krvavo bruha

pici · 9966

pici

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
: 03 Oktober 2007, 15:38:22
Naša pudljica je stara leto in pol. Prebavne težave ima že kar nekaj časa. V začetku smo bili v skrbeh, ker je zelo malo jedla in če nismo do popoldneva nič vanjo spravili je posledično bruhala želodčni sok, jedla travo in občasno driskala. Po sterilizaciji je dobila neverjeten tek in bi pojedla vse kar vidi, a ji ne pustimo. Največkrat ima za obrok kuhano pusto meso, včasih z rižem ali dietne brikete po priporočilu veterinarja, ker naj bi imela občutljiv želodec. Tujek, kot morebitni razlog bruhanja smo s kontrastnim slikanjem izključili. Težave so se nadaljevale tako, da kljub neverjetnemu teku, enkrat tedensko vase ne spravi niti grižljaja in nato popoldne ob krčih bruha. Stopnjevalo se je do te mere, da je danes ob 13ih bruhala svežo kri, seveda ker ni nič jedla. Včeraj je jedla brez problema, z velikim tekom. Včasih imam občutek, da hoče s hrano samo ublažit težave, mogoče im preveč kisline ali kaj podobnega?! Zaznali smo tudi vonj po kovini iz zadnjika, najbrž je to vonj po prebavljeni krvi? Vem, da moramo k veterinarju, ampak vaše izkušnje in mneneja so dobrodošla.



nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #1 : 03 Oktober 2007, 15:47:03
Moja izkušnja:
Gaja(20 mesecev) je imela podobne težave okoli dva mesece-se pravi-bruhanje,celodnevna apatičnost in naslednji dan driska. Prišlo je tako daleč,da je tudi ona bruhala ''svežo'' kri-svetlordečo sluz. Bilo pa je isto-enkrat tedensko. Včasih dvakrat.
Peljali smo jo k veterinarju,ki ni ugotovil nobenih fizičnih vzrokov.
Diagnoza:preobčutljivost. Nasvet:pasji psiholog.
Vsakič ko ji kaj ni pasalo(kar je bilo lahko karkoli),je sledilo celodnevno bruhanje,zavračanje hrane,apatičnost. Pripeljalo je tako daleč,da je bila to sposobna ponovit tudi vsak drug dan-drugače pa je bila čisto normalna. Sedaj je na tabletah in dietni hrani,mi pa malčk pazimo okoli nje in je čisto ok.
Tako,da vam svetujem,da zamenjajte veterinarja ali pa dajte za vsak slučaj še pregledat kri(za klopne bolezni). Če bo izvid negativen,potem je čisto možno,da je tudi ona preobčutljiva.



pici

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 04 Oktober 2007, 14:09:48
Hvala za nasvet. Trenutno smo na antibiotiku in Ranitalu, ter seveda stroga dieta. Težko preprečim, da pobira hrano naokrog, ker smo veliko zunaj. Lp



nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #3 : 04 Oktober 2007, 15:38:03
Antibiotiku? Zakaj pa?
Pa drugače-ste mogoče opazili,da se to ponavlja pri njej pri kakšnih podobnih (med sabo podobnih) dogodkih?
Pri Gaji se je ponavljalo(kot sem rekla) ko ji kaj ni pasalo-to pa je lahko bilo:
-če ni smela Paxxu hrane krast oz.sem ju nadzorovala in ji to preprečila
-če je naredila lužico in je bila okregana
-če je šel kdo od nas od doma za več kot tri ure
-če je bila ponoči zaprta skupaj z mano in Paxxom v sobi(oz.ni imela ''prostega'' izhoda po celi hiši)
-če ni dobila kaj iz mize,ko smo jedli
-če je morala narediti vajo,preden je skočila na kavč
-če je Paxx dobil igračo,ona pa se s svojo ni hotela igrat in je hotela njegovo pa je ni dobila
---in še precej ostalih zadev...



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #4 : 04 Oktober 2007, 15:55:45
Kaj pa vem, tako živčnih psov, da bi bruhali kri samo zato, ker jim kaj ne paše je bolj malo. Ne rečem da jih ni, videla nisem pa še  nobenega. Sem pa že videla pse z grdimi gastritisi, katerih vzrok je bil lahko v infekciji ali v kakšni požrti svinjariji, ki so dolgo trajali in so se res poslabšali kadar se je pes razburil.


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #5 : 04 Oktober 2007, 16:01:25
Aja,pozabila sem povedat,da je Gaji,ko je bruhala kri,počila žilica-dr.Matko je rekel,da zaradi tega,ker je tolikokrat bruhala.  :-\
Smo pa se tudi zmenili,da če se stanje ne bo popravilo(zdaj je zaenkrat vse ok),da bomo še enkrat vzeli kri in pa naredili gastroskopijo.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #6 : 04 Oktober 2007, 16:08:42
pri moji tastari se je pa pred par leti nalepil čisto majhen košček požrtega vložka na sluznico. Par tednov je imela hude težave, podobne kot sta jih opisali zgoraj, našli pa niso nič nikjer. Ko pa sem jo ravno hotela  peljati na gastroskopijo (sem odlašala, ker je bila že takrat stara za narkozo) je zadeva prišla sama od sebe na dan. In potem je trajalo še par mesecev, da se je sluznica čisto pozdravila. Hočem samo reči, da je vzrokov lahko malo morja.


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #7 : 04 Oktober 2007, 16:50:23
Antibiotiku? Zakaj pa?

Zato, ker so
- bakterijske infekcije precej pogostejsi vzrok gastritisov (in enteritisov) kot npr. depresija
- kadar je prisotna kri v bruhanju (enako velja za iztrebke) s epraviloma predpise antibiotik ze zato, da ne pride do sek. infekcije.
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 04 Oktober 2007, 16:55:33
Pici, jaz bi na tvojem mestu dala cimprej kri na test za vse mogoce bolezni (tudi erlihijo in borelijo).
Kaj je pa vet reku?



pici

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 04 Oktober 2007, 21:19:52
Vzeli so ji samo kri za hemogram in je malo slabokrvna, znakov vnetja pa nima. Ostala testiranja naj ne bi bila smiselna, tako je veterinar rekel, očitno smatra, da niso pravi znaki. On ves čas krivi nas in prehrano. Z gastroskopijo pa tudi mi odlašamo, ker ima naša psička samo 4 kg in je mal krut tisti šlauf za njo. Vsem hvala za nasvete!



artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 04 Oktober 2007, 22:03:38
Drzimo pesti, da se bo cimprej uredilo.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #11 : 05 Oktober 2007, 13:04:05
Če se držite dijete, se take zadeve prav lepo pozdravijo. Samo ne gre čez noč, ponavadi mora biti na dijeti par tednov, manj kot 10 dni pa skoraj nima smisla. Tujka s kontrastnim slikanjem žal ni mogoče povsem izključiti, so take packarije, ki se na RTG sploh ne vidijo, s kontrastnim se jih včasih da opaziti, včasih pa tudi to ne. Ampak to niti ni tak problem, saj pridejo nazadnje ven - na tak ali drugačen način, traja pa lahko več tednov. (tiste najbolj nevarne, ki zapirajo črevo se s kontrastom da videti).

Tudi meni se ne zdi smiselno kar na vrat na nos delat kakšne gastroskopije, pa cele gore testov. Mogoče potem, če se po več tednih dijete stanje ne bi umirilo.

Kakšno dijeto pa ima? Pri nas se je najbolje obnesla čisto preprosta: piščančje prsi brez kože (ali enako dobro in veliko ceneje - puranove bedre, ki jim slečeš kožo in odstraniš kost) ali file osliča + korenje + riž dobro skuhaš in na začetku dijete zmiksaš (kasneje samo narežeš meso, dodaš pa lahko še kakšno drugo zelenjavo). Daješ večkrat na dan v majhnih obrokih. Če sumiš na tujek, lahko dodajaš še malo lanene sluzi (ki tudi sicer ne škodi). Če ima rada jogurt, ga tudi lahko dobi v majhnih količinah, ali pa kakšno skutko - in to je vse.


pici

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 05 Oktober 2007, 13:54:25
Jaz ji skuham belo meso in riž, pa kakšen korenček zraven in ma ful rada. Pa dietne brikete(Hills-id) ima ves čas na razpolago, pa jih samo občasno je. Bi bilo napačno, če ji še kakšne piščančje želodčke skuham, se mi zdijo čisto pusti in brez maščob in jih tudi rada je.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #13 : 05 Oktober 2007, 14:47:15
Po moje so želodčki v redu. Brikete bi ji pa jaz za nekaj časa vzela ali pa bi dajala namočene, pa čeprav so dijetni. Tudi čisto malo naenkrat in ne toliko kot bi jih ona pojedla. Naj bo tako čisto rahlo lačna.