Zgodnja sterilizacija/kastracija

pupa t. · 100109

ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto

heart_alba

  • *
    • Prispevkov: 150
    • Točke: 0
Odgovori #181 : 18 Februar 2013, 17:34:17
Preletela sem to temo in se mi je ob tem porodilo vprašanje:

Zakaj se lastnik, ki kupi mladička odloči za sterilizacijo ali kastracijo?
Sem zgolj radovedna.

Pes je sesalec, tako kot ljudje. Torej njegov organizem funcionira podobno kot človeški.

Hormoni imajo svoj namen.
Estrogen = ženski spolni hormon in testosteron = moški. Prvenstveno je namenjen za reprodukcijo, vendar ni samo to. Vse je povezano med seboj. Narava je že naredila tako kot je prav.
Zmanjševanje produkcije estrogena in testosterona - posledica je prezgodnje staranje:  osteoporoza (večje tveganje za zlome), nabiranje maščobnega tkiva, upadanje mišične mase, pogosto prisotna anemičnost (testosteron vpliva tudi na nastajanje eritrocitov), slabše umske sposobnosti, spremembe na koži,...

In ob vsem tem. Zakaj se ljudje zdravijo, če jim začne prezgodaj upadati testosteron ali estrogen? Torej so prisotne posledice ob pomanjkanju le-tega.

In zakaj potem svojega ljubljenčka, ki ste ga kupili, v bistvu na nek način pohabiti, ga prikrajšati za to, kar mu je dala narava?

Odgovori kot, saj ne mislimo imeti mladičev, nekako ne veljajo.
Saj imamo vendar radi svoje ljubljenčke. Saj lahko gonečo psico zaščitite tako, da med gonitvijo ne pride v stik z samci. Če so zunaj, se ji naredi ustrezen pesjak. Sicer pa obstajajo klorofilove tablete, ki preprečujejo gonečkin vonj in jih samci ne zaznavajo.
Če je notri v hiši pa tako ni problema, ker je pod kontrolo.

Kastracija - zakaj?
Ker se lastniku zdi pes agresiven in ga ne obvlada? Ja, saj jih imamo vendar radi. Potem pa naj človek vzame tako pasmo psa, ki jo bo obvladal. Sicer pa menim, da se da s pravilno vzgojo vsakega psa obvladovati, to je odvisno od lastnika, koliko se je pripravljen potruditi.

Ne mi zameriti, nisem nameravala biti žaljiva, vendar sem zgolj radovedna, zakaj se nek lastnik odloči ter da svojega ljubljenčka S ali K in če se zaveda, kaj s tem naredi?

Razumem, če je to potrebno zaradi zdravja, ali če ste že dobili S/K psa.

Odgovori veterinarjev ne štejejo, ker oni s temi posegi zaslužijo in še manj je nezaželjenih mladičev.

Vendar, ali je tak poseg res prava rešitev, ali pa je to zgolj najbolj enostavno za marsikaterega lastnika.
Pa saj jih imamo radi, ali ne?
ZGOLJ V RAZMIŠLJANJE!

LP



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #182 : 14 April 2016, 11:41:43