Kratkodlaki škotski ovčar [Smooth Collie]

GoldenGirl · 165113

GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Začenjam to temo tako, da bo lahko edina lastica kratkodlakega škotskega ovčarja v Sloveniji pisala v tej temi in, da ji ne bo potrebno pisati v temi dolgodlaki škotski ovčar  ;) ;D ... zlasti, ker mi skoraj vsak dan razlaga, kako so smooth collie-ji drugačni od roughov.. V opisu pasme sem podčrtala to kar se meni zdijo razlike med obema pasmama... Zame je razlika samo v "aktivnosti" in v "delovnosti"...GG

Smooth Collie
Kratkodlaki škotski ovčar

FCI 1 Skupina
Sekcija 1 ovcarski psi
Št. Standarda 296
Dežela izvora: Velika Britanija

SPLOŠNI VTIS: Zelo intelegenten, pozoren in aktiven pes. Stoji dostojanstveno z odlicno anatomsko zgradbo pri kateri noben del telesa ni v nesorazmerju in daje vtis dobrega delovnega psa.
ZNACILNOSTI: Telesna zgradba izraža moc in gibljivost, brez zbitosti in brez sledu robatosti. Izraz je najbolj pomemben. Znacilen izraz je dosežen s popolno skladnostjo in kombinacijo cela in gobca, velikostjo, obliko, barvo in položajem oci, ter s pravilno nastavljenima in nošenima uhljema.

ZNACAJ: Vesel in prijazen, nikoli nervozen in agresiven.

GLAVA: Proporcionalna glava je zelo pomembna in mora biti v sorazmerju z velikostjo psa. Gledano od strani in od zgoraj, ima glava obliko ozkega klina s topo konico, z gladko zunanjo linijo. Celo je ravno. Od uhljev se strani glave pocasi zožujejo do crnega smrcka, brez izraženih licnic ali klešcastega ugriza. Ko pogledamo s profila, sta linija lobanjskega dela glave in linija nosnega hrbta vzporedni in enake dolžine, loceni z rahlim toda zaznavnim stopom. Tocka na sredini med notranjima kotoma oci, kar je center pravilno ležecega stopa, je na dolžini sredine proporcionalne glave. Konec gobca je ob straneh mehko zaobljen in top, vendar nikoli kvadraticen. Spodnja celjust mocna, ustne priležene. Globina od cela do spodnje celjusti ne sme biti pretirana. Smrcek vedno crn.

OCI: Zelo pomembne, saj ustvarijo ljubek izraz. Srednje velikosti, nikoli zelo majhne, vsajene poševno, mandljaste oblike in temno rjave barve, razen pri blue merlih, ko so pogosto eno ali obe ocesi, del enega ali obeh oces moder ali z modrimi lisami. Izraz je intelegenten, s pozornim pogledom, ko posluša.

UHLJA: Majhna, ne preblizu skupaj na vrhu cela in ne preširoko narazen. Ko pes pociva sta uhlja prepognjena nazaj, ko pa je pozoren, sta dvignjena na vrh glave, nošena prepognjeno, kar pomeni, da dve tretjini uhlja stojita pokonci, zgornja tretjina pa je prepognjena naravno naprej in to vodoravno.

GOBEC: Zobje dobre velikosti. Celjust mocna, s pravilnim in popolnim škarjastim ugrizom, kar pomeni da zgornji sekalci tesno prekrivajo spodnje in so navpicno v celjust.

VRAT: Mišicast, mocan, primerne dolžine in dobro obokan.

SPREDNJI DEL: Lopatica je poševna, dobro okotena. Sprednje noge so ravne in mišicaste, komolci niso obrnjeni ne navznoter ne neprileženi, s srednje mocnimi kostmi. Nadlahet primerno mišicasta, dlan je gibljiva, vendar ne šibka.

TELO: Telo je rahlo daljše v primerjavi z višino. Hrbet cvrst z rahlo uslocenimi ledji. Rebra dobro obokana, z globokim, prsnim košem in je precej širok za pleci.

ZADNJI DEL: Zadnje noge mišicaste, kolenski sklep dobro zaokrožen, dobra okotenost. Stopalo kratko in mocno.

ŠAPE: Ovalne, blazinice mocne. Prsti obokani in tesno skupaj. Prsti na zadnjih nogah rahlo manj obokani.

REP: Dolg, zadnje repno vretence sega vsaj do skocnega sklepa. Nošen nizko, ko je pes miren, s konico repa zavito navzgor. Ko je razburjen, lahko rep vzdigne, vendar nikoli nad hrbtno linijo.

GIBANJE: Gibanje ima izredno znacilno. Skladen pes ne izvraca komolcev, kljub temu pa postavlja sprednje šape precej skupaj. Križanje sprednjih nog ali kamelja hoja je zelo nezaželjena. Gledano od zadaj sta stopali vzporedni, gledano od strani je gibanje povezano. Zadnji nogi sta mocni, z dobrim odrivom. Korak je sorazmerno dolg, lahkoten in brez napora.

DLAKA: Kratka, priležena, zgornja dlaka na otip trda, z zelo gosto podlanko. Ne sme se trimati ali strice.

BARVA: Priznane so tri barve: soboljevo bela, trobarvna (crno-rjava-bela) blue merle (pisana ali marmornata).

•  soboljevo bela: vsi odtenki od svetlo zlate preko jelenje rdece do temno mahagonijevo rjave barve. Barva slame ali krem je zelo nezaželjena.
•  trobarvna: prevladuje crna, z bogatimi rjavimi oznakami po glavi in po nogah. Rjasti odtenek na zgornji crni dlaki je zelo nezaželjen.
•  Blue merle: prevladuje cista srebrno modra barva, s crnimi lisami. Bogate rjave oznake zaželjene, toda njihovo pomanjkanje se ne kaznuje. Velike crne lise, temnejša siva barva ali rjasti odtenek na zgornji dlaki ali na podlanki so zelo nezaželjeni.

BELE OZNAKE: Vse navedene barve imajo tipicne oznake Collija v vecji ali manjši stopnji. Sledece oznake so zaželjene: bel ovratnik cel ali delen, bela barva pod vratom, po nogah in šapah in bela konica na repu. Pes, ki je bel v celoti ali pri katerem prevladuje bela barva je zelo nezaželjen.

VELIKOST: pes 56cm – 61cm, psica 51cm – 56cm

TEŽA: pes 20,5kg – 29,5kg, psica 18,0kg – 25,0kg

NAPAKE: Vsako odstopanje od zgornjih zahtev se mora obravnavati kot napaka in resnost s katero se napaka obravnava mora biti v tocnem sorazmerju z njeno stopnjo.

OPOMBA: Samci morajo imeti dva vidna normalna, moda, popolnoma spušcena.

+1



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #1 : 19 Julij 2007, 19:53:52
Če povzamem! Zame je smooth collie samo rough collie klašičnega tipa s kratko dlako, veliko bolj aktiven in deloven kot rough  In to je to...  ;D :D

Prosim, če kdo dopolni  ;D GG


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #2 : 20 Julij 2007, 09:29:42
Da popestrim temo...  :D
Tukaj dodajam še odraščanje ene smothke v slikah  ;D GG








rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #3 : 20 Julij 2007, 12:16:53
Tale smoothka pa ni Sena ane.

Aja, drugače pa je menda še en kratkodlak škot v Sloveniji, samo ni vpisan v SLR. Tako da Sena ni edina. :P

Los je car!


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #4 : 20 Julij 2007, 12:43:21
Ne to ni Šena  :) ;D ...slike od Šene in ostale podatke o njej bo vnesla njena lastnica..ne bom ji hodila v "zelje"...  ;)

Ta psica je Twinway Bella Storia Importante  "Storia" iz priznane francoske psarne "Twinway" (http://perso.orange.fr/twinway/indexsmoothcollie.htm). Lastnica Storie je pa francoska psarna "Le Chant des Madones"  (http://www.lechantdesmadones.com/)..
Vidim, da si takoj opazila razliko...med francoskimi/luksemburškimi smoothi in rusko/skandinavskimi katerih je predstavnica naša Šena  ;) !

Kot pri roughih, so tudi tu dve liniji  ;) ;D...

In še to...z resnico na plan...kdo je še 2 smooth ki se skriva v Sloveniji  ;D GG 




Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #5 : 20 Julij 2007, 12:53:58
Meni so kratkodlaki škoti precej bolj všeč kot dolgodlaki  :) še posebaj trobarvni  :-*

Lahko vprašam, kakšne so te razlike med tema dvema linijama smoothov?

LP


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #6 : 20 Julij 2007, 13:24:29
Razlike so podobne kot pri dolgodlakih... francoska/luksemburška vzreja je bolj moderna in to se zlasti opazi pri glavi...rusko/skandinavska, je pa kot za dolgodlake škote bolj klasičnega tipa...Ne glede so razlike med klasično in moderno linijo manj izrazite pri kratkodlakih kot pri dolgodalkih škotih... Vsaka linija ima svoje "navijače" kot pri dolgodlakih  ;D   GG

   


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #7 : 20 Julij 2007, 13:29:06
A to je škotski ovčar s kratko dlako? Nikoli ne bi rekla. No, vsak dan se naučim kaj novega. Niso mi všeč - vsaj v primerjavi z dolgodlakim škotskim ovčarjem ne.

Kristinca & Florinca


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #8 : 20 Julij 2007, 13:34:41
Florinca! To piše o smoothu v. roughu GG

Kratkodlaki škotski ovcar ni nikoli dosegel popularnosti svojega dolgodlakega sorodnika, vendar imata skupen izvor. V glavnem so ga uporabljali kot priganjaca goveda in ovac na tržnico. Razen dolžine in obilnosti dlake se ne razlikujeta.
ZNACAJ: Danes je kratkodlaki collie ljubec družinski pes in izreden ljubitelj otrok. Najbolj je srecen, kadar je zaposlen, kot družabnik ali kot cuvaj.

NEGA: Ne zahteva veliko nege, dovolj je zmerno šcetkanje. Kot vsi ostali ovcarski psi potrebuje veliko razgibavanja, da ostane v kondiciji.
 


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 20 Julij 2007, 15:03:29
Hvala GG, da si odprla temo smooth collie.
Niti jaz nisem vedla, da obstaja se en kratkodlaki. No, tudi se Sena ni vpisana.  Vendar v kratkem bo.
Sena je čista skandinavska vzreja...njen rodovnik si lahko ogledate na   www.smooth.smoothcollie.ru

Kar mi je najlepse na njej, če primerjam druge psice je to, da je izredno elegantna...manjša kot večina, izredno sladek izraz ima.
Pri smoothu ni krasne puhaste dlake, ki bi omehčala videz psa, zato je zame pomembno, da psi niso preveč
veliki. Saj drugače postanejo pregrobi in BREZ STILA.

Karakter je "nepokvarjen", stabilen.
Gibanje je lebdeče, kot v zraku...takoj je vidna anatomija.
Sedaj sem v službi...tako, da tu nimam slik za objavit.



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 20 Julij 2007, 15:20:22
Do sedaj je Sena dosegla nekoliko fantastičnih rezultatov.

Celje (november)...tri tedne komaj moja...zelo perspektivno, v ožji izbor
LJ-januar- zelo perspektivno, klubska-BIS Baby I.
Zagreb-marec- BIS Puppy I.
Novi Marof-PRM,BOB
Hrušica-BOB,Junior BOG I., Junior BIS II. BOG II.
evropska- 2. v razredu junior

S tem hočem povedat, da je izredno pridna, učljiva, uživa v zazstavljanju, spužva ne na kvadrat, ampak na 10! :o :o :D :D



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #12 : 20 Julij 2007, 20:39:40
Rina..kdo je drugi smooth v Sloveniji  ??? Res sem sedaj firbčna  :o !GG


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #13 : 20 Julij 2007, 22:14:59
Em, ga ne poznam, niti lastnice. Sem samo slišala zanj. Menda je samec, že starejši (10 let al koliko) pa če se ne motim je iz Nemčije. :)
Rodovniškega imena pa na žalost ne vem.

Los je car!


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 22 Julij 2007, 19:43:13
Halo, skoda da nič ni znano o tem samcu.
Imam super fenomenalne novice: CACIB SZOMBATHELY je bila Sena JUNIOR BEST OF DAY (Peter Harsanyi, psarna KOAKOI)(JUNIOR BIS niso izbirali)
in best british sheepdog (Denis Kuzelj).
Na tej super razstavi sem si vedno želela kak podoben rezultat s svojim psom doseč.

Josef Hartich (PRM,BOB) je dal napisat, da je Sena kot slika in da stoji v ringu kot skulptura. AH, kaki kompliment!

Slike so bolj slabe:







katie

  • *
    • Prispevkov: 974
    • Točke: 0
  • eternal flame
Odgovori #16 : 22 Julij 2007, 21:09:07
Ooo čestitke!! ;) Super sta.. ;D

Aydeen Collies
... don't stop believin', hold on to that feelin'


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #17 : 23 Julij 2007, 13:02:54
Waaa superca! Le tako naprej ;) :P

Los je car!


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 23 Julij 2007, 19:23:32
HVALA obema.
Senuska je zakon glede učenja. Poseben način razstavlajnja za smoothe sem jo naučila v
enem dnevu. Tako razstavljajo (handlerji) na švedskem in finskem kjer je veliko smoothov.
No, seveda se je moralo utrditi. Včasih mislim, da je prepametna...na začetku
(ko sem jo imela kak teden) je samo o tem razmišljala, kak me bo okrogprinesla. Vragec en.   ::) :D :D
Zdaj, ko sve že team, več ne poskuša.



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 12 Avgust 2007, 17:37:13
http://www.sandcastlescollies.com/

Dodala sem link, kjer si lahko ogledate prekrasne kratkodlake...uživajte v gledanju.


Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #20 : 17 Avgust 2007, 21:37:53
tribarvni so res fantastični  :D



lp, Jana

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 20 Avgust 2007, 21:50:32
Jaz sem si tudi želela tribarvno samičko, ki se je tudi skotila...zelo sem upala, da bo ona
najboljša v leglu, da jo pol vzamem...samo je nažalost poginila.
Zdaj pa so mi zlati dosti bolj všeč, valda zaradi Sene.

lp,Lea


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0

Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 15 November 2007, 12:26:57
Rassengeschichte:
Bei ihm stimmt die Rassenbezeichnung nicht ganz, denn ein eigentliches Kurzhaar trägt er nicht, sondern weit eher ein Stockhaar, bestehend aus einem wetterfesten Deckhaar und einer darunterliegenden isolierenden Schicht von kurzem Wollhaar. Er hat in dieser Hinsicht mindestens eine Eigenschaft des alten Gebrauchshundes behalten. In seinem Körperbau jedoch stimmt er völlig mit dem Langhaar-Collie überein. Strebel führt ihn als eine vom Lang-haar-Collie getrennte Rasse an, betrachtet ihn als Abkömmling der alten Treibhunde, sagt dann aber, spätere Einkreuzungen von langhaarigen Collies hätten den alten Treibhund zu einem Glied der Collies gemacht. Die Frage, wer vom ändern abstammt, erinnert an die alte Streitfrage, was wohl eher dagewesen sei, das Huhn oder das Ei. Beide sind sicher eines Stammes. Abkömmlinge des alten „Cur-dog", von dem Bewick (1790) sagt: „Der Cur-dog ist ein zuverlässiger und nützlicher Diener des Landmanns und des Viehmästers. Obschon er unter den Naturforschern nicht als eine Rasse angesehen wird, ist seine Verbreitung im Norden Englands so allgemein, und seiner Zucht wird dort so große Fürsorge geschenkt, daß ich nicht umhin kann, ihn als bestimmte Rasse anzuerkennen ... Die Farbe ist meist schwarz mit weißer Halskrause, die Ohren sind halb umgeklappt." Bewick bildet den Cur-dog mit einer halblangen Stummelrute ab; nach H. Bylandt („Dogs of all nations", 1905) soll es noch zu seiner Zeit stummelschwänzige Collies gegeben haben, die vom Northern und Midland Sheep-Dog Club anerkannt waren.
Sicher wurden Kurz- und Langhaar-Collies immer wieder untereinander gekreuzt.
Kenner der beiden Varietäten sagen, der Kurzhaar-Collie sei robuster als sein langhaariger Vetter und eigne sich besser zum Gebrauchshund. Das mag daher kommen, weil er länger als der noble Langhaar-Collie nur Bauern- und Schäferhund geblieben war und so viel von seiner ursprünglichen Wesensart in die heutige Zeit hinübergerettet hat. Außerhalb der Britischen Inseln hat der Kurzhaar-Collie nie eine wesentliche Verbreitung gefunden.

Allgemeines:
Meist wird der Kurzhaarige Collie als Schlag des Langhaarigen aufgefaßt, weil in seinen Würfen vereinzelt langhaarige Welpen anfallen. Im Wesen haben sich die beiden Formen jedoch auseinanderentwickelt, vielleicht weil der Genpool der kurzhaarigen kleiner ist. Sie ist nicht so beliebt wie der Langhaarige Collie und außerhalb Großbritanniens sehr selten anzutreffen. Der Kurzhaarige Collie ist zurückhaltender.Er ist ein äußerst intelligenter, folgsamer und belastbarer Hund, der sehr an seinem Besitzer und seiner Familie hängt. Er ist kinderlieb und verträgt sich gut mit anderen Haustieren Er gibt einen guten Gefährten ab und paßt sich auch an das Leben in der Stadt an.


VIR:www.enimal.de


*Lila*

  • *
    • Prispevkov: 625
    • Točke: 1
  • Islandci so zakon!
Odgovori #24 : 15 November 2007, 18:06:09
A kaj pa piše zgoraj nič ne zastopim :-\



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 16 November 2007, 10:20:45
*Lila* danes zvečer ti na kratko prevedem. Sedaj nimam časa...v glavnem piše o morebitni zgodovini...
ter je razvidno, da imajo različni strokovnjaki različna mnenja...


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #26 : 16 November 2007, 10:22:46
To, to, to!!!! Pa še kaj slikic!!!!!Malo za primerjavo...pa dosti slikic od Sene, ona mi je takooooooo všeč...jo na razstvah vedno občudujem... :-[

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 16 November 2007, 11:02:40
Ok, bom še kaj poiskala...jutri in v nedeljo praznujemo rojstni dan od dveh bulldogov pa bomo malo slikali...
tako, da bom tudi Seno. Občuduješ jo na razstavah??...zakaj pa se pol ne predstaviš????
NE GRIZEM!! Pa Sena tudi ne... :D :D :D
Nažalost ne vem kdo sii...možno pa da te poznam, samo ne vem da so to ti -Felina.


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #28 : 16 November 2007, 19:48:18
Ja, saj vem..verjetno me ne poznaš, se še nisem predstavila in tudi razstavljalka nisem...sem bolj štulja  ;)

Vedno je bilo tako, da si bila z njo v ringu in sem jo gledala, potem pa sem sama bila preveč zaposlena z letanjem po razstavi in se nisem več vrnila....čist pozabla...če pa bi te vidla kje tako, brez dela, pa verjemi, da bi cukala...če že ne za kaj drugega, pa za čohanje.... ;D

Te bom pofirbcala v Ljubljani, tam bom sigurno...zaj pa čim več o smoothih  :o

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0