Zajčki, Kunci

flatka · 820453

flatka

  • *
    • Prispevkov: 390
    • Točke: 3
  • ***FCR***
: 22 November 2005, 20:12:00
Kako pa kaj vaši zajčki?  :)

Moja Baxsy je levji zajček, bele barve in na desnem učku ima sivo šlivo. Ko sem jo zagledala, se ji enostavno nisem mogla upreti in sem rekla ta bo moja.  ;D Vedno sem si želela zajčka, ki ne bi imel rdečih oči. Kot nalašč je bila ta bele barve s sivo-modrimi očmi. (vedela sem za bele, samo z rdečimi  ::) )  Ko sem jo dobila je bila zelo plašna in še zmeraj se rada postavi zase in se ne rada boža. Ampak delava na tem, da se bova imeli radi in se udomačili.  ;D

Trenutno menja dlako in vsa tista dolga levja griva ji nekako odpada. Meni je celo sedaj bolj všeč, ker je imela prej vso skuštrano frizuro, dlaka ji je lezla kar naprej čez oči, tako, da je zgledala kot kakšen pankert.  :P

V nedeljo sva imeli lepotni salon. Sva se počesali (sedaj zelo menja dlako), postrigli krempeljčke, postrigli dlako po tačkah okoli blazinic,... Nato jo je postrižena dlaka na nogicah tako motila, da se je še sama malo umila.  :D

Nekaj starih slikic imam, bom pa naredila še kakšne novejše!  ;)


Baxsy

Več pa tukaj:
http://sota.moj-album.com/album/480245/

Lp


mary

  • dog loverka
  • *
    • Prispevkov: 493
    • Točke: 11
  • Flat Coated Retrievers 4ever
Odgovori #1 : 23 November 2005, 21:41:02
Ful je luškana :D Res, ful mi je všeč.

Imam tudi jaz doma zajčico Lady.
Slikica: http://marusha.moj-album.com/slike/115786/tNGZuXTQK7WKjFTt.jpg

Lp, Marusa


flatka

  • *
    • Prispevkov: 390
    • Točke: 3
  • ***FCR***
Odgovori #2 : 23 November 2005, 23:29:11
heh, hvala!  ;)

Lady je tudi corti. Koliko je pa stara?

Ji krempeljčke kaj strižeš, ker moja je imela že kar dolge.


mary

  • dog loverka
  • *
    • Prispevkov: 493
    • Točke: 11
  • Flat Coated Retrievers 4ever
Odgovori #3 : 24 November 2005, 11:49:51
Lady je stara 4 leta. Koliko pa je Baxsy stara?

Citiraj
Ji krempeljčke kaj strižeš, ker moja je imela že kar dolge.

Jap krempeljčke striževa. Sem kupla prav posebne klešče za krempljčke, vendar sem jih nedolgo nazaj nekam založila. :-\ S čim ji ti strižeš krempljčke?

Lp, Marusa


mary

  • dog loverka
  • *
    • Prispevkov: 493
    • Točke: 11
  • Flat Coated Retrievers 4ever
Odgovori #4 : 24 November 2005, 11:53:26
Aja pa še nekaj bi te vprašala. A tej vrsti zajčka se reče prav Levji zajček? Kje pa si jo kupila? Obstaja kakšna spletna stran o tej pasmi zajčkov?

Lp, Marusa


flatka

  • *
    • Prispevkov: 390
    • Točke: 3
  • ***FCR***
Odgovori #5 : 24 November 2005, 13:23:12
Jaz ji krempeljče strižem s tistimi škarjami, ki so tudi za pse,... Prav za to namenjene.

Kupila sem jo v Tukano centev na Brdu. Stara pa je približno eno leto, malo manj.
Mislim, da se tej pasmi drugače reče levjeglavi kunec.
Levjeglave pritlikave kunce lahko vidiš na vsakem večjem sejmu malih živali v tujini, pri nas pa so še zelo redki. Vendar jih je vedno več po trgovinah,.... Z razstavnega vidika so, če lahko rečem, neuporabni, pri ljubiteljih "hišnih" kuncev po celem svetu pa so najbolj "vroča roba". Zaradi velikega povpraševanja jih predvsem prodajalci malih živali hitro množijo in s križanjem ustvarjajo vedno nove in nove barvne odtenke. Tako se lahko v prihodnosti, glede na hitro razširjanje teh kuncev, lahko zgodi, da jih bodo priznali tudi v standardih in jih bomo občudovali tudi na razstavah malih živali.
Saj podobno je kot pri psih in pasmami.



(nekaj sem citirala iz strani SZDGPMŽ)


+1 točka


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #6 : 04 December 2005, 15:01:19
Jaz sem tudi imela nekoč zajca - kunca Lojzeta , cuker , kupljen v Tukanu je imel močno vnete oči in je na koncu poginil zaradi neke prebavne bolezni



flatka

  • *
    • Prispevkov: 390
    • Točke: 3
  • ***FCR***
Odgovori #7 : 04 December 2005, 22:47:32
kana, koliko je pa bil Lojzi star?


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #8 : 07 December 2005, 19:33:54
kana, koliko je pa bil Lojzi star?
Ko je poginil ali kaj ?
Okrog 1 leta baje ...



flatka

  • *
    • Prispevkov: 390
    • Točke: 3
  • ***FCR***
Odgovori #9 : 08 December 2005, 13:41:07
Ko je poginil ali kaj ?
Okrog 1 leta baje ...
Ja zanimala me je njegova življenska doba. Potem je pa kar hitro zbolel.  :-[


Mašy

  • *
    • Prispevkov: 933
    • Točke: 14
Odgovori #10 : 08 December 2005, 14:12:47
Ko sem bila jaz še mlajša sem tudi imela zajčka. :) Pa je okoli drugega leta začel težko dihati in ni hotel več jesti. :-\ Za tem je zbolel in odšel na drugi, najbrž lepši svet. :'(

Slikica kako je izgledal v priponki (samo je slabša, ker je navadna slika slikana z digitalcem). Aja, tisto bitje zraven sem pa jaz. ;D

Lp, Maša



*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #11 : 08 December 2005, 14:14:19
O ubogi Lojzi :'( :'( :'( , je imel pa kratko življenje ......


lp Jure


p.s. ( Flatka , tvoja Baxsy , je pa pravi cukerček  :-* )


*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #12 : 08 December 2005, 14:16:14
Mašy tvoj zajček je bil pa zelol , zelo velik :o ( ali pa si bila ti tk majhna  :D ) ! In tudi zelo , zelo lep :-* !


lp Jure


flatka

  • *
    • Prispevkov: 390
    • Točke: 3
  • ***FCR***
Odgovori #13 : 08 December 2005, 15:30:44
No meni pa noče odpreti slike.  ??? Mašy kaj ne moraš prilimati slike?


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #14 : 08 December 2005, 19:01:31
O ubogi Lojzi :'( :'( :'( , je imel pa kratko življenje ......


lp Jure


p.s. ( Flatka , tvoja Baxsy , je pa pravi cukerček  :-* )
LOJZE !
Ne Lojzi ...
Ja ampak ni bilo pomoči



flatka

  • *
    • Prispevkov: 390
    • Točke: 3
  • ***FCR***
Odgovori #15 : 08 December 2005, 19:11:34
p.s. ( Flatka , tvoja Baxsy , je pa pravi cukerček  :-* )
Hvala YURE!  ;)


Mašy

  • *
    • Prispevkov: 933
    • Točke: 14
Odgovori #16 : 08 December 2005, 19:36:12
No meni pa noče odpreti slike.  ??? Mašy kaj ne moraš prilimati slike?

Sem dala slikico v album. ;) Tako da ... za vse ki jim ne odpre priponke - slikica je tukaj. ;)

Yure, mogoče samo izgleda velik, ampak je bil ravno pravi (na sliki je star skoraj dve leti (preden so se pojavile težave)). Pa hvala za pohvalo! :)

Aja, tako Lady kot Baxsy sta pravi lepotici! :-*

Lp, Maša



ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #17 : 08 December 2005, 19:49:15
u kok so lužni tej zekoti....najbolj mi je všeč od flatke k je tko lepo bel pa tist k ma okol oči :-* :-* :-* :-* :-* k en kitajček je ;D :-* :-* :-*

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


Lanyca

  • Gost
Odgovori #18 : 10 December 2005, 11:02:10
Se strinjam Ursa, pravi cukrčki so.
Evo za zajčke  :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* ;) ;D


Lp



kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #19 : 16 April 2006, 09:55:41
Evo slikica z letošnje velike noči:

Pa še lanska velika noč


Pa še par slikic tukaj



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #20 : 16 April 2006, 10:52:09
Kaksna je razlika med zajci in kunci ...
Ne samo, da gre za razlicni vrsti, ki sicer sodita v isto druzino, razlika je ze visji taksonomski enoti - rodu (to je taka razlika kot je razlika med domaco macko, pumo, servalom, risom, ozelotom, karkalom ...). Razlika je tudi v stevilu kromosomov - kunci jih imajo 44, zajci pa 46, kar pomeni, da se med seboj ne morejo ploditi...

Zajci so naceloma vecji od kuncev, imajo daljsa usesa in daljse zadnje okoncine. Mladi zajcki se (po 36-42 dneh) skotijo popolnoma odlakani in z odprtimi ocmi. Zajci se zadrzujejo na planem (ne pod zemljo), v luknjah, med travo, .... So samske zivali, druzijo se le v obdobju parjenja. Lahko imajo vec legel v letu, ki pa so navadno majhna - do 4 mladici. Kar se ice prehrane, so prilagodljivejsi.

Kunci so manjsi (pri domacih pasmah, obstajajo velike razlike v tezi in velikosti - odvisno od namena pasme), imajo krajsa usesa. Brejost kuncic traja le dober mesec (31 dni), mladicki se skotijo popolnoma nemocni - brez dlake, slepi, .... Divji kunci se zadrzujejo v skupinah(en dominanten samec) in vecino casa prezivijo podzemnih rovih, ki jih izkopljejo. Kunci imajo lahko v enem letu vec legel, v katerih je povprecno kar 7 ali vec mladicev. Divjih kuncev pri nas ni, so pa v VB. Vsi "domaci zajcki" (ne glede na pasmo) so pravzaprav kunci in ne zajcki.

Pa se to - kunci in zajci niso glodavci. Uvrscamo jih v red Lagomorpha. Od glodavcev se razlikujejo po tem, da imajo v zgornji celjusti 4 sekalce (2 para).
m.

(tole je moj malo predelan odgovor z mojpes.com foruma)

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #21 : 16 April 2006, 13:36:39
Pa da naredimo še slikovno primerjavo  ;D

zajec angl. hare


      http://galerija.foto-narava.com


      http://www.na-brdi.com


      http://www.zoologi.no

kunec angl. rabbit


      http://www.rabbits-bunnies.com


      http://www.exoticpetvets.com


      http://www.4hccsprojects.com/rabbit



še ena tukaj
pa še ena tukaj



mary

  • dog loverka
  • *
    • Prispevkov: 493
    • Točke: 11
  • Flat Coated Retrievers 4ever
Odgovori #22 : 20 April 2006, 17:10:35
Imam eno vprašanje. Naša Lady je zelo suha (sicer se to zaradi dlake ne opazi), pa bi jo rada malo zredila. Imamo pa problem, ker je gospodična blazno zbirčna. Torej kako zrediti (zbirčnega) kunca? ???

hvala in LP ;)

Lp, Marusa


Barbe||*

  • Gost
Odgovori #23 : 22 April 2006, 18:25:50
Jaz imam eno vprašanje...nameravam si kupiti pritlikavega kunca...rada bi izvedela čim več o negi tega zajčka, če mogoče veste  ;)



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #24 : 22 April 2006, 18:56:58
Torej .. najbolj primerno je da mu kupiš kletko. Veliko najmanj 0, 5 m2. Za steljo je najbolje če uporabiš kakšen časopis. Še bolje je če uporabiš žagovino ali pa seno (suho travo).
Dobro je tudi, če ima kunec napajalnik. Najbolje je če je dovolj "prostoren" za veliko vode, da ne bo treba kar naprej dolivati. To se da pač kupit v vsaki trgovini za živali. Tudi kletka, prav tako stelja.
Dobro je tudi da ima kunec neko posodo kamor bo opravljal svoje potrebe, če ga seveda na to navadiš. Da bo imel bolj čisto kletko a ne.
Kunca lahko imaš tudi na prostem. Oziroma pač ko si z njim ga lahko imaš v sobi na tleh ali kaj podobnega. Ni treba da je skoz v kletki. Dobro je tudi da mu narediš kakšno hiško, kamor se bo skril. Kjer bo spal. Najbolje je da je iz kartona.

Pa tudi kunca se da marsikaj naučiti. Lahko ga celo naučiš da bo vedno opravljal svojo potrebo v en kot.


VIR: http://kvark.kss-loka.si/%7Emarjan/vet/pritlikavi_kunec.html
Tule najdeš:
- prehrana
- nega
- vzgoja
- ...


Lp, Nastja

+1 točka



kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #25 : 22 April 2006, 19:29:51
Ja kletka mora biti dovolj velika (vsaj 3 skoke), za steljo pa je najboljša žagovna ali briketki, ki so primerni tudi za mačke (te so še boljši kot žagovina, ker jih zajec ne raznaša povsod; žagovina se namreč prijema na dlako), časopis in slama pa nista najbolj primerna ker jih zajci zelo radi tudi pojedo. Je pa hudo res da so kunčki zelo snažne živalce. Naša opravlja potrebo izključno v eno tako posodo z mačjim peskom ki jo ima na voljo (no ja saj je tudi kakšen kakec v kletki). Steljo se pa menja tisto kar je umazano vsak dan, 1-2krat na teden pa se zamenja celo steljo.
  Za vodo kupi dovolj velik napajalnik, vendar moraš vseeno vsak dan menjati vodo, saj mora imeti vedno na voljo svežo. Hraniš ga večinoma z briketi (ki vsebujejo tudi dovolj hranilnih snovi) in pa s seveda s slamo, ki je v bistvu zelo pomembna za prebavo za kunčke. Vedno bodo seveda dobrodošli tudi razni priboljški (korenček, jabolko, solata... drugače pa imaš v trgovinah na voljo dovolj ostalih priboljškov). Priporočljivo je da ji daš tudi kaj s čimer si bo lahko brusila zobke (naša ima kar en smrekov polen, seveda imaš pa ponovno v trgovino na voljo razne soli (tudi to imamo in ima rada sploh ker je slano) ipd.).
 So odlični prijatelji psov in mačk (preverjeno  ;D ). Aja pa če jo misliš dati kaj ven na travo, jo na to privajaj postopoma in ne kar naenkrat (se pravi en dan jo daš za 5 minut, potem za malo več, pa še malo več...) saj se lahko preveč naje sveže trave, trebušček se ji napihne, in pogine. Glede nege pa zajčki sploh niso zahtevni, ker se večinoma umivajo sami, jaz jo samo vsake toliko časa malo počešem, vendar ji sploh ne paše kaj preveč.

+1 točka



kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #26 : 22 April 2006, 20:10:50
Pa še tole (sem hotela napisati sama pa mislim da bo bolje tako-bolj strokovno  ;D ), pa še nekaj o zobeh je zraven:

Pritlikavi kunci, ki živijo v stanovanju in nimajo veliko prostora za prosto tekanje, si težko obrabijo kremplje, zato mu je potrebno sčasoma le te porezati. To je za kunca neboleč poseg, če seveda ne zarežete preveč v živo in mu tako odrežete še del živega tkiva v kremplju in to povzroči bolečino in krvavitev. Pri kuncih, ki imajo bele kremplje, se lahko vidi, do kje je živo tkivo v kremplju, pri temnih pa slabše in je potrebno pri rezanju malo prakse. Problem s preraščanjem zob nastane, če kunci nimajo dovolj trdega materiala za grizenje, ob nenormalni rasti zob, ki je lahko dedna, ali pa pogosto v starosti. Če opazite, da se vaš kunec slini, ima nenormalno dolge prednje zobe, bi rad jedel pa ne more oziroma dolgo melje hrano v ustih, ga je dobro odnesti k veterinarju, ki zdravi tudi te živali in bo poleg prvih zob, ki jih vsi opazimo, pogledal tudi zadnje, za kar pa potrebuje poseben odpirač in primerno orodje za korekcijo teh zob. Kopanja se poslužujemo samo pri določenih zdravljenjih.

Kopirano iz: http://www.delo.si/index.php?sv_path=98125,98128,110826



Barbe||*

  • Gost
Odgovori #27 : 22 April 2006, 21:04:19
A je nujno da so v stanovanju? Ker moja sošolka je mela tega kunca in je bil zunaj...  ???



kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #28 : 23 April 2006, 10:31:49
Ne (ja no ko je mraz ni ravno priporočljivo da je zunaj; če že ne more biti recimo v stanovanju se ga lahko v tem času prestavi v klet, kopalnico... samo ne sme biti osamljen. Če bo tako lahko kupite dva zajčka; mu tudi zunaj ne bo dolgčas), se pa zajčki vremenu znajo zelo prilagoditi z dlako (kot druge živali), pa če živite blizu gozda, mora imeti zagrajeno tudi od zgoraj (ponavadi če so vzunaj imajo ograjen nek prostor kjer zajčki pač bivajo), ker je lahko to velika poslastica za kakšno lisico ali kuno  :-\
  Če pa misliš zunaj kot recimo na balkonu, je pa to tudi možno. Tudi naša živi ko je toplo na balkonu, ko pa ni lepo vreme, pa jo prestavimo notri na peč (ne zakurjeno!  ;D ) in ji prav nič ne manjka. Pa ima naštimano posebno posodo za opravljanje potrebe, pa hrano v sklečkii (katero obožuje tudi pes  ::) ), vodo ima pa kar v napajalniku.



Lenny

  • *
    • Prispevkov: 971
    • Točke: 2
Odgovori #29 : 23 April 2006, 11:44:45
Ima kdo kako izkušnjo z "japončkom" ali ovnačem?
Mislim, da sta to dve pasmi in če mi lahko kdo pove kaj več o tem....