Gomilar [Cairn Terrier]

**Jackie** · 310313

silver12

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #660 : 14 Januar 2016, 06:56:30
Res super izbira, smo se pravilno odločili...Karakter je odličen: vse mora imeti pod kontrolo, razposajen da ni kaj...vendar se tudi umiri ko nima pozornosti...svoj boks spoštuje in ponoči tam ne opravlja potrebe. Ni mi pa jasno od kje vzame toliko energije? Je tudi malo navihane sort, sedaj je že malo spoznal svoj teritorij in začenja počasi grizti stvari...edino za lulanje, je verjetno navajen za notri - zunaj ne lula. Kar počepne na hitro in opravi, ga je težko uloviti...kakšen nasvet glede tega? Imamo podlogo za plenico, lahko tudi časopis...? Tam kjer opravi, vedno sčistimo s kisom in vodo, zjutraj gre iz boksa takoj ven na sprehod (kaka zunaj), ko pa pride notri lula...naslednjič ga bom probal takoj po sprehodu na plenico nesti...(seveda ga nagrajujemo s priboljški)



silver12

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #661 : 14 Januar 2016, 07:19:04
Še ena slikca...



MANDY

  • Gost
Odgovori #662 : 14 Januar 2016, 11:56:17
Ko prideš domov počakaj minutko se obrni in ven na travo mogoče plenično podlogo z sabo. In ne sprehajaj se samo stoj kužka na povodcu in čakaj bodi potrpežljiv, če noče v hišo in zopet ven ko pa mu uspe super pohvala nagrada, pa bo.



Keka

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 1
Odgovori #663 : 14 Januar 2016, 13:00:23
Zanimivo, da kaka zunaj in lula potem notri. Jaz ti pravi nasvet težko dam, ker sta oba moja, ko sem ju dobila, lulala zunaj, Bongič je imel samo težave s kakanjem notri, ampak so mi rekli naj mu dam čas in ne silim vanj (ker sem ga ob vsakem poskusu počepa nosila ven in potem ni bilo nič) in se je počasi uredilo samo od sebe. Mi je bilo pa lažje, ker ga je vzrediteljica naučila, da se potrebo opravlja na časopis, tako da sem imela mesec in pol pač po kotih dnevne sobe časopisni papir - ko ga je zagrabilo, je moral bit papir blizu  :P.
Mogoče bi pri vas morali kužka najprej navadit na pleničko ali časopis in to tako, da mu jo nastavite po celem prostoru in počasi manjšate prostor, ki je prekrit s pleničko, dokler ne bo samo na enem delu in bo lulal samo tam. Potem pa to počasi prestavljate proti izhodu. V praksi sicer težko, ampak nekaj je treba. Ali si pa za vikend vzet čas in bit z njim zunaj toliko časa, da se tudi polula in seveda ful nagradit to (če ne bo premrzlo).
Dokler je mladiček se bodo sicer nezgode dogajale, tako da ne bodite preveč hudi nanj, ko se polula, bo že počasi...
To z grizenjem pa odpravite že v startu, zdaj je še luštkan ko ga dobite, da gricka copat, kasneje pa to ne bo več zabavno.
To, da je kot navit je pa povsem normalno. In ta super lastnost, da se umiri, ko nisi pozoren je tudi zelo značilna za cairne. Pri mojih je edino problem, če počivanje predolgo traja - prideta do mene in me en ščipa, drugi pa zavija kot volk - ker se ob takih stvareh ponavadi razburim in jima zagrozim z metlo in je včasih tudi takšna pozornost dovolj, če se preveč dolgočasita :D



silver12

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #664 : 14 Januar 2016, 16:26:19
No danes je prvič lulal zunaj...mislim da notri sploh ni hotel, se je postavil pred vrata da hoče ven iti...saj bo...je pa fino, da je boks postal njegovo zatočišče, tam ne opravi nobene potrebe...zjutraj, ga pa obvezno direktno iz boksa ven nesem...saj celo noč zadržuje...



Tija

  • *
    • Prispevkov: 82
    • Točke: 0
Odgovori #665 : 15 Januar 2016, 09:46:02
Jaz pa bi rekla, da je lulanje na pleničko precej tipicno za cairne. Naše2 sta oa dolgo časa not. Pa verjemite, da čim je počepni/a , takoj ven na travo.



silver12

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #666 : 15 Januar 2016, 09:59:04
Ja zgleda, da se je malo navajal na novo okolje...danes ni bilo problema, celo noč je zdržal v boksu, potem pa zunaj oboje opravil...fajn, da sem na dopustu da ga počasi uvedemo...da drugi teden lažje štartamo, ko bomo v službi/šoli...edino hčerka se malo boji, njegove razigranosti (skakanje, grizenje...), ampak korak po korak in bo tudi na tem področju boljše...



Tija

  • *
    • Prispevkov: 82
    • Točke: 0
Odgovori #667 : 04 Februar 2016, 09:50:13
Silver12, tale vaš kuža je zelo posrečen, zelo prav ste se odločili, da ste kupili rodovniškega.

Tista ženska ima non-stop nepasemske mladiče in spet so tu nezadovoljni kupci, ki imajo polno problemov. Pa se ne zmišljujem. Samo škoda je, da se nihče ne javi tu na forumu in pove svojo izkušnjo. Že 2x sem na Bolhi zasledelia oglas, enx so ponujali 9 mesečnega samčka, trenutno 15 mesečno samičko, oba nerodovniška od te ženske.  ??? :(

Tako, da, resnično počakajte na rodovniško leglo, boste dobili mladiča stabilnega karakterja, ki bo tipični predstavnik cairnov.
Trenutno imajo v Kinlandu na voljo še enega samčka. Spomladi in v tem letu so načrtovana tudi druga legla.



Keka

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 1
Odgovori #668 : 04 Februar 2016, 22:13:01
Žal je tako, da bodo odgovorni kupci prej itak iskali vse možne informacije in bodo spoznali tudi zakaj je pomembno, da imata starša legla vzrejno dovoljenje, neodgovorni se bodo pa samo zapičili v pasmo, poiskali najcenejšo varianto in šli v nakup, ki se potem v številnih primerih konča tako, da imajo s psom večje stroške ali pa ne ustreza njihovim pričakovanjem. Njihova odločitev, ampak jaz apeliram samo naj ne govorijo, da imajo cairnske terierje. Ko nekdo, ki ima psa od rane mladosti ves čas v alergijah reče, da ima cairna, potem ljudje dejansko mislijo, da je to povezano s to pasmo. Pa ni, ker cairni kakšnih zelo hudih alergij nimajo. In ena lastnica "čistokrvnega brez rodovnika" si je celo upala vzrediteljici cairnov napisat, da so cairni nenormalno agresivni, ker je njen žal takšen. Juhu. Da o psih, ki imajo diagnosticirano osteopatija mandibule, probleme s ščitnico, težave z zadnjimi nogami, sploh ne govorim. In to vse od psov od gospe, ki raje pse "pelje na sprehod" namesto na vzrejni pregled. Ne vem kako je peljala svoje štepanje, ampak dejstvo je, da je glavnina psov iz njene produkcije že na pogled precej drugačnih in bi moral biti to prvi alarm tistim, ki jih vabi nižja cena. Ne vem kaj je delala tekom svojega ukvarjanja s psi, ampak vmes je morala nekaj totalno zafurat, da ima danes toliko lastnikov njenih mladičev toliko težav. In ja, najbrž je tale nesrečnik, ki ga zdaj na bolhi prodajajo za nizko ceno, ker bojda nimajo časa zanj, tudi produkt te šteperske vzreje gospe KŽ in verjamem, da je razlog da ga prodajajo tudi v kakšni drugi netipični lastnosti, ki jo ima.
Res škoda.
Kinland ima samčka na voljo, trenutno sicer v najbolj nerodni starosti, ko so ušesa daljša kot noge, ampak ima vse potenciale, da bo super pes. Pa spomladi bodo nova legla, kot je Tija rekla, če ne gre drugače pa pokukajte čez mejo. Samo poskrbite, da boste kupili cairna z rodovnikom, ker tole štepanje je šlo prek vseh meja. Če boste pa  že kupovali pri šteperki pa za božjo voljo -  zatajite pasmo, ker cairnom delate s tem veliko krivico. So super kužki z malo ali skoraj nič zdravstvenimi težavami in bodite eni tistih, ki boste z odgovornim nakupom poskrbeli, da tako tudi ostane.



silver12

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #669 : 20 Februar 2016, 11:19:30
No, da se malo oglasim...no je že krepak mesec naokoli...čas še hitreje teče kot prej, sprehodi, učenje...No notri praktično ne lula več, če je pa že sila pa na časopisni papir pri vratih...skratka smo se že dobro navadli in on na nas. Malo smo ga že strenirali na sedi, lezi...vendar je najbolj poslušen takrat ko imaš priboljšek v roki, drugače ga še ne zanima kaj preveč...Je zelo družaben, odvadil se je skakanja na druge ljudi, še vedno je pa vshičen ko zaleda otroka in druge kužke. Ponavadi ga kar cuknemo naprej, pa je poštudiral da je najbolje da se takoj vsede in čaka na prihod kužka...skratka, dobro ve kaj lahko in kaj ne, malo nas prinaša naokoli...skratka smo super zadovoljni, je pa spremenil naš način življenja, na bolje seveda...malo več gibanja, smeha, hčerki bo pomagal tudi karakterno v določenih pogledih...če bi imeli še vrt, bi bilo pa ekstra...



silver12

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #670 : 21 Februar 2016, 15:11:36



Tija

  • *
    • Prispevkov: 82
    • Točke: 0
Odgovori #671 : 22 Februar 2016, 12:07:10
O poglej ga kako uboga  ;D. Lep kuža je, se vidi da rad je.
Me veseli, da ste se dobro ujeli. :)



silver12

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #672 : 22 Februar 2016, 13:01:21
Ja tu je morda še bolj buckast ker je "sveže skopan", tudi drugače moramo kar paziti na prehrani...da ni preveč priboljškov...imajo apetit, še dobro da je veliko v akciji...



Keka

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 1
Odgovori #673 : 22 Februar 2016, 19:06:27
Luštkan kuža. In ubogljiv :) Saj to veste, da se cairne minimalno kopa, ker mu boste drugače sprali zaščitni sloj na dlaki? Jaz moja dva minimalno, samo če je nujno. Glavnina svinjarije običajno pade dol sama od sebe še preden pridemo domov, če se mi zazdi, da je treba dlako malo očistit uporabim suh šampon, konkretno tuširanje pa pride na vrsto samo v ekstremnih primerih kot je valjanje po sveže pognojenem travniku.

Drugače se bom pa spet malo pohvalila. Tale vikend smo Hardyja spet pokazali na razstavi in moj priden fantek je zmagal v pasmi,  obenem pa dobil še oba potrebna naziva in je s tem postal slovenski  veleprvak v lepoti. Če se ne motim je to prvi cairn s tem nazivom ;)



JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #674 : 23 Februar 2016, 06:00:08
Keka, bravo, čestitke!!!
Na tej sliki je pa Hardy pravi maneken in profi!!  :o
A Bongota ne razstavljate ali je že osvojil potrebne nazive?



silver12

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #675 : 23 Februar 2016, 08:00:07
Pravi lepotec...ja za kopanje vemo, nekje se je valjal in je imel čuden vonj...v stanovanju je še bolj izrazito, uporabljamo neki mili šampon kupljen pri veterinarju.



Keka

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 1
Odgovori #676 : 23 Februar 2016, 08:07:50
Hvala za čestitke  :) Hardy že kar dobro ve kaj želim od njega kadar ima na sebi razstavni povodec in tudi pozira tako kot je treba ;)

Sem šla samo na eno razstavo z obema in potem hitro ugotovila, da to ne bo šlo, saj je bilo čisto preveč stresno, sploh ker sta bila v različnih razredih in potem rabiš še nekoga da ti pomaga vodit drugega psa, ker sam dveh hkrati ne moreš peljat v ringu.
Tako, da zdaj razstavljam samo po enega in glede na to, da mora Bongie zdaj čakat, da mine 365 dni od takrat, ko je odprl kandidaturo za osvojitev naziva slovenski prvak v lepoti, ima malo razstavne pavze in je samo spremljevalec. Je pa Bongie že osvojil nazive slovenski mladinski prvak v lepoti, pa avstrijski mladinski prvak je tudi že in pa hrvaški prvak v lepoti (tam ni treba čakat, da mine eno leto).

Vmes pa hodimo v hribe, na mini coursing, in pa živimo čisto običajno življenje hišnih ljubljenčkov kar pomeni tudi valjanje po snegu (če je) in pognojenih travnikih, "vzgajanje" otrok in drugih pasjih kameradov in podobno  :P Razstave niso neka nuja, bolj popestritev zame, ker je fino počvekat s prijatelji o dogodivščinah naših kosmatincev  :D



silver12

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #677 : 23 Februar 2016, 08:27:19
Tudi mi komaj čakamo hribe, kdaj se ga pa lahko malo bolj obremeni - glede sklepov, do kdaj je treba paziti? Zato ker je kot buldožer včasih, ima tolko energije...



Keka

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 1
Odgovori #678 : 23 Februar 2016, 09:36:33
Se mi zdi, da je kar od psa odvisno, čeprav so meni v pasji šoli rekli, da naj bi pes imel sprehoda po 5 minut na mesec starosti. Poleg tega težko vidiš kdaj je dovolj. Npr. Bongie je lahko že zelo utrujen, pa bo še vedno eksploziven in poln energije, se mi zdi da je takrat, ko je na koncu z močmi še posebej poreden. Potem pa samo pade dol.
Moraš pa vedet, da pes energije ne rabi porabljat samo s fizično, ampak tudi (oziroma v dobi odraščanja zlasti) z miselno aktivnostjo. Treba mu je zaposlit možgančke in potem se bo prej utrudil.



JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #679 : 24 Februar 2016, 05:53:00
Keka, super lepi in pridni!  :o
In ne bodite tako skromni, no. Krasno je brati o uspehih (razstavnih in tudi čisto "življenskih") naših kužkov!
Le tako naprej!



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #680 : 24 Februar 2016, 08:04:22
Kar se gibanja in sklepovja tiče-v največji meri je odvisno od genetike, zatem ustrezne prehrane, da pes ni debel, še posebno v fazi odraščanja.
Omejiš tekanje po hribu dol/gor, stopnicah. Gibanja kolikor ga pasje tačke poželijo, izogibaš se ponavljanju istih gibov, posebno metanju žog-zaenkrat. Par metov na sprehod je zadosti (če ga taka igra veseli).

Teren na začetku ravnina, predvsem travnato, gozdnato, makedam. Potem pa postopno kaki manjši kuclni tam pri cca 5 mesecih, s tem, da tek navzdol še vedno ni OK.

Je pa res treba usmirjat energijo tudi v vzgojo, kravžljat možgane. Pri malih pasmah je + to, da ga lahko nabašeš v rukzak, če rad hodiš po hribih in pes še ni zadosti sposoben, razvit.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


silver12

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #681 : 12 Marec 2016, 14:39:53
No sedaj že čisto domač, potrebo opravlja kot mora, bolj smo pozorni na prehrano...hčerka ga obožuje...danes se je hotel že kopati, pa se je malo uštel glede temperature vode. Prosim za informacijo ali je tale boks dovolj velik zanj:

http://www.ebay.de/itm/Cage-de-Transport-pour-Chien-Petite-1-Porte-Cage-Box-de-Transport-Alu-MDF-/191774770070?hash=item2ca6aac396:g:w7YAAOSwoydWipMo

Pa še nekaj me zanima, rad se vozi ampak vedno bruha...po cca 20min...kako vi prakticirate, vem prej ne sme jesti...smo šli kake 3 ure po obroku, pa je bilo prehitro...

In še eno vprašanje, kako ga navaditi da gre mimo drugih psov, ker skoz v njih sili...(s prehrano, ga cuknemo naprej...)?



silver12

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #682 : 12 Marec 2016, 14:40:19
Še prvo letošnje kopanje...



Keka

  • *
    • Prispevkov: 274
    • Točke: 1
Odgovori #683 : 12 Marec 2016, 17:25:33
Glede boksa ti ne nam  svetovat, ker ga jaz ne uporabljam. Hardy je kot mladič imel težave s slabostjo med vožnjo in sem mu potem kupila varnostni pas in se zdaj vozi na zadnjih sedežih, samo privezan in od takrat nikoli ni več bruhal med vožnjo. Enako je samo privezan tudi Bongie, res pa je da gre on običajno potem ležat na tla. Z varnostnega vidika sicer ne najboljša rešitev za psa - če bo boks dobro prenašal, potem je to vsekakor bolje zanj.
Na sprehodih pa, vsaj kot sem prebrala na tem forumu, punce pohvalijo odvračanje pozornosti s priboljškom. Jaz priznam, da nimam potrpljenja pa tudi Hardyjeva teža je ves čas na robu in bi bil potem ful predebel, tako da ju jaz, če ravno tiščita v kakšnega, pač na kratko držim dokler ne gremo mimo. Sta se pa že navadila, da sem smotana lastnica in ne pustim druženja z drugimi nepoznanimi psi (po tistem, ko smo fasali kužni kašelj od enega, ki se je prosto sprehajal in ovohal z vsemi) in največkrat nimam takih težav.



silver12

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #684 : 12 Marec 2016, 17:52:14
Hvala spet za pomoč...glede boksa bomo še malo premislili, morda se bo s časom malo umiril in ne bo skakal po celem avtu. Morda je tudi to razlog za bruhanje...bomo še malo počakali, pa bomo potem videli...lep dan še naprej!



Tija

  • *
    • Prispevkov: 82
    • Točke: 0
Odgovori #685 : 13 Marec 2016, 13:45:35
Ta boks je dovolj velik. Tok mora bit, da lahko leži in se obrača. Mi imamo Atlas 40 in se oba not vozita.
Zaradi varnosti bo bolje če se navadi na boks.
Pri nas ta mala ni navajena vožnje brez kletke, ta velik pa lahko lepo spi pod nogami.




Tija

  • *
    • Prispevkov: 82
    • Točke: 0
Odgovori #686 : 14 Marec 2016, 18:46:54
 :silver Hvala da deliš fotke z nami. Zadnjič jih nisem videla. Kuža raste v lepotca vidim, na polno vas zaposluje  :)



silver12

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #687 : 15 Marec 2016, 07:51:50
Hvala, je fajn malo pokramljati...



silver12

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #688 : 21 Marec 2016, 10:08:29
Evo spet jaz :)

Zanima me, kako je z nego dlake...sedaj ga sem ter tja prečešemo s krtačo (zgleda kot bucke). Kako je pa kasneje, s trimanjem...ali vi ročno pulite podlako, imate furminator...kdaj sploh začeti...včeraj je kar na škrge dihal...



Tija

  • *
    • Prispevkov: 82
    • Točke: 0
Odgovori #689 : 21 Marec 2016, 12:34:06
Živjo.

Najbolje ročno, tako je najbolj kvalitetna dlaka. Trima se jih lahko že od majnega. Najbolje bi bilo, da se prvič naročite, da sploh vidite kako to gre.
Talija Gajari to dela, samo ne boste takoj na vrsti.