sterilizacija

Gost · 388161

trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #30 : 03 Januar 2006, 21:46:31
Verjetno vam je dala klorofilne tabletke... ki ne vsebujejo nobenih škodljivih stvari... to je tako kot da bi tvoja psička pojedla cel kup zelene solate :)

Drugače se pa te ki jih jaz uporabljam za rumbo imenujejo Femme Tabs.

Lp, Črt



ibis

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 6
Odgovori #31 : 04 Januar 2006, 01:48:58
Vidim, da ste se kar razpisali. Naj se jaz dodam par besed:

Če se psica še ni gonila ali se je le enkrat in je maternica nespremenjena (zaradi vnetja ali kakšnih drugih zapletov), ji odstranimo samo jajčnike. Jajčniki so namreč vir hormona (progesteron), ki spodbuja rast tumorjev na mlečni žlezi. Maternico se običajno odstrani le, kadar je kaj narobe. Bolje je namreč, da jo pustiš nedotaknjeno, saj tako ohraniš naravna razmerja v trebušni votlini in se s tem izogneš morebitnim kasnejšim zapletom (npr. puščanju urina).

Drugače pa je, če se je psica že večkrat gonila (več kakor 2x) ali celo že imela mladiče. Takrat ima maternica že spremembe, ki so posledica hormonske aktivnosti med gonitvami, brejostjo in po porodu, zato se maternico običajno odstrani. Sploh pa je psico dobro dati sterilizirati (če seveda ne nameravate imeti mladičkov) pred prvo gonitvijo, saj se kasneje poveča verjetnost za nastanek tumorja. Nekaj malega o tem sem napisala tukaj http://www.veterinarska-postaja.si/svetovalnica/?id=11

V primeru, da pri psici ni opaziti, da se goni in to veterinar ugotovi šele, ko jo začne sterilizirati, je bolje poseg dokončati (zakaj bi potem psico še enkrat dajal v narkozo in jo še enkrat izpostavljal, če jo že imaš odprto). Sicer pa ni priporočljivo sterilizirati psice, ko se goni, saj so takrat organi (še posebej pa rodila) zaradi hormonov bolj prekrvljeni in je poseg zato bolj tvegan. Zagotovo pa se maternico odstrani, če se med posegom ugotovi, da je psica že breja.

+1


Nelly

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.066
    • Točke: 18
Odgovori #32 : 27 Januar 2006, 04:28:16
Naso malo 3 mesečno mešanko bi radi dali sterilizirati. Ker naj bi zgodnja sterilizacija, t.i. se pred prvo gonitvijo preprecevala razne spremembe na rodilih. To je prvi razlog... kot drugo pa nocemo, da se kljub vsem "varnostnim ukrepom" zgodi kakšen ups. Mešanckov je ze dovolj v zavetiscu, ne mislim se sama prispevati k temu.  Zanima me samo kdaj bi jo bilo najbojše sterilizirati, ker ne vem kdaj priblizno se bo gonila. Ker je majhne rasti (mesanka z pinčem) je baje mozno, da se goni bolj zgodaj. Ker nasa novofundlanka se je prvic gonila sele okoli 1 leta. In res ne vem kaj naj naredim... razmisljala sem tam okoli 6 mesecev? Je to prezgodaj? Ker se mi ta mali drobizek kar smili...ampak ce je treba je treba  ;D


Marko

  • *
    • Prispevkov: 948
    • Točke: 6
  • Pasji Kot Hudič
Odgovori #33 : 27 Januar 2006, 05:18:39
O tem ima verjetno vsak veterinar svoje mnenje. In ti bo verjetno vsak po svoje svetoval. Kaj več pa si lahko prebereš v temi, ki je že bila razpisana.  ;D :P :P

http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=387.0

Tukaj je pa napisala Bolha vse o sterilizaciji http://www.pesjanar.si/index.php/2006/77

Nasvet veterinarja Dr. Matko http://www.toplica-vet.net/psi.htm

Upam, da bo vredu!  ;D ;D ;D



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #34 : 27 Januar 2006, 14:08:31
Meni se zdi najbolje tam nekje pri 5 - 6 mesecih.


Nelly

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.066
    • Točke: 18
Odgovori #35 : 30 Januar 2006, 04:48:07
No sem za ziher poklicala še na veterinarsko kliniko.

Priporočajo, da se opravi sterilizacija okoli 5-6 meseca. Cena posega pa, ce koga zanima je 35.000 (do 15 kg) in 45.000 (nad 15 kg). Cene veljajo za veterinarsko kliniko v Ljubljani (imena pa raje ne pisem, ker ne vem če se sme ;) )
Mogoce bo komu prišlo prav...


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #36 : 30 Januar 2006, 10:31:28
Kako je pa s psihicno zrelostjo takih psic, steriliziranih pri 6 mesecih? V bistvu niso niti se cez puberteto... je res, da so potem take psicke bolj otrocje in se ne da z njimi resno delat?

battito animale


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #37 : 30 Januar 2006, 12:58:07
Ne, prav nič ni narobe s takimi psicami. Lahko verjameš, če to napišem jaz, ki sem sicer proti nepotrebnim sterilizacijam, še sploh pa sem bila proti zgodnjim sterilizacijam. Vendar sem pri psicah svojih znancev in pri tistih od mojih tečajnikov opazila, da imajo psice, sterilizirane pred prvo gonitvijo veliko manj posledic. Starejše se pogosteje zredijo, pogosteje dobije mladičkasto dlako, imkontinenco..., pa tudi razpoloženje po sterilizaciji jim pogosto niha - ponavadi so najprej skoraj hipraktivne, potem padejo v depresijo in tako razpoloženje lahko niha kar dolgo. Mladim psicam pa se psihično sterilizacija nič ne pozna, tudi je med psicami, ki se jim navzven nič ne vidi da so sterilizirane večina teh.


search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #38 : 08 Februar 2006, 07:55:59
Naj vam še jaz povem svoje izkušnje. Piko smo morali sterilizirati pri 10 mesecih zaradi gnojnega vnetja maternice. Vse se se odvijalo zelo hitro in kljub dvem terapijam z antibiotikom ni pomagalo, tako da nam čakanje ni prišlo na misel. Takrat je njena krvavitev v presledkih trajala več kot en mesec. Bila je izredno boga in ko ni mogla več jesti smo se po posvetovanju z veterinarju odločili za operativni poseg. Pika je po dveh dneh popolnoma okrevala. Ni se pretirano zredila je pa bolj močna psička.
Sedaj je izredno srečna, vendar smo zaradi občutljivega mehurja morali prekiniti šolanje, ker je morala biti med vajo zelo veliko zunaj na mrazu, nam pa je pomembna predvsem njena sreča in zdravje.
Jaz imam z vsem skupaj zelo dobre izkušnje in upam, da se bo to nadaljevalo tudi naprej.



alenka

  • *
    • Prispevkov: 39
    • Točke: 4
Odgovori #39 : 11 Februar 2006, 12:34:55
Ema je bila prejšnji teden stelirizirana (stara 6 mesecev in pol). Vse je v redu. Prvi dan je bila seveda boga, najbolj ko se je zbujala iz nerkoze. Potem je še ene dvakrat bruhala in nato je bla OK. Naslednje jutro je že jedla (sem ji skuhala in spasirala), čez dva dni pa je bila na briketih. Satelita ji ni treba nosit, ker ji je naredil notranje šive, sploh se nič ne liže in baje tudi  če bi se mal polizala, ne bi blo panike.
Problem pa je v tem, da je psička zelo živahna in se ji bo po mojem mnenju kmalu strgalo, če ne bo prosto tekala naokoli in se igrala s svojimi prijateljčki. Vozim jo samo na krajše sprehode na povodcu. Zanima me koliko časa ste pazilii da psička ni tekala (divjala) naokoli? Za vsako izkušnjo, ki jo boste delili z mano v naprej hvala.



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #40 : 11 Februar 2006, 13:48:49
Sem prebrala vaše poste. tudi moja je sterilizirana. prvo naj bio to opravili pred njen+imi šestimi meseci, a se je prej začela gonit. Zato sem morala počakat ne samo mesec  celo dva po njenji gonitvi (tako so mi veterinarji svetovali) in je bila šele pred mesecem sterilizirana. Kot berem in slišim od drugih, ponavadi dajo koj ko se psička zbudi lastnikom, da jo odpeljejo domov. Pri moji so jo imeli cel dan od jutra do večera, ker so jo potem še opazovali, no vse to je od veterinarja odvisno, sam meni je bilo to njihovo ravnanje zelo všeč :)  Potem pa tud ni imela nobenih posledic, no vsaj do danes jih nisem še opazila,  je čisto taka kot prej. Pravijo , da se po tem posegu rade zrediji, sam tud tega pri moji nism opazila še, mogoče zato ker je moja itak bolj neješča.  Moje mnenje je, da če nimaš namena imeti mladičkov, je ta poseg dober, pa če se le da pred prvo gonitvijo...lp


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #41 : 11 Marec 2006, 09:58:48
Mi smo se pa šele sedaj odločili da bomo dali psičko sterilizirat, ko je stara že več kot 3 leta. Ima to lahko kšne posledice (je imela že tudi mladičke). Če ma kdo kšne izkušnje (al pa tudi če jih nima) če lahko kej pove.



trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #42 : 11 Marec 2006, 10:04:03
Mislim da posebnih posledic ni... edino po vsej verjetnosti ji bodo morali izrezati celotno maternico.

Lp, Črt



kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #43 : 11 Marec 2006, 10:58:16
Hvala Črt. Pa še nekaj. Ona je odlična čuvajka in ne vem če bo po sterilizaciji še tako vneto branila svoj teritorij?



trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #44 : 11 Marec 2006, 11:25:16
Čuvanje je posledica krdelnega nagona (čuvanje svojega krdela) ... sterilizacija na ta nagon nebi smela vplivati ... tako da mislim da je bojazen odveč ... je pa res da se psičke po sterilizaciji včasih polenijo in pridobijo kakšen kilogramček (tudi na to lahko dosti vpliva lastnik z rednim gibanjem in kontrolo nad hrano).

Lp, Črt



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #45 : 11 Marec 2006, 12:28:50
Pri moji ne opažam nobenih sprememb, je enako živahna kot prej. Poznam še nekaj steriliziranih psičk, ki so vse enako živahne kot pred tem posegom. Verjetno je od psičke do psičke odvisno, ene se zredijo, druge ne in ene postanejo lene druge spet ne.lp


galy

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 10
Odgovori #46 : 11 Marec 2006, 12:49:14
Naša je bila sterilizirana po drugi gonitvi. Kakšnih posebnosti ni bilo – polenila/zresnila se je že pred drugo gonitvijo, z uhajanjem urina (zaenkrat) ni problema. Edino poredila se je malo, tako kot se je lansko zimo, ko se je še gonila. Ni mi žal, da sem se odločila za ta poseg. :)



kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #47 : 11 Marec 2006, 13:05:04
A se potem sterilizirane psičke dobro (boljše) razumejo tudi s psičkami (ponavadi se razumejo bolje nasprotni spoli in manj isti spoli)



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #48 : 11 Marec 2006, 13:20:33
kanchy pri moji ne opazim tud pri tem nobene razlike od prej. Se tako s psičkami kot s psi razume. Ima veliko pasjih prijeteljic. Je pa res, da se tud kak pes/čka najde kje s katero se ne bo zastopila. lp


search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #49 : 11 Marec 2006, 14:33:17
Naša kljub sterilizaciji nima nobenih problemov. V času gonjenja znajo biti psičke sitne, po sterilizaciji se pa temu obdobju pač izogneš.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #50 : 11 Marec 2006, 15:33:10
Pri psicah, ki so bile že prej agresivne do drugih psic se zna stanje po sterilizaciji še poslabšati. Pri ostalih pa ni nobenih razlik.


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #51 : 11 Marec 2006, 21:37:01
Pri psicah, ki so bile že prej agresivne do drugih psic se zna stanje po sterilizaciji še poslabšati. Pri ostalih pa ni nobenih razlik.

Jajks, zakaj pa to? :-\
Witty je ena taka tečka ki vedno renče pokaže če ji katera psica (ali pes) ni všeč. Ona ne napada, ampak samo opozorilno šavsa proti nekaterim. Pa jo nameravam peljat na sterilizacijo. Kaj lahko naredim da se stanje ne bi poslabšalo?

lp

Los je car!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #52 : 12 Marec 2006, 16:48:09
Ne vem čisto točno, nekaj v zvezi s hormoni. Ženski spolni hormoni, ki jih je po sterilizaciji bistveno manj naj bi zavirali agresivnost, testosteron pa ostane na enakem nivoju (ja tudi psice ga imajo nekaj). Mogoče imajo psice, ki so agresivne do drugih psic povišan nivo testosterona. takih psic ni ravno veliko, se jih pa najde. Moj stric je imel eno tako. po sterilizaciji je postala prav vražja, ampak mojemu stricu je bilo to, da so se je bali vsi psi v okolici prav všeč.

Rina, mislim da je tvoja čisto normalna in ne sodi med te vražičke.


pandy

  • *
    • Prispevkov: 120
    • Točke: 1
  • pandy
Odgovori #53 : 21 Maj 2006, 20:07:08
ne vem ravno,če sem dala pod pravo rubriko,sam ne vem kam bi drugač to spadalo.
zanima me namreč,če se zelo pogosto pojavla,da se psičkam po sterelizaciji začno mašiti žile,imajo težave s srce in,da se zelo zredijo.(to mi je povedala ena frendica,ker se je njeni psički to naredlo)
ko naša je 1x ž kotila in zdaj jo bi dala sterelizirat pa me je strah,da ne bi mela vseh teh zdravstvenih težav...prosim povejte mi svoje izkušnje,ko res ne vem kako naj se odločim.vem,da jo bomo mogli dat sterelizirat,ker je skos izpiščene in tu okoli nas je veliko psov.

najlepša hvala ž vnaprej

mateja

+1

Pandy in Rexy sta cukrčka dva,ki sta v mojem srčku doma!!!


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #54 : 21 Maj 2006, 21:02:26
Spela se ni ne zredila, ne masijo se ji zile in nima tezav s srcem ... sploh ne vem kaj bi imele druga in tretja stvar direktno povezavo s kastracijo, seveda pa sta lahko obe posledica debelosti. Psice se lahko (ni nujno) zredijo, vendar pac, ko vidis, da pridobiva na tezi, spremenis prehrano in povecas kolicino gibanja ... Edina tezava, ki jo mi imamo je inkontinenca, ki je varjetno posledica kastracije, vendar jo je mogoce regulirati s propalinom (sirup). No, Spela odkar smo se posluzili homeopatije,tudi  propalina skorajda ne potrebuje vec.
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #55 : 21 Maj 2006, 21:12:13
Nekatere psice se po sterilizaciji zredjo, druge se ne, v naprej se ne da predvideti. Če je psica že sedaj nagnjena k debelosti, bo pač treba zelo paziti na hrano.
Je pa za psico bistveno manj nevarno če se zredi, kot pa to, da je skoz spuščena. Kaj lahko se zgodi, da jo bo kakšna nesreča pobrala prej, preden se bo sploh imela čas zrediti.


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #56 : 21 Maj 2006, 21:51:16
moja se po sterilizaciji ni zredila, pa tudi ostalih znakov katere si omenila nisme opazila, je taka kot prej...Poznam še dosti steriliziranih psičk in je pri njih enako. Je pa vseeno čsito odvisno od psičke do psičkem pa tudi nikjer ni rečeno , da tud pri moji ne pride še do tega, ker le pred petimi meseci bila sterilizirana, samo zaenkrat res ni sprememb. Razen pubertete, to pa ne paše k temu ;) ;D...lp


pandy

  • *
    • Prispevkov: 120
    • Točke: 1
  • pandy
Odgovori #57 : 23 Maj 2006, 20:38:07
pač js se ful bojim,ko naša je pravi cuker.sem doma na vasi, čez dan je skos nekdo zraven nje in ni posebne nevarnosti,da bi se s psičko kaj zgodilo,ker se ne oddalji od doma več,kot za 5 metrov pa še psa čuvaja imamo...tako,da to se mi ne zdi problem.strah me je samo kako bo po sterelizaciji,ko res nočem,da bi bilo kaj narobe z njo...če imate več izkušenj s stereliziranjem psičk,ki so ž kotile mi prosim sporočite.

hvala vam
mateja

Pandy in Rexy sta cukrčka dva,ki sta v mojem srčku doma!!!


BonaDea

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 4
Odgovori #58 : 23 Maj 2006, 23:17:03
Pandy -  pretehtaj razloge za in proti sterilizaciji. Nihče ti ne more napovedati, kako bo sterilizacija vplivala na karakter psičke. Se pa karakter prav bistveno ne spremeni, sploh, če je poslušna že zdaj. Je pa pomembno paziti na prehrano in dovolj gibanja, ker so sterilizirane psice nekoliko bolj nagnjene k debelosti.


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #59 : 24 Maj 2006, 11:17:57
Pandy preberi kakšen odgovor za nazaj... tole je recimo napisala ibis

Citiraj
Drugače pa je, če se je psica že večkrat gonila (več kakor 2x) ali celo že imela mladiče. Takrat ima maternica že spremembe, ki so posledica hormonske aktivnosti med gonitvami, brejostjo in po porodu, zato se maternico običajno odstrani. Sploh pa je psico dobro dati sterilizirati (če seveda ne nameravate imeti mladičkov) pred prvo gonitvijo, saj se kasneje poveča verjetnost za nastanek tumorja. Nekaj malega o tem sem napisala tukaj http://www.veterinarska-postaja.si/svetovalnica/?id=11

Lp nina