Oddaja/Prodaja odsluženih psov

Lauri · 57963

Lauri

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
: 28 Januar 2013, 13:18:55
Kot kaže psička ne prinaša več dobička, je le še strošek.. In to naj bi ila ljubezen do labradorcev, do psov na sploh.
To naj bi bili vestni vzreditelji???

http://www.bolha.com/zivali/male-zivali/psi/pasemski-z-rodovnikom/labrador-labradorec-crna-samica-z-rodovnikom-stara-8-let-1284982982.html?aclct=1359292463

http://www.goldy-sp.si/eleora.html

Nina, upam da ne boš brisala. Želim le, da se ve kaj se dogaja pri naših ljubih vzrediteljih...





Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #1 : 28 Januar 2013, 14:26:38
Lauri za ta dva se ze mnoga leta ve, da nista vestna vzreditelja.. Ceprav, sem imela tak vtis, da vsaj ljubezen do psov imata, samo glede na tale oglas sem bila ocitno v zmoti  ::)

Ne bo dolgo, ko bojo obe GR psicke takole na bolhi (ker sta ze "v letih" in ne bojo vec uporabne za vzrejo).  :-X

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #2 : 28 Januar 2013, 14:57:26
Vsekakor ni prav, ampak saj tega ne počneta samo ta dva, ampak kar precej vzrediteljev.


Lp Z.

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


AnaLuna

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 28 Januar 2013, 16:41:06
Žalostno  :'(


momokika

  • Gost
Odgovori #4 : 29 Januar 2013, 08:09:31
Ja res je žalostno, da je vsak dan več takih vzrediteljev.  :'(



HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 29 Januar 2013, 19:32:21
Vsekakor ni prav, ampak saj tega ne počneta samo ta dva, ampak kar precej vzrediteljev.
Lp Z.
In seveda jih ne boš poimensko naštel(a)?
 ???


ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 29 Januar 2013, 20:12:30
Verjetno je bilo mišljeno pri vseh pasmah, ne samo pri labradorcih  ;)...



diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 29 Januar 2013, 21:23:31
Oglas na bolhi: Labradorec. Črna samica z rodovnikom stara 8 let
 Podarim

Iščemo družino-človeka, ki bi posvojil in lepo skrbel za psičko. Psička je zdrava, v popolni kondiciji (to pomeni, da se ji starost sploh ne pozna- 23. decembra je dopolnila 8 let, še vedno gre lahko v hribe, nima sivih dlak. Psička je hodila v šolo tako, da se tudi na lov spozna (avstrijska linija).

Če bi bili to Vi me pokličite na gsm: 041/75-47-73 Barbara
Šifra oglasa:1284982982
Vpisano:27.1.2013 ob 14:14

Čokoladni labradorec in zlati prinašalec. Barbara Anžur in Matej Hočevar imava psarno Neli Goldy. Mobi: 041/75-47-73



Draga Barbara,  nimam besed…
Očitno je zate ta tvoja 8 let stara črna labradorka le repro material…. In ker je napolnila 8 let in po »kinoloških pravilih »ni več reproduktivno sposobna,  se jo želiš  elegantno znebiti.  In narediti »prostor« novi  »repro« psici…

Ja, saj so oglasi.. Podobni.. Podarim xy let starega xy psa.. In navedeni različni vzroki, zakaj želijo ljudje psu najti novi dom..  Običajno me vedno zaboli, ko zasledim oglase »podobnega tipa«.. Ne zdi se mi prav, da  ljudje pasjemu penzionistu odrekajo  dom..  Pa vseeno ne delam »senzacije« iz tega in ne obsojam javno..Ja,mislim pa si svoje.

V vsaki psarni , ki se dalj časa ukvarja z vzrejo, pride do situacije, ko pasji vozni park  ostari. Ti bi verjetno rekla, da ne prinaša več denarja, dobička,  da je le  še »strošek,  in da »odžira« prostor  mladim, reproduktivno sposobnim primerkom… Morda je kakšen od vzrediteljev tudi v majhni dilemi , kako naprej glede vzreje, ko mu njegov »vozni park« ostari… Nima pa recimo »prostora« za nastanitev in oskrbo  kakšnega novega, mladega primerka.

Marsikdo od vzrediteljev tudi ne želi imeti več kot dveh psov na svojem dvorišču.. Ker ima rad mir ,  slogo in zadovoljstvo.  In ne stres…

Pa vendar  se "odločimo" popolnoma drugače kot ti.. Na pamet nam ne pride, da bi se ostarelih primerkov znebili.. Ker so nam dragoceni…. Ker so nam v ponos, veselje. … Ker jih imamo radi in ker so sestavni del naše družine. In želimo, da jim je starost prijetna…Ker si  niti slučajno niso »zaslužili«, da jim na stara leta vnašamo na dvorišče  »nemir« z novimi, mlajšimi psi… 

In pri tistih pravih , starih vzrediteljih ni niti kančka dvoma… Naši veterani imajo poenostavljeno povedano doživljenjsko pravico…  In niti slučajno za nas niso  brezvredni starčki… Z leti se jim »vrednost«  v naših očeh samo dviguje… 

Naši psici sta  dočakali 12, 13 let, samec pa  16,5 let…

Pa se nismo nič obremenjevali, nič dvomili, še najmanj se jih  znebili.. Še bolj smo jih »čuvali«.. Saj jih imamo ja za svojo dušo… Pač se nekaj (dolgih) let nismo šli vzreje…  Preprosto uživali smo ob njih. Tako enostavno je to..

Ne, ni moj namen delati "senzacijo" iz tega...  Če pa slučajno bereš to temo, draga Barbara, razmisli.. Dobro razmisli... Pred svojo vestjo se ne boš imela kam "skriti".... 8 let stara psička ni predmet... In upam, da boš nekoč to svojo "odočitev" močno obžalovala... Tudi ti boš nekoč stara...



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #8 : 29 Januar 2013, 22:41:40
Kako že pravijo jabolko ne pade daleč od drevesa   :( Še vseeno bolje da jo podarijo, kot da konča kako drugače.  :(





loncha

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 30 Januar 2013, 01:21:54
Žalostno. :'( Vsekakor ni tole ne edina psarna in tudi gospa ni edina,ki takole ravna s psi. Vedno več je takšnih, a kaj, ko se nima človek česa oprijet, da bi taki ljudje dobili doživljensko prepoved sobivanja s psom. Če pes ne prinaša dobička, če karakterno ne ustreza "sliki "delovnega psa, če (ogromno je teh ČE-jev)..., ga je res najbolj enostavno "vreči" na bolho in "glumit naprej a ne?! >:(



diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 30 Januar 2013, 08:02:13
Tale je tudi njihova, če se ne motim  ::):

http://www.bolha.com/zivali/male-zivali/psi/pasemski-z-rodovnikom/labradorci-labradorec-cokoladna-samicka-z-rodovnikom-1285013066.html?aclct=1359407766



Ja, tudi ta  psička je iz njihove vzreje , psarne Neli Goldy.  Očitno so jo pustili doma za  "seme", za nadaljevanje vzreje...Pri 10. mesecih starosti pa je vzreditelju vse jasno glede "vzrejne" psičke.... Bo ali ne bo "ta prava"....

Enostavno povedano, psička pač ne "odgovarja"; bodisi standardu, karakterju....

Pač gremo z njo na "Bolho"...

Definitivno  pa manj "boleče", kakor prvi primer... 8 letno rodovniško labradorko podarimo....

Ja, očitno so za nekatere vzreditelje psi res samo predmet "trgovanja"... REPRO MATERIAL!!



AnaLuna

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 30 Januar 2013, 09:07:30
Diva1, zelo lepo napisano, ne bi se mogla bolj strinjati s tabo!

O tistih, ki svoje pse brez srca prodajajo na bolhi, pa res nimam besed...


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #13 : 30 Januar 2013, 13:34:42
Jaz pa včasih prav ne morem verjeti, kako zelo znajo ljudje komplicirat in kako zelo lahko je iz muhe naredit slona.
Ne zagovarjam tega primera, ker družino tudi samo poznam, predvsem našega velecenjenega prvega kinološkega manedžerja in vem, kakšne vse bedarije je počel. vem tudi, da pri tej vzreji ne gre za neko ekstremno kvaliteto,...

Dolgo, predolgo sem že v kinologiji, veliko dlje, kot večina izmed vas, da ne bi poznal takšnih in drugačnih zgodb.
Poznam ljudi, ki so svojim psom neizmerno vdani in obratno. Poznam ljudi, ki imajo pse samo za orodje in poznam ljudi, ki so nekje vmes in ki na stvar gledajo realno.

Pač tako je. Če se greš vzrejo in če v tej vzreji zreš proti kvaliteti so takšne poteze žal nujne. Ker v nasprotnem primeru imaš lahko kmalu preveč psov, kar ni dobro za nikogar.

Če se greš resno kinologijo v katerikoli smeri, so takšne poteze včasih žal nujne, ker drugače preprosto ne gre.
Če pa se greš nekaj samo ljubiteljsko in si povprečni lastnik psa, potem pa se seveda lahko zgražaš, ker takšen pa svojega ljubljenega kužka nikoli ne da stran.

In pridigati o brezsrčnosti ali celo govoriti neumnosti kot so nekakšna trajna prepoved sobivanja s psom, kaže bolj na ozkoglednost pisca, kot ba brezsrčnost lastnika, ki se odloči svojega psa prodati, oddati,...

Pa naj razbijem še eno iluzijo. Tisto o neizmerni vdanosti pasjih ljubljencev. Gotovo ste že slišali, da je pes edini prijatelj, ki ga lahko kupiš za denar. Res je. Ampak ga lahko kupiš spet in spet in...
Zelo malo je v realnem svetu psov tipa Lassie. Velika večina jih menjavo lastnika prenese precej brez prevelikega stresa. Sam to najbolje vidim pri psih, ki jih šolam in ki določen čas bivajo pri meni. Prvi dnevi so malce čudni, potem se bliskovito hitro poberejo in zelo kmalu postanem njihov novi "lastnik" oziroma vodja in že po mesecu dni ti psi pokažejo zelo malo zanimanja za prejšnjega lastnika.

Sicer pa, nima se smisla prerekati z ljudmi, ki tako ali tako vse vedo.

Aja, pa preden začno leteti zs-ji na vse strani,... Tudi sam prodajam enega od svojih psov. Zakaj? Ker pač ni to, kar sem od njega pričakoval. Pri meni je imel lepo, polno življenje in enako mu bom zagotovil tudi vnaprej. zato sem že zavrnil štiri potencialne kupce. In ko bom kupil naslednjega in če se ne bo pokazal kot pes, kakršnega potrebujem, bom to storil ponovno, dokler ne najdem takšnega, ki mi bo odgovarjal. Tudi sam imam psa, ki je nedotakljiv. Zakaj? Ker je pač vse, kar bi si lahko želel.
Pa če me horda ljudi na nekem forumu križa ali pa ne.

Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #14 : 30 Januar 2013, 13:47:01
Ja. Vendar se v tem primeru odda psa starega leto, leto in pol. Če se želiš z nečim resno ukvarjat, ne moreš obdržati xy psov, ki ne ustrezajo tvojim kriterijem. In tudi za psa je bolje, da dobi sebi ustrezen dom. Oddjati ostarele psice, ki so služile in odslužile je pa nekaj povsem drugega. Bi ti dal na bolho svojega upokojenca?


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #15 : 30 Januar 2013, 13:55:27
So psi, ki funkcionirajo samo z enim clovekom. Tudi ostali druzinski clani ne odtehtajo. Imam tako doma, pa spada med prinasalske pasme. Brez mene ne funkcionira normalno, postane drugacna, zamerljiva, nedostopna... lahko bi se reklo malcek agresivna. Z mano pa spet normalna, kakor da ni bilo nic narobe. Ce se greste take igrice, potem je treba ze v zacetku vedeti, da dolocene pasme tako ne funkcionirajo (in ne le doloceni psi) in to ze vzreditelju takoj povedati, da vam rece "ne, ta pasma ni za vas".


loncha

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 30 Januar 2013, 14:30:15
Zoran, ker je del tvojega posta letel name, bom kar odgovorila. Brez prerekanja ;). Jaz bi temu mojemu, tvojemu pisanju in pisanju ostalih rekla eno...sto ljudi sto čudi. Različni smo si! Zelo zelo različni!  Bi te na mestu, kjer pišeš malce negativno nastrojeno proti vsem nam, ki po tvojih besedah vse vemo, pa nismo "profiji" vprašala marsikaj, pa ne bom, ker prvič-ni moja stvar in drugič-verjamem, da ima človek za vsako dejanje svoj ZATO in lahko povem svoje mnenje, nimam pa te pravice javno "linčat". In imaš prav. Smo ljudje, ki smo v kinologiji "ljubiteljsko" al kako se naj izrazim, glede na to, da ne svoje trenutne psice, ne naslednje, ne bi dala stran zaradi nedoseganja mojih "delovnih kriterijev". Na pse gledamo različno. Mnogim izmed nas je pes veliko več kot "delovna sila" ali pa tisto, o čemer pišejo/te o ženski, ki prodaja/oddaja psice, ki ne služijo več vzreji.  Pa smo zato "pametnjakoviči", ki brezsmiselno uživamo  v čemerkoli kar počnemo s svojimi psi? Tale misel je zame približno tak "poden", kot zate tista, da si določeni ljudje enostanvno ne zaslužijo imet psa/pse.

Kakorkoli pa želim, da tvoj pes najde fajn ljudi, ki bodo z njim prijetno sobivali še vrsto let. Pa tudi tebi želim, še veliko uspešnih kinoloških let. Ne glede na to, s katerim psom jih boš doživel in katere odločitve vse boš še sprejemal.



SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #17 : 30 Januar 2013, 14:38:35
Ma, ni nujno. Sem imel primer labradorja, zelo navezanega na svojo lastnico. Prvih nekaj dni se je obnašal zelo podobno kot opisuješ svojo psico. Kazal agresijo, nedostopnost,... Čez pet dni je sam prišel do mene, čez 14 dni se je obnašal podobno kot ostali moji psi. Čez 6 tednov je prišla lastnica ponj in ni pokazal nobenih znakov naklonjenosti do lastnice.
Naklonjenost skoraj vsakega psa se da preusmerit. Samo čas je različen.

Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #18 : 30 Januar 2013, 15:24:02
Neda, seveda je del mojega posta letel name, kot je tudi del tvojega letel name.

Zakaj ljudje prej ne premislijo, preden nekaj napišejo. Zakaj si recimo v drugem postu lahko napisala točno tako kot je, v prvem pa pavšalno udarila po vsem in vseh, ki razmišljajo in delajo drugače?
Ker, kot pišeš, ljudje smo si različni. Ker, kot pišeš, sto ljudi, sto čudi,...

Lahko zagotovim, da pse in kinologijo živim ne samo s telesom ampak tudi z dušo. Za to, da lahko delam s psi, sem žrtvoval ogromno. Od udobne službe, do... In pač MORAM gledati drugače.

Nič, popolnoma nič nimam proti ljubiteljskim kinologom, ker ti in samo ti sestavljajo srž kinologije, imam pa proti, da se na prvo žogo obtužuje vse, ki drugače mislijo.

Mislim, da sva vedno korektno, če ne že kar prijateljsko sodelovala in nima smisla, da različen pogled na stvari to pokvarijo.  ;)



Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #19 : 30 Januar 2013, 15:27:04
Ma, ni nujno. Sem imel primer labradorja, zelo navezanega na svojo lastnico. Prvih nekaj dni se je obnašal zelo podobno kot opisuješ svojo psico. Kazal agresijo, nedostopnost,... Čez pet dni je sam prišel do mene, čez 14 dni se je obnašal podobno kot ostali moji psi. Čez 6 tednov je prišla lastnica ponj in ni pokazal nobenih znakov naklonjenosti do lastnice.
Naklonjenost skoraj vsakega psa se da preusmerit. Samo čas je različen.

Lp Zoran

Labrador je naceloma prodana dusa in ga ne gre primerjati s pasmami prinasalcev, ki so ze genetsko nenaklonjene tujcem oz. so "one-man-band".


loncha

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 30 Januar 2013, 15:41:02
Zoran, mogoče si prvi post malo "pregloboko" prebral.  Eni živimo s psi tako, drugi drugače, tretji pa z "biznisom".  :) Ne glede na to, da tu nimava istih pogledov, pa cenim odkritost, da si javno povedal, zakaj psa prodajaš in ne iščeš nekih bednih izgovorov. 

Pa ne splača se kuhat zamere...s tem niti Ironu ne bi našli novih fajn ljudi, niti midva ne bi spremenila svojih stališč  8)



SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #21 : 30 Januar 2013, 16:08:52
Labrador je naceloma prodana dusa in ga ne gre primerjati s pasmami prinasalcev, ki so ze genetsko nenaklonjene tujcem oz. so "one-man-band".

barbara, se strinjam in ti verjamem.

Še vedno pa trdim, da se tudi takšnega psa da prepričati, da je novi lastnik vsaj tako dober, kot stari.
Kot sem že napisal, razlika je le v času. Pri nekaterih gre hitreje, pri nekaterih počasneje,...

Ampak, ne bomo se sedaj kregali o tem.

Lepo in prav je, da imamo vsi svoje mnenje in ga imamo možnost tudi izrazit. Da le ostanemo v mejah in s svojim mnenjem ne žalimo drugače mislečih ljudi.

Neda, se strinjam.  ;)



Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


Polona

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 3
Odgovori #22 : 30 Januar 2013, 17:41:50
Tole pa morem komentirat, da ne bo kdo mislil, da smo vsi "profesionalci" enaki...

Jaz se z kinologijo ukvarjam na najvišjem nivoju in profesionalno, pa še nobenega psa nisem oddala. Še več, celo vzela sem takega, s katerim 5 lastnikov pred mano ni bilo zmožno živeti in delati. Vsi moji psi, ki so zato dovolj stari so tekmovali na najvišjem nivoju in tudi dosegali dobre rezultate. Pa niti približno nisem edina taka. Ja, ni vsak pes sposoben bit svetovni prvak, ampak mene ne bo nihče prepričal da oseba s kinološko kilometrino ni sposobna izbrat mladiča, ki bo primeren za opravljanje dela, za katerega je bil izbran...  Nisem od včeraj v kinologiji, kar precej sem že videla, izšolala in doživela in mirno stojim za trditvijo, da kdor oddaja pse kot po tekočem traku in to mirno opravičuje z neko kvazi potrebo s tem največ pove o svoji strokovnosti in prav nič o kvaliteti psov s katerimi je delal....

Pa nisem čisto nič sentimentalna in vem, da se psi prav hitro navadijo na nove/boljše razmere in lastnika, gre samo zato, da se mi kocine postavijo po konci ko slišim take izgovore...

Pri vzreji so stvari verjetno res še malo drugačne, ampak tudi vzrejat se da drugače... Morda ni tako enostavno ampak se da...



SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #23 : 30 Januar 2013, 19:25:52
Hvala bogu, da nismo vsi enaki...
Hvala bogu, da je tako, saj kam pa bi drugače šli vsi ti psi, ki jih mi po tekočem traku oddajamo ali prodajamo.

Nisem tu, da bi kogarkoli prepričeval, temveč samo, da bi povedal svoje mnenje, ki je pač drugačno od mnenja drugih "profesionalcev" ali ljubiteljskih kinologov.

Saj, poglejmo si samo naše strokovnjake, ki tekmujejo in šolajo na najvišjem nivoju. Velikokrat se ne more niti slediti, katerega psa imajo trenutno. Pa ne vem, če bi jim ravno lahko očitali, da ne znajo izbrati mladiča. Eno je tisto, kar mladič pokaže kot mladič, drugo pa tisto, kar razvije, ob še tako dobrem šolanju. ni vedno to, kar smo iskali.

Aja, pa pes, ki ga trenutno prodajam, je v 22.letih ukvarjanja s psi prvi, ki ga prodajam iz takšnega razloga. Od vseh svojih drugih psov sem eno samo dal nazaj vzrediteljici iz popolnoma drugih razlogov, ki se jih takrat ni dalo spremenit. Vsi ostali so bili z mano do svoje smrti ali pa so še z mano. Tako da v mojem primeru je ta tekoči trak zelooo kratek.



Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


HUDMA

  • *
    • Prispevkov: 332
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 30 Januar 2013, 19:48:21
Posel je pač posel. Eni prodajajo mleko, kruh, časopis, eni pa pse. Ali je madžarskega porekla izpod sedeža, ali je od sofisticiranega šteparja je moč razbrati zgolj glede na ceno. Bravo, Zoran. Končno je nekdo upal povedati resnico.
Čeprav me večina tule ne mara, sem vesel, da nimam opravka s tabo.


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #25 : 30 Januar 2013, 19:59:00
Ma itak je brezvezno tako skakanje v zrak. Najbolj smo bili verjetno vsi preseneceni nad tistim, da se oddaja psico, ko je odsluzila svoje kot plemenka. Sedaj ker je prestara legel pac ne sme vec imeti in se jo je potrebno znebiti. In nad takimi ljudmi se lahko jaz osebno samo zgrazam. Drugace je oddajati mladega psa, ce pac ugotovis da to ni to, kar si si predstavljal. Ce imas drugacne cilje in zelje ga je seveda boljse oddati. Da gres pa oddajat psa, ko je odsluzil svoje, si ne vem, tekmoval z njim, dosegal rezultate, ga imel za vzrejo, potem ko je pa za to prestar se ga pa znebis, to mi pa pac ni uredu, in taki ljudje so za moje pojme brez srca.  :-X Pes je bil s tabo tok in tok let, na stara leta se ga pa znebis ker ti je odvec, ne hvala.  :-X Taksne vzreje se jaz pac nebi sla.

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #26 : 30 Januar 2013, 20:07:33
Jah kaj čmo. Sem hotela še nekaj povedat , pa ste že vse :D
 vsaj oddaja jo...poznamo še drugačne... kugla, pa nehajo vozit k veterinarju, pa izgubijo sred gmajne namenoma  itd  ::)

100 ljudi 100 čudi ali pa   " Svašta 3,14159265358979čka rodi samo  neče para i cigara" ;)

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 30 Januar 2013, 21:22:56
 :) Pa da obnovimo znanje kaj to je KINOLOGIJA (in posledično kinologi)
http://sl.wikipedia.org/wiki/Kinologija
Vem da ni ravno skrajno merodajen podatek in opis ampak bistvo pa zadane:
''Kinologíja (iz grščine: κύων (rod. κύνος) , kyn, »pes«; in λόγος, logos, »veda, znanje«) je skupno ime za dejavnost ljudi, ki se ukvarjajo z vzrejo domačih psov oz. njihovih pasem, vzgojo in neformalnim preučevanjem vrste. Kinologija ni prepoznana kot ena od znanstvenih ved kljub imenu, ki je sestavljeno enako kot ime uveljavljenih ved. Pse znanstveno preučujejo zoologi, natančneje etologi, fiziologi, genetiki ali drugi, odvisno od cilja preučevanja, vendar se za njihovo dejavnost ne uporablja izraz kinologija.''

Če iz tega potegnem zelo laičen povzetek. Kinologija ni znanstvena veda ampak se bolj na ljubiteljski ravni ukvarja z znanjem o psih. Skratka je uradno neformalna itd. Torej za vse ostale dejavnosti s psi se NE uporablja izraz Kinologija. Za prodajanje psov (izšolanih, vzrejnih, ...) bi bil bolj primeren izraz najbrž prodajalec/preprodajalec, potem za vse tiste, ki jih imajo pa iz njih ne potegnejo željenega, niso z njimi zadovoljni, ne dosegajo ciljev svojega lastnika... v vseh teh primerih, ki presežejo osnovo Kinologije (torej neformalne Ljubiteljske dejavnosti) bi se jaz ne menila o Kinologih, ker zanje obstaja že en star izraz - Mešetar.

Ps:In tisti, ki s psom po nekem obdobju parih let nimajo z njemu kaj počet -imajo zelo zelo zelo malo domišljije kaj vse bi še lahko. Predvsem, ker so psi, tako kot vino - starejši kot so bolj so žlahtni. In kaj je lepšega kot starega psa naučit novega trika. Mit pravi, da se ne da, ampak tisti pravi Kinologi ki so dokazali, da gre so Kinologi.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #28 : 30 Januar 2013, 22:21:26
He, he, he!
Kaj čmo, je pa že tako, če je nekdo to potegnil iz leksikona.

:-) :-) :-)

Lp Z.

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 30 Januar 2013, 22:40:16
Jaz pa včasih prav ne morem verjeti, kako zelo znajo ljudje komplicirat in kako zelo lahko je iz muhe naredit slona.

Dolgo, predolgo sem že v kinologiji, veliko dlje, kot večina izmed vas, da ne bi poznal takšnih in drugačnih zgodb.
Poznam ljudi, ki so svojim psom neizmerno vdani in obratno. Poznam ljudi, ki imajo pse samo za orodje in poznam ljudi, ki so nekje vmes in ki na stvar gledajo realno.

Pač tako je. Če se greš vzrejo in če v tej vzreji zreš proti kvaliteti so takšne poteze žal nujne. Ker v nasprotnem primeru imaš lahko kmalu preveč psov, kar ni dobro za nikogar.


In pridigati o brezsrčnosti ali celo govoriti neumnosti kot so nekakšna trajna prepoved sobivanja s psom, kaže bolj na ozkoglednost pisca, kot ba brezsrčnost lastnika, ki se odloči svojega psa prodati, oddati,...


Lp Zoran


Zoran, lepo , da si se oglasil. Da si tudi ti povedal svoje mnenje.. Se strinjam s teboj. Ljudje, ki imamo pse, smo različni. Smo taki in drugačni…

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Napisal si, če se greš vzrejo….

Ja, Zoran, tudi sama sem v svojem  prvem postu »ugotovila«, da se psarna, ki dalj časa vzreja neko pasmo, sreča s problemom starega pasjega »voznega parka«.. 

Od leta 1972 imamo registrirano psarno, se pravi teče že 41.leto, smo se tudi mi srečali s tem. Pa ne enkrat…   Tako skromno lahko povem, da se je pri nas v teh 4. desetletjih skotilo  kar lepo število mladičkov.. In da smo doma imeli istočasno največ dve »kompatibilni« psički  ( takšni, ki sta se »prenašali« in bivali v slogi) in enega samca.    In  naši psi so se postarali z nami.. Doživljenjska »pravica«… Nikoli nam niso bili le predmet za dosego nekega »cilja«…

Ja, zbodlo  me je, da se oddaja 8 let stara psička. Ki je »služila« in odslužila lastnikom. Repro material. Predmet.   

In očitno  po tvoje tudi jaz pišem  neumnosti ko govorim o doživljenjski pravici bivanja naših psov  in sem po tvoje »ozkogledna«….Ter da takšni vzreditelji  ne stremimo h  kvaliteti..  Ne bo držalo , Zoran.. 

Pri nas se predvsem trudimo obdržati pasmo takšno, kot smo jo podedovali. Tisto »prvobitno« , zdravo in delovno v vseh pogledih.  In nam naši »odsluženi« psi odlično služijo.. Z izjemo »reprodukcije«.

Še vedno smo zelo aktivni… Še vedno smo v toku dogajanja… Tudi kot vzreditelj. Pač neko obdobje ne delujemo v »prvi osebi«.  Ampak vse  svoje znanje in izkušnje ter šolanje delimo z lastniki naših psov.. Še vedno smo ure in ure v naravi, trgamo in  mažemo hlače, peremo gumi škornje, hodimo na preizkušnje, tekme, razstave… Samo s »tamalimi«..

Prav tako nesebično  sodelujemo in pomagamo pri vzreji, sodelujemo pri paritvenih kombinacijah..  Imamo znanje, izkušnje in  ljudi, ki nam zaupajo… Predvsem  nam je najpomembnejše, , da obdržimo tiste pristne stike z ljudmi, ki imajo naše pse. In navezujemo stike z  »novimi« ljudmi širom Evrope, ki vzrejajo  našo pasmo.. In tako funkcioniramo že desetletja.. Naravnost čudovito je..  In smo ponosni na potomce (tudi če gre za drugo ali tretje  koleno) naše vzreje.  Tako kot tvoje, je tudi naše življenje globoko prepleteno s psi..  Ponosni  in »zaljubljeni« smo v  svoje »veterane, penzioniste«.. 

In smo se in se še trudimo vzrejati kvalitetno, čeprav »butično«  In to takrat, ko so pač izpolnjeni »pogoji«.. Pa še to le eno leglo na nekje dve leti… Ker za »masovno produkcijo«  enostavno nimamo »pogojev«. Še manj pa željo.   



Napisal si: "Tudi sam imam psa, ki je nedotakljiv. Zakaj? Ker je pač vse, kar bi si lahko želel."
To pa se bere naravnost čudovito..

Vidiš, zame so bili vse naše psičke in samci »nedotakljivi«… Še danes, po tolikih letih je spomin na njih še živ. Tako, da včasih celo malce »zaboli«… Prav tako še vedno hranimo tiste t.im. »materialne dokaze« kot so  črno-bele fotografije, diplome, pokali, medalje, ki so jih osvojili…   Ja, »starinarna« smo..  In še vedno prisegamo na človeške vrednote, etiko in moralo…

In ne boste me prepričali, res ne, da se je potrebno za ceno vzreje in »kvalitete« rešiti starejše psice, ki pač po »kinoloških » regelcih ne sme več imeti mladičev, samo zato, da se naredi »prostor« novi, mladi in še bolj » kvalitetni« psici… Za napredek vzreje..  Veliko je poti, kako nadaljevati  vzrejo.Samo ego in  sebičnost je treba pustiti pred vrati……
No, vsaj samci imajo »srečo«.. Njih  ne omejuje   reproduktivna starostna meja 8 let… In ker ne prinašajo »dobička«, imajo (hvalabogu) doživljenjsko pravico sobivanja .  In jih njihovi  lastniki ne »mečejo« ven in ponujajo na Bolhi ter podobnih portalih… 

Zoran, ne, ni to "osebni" napad nate.. Ta moj prispevek je le replika na oddajo "odslužene" psice...  Komu?  Najbrž kar tako, za mojo "dušo".. Saj ne pričakujem, da se bo koga "dotaknil".

Osebno pa ti želim veliko kinoloških uspehov s tvojimi psi.. Ker vem, da za uspehi "leži" trdo delo..  In za  vsakim "dobrim" psom stoji še boljši vodnik.  Cenim ljudi, ki delajo s svojimi psi. Ker vem, koliko časa, volje, prostega časa in "umazanih hlač" je prisotnih..
In verjemi,  z leti (s starostjo) postanemo ljude bolj "čustveni",bolj tolerantni.  Tudi pse čutimo drugače...

Lep pozdrav.
Tatjana