Dalmatinec [Dalmatinac,Dalmatian]

Petra · 217925

Petra

  • *
    • Prispevkov: 149
    • Točke: 1
: 18 Julij 2005, 18:12:37
Dalmatinec je zelo stara pasma, pravzaprav se ne ve točno iz kje izhaja...najbolje je da napišem da prihaja iz dalmacije, kar je tudi uradno izvor te pasme.
Po barvi se razlikujejo črno opikani in temno rjavo(liver)opikani.Barva oči mora biti rjava(pri črno opikanih temno rjava,pri liver pa je lahko svetlejše rjava)
Skotijo se popolnoma beli(vidi se edino plošča, če jo mladiček ima)pike se začnejo sčasoma pojavljati.

http://hattrick-dals.home.att.net/Sawyer2.gif
rjavo opikan dalmatinec
http://www.answers.com/main/content/wp/en/thumb/f/f9/250px-Dalmatian_b_01.jpg
črno opikan dalmatinec           
V preteklosti so bili namenjeni za spremstvo ob kočijah, danes pa so večinoma družinski psi, ki pa potrebujejo zelo veliko gibanja, še najboljši je tek ob kolesu, pri čemer pa spet ne smemo pretiravat.Da je pes v dobri kondiciji je priporočljivo 10-20 km na dan.
Lastnik mora biti vsekakor pripravljen psu nuditi vsakodnevne dolge sprehode.
Po mojih izkušnjah je to precej svojeglava pasma, kar pa ne pomeni da se jih ne da nič naučit.Vendar pa porabimo veliko več časa kot pri kakšni bolj učljivi pasmi.seveda pa mu moramo v zameno za kakšen ukaz ponudit priboljšek.
Dalmatinec spada med goniče, in njegov nagon se pokaže ko na sprehodu srečaš kakšnega zajca ali srno.Tudi za mački se požene, skratka za vsem kar beži pred njim.
Zaradi kratke dlake ta pes pozimi nikakor ne sme bivati zunaj, drugače pa ni problemov če je zunaj recimo kakšne 2,3 ure.Poleti pa moramo seveda pazit na to da mu ni prevroče, zato je spet najbolje da je notri.Mislim da je idealni življenski prostor ograjen velik vrt, mora pa imet možnost da gre v hišo.
Največji zdravstveni problem pri tej pasmi je gluhost zaradi njihove bele barve. Ker v sloveniji slušni test na žalost še ni obvezen, je procent števila gluhih psov že kar narastel.Če je pes gluh samo na eno uho se tega ne opazi, zato je najbolje da se opravi elektronski slušni test(BAER) in se gluhost ali potrdi ali pa izključi.
Priporočljivo je tudi slikanje kolkov in komolcev, saj se v nekaterih primerih pojavlja displazija.Sicer za kakšen zelo hud primer ne vem, ampak vesten vzreditelj kolke vseeno slika.
Občutljivi so tudi na hrano, zato mora ta biti kvalitetna in njim primerna, drugače se lahko pojavi alergija.
Napake zaradi katerih se psa izloči iz vzreje so; modro oko, predgrizavost, podgrizavost, svetlo rjave, oranžne, tribarvne pike, manjkajoči zobje, gluhost.
http://dalmatians.home.att.net/Lemon.jpg
Rumena-lemon barva

http://hattrick-dals.home.att.net/LiverTricolor.gif
tribarvno opikan dalmatinec

http://hattrick-dals.home.att.net/Blueeye1.jpg
Modro oko

Plošča je nezaželjena-take pse se lahko uporablja za vzrejo, na razstavah pa ni dovoljeno.
http://hattrick-dals.home.att.net/Noapatch.jpg
Ploščo se vidi že pri mladičku, ki ostalih pik še nima.

Kot zanimivost naj povem še da se skoraj vsi dalmatinci smejejo ko so veseli, kar izgleda takole:
http://hattrick-dals.home.att.net/GregorSmile.jpg

Za konec pa še slikica mojega Monda


+1 točka, ocenjen prsipevek

nekatere slike sem zaradi avtorskih pravic spremenila v povezave; zoe



trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #1 : 19 Julij 2005, 08:49:05
 :D :D Kakšna ironija, standard prepoveduje modre oči, meni so pa ravno taki najlepši :)

Mogoče veš zakaj niso dovoljene modre oči? Kar tako ali kakšni drugi vzroki?

LP, Črt



Petra

  • *
    • Prispevkov: 149
    • Točke: 1
Odgovori #2 : 19 Julij 2005, 10:07:16
modre oči naj bi bile povezane z gluhostjo, se pravi če ima modro oko je toliko več možnosti da je gluh.
ja...saj ok izgleda na tisti sliki, ampak v živo pa meni ni ravno lepo za vidit...tak steklen pogled imajo, medtem ko so temne oči toliko toplejše :)



T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #3 : 19 Julij 2005, 10:57:42
:D :D Kakšna ironija, standard prepoveduje modre oči, meni so pa ravno taki najlepši :)

Trigi sva že dva.Pa takooooooooooooooooo so lepi.Angeli z modrimi očmi.

Petra kaj pa žolčni kamni?Nekje sem brala,da so dalmatinci podvrženi tudi tej bolezni  ??? .

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


Petra

  • *
    • Prispevkov: 149
    • Točke: 1
Odgovori #4 : 19 Julij 2005, 12:11:08
Mogoče misliš ledvične kamne?Ja, mislim da ni to tako pogosta težava...približno enako kot pri ostalih pasmah, ker na bolezni ledvic velikokrat vpliva način prehrane(beljakovinska hrana), staranje...sam način življenja...tako da pomojem ni to značilna bolezen samo za to pasmo...so pa mogoče bolj občutljivi. ;)



T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #5 : 19 Julij 2005, 14:17:14
Ja ledvične kamne.Se opravičujem za napako.Pa hvala za odgovor.

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


Jasmina

  • *
    • Prispevkov: 321
    • Točke: 2
Odgovori #6 : 20 Julij 2005, 11:44:51
zdravo!
petra dobro si napisala predstavitev ja..samo se kaki standard manjka ;)
meni osebno so tudi rjave okice bolj vsec  8)
slikice mojega pikeca pa prilepim drugic, ko bom imela vec casa ;)
aja, petra tista slikica je full dobra ko se smeji  ;D ;D..taki je kot ta smajli ;D ;D ;D


Petra

  • *
    • Prispevkov: 149
    • Točke: 1
Odgovori #7 : 20 Julij 2005, 12:56:13
No pa še standard, tale je meni najbolj všeč, ker je ilustriran ;D
http://www.thedca.org/IS/ISCover.html



Jasmina

  • *
    • Prispevkov: 321
    • Točke: 2
Odgovori #8 : 21 Julij 2005, 10:06:16
ja ta standrad je meni tudi najbolj vsec.. ga preletim vedno ko vidim link :-[ ;D
prilagam pa eno novejso slikico Johnyja:


irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #9 : 03 Avgust 2005, 23:52:29
na dalmatince se ne spoznam...ampak kar nekaj prijateljev ima dalmatinca in kar naprej poslusam eno in isto zgodbo. pa vecina govori nam: Kako je fino ker gre lahko vas vse povsod z vami...mi nasega ne moremo vzeti je prevec agresiven do ljudi, do zivali do vsega kar vidi, vlece kot nor in ga ne more noben zadrzat v glavnem psu se mesa in se mu je tudi zmesalo. star je bil 4 leta, hodil je v solo in naredil izpit, vedno je hodil z njimi vse povsod dokler se ni zacel vesti malo cudno...agresivnost, nic mu ni bilo prav ce ni bilo po njegovo, hotel je napast neko njihovo sorodnico(poznal jo je od takrat ko je bil pri hisi) ...ampak vseeno so ga vzeli sabo...potem pa je na enkrat na lepem na sprehodu na morju ugriznil v nogo svojega lastnika. pretepali ga niso nikoli, pes je bil tudi tak zelo prijazen ampak kar na enkrat pa kot da ga prvic vidis, poznas. zivel je tudi v stanovanu...bil je vedno v srediscu pozornosti..niso ga zanemarjali, ker so se zavedali da to ne bo vredu. jaz te zgodbe poslusam kar naprej in zadnjic na morju tudi...da je bilo nekaj narobe in so ga peljali k vet in so ugotovili da se mu mesa. kaj je to? najprej ko sem slisala nekaj zgodb pa ljudi nisem poznala sem rekla...vrjetno so ga zanemarjali se niso ukvarjali to se bi itak vsakemu psu scufalo...ampak za tega mi pa ni jasno! zivel je v nebesih potem pa to?  od cesa naj bi to prislo?

lp

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


Petra

  • *
    • Prispevkov: 149
    • Točke: 1
Odgovori #10 : 04 Avgust 2005, 12:39:13
Irenchy, pomojem ni to stvar ki bi se zgodila samo dalmatincu,lahko so takšni problemi v vsaki pasmi.tudi NO se velikokrat "zmeša" ko so že v letih...pa še veliko drugih pasem...pomojem je v vsaki pasmi kakšen tak primer..
pri dalmatincu je tako da je trmast kot hudič, in že od malega mora bit vzgoja nekoliko strožja, točno mu moraš dopovedat kaj se lahko in kaj se ne sme.
sicer dvomim da to pride od vzgoje...ampak tudi na splošno so dalmatinci zelo muhasti in samosvoji, in mogoče je pri temu prišlo do takšne stopnje...da se mu je začelo mešat..kaj pa vem.
tudi če svojega pogledam, je do tujcev zelo nezaupljiv, in ga raje držim na distanci če vidim da se ga recimo ta človek boji, kar pes začuti.nikoli ne veš...medtem ko nam ki nas pozna od malega(prijatelji, familija, sosedje...)nebi NIKOLI naredil nič!do nas je to najbolj prijazen kuža na svetu, vedno se pride cartat, in kar ne da ti miru ker je tako vsiljiv da bi ga čohal, in bog ne daj da ga ne čohaš vsaj 5 minut ko prideš domov ker začne spuščat neke čudne zvoke ;D
tako da ne vem...morda je imel kakšne psihične travme? ???
moraš pa vedit da vsak pes postane zelo občutljiv ko je star, ravno zadnjič na morju sem srečala 11 let starega dalmatince, in mu ni bilo prav nič do čohanja, mi je lastnica povedala.in je že prej nakazal da mu ne paše....



Jasmina

  • *
    • Prispevkov: 321
    • Točke: 2
Odgovori #11 : 04 Avgust 2005, 13:33:10
se strinjam z tem kar je napisala petra.. 8)
Moj johny tudi NOBENEMU poznanemu ne bi naredil nič...to sem 100%!.. pa četudi bi ga le-ta izzival, pa ga recimo za rep prijel, kar sploh nima rad.. za tujce pa je tak.. ce si vzame nekaj za teritorij bo vsakega neznanca nalajal.. to pa je tudi vse.. je zadnjic prisel kollega na nas vikend, katerega johyn se ni poznal..ter ga je nalajal.. ko pa je videl da spada k nam, pa je ze sel tja pa ga vohal.. potem pa ga je ze lahko cartal 8).. kake neznance recimo na ulici, k enim se gre takoj cartat,drugih se raje izogiba,, saj ljudje smo tudi taki ali ne??.. ce se mu en taki, ki mu ni vsec pribljiza, ga bo nalajal, ter mu ne bo pustil da pride k njemu,..umikal se bo pa se naprej lajal.. in to je to..ugriznil ga 100% ne bi.. ce pa bi ga tak neznanec, ki ga ne mara, recimo brcnil ali pa kaj podobnega, ali pa celo meni kaj naredil..pa ne vem kako bi Johny odreagiral,.. azenkrat na srečo še takšnega primera ni bilo.. samo vprašanje če bi potem samo lajal ::) ..sicer pa prav tak!se lahko vsaj varno počutim ;)


Petra

  • *
    • Prispevkov: 149
    • Točke: 1
Odgovori #12 : 04 Avgust 2005, 15:23:31
hm....ne razumem kaj sem jaz drugače od tebe napisala da se ne strinaš ???
sej jaz nisem nikjer pisala da bi moj koga ugriznil?je že bil dostikrat frej ko sem na sprehodu srečala neznance, pa do enih lepo pride se pusti, do drugih pa je previden...boji pa se naglih gibov neznancev!torej, sploh nočem da moj pes koga nalaja, zato ga držim na distanci ne zato ker bi bil nevaren in bi vsakega ugriznil! ::)
Citiraj
ce pa bi ga tak neznanec, ki ga ne mara, recimo brcnil ali pa kaj podobnega, ali pa celo meni kaj naredil..pa ne vem kako bi Johny odreagiral,.. azenkrat na srečo še takšnega primera ni bilo.. samo vprašanje če bi potem samo lajal
mene je oči zadnjič samo po hrbtu udaril ko se mi je nekaj zaletelo pa je bil pes koj zraven vmes in očija spodil stran...torej...pomojem ni dobro da me kdo napade ;D



Jasmina

  • *
    • Prispevkov: 321
    • Točke: 2
Odgovori #13 : 05 Avgust 2005, 09:29:48
hehe.. malo te je vrocina "zjebala" ne ;D
sem napisala to:
Citiraj
se strinjam z tem kar je napisala petra
  ;)
torej se popolnoma strinjam ;)


Petra

  • *
    • Prispevkov: 149
    • Točke: 1
Odgovori #14 : 05 Avgust 2005, 09:54:05
 ;D ;D ;D
ma ne boš verjela da sem šla trikrat prebrat kaj piše pa sem vedno prebrala da se ne strinjaš ;D
ma ni bla vročina...je blo včeraj zelo hladno-pomojem se mi od teh ekranov že blede >:(
no pol pa ok, sam da se strinjava ;D



Petra

  • *
    • Prispevkov: 149
    • Točke: 1
Odgovori #15 : 14 Avgust 2005, 17:09:18
Obvestilo o Klubu športnih goničev slovenije:
http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=179.0



anana

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 539
    • Točke: 15
Odgovori #16 : 25 Avgust 2005, 09:16:27
Živjo!
Tukaj je pa še ena slikica Nare in dalmatinčka - 2.7.05:



 :D :D

Lp, Ana



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #17 : 27 Avgust 2005, 09:28:25
Ali kdo ve kaj o psički, ki se podarja v solastništvo ima pa že vzrejno dovoljenje?

Lp nina



Petra

  • *
    • Prispevkov: 149
    • Točke: 1
Odgovori #18 : 27 Avgust 2005, 11:26:32
imaš še kakšen podatek?tel.številko...ali kaj podobnega?
misliš tisto psičko ki se že celo večnost oddaja v salomonovem oglasniku?



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #19 : 27 Avgust 2005, 11:29:40

misliš tisto psičko ki se že celo večnost oddaja v salomonovem oglasniku?

Ja točno tisto ::) Poleg telefonske števile ni nobenega podatka zato sem vprašala če kdo ve kaj več ;)

Lp nina



Petra

  • *
    • Prispevkov: 149
    • Točke: 1
Odgovori #20 : 27 Avgust 2005, 13:21:50
ja, tomaž zajc jo daje v solastništvo....nič posebnega ;)
kje je, kaj se dogaja z njo itd. pa nimam pojma...najbrž hoče samo naprej vzrejat z njo...žalostno... :-[



Petra

  • *
    • Prispevkov: 149
    • Točke: 1
Odgovori #21 : 03 September 2005, 22:58:59
V album sem dodala nekaj novih slik iz CAC Trbovlje in sprehodov...
petra.moj-album.com



Jasmina

  • *
    • Prispevkov: 321
    • Točke: 2
Odgovori #22 : 13 September 2005, 09:59:06
tako! pa je še Johny uspel narediti prvega mladinca ;D
cez vikend smo bili na vikend varianti v Gradiški.. v soboto je bila CACIB , v nedeljo pa CAC razstava.
Torej Johny je zdaj CH.J.BIH (ali se napise J.Ch.BIH ???).. se lepo slisi, ha? :P
sicer ni ne vem kaka pretizna titula, samo z malim se zacne ;)
pa se ena slikica iz BIS ringa:


Jasmina

  • *
    • Prispevkov: 321
    • Točke: 2
Odgovori #23 : 13 September 2005, 11:33:12
aja, ostlae slikice najdete na : http://jasmina.moj-album.com/album/1082288/


Petra

  • *
    • Prispevkov: 149
    • Točke: 1
Odgovori #24 : 13 September 2005, 13:24:38
jasmina čestitke johnyju še tukaj 8) ;D
jaz se bom tudi mogoče odpravila na kakšno vikend varianto...gremo kdaj v srbijo, ti mladinca delat, jaz pa tapravega? ;D

anana; iz kje pa je ta dalmatinec?



anana

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 539
    • Točke: 15
Odgovori #25 : 13 September 2005, 14:26:14
Živjo!

Mislim, da je rekla lastnica, da iz legla, ki je bil v Škofji Loki, približno toliko star kot Nara (6,7 mesecev) :).



Petra

  • *
    • Prispevkov: 149
    • Točke: 1
Odgovori #26 : 13 September 2005, 14:36:24
anana kaj je rodovniški?

Moram prilimat tole slikco ker mi je ful všeč ;D
se vidi da je Mond vsaj malo bolj vzljubil otroke, odkar tegale mojega bratrančka pogosto videva ;D



Jasmina

  • *
    • Prispevkov: 321
    • Točke: 2
Odgovori #27 : 13 September 2005, 14:36:56
petra  ;D ;D ;D uf, nobenega mladinca vec izven nacrtov, jih bom mela cist dovolj ce zakljucim kaj mam odprto..bo mogla hitro ena sampionat nareidt, da lahko v sampione prijalvja, druga pa v odprte, pa grema potem skupaj ;)


Petra

  • *
    • Prispevkov: 149
    • Točke: 1
Odgovori #28 : 13 September 2005, 14:42:06
no ja....sej so še vmesni...ti daš v odprte jaz pa v vmesne, ker tam je manj konkurence :P :P ;D ;D ;D ;D



Jasmina

  • *
    • Prispevkov: 321
    • Točke: 2
Odgovori #29 : 13 September 2005, 14:43:48
petra pri johnyju sem opazla, da ne mara majhnih kricecih deklic, ce laufajo mimo njega pa se derejo, pa jih bo tak nalajal da bo joj.. ok vgriznil ne bi, samo zalaja pa res grozno :-\ .. dojencke pa zgleda da voha da so se cisto mladi (tak kot mladi psi), pa bi jih samo lizal  ;D .. malim fantekom pa se tudi pusti bozat, pa jih ne nalaja.. ne vem, zgleda se punce res prevec deremo ???
drugace pa je mond mogoce tudi ze vedno mel rad dojencke, pa ni se nobenega od blizu srecal :) .. aja, pa pravijo, da psi tak cutijo, kdo spada k druzini ;)

Citiraj
no ja....sej so še vmesni...ti daš v odprte jaz pa v vmesne, ker tam je manj konkurence     
ves kaj .. samo to ti lahko pokazem  :P
 ;D ;D ;D