Nizozemski schapendoes [Schapendoes]

Nika · 746832

MANDY

  • Gost
Odgovori #2130 : 17 April 2015, 09:03:43
Hvala ZOYA



pelukan

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 0
Odgovori #2131 : 20 April 2015, 11:39:56
držim pesti, da je bil obisk pri francoskemu šarmerju uspešen! se že veselim novih informacij!  ;D


renata_

  • *
    • Prispevkov: 183
    • Točke: 0
Odgovori #2132 : 21 April 2015, 18:52:31
Fibby je danes dopolnila 2 leti  :o.

Naša ''mala'' velika punca, energijska bombica, naš angelček in zmaj - ostani takšna kot si, ker točno takšno te imamo neizmerno radi  :-* :-* :-*







MANDY

  • Gost
Odgovori #2133 : 22 April 2015, 10:29:50
Vse najboljše Fibby in seveda tudi njenim bratcem in sestricam.  :)



MANDY

  • Gost
Odgovori #2134 : 04 Maj 2015, 14:09:15
 :) ;D Danes sem peljala Bello na UV pregled.
 Sporočam čudovite novice, mladički mali schapiji bodo kmalu prišli na svet (v začetku JUNIJA) našli smo 5 mladičkov.  :-* :-*
Bella je prava nagajivka, dobre volje in izkorišča svoje stanje  >:( .
Sploh noče več jest briketov brez dodatkov, običajno skledico le umaknem in ko je zelo lačna poje. Zdaj pa se jo razvaja  :-* in lumpa to ve  >:D :).



pelukan

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 0
Odgovori #2135 : 06 Maj 2015, 13:20:53
skoraj tako se veselim za Bello kot da bi jih mela Margo :) in res me zanima, kako bo Mon ami reagirala na vse kepice.


MANDY

  • Gost
Odgovori #2136 : 13 Maj 2015, 09:32:25
M-medvedkom Želimo vse najboljše za rojstni dan. Na svet so prišli 13.05.2013 in praznujejo dve leti.
Vse najboljše Mayk, Maylo, Maxsim, Makk, Margo, Mystic in Mon Am
Hvala Maji da tako lepo skrbi za Margo  :) :-* 






In še novejše fotografije dvoletnikov

Mayk







Mystic



Mon Ami




MANDY

  • Gost
Odgovori #2137 : 13 Maj 2015, 09:35:48



MANDY

  • Gost
Odgovori #2138 : 13 Maj 2015, 09:37:39
Se opravičujem tako dolgo že nisem lepila fotografij    ??? :'(



MANDY

  • Gost
Odgovori #2139 : 13 Maj 2015, 09:43:58
Mayk







Mystic



Mon Ami





MANDY

  • Gost
Odgovori #2140 : 13 Maj 2015, 09:50:44
Ne gre, si bo treba vzet malo več časa, da odkrijem sistem, dodajanja slik iz mojalbum.




MANDY

  • Gost
Odgovori #2142 : 13 Maj 2015, 14:11:51




MANDY

  • Gost
Odgovori #2143 : 13 Maj 2015, 14:15:57
Uau ne moreš verjet, uspelo
še ena od Mayka



Mystic



MANDY

  • Gost
Odgovori #2144 : 20 Maj 2015, 09:41:00
Tako zdaj bo pa že čas,da tudi mi odpremo svojo temo
 http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=14489.msg549407#new
Bliža se čas in po ultrazvoku sodeč bo pri nas spet živahno. :-* ;D
Bella se dobro počuti, je še vedno aktivna, čist navdušena ko delava vaje RO malce manj je divjanja z Mon Ami.
 Mona kot da bi vedela, Belli ne nagaja in je zelo, zelo pridna. Moram priznat, da me je skrbelo ker sta se prej skoz nekaj izivale, divjale nagajale a zdaj ko je Belli dovolj je dovolj in mala nič ne ugovarja, izsiljuje, prav neverjetno. Ja imamo se lepo in odštevamo tedne do prihoda malih medvedkov.



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #2145 : 12 Junij 2015, 12:46:39
Se ponovno oglašam, ker zadnje čase poslušam in berem na temo dedovanja barve same neprimerne komentarje.  :(

Za barvo mladiča sta odgovorna OBA starša, to pomeni, tako oče kot mama. OBA morata biti nosilca gena za rjavo barvo.  Črna in rjava sta osnovni barvi, bela je neke vrste podbarva, prav tako siva, svetlo rjava . Osnovna črna in rjava se lahko razvijeta v sivo in sverlo rjavo, vendar samo v kombinaciji z belo podbarvo. To sta lep primer Bella in njen sivo bel samček iz prvega legla.

Bella, ki je rjava nosi genski zapis recimo RR. Pes, ki je v osnovi črn in nosi gen za rjavo barvo pa ČR. Vsi Belini mladiči so nosilci rjavega gena R, in so ga dobili od mame. Od očeta so dobili še drug gen, ki je lahko Č  ali R. Če so dobili R so rjavi, Če so dobili Č so črni.

Prejšna dva Bellina samca, ki imata osnovno barvo črno, nosita genski zapis ČR, kar sta že prej dokazala s tem, da sta že prej dala rjave mladiče.

Za Bramija - sedanjega samca, pa se NE VE, če sigurno nosi rjav gen. Njegova mati ga je nosila, bila je črna z gen. zapisom ČR, torej je on od nje dobil ali Č ali R. Njegov oče Mogli je imel zapis ČČ. Torej je od njega sigurno dobil Č.  Glede na to, da že v prejšnjem njegovem leglu ni bilo rjavčka, je te verjetnosti zelo malo. Če bi Thomas hotel sigurno vedet, bi moral narediti genski test za barvo. Glede na to leglo (Bellino) pa sem sigurna, da ga ne nosi.

Pri Bellinih in RJAVIH PSICAH NASPLOH, je barva mladičev odvisna samo od tega kakšen genski zapis nosi SAMEC. Torej je odvisno samo od samca. Če hočeš imeti rjave mladiče pariš z rjavim samcem ali s samcem, za katerega sigurno veš, da nosi rjav gen. To pomeni, da je že dal rjave mladiče ali ima narejen genski test za barvo.

Aja, pa še ena zanimivost, za katero sploh ne vem, če veste. Renatina Kat ( Caatje Lauke van de Korte Toren) prihaja iz legla staršev, kjer sta OBA imela genski zapis ČR, ČR, oba z osnovno barvo črno- ki je dominantna ( premaga rjavo). In v njenem leglu sta bila dva rjavčka. In glede na  genetiko, je tudi ona lahko prenašalka rjave barve, njen zapis je ČR ali ČČ.

Upam, da bodo sedaj stvari okoli dedovanja barv malo bolj jasne.  ;D


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #2146 : 12 Junij 2015, 22:37:02
To je pri vseh pasmah, kjer imas poleg crne se rjavo, isto (BB, Bb, bb) - Heidi nisem dala testirati (je crna, vendar je njen oce dal tudi rjavega mladica, mama ne - oba crna - oce je tako Bb, in Heidi je imela 50% verjetnost da je eno ali drugo), a sem parila z rjavim samcem in na tak nacin izvedela, da je Heidi Bb. Da je svetlejse barve, pa je zraven se drug gen, ki ti da ven "diluted" barvo (pri tollerckih se te pse izloca iz vzreje, medtem ko carrierji za "buff" ostanejo - ni pa z nobenimi nic narobe).

Skratka: rjava barva je vedno recesivna glede na crno, ne glede na pasmo.


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #2147 : 13 Junij 2015, 10:48:16
Pri Belli bi lahko rekli, da ima tudi neke vrste "diluted" gen.  Ona je svetlo rjavo- bela, in tudi nekateri njeni otroci. Ni rjavo- bela, to je isto kot pri črni kombinaciji sivo- bel, in takšen je en njen sin. Bella ima res zelo barvno pester genski zapis za barve.  :o Ven lahko da noro veliko kombinacij barv. Takih ni veliko psic.
In ker vem, da si je želela rjave, sem to tudi napisala.  Na žalost tudi lastnika Bramija nimata naštudirane genetike, drugeče ne bi trdila, da Brami sigurno nosi rjav gen.  :(


MANDY

  • Gost
Odgovori #2148 : 13 Junij 2015, 15:09:41
 :) Pozdrav
Ja naša Bella ima lahko veliko kombinacij barv, kar smo že videli. Vendar tokrat pri tej paritvi barva ni bila na prvem mestu ampak čisto zadaj, čisto malo. In tudi lastnika Bramija nista nikoli trdila, da nosi rjav gen ampak, da je glede na njegove prednike majhna možnost. Če bi bila prva želja rjava barva bi 100% parili z drugim psom, ki je že imel rjave potomce. Vendar kot sem že zapisala barva ni bila pomembna, bolj druge dispozicije.



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #2149 : 13 Junij 2015, 15:59:39
Lastnika Bramija sta že prej in še en dan po Bellini kotitvi trdila, da nosi Brami rjav gen. Sta mi pisala, da sta me obvestila o leglu. In imam vse napisano preko FB, sem morala, tudi njma razložiti, da Brami ne nosi avtomatsko gen za rjavo barvo.

 Mateja, me pa zanima, če ni skrivnost, zakaj ste se odločili za Bramija in ne za Dalija? Katere so druge dispozicije? ???

Kolikor sem brala okoli, ste tudi vi bili presenečeni, da ni rjavčkov.


MANDY

  • Gost
Odgovori #2150 : 13 Junij 2015, 18:35:05
Saj sem napisala, da  barva ni bila številka ena pri izboru in o barvi smo se zelo malo pogovarjali, razen, da je možno glede na njegove prednike, da bodo rjavi mladiči. Mene je bolj zanimala telesna zgradba.
Ker je v preteklosti Dali že imel premočne mladiče in tudi sam je na utip močnejši od Bramija sem se tako odločila.
 In mislim, da sem naredila prav, ko pogledam naše mladičke, bo pa še pokazal čas.



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #2151 : 13 Junij 2015, 19:24:40
Mateja hvala za odgovor in uživajte z mladički še naprej. Srečno pri iskanju novih lastnikov.  :)


MANDY

  • Gost
Odgovori #2152 : 13 Junij 2015, 20:04:04
Ni zakaj minči, če te pot zanese mimo se oglasi.



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2

MANDY

  • Gost
Odgovori #2154 : 16 Junij 2015, 10:14:23
 :) Pozdrav posredujem vam nekaj zapisov Mon Ami ki jih v celoti najdete na naši strani

http://mybears.webs.com/apps/forums/topics/show/12551853-pise-mon-ami

Pozdrav, vam povem, da imam toliko dela, uf. Mama me še vedno ne spusti v kotilnico, zato stražim pred njo in ko ona odide ven grem hitro prevohat in polubčkat male kepice. Tako so hecni, če je zraven Šefica se uležem zraven njih tako je prijetno, da nočem stran. Tudi ko pride mama nazaj, nočem, nočem in me Šefica na silo vleče ven jaz pa se znam naredit zeloo težko. Vam povem kako sem pametna ;) . Včeraj sem se zvečer malce potuhnila, kot da me ni (kao zaspala na pasji postelji) in pozabile so me peljat v pesjak. Zato sem spala z malo Šefico, ki je bila tokrat dežurna, v pasji sobi. Postelja je sicer moja, tak da sem se lepo razkomotila ona pa se je gužvala zraven  :P ........



renata_

  • *
    • Prispevkov: 183
    • Točke: 0
Odgovori #2155 : 23 Junij 2015, 19:27:11
Pri nas smo, po dolgem odmoru zaradi mladičkov, zopet nekoliko bolj aktivni. Udeležili smo se treh razstav v Italiji ter agility tekme v Ljubljani.
Ker Kat po kotitvi ni ne v razstavni, ne v agilitaški kondiciji, je vse delo opravila naša Fibby.
V Milanu je bila najprej specialna razstava, takoimenovani Raduno, kjer je mlada dama (prijavljena v razred odprtih) najprej dobila odlično oceno in prvo mesto v tem razredu, nato pa še CAC in nazadnje BOB  :).
Naslednji dan na WDS je dobila odlično oceno in tretje mesto v razredu odprtih, tretji dan pa je bil v Volti Montovani blizu Gardskega jezera, organiziran še Euro Schapendoes Show, ki je praviloma največja letna razstava naših kosmatinčkov. Tukaj je ponovno blestela in med 13 psičkami v razredu odprtih osvojila prvo mesto  :), potem pa si je prislužila še RCAC proti psički, ki je na koncu dobila BOB=BIS. Mega izkupiček prejšnjega vikenda  :o.

Pred dvema dnevoma, v nedeljo, pa se je udeležila svoje prve agility tekme in v obeh tekih naredila samo napako pri slalomu. Glede na dejstvo, da je bila prvič izven našega domačega poligona, je bila izjemno pridna, hitra, skoncentrirana, predvsem pa je vidno uživala. In ponovno smo z rezultatom izjemno zadovoljni  :-*.

13.6.2015, Raduni Mondiale, Milano, Intermedia class (3 females entered) - Exc 1, CAC and BOB


15.6.2015, Euro Schapendoes Show, Volta Mantovana, Intermedia class (13 females entered) - Exc 1


Levo: One in a Million et Uns et Des Autres (CAC in BOB), desno: Fibby Caatje Tequila Slomar Tuft (RCAC)


Pa še filmček iz agility tekme: https://www.youtube.com/watch?v=t4IyNs1hzns


JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #2156 : 24 Junij 2015, 05:54:49
Wau, Renata, iskrene čestitke!!  Izjemni rezultati!!  :o Bravo, ne dvomim, da bo mlada dama mešala štrene po vsej šapi sceni.
OT: Se res ne spoznam nič na standard schapendoesov, ampak na tretji fotki je  Fibby neprimerno lepša. Stoja, postavitev res naredi svoje. Pa še to: zanimiv je drugi pes (psička, Exc 2 ??) na drugi fotki. Bela dlaka, pa glava temna. Zanimivo, res.



renata_

  • *
    • Prispevkov: 183
    • Točke: 0
Odgovori #2157 : 24 Junij 2015, 07:59:15
Hvala Katja  :).
Drugouvrščena psička v razredu odprtih je uradno črno bele barve. Poleg črne glave ima eno črno liso okrog repka in še eno manjšo na desnem ledvenem delu, sicer pa res zelo veliko beline, ja. Je pa ta psička (Lucky Star De Nature Paisible) lani zmagala na italijanski specialki  :).
Kar se tiče stoje je pa v razstavnem svetu Schapendoesov nepisano pravilo, da se jih v ringu nič ne postavlja in popravlja. Tako kot mora dlaka izgledati čim bolj naravno in se jih praviloma ne češe najmanj 1 teden pred razstavo, tako se mora pes tudi sam naravno postavit. Lastniki, ki Schapendoesa v ringu postavljajo s tem poskušajo zakriti njegove napake.
Našla sem še eno sliko, kjer sta Milly in Fibby lepše postavljeni. Sodnica je imela kar jasen kriterij, iskala je enoten tip in ti dve sta si zelo podobni, tako da se je kar težko odločila  ;).



JennyK

  • *
    • Prispevkov: 524
    • Točke: 1
Odgovori #2158 : 24 Junij 2015, 11:24:44
Renata, hvala za razlago!
Vsem želim veliko užitkov v prihajajočem poletju oz. počitnicah!



xmark9x

  • *
    • Prispevkov: 140
    • Točke: 0
Odgovori #2159 : 24 Junij 2015, 14:43:49

Kar se tiče stoje je pa v razstavnem svetu Schapendoesov nepisano pravilo, da se jih v ringu nič ne postavlja in popravlja. Tako kot mora dlaka izgledati čim bolj naravno in se jih praviloma ne češe najmanj 1 teden pred razstavo, tako se mora pes tudi sam naravno postavit. Lastniki, ki Schapendoesa v ringu postavljajo s tem poskušajo zakriti njegove napake.


Tako bi moralo biti pri vseh pasmah .. :)