Kotitev kunčice (potrebujem pomoč)

Mojcaa · 6922

Mojcaa

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
: 14 April 2015, 17:26:34
Ojla!

Sem zasledila kar nekaj tem na to vsebino, vendar me vseeno še nekaj določenega zanima.. Imam kunčico staro leto in pol, ki je pred dvema mescoma skotila, ampak so mladički poginili, ker si je prepozno 'opipala' dlako in ni naredila pravega gnezda, saj je večino sena pojedla sama, ostalo pa razpršila po zajčniku. Zajčnik imamo zunaj in ker se je otoplilo smo se odločili, da bomo poskusili znova. Menda je tudi normalno da pri prvi kotitvi mladičkom ne uspe preživeti, je to res? Kunčica torej sedaj spet dela gnezdo.

Zanima pa me, ali je mogoče kako 'pomagati' pri gnezdu? Ali pa je kunčica tako gradila, ker je bila breja prvič in ni imela preveč nagona/izkušenj?
Kotilnice nimamo in če imate kakšne izkušnje z njo me zanima kako jo lahko naredimo in če je priporočljiva.

To so zaenkrat vsa vprašanja, hvala za odgovore!




Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #1 : 15 April 2015, 12:02:42
Če je včeraj delala gnezdo (pipala dlako), je skoraj na mestu vprašanje koliko mladih že imate?  :D

Ja, prvič pogosto ne znajo, jih boli in sov celoti neizkušene, kasneje bi se naj zadeve znormalizirale, sicer pa imajo rejci "3 strike rule" ker v tretje bi jim pa le naj ratalo. Veliko jih doma shranjuje dlako iz drugih/prejšnjih gnezd in tako nadomestijo manjko, brala sem tudi da jim v gnezdo dodajajo navadno vato, vendar pomoje pri vas sploh glede na temperature ne bo prevelikega problema, tudi če ne bo zelo pridna s pipanjem. Moraš pa po drugi strani paziti, da se mladiči ne pregrejejo - moje jih imajo čez dan odprte na vrhu (možno tudi da si sami naredijo luknjo ker jim je prevroče) in jih zvečer zakrijejo. V idealnem primeru so temperature ravno pravšnje, je pa odvisno seveda od samice če jih bo ok rihtala ali razmetala po celem zajčneku.

Kotilnik je fajn imet sploh v takileh primerih - lepo ga ven vzameš, mladiče not naložiš in neseš v hišo, 2x na dan ga neseš pa nazaj k mami na hranjenje. Samice niso v stresu, ker imajo itak v naravi da se držijo stran od gnezda in jih le zjutraj in zvečer nahranijo, malim pa je notri primerno toplo. Fajn je tudi za majhne zajčneke, ker ga lahko ven vzameš in sčistiš okolico. Za velikost je pa odvisno od samice, poglej po guglu za "nestbox".



Mojcaa

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 18 April 2015, 09:19:09
Evo danes je skotila, nevem še sicer koliko, ampak je tokrat res bolj resno zgradila gnezdo, tako da upamo na najboljše  ;D



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #3 : 18 April 2015, 17:13:30
Kar poglej jih. Js imam eno žlehtno in vseeno ni problema, če po gnezdu šarim. Tamali morajo imeti trebuščke lepo napete in ne zgubane,po tem se vidi če jih hrani, ker se dogaja da mame dobijo mleko šele drugi, tretji dan in je treba od začetka malo pomagat.



Mojcaa

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 19 April 2015, 12:41:10
Mala imata trebuščka zgubana, tako da ju samica ni hranila.. S čim pa ju lahko hranim? Slišala sem da se lahko tudi da nadomestno mleko za mačke ali pa kozje mleko..



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #5 : 19 April 2015, 18:04:53
Fed vs. unfed kit pictures
http://rabbittalk.com/fed-vs-unfed-kit-pictures-t3052.html

Formula feeding baby bunnies
http://rabbittalk.com/formula-feeding-baby-bunnies-pics-vids-t3691.html#p35923

"The formula recipe I'm using:
1/2 Cup canned evaporated goat's milk, undiluted
1/2 Tablespoon corn syrup
1 Egg yolk"

Ne vem v čem je fora evaporated mleka, v glavnem pa res gre ali z mačjim ali s kozjim mlekom, ne vem pa ali je obema ali le kozjemu priporočljivo dodati rumenjak in namesto corn sirupa kar eno žlico navadnega medu. Je pa možno, da jih prvi dan še preprosto ni nahranila ker so direkt ven prišli, jaz jih gledam zjutraj in zvečer obvezno, vmes pa sam za gušte  ;)



bazilika

  • *
    • Prispevkov: 53
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 20 April 2015, 13:50:10
Se opravičujem za smetenje. Ampak a potem kunčice niso nič hude, če drezaš in mladičke šlataš? Ker vem, da je pri hrčkih lahko kar sranje, če se prezgodaj vtikaš



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #7 : 20 April 2015, 14:02:21
Ne, kunke ne požrejo mladičev zaradi tega. Vsaj pri babici nikoli in pri sosedih tudi ne. Sem tu in tam mirkala, ko so mladiči, goliči odvandarali iz gnezda, pa potem malo zakunkala, z desko in steljo, mama kunka je lahko prišla povsod, mladiči pa predaleč niso mogli.

Pa že zelo zgodaj imajo hudimano ostre zobe in moraš res pazit kako primeš.




http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #8 : 20 April 2015, 14:53:17
Ni ravno urbani mit in se dogaja (jih pobijejo, požrejo, zapustijo gnezdo..). Veliko je odvisno kak odnos imaš s samico in v kakšnih pogojih živi. Jaz edino prve dni preden jih prešlatam v rokah mal dreka povaljam, da je po njem vonj in ne po meni.



Mojcaa

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 21 April 2015, 15:50:50
Res se je izkazalo da jih samo prvi dan ni hranila, zdaj pa lepo skrbi



Mojcaa

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 27 April 2015, 14:29:16
So se mi pa pojavila spet vprašanja..  ::)
1. Kdaj mladički niso več odvisni od mame?
2. Kdaj nehajo pit mleko in lahko jejo brikete, zelenjavo, seno itd?
3. Kdaj jih lahko dam ven (iz gnezda in iz zajčnika) da so zunaj? Imamo ograjeno trato za zajce in me zanima kdaj lahko male (z mamo ali brez)  tja spustim.
4. Kdaj jih je treba ločit po spolu?
5. Kdaj so pripravljeni da se jih razdeva (podari drugim)?
 ??? :)




Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #11 : 27 April 2015, 16:13:18
Pri ene dveh, treh tednih začnejo iz gnezda ven lezt in poskušat vso hrano, ki jo je mama, tako da če jih planiraš imeti tudi zunaj dajaj mami tudi travo, da se privadijo. Od začetka v majhnih količinah, da jih ne napihne, pri nekje mesecu in pol do dveh pa jih jaz dajem že v zunanji izpust za par urc. Pri dveh mesecih so tudi že popolnoma pripravljeni na življenje brez mame, itak jih začne že sama odganjat stran, tako da jih takrat lahko prestaviš ali pa jih preprosto pustiš še zraven mame, ker če sta samo dva ni strahu da bi jo preveč izmučila. Je pa fino, da so preden jih oddajaš že vsaj kak mesec brez mame, saj se takrat ponavadi pokaže kaka bolezen. Načeloma pri 3,4 mesecih lahko gredo, v tem času jih je potrebno tudi ločit po spolu.

Ograjena trata za zajce pomeni vkopana vsaj 30cm, visoka vsaj 1,5m in še povrhu zamrežena, v nasprotnem primeru boš ostala brez njih.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #12 : 27 April 2015, 20:23:03
Koliko mladičev je imela prvič?



Mojcaa

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 28 April 2015, 10:38:14
Prvič jih je imela 4, zdaj pa jih ima 6



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #14 : 30 April 2015, 07:50:16
Mala imata trebuščka zgubana, tako da ju samica ni hranila..

Sem iz tega razumela, da sta bila le dva, a je bil torej razmik med kotitvijo? Kako dolgo je trajal? Firbec me matra  ;)

Drugače pa samo za info, če bi bila v tem leglu le dva in v prejšnjem več, bi to znalo pomeniti da je zajklja predebela in ima posledično težko kotitev, saj zaradi vse masti okrog organov/porodnega kanala težko stisne mlade ven in bi jih zaradi bolečin lahko pobila ali zapustila.

Tudi moji dve imata v tehle dneh rok in sem že čist nestrpna, eno si moram še poslikat kako gnezdo naredi ker je direkt za v učbenik  :)



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #15 : 06 Maj 2015, 11:53:06
Najmlajša mi je v prvem leglu postregla s tremi mladiči in čudovitim gnezdom

Predpriprave


Končni izdelek


Medtem je posvojila še štiri mladiče od svoje mame, katera jih je imela 12 in bi jo čist scuzali. Zaradi tega je fajn več samic naenkrat parit, saj lahko tamale brez problemov mešamo po gnezdih.

Ne bi bilo švoh, če bi moderatorji tele zadnje teme o kotitvah, brejosti in problemih povezanih s tem, združili v eno temo