Hovawart

Marko · 232489

Marko

  • *
    • Prispevkov: 948
    • Točke: 6
  • Pasji Kot Hudič
: 24 Avgust 2005, 11:06:50
vsebina sporočila pobrisana, ninci


anana

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 539
    • Točke: 15
Odgovori #1 : 04 November 2005, 11:57:54
Živjo!
Hovawart je zelo lepa pasma :). Naši prijatelji imajo dva: Klifa in Ajšo - Klif je Ajšin oče ;). Oba sta črna.
Malči, Ajša in Klif
Ajša in Malči

Lp, Ana



missy

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 11
Odgovori #2 : 03 Januar 2006, 19:19:15
Mi imamo psičko pasme hovawart... Je super! Zelo pametna, lepa, velika,...
Pa tudi trmasta in zahtevna...
Jo priporočam!  ;D

LP  ;)


KamI

  • *
    • Prispevkov: 739
    • Točke: 7
  • ..it's nice to come home to a warm cat.
Odgovori #3 : 03 Januar 2006, 19:20:30
Saj veš..slikiiicee  ;D ;D :-*

"In order to keep a true perspective of one's importance, everyone should have a dog that will worship him and a cat that will ignore him."  - Dereke Bruce

Val in Pasha


S1b

  • *
    • Prispevkov: 1.216
    • Točke: 2
Odgovori #4 : 03 Januar 2006, 19:25:33
meni so osebno rdeči lepši kot črni čeprav so mi nasplošni vsi zelo simpatični  :)

http://siberius.moj-album.com/
veter piha skozi tunel z hitrostjo 100 km/h, polž plazi skozi isti tunel z hitrostjo v=1,00002km/h. koliko palačink lahko natlačimo slonu v rit če vemo da čungalunga stane 10 tolarjev ?


missy

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 11
Odgovori #5 : 03 Januar 2006, 19:39:53
hovawart... ;)


missy

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 11
Odgovori #6 : 03 Januar 2006, 19:41:25
*pripeta datoteka mislim


irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #7 : 03 Januar 2006, 21:02:34
te psi so meni fantastični...res lepi.....ampak res vseč so mi zlatorumeni :)!

missy...daj povej nam kaj več!!!

lp

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #8 : 04 Januar 2006, 08:06:18
Kako smo si različni. Meni so najlepši črni z rjavimi ožigi :-*

Lp nina



missy

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 11
Odgovori #9 : 04 Januar 2006, 20:23:17
vsak ima svoj okus... mi smo po našo Heilo hodili v Nemčijo... Je pa to pes, ki more enostavno ves čas nekaj delati. je zelo velik, naša je zrasla (pa je psička!) enih 68 cm... stara je 11 mesecev, tako da bo mogoče še za kak centimeter zrasla...
Je p


missy

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 11
Odgovori #10 : 04 Januar 2006, 20:26:23
oprostite, nova sem na forumih pa sem nekaj pritisnila in temo odposlala....
* je pa to tudi zelo redka pasma
  LP


mary

  • dog loverka
  • *
    • Prispevkov: 493
    • Točke: 11
  • Flat Coated Retrievers 4ever
Odgovori #11 : 04 Januar 2006, 21:37:59
Meni so najlepši črni z rjavimi ožigi :-*

Tudi meni :-*

Citiraj
je pa to tudi zelo redka pasma

Meni pa se sploh ne zdi. Poznam kar nekaj lastnikov in ko sem se nekaj časa nazaj malo zanimala za pasmo (so mi zelo všeč :-*) sem našla precej kontaktov lastnikov. Tako, da mislim, da jih niti ni tako malo. ::)

Lp, Marusa


missy

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 11
Odgovori #12 : 05 Januar 2006, 16:48:07
koliko jaz vem, jih je le okoli 100 (nisem sigurna!)... seveda pa se število vedno veča in v Ljubljani jih je res že kar nekaj... ;)
LP


anana

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 539
    • Točke: 15
Odgovori #13 : 05 Januar 2006, 16:51:14
missy, morda veš kdo je imel leglo svetlih hovawartov lani januarja-februarja (moja sošolka je nekaj omenjala ;D)?

Lp, Ana



missy

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 11
Odgovori #14 : 05 Januar 2006, 19:50:25
ja, vem...naši prijatli, bojovičvi. mi smo mislili pri njih kupiti, ampak so se skotili le črni
LP  :)


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #15 : 01 Junij 2006, 13:16:03
Missy, v kateri psarni ste vi kupili vašo psico? In kako je z lovskim nagonom hovijev?



missy

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 11
Odgovori #16 : 02 Junij 2006, 15:26:46
Missy, v kateri psarni ste vi kupili vašo psico? In kako je z lovskim nagonom hovijev?
Naša je z Nemčije... Dam ti točen naslov, če te zanima, za psarno pa ne bi vedela, kajti mislim, da jih tam nimajo...
Lovski nagon... Odvisno, kako misliš. Naša, sedaj ko je mlada, je nora na vse, kar leče. Zajci, srne,...
Če pa imaš že starejšega, dobro vzgojenega hovija, mislim, da glede tega ni problema. Odvisno je tudi od vsakega posameznika, če pa hočeš psa za lov, ga lahko izšolaš tudi za to.
Še kaj?
lp  :)


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #17 : 06 Junij 2006, 15:07:45
Ne, ne, nočem psa za lov. Lovski nagon: hja, v bistvu me je zanima, kako nasplošno reagira pes na srno ali pa zajca. In če ga zajaga, koliko časa ga ni nazaj? Kako je pa s čuvanjem hiše? Je čuvaj ali ne?



missy

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 11
Odgovori #18 : 09 Junij 2006, 14:35:27
 :-[ Jaz sem lovski nagon hovijev opisala s lastnimi besedami, kajti nikjer nisem zasledila, da bi pisalo kaj o tem, tako da ti pravim iz izkušenj.
To so zelooo inteligentni psi, ampak odraščajo dolgo... prek 3. leta in dokler ne odrastejo, lahko mimogrede zbežijo za srno,.... Naša se je že pognala za zajcem. Minuto, dve je ni bilo nazaj, potem pa je "pridirkala" .. Ampak če bi sedaj srečala srno, dvomim, da bi prišla nazaj tako hitro, amapk naredila pa ji tudi nič ne bi, le krožila bi okoli nje ter lajala (pomoje bi se je bala).
Že samo ime "HOVAWART" ti pove, da so psi bili narejeni za čuvanje dvorišč, kmetij (Nemški pes). Pri naši sicer to ne bi mogel rečti, kajti je zelo "cartasti" tip in najprej tujca oblaja, potem pa se mu posti božati. Ampak ima komaj 1. leto in pol in kot sem že prej rekla, ni še odrasla, sploh pa ne resna. Se pa tega psa da izvrstno naučiti obrambe, mi2 s Heilo trenirama tudi agility, dog dance,... in nama zeloo dobro uspeva. Je pa to pes, ki čuva, ko odraste, svojo posest.
LP, Maruša


Tali

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 27 September 2006, 21:37:22
Hej. sem čisto nova tukaj, ampak glede na to, da imam pet let staro hovawartko Tali (črna z oznakami), ki v kratkem pričakuje tudi prvo leglo (upajmo - UZ bo čez 1 teden), bi želela osvetliti par stvari glede hovijev.

Citiraj
In kako je z lovskim nagonom hovijev?

Vem v marsikateri literaturi (predvsem knjige o psih, ki predstavljajo veliko število pasem) se da zaslediti, da je hovi povsem brez lovskega nagona. To za večino primerkov ne drži!!! Hoviji so bili vzrejeni iz starih nemških dvoriščnih čuvajev pa tudi, nemških ovčarjev, bernijev, kuvaszov... V glavnem mnogih pasem s ciljem izboljšati karakteristike pasme. Cilj je bil predvsem vzrediti psa s prirojenim obrambnim nagonom, poleg tega pa tudi dobrega družabnika. V vsakem primerku so "geni iz preteklosti" seveda izraženi v različni meri, zato verjamem da lahko najdeš tudi primerek, ki ga lov sploh ne bo zanimal (se pravi takšnega z zelo izraženimi "dvoriščnimi lastnostmi", vendar je to prej izjema kot pravilo.

Že prvi pogled na hovija ti pove, da je to pes, ki po zgradbi ni veliko oddaljen od prapsov in je sposoben hitrega teka. Če k temu dodaš še izredno radovednost in razigranost, lahko hitro ugotoviš, da mu bo v neskončno veselje meriti se v hitrosti z vsem, kar se giblje malo hitreje, pa najsi bo to kolesar, moped, zajec, mačka ali srna. Zato je treba že v pasjem "otroštvu" začeti paziti na začetke izražanja lovskega nagona (npr. majhen kuža se podi za muho, kar je zelo zabavno opazovati, vendar pa je pametno preprečiti). Na srečo pa hovi ni bog ve kako vztrajen lovec, tako da so daljši lovski pohodi bolj izjema.

Citiraj
Kako je pa s čuvanjem hiše? Je čuvaj ali ne?

Kot je že omenjeno hovi odraste zelo pozno. Tudi čuvajski nagon se razvija postopoma. Naša z leti postaja vedno boljša čuvajka, vendar dobro ve do kje lahko gre. Na primer: na mopede je blazno alergična in ravno zadnjič, ko sva bili pri mojem fantu se je nekdo odločil s skuterjem preganjati gor in dol po ulici: Tali pa hovhov do onemoglosti, naenkrat skuter utihne, Tali pa začne lajati še trikrat bolj, ker mi ni bilo jasno, kaj se dogaja, grem pogledat.
Za ograjo stoji pijani tip in moli roko čez ograjo, Tali pa skače ob ograji, kaže zobe in laja kot nora, jaz se ustrašim, da ga bo ugriznila in mu rečem, naj spoka, on pa: "ne,ne midva sva prijatla", in stegne roko po Tali, jaz pripravljena na najhujše, ona pa se samo umakne in dalje laja.
Tako sem zdaj skoraj prepričana, da ne bi napadla (razen morda v kakih skrajnih situacijah). Tudi drugače je vsak, ki ga spustimo v hišo vredu in je tam tako in tako, da bi se ukvarjal s psom - prejema ljubčke, nanj usmerimo fehtanje... Ne vem pa kako bi bilo, če bi se kdo samoinicitaivno odločil priti v hišo.



missy

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 11
Odgovori #20 : 03 Februar 2007, 12:17:22

Odločila sem se, da bolje predstavim hovawarta, vse slikice (razen primerka črnega in črnega hovawarta z rjavimi ožigi) so od naše psičke Heile!

Zgodovina

Hovawart je zelo stara pasma, ki izvira iz Nemčije. Po letu 1922 je bila pasma na novo oživljena. Hovija so križali z nemškim ovčarom, novofundlancem, leonberžanom in drugimi. Pri vzreji pasme so veliko dali na zdravje tega psa, pri hovawartu se le redko pojavi displazija.

Videz

Je močna pasma, dolgodlka. Psi se od psic razlikujejo po višine ter obliki glave- so tudi močnejši.
Samci: 63 do 70 cm
Samice: 58 - 65 cm (naša meri 67 cm)

Teža... ne da bi vedela, da je predpisana. giblje se nekje od 30 pa do 40 kg- odvisno od zgradbe psa.

Obnašanje

Vsestransko uporaben. Zelo prijazen pes, včasih nekoliko tmast in zelo samozavesten. Uporabljamo ga kot čuvala, zelo dobro ima razvit tudi nos, kot reševalnega psa, družabnika, sledarja, ... Pse opazimo tudi v agiliyu! Ni pes samotar, najbolj srečen je v družinskem krogu. Dozori pozno, nekje pri treh letih. DO takrat je zelo norčast. Je igriv, hiter pes, ne hiperaktiven. Vesel in vedno pripravljen za delo! Zelooo dojemljiv za učenje!

Hiša ali vrt in gibanje

Je pes za v hišo ali za na vrt a v obeh primerih rabi zelo veliko gibanja. Najmanj 3 sprehode dnevno. Ko naša psička še ni imela poškodbe, sva 2x na teden hodili v pasjo šolo, 2x na teden na agility, vsak dan sva se učili nove trikce+ dog dance, seveda pa dnevno 1 daljši, eno uren sprehod, dva krajša, pol urna. Čez viken smo hodili na izlete ter k vodi, saj je hovi pes, ki zelo rad plava.
Večina hovawartov, ki jih poznam, je v hiši, z družino, čeprav je to pes za na dvorišče.
Če je hovi v hiši ima tudi lepšo dlako!

Barve

Obstajajo tri barvne različice, te so: Črno-rjava (prvotna, osnovna barva)- , Zlato rumena (se vedno bolj razširja) ter zelo redka, črna barva-
Nega

Zelo nezahtevnapsama za česanje, saj je pes brez poddlanke. Občasno se mu naredijo vozlčki pod ušesami ali pri nogah, te preprosto odrežemo. Kopanje ni priporočljivo (razen v primerih blatnih kopeli  :P). Ušesa se dokaj hitro umažejo, saj so povešena- čistimo jih z mokro krpo, na teden dni.

Je to pasma zame?

1) Najprej... to ni pes, ki bi ga lahko kot igračko postavili v kot- za okras. Je DELOVNI PES- ves čas išče delo. Če ga ne zaposlimo mi, se pač sam. saj veste, grizenje zoknov, omar,...
2) če vas ne moti slabo vreme, kot sta dež in sneg
3) Če imate dovolj časa za vsaj tri sprehode dnevno, za šolanje ipd
Več ovir ni! So prijazni z drugimi živalmi, morda včasih nekoliko pregrobi v igri z njimi (vse je odvisno od določenega osebka).
Zelo prijazni z otroci!

To je to, pasmo bi nedvomno pripororočila vsem, ki so seznanjeni z to pasmo in če hovi ne bo le darilo otroku za rojstni dan...
Lep pozdrav!


+1


lady_carimma

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 09 Marec 2007, 19:39:33
lep pozdrav.. :)

zanima me, če ima kdo na tem forumu hovawarta.. če ga ima kdo, nas se prosim javi..

Lp.

Lady Carimma



Balu_H

  • Gost
Odgovori #22 : 26 Marec 2007, 12:31:50
Pozdravljena

Sem lastnik 5 mesecev starega Hovija.

lp igor



Marko

  • *
    • Prispevkov: 948
    • Točke: 6
  • Pasji Kot Hudič
Odgovori #23 : 07 Maj 2007, 16:18:33
V Velenju smo dobili novo leglo Hovawartov.  ;D ;D V leglu je 8 prelepih kepic. 7 mladičkov je črno-rjavih in eden zlato rumeni. Samčkov je 5 ( tudi zlatorumeni ) in 3 samičke.

Prilagam tudi slikice da vem naredim malo veselja. Mogoče se pa nam javi tudi vzrediteljica.  ;D ;D

Venček


Pa še z mamico.



babsy_ka

  • *
    • Prispevkov: 316
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 07 Maj 2007, 16:32:26
Čestitke vzrediteljem! Srčkane kepice... :P



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #25 : 07 Maj 2007, 17:49:33
Marko vem, da so te že matrali... a tokrat bo kaj??  ;) 8)

Čestitke tudi od nas seveda :-*

Lp nina



Marko

  • *
    • Prispevkov: 948
    • Točke: 6
  • Pasji Kot Hudič
Odgovori #26 : 07 Maj 2007, 18:03:02
Marko vem, da so te že matrali... a tokrat bo kaj??  ;) 8)

Hmmm!!!  ::) ::) 8) 8)

Mislim, da tokrat še ne. Kasneje pa nikoli ne veš. Jih bom pa seveda obiskal.

Ko pa dobim kaj več slik in podatkov, jih bom pa objavil. Upam, da se bo vzrediteljica opogumila in se tudi ona javila.  ;D ;D


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #27 : 07 Maj 2007, 18:10:16
Hmmm!!!  ::) ::) 8) 8)

Mislim, da tokrat še ne. Kasneje pa nikoli ne veš. Jih bom pa seveda obiskal.

Ko pa dobim kaj več slik in podatkov, jih bom pa objavil. Upam, da se bo vzrediteljica opogumila in se tudi ona javila.  ;D ;D

Eh jaz sem pa že mislila da .... ::) Nisi za noben hec :P

Lp nina



HoViHOW

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 08 Maj 2007, 08:53:50
LP... najprej zahvala vsem za čestitke ob novem leglu :D res so srčkane te naše kepice... z njimi je poplačan ves trud in marsikatera prebedena noč :D če pa koga še kaj zanima, pa lahko kar napiše, se bomo potrudili odgovoriti... drugače pa bomo tudi poslali še kakšno slikico teh naših srčkov :D lp, katja



skogkatt

  • *
    • Prispevkov: 694
    • Točke: 0
  • MyMy&Neli&Miyu
Odgovori #29 : 08 Maj 2007, 10:24:46
o krasni so :o! veliko užitkov z njimi :)

sem spoznala nekaj velenjskih hovijev, nisem si pa mislila, da jih toliko. izgleda, da imamo celo 2 pridna vzreditelja. res zanimivo ;) kako je pa lepi mami ime?

in če smo že pri tem, do zdaj se mi je popolnoma črn hovi najbolj dopadel  8)