Lipicanci

lusy · 59785

lusy

  • *
    • Prispevkov: 92
    • Točke: 0
  • Daška
: 08 Maj 2007, 14:51:19
NEVEM ZAKAJ SO MI LIPICANCI TAKO ZELO VŠEČ

lipicanci so super

Saša


sailila

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 07 September 2007, 12:20:45
bejbe super da ste odprle temo o nasih belih kraskih biserov ;) vendar me zanima katera je ze res jahala lipicanca?namrec tako kot so lipicanci priljubljeni(temperametni,inteligentni,dozivijo visoko starost) so po drugi strani nepriljubljeni(vecinoma so beli-kar pomeni da se takoj umazejo in so le redko res beli,ker je njihova reja cisto cista,ze vrsto let niso dodajali sveze krvi je lipicanec je lipicanes prav zaradi videza nepriljubljen pri tekmovanjih v dresuri,kjer so trenutno zazeleni visoki,atletski konji vecinoma nemske reje.in tudi slovenci ga ne znamo najbolj cenit nrp. italijani,avstrijci imajo veliko vec ljubiteljov,rejnih centrov teh konj. leta 1580 je nadvodja karel avstrijski ustanovil dvorno kobilarno v kraskem predelu pri trsu v tedanji avstriji.iz spanijej je pripeljal zrebce(za oplemenitev pasme),ki so zacetniki petih od sestih lipicanskih maticnih linij:CONVERSANO,PLUTO,MAESTOSO,FAVORY IN NEAPOLITANO.zacetnik sestsega rodu pa je bil arabski zrebec SIGLAVY.zanimivo je tudi to da ne obstajajo samo beli lipicanci ampak tudi temno rjavi in crni,ki jih predvsem vzrejajo na hrvaskem(djakovo)-po domace jim pravimo djakovski lipicanec in na madzarskem.tako kot vsak konj tudi lipicanec rabi pravilno vzgojo da postane zanesljiv sopotnik v v razlicnih konjskih panogah(terenski konj,solski konj,dresuras,vprezni konji...)



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #2 : 07 September 2007, 15:13:11
jaz sem jih jahala in tudi imela.
Mnenje o njihimam, da so predvsem kulturna dediščina.
Vsekakor je to konj, ki je bil vzrejan bolj za kočijo in parade kakor za uporabno jahanje ter vizualno po "baročnem" okusu ne sodobnem.
Niso pretirano fizično sposobni in so po značaju precej problematični-beri plaši in trmasti. To sem že enkrat nekje nekje napisala in seveda so bili vsi smrtno užaljeni- ampak taka  je pač resnica.
Njihova edina prednost (ali pa tudi slabost, s stališča udobnosti  jahanja) so zelo visoki hodi iz česar izhaja zanesljivost na težavnem terenu in za šport talent za passaage in piaf. Vsekaor pa so zanimivi in za določen okus s svojo enkratnostjo lepi.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


andi

  • *
    • Prispevkov: 258
    • Točke: 1
Odgovori #3 : 07 September 2007, 17:43:58
Deteljica, zanimivo. Podajaš ravno nasprotna opažanja kot dolgoletni rejci lipicancev. Za resnico pa tvoje izkušnje ne moreš določiti. So inteligentna bitja, posledično znajo fajn uporabljati svojo voljo in nevoljo. Plašnega lipicanca pa še nisem uspela srečati; v prejšnji štali smo jih imeli; izkazali so se kot zanesljivi terenski konji in sedaj imamo v štali 3.
Zaenkrat o svojem lahko govorim samo pri delu na roko in moram reči, da je pri treh letih uspel iti iz boksa direkt v prikolico, ki je ni niti enkrat zamajal, nad nama je 50 m letel helikopter, pa je dete samo prečekiralo moj odziv in ker sem bila mirna, je bil miren on. Tudi zajec iz koruze ga ni vrgel iz tira. Na splošno pri sprehodih po gozdu in vasi nisva imela nikoli problema; z izjemo prhutajočega laboda. Prejšnji teden je prvič spoznal avtomobile in samo opazoval reakcije ljudi.
Odkar imam svojega, hodim do rejcev te pasme, spoznavam različne linije zato me je tvoj post precej presentil. Mogoče če poveš bolj konkretna dogajanja? Sploh glede fizične vzdržljivosti?



andi

  • *
    • Prispevkov: 258
    • Točke: 1
Odgovori #4 : 07 September 2007, 17:49:04
PS: s plašnostjo sem imela večje probleme pri hanoverancih, angloarabcih.
Glede barve pa ja, obup. Sploh ne pucam več vsak dan, ker smo zjutraj spet rumeni.



Bambi

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 9
Odgovori #5 : 07 September 2007, 18:03:59
Deteljica, lepo še od nekoga to slišat, sem že mislila, da sem samo jaz čudna  :'(. Do zdaj sem jahala dve lipicanki z zelo podobnimi lastnostmi (pa nista ne v sorodu ne v približno bližnjih štalah) - precej udobno in zanesljivo gibanje na terenu, primerna velikost  :) (če imaš meter pa čevap, pa konj ni navajen stat pri miru, ko ga hočeš zajahat, zna bit zabavno...) in... in... potem se počasi že konča  ::). Trma, plahost, agresija, da ne govorim o kamikaze popadkih (še nisem doživela konja, ki bi zavoljo tega, da bi se (iz ljubega miru in inata, jasno) losal jahača, v galopu pognal v cca 3 metre širok pas visokih grmov in mladih dreves; in jasno, skoraj fental oba; o mojih vzgojnih ukrepih raje ne bi  :-[ ::) - je pa bila po tem dogodku pridna ko jagenjček  8) )...

V glavnem, ne vem, ali so samo moje izkušnje tako slabe, a o lipicancih (karakterju) nimam prav dobrega mnenja. No, na srečo imam dobre reflekse in tudi sama karakter istrskega osla, tako da hujših posledic ni bilo, ampak za živce sprostit pa glih niso  :D.

ps: aja, še en briljantno ujet trenutek najine medsebojne ljubezni...




andi

  • *
    • Prispevkov: 258
    • Točke: 1
Odgovori #6 : 07 September 2007, 18:59:36
Hudaaaaaa fotka.

Iz čistega inata pa prav gotovo ne Bambi. Je pa gleda trebat malo bolj široko. No vsaj moje mnenje je tako in bolj in bolj ko se poglabljam v Parellija, bolj se strinjam s tem.



Halil

  • *
    • Prispevkov: 139
    • Točke: 0
  • by nusa osredkar- www.nusaosredkar.net
Odgovori #7 : 07 September 2007, 20:31:33
Da bi zagotovo lahko rekli takšen pa takšen je ta Lipicanec,bi morali narediti analizo z ogromno konj.Na podlagi 2,3,4 konj ki smo jih videli ne moremo reči da,če imajo tej konji slab značaj,da ga imajo sedaj pa vsi.Tako so tudi možne težave,da človek slabo jaha pa konj pač reagira z lastnostmi,ki jih je deteljica naštela.Pa deteljica brez zamere,jaz ti čisto verjamem,samo ne moreš pa reči da so pa zato vsi konji(lipicanci) taki...

Arabian horse


sailila

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 08 September 2007, 17:17:04
najprej je treba razumeti da pasme konj ni cisto isto kot pasme psov in da pasemski konji nimajo nekaksnega standarda kot pasemski oz. rodovniski psi(en izmed taksnih primerov je npr. nemska reja kjer se v rodovniku enega hanoveranca najdejo anglezi,oldenburgi...pac glede na trenutno potrebe in tudi zrebec ene pasme je lahko registriran za plemenjaka vec pasem.se boljsi primer so npr. konji slovenske toplokrvne pasme ki so sicer  zigosani v sloveniji pod to oznako a predniki so vecinoma hanoveranci,oldenburgi,selle france,anglezi itd...)kar pomeni da tudi konji posameznih pasem nimajo niti slucajno istega karakterja.seveda je pri lipicancih malo drugace saj pravi lipicanec naj bi bil oz. je potomec enega izmed 6 zgoraj opisanih linij in ze stoletja(na zalost ali na sreco) ne dodajajo drugih pasem k reji lipicancev.in kdor koli je delale z konji resno in se v njih poglablav ve da je veliko odvisno od samega konja in ne pasme.in tako kot poznam plasne,hudobne,"storaste" arabce(halil brez zamere ;)),oldenburge,selle francis,haflingerje,frizijce,islandce... in tudi lipicance prav tako poznam tudi zelo dobre,vecnamenske in psihicno stabilne predstavnike te pasme.moje osebno mnenje o lipicancih je da so iz vizualnega stalisca kot kante za smeti z zobotrebci AMPAK  ce je lipicanec pravilno vzgojen,ujahan,se z njim dela pravilno tako pod sedlom kot na tleh je super druzinski in terenski konjicek 8) in vem da enkrat ko bom v pokoju si bom prav taksnega lipicanca umislila za terencke za duso :-*




Halil

  • *
    • Prispevkov: 139
    • Točke: 0
  • by nusa osredkar- www.nusaosredkar.net
Odgovori #9 : 08 September 2007, 19:15:12
Dejstvo je,da večino lastnosti naredi vzgoja,tako slaba kot dobra.Pač za konja,ki se ga tepe je razumljivo,da bo potem agresivno,mislim,da se v tem pa skladamo,mar ne?

Arabian horse


T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #10 : 09 September 2007, 10:02:22
Jaz sem v šoli jahala 2 lipicanca.S 1. sva se precej dobro ujela z 2. pa pod nobenim pogojem.Imel je zelo ogaben kas,spotikal se je,ves čas plašil...mi niti niso ne vem kakšen wauuuu,kljub temu,da naj bi bil takšna znamenitost.
Mi je pa vseeno lepo pogledati kakšen nastop v dresuri.

http://www.youtube.com/user/gfsai

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #11 : 10 September 2007, 08:55:28
Moje izkušnje?
Moje izkušnje izvirajo iz poznavanja problematike lipicancev s, katerimi sem bila jaz v stiku  :-*.

To je pač tipično za forume,da vsak podaja lstne izkušnje  ::).
S konkretno mojim ni bilo večjih problemov-še najmanj pri nalagnju na prikolice, s hojami po stopnicah  in podobno- v teh disciplinah je vedno cirkuško blestel. Je pa bilio nakazano burno reagiranje na novosti in skrbno spremljanje okolice, zaradi česar ni bil v pozni starosti primeren za nobega razen izkušenega jahača , ki obvlada tudi veščine rodea  :P.
To ne pomeni,da sem imal z njim kakšne osebne težave-lahko sem ga jahal na dvojna brzdo po programih intermediere II, ali  na navadno v parkurjih L ali pa brez sedla in uzde - zgolj na aftri po terenu. Lahko je mirno nastopal v paradah dedka mraza po mestu itd- vseeno pa je vsak novinec v roku nekaj minut navadno poletel v velikem loku naokoli  ::). BIl je torej dovolj nemogoč, da je bil neuporaben za klub in so mi ga poklonili za klavno ceno že pri četrtem letu.
V klubu smo imali še nekaj lipicancev in vsi so bili na terenu občasno zelo zahtevni . Z izjemo enega starega napol nadušnega.
Kasnejše izkušnje imam iz časa ,ko sem pač živela med njimi - štiri leta sem bila namerč zaposlena v Lipici sicer  ne pri konjih, a zardi športa sem bila po štalah ves posti čas.
Pogosto sem bila tudi na turenjah, ki jih je lipica tedaj imela obilo in na mednarodnih tekmovanjih- in garantiram,da nobena druga tekmovalna ekipa z nobeno drugo vrsto konj ni imela toliko cirkusa z vednjem konj med nastanitvami in na prizoriščih ,kot mi z lipicanci. Celo na domačem terenu so bili pogosto edini, ki so se bali zastav ali transparentov,katere pač v navadnih dned ne visijo tam.
Verjamem,da kdor jaha po ustaljenit terenih in ima konja v znanem okollju ima lahko drugačne izkušnje moje izušnje so take kot so.Veseli , me da imate drugi boljše .

Da niso fizočno sposobni ni mišljeno, da so nezanesljivi v smislu varnosti. Napisala sem, da so zaradi visokih zanesljivi na terenu - se ne spotikajo in imajo ravnotežje.
Niso pa hitri, niso gibljivi  niso sposobni za več kot male preskokce. So pač konji bolj za zaprego, nošenje tovorov in parade. Če se kdo spomni kakega primerka , ki bi uspešno tekmoval v preskaovanju več kot L ali militariju naj mi sporoči  ;). Tudi od zlatih časov v 90 letih ni več nobenega v dresrnem vrhu- ali sem morda kaj zamudila in je spet kakšen kvalificiran na olimijado :o ? (mimogrede tisti , ki je bil in je še vedno konj z najboljšimi slovenskimi uvrstitvami je takrat v hlevu olipijade razbil šipo v oknu skoraj tri metre nad tlemi in vmesno odgrado spemenil v trske za kurjavo - najbrž zato ker je bil tako miren in neplašljiv v novem okolju  ::), v domačem boksu namreč ni bilo nikoli problemov  :))

Z barvo pa nasprotni nisem imal nikoli težav. Ob dovolj velikem boksu in čistem nastilju imajo občutek za higieno in se ne uležejo v drek. Izločajo navadno na kup , ne vsepovsod. Seveda pa morajo imeti možnost od malega,da se higiene naučijo in da jo lahko  vzrdžujejo. Premali boski ali privezi vsekakor niso za njih pa tudi "gorenjski" stil nastiljanja ni za to pasmo.




Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Bambi

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 9
Odgovori #12 : 10 September 2007, 13:54:01
Da ne bo kdo pretirano užaljen, moj post je bil malo za šalo, malo zares - pač moje izkušnje z lipicanci niso najboljše, kar me pravzaprav niti ne moti; če bo letos ista kobila frej, jo bom z veseljem rentala  ;) , dejstvo pa je, da sem s tema dvema kobilama imela relativno obsežne izkušnje in nobena me karakterno prav zelo ne pritegne.

Prva kobila je bila vzrejena pri istem človeku, ki jo je tudi obdržal, z njo je delal tako kot z ostalimi konji, kvečjemu še lepše, saj je vedel, da jo bo obdržal... Na terenu jo je bilo super jahat - ko smo pa prišli nazaj in sem hotela razjahat je pa tipa skoraj kap in mi je zatulil, naj ostanem gor, da je lahko prišel do mene in jo prijel za glavo, da se ne bi slučajno obrnila in mi naluknjala bedro... Slabih izkušenj ni imela kje dobit, ker jo je jahal samo on in redki izbranci, poleg tega pa je bil hlev 100m od njegovega doma, torej je imel stalen pregled nad dogajanjem v hlevu in na pašniku.

Druga kobila (moj ljubi katapult  ::) ) je pa res prišla v hlev šele slab mesec preden sem jo začela jahat, tako da res ne vem, kakšne izkušnje je imela prej. Redno sem jo takrat jahala samo jaz; ko sem se po drugem nehotnem razjahanju že kar zasekirala nad svojimi jahalnimi sposobnostmi in sem to tudi priznala tistemu, ki je konjičke rihtal, je rekel, da 'nene, ona pač ima take ideje, da bi malo folk dol s sebe metala; ja a ti niso povedali?'. Ne, niso, hvala  ::) Prvič sem dol letela, ker je srna iz grmovja skočila njej skoraj na glavo, tako da ji je oproščeno, tale dokumentiran padec je pa res bil sama žlehtnoba  :P. Ampak jo bom vseeno vesela, ko jo spet dobim v roke  ;).

Nisem torej bila v stiku z n lipincanci, da bi jih lahko objektivno ocenila, to mi je jasno; ampak izkušnje, ki jih imam, mi niso pustile najboljšega vtisa o njih. Mogoče se pa to še spremeni  :).



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #13 : 10 September 2007, 15:11:08
sej jaz tudi nimam nič proti njim. Moj je bil sploh meni najljubši konj, tudi po značaju - je bil, namreč bolj pasji značaj , pa ne v negativnem ampak v opisnem smislu. Prihajal je na odpoklic in spuščen hodil z mano na sprehode  :) Znal je tudi precej pasjih  trikcev  8),  celo aportiranje  :o
Ampak , da niso plašljivi ali da so zanesljivi jaz žal iz mojih izkušenj ne morem trdit  ::).

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


sailila

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 17 September 2007, 10:18:59
evo malo za razmisliti kaj se dogaja pri nasih sosedih glede lipicancev in v vidik kaj se lahko zgodi tudi pri nam ce se bo politika se (pre)vec vmesavala v slovensko konjerejo http://www.zivot.hr/index.hr.php?id=369  http://www.youtube.com/watch?v=OPCg5FmGiP0  :-X
in se peticija http://www.croatia.org/crown/articles/9224/1/Petition-for-unconditional-return-of-Croatian-Lipizzaners-from-Serbia/Stolen-Croatian-Lipizzaners-starving-in-Serbia.html



andi

  • *
    • Prispevkov: 258
    • Točke: 1
Odgovori #15 : 19 September 2007, 16:57:46
Deteljica; no za lipiške konje je itak znana plašnost.

Midva sva šla včeraj prvič na dolg sprehod na roki v čisto novem okolju, ki ga absolutno ni bil navajen od prej in poleg rahlega razburjenega pihanja ni bilo popolnoma nič plašnega v njemu. Prvi dan ob prihodu v nov dom pa tudi ne.
Hitrost pa....hm...naj mojega kdo ujame od dvanajstih konj na pašniku ;D Vsekakor je po Siglavy-u.



kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #16 : 19 September 2007, 17:10:02
Salila to sem pa videla že na konji.info  :( :'( :( Grozno me je stisnilo pri srčku  :(


Casmir

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 03 Oktober 2007, 16:17:17
Vse pesjanarje in predvsem ljubitelje lipicancev vabim to nedeljo, 7.10.2007 na "Dan odprtih vrat" v Lipico. Glavna predstava se začne ob 15 uri, sicer pa se prireditve dogajajo cel vikend.  :)

Več si lahko preberete na www.lipica.org

Vabljeni!



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #18 : 08 Oktober 2007, 10:23:15
Za naš 3. Zasavski konjeniški dan smo imeli tudi točko "Lipiške šole"...






Prava paša za oči  :) GG


T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #19 : 08 Oktober 2007, 10:26:30
Ime in priimek?

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #20 : 08 Oktober 2007, 12:47:32
To je Nejc Turinek z lipicancem 213 Pluto Samira (Samom) iz Vzrejnega centra lipicancev Marc!  ;D GG
   


*Lila*

  • *
    • Prispevkov: 625
    • Točke: 1
  • Islandci so zakon!
Odgovori #21 : 20 Oktober 2007, 19:58:16
Mi imamo pa doma tri konje od tega dva lipicanca in enega rjavca-mešanca.
So že stari in verjetno ko jih ne bo več, ne bomo imeli več konjev ampak te pasme ne bi
nikoli zamenjali.
Je pa zelo težko preboleti konja, nam je umrl eden in še zdej ko pogledam njegovo sliko mi gre na jok :'(
So malo plašni sicer pa najlepša pasma in kašne hode imajo :o

Lp



lusy

  • *
    • Prispevkov: 92
    • Točke: 0
  • Daška
Odgovori #22 : 25 Oktober 2007, 20:47:20
Meni se zdijo tako živahni,prijazni,predvsem pa po beli barvi
tako lepi.Zelo rada bi imela lipicanca vendar nimamo prostora pri hiši
zato pa ga lahko grem jahati vsak dan.
To je pa tako super.
Še posebej pa lipicanec skozi gozd ali pa po stezi. :o :o ;) :o :o

Saša


kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #23 : 26 Oktober 2007, 10:59:05
Men osebno lipicanci niso tok ušeč zajahat, majo meni osebno preveč trde hode  :-[


*Lila*

  • *
    • Prispevkov: 625
    • Točke: 1
  • Islandci so zakon!
Odgovori #24 : 26 Oktober 2007, 15:46:55
Jaz sem se sicer učila jahat na Andaluzijcu ki je kar podoben lipicancu le da je višji.
Zame imajo hode taprave najlepši so za kočijo, ker so tako elegantni in imajo visoke hode.
Ste bili v Lipici?
Prej omenjeni konj je znal španski korak in letos je en lipicanec v Lipici tudi delal španski korak.
Naučili so pa samo dva konja to delat (Lipica).
Jaz sem bila že od majhnega zmeraj okoli konjev, prvi kobili je moj nono kupil v Lipici Capriola-kolika :'( in Strana ki je še med nami ima pa že 21 let.
Najlepše je pa bilo ko smo šli žigosat žrebeta, tudi potem ko jih mi nismo več imeli, saj je bil moj tata v vrejni komisiji samo je kasneje odstopil, ker ko so nekateri svoje konje zmeraj nepravično ocenjevali( zmeraj višje ocene)
Tako upam da boste kaj razumeli ;)

Lp



kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #25 : 26 Oktober 2007, 17:23:35
Jaz sem bila že od majhnega zmeraj okoli konjev, prvi kobili je moj nono kupil v Lipici Capriola-kolika :'( in Strana ki je še med nami ima pa že 21 let.

men je ta kolika tok zahrbtna stvar  :-\ :'(


*Lila*

  • *
    • Prispevkov: 625
    • Točke: 1
  • Islandci so zakon!
Odgovori #26 : 27 Oktober 2007, 14:21:35
Ja kolika je res hudič :(
Nam so pogilna  že dva konja zaradi tega :(
Eden je bil najlepši plemenski žrebec v zruženju rejcev Lipicancev, bi dala tudi sliko samo takrat še nismo imeli digitalnega fotoaparata in nimamo njegove slike.

Lp



andi

  • *
    • Prispevkov: 258
    • Točke: 1

kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #28 : 28 Oktober 2007, 21:29:26
IIiii kaki luštni horsijiii  :o  ;D  :-*


*Lila*

  • *
    • Prispevkov: 625
    • Točke: 1
  • Islandci so zakon!
Odgovori #29 : 29 Oktober 2007, 12:45:38
Danes imam pa jaz rojstni dan. ;D
Pred devetimi leti sem za moj 6 rojstni dan sem dobila konja od moje kobile Capriole, tako da danes oba praznujeva ;D
Ni lepšega kot da te za rojstni dan pričaka majhen črn žrebiček z zvezdico na glavici :-*

Lp