Borelija

scythe · 175906

maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #60 : 13 Junij 2007, 12:14:39
Se pravi, da titri niso verodostojni pokazatelj, kako so bakterije oziroma bolezen razvita. Razumem.

je treba upostevat vec faktorjev, ne samo titer.
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


malena3

  • Gost
Odgovori #61 : 13 Junij 2007, 13:39:47
Taj, kje pa sta opravila pregled? Na veterinarski kliniki?



malena3

  • Gost
Odgovori #62 : 13 Junij 2007, 13:51:55
Drugače pa jaz tudi razmišljam, da bi ga dala testirati, glede na to, da mi klope dnevno pobiram ven. :-\



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #63 : 13 Junij 2007, 14:25:38
Malena3, glede na to, da je Taj iz LJ in da je hvalila kliniko Tristokosmatih, predvidevam, da je testiranja opravila tam.
http://www.tristokosmatih.si/sl/informacija.asp?id_meta_type=88&type_informacij=0

Če se motim, me bo popravila.

Kristinca & Florinca


sassi

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
Odgovori #64 : 13 Junij 2007, 14:26:12
Preventiva za boreliozo

Glede na to, da ni nobenega insekticida oz. repelenta, ki bi uspešno odganjal ali ubijal klope na naših živalcah, vam lahko povem, da je najboljša preventiva,da odstranite klopa v roku 24  ur ( velja seveda tudi za ljudi)

borelije (ki so sicer gram neg. bakterije) se naselijo v epitelnih celicah  srednjega črevesa v okuženem klopu. ko pa klop napade novo žrtev, se borelije sprostijo iz teh celic, in s hemolimfo prispejo v klopove slinske žleze, od tod pa s slino v krvni obtok novega gostitelja (se pravi naših živalic), ki se tako okuži. Borelija potrebuje približno 24ur da se prebije iz črevesja klopa v njegove slinske žleze, tako da takojšnja odstranitev klopa bistveno zmanjša možnost okužbe.

Vem, da se včasih ti mali zahrbtneži zelo uspešno skrivajo, ampak se splača redno pregledovati po sprehodih. Zavedam pa se tudi, da je to meni dokaj enostavno narediti, ker imam kratkodlakega hrta, kjer res takoj opazim vsakega klopa, vsi z bolj "kosmatimi" kužeki pa imate verjetno več težav.

Veliko zabavnih sprehodov in čimmanj nadležnih in nevarnih klopov...

lp



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #65 : 13 Junij 2007, 14:26:32
Taj, malo pozen odgovor, a vseeno:
Gea, moja pokojna bernka, je v starosti 3 leta in pol hudo zbolela za Boreliozo in njen titer nikoli ni bil visji od 1/400. Pa je bila takrat cisto sesuta, sepala je, komaj se je lahko premikala. Od takrat naprej je imela vsaj enkrat letno hudo poslabsanje, ki mu je sledilo ponovno jemanje zdravil. Vmes med poslabsanji in ponovnimi zdravljenji je bila kar v redu. Tako, da ti visina titra res ne pove veliko. Pri drugem psu bi bilo verjetno cisto drugace.Pove ti pa, ce se spreminja (povisa, ali zniza ob zdravljenju) Jaz sem testirala in kadar je bil pri njej titer okoli 200 je bilo kar v redu, pri 400 je bil pa ze cel hudic.
Dozivela je 9 let, ko je nenadoma brez kaksnega poslabsanja zaspala na svojem leziscu. Verjetno ni bilo povezano z Borelijo...

Drzim pesti za Taja in lep pozdrav


Blumina



dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #66 : 13 Junij 2007, 14:39:51
Jaz mislim, da je smiselno testirat samo takrat, ko se to na psu pokaže (apatičnost, lenobnost, vneti učki, skratka zunanji znaki...). Ker veliko psov je pozitivnih na borelijo (erlihijo), pa nimajo nobenih težav. V tem primeru se mi zdi, da tudi zdravila ne dobijo. Če je pa pes enkrat okužen, se mu pa to pozna celo življenje (ko daješ delat pregled krvi).
Moje mnenje: ne, ni smiselno testirat, dokler se ne pokažejo znaki. Takrat pa takoj testiranje.



Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #67 : 13 Junij 2007, 14:40:16
Ovcka - po mojem mnenju je definitivno dobro in priporočljivo testirati psa enkrat letno za klopne bolezni... saj so zelo zahrbtne kot vidiš.

Maja01 - izgleda da res!

Malena3 - pregled oziroma testiranje ali bolje povedano odvzem krvi, sva opravila na veterinarski fakulteti v Ljubljani.

Sassi
- hvala za nasvet!

Blumina - hvala za odgovor in pesti... kot pravim, Taju se nič ne pozna, da bi imel borelijo ali erlihijo... je živahen in vesel, dobro se počuti... in izgleda, da je res pri vsakem psu drugače in titre ne povedo čisto nič.


Hvala vsem....

Lp
Tina




malena3

  • Gost
Odgovori #68 : 13 Junij 2007, 14:41:32
In kateri so najbolj izstopajoči znaki?



Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #69 : 13 Junij 2007, 14:42:17
dog4ever - po svoje imaš prav, vendar sem slišala za veliko primerov, da ko so se znaki že pojavili je bilo v bistvu že prepozno in je nastala nepopravljiva škoda ali celo smrt.



malena3

  • Gost
Odgovori #70 : 13 Junij 2007, 14:43:24
Kar se tiče klopov, jaz sem panična samo da ga vidim.
Naš se itak cele dneve nekaj čohla, grize, tako da...



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #71 : 13 Junij 2007, 14:51:51
Ker veliko psov je pozitivnih na borelijo (erlihijo), pa nimajo nobenih težav. V tem primeru se mi zdi, da tudi zdravila ne dobijo.

Tako je pri nas. Smart1:100, Rumba 1:200, znakov noben od njiju nobenih, in tudi nismo nič dajali.

Lp nina



dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #72 : 13 Junij 2007, 15:00:41
Tina: teoretični primer: testiraš danes, dobiš čez 14 dni rezultate: vse OK. Pes dobi okuženega klopa čez 1 mesec. Kaj je v tem primeru? Kaj ti pomaga testiranje, če lahko pes naslednji dan zboli? In klopi so pri nas zadnja leta čez celo leto :'( >:( (off topic: a se še komu zdi, da jih je letos fuuul malo glede na toplo zimo ???)

Ja, ja, vem, da psi poginjajo. Dostikrat tudi zato, ker lastnik gre k vetu, ampak le ti ne vejo, kaj je psu :-X ali pa predolgo odlašajo...
ne vem, nisem pametna glede te teme. Mi nismo testirali in ne bomo (razen, ko se pojavijo kakšni očitni znaki).



sassi

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
Odgovori #73 : 13 Junij 2007, 15:22:34
ja ampak maš prav, klopov pa res letos ni tolko, ko sem pričakovala glede na vremenske razmere  :)  no vsaj v našem štajerskem koncu, drugje ne vem kak mate kaj. čudno, pa še dobro da je tak  ;D. zdaj je pa tudi itak že prevroče, jih pa spet ne bo  8)



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #74 : 13 Junij 2007, 19:50:27
Potem je po moje smiselno preventivno testirat, ko je sezona klopov mimo (recimo pozna jesen, zima), tako da ga takoj po testiranju potem ne more dobiti, mi pa smo lahko mirni, ce so rezultati negativni  ;D

Drugace sem tudi jaz vsa panicna glede klopov, ceprav zaenkrat nismo imeli se niti enega, ampak med vso to dlako, ne morem trditi, da se mi ni kaksen izmuznil in sam odpadel, preden bi ga zagledala, da je prisesan.  :-\

Drugace pa zelim Taju cimprejsnje okrevanje  :-*

Lp..

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #75 : 13 Junij 2007, 21:01:21
Tina: teoretični primer: testiraš danes, dobiš čez 14 dni rezultate: vse OK. Pes dobi okuženega klopa čez 1 mesec. Kaj je v tem primeru? Kaj ti pomaga testiranje, če lahko pes naslednji dan zboli? In klopi so pri nas zadnja leta čez celo leto :'( >:(
Dog4ever - ja to imaš čisto prav in se popolnoma strinjam s tabo, vendar jaz pravim - ziher je ziher... drugače imaš pa čisto prav.

Ja, ja, vem, da psi poginjajo. Dostikrat tudi zato, ker lastnik gre k vetu, ampak le ti ne vejo, kaj je psu :-X ali pa predolgo odlašajo...
ne vem, nisem pametna glede te teme. Mi nismo testirali in ne bomo (razen, ko se pojavijo kakšni očitni znaki).
Jaz imam občutek, da veterinarji pri vseh simptomih vse preveč ciljajo na alergije... nočem jim delati krivico ampak mislim, da za vsako stvar, ko prideš k veterinarju skoraj rečejo, da je treba na dietno hrano itd...
Tele teste klopnih bolezni, pa vse premalo propagirajo oziroma priporočajo... mogoče imam samo jaz tak občutek, tako da ni nujno in je res, da je odvisno od veterinarja do veterinarja... ampak mislim, da testi za klopne bolezni vedno pridejo zadnji na vrsto... :-\


ja ampak maš prav, klopov pa res letos ni tolko, ko sem pričakovala glede na vremenske razmere  :)  no vsaj v našem štajerskem koncu, drugje ne vem kak mate kaj. čudno, pa še dobro da je tak  ;D. zdaj je pa tudi itak že prevroče, jih pa spet ne bo 8)
Tudi jaz bom malo off topic.... mogoče mal hecno vprašanje, pa vendar:
... ob katerih temperaturah so pa klopi najbolj dejavni? Tako od do... :-[


Drugace pa zelim Taju cimprejsnje okrevanje  :-*
Hvala Ovcka! :-*



babsy_ka

  • *
    • Prispevkov: 316
    • Točke: 0
Odgovori #76 : 13 Junij 2007, 21:49:12
Mene pa zanima kako je blo s šepanjem? A se je zgodilo kr tako preko noči in kolko časa je trajalo?

Sej jst itak vedno delam paniko, ampak dober teden od tega je kolegova NO kar tako začela šepati in to je trajalo kr dober teden, pol pa kar naenkrat vse ok... ni blo tistga stanja da bi se slabšal al pa boljšalo stanje!
kar se pa klopov tiče: zadne čase jih jst več poberem kot Taj!  >:(

Berniju Taju pa želiva z goldijem Tajem čimprejšnje okrevanje in čimmanj klopov!  :P



Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #77 : 13 Junij 2007, 22:00:13
Babsy_ka - recimo s s šepanjem pri Taju je tako... na primer, danes bo malo pošepal - jutri nič, en teden nič, potem spet kakšen dan in nato spet nič... tako, da glede tega šepanja je težko reči... poleg vsega je pa tu zraven še možnost displazij, okruškov itd... tako, da tudi vsako šepanje ne pomeni klopnih bolezni, lahko pa je znak in alarm za testiranje...


kar se pa klopov tiče: zadne čase jih jst več poberem kot Taj!  >:(
Tudi sebe moraš paziti, jaz tudi skoz skrbim glede teh klopov in skrbno pazim, da ne bo Taj kakšnega dobil, nase pa sploh ne pomislim, me je zadnjič ena gospa opomnila, da moram paziti tudi nase, ona je namreč imela borelijo in jo je prebolela... tako, da tudi za nas je nevarno. Baje je kar kriza ta bolezen, tudi pri ljudeh. Tako, da moramo skrbeti tudi zase, kaj bodo pa naši kosmatinčki brez nas, ki jih imamo najraje na svetu. ;)


Berniju Taju pa želiva z goldijem Tajem čimprejšnje okrevanje in čimmanj klopov!  :P
Tale stavek je pa ful dober... :P
no... berni Taj pošilja goldiju Taju zahvale za lepe želje in koš  :-*....

Lp
Tina in Taj



malena3

  • Gost
Odgovori #78 : 13 Junij 2007, 22:59:12
No, ne vem kako je ss klopi v vaših koncih, pri nas jih je veliko..mački jih vsak dan dobijo po 2 nova, Kalu pa jih tudi skoz ven pobiram, sebe pa tudi čekiram.

Taj, res je,moraš paziti tudi nase. Jaz razmišljam o cepljenju zase.



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #79 : 14 Junij 2007, 05:37:18
No, ne vem kako je ss klopi v vaših koncih, pri nas jih je veliko
Te golazni je vsepovsod preveč >:(


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #80 : 14 Junij 2007, 09:02:09
Ja tudi jaz imam občutek, da je klopov ogromno... in vsako leto jih je več se mi zdi. Se spomnim, ko smo imeli nemškega ovčarja pred leti - Ricka. V njegovih devetih letih (1994-2003) smo na njemu našli dva klopa in nič več. Pa je tudi skoz šibal po travnikih, gozdih in vsepovsod... ampule pa takrat tudi niso bile tako popularne (ali pa mi nismo bili seznanjeni z njimi), tako da tudi teh ni imel... V glavnem mislim, da jih je vedno več in jih bo nažalost vedno več tudi v prihodnjih letih, po moje je to tudi vpliv vse toplejšega ozračja in podnebja...


Zdaj pa točni izvidi Tajevih testov...
Borelija je jasna...
borelija - titre 1:400

Erlihija pa ne toliko... mi kdo razloži tole...
_____________________________ _____________________________ _____________________________ _______

1.vzorec: Serum
Ugotavljanje specifičnih protiteles IgG proti bakteriji Anaplasma phagocytophilum (IFT): REAKTIVNO 1:128
mejna vrednost 1:128


2.vzorec: Kri, venska z EDTA
Kvalitativni PCR test na DNA bakterije Anaplasma phagocytophilum : NEGATIVNO

_____________________________ _____________________________ _____________________________ _______


Kaj to pomeni, da je pozitiven ali negativen oziroma na meji? ???
In pa kaj pomeni ta serum, kolikor jaz vem so mu vzeli samo kri?

Lp
Tina



malena3

  • Gost
Odgovori #81 : 14 Junij 2007, 09:04:04
A mamo tukaj gor kakega veterinarja? Ob takih izvid bi nam prišel prav, kajne Taj, mene tudi zanima, kaj pomenijo vajini izvidi.



Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #82 : 14 Junij 2007, 09:15:50
Ja Malena3, bi prišel prav... :) me je malo zmedlo tole negativno, reaktvino, mejna vrednost... itd... ???
Mislim pa, da Maja01 ni daleč od veterinarja... ;) se tako spozna na vse... :o madona je dobra! ;D



Baki

  • *
    • Prispevkov: 825
    • Točke: 3
  • Ko se enkrat zaljubiš v bernčka,...
Odgovori #83 : 14 Junij 2007, 09:19:44
Tina, jaz pa mislim, da sva medve včeraj čisto prav zdešifrirali te izvide.  8)

No, pa da še jaz povem svoje mnenje o testiranju. Moj pes bo oktobra star 4 leta in ga še nisem testerala, saj ni nikoli kazal nobenih znakov obolenja. Vendar mislim, da je zdaj pravi čas, da mu naredimo teste. Meni se zdi veliko bolje, da je prisotnost bakterije ugotovljene še predno se pojavijo njene posledice, saj je v tem času bakterija naredila že kar nekaj škode na psu, ta škoda pa ni več popravljiva.

Jaz pa mislim, da če je s psom kaj narobe dajo zelo hitro narediti te teste. Pri prejšnjem je bilo tako. Peljali smo ga k veterinarju, ker je bil nerazpoložen, ni hotel jesti in imel je zelo ubogi izraz na obrazu, pa so mu naredili teste in bil je pozitiven na erlehijo. Začeli smo z zdavljenjem, vendar njegovo zdravstveno stanje je močno nazadovalo, čeprav so zatjevali, da bo z dneva v dan bolje. Potem smo jim ga pa čisto ubogega pripeljali in smo jim rekli, da naj že enkrat ugotovojo kaj mu je, ker je vidno zelo trpel. Naredili so preizkave in ugotovili vzrok njegovega počutja, vendar je bilo žal neozdravljivo.

lp, Miša



Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #84 : 14 Junij 2007, 09:27:02
Miša, čisto možno, da sva prav zdešifrirali.... ;) :)
Vendar, rada bi slišala še kakšno mnenje...

Ja saj mi je rekla veterinarka... da pri teh klopnih boleznih je tako.... kolikor škode je narejeno - je narejeno, tega se ne da ozdravit, lahko pa samo preprečiš, da se narejena škoda ne širi oziroma ustaviš širjenje... :-\
In glede na to, jaz mislim, da je najbolje, da se ugotovi bolezen v začetnem stadiju, ko škode še ni veliko, oziroma je še sploh ni. Pa tudi če so titri zelo nizki - mejni... vsaj veš, da moraš biti pozoren, na vse morebitne znake napredovanja bolezni in takrat v pravem času reagirati - se pravi začeti zdraviti.

Ja ti si imela res žalosten primer pri prejšnem kužku...  :'(

Lp
Tina



Bučka

  • *
    • Prispevkov: 66
    • Točke: 4
Odgovori #85 : 14 Junij 2007, 10:50:33
Taj, v krvnem serumu se gleda prisotnost protiteles in vaš rezultat je, da protitelesa so (titer 1:128), kar pomeni, da je pes bil okužen oz. v stiku z okuženim klopom. Rezultat, ki je nad 1:80 se smatra za pozitivnega in takega psa se, ob prisotnosti kakršnihkoli znakov, ki so značilni za to bolezen, zdravi.

V krvi se s PRC išče prisotnost DNK povzročitelja (oz. dejansko prisotnost povzročitelja v organizmu) in v vašem primeru je rezultat negativen. To ne pomeni, da pes ni okužen z erlihiozo.

Moje mnenje glede "preventivnega" testiranja: mislim, da je psa treba testirat ob znakih bolezni, kar pomeni nerazpoloženost, bruhanje, driska, kašljanje, vnetje oči, vnetje ušes, alergije, šepanje, .... torej, skoraj vse. Testiranje bi priporočila (kot sem že ene stokrat napisala) ob vsakem ponavljajočem zgoraj omenjenem znaku. Imejte v mislih, da če pes šepa pa neha pa čez kak mesec spet malo šepa pa neha, to ni dober znak. Enako velja za vsa vnetja, bruhanja, driske itd... In jaz bi testiranju, ki sledi omenjenim znakom rekla "preventivno". Zato, ker se mi zdi daleč najpomembnejša reč, da se testira čimprej, znaki so pa lahko karkoli in marsikater veterinar bo zavijal z očmi, če boste želeli testirat psa zaradi bruhanja.


Jaz pa mislim, da če je s psom kaj narobe dajo zelo hitro narediti te teste. Pri prejšnjem je bilo tako. Peljali smo ga k veterinarju, ker je bil nerazpoložen, ni hotel jesti in imel je zelo ubogi izraz na obrazu, pa so mu naredili teste in bil je pozitiven na erlehijo. Začeli smo z zdavljenjem, vendar njegovo zdravstveno stanje je močno nazadovalo, čeprav so zatjevali, da bo z dneva v dan bolje. Potem smo jim ga pa čisto ubogega pripeljali in smo jim rekli, da naj že enkrat ugotovojo kaj mu je, ker je vidno zelo trpel. Naredili so preizkave in ugotovili vzrok njegovega počutja, vendar je bilo žal neozdravljivo.

lp, Miša

Zelo redki veterinarji dajo delat teste zelo hitro. Žal je tako in to se vsak dan znova potrjuje. Zato je na nas, da zahtevamo čimveč. Četudi vas prepričujejo, da je kri normalna (hemogram je lahko popolnoma normalen in zdrav in ne kaže na okužbo!), da ni tko hudo, da so testi dragi... Svetujem vam, da se prepričate in da vztrajate. Zgodnje odkritje in zdravljenje je največ vredno. Zelo veliko primerov kot je Mišin poznam, ko odkrijejo pravzaprav vzrok smrti psa. Smrti, ne slabega počutja. Kar pomeni, da se je vse skupaj začelo odkrivat bistveno prepočasi.

Dajmo pazit pa naše kužate, realnost klopnih bolezni je velika, zavedajmo se nevarnosti.

Taj, če kuža ni kazal nobenih znakov in si testirala kar tako, hvalabogu. Veliko psov živi popolnoma normalno, če zadevo odkriješ hitro. Moraš pa se zavedat, da je tvoj kuža kronično obolel in da se izbruh lahko zgodi kadarkoli, posebno ob izpostavljanju psa kakim stresnim situacijam. Pred vsakim posegom svetujem temeljito kontrolo. Ne bi škodili dodatki za sklepe.

LP, Maša



Baki

  • *
    • Prispevkov: 825
    • Točke: 3
  • Ko se enkrat zaljubiš v bernčka,...
Odgovori #86 : 14 Junij 2007, 11:04:07
Bučka, res lepo, da smo slišali še eno strokovno mnenje. Včasih je veterinarjem tudi odveč, da bi razložili na tako razumljiv način, kot si napisala ti. Vsaj pri Tini (Taj) je bilo tako, da je zvedela samo rezultate, za dodatna vprašanja pa so jo prav po hitrem postopku odslovili.

Še eno vprašanje imam. Če testiram psa in je negative na borelijo, ali ga je smiselno cepiti proti njej?

Lp, Miša



Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #87 : 14 Junij 2007, 11:05:41
Bučka - hvala za obrazložitev izvida. :)

Zelo redki veterinarji dajo delat teste zelo hitro. Žal je tako in to se vsak dan znova potrjuje. Zato je na nas, da zahtevamo čimveč. Četudi vas prepričujejo, da je kri normalna (hemogram je lahko popolnoma normalen in zdrav in ne kaže na okužbo!), da ni tko hudo, da so testi dragi... Svetujem vam, da se prepričate in da vztrajate. Zgodnje odkritje in zdravljenje je največ vredno. Zelo veliko primerov kot je Mišin poznam, ko odkrijejo pravzaprav vzrok smrti psa. Smrti, ne slabega počutja. Kar pomeni, da se je vse skupaj začelo odkrivat bistveno prepočasi.
Se strinjam! Jaz sem dala pregledati Tajevo kri tako na splošno + teste za klopne bolezni. Splošni pregled krvi je bil narejen že isti dan oziroma uro po tem, ko smo prišli od veterinarja. In je veterinarka hvalila krvno sliko, da je vse super in da je zdrav kot riba, da so trombociti vredu, da niso znižani, kar bi pomenilo erlihijo in da te po vsej verjetnosti nima. No, pa vidite, kakšni so prišli rezultati.... zato morate biti zoprni in zahtevati kar želite... saj plačate za vse kar naredijo... zato je to vaša stvar in to morajo narediti, če vi to zahtevate!

Taj, če kuža ni kazal nobenih znakov in si testirala kar tako, hvalabogu. Veliko psov živi popolnoma normalno, če zadevo odkriješ hitro. Moraš pa se zavedat, da je tvoj kuža kronično obolel in da se izbruh lahko zgodi kadarkoli, posebno ob izpostavljanju psa kakim stresnim situacijam. Pred vsakim posegom svetujem temeljito kontrolo. Ne bi škodili dodatki za sklepe.
Maša, Taj je več kot poln energije - nič mu ne manjka! Vendar, kot sem že napisala je že občasno zašepal na sprednjo tačko... pa smo sprva to pripisovali temu, da se je zaležal in podobno... zdaj pa imamo odgovor. Zato bodite tudi ostali pozorni na to.
Pa še nekaj me je prešinilo ob tvojem zgornjem postu Maša. Namreč pojavljanje driske... naš Taj jo je imela kar nekajkrat... tako, da je bil verjetno tudi to znak... pa ga nismo obravnavali, kot da bi to lahko pomenilo klopno bolezen.
Hvala za nasvet glede temeljitih kontrol in dodatki za sklepe.... se bom pozanimala tudi o tem! :)

Izgleda, da je treba res biti pozorne na VSE!

Sama sreča, da sem ga dala na testiranje. Res!

Drugače pa tablete Clinofug prenaša zelo dobro... kot da jih sploh nebi jedel - je normalen, aktiven, dobro se počuti, rad je! :)

Lp
Tina



Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #88 : 14 Junij 2007, 11:07:49
Bučka, res lepo, da smo slišali še eno strokovno mnenje. Včasih je veterinarjem tudi odveč, da bi razložili na tako razumljiv način, kot si napisala ti. Vsaj pri Tini (Taj) je bilo tako, da je zvedela samo rezultate, za dodatna vprašanja pa so jo prav po hitrem postopku odslovili.
Maša - res hvala za obrazložitev! :-*

Še eno vprašanje imam. Če testiram psa in je negative na borelijo, ali ga je smiselno cepiti proti njej?
Miša - moje laično mnenje je da ja! :)

Lp
Tina



Bučka

  • *
    • Prispevkov: 66
    • Točke: 4
Odgovori #89 : 14 Junij 2007, 11:10:43


Drugače pa tablete Clinofug prenaša zelo dobro... kot da jih sploh nebi jedel - je normalen, aktiven, dobro se počuti, rad je! :)

Lp
Tina

Super!  :)  Za vsak slučaj pa mu lahko vseeno enkrat na sredi dneva (če dobiva antibiotik zjutraj in zvečer) dajete kakšne probiotične zadeve (jogurt, aktimel...). Nikakor ne hkrati z zdravilom, nekaj ur prej oz. po pa lahko, zna pomagat pri ohranjanju normalne črevesne situacije. To zdravljenje je namreč precej agresivno.

LP, Maša