mongolski skakač (meriones unguiculatus)

Equus · 49479

Tetameta

  • *
    • Prispevkov: 295
    • Točke: 1
Odgovori #60 : 26 Junij 2007, 12:58:35
Pozna kdo kašnega res dobrega vzreditelja ali pa mogoče celo trgovino? Pa če se le da v okolici Ljubljane...
Zootic, Mr. Pet- tam sem jaz kupovala svoje skakače...

Nekateri imajo tisto, kar si zaslužijo. Ostali so samski. ;)


silver

  • *
    • Prispevkov: 4.236
    • Točke: 10
Odgovori #61 : 21 Oktober 2007, 14:34:37
tudi jaz imam dva skakača  :)



silver

  • *
    • Prispevkov: 4.236
    • Točke: 10
Odgovori #62 : 14 November 2007, 18:55:05
zanima me kako naj jima določim spol  ???



Tetameta

  • *
    • Prispevkov: 295
    • Točke: 1
Odgovori #63 : 15 November 2007, 14:43:57
zanima me kako naj jima določim spol  ???
Preberi TUKAJ
Čeprav je verjetno boljš, da vprašaš kakega biologa ali veterinarja... Tko za zihr... Da ne bo pol kakih 12 maldičev ali kaj podobnega... :P

Nekateri imajo tisto, kar si zaslužijo. Ostali so samski. ;)


silver

  • *
    • Prispevkov: 4.236
    • Točke: 10
Odgovori #64 : 15 November 2007, 15:49:57
mislim da sta istega spola saj odkar ju imam doma še ni blo mladičkov.samo tudi da sta oba samca ne verjamem ker sem nekje prebrala da se samci skakačev iz različnih legel tepejo zato mislim da sta obe samici  ;)



Juja

  • *
    • Prispevkov: 44
    • Točke: 0
Odgovori #65 : 22 November 2007, 20:49:17
Oj!
Mene pa zanima po kolkem času se začneta samec in samica pariti  ???
Prepričana sem da sta rezličnih spolov.
Nekje sem tudi slišala, da rabita približno pol leta, da se začneta parit...



-CukeRčeK-

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
  • *Zoja*
Odgovori #66 : 07 December 2007, 17:01:43
živjo..
jaz sem pred kratkim dobila dva skakača(sta črno bela). zanima me kaj imajo vse radi skakači in kako naj imajo opremljeno kletko,...

hvala



polonči

  • *
    • Prispevkov: 2.461
    • Točke: 0
  • *-moja banda-*
Odgovori #67 : 07 December 2007, 17:09:21
To ne morete verjet kako sta lušna Mancina (-CukeRčeK-) skakača! MWA :-*

:)


BojanD

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #68 : 12 December 2007, 16:31:46
Žal nisem našla nič točno o avstralskih skakačih, ampak mislim da so si vse vrste skakačev dosti podobne med sabo po negi, prehrani ipd. zato ti dajem te tri linke  ;) Če bodo kaj pomagali.


Pa nekaj o puščavskem skakaču: klik!,

Na tejle povezavi piše, da je mongolski skakač rod Jaculus iz družine skakačev! To je povsem narobe, vrsta Meriones unguiculatus spada v družino pravih miši in ne skakačev!
Mislim,  da je ime mongolski skakač za to vrsto napačno in neustrezno, saj žival sodi v družino Muridae = prave miši ( to so miši in podgane ter vrste hrčkov)! Bolj primerno ime bi bilo puščavska podgana, kar tudi dejansko je. S skakači iz družine Dipodidae imajo bolj malo skupnega, razen da oboji spadajo v red glodavcev in da oboji živijo tudi v puščavah.
V preteklosti so se ugledni strokovnjaki zmotili, ker so mislili, da ta žival spada v rod Jaculus (egiptovski skakač), kar je pa povsem zgrešeno. Žal je škodo težko popraviti, ker je ime "puščavski skakač" za to vrsto tako splošno razširjeno in vkoreninjeno, da je to skoraj iluzija. Škoda.
V novici o dolgouhegem skakaču, Euchoreutes naso iz mongolske  puščave  je večina našega "antinaravoslovnega tiska" zapisala, da so objavili posnetek dolgouhega egiptovskega skakača iz mongolske puščave. Že kmečka logika bi morala novinarju prevajalcu povedati, da se tu nekaj ne ujema  >:( >:D Neinteligentnost in neizobraženost nekaterih novinarjev, ki niso niti sposobni korektno prevajati člankov iz BBC news (od kjer dobijio večino "svojih člankov) je naravnost grozljiva, že kar pregovorna in smešna. "Takle mamo" pač tu spodaj na sončni strani Alp  :P

P.s. predlagam, da se uporablja pravilno slovensko ime puščavska podgana za vrsto glodavca Meriones unguiculatus, Milne-Edwards, 1867!



BojanD

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #69 : 12 December 2007, 17:38:59
Popravek:

Za družino Gerbillinae, Gray, 1825 sicer že imamo v slovenski zoološki literaturi  uveljavljeno slovensko ime puščavske krtice ali tekačice .
P.s. predlagam, da se uporablja slovensko že uporabljeno ime puščavska krtica ali tekačica (ali pa puščavska podgana) za vrsto glodavca Meriones unguiculatus, Milne-Edwards, 1867!



Tetameta

  • *
    • Prispevkov: 295
    • Točke: 1
Odgovori #70 : 14 December 2007, 10:35:58
živjo..
jaz sem pred kratkim dobila dva skakača(sta črno bela). zanima me kaj imajo vse radi skakači in kako naj imajo opremljeno kletko,...

hvala
Najbolje je, da imajo čimvečjo kletko, pa da jih imaš v paru (da imajo družbo)... Opremljeno pa naj imajo najprej z žaganjem in potem še s travo (oboje kupiš v trgovini za živali ali pa tudi v navadni trgovini). Potem pa potrebujejo še kaj za zabavo, recimo kako igrišče ali poleno z luknjami (vse se kupi v trgovini za živali, samo ne kupovat plastičnih rovov za hrčke, ker bodo vse to takoj zgrizli- škoda denarja)... Moji imajo še hišo, kamor si znosijo travo in  si naredijo gnezdo in potem tam spijo... Potem rabijo še posodo za hrano in napajalnik za vodo... Pa kak kamen za glodalce za brušenje zob... Za zabavo jim pa lahko daš še kak tulec od wc papirja ali papirnatih brisač ali kako manjšo katronsko škatlo... Jejo pa hrano za skakače ali hrčke in tudi sadje in zelenjavo (jaz dajem mojim včasih solato, jabolka ipd.)...

Nekateri imajo tisto, kar si zaslužijo. Ostali so samski. ;)


-CukeRčeK-

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
  • *Zoja*
Odgovori #71 : 22 December 2007, 19:28:06
aha..ja hvala za odgovor...
sej moji imajo hiško, potem imajo različne rove od hrčkov(jih še ne grizejo :)), potem jim dam malo zelenjave(ful pojejo), in različne tulce imajo. samo se bojim da imajo premajhno kletko. čeprav je ful razgibana :-\
bomo vidli kako se bojo privadili, samo malo se me še bojijo (se mi zdi :(), upam d se bodo kmalu udomačili. kličejo se ma Miško in Srčko :D 8)



silver

  • *
    • Prispevkov: 4.236
    • Točke: 10
Odgovori #72 : 19 Februar 2008, 19:11:37
Še moj opis skakačev  ;)

To je prisrčen majhen glodalec ki je po velikosti nekje med mišjo in podgano. Lahko so črni,zlati, oranžni,beli, rjavolzlati z belim trebuščkom nekateri pa so lahko tudi z vzorcem. Imajo dolg odlakan rep ki ima na koncu šopek dlak.

To so zelo aktivni in družabni glodavci.zelo zanimivo jih je opazovati. Lahko jih navadimo da se nas ne bojijo in nam plezajo po roki. zelo priporočljivo je tudi da so lahko tudi malo spuščeni v zaprti sobi, v kateri mormo odstraniti vse skakaču nevarne snovi ali take ki bi jih lahko zgrizel (kabli). Živijo od 3 do 5 let.

Za steljo v klatki jim lahko damo: žaganje,seno ali pa mivko katere so zelo veseli in si če jo imajo v njej delajo rove.

Če kupujemo skakača je najbolje da jih vzamemo več saj so to zelo družabne živalice in bi bile drugače osamljene. Moramo pa paziti da nimamo v skupni kletki različne spole ker se skakači zelo hitro namnožijo.

V kletko jim lahko damo votle veje, rolce od WC papirja (samo moramo pazit da ni gor še kaj lepila), razne lesne izdelke...

Če želimo skakaču kupiti kolo moramo pazit da to kolo nima odprtin vmes ker se lahko skakaču umes zatakne repek , ki hitro odpade.
Iz istega razloga skakača tudi nesmemo držati za rep.





silver

  • *
    • Prispevkov: 4.236
    • Točke: 10
Odgovori #73 : 20 Februar 2008, 17:09:09
Pa da še povem da moramo skakačem z posebnimi kleščami striči krempljčke če jim preveč zrastejo. Če tega neznamo pa je bolje da to opravi veterinar ker lahko mi skakača poškodujemo.
V kletki pa morajo imeti tudi nekaj na katerim si brusijo zobe. V trgovinah prodajajo za to uporabne mineralne kamne ki ga namestimo v klatko.



ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #74 : 14 September 2008, 15:19:44
Živjo! Ker v tej temi ni bilo odgovorov že 120 dni upam da bom na tile 2 vprašani dobila odgovor.  :-\

No jaz  sem se malo začela zanimat za te majhne zverinice in sem nekje prebrala da če imaš v terariju za podlago samo mivko, da neizmerno uživajo v kopanju in delanju rovov po mivki. Zanima pa me če je to praktično? Cena mivke? Čiščenje-(predvsem to)? KAKŠNO mivko uporaljati? mogoče pesek za činčile?? 

In še eno vprašanje ;)  ali se bolj splača kupit steklen akvarij brez vsega ali pri steklarju natočiti narezano steklo po meri in potem ga doma samo še zlepiti?
 ;D :) ;)

lp, Urša
 pa hvala za odgovore   :)
 

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


nejc1

  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 0
  • Dont drink and drive, just SMOKE and fly!!!
Odgovori #75 : 23 Maj 2009, 11:57:43
Za prvo vprašanje ti ne znam odgovoriti povem še to da imam jaz po tleh seno.
Drugo vprašanje pa odvisno a hočeš skozi priti ceneje ali dražje, ampak jas sem naročil od steklarja pa sem skupaj zlimav ampak moraš bit pozoren na to da ne daš preveč (silikona).

Sej bo, al pa tud ne!


šeli

  • *
    • Prispevkov: 212
    • Točke: 0
  • ŠELI the Sheltie
Odgovori #76 : 21 April 2011, 20:59:24
Vem da je tema zelo zastarela ampak sicer me zelo skrbi za eno stvar..
Doma mam dva skakača (punčki) in eni izmed njiju se je zelo napihnil želodec.
Stvar je taka, da tek se ni prav nič zmanjšal, tumor najbrž ni, če bi bla pa debelost me pa skrbijo kolki....
Če mogoče kdo pozna kej podobnega bi rada kšen nasvet-recimo, da jima dajem pol manj hrane kot do sedaj...
A bi blo mogoče, da je kaj v vodi, ki jo pijeta...seveda jo redno menjam, ampak še zmerom vse zmečeta noter, z iztrebki vred....

ONLY SHELTIES COME FROM HEAVEN

Šelina spletna stran:

http://seli-dog.webs.com/


Gigosy

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 663
    • Točke: 0
Odgovori #77 : 09 Julij 2012, 11:40:55
Oddamo več skakačev, mladičev,  zlato-bele barve, samčke in samičke. Če bi jih kdo želel imeti naj piše na [email protected]. Na željo pošljem tudi slike :)


animal lover

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 0
Odgovori #78 : 19 November 2012, 19:01:09
Jst mam pa Repkota.  :)



13Sara13

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #79 : 20 December 2012, 15:52:23
Živjo!


Jas pa sem včeraj dobila Dva Skakača Punčko in Fantka. Ime Jima je Beno In Žuža.
A ko sem se danes začudila, ko sem odmaknila njuno hiško da so notri ležali 6 malih mladičkov. Bila sem presenečena, ker ko sem včeraj vse naštimala za njuno bivališče jih še ni bilo želo čudno. A začudila sem se tudi da Ko imajo spolne odnose traja 24 ur potem se mladiček skoti, In tudi da v 10-tih dneh že skačejo okoli.

Lp



SaRa[[/b][/i][/u][/b][/i][/left]



Manca10

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #80 : 20 December 2012, 22:11:46
Hej!

Zanima me, ali je 30x60x30cm velika kletka premajhna za dva skakača... ?
Kmalu bom tudi jaz lastnica teh prikupnih živalic. :)



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #81 : 21 December 2012, 00:28:20
Ne, ok je.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Manca10

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #82 : 03 Januar 2013, 21:07:08
Moji srčici; Jing & Jang. :)



kokica52

  • *
    • Prispevkov: 113
    • Točke: 0
Odgovori #83 : 06 April 2013, 19:36:05
Tudi jaz imam dva mongolska skakača doma: Poppya in Jumpya. Oba sta samca. Morda bom objavila tudi fotkice ;D. Lp      neja



Zoya83

  • *
    • Prispevkov: 37
    • Točke: 0
Odgovori #84 : 05 Maj 2013, 10:44:31
Joj kako sta srčkani Jing in Jang.

Pa še moji punci - Sugar in Spice

http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/535437_10151535585882214_756414234_n.jpg



Tara

  • *
    • Prispevkov: 688
    • Točke: 3
  • Moja Metuljčica
Odgovori #85 : 18 November 2013, 10:07:28
Hoj, hoj

za darilo sem dobila debelorepega skakača. Če ne spada v to temo bom odprla pa novo :D
Evo nšega fanta





Lunna

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 0
Odgovori #86 : 15 Februar 2014, 14:46:30
Živ Žav :)

Naj povem, da sva s fantom januarja postala lastnika dveh mongolskih skakačev.. oba samca  ;D Črne barve (Blacky) in bež barve (Bežko).
Nevem kaj se je zgodilo, ampak pred tednom dni se je Bežko začel obnašati zelo čudno, bil je povsem umirjem, kljub temu, da sta bila stara okrog 3 mesecev. Držal se je zase, ni več spal skupaj z Blackyjem, spal zunaj pred hišico.. Na kar sem ga čez 3 dni našla zjutraj mrtvega. Očitno se je boril z boleznijo.

Ker je bil Blacky precej osamljen sva šla včeraj iskat novega samca, ki je mogoče mesec mlajši. Nažalost sta se prvič srečala s kratkim pretepom. Počasi ju poskušava navajati en na drugega, ampak misliva da ne bova uspešna. Res je, da je šele drugi dan.. Za enkrat sta v isti hiši, le da ima eden eno nadstropje, drugi drugo. Ločeno ju spučava ven, le na kratko se lahko povohata..

Kaj predlagate? So kakšni načini, da ju na koncu le spoprijateljima?? Tudi če bi trajalo, le da bosta na koncu srečna in zadovoljena en z drugim.

Hvala za vse odgovore

LP ;)

..:: Pugs are people in clown suits ::..


Lunna

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 0
Odgovori #87 : 15 Februar 2014, 14:50:16
Tukaj pa objavljam tudi slikico Blackyja... ;D

.. in nažalost preminulega Bežkota. :'(

..:: Pugs are people in clown suits ::..


kokica52

  • *
    • Prispevkov: 113
    • Točke: 0
Odgovori #88 : 10 Oktober 2015, 13:35:50
Tudi meni je poginil skakač Jumpy.... :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(
Ostaja Poppy in čez 2 dni dobim novega skakača....
Seveda je način, moja tršica za biologijo svetuje da ju posuješ s cimetom, ker bosta tako imela enak vonj.... deluje na hrčkih!
LP NEJA