Kako se naredi spletna stran

zvezdica · 127599

galy

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 10
Odgovori #120 : 10 Julij 2006, 11:35:21
Lepa stran, ampak nujno še enkrat zmanjšaj slike (slike, velikosti 180x135 so velike čez 1000k, morale bi biti med 20-50k). Imam dobro povezave, a mi jih vseeno zelo dolgo nalaga.
btw: s čim si manjšala?



petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #121 : 10 Julij 2006, 12:14:38
Slikce so bile samo v frontpage-u pomanjšane. Ampak po dimenziji, ne resoluciji. Zato se velikost datoteke slike ni spremenila.


Tara

  • *
    • Prispevkov: 688
    • Točke: 3
  • Moja Metuljčica
Odgovori #122 : 10 Julij 2006, 14:21:06
petrca, komu pa plačuješ domeno? A lahko neomejeno števelo slik in filmčkov nalimaš gor?  Ker jaz imam narejeno stran na freewebs -u zastonj varjanto in imam omejeno število slik ki jih lahko naložin, kar je ful malo.


galy

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 10
Odgovori #123 : 10 Julij 2006, 15:15:00
petrca, naloži si Irfan (http://www.irfanview.com/) in jih pravilno pomanjšaj, ker boš imela probleme s količino prenesenih podatkov (razen če nimaš neomejeno, kar dvomim), pa tudi stran bo prijaznejša obiskovalcem s počasnejšo povezavo.
Tara, domena je le prijaznejše ime (tu petrca.net), gostovanje pa najem prostora na strežniku – in ta ima lahko omejitve.



dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #124 : 10 Julij 2006, 15:18:27
Ali lahko daš točen link, kaj je treba naložit? Tudi jaz bi potrebovala kakšen fajn programček za zmanjševanje slik :-[



petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #125 : 10 Julij 2006, 15:23:34
Jaz imam stran in domeno pri slohosting-u. Njihovo ponudbo si lahko obledaš TUKAJ. Imam paket, kjer lahko nalimam neomejeno število slik in filčkov. Dokler imam na voljo dovolj prostora, je OK.


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #126 : 10 Julij 2006, 15:27:27
petrca, naloži si Irfan (http://www.irfanview.com/) in jih pravilno pomanjšaj, ker boš imela probleme s količino prenesenih podatkov (razen če nimaš neomejeno, kar dvomim), pa tudi stran bo prijaznejša obiskovalcem s počasnejšo povezavo.
Tara, domena je le prijaznejše ime (tu petrca.net), gostovanje pa najem prostora na strežniku – in ta ima lahko omejitve.

irfanview in polno drugih programov za urejanje mam že kar nekaj let doma. Sem pa tudi napisala, da bom popoldan spreminjala stran. Trenutno je to nemogoče, ker sem v službi  :P


galy

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 10
Odgovori #127 : 10 Julij 2006, 15:30:48
npr:
http://www.tucows.com/preview/194967 (Irfan)
http://www.gimp.org/downloads/ (gimp, za malo boljšo obdelavo)

petrca: sem sitna, kajne?  ;D ni moj namen "težiti"...
vsi paketi imajo omejen prenos podatkov (glej "Mesečni Prenos Podatkov"). Ampak OK, to še ni tako velik problem. Predstavljaj si, da hoče nekdo dostopati na tvojo stran iz npr. knjižnice (vsaj po mojih izkušnjah so tu povezave bolj počasne)



petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #128 : 10 Julij 2006, 15:44:30
Sploh nisi sitna. Žal sem ob postavitvi strani pozabila na mesečni prenos. Zato sem tud rekla, da bom stran popoldan doma popravila. Tud ko sem dajala fotke v moj-album, sem jih pomanjšala z IrfanView-om, ker bi drugač že zdavnaj pokurila tist 1GB prostora.
Stran je bila šele včeraj pozno zvečer javno objavljena in sem jo danes dala prvič na "ogled". Sej sm napisala, da je vsak komentar dobrodošel. In najraje vidim, da je več kritik, kot pohval  :o ;) Ker se ravno na tak način največ "naučimo"  ;D


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #129 : 10 Julij 2006, 18:52:02
petrca: fletna stran, ki sem prepričan da jo boš še velikokrat prenovila in izboljšala ... seveda skupaj s tem ko boš nadgrajevala svoje znanje ;) za prvo stran pa je prima ... škoda da ne morem pokazati kakšna je bila moja prva stran  :-[ :D

Poleg vsega kar sta povedali galy in ninci bi jaz trenutno naredil samo manjšo spremembo; in sicer bi še malo posvetlil ozadje, saj je včasih kar težko brati tekst ... rešitev pa ja recimo tudi da vsebino daš v tabelo, kateri daš recimo belo ozadje ... pomoje bi stran izpadla dosti boljše.

Priporočilo za naprej (zaenkrat nimaš še teh problemov ;)) ; izogibaj se prekomerni uporabi animacij... animacije uporabi samo tam kjer želiš nekaj poudariti.

Le tako naprej, Črt



galy

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 10
Odgovori #130 : 10 Julij 2006, 23:12:48
škoda da ne morem pokazati kakšna je bila moja prva stran  :-[ :D
;D moja je še sedaj nekje na spletu >:( :-[ narejena pred skoraj petimi leti, s frame-i, ki se ne odpirajo pravilno :-[ (petrca, če bom kdaj preveč "pametna", me spomni na tole ;))



petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #131 : 11 Julij 2006, 08:45:28
Jst bom probala mojo čimbolj sproti popravljat, da ne bo potem na koncu preveč  :o. Zaenkrat si komentarje pišem na listek, potem pa poskušam doma popravljat.
Ampak rodovnika pa še vedno ne razumem. Včeraj sem ga popravila, pa na fantovem računalniku preko Mozille Firefox dela. 5rci pa še vedno ne prikaže kot je treba :-\  :-[

Če bi kdo želel, da njegovo spletno stran objavim med povezavami, naj me obvesti (najbolje preko ZS)  ;)


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #132 : 11 Julij 2006, 17:04:35
Meni v Firefoxu normalno dela. Reci 5rci, naj proba refreshat, mogoce ima v spominu se staro verzijo ;)

ps. Sem nasla eno napako - imas napacno povezavo za ERP obala.

battito animale


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #133 : 11 Julij 2006, 17:08:13
odlično petrca ... rodovnik sedaj pokaže tako kot je treba :D
5rca pa naj le pritisne F5 ali pa Ctrl+F5 da se bo stran osvežila ;)

Kako ti gre pomanjševanje slik?

Lp, Črt



petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #134 : 11 Julij 2006, 21:36:52
Meni v Firefoxu normalno dela. Reci 5rci, naj proba refreshat, mogoce ima v spominu se staro verzijo ;)

ps. Sem nasla eno napako - imas napacno povezavo za ERP obala.

Tudi 5rci dela normalno. Zgleda, da je imela stran v spominu  :D

povezava do ERP obala je pa tud popravljena. Hvala za opozorilo  ;)

Kako ti gre pomanjševanje slik?

Slike so bile iztočasno s popravilom rodovnika pomanjšane. Samo slikci od mame in očeta sta nekoliko večje (80 Kb in 52 kB) ostale pa ne presegajo 20 Kb.


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #135 : 11 Julij 2006, 21:47:50
5rca ni imela strani v spominu, ker istočasno na računalniku od njenega fanta tudi ni lepo kazalo. Danes pa je že v redu pa sem popolnoma isto odprla kot dan prej. Glavno, da dela...

Se pa tudi jaz trudim s postavitvijo internetne strani.  :) Čisto prve.  :o


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #136 : 11 Julij 2006, 22:25:19
Petrca, luštna stran  :) imaš pa pod povezavami narobe napisano, ker je Sammy samec ne samička  ;)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #137 : 11 Julij 2006, 22:27:02
imaš pa pod povezavami narobe napisano, ker je Sammy samec ne samička  ;)

sem ji malo prej sporočila  ;), vseeno hvala!  :)

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #138 : 12 Julij 2006, 07:36:06
5rca ni imela strani v spominu, ker istočasno na računalniku od njenega fanta tudi ni lepo kazalo. Danes pa je že v redu pa sem popolnoma isto odprla kot dan prej. Glavno, da dela...

Se pa tudi jaz trudim s postavitvijo internetne strani.  :) Čisto prve.  :o

Pri vama je blo neki čudno. Ker sem testirala doma na sosednjem računalniku in je takoj po popravku stran delala kot je treba. Pa sej, važno da je sedaj tako kot je treba  ;)

Ha ha ha...jst se pa lahko pohvalim, da sem že vidla prvo internetno stran od 5rce  :P :P :P


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #139 : 12 Julij 2006, 07:38:07
Petrca, luštna stran  :) imaš pa pod povezavami narobe napisano, ker je Sammy samec ne samička  ;)

Včeraj sem bila mal "čudna" (zvečer mi je bilo pošteno slabo) in morm priznat, da nism šla preverjat katerega spola je Sammy. Se opravičujem za napako  :-[. Takoj ko pridem domov, bom popravila.


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #140 : 12 Julij 2006, 21:58:05
jaz sem si danes naročila domeno...  :o www.5rca.net (seveda  ;) ). Vam sporočim, ko bo gor vse.


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #141 : 13 Julij 2006, 09:44:39
Jaz pa delam stran na freewebsu  :D

Lp


jenny3

  • *
    • Prispevkov: 1.796
    • Točke: 3
Odgovori #142 : 13 Julij 2006, 11:32:47
no po zaslugi petrce(še enkrat hvala) delam stran v dreamwweaverju-no začenjam.prva stran je narejena(no še nekaj malenkosti...), kako grem potem delati npr.linki. v meni napišem linki, dam na hiperpovezavo, beseda se podčrta in obarva modro(moram potem na novo začeti???)
pa še drugo vprašanje-ko stran shranim, se mi shranijo okvirji, ko poklikam vse okvirje se mi sestavi cela slika-je to vredu???


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #143 : 13 Julij 2006, 12:00:45
Jaz sem stran delala (in jo obdelujem  :o) v FrontPage-u. Ko sem dodajala povezave, se je tud pri men podčrtalo in obarvalo modro (če je šlo za besedo). Še enkrat sem označila besedo (če ni že od prej označena), izključila podčrtavanje in spremenila barvo. Pri tem hiperpovezava ostane. Ti si samo spremenila izgled besede in ne povezavo ;D.
Ne vem, kako je v Dreamweaver-ju, ampak FrontPage naredi "glavno" stran v obliki .html datoteke. Ko klikneš na to datoteko se normalno izriše celotna stran (če so le vse ostale datotekce v isti mapi - kar morajo biti).


galy

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 10
Odgovori #144 : 13 Julij 2006, 17:45:39
Jenny3, ne razume, kaj hočeš vprašati :-[ če podčrtaš besedo in klikneš hyperlink, ti odpre okno, kamor vneseš še druge podatke (url naslov, kje naj se ti stran odpre,…).
Delaš s frames/okni?

Petrca, vse linke lahko iz oblike modro/podčrtano naenkrat spremeniš v nastavitvah modify -> page properties -> links (to velja za dreamweaver; če ne boš našla, ti lahko pogledam tudi za frontpage, samo računalnik moram zamenjati). To se ponavadi naredi že na začetku, oziroma ko imaš izbrano obliko strani.



petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #145 : 13 Julij 2006, 21:54:29
Jst že znam zamenjat obliko linkov  :P. Včasih mi avtomatično pobarva, včasih ne. Zato jst raj spremenim tako, kot sem napisala. Sej sta samo 2 klika  ;D


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #146 : 13 Julij 2006, 23:00:52
Hhehe ... Galy je verjetno sledeča tehnika že poznana... tebi petrca pa priporočam da se malo pozanimaš o njej ; v mislih pa imam StyleSheet oz. mislim da je po slovensko 'predloga' ... v praksi so to CSS datoteke ki uporabljajo svoj način zapisa da določijo izgled spletne strani.

Prednost CSS je v tem da spletna stran dobi celovit izgled, obenem pa je modifikacija izgleda dosti lažja (samo spremeniš v eni datoteki in se izgled celotne strani spremeni) - v principu moraš vsaki strani samo dodat povezavo v glavo in se spletna stran prikazuje po pravilih ki so napisana v CSSu.

Med drugim pa seveda lahko v CSSu določiš da se linki ne podčrtujejo... ali pa da se podčrtajo samo ko greš z miško čeznje, določiš barvo in sliko za ozadje ... določiš velikosti za različne dele besedila (naslov, podnaslov, vsebina...) in še marsikaj drugega ;)

Lp, Črt



petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #147 : 14 Julij 2006, 08:15:27
Jst sm spletno stran bl na hitr nardila. Tako da se v kakšne podrobnosti okoli nastavitev še nisem spustila. Mogoče si bom v času dopusta vzela čas in preštudirala  ;D


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #148 : 14 Julij 2006, 10:14:07
No saj ... nisem rekel da se moraš takoj zdajle 'vržti v knjige' :D
To je bilo mišljeno kot priporočilo kje nadaljevati z razvijanjem svojega znanja ;)

Lp, Črt

P.s.: CSS je dober tudi zato ker je ob pravilni uporabi HTML koda potem bolj čista in pregledna ;)



Tara

  • *
    • Prispevkov: 688
    • Točke: 3
  • Moja Metuljčica
Odgovori #149 : 16 Julij 2006, 09:09:00
Jaz imam pa informacijo, če kdo ima stran na freewebsu.  Ker na njem lahko nalagajo filmčke samo plačniki, sem poštudirala varjanto da sem filmčke naložila na drugo stran www.youtube.com in na freewebs sem dala povezavo. To pa izgleda tako http://www.freewebs.com/tara4/videonovo.htm. :)