Goniči in učenje odpoklica

makko · 14442

makko

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
: 28 Julij 2014, 14:38:47
V kolikor  vprašanje ne sodi v tole temo, se opravičujem. In sicer me za nima, kako je z učenjem odpoklica pri goničih? Zanimajo me predvsem izkušnje s pasmami  goničev, ki so drugače tradicionalno predvsem v lovskih rokah (npr. posavski gonič, istrski gonič itd.). Kako se take pasme obnesejo kot psi spremljevalci glede na svoj precej močan lovski nagon in značilno 'dolgost' v lovišču: se le-tega z dosledno vzgojo od mladiča dalje, da kontrolirati ali ne? Če ima kdo kake konkretne izkušnje, se priporočam  :) lp




hov-hov

  • *
    • Prispevkov: 417
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 28 Julij 2014, 15:54:36
Pri nas imamo brandl braka,ki je tako lovski kot družinski pes.Pogosto gre na lov,prav tako pa se veliko z njim igramo,hodimo na sprehode...Poleg tega ima tudi izreden lovski nagon in je zelo uspešen lovski pes že od kar smo ga dobili.Hišo imamo oddaljeno kakšnih 200 metros od gozda(vmes je travnik).Že od začetka smo ga vozili v gozd za našo hišo in mu prepovedovali da bi kakor koli iskal ali celo preganjal divjad(ne želimo da bi nam ušel,ta ozemlje ne pripada lovišču naše lovske družine).Na lov ga vedno vozimo drugam z avtomobilom.S odpoklicem nimamo problemov,nam je tudi kdaj ušel v gozd,sedaj pa že ve da ne sme tu iti na lov.Nikoli ga nismo imeli v gozdu in na travniku na povodcu in nikoli ni bilo težav.

Če te pa še kaj zanima pa kar vprašaj :)



makko

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 28 Julij 2014, 16:35:31
Hvala za odgovor  :) Nekako se počasi odločam za novega pasjega družinskega člana in se je v ožjem izboru znašel tudi istrski gonič. Kako je z odpoklicem pa sprašujem zato, ker imam do sedaj izkušnje predvsem s šarivcem in ptičarjem - oba psa sta bila v gozdu in na polju  vodljiva brez povodca, kljub temu da se nahajamo na z divjadjo precej 'poseljenim' območjem (bližnja srečanja s srnjadjo, merjascem in medvedom niso nič nenavadnega). Vem, da znajo biti goniči, kar se lovskega nagona tiče, precej problematični in si ne  želim  psa, ki ga ne bo mogoče obvladati oz. da mi bo uhajal (in jagal  po sosednjih loviščih  :-\ ). Nekih konkretnih izkušenj z goniči pa seveda nimam, vidim pa včasih kakega jagati (gluhega in slepega za klice vodnika), tako da sem nekoliko v dilemi, ali se odločiti za to pasmo ali ne.



hov-hov

  • *
    • Prispevkov: 417
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 28 Julij 2014, 17:22:43
Z našim res ni velikih problemov,smo pa morali biti zelo potrpežljivi,zaradi nagona in  trme. Problem je bil tudi ker se je mogel naučiti da tu ne sme jagati,drugod pa lahko.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #4 : 28 Julij 2014, 17:35:28
Življenje goniča, ki nikoli in nikdar ne sme jagati je primerljivo z življenjem zlate ribice v bučki.



makko

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 28 Julij 2014, 21:27:04
Življenje goniča, ki nikoli in nikdar ne sme jagati je primerljivo z življenjem zlate ribice v bučki.

Ne želim, da se tale tema sprevrže v brezplodno debato o različnih pogledih lovske in športne kinologiji na uporabo psov lovske pasme.  Vem, kaj je prvoten namen lovskih pasem, hkrati pa na podlagi lastnih izkušenj verjamem, da bo vsaka delovna/lovska pasma zadovoljna, dokler ima sebi primerno zaposlitev, ki pa ni nujno vedno lov. Mmislim, da danes obstaja dovolj alternativ, ki lahko psa delovne pasmeuspešno zaposlijo in mu hkrati omogočajo rabo njegovih naravnih zasnov. (In nikjer tudi ni rečeno, da ne bo bodoči pasji član družine deležen tudi lovske vzgoje in dela v lovišču  ;) )

Iščem čisto konkretne informacije o odpoklicu pri goničih, pri katerih je seveda treba vzeti v zakup njihov močan prirojen nagon - tudi goniči, ki so  v striktno lovskih rokah, ne morejo prosto jagati po gozdu vsakič, ko jim kaj 'pade v nos' (v loviščih obstajajo  konkretne omejitve kdaj, kako in kje se lahko jaga s psi) - zato me seveda zanima, kako  se vodniki goničev spopadajo s  tem problemom. Od tega bo namreč tudi odvisna izbira pasme in psa, s katerim bom skupaj verjetno vsaj naslednjih 10 let in glede na to, da živim na območju z močno populacijo divjadi, spada učenje in obvladanje odpoklica pri mojem psu pod 'nujno'!



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #6 : 29 Julij 2014, 09:10:50
zato me seveda zanima, kako  se vodniki goničev spopadajo s  tem problemom.

Ker je večina goničev še hvalabogu v lovskih rokah, ti priporočam da se obrneš na njih, lahko tudi prek lovskega foruma (http://www.forum-lov.org/forum/). Ti bodo povedali, da jih je potrebno ko ne jagajo, imet na povodcu. So pa seveda redke izjeme, ki jim dejansko rata naučit odpoklica iz sledi. Zanima te, če je mogoče naučit goniča zanesljivega odpoklica vedno in povsod - načeloma ne. Js bi predlagala vzet psa iz zavetišča - se najdejo lepi istrski goniči; oddajajo pa se tudi lovsko izšolani psi, ki niso pokazali pravih karakteristik za skupno delo v lovišču. 

hkrati pa na podlagi lastnih izkušenj verjamem, da bo vsaka delovna/lovska pasma zadovoljna, dokler ima sebi primerno zaposlitev, ki pa ni nujno vedno lov.
Po eni strani je res, po drugi strani so pa ravno goniči (kot tudi ostali še tapravi lovci) tista linija vrste, za katere to ne drži. In če se boš že res potrudil past v tist procent vodnikov, katerih psi obvladajo odpoklic, ti to ziher ne bo uspelo brez lovskega dela v lovišču.




Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #7 : 29 Julij 2014, 11:26:25
Če se ne moreš sprijazniti s tem, da bi moral biti pes povsod na povodcu ali za dovolj zanesljivo ograjo (jaz recimo se ne morem), potem ne jemlji goniča. Simpl ko pasulj. Goniča sicer lahko naučiš odpoklica enako kot katerega koli psa, a možnost, da bi ga lahko zanesljivo odpoklical tudi, ko zavoha divjad je zelo majhna. Pri psih, ki se ne uporabljajo za lov pa tako rekoč nična.
Res je, da psi, ki so nekoč opravljali različne naloge danes dobivajo druge. Res je, da obstaja veliko nadomestnih aktivnosti, s katerimi lahko zadostimo tudi potrebam lovskih psov. Res je pa tudi, da primernih nadomestnih aktivnosti za goniče praktično ni.
Se strinjam z Niko - najboljše informacije boš dobil pri lovcih. Ki pa so načeloma zelo nenaklonjeni prehajanju izrazito lovskih psov v nelovske roke. Navsezadnje opažamo, da imajo sicer dobronamerni, a na potrebe psa nepripravljeni  lastniki velike težave že s ptičarji, ki so  izrazito lepo učljivi in imajo povsem obvladljiv lovski nagon.


makko

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 29 Julij 2014, 12:49:28
Hvala obema za konstruktiven odgovor  :)

Se strinjam z Niko - najboljše informacije boš dobil pri lovcih. Ki pa so načeloma zelo nenaklonjeni prehajanju izrazito lovskih psov v nelovske roke. Navsezadnje opažamo, da imajo sicer dobronamerni, a na potrebe psa nepripravljeni  lastniki velike težave že s ptičarji, ki so  izrazito lepo učljivi in imajo povsem obvladljiv lovski nagon.

Kar se tiče učenja odpoklica pri ptičarjih  nisem ravno začetnik. Z mojim sva to imela kar lepo natrenirano, seveda ni šlo z danes na jutri, bilo je vloženega kar nekaj truda in časa (sva delala predvsem na preusmerjanju pozornosti), ampak ko je bilo to enkrat usvojeno, z njim v gozdu ni bilo težav kljub pogostim bližnjim srečanjem z vso vrsto divjadi (kar je zlata vredno, ko srečaš merjasca in medveda na nekaj metrov razdalje in se spuščen pes takoj vrne na klic), ravno takoni bilo nobenih težav z recimo prosto spuščeno domačo perjadjo.

Kar zadeva lovce, kolikor jaz opažam v konkretnih situacijah (seveda spremljam tudi tematiko s področja kinologije na lovskem forumu), imajo z odpoklicem svojih goničev kar nekaj težav - res pa je, da je pač osnovna funkcija goniča v lovskih rokah to, da jaga (in je vprašanje, koliko truda sploh vlagajo v učenje odpoklica), ko ne jaga je pač zaprt. Jaz seveda iščem psa, s katerim bova lahko uživala na sprehodih tudi izven lovske sezone. Tako da mi vsakršne informacije v zvezi z goniči pridejo prav, da se odločim, ali bi mi tak pes ustrezal ali ne.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #9 : 29 Julij 2014, 13:41:04
Potem si raje spet omisli kakšnega od ptičarjev. Z goniči je težka.


hov-hov

  • *
    • Prispevkov: 417
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 29 Julij 2014, 14:43:10
Meni se pa ne zdi da je goniča težko naučiti odpoklica. Mi smo se za hišo v gozdu že velikokrat srečali s srnjaki in drugo divjadjo na nekaj metrov,pa sem ga poklicala in je brez problemov prišel,klub temu da ima neverjeten nagon in je divjad gnal že pri nekaj mesecih.


Kar zadeva lovce, kolikor jaz opažam v konkretnih situacijah (seveda spremljam tudi tematiko s področja kinologije na lovskem forumu), imajo z odpoklicem svojih goničev kar nekaj težav - res pa je, da je pač osnovna funkcija goniča v lovskih rokah to, da jaga (in je vprašanje, koliko truda sploh vlagajo v učenje odpoklica), ko ne jaga je pač zaprt. Jaz seveda iščem psa, s katerim bova lahko uživala na sprehodih tudi izven lovske sezone. Tako da mi vsakršne informacije v zvezi z goniči pridejo prav, da se odločim, ali bi mi tak pes ustrezal ali ne.

To se mi zdi da je največji problem,da se ne ukvarjajo s psom.

Drugače pa lahko vzameš tudi kakšnega odraslega goniča ki nima nagona in ga zaradi tega kdo prodaja,dobijo pa se tudi že lepo vzgojeni.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #11 : 29 Julij 2014, 15:12:02
Evo, ena stara slikca mojega pokojnega prijatelja, planinskega goniča. Ob prijetnem vonju je še na povodcu po dveh hodil, kaj bi šele bilo če bi bil na fraj


hov-hov, koliko je pa star vaš?



hov-hov

  • *
    • Prispevkov: 417
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 29 Julij 2014, 16:33:30
14 mesecev

evo nekaj njegovih slikic








makko

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 29 Julij 2014, 18:28:28
Simptičen in lep kuža  :)



hov-hov

  • *
    • Prispevkov: 417
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 30 Julij 2014, 16:59:09
Hvala



makko

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 20 Avgust 2014, 13:39:38
Drugače pa lahko vzameš tudi kakšnega odraslega goniča ki nima nagona in ga zaradi tega kdo prodaja,dobijo pa se tudi že lepo vzgojeni.

No, odločitev je padla za to opcijo; čeprav se je  potem izkazalo, da je 'posvojeni' gonič pravzaprav ptičar  ::) Ampak se ne pritožujem  ;D



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #16 : 20 Avgust 2014, 14:12:54
Kaj, a ptiče goni?  ;) Čestitke za novega člana in racionalno odločitev  :)



makko

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 20 Avgust 2014, 15:19:47
Hvala :)

Ne, dejansko sploh ni gonič, ampak je ptičar (zmešnjava s pasmo podobne barve, istega kraja izvora, pa še obe v Sloveniji nista ravno znani, čeprav tudi  jaz pač bolj ko ne ugibam na podlagi obnašanja, pasemskih opisov in slik) - goni novi družinski član spljoh ne :D, lepo pa 'stoji' in prečesava teren v cik-caku z noskom v zraku (precej sumljivo obnašanje za goniča  :o ), tudi interesa do kakega večjega  oddaljevanja od vodnika ravno nima, odpoklic pa tudi kar lepo funkcionira.



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #18 : 20 Avgust 2014, 15:31:41
Čestitam!

Imaš kakšno fotko :)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


makko

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 20 Avgust 2014, 17:30:56
Bodo seveda tudi fotke, samo da jih uspem nekam  prej naložit. lp :)



makko

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 23 Avgust 2014, 10:01:14
Kot obljubljeno, še nekaj slikic naše nove pasje žverce. In še 'politično korekten naziv pasme': nekaj v tipu ptičarja ;D










zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #21 : 23 Avgust 2014, 13:40:08
Lepotica! :D

Ste jo posvojili preko društva Pomoč pointerjem?

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #22 : 23 Avgust 2014, 18:37:15
Sanžerman? Lepa, ampak spuščat frišno posvojenga psa je pa čist mim..



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #23 : 23 Avgust 2014, 19:04:26
Haha, nekateri morajo vse preizkusiti na svoji koži....moji znanci so spustili frišno posvojeno pointrko (ja preko tistega društva, kakšen teden so jo že imeli...) pa se jim je žvau prestrašila in jo pocvirnala. Sicer so jo dobili nazaj, so si pa nekaj dni pulili lase in nekaj noči niso spali. Pa še težko jo je bilo loviti, ker se je bala ljudi.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #24 : 23 Avgust 2014, 19:13:05
Čisto dobronamerno, iz lastnih izkušenj. Posvojila sem psico, cca 2 leti je imela. Rečeno mi je sicer bilo, da je lahko povsod spuščena. Posebej sem vprašala, če je srnjad in ostale živali ne motijo. Pa so rekli, da pri njih niti ni srn in da ni problemov.
No, bila je vedno spuščena. Na dvorišču, na travnikih, v gozdu. Lepo je prihajala na vsak prvi klic, v gozdu se je tudi igrala z mano, veselo je jedla priboljške....
Po cca 2 mesecih, ko je spoznala okoliš, ko se je navadila novega okolja, nas in se sprostila. Je ob prvi priliki ucvrla za mačko, za tem na sosedov kompost in glej ga vraga, še za srno!

Od takrat je povodec na njej ves čas. Z izjemo preglednega, velikega travnika, daleč od gozda in v interakciji z mano ali medpasjo igro. Gre se za njeno varnost in varnost okolja.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


sonce

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 23 Avgust 2014, 21:24:52
Kolk je to eno milo in nežno bitje :-*. Bo pa verjetno bolj pogumna ratala, ko bo dodobra spoznala okolico in se ji bo radij tekanja naokrog še povečal. In včasih se situacija, ko je pes spuščen, zaradi spleta nesrečnih okoliščin res ne konča dobro.



xmark9x

  • *
    • Prispevkov: 140
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 23 Avgust 2014, 21:32:25
Vsa čast, da ste jo posvojili. Lepa, zelo :) !

Nevem zakaj okrog tega tako komplicirate, jaz jo imam v gozdu spuščeno vedno. Če mora še v naravi hodit striktno poleg, je pa isto kot da je sprehod po mestu.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #27 : 23 Avgust 2014, 22:09:55
Če posvojiš odraslega psa, moraš biti pri spuščanju prvih nekaj tednov zelo previden. Ne poznaš še dobro psa in pes ne pozna dobro ne tebe in ne okolice. V prvem tednu je največ pobegov zaradi strahu - pes se nečesa ustraši, lahko je plašen po naravi, lahko ima kakšne slabe izkušnje za katere ne veš....kasneje pa pride do pobegov za divjadjo, mačkami, za (ali pred) drugimi psi - ko se pes navadi na okolje in se kar naenkrat neha držat novega latnika kot klop.
Ko se lastnik in pes dobro poznata, ko ustvarita dober medsebojen odnos, pa se psu postopoma povečuje svobodo.


sonce

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 23 Avgust 2014, 23:52:42
Na začetku pri posvojenčkih lovskih pasem ne veš, kako izrazit je lovski nagon, koliko že ima lovskih izkušenj itd. Lahko so neverjetno pridni, se ne oddaljujejo, ker je zanje še vse novo. Šele, ko mu konkretna divja žival prekriža pot, se pokaže njegova prava narava in to se lahko zgodi v hipu sekunde. In dovolj je, da samo enkrat potegne za živaljo, pa se lahko konča tragično.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #29 : 24 Avgust 2014, 10:05:07
Povodec ni nujno poleg. 8) Saj lahko lastnik zmiga svojo lastno rit in s psom teče, kolesari, lahko se greš tudi bolj zares canicross, bikerjoring, uporabiš sledni povodec in dve igrači ali pa igre s hrano, dva človeka in se igrate pepčka. Še vedno se lahko včalaniš v kakšen KD in imaš psa spuščenega za varno ograjo...Skratka, tudi s psom, ki je obsojen na povodec je možno pokurit energijo. Je pa res, da ni identično kot, če je lahko spuščen. Pa vendar varnost je na prvem mestu. In obzirnost do okolja, da ne podi živali, sploh pa ne brejih, v času laktacije in mladičev.

xmark9x Predvidevam, da se tvoj pes ne zažene za divjadjo in da ima zanesljiv odpoklic oz. ustavljanje. Ker pa imajo tudi prebivalci gozda svoje pravice. ;)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!