Morski prašiček

Mašy · 163068

Mašy

  • *
    • Prispevkov: 933
    • Točke: 14
: 06 Januar 2006, 20:14:59
No, ker sem imela sama pred nekaj leti morskega prašička, sem za njih odprla novo temo in vam napisala kratek opis :):

Poznamo več vrst morskih prašičkov:

- Kratkodlake morske prašičke, ki so manj zahtevni kar se tiče nege. Primerni so za vse ljudi, ki imajo radi živali in se bodo z njimi ukvarjali.

- Dolgodlake morske prašičke, ki so bolj zahtevni glede nege, saj imajo daljšo dlako, ki jo je treba redno česati.

- Brezdlake morske prašičke, ki jih sama sicer ne poznam, sem le slišala zanje. ;D

- Kodraste morske prašičke, ki prav tako potrebujejo veliko nege, saj se jim dlaka še kodra.

Ker sem že malo omenila nego je pri morskih prašičkih pomembno česanje, tudi umivanje in pa rezanje krempljev, če ima dolge. Pa še kaj se najde...

Kar se tiče vode, sem jo jaz mojemu menjala včasih 1x na dan, včasih pa 2x na dan, čeprav je 1x dnevno dovolj. Važno, da je voda sveža.
Glede hranjenja, je imel moj na voljo semena, sadje, zelenjavo in pa mrvo, čeprav sem sedaj prebrala, da naj bi se mrve izogibali, ker so v njej razne živalice, ki bi prašičku lahko škodile (čeprav sem jaz mrvo kar dobro pregledala preden jo je dobil in mislim, da ni bilo v njej kakšnih živalih) je najbolje da uporabljamo kupljeno mrvo. Imela sem pa sem tudi hrano (vitaminčke), ki so jo imeli v živalski trgovini in je bila v eni majhni 'posodici'.

Kar se tiče zgoraj napisanega, sem si malce pomagala z tole stranjo, da ne bi bilo kaj narobe napisano, saj sem imela jaz prašička leta 2001 in sem se raje prepričala preden sem kaj napisala, ker glede kakšne stvari nisem bila več čisto sigurna: http://www.geocities.com/karinerjavec/morskiprasicek.html

Aja, imam pa tudi eno slikico mojega bivšega prašička, ki pa jo nalepim v naslednjih dneh. :)

Lp, Maša


+1 točka



Mašy

  • *
    • Prispevkov: 933
    • Točke: 14
Odgovori #1 : 17 Februar 2006, 14:21:04
Ekola, obljubljena slikica. Ni najboljša, ampak bo (v priponki). ;)

Lp, Maša



Mushi

  • *
    • Prispevkov: 55
    • Točke: 0
  • Trmasti paćek
Odgovori #2 : 29 April 2006, 13:45:19
Jz mam sama doma morskega prašička in to okoli enega leta. Mam dolgodlakega, ki ga sicer ne češem, ker se mi kar naprej izmika ko približam krtačo, ga pa zato redno strižem. (Posebej žagovino, ki se mu plete med dlako) Ampak še vedno ne vem: Majo rep ali ne?? Eni mi pravijo, da ja, drugi pa da ne. Ampak vedno ko sem pa bila pri živinozdravniku, sem ga pozabila vprašati.
Sicer je pa nor na neke living world vitamine in odkar mu jih dajem, mi vsako jutro cvili dokler mu ne dam enega :D :D Sicer se je pa šele zdaj navadil na ostale člane v družini. Vedno se jih je bal, ampak potem sem mu dala hiško (v katero se je vedno skril) iz kletke in sedaj je postal bolj družaben in vedno začne skakat po kletki ko koga zasliši  :D :D
Sicer pa sem mu mislila kupiti še enga morskega prašička, da mu ne bi bilo dolgčas kadar me ni, ampak me je strah da bi se preveč navezal nanjo (mladički bi itaq bli) in pozabil na nas. Mislila sem mu fantka kupit, ampak sem pol prebrala da se stepejo. A mam sploh ako možnost, da bi mu še enega kupila, ne da bi pozabila name??  :-\



Mašy

  • *
    • Prispevkov: 933
    • Točke: 14
Odgovori #3 : 29 April 2006, 14:57:42
Ne vem kje točno sem enkrat brala predstavitev morskega prašička in je bila tudi slika, okoli nje pa predstavljeni določeni deli telesa. Za rep vem, da je pisalo da je zakrnel (pri človeku zakrnel rep predstavlja trtica).

Za dolgčas mu lahko kupiš tudi kakšno igračo ali pa tisto kolo za teči. Pa morda mu lahko daš tudi rolo od wc papirja (za tole sicer nisem prepričana, vem da jo je prijateljica dajala skakačem in so jo potem grizli in se na vse načine zabavali z njo, ter se s tem zamotili ko je ni biloi).
Če bi mu kupila še eno/enega in bi bila potem dva, pa tudi ne bi kar tako pozabila nate, vendar bi se pač morala z njima veliko ukvarjati - no, saj to je potrebno tudi sedaj. ::)

A imaš mogoče kakšno slikico tvojega navihančka? Pa kako mu je ime, če ga ima? ;)

Lp



Mushi

  • *
    • Prispevkov: 55
    • Točke: 0
  • Trmasti paćek
Odgovori #4 : 29 April 2006, 23:05:44
Hm rolce in to sm že poskušala pa je vse skup zgrizu in ni pol nič ostalo  ;D :D Ja ime ma :D Wiski je  ;) Wiski k pije viski  :P :D
pa tut slikco mam.. Kle sm dala dve, ker tiste k mi je najlepša ne najdem  :'( :-\
http://www2.shrani.si/files/wiski002472064.jpg
http://www2.shrani.si/files/wiski001472065.jpg  :) :)

Sam kle je mal... Pravzaprav mu vse štrli, ker ga že neki časa nism strigla  :-[ :-[ :-[
Sam najlepše so mi pa učke  :-* :-*



rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #5 : 30 April 2006, 07:18:05
Dva morska prašička samca nikakor ne moreta biti v isti kletki. Tako so meni svetovali, ko smo podobno razmišljali. Baje se ne prenesejo. Če boš dala pa samičko, bodo pa mladički, ki si jih verjetno ne želiš ;)  Tako da ga sama čimbolj zaposli (ne vem, moj se ful rad carta) ali pa mu daj kakšno igračko.

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


Ninca10

  • *
    • Prispevkov: 57
    • Točke: 4
Odgovori #6 : 30 April 2006, 10:00:59
Ja to je res ja, ce das dva prasicka istega spola, se lahko celo pobijeta di smrti (jaz sem imela na mojo smolo 2 hrcka in zelo kmalu sem sla kupit se eno kletko, ker je bil en vedno pogrizen, tudi do krvi)...v kolikor kupis samicko, bodo "znova in znova" mladicki in kam jih bos dala? Utopila? Se mi je zdelo da ne... Oddati pa jih bo tudi problem...

Kako zaposliti: storzi, lubje, brstece vejice (recimo cesnja), smrekove vejice (se zadah bo imel super, ko bo grizel to, kot bi jedel smrekove bonboncke)...to je nekaj stvri, ki jih bo prasicek z veseljem glodal...

Tudi ni nic tako roznega, ce prasicka izpustis iz kletke in ti nekaj casa leta po sobi, ali pa mu del sobe zagradis, da ne bos ravno pomivala celotne sobe, potem ko bo sel nazaj v kletko...

Ce zivis v hisi oz imas na razpolago travo, primi zgornji del kletke (brez spodnje posode, samo mrezo) in jo nesi na travo, noter pa prasicka, verjemi, da bo uzival...vendar ne pozabi obtezit mreze, ker drugace jo bo privzdignil in jo mahnil svojo pot...

Napisala si tudi, da mu dajes vit. tablete...moje mnenje je, da je v teh mesecih, ko je zunaj polno svezega sadja in zelenjave veliko bolje zivali ponuditi "naravne, sveze vitamine", kot pa tablete...npr postrezi mu z regratom (verjemi, da ga boobozeval), solato, s korenjem (tudi z perjem od korenja), jabolka...

Morski prasicek nima repa...

Vprasanje je, na kak nacin se morski prasicek naveze (ce se sploh) na cloveka...v nobene primeru to ni tako kot pri psu ali macku...pes te bo vesel, ko bos prisla domov, prasicek nikoli...jaz bi rekla, da gre prej za klasicno pogojevanje (po Pavlovu)...ti prides v sobo, prasicek pride ven in dobi briketek...se pravi, ko zaslisi da nekdo stopi v sobo, pride ven iz hiske, ker mu je to povezava, da bo dobil briket...tako da vprasanje, da te bo pozabil?

L.p.

Nina


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #7 : 30 April 2006, 10:14:22
Morski prasicki istega spola so lahko skupaj. Je pa res, da, ce eno zival dodas kasneje (ce ne gre za zivalci iz istega legla), je potrebna pazljivost in moras biti pripravljen, da bosta zivela v loceni kletki. Lahko se krasno razumeta in zivita skupaj tudi dva samca, lahko se razumeta v toliko, da sta skupaj, ko sta spuscena, lahko se pa ne razumeta. Enako je z dvma samicama. Samca in samice pa v isti kletki ne mores imet, ker se bosta nepresatno parila, cesar noces - ker bodo potem ves cas maldicki (samicka se zacne gonit hitro po tem, o skoti) in jih ne bo kam dat (legla v povprecju stejejo 2-4 mladicke, lahko jih je pa tudi 8), pa se za samicko ni zdravo, da je ves cas breja.

Morski pujski imajo rep, ampak je, tako kot je rekla Mašy, skoraj zakrnel.

Storze vseh vrst odsvetujem za cisto vse glodavce (in kunce), ker vsebujejo smole, ki so glodavcem (in kuncem) skodljive.

Se pa strinjam z Ninco10, ce je hrana uravnotezena, ni nobene potrebe (lahko celo skodijo) po dodajanju vitaminskih tablet. Sploh zdaj, ko je res na voljo vsa mozna zelenajva in sadje. Namig, poskusi z radicem. ;)
lp, m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Mushi

  • *
    • Prispevkov: 55
    • Točke: 0
  • Trmasti paćek
Odgovori #8 : 03 Maj 2006, 14:45:20
Vprasanje je, na kak nacin se morski prasicek naveze (ce se sploh) na cloveka...v nobene primeru to ni tako kot pri psu ali macku...pes te bo vesel, ko bos prisla domov, prasicek nikoli...jaz bi rekla, da gre prej za klasicno pogojevanje (po Pavlovu)...ti prides v sobo, prasicek pride ven in dobi briketek...se pravi, ko zaslisi da nekdo stopi v sobo, pride ven iz hiske, ker mu je to povezava, da bo dobil briket...tako da vprasanje, da te bo pozabil?
L.p.

Nina
Ne vem če se tukaj ravno strinjam z teboj. Navajen je na vitamine in na to, da jih dobi dvakrat na dan. Zjutraj in zvečer. Med tem jih sploh ne zahteva. In tudi ko mu odprem kletko, da bi ga vzela ven je čisto nor in kar dviguje glavo, ker s tem hoče, da ga božam po vratu.
Ne vem.

Glede sadja in tega. Poskušala sem že korenček, jabolka in še polno drugih stvari, ampak če po pravici povem ni ravno navdušen  :-\ Ne vem zakaj. Preprosto ne je. Verjetno zaradi tega, ker takrat ko je bil še mladiček ni dobil nič od tega, ker sem bla nekako preveč zaščitniška do njega in me je blo strah, da bi se mu kaj zataknilo ali karkoli naredilo  ::) ::)
Z stebelci pa še pravzaprav res nisem poskusila  ;D



lusy

  • *
    • Prispevkov: 92
    • Točke: 0
  • Daška
Odgovori #9 : 24 Julij 2006, 20:32:37
seveda imam tudi jaz morskega prašička ki je vrtinčaste vrste
in je zelo ljubek .

Saša


kimmy

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 1
Odgovori #10 : 12 September 2006, 20:55:52
Smo bili na počitnicah v Tuniziji in smo šli v živalski vrt. Pa so bili grozno zanimivi morski prašički. Na sliki jih je 1/5. Ko si prišel zraven, so od razburjenja začeli žvižgati (svarilni klici, tamali so zašibali v votline ), potem pa vedno tiše. Pa toliko jih je bilo, da se je to kar fino slišalo. Prav presenetili so me.






majchi_na

  • *
    • Prispevkov: 68
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 11 Februar 2007, 17:19:27
informativni dnevi so me čisto potegnili v študentsko življenje (še malo, pa bo treba v ljubljano) in sem začela razmišljat kako bom tam zdržala brez živali.sem prišla do tega da zelo težko  :-\ .sem pomislila če bi si kupila morskega prašička in bi ga potem vsak vikend vozila domov in v ponedeljek spet nazaj.mislite da bi bilo to preveč stresno za mp-ja?



kimmy

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 1
Odgovori #12 : 11 Februar 2007, 18:20:01
Čisto odvisno, kako se boš vozila. Če boš šla z avtom, ni nobenega problema, če pa greš z avtobusom, vlakom, itd. pa je malo težko in stresno za oba. Drugih težav pa ne vidim, če ga prenašaš v njegovi kletki, ki jo ima doma in v Lj. :)

Lp, T.



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #13 : 12 Februar 2007, 13:28:42
ce ga na prevazanje in box navajas od vsega zacetka, mu verjetno ne bo hudega. Za pazit bo edino ob vetrovnih in mrzlih dneh, da bo na poti do avta/avtobusa/vlaka primerno zasciten in na toplem. Pa da ga ne bos okorg prenasal v najvecji vrocini brez hlajenja.
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Bučka

  • *
    • Prispevkov: 66
    • Točke: 4
Odgovori #14 : 13 Februar 2007, 01:02:45
ce ga na prevazanje in box navajas od vsega zacetka, mu verjetno ne bo hudega. Za pazit bo edino ob vetrovnih in mrzlih dneh, da bo na poti do avta/avtobusa/vlaka primerno zasciten in na toplem. Pa da ga ne bos okorg prenasal v najvecji vrocini brez hlajenja.
m.

... pa da ne bo v kaki mali študenski sobici najedal sostanovalcu, ki bo želel mir...  ;)



jozeselan

  • Gost
Odgovori #15 : 15 Februar 2007, 08:30:47
mi imamo morskega prašička,ki mu je ime beno,ben.ne dajemo mu vode ker gre v posodico se uležt in je čist moker tist k je un napajalnik pa ne zna pit iz tizga :).tako da mu dajemo za jest jabolko,solato,peteršilja bolj malo ker ima potem čudne iztrebke okrogle.???m.p. pa ima neko bulico pri učku pred njim.saj prej smo 2x ke že šli k marjanu kastelcu v ambulanti buba je zlo prijazen :)papige skobčevko smo ke pelal zaradi kljuna.kaj je ta bulica in kaj zdaj narediti ???kopamo ga tudi 1x na mesec in ga posušimo s fenom na najmanjši moči fena.m.p. je kodraste vrste in je tak k ga umivamo in ko ga sušimo je taka frizura na njem da se tok smejemo :) ;D :D




lep pozdrav :)

karmen



Bučka

  • *
    • Prispevkov: 66
    • Točke: 4
Odgovori #16 : 15 Februar 2007, 11:47:36
mi imamo morskega prašička,ki mu je ime beno,ben.ne dajemo mu vode ker gre v posodico se uležt in je čist moker tist k je un napajalnik pa ne zna pit iz tizga :).tako da mu dajemo za jest jabolko,solato,peteršilja bolj malo ker ima potem čudne iztrebke okrogle.???m.p. pa ima neko bulico pri učku pred njim.saj prej smo 2x ke že šli k marjanu kastelcu v ambulanti buba je zlo prijazen :)papige skobčevko smo ke pelal zaradi kljuna.kaj je ta bulica in kaj zdaj narediti ???kopamo ga tudi 1x na mesec in ga posušimo s fenom na najmanjši moči fena.m.p. je kodraste vrste in je tak k ga umivamo in ko ga sušimo je taka frizura na njem da se tok smejemo :) ;D :D




lep pozdrav :)

karmen

Pujska peljite na Veterinarsko fakulteto k dr. Račniku.

 Napajalnik mu montirajte v kletko in redno menjavajte vodo. Se bo še navadil piti. Moji zelo dolgo niso pili, pa še sedaj so bolj skromni, imajo pa vedno vodo, če jim zapaše.



jozeselan

  • Gost
Odgovori #17 : 15 Februar 2007, 16:41:19
zakaj pa tja ??? ???doma sem v šentpavlu na podeželju kjer je potok,gozd in majha pot da sprehajam psa :)sicer raje hodimo k marjanu kastelcu :)ker je prijazen in je do živali prijazen. :) :) :) :) :) :)ke ga že ne bomo pelal raj k marjanu kastelcu v ambulanti buba ???








lep pozdrav :) ;D :D
karmen




Bučka

  • *
    • Prispevkov: 66
    • Točke: 4
Odgovori #18 : 15 Februar 2007, 17:57:02
zakaj pa tja ??? ???doma sem v šentpavlu na podeželju kjer je potok,gozd in majha pot da sprehajam psa :)sicer raje hodimo k marjanu kastelcu :)ker je prijazen in je do živali prijazen. :) :) :) :) :) :)ke ga že ne bomo pelal raj k marjanu kastelcu v ambulanti buba ???








lep pozdrav :) ;D :D
karmen



 ::) ::) ::) OK pol...



jozeselan

  • Gost
Odgovori #19 : 15 Februar 2007, 18:04:16
a ne veste kaj bi lahko bila tista bulica pred očesom ???morda kakšen izpuščaj ???






lp
karmen



Bučka

  • *
    • Prispevkov: 66
    • Točke: 4
Odgovori #20 : 15 Februar 2007, 21:47:19
Očitno nič, če ste bili že dvakrat pri kastelcu... Zakaj bi mi vedeli, on pa ne?



jozeselan

  • Gost
Odgovori #21 : 15 Februar 2007, 21:58:29
tist je blu za papagaja k mu je klun čudn začel rast >:(



karmen



nutella

  • *
    • Prispevkov: 860
    • Točke: 2
  • Fedra, Lili in Misti
Odgovori #22 : 02 Marec 2007, 12:35:55
a ne veste kaj bi lahko bila tista bulica pred očesom ???morda kakšen izpuščaj ???

Nihče ti ne more tako na daleč postavit diagnoze. Če vaš veterinar ne zna pomagat pujsku, ga pelji k drugemu - po možnosti k dr. Račniku v Ljubljano (Veterinarska fakulteta v Mestnem logu), kot ti je svetovala Bučka.


Xingy

  • *
    • Prispevkov: 14
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 13 Marec 2007, 19:43:49
Hm rolce in to sm že poskušala pa je vse skup zgrizu in ni pol nič ostalo  ;D :D Ja ime ma :D Wiski je  ;) Wiski k pije viski  :P :D
pa tut slikco mam.. Kle sm dala dve, ker tiste k mi je najlepša ne najdem  :'( :-\
http://www2.shrani.si/files/wiski002472064.jpg
http://www2.shrani.si/files/wiski001472065.jpg  :) :)

Sam kle je mal... Pravzaprav mu vse štrli, ker ga že neki časa nism strigla  :-[ :-[ :-[
Sam najlepše so mi pa učke  :-* :-*

Dejansko se, jaz tole pred časom napisala  ;D Kakorkoli, preljubega Wiskija že lep čas ni več  :'( Naenkrat mi je zelo shujšal, peljali smo ga veterinarju in dejansko je imel predolge zobe, ker očitno ni glodal lesa, ki ga je imel. Kakorkoli, potem se mu je stanje za malenkost popravilo, nato pa je šlo nekako navzdol. Spet smo ga peljali veterinarju in tam so mu dali kaj vem kaj vse, dobil je kapljice za vodo, neke kapljice za v hrano itd. Še isti dan ko smo ga peljali, smo šli pa dopoldan po veterinarju v Turčijo, tako da en teden nisem spremljala njegovega stanja, ker mi niso pustili ostati doma in je zanj skrbela mami. Ampak kapljic dejansko ni nikoli dobil v zadostni količini. Vode sploh ni hotel piti, prav tako ne pojesti hrane z kapljico. Tako da sem z tem obupala in ga začela sama hraniti. Dejansko sem ga silila. Dobival je vse; od zelenjave, sadja, do briketov, pa ni pomagalo. Po šoli sem se enkrat vrnila nazaj in je bil mrtev v kletki. Ampak še zdaj ne vem kaj mu je bilo  :-\ Po vsej verjetnosti je nekaj zbolel, ker mi niti veterinar ni znal ne vem kako pomagati.
In me je po dveh letih zapustil  :'(



TYASHY

  • *
    • Prispevkov: 2.173
    • Točke: 2
Odgovori #24 : 13 Marec 2007, 19:49:10
sožalje  :'( :'( :'(



tinky

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 14 Marec 2007, 09:18:45
jaz imam pa   1 budrco pa  me  zanima  če obstajajo gugalnice za budrce .aja kako naj hranim  budrco če mati umre  :)   p.s .budrce  so res  lušne

TINKY


tinky

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 14 Marec 2007, 09:24:43
nekatere  moje  budrce  si lahko poiščete na moj album  .net  uporabnik TINKY

TINKY


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #27 : 14 Marec 2007, 15:04:20

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Xingy

  • *
    • Prispevkov: 14
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 15 Marec 2007, 15:53:40
sožalje  :'( :'( :'(
saj ni ne vem kakšen problem več, razen tega, da čeprav je že približo tričetrt leta od tega, še vedno ne morem imate glodalca v rokah ali pa videti kakšne kletke. Prijateljica ima zdaj na novo zajca in ga dobesedno ne morem imeti v rokah  :(



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #29 : 16 Marec 2007, 12:08:56
Zakaj ne? Si jezna nase, ker misliš da si ti odgovorna za smrt budrice? Jaz sem dva hrčka pripeljala do smrti-eden zaradi prepiha in posledično bolezen dihal in moja odstonost...drug hrček pa zaradi nepazljivosti v pasji gobec. Ampak sem se naučila previdnosti in dveh enakih napak res ne bom ponovila... Ne vem no.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!