Zajčki, Kunci

flatka · 822839

čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2130 : 20 Februar 2015, 08:04:14
O lepota novozelandska  :-*   A tale bo tudi za kako vzrejo in razstave in te fancy zadeve?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2131 : 20 Februar 2015, 10:33:36
Za dušo! Sploh ni bil planiran, ampak ko usoda potrka na vrata s takole ponudbo, jo je nevljudno zavrnit. :)  Bo pa imel doma par skokov letno, mi ni zajkel okol za vozit in izpostavljat stresu in boleznim.



kokodak003

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #2132 : 26 Februar 2015, 16:41:17
zdravo

imam zajčico staro dobri dve leti. Zdaj pa sem razmišljal da bi imel še eno(ker zgleda tako dolgočasna). Razmišljam predvsem zaradi družbe. seveda bi bila ženska. zdaj pa me zanima ali je to pametno ali ne? se zna zgodit, da se nebosta zastopli?
in seveda kakšne obveznosti mi to prinaša še dodatno?

hvala



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2133 : 26 Februar 2015, 17:32:46
V prvi vrsti je potrebno že obstoječi zajčici zagotoviti dobre pogoje - primerno velika kletka, redni izpusti v hiši, po možnosti še zunaj v dobro ograjeni obori ali na povodcu, interakcija/druženje s teboj, glede na to da nima nikogar drugega.. V stresu so lahko že samo ob pomanjkanju hrane - ne da so lačni, ampak da nimajo stalno na voljo nekaj za grickat, če že nič drugega ni za delat. Ne poznam interaktivnih igrač za hišne zajčke, sem pa prepričana da se kaj najde.

Kaj te čaka pri posvojitvi še enega? Sterilizacije obeh, ali vsaj ene če še ni, primerno velik prostor in veliiiiiko časa za združevanje, ker pri zajčkih res ne gre kar čez noč  in v končni fazi primerno velik prostor za obedve, če se slučajno ne bosta poštekali.

Po eni strani so zajčki zelo družabna bitja, po drugi pa tudi izjemno teritorialna in pri tem je bistveno, da se združuje na nevtralnem prostoru, kjer imata obedve možnost umika. Kolikor sem brala, v takih primerih raje združujejo samčka in samičko samo spet pod pogojem da sta s/k, tako da bi bilo za razmislit, če si res želiš žensko  ;)

Tule še malo prebrskaj http://rabbittalk.com/



kokodak003

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #2134 : 04 Marec 2015, 10:16:38
kletko ima odprto tako da je cele dneve zunaj, oz spuščena. Spomladi/poleti je spuščena tudi zunaj. hrano ima(seno vedno, dam ji tudi korenčke, zelje, solato, včasih tudi malo sadja). kletka je 780x470(nekaj takega).
sedaj, ko vidim da bi bila potrebna sterilizacija, sem kar malo "opustil" idejo o dveh.

imam pa še eno vprašanje. še vedno če je vzameš h sebi je čisto prestrašena. se navadi po določenem času ko jo imaš velikokrat pri sebi? ker jo imam že kar nekaj časa pa sem mislil, da bo s časom prišla sama.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2135 : 04 Marec 2015, 11:11:56
Moj je zdle v enem tednu ratal čist razcartan, s tem da ga do pred parimi dnevi nisem sploh dvigovala v naročje. V eni roki sem mu dala ječmen, z drugo ga božala - šla sem lepo na počasi, prve dni sem se ga le dotikala, druge dni božala po hrbtu, kasneje prebožala celo telo (ušesa, trebuh, pod vratom) in na koncu sem ga že malo dvigovala medtem ko je jedel. Vsakič ko grem k njemu in ostalim jim nekaj nesem, tako da so navajeni priletet ko me slišijo.

Malo več se ukvarjaj z njo, če greš za nazaj brat je masyka  svojo zajčičo naklikala in naučila en kup zanimivih trikcev.



masyka

  • *
    • Prispevkov: 104
    • Točke: 2
Odgovori #2136 : 04 Marec 2015, 21:42:57
To je sicer res, Mili je naklikana (pa njen zdaj ne več novi družabnik tudi ... bom morala enkrat najti čas tudi za te filmčke), kar pa ne pomeni, da je rada v naročju :). Zaradi vaj mnogo bolje tolerira dvigovanje (se pa z njim ne strinja), ne dela panike, ko jo nosim in kdaj pa kdaj celo po kunčje zaprede v naročju, a mnogo mnogo raje se crtlja na tleh. Kunci niso naročne živali, dvigovanje je večini stresno (v naravi so plen, dvig od tal pomeni skorajšnjo smrt). Sploh pri manjših pasmah je to še bolj izrazito, med večjimi je več "mačjih" posameznikov. Mnogo lastnikov kunčje mirovanje v naročju interpretira kot užitek, pa gre v resnici za mešanico strahu in čakanja "da mine", še posebno, če niso že čisto od majhnega navajeni na redno rokovanje. Treba je znati brati kunčjo govorico (škrtanje z zobmi, sproščeno priprte oči in sproščeno "ugnezdenje" so jasni znaki uživanja - tudi v naročju).
Nedavno sem prebrala zanimiv argument, da smo pri živalih kot so kunci selektivno izbirali tiste, ki so se manj pritoževali. Potomec divjega kunca, bi v kletkah mer 780x470 naredil celo štalo, medtem ko "zajček" pač ždi v kotu - to pa še ne pomeni, da je kaj bolj srečen kot prvi.

Nikin pristop je super, postopno navajanje živali na dotik, dvigovanje ipd., hkrati pa priporočam, da se zaupanje ustvarja na tleh in k nenujnemu dvigovanju preide zelo zelo postopoma. Poanta crkljanja je užitek obeh/vseh udeleženih. Kunec začne iskati človeka, ko mu ta pomeni nekaj pozitivnega - nego, božanje, hrano. Ta vez se vzpostavi s skrbno in redno interakcijo, ki je še toliko bolj pomembna, če kunec nima družbe drugega kunca. V tujini se osamljenost kuncev vedno bolj poudarja kot kritičnen problem njihove oskrbe in dobrobiti, saj so po naravi družne živali, ki veliko časa tičijo skupaj in se negujejo. Seveda je pomembno to, kar je Nika že omenila - kunce je potrebno združiti nadzorovano, na nevtralnem ozemlju; gre za proces, ki lahko traja več tednov, celo mesecev (rabbit bonding). Je pa vreden truda, povem iz izkušenj. Sterilizacijo samic, ki niso za razplod, se v splošnem zelo priporoča (tako kot je treba jo opravijo na Veterinarski fakulteti v Ljubljani). Če se za družbo ne odločiš, moraš kunčici posvetiti toliko več svojega časa, nege in ljubezni, čeprav človeška družba nikoli zares ne nadomesti družbe vrstnika.
Priporočam ogled FB strani https://www.facebook.com/ljubiteljikuncev , upam, da bo kaj kmalu tudi spletna stran.

Kar se interaktivnih igrač tiče, jih je preprosto narediti doma http://www.therabbithouse.com/search.asp?cx=002115760976239026530%3Albcl8vrrmxm&cof=FORID%3A11&ie=UTF-8&q=toys&sa.x=0&sa.y=0   (tudi sicer odlična spletna stran).

Vredno je pogledati po zavetiščih - z njimi se da načeloma tudi dogovoriti za poskusno oddajo, za vsak slučaj, če se živali kljub skrbnemu postopku "bondinga" ne bi ujeli. Trenutno išče dom npr. tale kunčica http://www.dzzz-mb.si/ostale-382ivali.html

"Za vedno si odgovoren za tisto, kar si udomačil." (Mali princ)


kokodak003

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #2137 : 05 Marec 2015, 12:11:38
hvala vama za te nasvete. zajčico sem dobil ko je bila stara 1 leto. prej je bila še z svojimi 3emi brati/sestrcami in materjo v eni manjši kletki(trenutno je ona še edina živeča).

in super stran s temi zabavnimi dodatki za zajčke. danes sem jih nekaj naredil.



Bully

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #2138 : 10 April 2015, 12:56:50
Lep pozdrav
Sem nova na forumu in se že nekaj časa zanimam za nakup pritlikavega kunca ovnača. Zanima me če poznate koga v okolici gorenjske, ki jih goji. Po raznih oglasnikih sem že vse pregledala in preklicala, vendar trenutno nisem našla kar iščem :-\ :'(. Hvala vam za pomoč  ;D



Lalyka26

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #2139 : 13 April 2015, 13:51:12
Lep pozdrav vsem ljubiteljem kunčkov :) sem namreč ponosna lastnica ovnača Fluffy-a, imam pa ga dobre 3 mesece.

Imam nekaj vprašanj:
Koliko zelenjave dnevno mu lahko dam? Dajem mu peteršilj, radič in stebelno zeleno.
Kako naj ga navadim da hodi lulat in kakat samo v en kot? postavila sem mu wc in notri pometala polulano steljo in
bobke, notri pa so peleti.
Koliko vode je idealno da kunec dnevno spije?

Hvala  ::)



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2140 : 13 April 2015, 14:37:59
Par strani nazaj je točno to razloženo, pobrskaj :)



kokodak003

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #2141 : 20 Junij 2015, 08:56:29
Zdravo

zanima me kakšno steljo uporabljate? pač kaj je vredu. hvala za nasvete



Sasha01

  • *
    • Prispevkov: 54
    • Točke: 0
Odgovori #2142 : 20 Junij 2015, 13:35:35
Prijateljica za kunčico uporablja laneno steljo in je zelo zadovoljna. :)



kokodak003

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #2143 : 21 Junij 2015, 21:17:32
zdravo,
že pred nekaj časa sem pisal, ko sem imel prvega zajčka. Po dobrih dveh mesecih sem dobil novega. Star je prbližno tri mesece in pol. Ker sem prejšnega dobil že precej starejšega, me sedaj zanima na kaj bom samo pozoren pri prehrani tega mladega zajčka.

hvala in lp



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2144 : 22 Junij 2015, 07:17:12
Kaj se je pa s prvim zgodilo? Neječšnost, apatija, driska, smrt? Kaj je pa jedel?

Osnova je kvalitetno seno in voda, od rejca/prejšnjega lastnika pa je odvisno na kaj je mali že navajen. Žita in peletov ni potrebno dajat oz. v res zelo majhni količini kot priboljšek, priporočljive pa so različne vrste trave in zelenjave, malo pobrskaj kaj je primerno in kaj ne, vse pa moraš uvajati res počasi.

Za nastilj imam oblovino, če mi slučajno zmanjka pa slamo.



kokodak003

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #2145 : 22 Junij 2015, 09:06:31
zdravo,
prejšnja je nehala jest, peljal sem jo h veterinarju. nato sem jo še hranil po inekciji(ananasov sok, bio zelenjavni frutek je priporočil veterinar). zadnji dan pa čisto zavrnila hrano. in poginila.

seno ma sveže in ni kupljeno. kupil sem ga pri rejcu. mi je dal tudi brikete s katerimi on hrani zajčke. vsak večer ji dam malo teh briketov. za steljo sem pa trenutno dal pelete, pa da se še malo navadi lulat in kakat v kletki. popoldan ji dam kakšno sveže zelenje za jest(solato in kaj podobnega).




Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2146 : 22 Junij 2015, 09:18:14
Seznam varnih rastlin, ena najbolj osnovnih je regrat.

alfalfa Medicago sativa Above ground parts.
American sycamore Platanus occidentalis Leaves, twigs, bark.
apple Malus domestica Leaves, branches, fruit. Seeds are toxic.
basil Ocimum basilicum Above ground parts.
blackberry Rubus spp. Above ground parts.
borage Borago officinalis Above ground parts.
carrot Daucus carota sativus All parts, except seeds.
cat-tail Typha latifolia All parts of the plant are safe.
chickweed Stellaria media Above ground parts.
chicory, wild Cichorium intybus All parts.
cilantro Coriandrum sativum Leaves, stems.
clover, red Trifolium pratense Above ground parts.
clover, white Trifolium repens Above ground parts.
comfrey, common Symphytum officinale Leaves. Best dried.
dandelion Taraxacum officinale All parts.
grape Vitus spp. Leaves and vines.
hackberry Celtis occidentalis Leaves, twigs.
jewelweed Impatiens capensis Leaves, stems.
kudzu Pueraria lobata Above ground parts.
lambs-quarters Chenopodium album Above ground parts.
lemon balm Melissa officinalis Above ground parts.
mallow Malva spp. All parts.
maple, silver Acer saccharinum Leaves and branches.
maple, sugar Acer saccharum Leaves and branches.
mesquite Prosopis juliflora Leaves and twigs.
mint Mentha spp. Above ground parts. Not to pregnant/nursing does.
mulberry, white Morus alba Leaves, twigs, small branches.
nettle, stinging Urtica dioica Above ground parts. Must be dried.
parsley Petroselinum crispum Above ground parts.
pear Pyrus communis Leaves, branches, fruit. Seeds may be toxic.
pigweed Amaranthus albus Leaves, stems.
plantain Plantago spp. Above ground parts.
purslane Portulaca oleracea Above ground parts.
Queen Anne’s Lace Daucus carota All parts, except seeds.
radish Raphanus sativus All parts.
raspberry Rubus idaeus Above ground parts.
redroot pigweed Amaranthus retroflexus Above ground parts.
rose Rosa spp. Above ground parts.
shepherd’s purse Capsella bursta-pastoris Above ground parts.
sow thistle, annual Sonchus oleraceus Above ground parts.
sow thistle, perennial Sonchus arvensis Above ground parts.
sow thistle, spiny annual Sonchus asper Above ground parts.
squash Curcurbita spp. Young leaves and stems, fruit, seeds.
strawberry Fragaria spp. Above ground parts.
sweet potato Ipomoea batatas Tubers and vines. Rich and fattening.
sunflower Helianthus annuus Above ground parts.
willow Salix spp. Leaves and branches.
wing stem Verbesina alternifolia Leaves, flowers, stems.
yarrow Achillea millefolium Leaves, stems. Not to pregnant/nursing does.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2147 : 22 Junij 2015, 13:36:18
Super!

A mogoče veš kako se krecovki drugače reče? No, to je moj Bunny rad jedel. Tako samo od sebe na paši.Pa je imel na voljo različne trave, tudi regrat, detelji in bosigavedi kake sorte še.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2148 : 22 Junij 2015, 15:17:22
Kaj takega?

Topolistna kislica



kokodak003

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #2149 : 02 Julij 2015, 21:46:57
a lahko jejo zdaj še kolerabo? pa zelje?

drgač seno ma vsak dan sveže me pa še to zanima. koliko ji naj dam ostale še hrane( zelenjave). zvečer ji dam cca 40g briketov katere dobim pri rejcu. ker se mi zdi kot da bi malo shujšala.

zdaj jo hočem še naučit za WC. ji poberem po kletki vse kakce in dam v wc. seveda pokažem ji vsako. na koncu dan posladek. upam da ji počasi kapne. ker vse povsod po kletki lula edino v wc ne. seveda ji bom dal čas pa tako delal vsak dan. pa da vidimo.

hvala vam za vse nasvete, če je še kakšen za karkoli drugega da naj bom še pozoren pa sem vesel nasveta.



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #2150 : 03 Julij 2015, 07:30:13
Da se zival nauci na potrebo na WCju, se jo pred opravljanjem potrebe hitro da tja, kjer bi jo naj opravila. To da se dreke pobira in zbira v WCju, nima nobenega smisla. Se pa nekastrirani samci lahko spridijo, tudi ce so prej ze cisto sobno cisti (za samice pa ne vem).


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2151 : 03 Julij 2015, 07:36:10
Da se zival nauci na potrebo na WCju, se jo pred opravljanjem potrebe hitro da tja, kjer bi jo naj opravila.

To pri zajcihh ne funkcionira, ker stalno ven mečejo. Al ti je dejansko s kakšnim ratalo?

kokodak, zaenkrat si na pravi poti le opazuj, če si bo sčasoma kak poseben kot izbrala za iztrebljanje in ji daj wc tja. Načeloma lahko jedo oboje in še marsikaj drugega, vendar vsako novo hrano uvajaj počasi preko celega tedna. Pol lista, en list, dva lista.. Brikete pa kar opusti, se ti bo še prehitro zredila. Če že želiš nekaj bolj kaloričnega dajat je najboljši ječmen.



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #2152 : 03 Julij 2015, 07:46:46
Ja. Izkusnje oz prve roke. Ta zajec je bil dejansko "poslusen" glede na 1. zajca, ki pa je bil kupljen v trgovini... Sicer drugi nakup ni bil bistveno boljsi (na boljsjaku), a je bil zajec brez travm in mlajsi... tistega iz trgovine se ni dalo nauciti nic (z izjemo imena) - imel je probleme hoditi tudi po razlicnih podlagah, cudne strahove...


kokodak003

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #2153 : 03 Julij 2015, 08:00:43
hvala za nasvete.
ja to sem ji nastavil v tisti kot ko opravlja potrebo. pa je šla v drugega. znova in znova. bom ji premikal wc da bo ugotovila. pa tudi pozoren sem, ko slisim da lula, jo bom premaknil v wc. sem tudi ta nasvet najdu.


kunček je bil kupljen pri rejcu, je rekel da je to neka nova sorta kunčkov, katera trenutno še ni tako "na udaru"(če lahko tako rečem). bom priložil sliko.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2154 : 03 Julij 2015, 08:09:53
Še vseeno mi ni jasno, kako ga lahko daš v wc malo preden se ponečedi, če imajo polno črevo bobkov in skoraj neprekinjeno ven letijo.Aja, je pa tudi pri samicah tako da na cajte "pozabijo" na čistočo čeprav so bile prej lepo navajene samo v wc hodit, tako da čisti kot mački nikoli ne bodo;)

Daj slikco da vidimo tamalga :)



kokodak003

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #2155 : 03 Julij 2015, 08:49:35
ne saj nedam takoj.
drugače sem mel pri prejšnem kuncu tudi "težave" ampak se je naučila.



kokodak003

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #2156 : 03 Julij 2015, 08:52:47




no kvaliteta ni ravno nekaj. Po hrbtu ima krajšo dlako in temnejšo, ob strani pa daljšo ter svetlejšo. Rekel je, da so to neki "kamniti kunci"(po nemško stein...pa še nekaj pa si nisem zapomnil).



barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #2157 : 03 Julij 2015, 10:03:22
Pri ta prvem ni slo, pri drugem je slo (samo je bilo to prva stvar, ki jo je spoznal in to se kot dojencek) - enostavno si ga dal v WC z macjim peskom pravocasno, in je pokapiral - pa se hitro, tako s tem ni bilo problemov do pubartete (ni bil kastriran)...


Stako4

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #2158 : 03 Julij 2015, 10:23:33
Tudi jaz imam domačega zajčka oz. kunca. Star je štiri leta in je pasme pritlikavi ožgani kunec. V kletki ima wc ampak veseeno ne gre vedno vanj opravljat potrebe :). Sicer se zelo trudimo, da bi se čim bolj navadil nanj. Drugače ima pa napako  - ima predolga ušesa. Takšen se je že narodil. Ampak mislim, da mu malo daljša čisto lepo pristojijo... ;D :P



masyka

  • *
    • Prispevkov: 104
    • Točke: 2
Odgovori #2159 : 03 Julij 2015, 11:25:11
enostavno si ga dal v WC z macjim peskom pravocasno

Nikoli in nikdar se za kunce ne sme uporabljati mačjih peskov! Že samo, če bi polizali tistih nekaj kamenčkov, ki bi se prijeli na tačke, bi bilo lahko smrtno, saj se ti peski grudijo in pri kuncih povzročijo blokado prebavil! Stelja za kunce ne sme imeti nobenih vezivnih sredstev, ki povzročajo grudenje, biti mora popolnoma naravna in razgradljiva iz rastlinskih vlaken.

Kunci tudi ne marajo dvigovanja in tale ideja s "primeš in prestaviš na wc" je zanje (povečini) absolutno preveč stresna in bi prej povzročila, da se kuncu vse skupaj zameri do amena. Najlajžja metoda je, da se mu seno nastavi v jasli pri wcju, saj kunci potrebo opravljajo med žvečenjem. Tudi dajanje bobkov v wc ima smisel, a naj jih ne bo preveč, saj v umazanega tudi ne marajo hoditi.
Razmetavanje je lahko tudi znak premajhne kletke, premalo gibanja in dolgočasja.
Metoda z nagrajevanjem je super.

Jaz imam dva sobno čista kunca, ki zelo dobro vesta, kaj je wc, ne glede na to, kam ga postavim. V najslabšem primeru mi rit obrneta v napačno smer in gre kaj mimo, ampak če sem zraven in ju z glasom opomnim, se takoj zarotirata v pravo smer. Ena je bila navajana od mladiča, eden je bil pa stravmiran odrasel kunec. Torej se z nagrajevanjem da. Zvabiš na wc, daš nekaj za požvečit (seno, leseno palčko ...), večinoma avtomatično pri tem opravijo svoje. Kastracija in sterilizacija sta seveda zelo priporočljivi.
Če kunec vztrajno hodi stran od wcja lahko pomeni, da mu velikost ali oblika wcja ne ustreza in je smiselno poskusiti z drugačnim, morda tudi z drugim tipom stelje.

Zelje se lahko daje v majhnih količinah s postopnim uvajanjem (rado napenja, nekateri kunci ga ne prenesejo), od kolerabe pa so uporabni listi, gomolj ni strupen, ampak se ga zaradi kaloričnosti ne priporoča.
Za kunce zelo priporočam tudi zelišča, super se obnesejo tudi kot nagrada.

Kar se tiče briketov, naj bodo ti kvalitetni na bazi trav (Bunny, Oxbow, JR Farm), vse ostalo za ljubljenčke nima posebnega smisla in prej povzroči kako težavo kot korist.

Na fotki vidim tudi en kamen v kletki - če je apnenčast, "za brušenje zob", ga je treba odstraniti. Kunci imajo malo poseben metabolizem kalcija, zato se jim ga ne sme takole dodajati - lahko povzroči hude urinarne težave.



"Za vedno si odgovoren za tisto, kar si udomačil." (Mali princ)