Nega psa

Potrebe po negi se razlikujejo glede na pasmo, vendar pa moramo redno pregledovati njegove:

• oči
• zobe
• ušesa
• tačke
• kožo
• kremplje

Krtačenje in česanje
Večina psičkov ima krtačenje in česanje rada.
Kratkodlake pasme je treba krtačiti dva-do trikrat tedensko z mehko ali s srednje trdo ščetinasto krtačo, z gumijasto negovalno rokavico in s finim gostim glavnikom.
Pasme s srednje dolgo, volneno ali kodrasto dlako je treba pogosto česati s krtačo s kovinskimi zobci in z redkim glavnikom.
Pri dolgodlakih pasmah je potrebno dnevno krtačenje z mehko krtačo z naravnimi ščetinami in glavnikom z redkimi zobmi.
Če je dlaka vašega ljubljenčka zavozlana ali skuštrana, moramo česanje prilagoditi.
Pri veterinarju se pozanimamo za posebna sredstva (balzami, spreji, ..), ki omogočajo lažje česanje in se pozanimamo o potrebni opremi.
Več o negi dlake

Kopanje
Psička okopamo le takrat, kadar je to res potrebno. Pogosto kopanje mu izsuši kožo in dlako. Za kopanje uporabljamo kakovosten šampon za pse oziroma pasje mladičke. Če nismo prepričani o izbiri, se posvetujemo z veterinarjem.
Suha kopel je lahko dobra zamenjava v mrzlem vremenu. Izdelke za suho kopanje vtremo v dlako in jih temeljito skrtačimo in odstranimo.

Zobna nega
Nega zob psa je pomembna.
Obloga, lepljiva, brezbarvna prevleka se nenehno nalaga na zobeh vašega psička.
Odstranjevanje zobnih oblog preprečuje nastanke cementu podobne snovi ob dlesni, imenovane zobni kamen. Nalaganje zobnega kamna lahko vodi k vnetju dlesni in obzobnih tkiv, ko bakterije okužijo vezivo dlesni in zobne korenine.
Nezdravljeno vnetje povzroči odstop dlesni in zobje nazadnje izpadejo. Bolezni zob lahko celo povzročijo ali poslabšajo druge bolezni, kot so bolezni srca, ledvic in dihalnega sistema. Med rednimi letnimi pregledi pri veterinarju opravite tudi pregled zob. Ustrezna strokovna nega je edini način za preprečitev zobnih bolezni. Poleg strokovnega čiščenja obstajajo ukrepi, s katerimi lahko sami poskrbimo za zdravje zob našega psa:
• redno pregledujemo zobe. Do sedmih mesecev starosti bo postopoma izgubljal svoje prve zobe (začasne, mlečne) in dobil bo vseh 42 stalnih zob.
• Psu priskrbimo žvečilo, ki bo delovalo kot strgalo in pomagalo zmanjšati nastanek zobnih oblog.
• Priporočljivo je umivati zobe vsaj vsak drugi dan. Najprej nežno masiramo zobe in dlesni, tako da se psiček navadi, da nekaj počnemo v njegovi ustni votlini.
• Nato umivamo zunanje površine psičkovih zob z kosom gaze. Ko se navadi na to, preidemo na umivanje s pasjo zobno ščetko. O opremi za nego zob vašega psa se posvetujemo z veterinarjem.
Več o čiščenju zob

Nega oči in ušes
Oči morajo biti jasne in iskrive, brez rdečih madežev, obilnih izločkov ali česarkoli drugega neobičajnega.
Vsaj 1x mesečno preverimo ušesa. V ušesu odstrižemo odvečno dlako, ki preprečuje zraku, da bi prišel v njegova ušesa.
Preverimo ušesni kanal. Če je občutljiv na vaš dotik, ima neprijeten vonj ali je rdeč, vnet in vroč, obiščemo veterinarja.
Več o čiščenju ušes

Nega krempljev
Kremplji vašega psička naj bodo postriženi na primerno dolžino.
To je bistveno za njegovo zdravje in dobro počutje.
Da kremplji ne bodo ostri, o negi in striženju povprašamo za pomoč veterinarja.
Kremplje pregledujemo vsak drugi teden.
Več o striženju krempljev
Viri: www.purina-proplan.com

Avtor: malena3