Khao Manee redka starodavna tajska pasma

PilotGirl · 9968

PilotGirl

  • *
    • Prispevkov: 64
    • Točke: 0
: 29 Oktober 2014, 19:49:41
Ste že na discoveryju videli belo mačko z dvo-barvnimi očmi?
https://www.youtube.com/watch?v=7zTxDPm2XKY


To je pasemska mucka Khao Manee!

Khao Manee izhaja iz Tajskih besed Khao (beli) Manee (dragulj).
Khao manee je razmeroma nepoznana pasma izven njihove domovine Tajske. Khao Manee mačke so lepe snežno bele barve z gladko in svilnato kratko dlako. Lahko imajo oči modre, zlate, zelene barve ali celo dvobarvne oči z enim od vsake barve. So ena od redkih sort, kjer imajo dvobarvnost in belo dlako naravno in je njihov prvi prednik bil uradno zaveden že pred 700 leti. So mišičaste, zmerne atletske postave, so zelo aktivne, igrive, nežne, komunikativne, inteligentne in rade iščejo pozornost. Za njih je značilno, da so zelo tihe mačke, ki rade komunicirajo z lastnikom.

Leta 2009 so jih uradno registrirali kot pasemske mačke v organizaciji TICA.

V Evropi je trenutno registriranih le tri mačkarne, ki se borimo za ohranjanje te izredne in nepoznane pasme. V srednji in južni Evropi smo edina mačkarna s to pasmo.

Več si lahko ogledate na spletni strani http://www.khaodara.eu

Awn z mamico Lamiat in očijem Najarak



Bua


Standard:


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #1 : 30 Oktober 2014, 08:55:06
A Bangfai je pa izvenserijski?  :)



PilotGirl

  • *
    • Prispevkov: 64
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 30 Oktober 2014, 18:06:32
A Bangfai je pa izvenserijski?  :)

Nika še zmeraj je KM. Tudi dobi uradno pedigre. Po kongresu TICE bo dobil tudi pedigre Maew Boraan. Dejansko se drži dodatne barve v leglu, da se preprečuje morabitna glihost. Namreč naj bi bili beli mucki temu podvrženi. Sicer pri KM pasmi teh težav ni, ker so nastale naravno in niso hibridi/mutantki.  ;D
Dovoljene so variacije barv črno bele,  redeče, tigraste, ... .

O barvi in da je dovoljeno imeti tudi v leglu drugo barvo mucke je veliko napisano na strani TICE povezava


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #3 : 30 Oktober 2014, 19:37:39
Vsaka bela barva  je mutacija,  tako kot so mutacije tudi vse ostale barve razen "divje". Lahko pa imajo na pogled enake bele barve različno genetsko ozadje.
Sicer pa: lepe in znimive mačke


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #4 : 30 Oktober 2014, 19:57:01
Ali je v datumu rojstva legel narobe leto ali nameravate vzrejati vsako mackino gonitev (ker to potem ni vec vzreja, temvec steparija)? Ali je navada vedno pariti isto kombinacijo pri mackah? Kaj morajo macki te pasme imeti opravljeno preden dobijo vzrejno dovoljenje in kdo jim podeljuje rodovnike (glede da pasma ni registrirana v FIFe, to potem ni ZFDS)?

http://www.khaodara.eu/news

Ce sem prav razumela na vasem fb, je oce obeh legel preminil pri malcek vec kot 2 letih. Sozalje, ce sem prav razumela. Ali je bila bolezen (genetika...) ali neodgovorno lastnistvo? Ker starost ni bila.


PilotGirl

  • *
    • Prispevkov: 64
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 30 Oktober 2014, 20:35:54
Ali je v datumu rojstva legel narobe leto ali nameravate vzrejati vsako mackino gonitev (ker to potem ni vec vzreja, temvec steparija)? Ali je navada vedno pariti isto kombinacijo pri mackah? Kaj morajo macki te pasme imeti opravljeno preden dobijo vzrejno dovoljenje in kdo jim podeljuje rodovnike (glede da pasma ni registrirana v FIFe, to potem ni ZFDS)?

http://www.khaodara.eu/news
Moj prispevek je namenjen predstavitvi pasme!
Obstajajo tudi druge mačje organizacije, ki so svetovno priznane, kot je zgoraj omenjena TICA (The International Cat Association, Inc.™ ). TICA je organizacija, ki deluje v veliko več državah kot npr. FIFe. Tudi veliko vzrediteljev mačk je istočasno registriranih v TICI in FIFe in s tem ni nič narobe. Se pravi sta enakopravni in ne moremo govoriti, da je katera več oz. manj verodostojna. FIFe kotira veliko bolje v EU. Mogoče jo Barbara, zato TICO poznaš malo manj. Zato je prav, da se malo več govori o TICI. Parimo v skladu s pravili organizacije, katere smo člani.

No pa malo statistike:
Koliko klubov/mačkaren je registriranih v TICI? 3.000 klubov, 20.000 mačkarn

Vabim vas, da si več o tem preberete http://www.tica.org




barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...

PilotGirl

  • *
    • Prispevkov: 64
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 31 Oktober 2014, 11:43:28
TICA je izdala rodovnike, prav tako je tudi mačkarna KhaoDara pregistrirana pri njih. Glede paritve pa si lahko preberete pravilnike TICE, ki so javno dostopni.

Če ste si prebrali pravilnik ZFSD pravi takole: c) Parjenje samice ni dovoljeno prej kot 3 (tri) mesece po njeni zadnji kotitvi.
Prav tako ima tudi TICA isto zahtevo.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #8 : 31 Oktober 2014, 12:02:23
Mačke niso psice. Če sem prav razumela so bili v obeh leglih skupaj trije mladiči, tako da bi samo na podlagi teh dveh legel res težko govorili o štepanju in izkoriščanju živali. Se bi pa moje mnenje povsem spremenilo, če bi se take back-to-back parite ponavljale.