosi nagobcnik, samo pac, za evtanazijo to pac ni, za moje pojme. In se zavedamo, da ze do tadrugega ugriza nebi smelo prit, ampak pac se je zgodilo in nimamo kaj. Pa so zelo ves cas pazili. Govoriti o neodgovornosti jev tem primeru nesmiselno, zal.

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


BlackSwan

  • Gost
Odgovori #1843 : 15 September 2015, 14:44:18
Ni v Zakonu o zaščiti živali, Pravilniku o zaščiti hišnih živali ali Zakonu o inšpekcijskem nadzoru, zato se verjetno uporablja Zakon o splošnem upravnem postopku (glede na 3/II ZIN).

99/II ZUP:
Citiraj
(2) Če roki niso določeni z zakonom, podzakonskim predpisom, aktom za izvrševanje javnih pooblastil ali predpisom lokalne skupnosti, jih glede na okoliščine primera določi uradna oseba, ki vodi postopek.

222 ZUP:
Citiraj
4. Rok za odločbo
222. člen
(1) Kadar se začne postopek na zahtevo stranke oziroma po uradni dolžnosti, če je to v interesu stranke, pa pred odločitvijo ni potreben poseben ugotovitveni postopek, mora pristojni organ izdati odločbo in jo vročiti stranki čimprej, najpozneje pa v enem mesecu od dneva, ko je prejel popolno vlogo za začetek postopka, oziroma od dneva, ko je bil začet postopek po uradni dolžnosti. V drugih primerih, ko se začne postopek na zahtevo stranke oziroma po uradni dolžnosti, če je to v interesu stranke, mora pristojni organ izdati odločbo in jo vročiti stranki najpozneje v dveh mesecih.
(2) Če stranka vloži vlogo, ki je nepopolna in jo po pozivu dopolni, začne teči rok iz prejšnjega odstavka od dne, ko je organ prejel dopolnitev vloge.
(3) Rok iz prvega odstavka tega člena ne teče v času, ko je postopek prekinjen po 153. členu tega zakona, in v primerih iz desetega odstavka 82. člena tega zakona.
(4) Če pristojni organ, zoper katerega odločbo je dovoljena pritožba, ne izda odločbe in je ne vroči stranki v predpisanem roku, ima stranka pravico do pritožbe, kot da bi bil njen zahtevek zavrnjen.

To je pa vse kar sem jaz sposobna okvirno najti. :)



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #1844 : 15 September 2015, 14:51:56
BlackSwan hvala! Kako se pa steje rok za pritozbo potem (glede na 4. tocko), vseeno v 8ih dneh?  ???

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


BlackSwan

  • Gost
Odgovori #1845 : 15 September 2015, 15:07:55
235/I,IV ZUP:
Citiraj
(1) Pritožba se vloži v 15 dneh, če ni z zakonom drugače določeno.
(4) Oseba, ki ji odločba ni bila vročena, čeprav posega v njene pravice oziroma pravne koristi, lahko zahteva vročitev pod pogoji iz drugega odstavka 229. člena tega zakona

229/II ZUP:
Citiraj
(2) Če osebi, ki bi morala biti udeležena kot stranski udeleženec, ni bila vročena odločba, lahko v roku, ki ga ima stranka za vložitev pritožbe, zahteva vročitev odločbe in nato vloži pritožbo v enakem roku, kot je določen za stranko, če iz vseh okoliščin izhaja, da za izdajo odločbe ta oseba ni vedela oziroma iz okoliščin ni mogla sklepati, da je bila odločba izdana. Če pristojni organ ne ugodi zahtevi za vročitev odločbe, zahtevo s sklepom zavrže. Zoper ta sklep je dovoljena pritožba.
Razumem kot 8 dni (oz. kolikor je zakonsko določeno) za zahtevo vročitve odločbe + 8 dni za pritožbo; ampak me ne jemat 100% za besedo, ker pri študiju še nisem prišla do upravnega prava. :)

239/IV ZUP:
Citiraj
(4) Kadar stranka vloži pritožbo zato, ker organ prve stopnje o njeni zahtevi ni izdal odločbe (četrti odstavek 222. člena tega zakona), jo organ prve stopnje takoj pošlje organu druge stopnje, ki ravna po 255. členu tega zakona.

255 ZUP:
Citiraj
(1) Če se je stranka pritožila zato, ker o njeni zahtevi organ prve stopnje ni izdal odločbe (četrti odstavek 222. člena tega zakona) zahteva organ druge stopnje, naj mu organ prve stopnje sporoči, zakaj odločbe ni pravočasno izdal. Če spozna, da odločba iz opravičenih razlogov oziroma iz razlogov, ki so na strani stranke, ni bila pravočasno izdana, podaljša organu prve stopnje rok za odločbo za toliko časa, kolikor je trajal razlog za zamudo, vendar ne več kot za en mesec.
(2) Če razlogi, zaradi katerih odločba ni bila pravočasno izdana, niso opravičeni, zahteva organ druge stopnje, naj mu organ prve stopnje pošlje dokumente zadeve.
(3) Če lahko organ druge stopnje reši zadevo po dokumentih, izda svojo odločbo; če je ne more rešiti na ta način, pa opravi postopek in nato s svojo odločbo reši zadevo. Le izjemoma, če spozna, da bo postopek hitreje in bolj ekonomično izvedel organ prve stopnje, naloži njemu, naj to stori in mu v določenem roku pošlje zbrane podatke, nakar sam reši zadevo. Taka odločba je dokončna.



dolcearca

  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #1846 : 16 September 2015, 09:54:46
Naj pogleda na odločbi, tam je napisan rok za pritožbo. Ponavadi je 15 dni.

Škoda, če se ni pritožil...


Arcina spletna stran
http://www.swissyarca.com


nastee

  • *
    • Prispevkov: 30
    • Točke: 0
Odgovori #1847 : 18 Januar 2016, 18:15:37
Živijo, rabila bi kakšno informacijo, nasvet, izkušnje...

Oče je bil z našim na sprehodu (na povodcu), nasproti jima je prišla "soseda" s svojim (tudi privezanim), ki drugih  ne prenese oz. napada. Njen se je zagnal v našega in ker je bila na klancu in makadamu, ga je spustila. Oče je skušal zaščititi našega, ampak sta prišla skupaj, pregnal ga je, ko se je pripravljal, da drugič napade.
Psa sta menda oba ok, je pa v vsem tem ugriz kasiral oče.
Psa sta enakih barv in velikosti, tako da ni jasno kateri je bil, je pa kilaža cca. 50kg, tako da nista ravno nedolžni luknjici. ;)
Danes gre k zdravniku, pri vetu je bil (sicer sam), pojasnil kaj je bilo in se pozanimal kako grejo zadeve. Jutri bo po vsej verjetnosti vseeno peljal pokazat psa.
Z dotičnim psom imam tudi sama slabe izkušnje, nisem edina. Problem je, ker ga ne obvladajo, nagobčnika nima in pri 50kg to ni štos. Saj ga vozijo po eni in isti poti in se izogibajo drugim, ampak včasih pač ne gre.

Zanima me, na kaj naj bomo pripravljeni in kakšne sitnosti imamo lahko mi, glede na to, da ni jasno kateri pes je bil, kljub temu, da je jasno kateri je napadalec.


“Questers of the truth, that’s who dogs are; seekers after the invisible scent of another being’s authentic core.”
- Jeffrey Moussaieff Masson


Keka

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 1
Odgovori #1848 : 18 Januar 2016, 21:01:34
Jaz sicer ne znam svetovat v tem primeru, bi pa opozorila, da bo "soseda" najbrž rekla, da je napadel vaš in bo očetova beseda proti njeni. Tako da lahko pričakujete kar fajn sitnosti, ker zdravnik naj bi ugriz prijavil in potem sledijo postopki. Upam, da je pes cepljen proti steklini.



nastee

  • *
    • Prispevkov: 30
    • Točke: 0
Odgovori #1849 : 18 Januar 2016, 21:31:48
Ja, Keka, ravno zato sem spraševala ;) se mi je svitalo, da je situacija zoprna, še posebej po tem, ko sem prebrala kakšne komplikacije je imela Čara z dokazovanjem, da njena psica ni napadalna. ;)
Sva se pa z očetom še enkrat slišala in pravi, da ga pri zdravniku ni noben izrecno vprašal kateri pes je bil (je rekel samo, da ga je ugriznil pes). Več pa da tudi ni pojasnjeval.
Psa je pa tudi za vsak slučaj že danes peljal k vetu in je vse ok.  :)
Se je pozanimal in bi v tem primeru bila res beseda proti besedi in bi sebi naredil več sitnosti, mogoče celo škode kot koristi.
Čeprav komot dokaže, da naš ni napadalen, še včeraj se je čisto normalno šetal v gužvi na gospodarcu :P

“Questers of the truth, that’s who dogs are; seekers after the invisible scent of another being’s authentic core.”
- Jeffrey Moussaieff Masson


Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #1850 : 19 Januar 2016, 08:17:04
Glede na to, da ne veš, od katerega psa je ugriz, je vse skupaj po moje Sizifovo delo. Pa ne da bi branila napadalnega psa, ampak prav možno je, da je tvojega očeta po nesreči ugriznil njegov pes.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1851 : 19 Januar 2016, 08:51:20
Če se ne ve kateri  pes je ugriznil je problem. Sicer bi inšpektor obema prišel na dom in videl obnašanje obeh psov in se po videnem, prebranem odločil. Bi se pa pomenla z lastnico psa. Drugič nima kaj spustit psa. Pa če bo stolčena in krvava zaradi tega. Psa naj obdrži. Lahko si pomaga tudi s haltijem. Še bolje pa z vzgojo in šolanjem, da bo psa bolj obvladala na besedo.

Pse je treba znat narazen dobit. Kar je enostavno, če imaš prpo od psa, ki sploh ne zna zagrabit in se lahko ukvarjaš samo z enim napadalcem.

Pred uhu leti, je naš pokojni pes ugriznil mamo, ker ga je štorasto stran od psa spravljala. Psa moraš zagrabit odzadaj za ovratnico ali pa kožo na vratu ali narediš zanko s povodcem in ga naravnost v zrak dvigneš, da zadušiš in tako spusti prijem. Telo stran od pasje glave in zob.



http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Asja

  • *
    • Prispevkov: 161
    • Točke: 1
Odgovori #1852 : 19 Januar 2016, 12:18:36
Pa tudi če bi inšpektor zaznal, da je en pes bolj agresiven od drugega - a je to nujno znak, da je prvi ugriznil?

Spolzek teren, kot rečeno.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1853 : 19 Januar 2016, 14:16:28
Odloči se glede na videno, včasih se tudi naredi replika, da se vidi v živo pasje in človeške odzive, kdo grize in kdo ne.
Na taki podlagi se potem podeli ali pa odvzame status nevarnega psa.
Sej večina inšpektorjev ni glih po župi priplavala. In se znajo odločit kdaj psa v register in kdaj ne. Tudi izkušnje z lažnimi prijavami imajo.

Ni važno kdo je prvi ugriznil, važno je "Ali pes grize". Razlika je samo, če pes čopne vlomilca, če je pes na zagrajenem dvorišču pa en tuji pes preskoči ali spleza pod ograjo in ga tvoj začopati. Tam psi ne pridejo v register in lastniki niso kaznovani.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


aegir

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
Odgovori #1854 : 19 Januar 2016, 16:30:18
Če tok težkega psa ne more zadržat, ji svetuj naj si nabavi bodečko. Varnost je na prvem mestu in ni fino če letiš s psom po luftu.



nastee

  • *
    • Prispevkov: 30
    • Točke: 0
Odgovori #1855 : 19 Januar 2016, 16:37:47
Stvari ne bo kompliciral. Je pa šel že včeraj na obisk, ampak ženske ni bilo doma, tako da gre danes še enkrat. Pomoje itak ne bo nič zaleglo, je ženska očetu že prej enkrat jamrala, da ga ne more obvladat. Pes star že ene 7, 8 let in se jim to dogaja že skoraj od začetka. Od daleč kričijo, če se umakneš, da gredo lahko mimo, zdaj že pokojnega psa je imel oče enkrat na dvorišču (privezanega) in je njena hčerka svojega privezala za steber javne razsvetljave in šla rečt očetu, če našega pelje v hišo, da gre lahko mimo, jaz sem ju tudi že vlekla narazen...  :-X
Škoda, da imaš na koncu ti enako ali še več sitnosti kot tisti, ki svojega psa ne obvlada. ;)

Mislim, da so ga nekaj časa celo sprehajali s haltijem, potem pa opustili, ker "ne pomaga". Ne vem, če njim sploh lahko kaj pomaga.

“Questers of the truth, that’s who dogs are; seekers after the invisible scent of another being’s authentic core.”
- Jeffrey Moussaieff Masson


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #1856 : 19 Januar 2016, 16:50:57
Nagobcnik, ki je "odprtega" tipa, da lahko pes diha in pije vodo. Vse ostalo nima nobenega pomena (razen solanje, pa se to ne povsod), sploh ne bodecka.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1857 : 19 Januar 2016, 18:27:35
Če tok težkega psa ne more zadržat, ji svetuj naj si nabavi bodečko. Varnost je na prvem mestu in ni fino če letiš s psom po luftu.

Nikakor bodečke! Ravno zaradi varnosti. Boljši je kvaliteten nagobčnik, lahko kovinski ali pa tisti takvaliteten plastični Baskerville. Fizično bi ga lažje obvladali, če bi bil pripet na halti ali oprsnico s sprednjim pripenjanjem + na ovratnico.

Bodečke ne moreš z roko zagrabit po potrebi + psu lahko poškuduje vrat, ker če ima tak nagon, ga tudi tista bolečina od bodečke ne bo ustavila, ampak še bolj napsihirala in se bodice zarile v kožo. Videno.

Opcija je še kak Alfakan ali kdo drug s podobnim načinom dela. S silo ne bodo kam prišli, razen, da bodo imeli še večje probleme in da bo najbrž pogrizel še njih.

Če se resno odločijo, da bi svoje življenje s psom olajšali v prvi vrsti sebi in ga naredili celo prijetnega, se da še marsikaj naredit. Enim lastnikom  ne pomaga čisto nič, ker so preveč leni.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


aegir

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
Odgovori #1858 : 19 Januar 2016, 21:18:43
Ne vem no men bodecka full pomaga. Sicer imam uno za kratkodlake pse od sprengerja, in pa psa dvojno pripetega (navadna ovratnica+bodecka po potrebi). Vedno je v uporabi ko sem ob cesti, ko sem med psi... Je pa res da ce je pes agresiven, bi blo treba tud nagobcnik met gor.



Tiasshy

  • *
    • Prispevkov: 28
    • Točke: 0
Odgovori #1859 : 06 Januar 2017, 21:42:50
Pozdravljeni. Jaz imam težavo in vas prosim za predlog, komentarje ali vsaj podporo. Trenutno živim v Franciji, se pa zadeva nanaša na družinskega psa, ki je ostal v Sloveniji. To povem zato, ker sama nisem bila priča in sem o nesrečnem dogodku slišala preko telefona. Ni bil prvi. Ampak naj začnem na začetku. Mi smo našega Rikija našli poškodovanega in zlorabljenega v gozdu. Bal se je moških, palic in vode. Je nemški lovski terier, težak 10 kg. Kmalu smo ugotovili, da se s psi moškega spola ne razume najbolje. Ni napadel nobenega, ampak napad izziva s tem, da laja direktno pred psom in skoči v njega. To se dogaja samo na povodcu. Brez povodca ni napadel nikogar (se psov prav izogiba) ampak ker rad lovi mačke, je vedno na povodcu. Skratka problem je s sosedovim tropom psov. Sosed je najprej posvojil samca pasme Akite. Treniral ga je z električno ovratnico. Žena je razlagala, da se pes polula od strahu vsakič ko njen mož pride domov. (Čisto mimogrede, je pijanec, pretepa ženo in je bil že v zaporu. Na žalost ga je žena vedno vzela nazaj). Bilo je nekaj nesrečnih srečanj, ampak Riko je majhen, smo ga preprosto dvignili in odnesli domov. Nato je sosed posvojil dve samici iste pasme. Takrat se je začel teror na vasi. Napadli so bratrančevega psa ter ga oklali, vendar je bil bratrančev pes odvezan in ne na svojem dvorišču zato niso mogli podati prijave. Drugi napad je bil bolj resen. Psi so napadli našega Rikija. Moj brat ga je dvignil kot vedno, nakar so začeli skakati na brata. Bratrančev pes  je slišal napad ter prišel pomagati, ampak je imel nagobčnik (čisto četrta psička in njeni mladički so kakali na vrtu, ni jih maral, bratranec je za vsak slučaj dal nagobčnik, če je bil spuščen na vrtu). Rezultat pes zelo poškodovan, rešil ga je moj brat ki je s stolom tepel tri odrasle akite. Podana je bila prijava, sosed je končno mogel zgraditi ograjo. Res je situacija se je izboljšala, ampak psi so skakali na ograjo vsakič ko si šel mimo. Takrat sem se jaz odselila. Danes ima samo dva psa, saj sta se psici tepli in je bil prisiljen eno psico oddati. Danes me je brat poklical, da se je na domačem dvorišču zgodil napad. Psica je pritekla, ravno ko je brat peljal psa na sprehod. Zgrabila ga je za hrbet in začela tresti. Takrat je pritekla lastnica z drugim psom na vrvici. Prišla je dovolj blizu, da je še drugi pes napadel našega malčka! Ona je nato drugega psa odvlekla stran, moj brat je pa psico zbrcal v čeljust, da je spustila našega psa in ga, kot ponavadi, dvignil da ga ni mogla doseči. Domači nočejo klicati policije, tudi zato, ker Riki nima vidne rane in ker je malo agresiven (do samcev. Odkar se je vse tole začelo, je postal še malo bolj agresiven kot na začetku :( ). Plus brat je psico dobro obrcal, pravi da obstaja možnost, da jo je poškodoval v predelu čeljusti.

Jaz bi rada kaj storila, ampak ne morem. Sem predaleč. Nisem priča, niti ne živim blizu. Ampak to se dogaja že tri leta! Noben od sosedov noče policije klicat, ker je to preveč dela, policisti niti ne pridejo radi... Skratka preveč dela. Vse rane so plačali.

Rabim nasvet. Kaj lahko storim? Podam anonimno prijavo? Ali sploh lahko kaj storim? Svetujem domačim vsakič ko se to zgodi naj prijavijo, ampak nočejo. Bojim se, da bo prišlo do smrti. Res je čudež, da še ni prišlo, še posebej prej ko so bili pravi trop treh agresivnih psov.

P.S.
Slišim govorice, da želi pse rediti!!! Ter prodajati!!! To zagotovo ne more biti legalno???