Surova hrana

irenchy · 1180623

Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #330 : 13 Julij 2010, 22:35:32
Nisem mogla verjeti, ker sem med obrezki dobila prov lepe kose mesa  :o

Ma ful ti hvala za tole najdbo. Jaz sem čisto preč od navdušenja. Čisto temno meso!!!!! če bom kos obvladala, bo to kar osnova za moje mišičasto meso. že cenovno nič tako poceni ne dobim, kaj šele divjačino.

DRugače pa podjetje NIMROD dobavlja restavracijam po celi Sloveniji, danes je šla recimo pošiljka na Grad Mokrice. Naši psi imajo prav grajsko življenje...



Jamsi

  • *
    • Prispevkov: 497
    • Točke: 0
Odgovori #331 : 13 Julij 2010, 23:03:11
Taar z veseljem!  ;) To meso naj bi bilo zamrznjeno s šokom, tako da brez problema lahko odmrzneš in ponovno zamrzneš. Jst sem ga imela cel dan v hladilniku, da se je odtajal, naslednji dan pa popakirala in ponovno zamrznila. Sicer pa mislim, da bojo imeli ostanke vedno na zalogi, ker so res veliko podjetje, dobavljajo tudi tujim podjetjem. Več mesa, več ostankov  :D




Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #332 : 14 Julij 2010, 06:44:48
habitus,probaj še v klavnici v Velikih Laščah.tel 01 78 88 854.Občasno koljejo tudi konje,drugače pa redno teleta,govedo.
Tjaša



marpris

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #333 : 14 Julij 2010, 16:31:57
Taar in Lojze hvala :)

Dogs are little angels with invisible wings.

Naša spletna stran:
http://web.me.com/ana.marolt/Whippet/Domov___home.html


habitus

  • *
    • Prispevkov: 44
    • Točke: 0
Odgovori #334 : 14 Julij 2010, 16:34:09
Se opravičujem, po nesreči sem se vpisala pod sodelavkinim upor. imenom, torej jaz sem mislila hvala.



EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #335 : 14 Julij 2010, 17:15:02
Za tiste, ki ste že kupovali goveje repe, ali je normalno, da mi je en rep (cca 1 kg) mesar probal prodati za 9eur ???

Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #336 : 14 Julij 2010, 17:21:18
Ja, repi so dragi, ker so zelo težki, gor je pa zanemarljivo malo mesa. Kosti so zelo trde. Jaz na splošno odsvetujem karkoli govejega, raje vse drugo prej na vsrto pride kot goveje kosti. za 6 eur sem včeraj dobila 10 kil prvovrstnega srninega mesa!!! brez kosti! Saj pravim, kosti za tak denar ga niso vredne.



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #337 : 14 Julij 2010, 19:18:37
Se strinjam, da so repi predragi za krmo psa. So pa odlična "igrača" za mladiče; seveda ne tisti debel del "pri riti"............je boljši za v domačo juho ;D. Da so trdi se tudi strinjam in se je strinjal pri nas tudi oče, ki je ponosno povedal (premer repa recimo 3 cm), da ga naše ščene od 6kg (takrat manj) ne bo pospravil; se je pač zmotil.
Z repom ima kuža precej dela (več kot z lulčkom, ki ga samo žveči kot žvečilni).......je potrebno gristi vretenca, trgati manjše dele mesa, ko začuti, da so vretenca še "raztavljiva" je bil užitek še večji..............
Kdor ima mladiča; toplo priporočam. Odlična, koristna igrača za močan gobec in dobro ozobljenje.
...........ga tudi sam ne kupujem več odkar ima pes stalne zobe............ampak tudi takrat, ko sem ga nisem občutil kakšnega pomankanja denarja :) (mogoče lahko celo na prste preštejem koliko krat sem ga kupil) in je bil glavni vir kosti v prehrani; je pa res, da so od takrat, umetne žvake postale dosti bolj nezanimive

Glede kosti pa na splošno: niso glavna prehrana psa ampak OBČASEN PRIBOLJŠEK................mis lim, da je že Tarr povedalo kakšen procent mase živali predstavljajo+malo kmečke logike in boste z lahkoto ugotovili koliko kosti pri obrokih (recimo enkrat na teden porcija kurjih hrbtov :) )



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #338 : 14 Julij 2010, 19:28:48
Še nekaj glede surovega.
Kdor hoče malo beljakovinske bombe, ki pri večini psov deluje kot klistir...................vam bodo v klavnici z veseljem ponudili tudi "vranco". Ampak pozor, pojdite kakat na takšno mesto........................ ......ker vrečke za kakce verjetno ne boste potrebovali. Če pa jo boste, imate psa z odličnim prebavnim traktom...............še en "clear blue".
Povprašajte tudi za goveja "bela jetra", ki niso tako močan "filter", ampak vseeno zelo hranljiva. Včasih so jih mesarji imeli za specialiteto (največktar z jajčkom; kot možgani), sedaj pa največkrat končajo med ostalo neuporabno "kramo".



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #339 : 15 Julij 2010, 09:05:01
Taar divjačino tudi popolnoma surovo daš ali? Ni nič divjega prašiča zraven? Meni je en lovec rekel, da pogosto radi primešajo prašiča in bi potem bilo boljše skuhat.
Bom jih vprašala, če vozijo tudi kaj v Prekmurje.
Zamisli si moj oče je lovec in mi noče nič nabavit, ker je jezen da dam tako kao drago meso psom  >:( >:(

Kaj pa notranji organi, tudi surovo? Lovec mi je rekel, da bi on raje prekuhal.


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #340 : 15 Julij 2010, 17:45:29
Alma, divjačino imam sedaj čisto prvič, dobavljena iz podjetja Nimrod. Poskusi jih poklicati, če vozijo na grad Mokrice iz Škofje Loke, imajo zagotovo kdaj turo tudi v vaše konec. Za 10 kg čistega mesa po 7 eur - pa saj to je noro nizka cena res. Jaz sem poklicala in vprašala, kaj se da dobiti in so mi predlagali srno (sem pa rekli, da nočem medveva ali prašiča, čist za vsak slučaj).

V paketu srne so bili obrezki mišic in malo kitastega, torej taki kosi, ki če so v zrezku, se ti zrezek upogne med peko. Ni bilo nič organov. Kar škoda, bi z veseljem pobrala vse goltance, sapnike, srca, jetra, pljuča, če bi se dalo (mogoče se pa da tudi dogovoriti). Pri njihovem mesu me ziher ni strah, ker za restavracije delajo drugače. Pa tako in tako že pride zmrznjeno.

Če pa bi imela možnost dobiti divjega prašiča, potem pa bi zamrznila za 2-3 tedne, kar je dovolj za trihinozo, ampak to bi bilo res, če bi bilo nepregledano.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #341 : 15 Julij 2010, 17:49:24
vam bodo v klavnici z veseljem ponudili tudi "vranco ... Povprašajte tudi za goveja "bela jetra

Vranico tudi dam kdaj pa kdaj, ravno prejšnji teden je je vsak dobil polovičko, bila je taka majhna od majhnega prašička. Ampak ni panike glede kakca, ker usklajujem jedinlike, torej ne prevč organov naenkrat, pa ponavadi okoli obrokov s kostmi, da se izenači. Je pa kakec definitivno zelo temen.

Kaj so bela jetra? A so to jetra ali kaki organčki kot češarika (thymus)? Jaz sem češariko dobila do zdaj le v jagnječjem osrčju in na telečji sapnici - če je to to. Taki svetli mehki organčki, ki so pripeti na sapnico... ?




Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #342 : 15 Julij 2010, 17:58:29
zdaj vseeno nisem razumela, če organe divjačine surovo ali raje ne?


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #343 : 15 Julij 2010, 18:14:08
Načeloma bi organe od divjačine takoj vzela, če bi jih le dobila! Če bi bilo od podjetja kot je NImrod, se sploh niti malo ne bi sekirala.

Če pa dobiš organe od lovca, jiz zamrzni za 2-3 tedne za vsak slučaj zaradi trihinoze. Vendar pa tudi lovci pregledujejo žival za trihinozo in bi te že oni morali opozoriti, če je žival imela zajedalce.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #344 : 15 Julij 2010, 18:39:51
RAZMERJE KALCIJA IN FOSFORA TER POMEN KOSTI V PREHRANI

Kalcij in fosfor morata biti v nekem časovnem obdobju v primernem razmerju. Merck Veterinary manual pravi:

http://www.merckvetmanual.com/mvm/index.jsp?cfile=htm/bc/182902.htm

In dogs, the calcium:phosphorus ratio should be ~1.2-1.5:1; a range of 1:1 to 2.5:1 is sufficient. Less phosphorus is absorbed at the higher ratios, so an appropriate balance of these 2 minerals is necessary. Also, insufficient supplies of calcium or excess phosphorus decrease calcium absorption and result in irritability, hyperesthesia, and loss of muscle tone with temporary or permanent paralysis associated with nutritional secondary hyperparathyroidism. Skeletal demineralization, particularly of the pelvis and vertebral bodies, develops with calcium deficiency

KOSTI vsebujejo največji delež kalcija in če jih ne bi dajali, bi imeli fosfor ves čas v prebitku. Poleg tega ne bi pomagalo niti dodajanje riža ali krompirja.

Kuhan rjavi riž ima razmerje Ca:P = 1:8,3 (preveč fosforja)
Kuhan krompir Ca:P = 1:8,8 (preveč fosforja)

Torej to je problem dodajanja ogljikovih hidratov k hrani, izredno poslabšamo razmerje Ca:P in imamo kalcija ves čas premalo.

Tukaj pa si lahko pogledate razmerja kalcija in fosforja pri celem plenu (tabela 3):
http://www.rodentpro.com/qpage_articles_03.asp

Mlado tele: Ca:P = 1,43:1
Jelen:        Ca:P = 1,94:1
Miš:          Ca:P = 1,73:1
Zajec:       Ca:P = 1,73:1

Še enkrat, Merckov veterinarski priročnik  pravi, naj bo razmerje:
Calcium:phosphorus ratio should be ~1.2-1.5:1; a range of 1:1 to 2.5:1 is sufficient.

Če se držimo približno pravil celega plena, 10% kosti, 80% mesa in 10% organov, približno zadanemo te zgornje številke. Cel plen, npr. številke teleta zgoraj, imajo celo več kalcija, kot je idealno, ampak tako in tako ima celo tele več kot 10% kosti.





Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #345 : 15 Julij 2010, 19:45:47
Dr. David Mech se ukvarja z etologijo volka (preučuje populacije, selitvene vzorce, sicalno dinamiko in prehrano).

Wolves: behavior, ecology, and conservation

Na strani 123, zadnji odstavek, je opisano, kaj najprej pojedo pri ulovljenem plenu - srce, pljuča, jetra. Nato ven potegnejo želodec in vsebino raztresejo, je ne pojedo. Sledijo ostali notranji organi, nato se lotijo mesa na kosteh.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #346 : 15 Julij 2010, 20:27:33
češarika je v možganih in ni kaj prida za psa futrat ker je premajhna. Tisto je bil verjetno priželjc.


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #347 : 15 Julij 2010, 21:40:57
Imaš prav, priželjc (thymus). Če je to to na jagnječji sapnici je tega itak samo za obliznit:)



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #348 : 16 Julij 2010, 00:31:32
Ja, priželjc; bi lahko že prej napisal  ::)
Glede količine, se še zavedel nisem, da morda sklepam po našem 6-kilskem mufitu ;D .................pri govedu nekaj "več" kot za obiznit ;D



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #349 : 16 Julij 2010, 10:29:53
hmmmm...sedaj preberem tole o vranici, jaz pa ravno včeraj sfutrala na vsakega psa okoli 25 dag vranice in še mačkam ene lepe porcije. Lahko samo rečem, da imam več sreče kot pameti in imajo moji očitno blazno dobro prebavo :) So kakci bili zeloooooo črni in normalni :D

Načeloma pa jim dajem surovo kot zajtrk, priboljšek, nekaj malo vmes, čeprav me zelo zelo mika že dolgo ta način hranjenja,ampak mi enostavno ne uspe organizacija in nabava. Plus tega eden od mojih psov surovo zavrača, pa čeprav je bil že v leglu futran s surovim mesom. Enostavno ga noče pojest, rdeče meso še nekako z veliko muko spravi vase, medtem ko pa piščančje ali puranje niti povoha ne, rib se pa ne pritakne nihče razen mačkov :/

Kaj mi lahko kdo pove, koliko približno surovega mesa bi moral dobiti pes okoli 22 kg, zelo aktiven? Nikakor si ne znam tega predstavljat.

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #350 : 16 Julij 2010, 10:47:14
Količina: 2 do 4 % odrasle idealne teže (isto velja za mladiče in mačke, vedno gledaš odraslo idealno težo). 2% za normalne pse, zelo velike pasme mogoče celo manj, majhne pasme ali pa zelo energični psi tudi do 4%. zelo aktiven 22 kg, jaz bi vseeno začela z 2%, 440g, kak dan več, kak danj manj. Tudi ni dobro preveč na začetku dati, da ne bo kakega mehkega kakca ali bruhanja.

Razmerja (recimo v enem tednu): 80% mesa, 10% organov (od tega jeter 3-5%), 10% kosti. Med meso štejejo tudi kite, hrustančasto, vampi, koža.

Če greš komplet na surovo, organe za začetek zadrži, lahko pa hraniš malo več kosti, da stabiliziraš kakce.

Ja, pri teh, ki nočejo jesti, greš na tough love. Ponudiš, vzameš čez 10 minut. Zapreš vse dovode priboljškov. Poskusiš naslednji obrok. Tudi če piščancev ne bi jedel, rdeče meso je za pse itak boljše. (Edino za mačke to ne velja, mačke morajo nujno redno jesti in potrebujejo včasih dolg prehod.)

Si probala VSE tipe mesa? Vse vrste? Svinjina, teletine, govedina, jagnjetina, koza, divjačina, zajec?



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #351 : 16 Julij 2010, 11:03:13
Ja, vse razen divjačine (do katere po normalni ceni ne pridem). Vse poje, ker pač drugega ni, nekaj pa vztrajno pljuva ven :) Organov sploh ne mara, ni variante. Vsi so tudi toliko neješči, da so lahko brez hrane tudi po tri dni, pa jih sploh ne gane.....so prav zanimivi glede tega in itak so vsi na spodnji normalni teži, ker jim hrana ne pomeni skoraj nič :/

Sem se sedaj z enim mesarjem dogovorila, da mi lahko dnevno da odrezke (noter je nekaj rdečega mesa, kože, ogromno kit, pa loja). Edino pravih kosti ne dobim. Sedaj kar se tiče loja, koliko je sploh sprejemljivo ali je sploh sprejemljivo? Driske po surovem nimajo :) me pa zanima, koliko je potreben v prehrani.

Bom poleti, ko imam počitnice, probala s pol-pol hranjenjem, da tudi vidim kako jim odgovarja, ker za dva me ne skrbi tako in tudi za mačke ne, me pa skrbi za škota, ki je ob posvojitvi imel hude probleme s prebavo in dokler takšne stvari dobiva kot priboljške se niso pokazali problemi, me pa je strah prešaltat kar v celoti :/  čeprav, po vranici ni bilo težav :D

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #352 : 16 Julij 2010, 11:19:41
Za inspiracijo fotogalerija psov, ki jedo vse najrazličnejše kose/vrste in tudi za predstavo, kako veliki kosi so primerni:
http://rawfeddogs.net/Recipes

FAQ:
http://www.rawlearning.com/rawfaq.html

Facebook:
http://www.facebook.com/#!/group.php?gid=261761471359&ref=ts

Najbolj pa priporočam forum, da se vsak zase pozanima, si prebere, kritično kaj vpraša:
http://pets.groups.yahoo.com/group/rawfeeding/
(Gor so vzreditelji, razstavljalci, tekmovalci, ki že generacije psov hranijo surovo)

Primer kanadske firme, ki prodaja zmleto zmrznjeno hrano, vendar sledijo do pike modelu celega plena, isto kot edini dodatek priporočajo omega 3 ribje olje, isto sledijo pravilu 2 do 3% odrasle teže (no, lahko je tudi 4% za mini pasme, pa škoda, da je zmleta).
http://www.paws-itivelyrawfoods.com/why.html

Čisto za ilustracijo, da v tujini surovemu hranjenju sledi že veliko proizvajalcev hrane. Kanadska tekmovalka v agilityju Susan Garrett tole hrani (pa ne da je to pomembno, ampak gre za osebo, ki živi za in od psov in jim lahko privošči, kar se spomne).

Katarina



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #353 : 16 Julij 2010, 11:25:17
Aha, Felina, našli smo vir divjačine po neverjetni ceni!!! Dostave za restavracije imajo po celi Sloveniji in pokličeš in se zmeniš, kje se srečate.

http://www.nimrod.si/

Zmrznjena vreča je po 10 kg, cena je 6 eur. Brez heca. Jaz sem dobila prvo vrečko ta torek (pa sem iz Novega mesta). Zmenili smo se za srno (raje ne medveda ali svinje, za vsak slučaj). Gre za čisto meso, malo bolj kitasto, v bistvu odrezki, ampak čista mišica.




Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #354 : 16 Julij 2010, 11:36:40
jeeeeeeeeeej v čet ali petek mi dostavijo divjačino  :o :o :o



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #355 : 16 Julij 2010, 11:47:34
oh, ko dajo celo glavo se mi želodec obrne  :-[
ne morem gledat te oči  :-\

jaz sem mladičem ves čas dajala tudi surovo...vsak dan...vendar si nisem upala hranit izrecno surov, ker pač naja...vseeno so to mladi psi, v razvoju...strah me je bilo, da bi jim kaj primanjkovalo... ter v bistvu je fajn, da poznajo vse saj je tako lastnikom zdaj enostavno hranit...pojedo res vse  :) tudi ribe  ;)
mojim trem, ki so ostali doma sem dajala briketirano hrano ter meso...moram povedat, da nekako ni funkcioniralo (različni briketi)...ni bilo optimalno, nasploh so zgubljali na masi...niso se razvijali tako kot bi se lahko, kakcev ogromno, imela sem občutek, da vsa hrana gre čez, tranzit, pogosto premehki kakeci, potem ponovno pre trdi, ušesa neverjetno zamazana, itd.
sedaj bom videla razliko...oz mislim, da je že nekaj spremembe...

v bistvu moji recimo nimajo alergij (veliko lastnikov zato preide na ta način hranjenja), jedli so res vredu briketrirano hrano, ekstremnih problemov ni bilo, so jo tudi brez problema pojedli, kljub temu se opazi razlika...mogoče jo samo jaz opazim, jaz res opazim vsako malenkostno spremembo...makar, da gre samo za obliko mišice, ki več ni ploska, ampak postaja lepa, taka napihnjena ...enako je bilo pri njihovi mami, celotna pojava psa je drugačna, da o tem z kakšnim apetitom jedo ne govorimo...




Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #356 : 16 Julij 2010, 11:54:13
Alma, agility loving girl bo šla kmalu pogledat mladička in bo pri vzrediteljici 10 dni (mislim da je iz Švice). Tam hranijo surovo, pa bo zanimivo slišati, kaj in kako so hranili.



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #357 : 16 Julij 2010, 12:04:16
upam, da bo kaj poročala...

nimam veliko izkušenj, hranim tako cca 3 leta, zato si nisem upala tega...




Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #358 : 16 Julij 2010, 12:11:53
Alma,interesantno mi je,da si rekla,da so imeli mladiči zelo umazane uhlje.Ravno to ugotavljam sedaj pri mojih štirih,ki so še doma.Dobesedno vsaj dvakrat na teden pucamo sluhovode.Sicer ne hranim surovo,ampak brikete,dobijo pa občasno obrok surovega mesa,drobovine,surove konjske kosti(ta mali kakšna konjska rebrca,starejši pa kakšno večjo kost),surove ribe,surov svinjski rep.
Tjaša



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #359 : 16 Julij 2010, 12:17:56
ja, enako je bilo pri nas...dvakrat tedensko sem jim čistila ušesa in so bila še kljub temu zamazana  :-\
čudi me to, saj kot čisto majhni mladiči tega niso imeli...
upam, da se to dokončno porihta zdaj, ko ne jedo nič več briketiranega...verjetno je potrebo še nekaj časa, zdaj so na surovem komaj mesec

ostali iz legla imajo ok, enako mama tega ni imela nikoli, pa pasma ni nagnjena k temu...smatram, da se je to pojavilo od briketov...