Zgodnja sterilizacija/kastracija

pupa t. · 100102

Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #60 : 14 Julij 2010, 11:19:33
Pa še to: inkontinenca je pogost problem. Res je, da se poštimat z zdravili. Zdravila pa niso zastonj.  ;)  Ravno zadnjič sem srečala eno gospo (skupaj smo bili v gorah), ki razlagala, da svoje psice ne bi dala sterlizirat, če bi vedela za možnost inkontinence. Zdravila dajejo 2x na dan ob točno določeni uri, zdravila niso poceni, pa še v SLo se ne dobijo.

Kristinca & Florinca


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #61 : 14 Julij 2010, 11:25:46
Ma zdravila za inkotinenco se dobijo tudi v Sloveniji, seveda. Zastonj pa pac niso, brez stranskih ucinkov pa tudi ne...

battito animale


jablana

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 0
Odgovori #62 : 14 Julij 2010, 11:27:46
ok okpriznam, ne morem vedeti kakšna bi bla ,oja če jo nebi striliziral takoj. :-\

sedaj ko sem to bral sem se malo zamislil in moram rčt da sem prepričan da je ostala nekoliko otročja,
jazbečarji so pa itak že nasplošno izredno navezani na vodnike.

vsak naj se odloči sam. za nekatere je pač ena stvar - za druge ta ista +. jsz sem pretehtal
glede na to kje živim, koliko imam časa za psa, okolje, tud za pasmo sem preverjal (predvsem če se bo zredila-ni se, ampak ima obrok za 1/3 manjši kot "cel" ps).
če nebi živel v stanovanju dvomim da bi jo striliziral, ker bi verjetno želel mladiče.

Postavla se mi pa šeeno vprašanje, včasih so veterinarji spodbujali da naj bi psica imela vsaj eno leglo pred sterilizacijo, kako je bolo oz. je s to stvarjo in koliko je res, da se po tem (da ima leglo in je nato sterilizirana) ne pojavijo debelost, razpoloženjska nihanja itd.?

Sign on bulletin board: Puppies for sale. The only love that money can buy.
- Pam Brown


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #63 : 14 Julij 2010, 11:43:24
Tudi pri samojedih sterilizacija uniči dlako - psice se navadno molsajo 2 meseca pred gonitvijo, po sterilizaciji se ta sistem izgubi, dlake je vsaj še enkrat več kot običajno, je volnasta, se maže in vozlja. Poleg tega jo tudi premoči dež.

Tisto, da mora imeti psica prej leglo je iz trte zvito. Nekaj plusov sicer je: med lastnikom, ki psici pomaga pri leglu in psico se povezava poglobi na drugačen način kot recimo če s psom delaš, pa ponavadi psica po leglu nekaj pridobi na samozavesti, pa še kakšna malenkost bi se našla. Prinaša pa brejost, porod in skrb za mladiče precejšnje tveganje, navsezadnje psica lahko tudi pogine, vsej veterinarski oskrbi navkljub. Zato naj se za leglo odloči samo tisti, ki si mladiče res zelo želi, ima primerne pogoje in psico primerno za vzrejo. Pa še na to situacijo na trgu je treba paziti, da ti nazadnje mladiči ne ostanejo.

Da bi imela psica po leglu ob sterilizaciji kaj manjše probleme dvomim, prej obratno.

U pa še nekaj je: večina psic, ki se niso nikoli parile se ob gonitvah vede skoraj normalno in tudi normalno uboga. Psice, ki so se že parile, pa pogosto postanejo begosumne (pač vedo za kaj se gre)


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #64 : 14 Julij 2010, 11:47:46
Moja žverca je sterelizirana,takrat je bila stara cca 2 leti in zdaj ima slabšo dlako. Še vedno bi se šla z veseljem potepat in na lov, zato more bit na povodcu povsod kjer ni varno, neke večje navezanosti ni opazit...

Na sterelizacijo je šla iz enega samega razloga-domači niso sposobni (o)pazit pri gonitvi, da ne bi prišlo do "upsa". Ker smo l.88 imeli psico katera je vsaj 3x imela mladiče-seveda brez rodovnika in za vsaj enega vem, da je šel v ekstremno slab dom (še vedno pa je bil zakonski minimum dosežen) :(

Pa da ne omenjam strahu-se bo zbudila iz narkoze ali ne? Bo nastala inkotinenca ali ne?


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


pupa t.

  • *
    • Prispevkov: 872
    • Točke: 1
Odgovori #65 : 14 Julij 2010, 11:51:31
Lanabela a ni logično, da so nama všeč različni tipi psov? ??? Jaz imam tudi čisto drugačen odnos do psov in pogled nanje. Ja mi je všeč, da je moja ostala otročja, ampak ne v popolnosti, še vedno zna razmišljat s svojo glavo in so odločat sama, čeprav je name zelo navezana. Prej ko striliziraš (torej okoli 6 meseca) bolj je psica navezana in meni je to v najinem odnosu všeč. Kljub sterilizaciji pa spet ne moreš posploševat tvojih samojedk ali npr. Albe in moje mešanke ter ostalih ne tako prvinskih pasem. ;)

Jaz sem spremljala eno tollerko od mladičkaste faze do prve in tudi druge gonitve. Psica se je spremenila in to zelo, zato vem da se spice spremenijo.

"Kdor malo razmišlja, se veliko moti."


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #66 : 14 Julij 2010, 12:03:27
Plus ne-posega je tud ta, da pri psih dosežemo čist druge sfere poslušnosti  ;D Namreč, ker pustim, da se psička med gonitvijo igra z drugimi samčki, je dobro da ima čim boljši odpoklic in da moj samec "dovoljuje" tovrstno igro. Pri prvi gonitvi ji na pamet ni padlo, da bi nazaj hodila in zato sem morala vsakič, ko sta ratala preveč zagreta po njo hodit. Pri drugi gonitvi mi tega ni bilo več treba počet. Je pa tud zanimivo, kako imajo vaški samci dodelan načrt osvajanja - malo se igrata, pol jo pa ucvre ene 100m naprej v upanju, da mu bo psička sledila  :)

Sem tud jaz razmišljala o kastraciji ali sterilizaciji, koga bi dala pod nož, plusi minusi.. Pa je padla pametna odločitev, da bomo o tem razmišljali, ko bo šlo za kak zdravstveni razlog. Se mi pa isto dogaja damayanti - une tri dni vrhunca stalno bentim, da zdej bom pa res enga dala ;D

Navezanost pa res nima veze. Moja dva sta cela, pa sta ves čas moja priveska. In ja, psice se spreminjajo, dejmo jih sterilizirat ane ::)



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #67 : 14 Julij 2010, 12:10:58
"Otročjost" pri psih je odvisna tudi od pasme. Setri so otročji tudi v starosti, še vedno pa svojeglavi. Pri navezanosti pa ne gre za drugo kot za to, da se s psom veliko ukvarjaš.  :P 

Lanabela, se strinjam, da psice, ki vedo za kaj se gre, pogosteje želijo pobegnit. Moja v tem času ni nič manj poslušna, samo neprimerno bolj družabna.  ::) 

Za tiste, ki imate psice v hiši: jaz bi v tem času skušala preprečit vsako lulanje okoli hiše (OK, pri 6 psicah to res ni mogoče...). Psico v avto, lulat nekje daleč stran, v avto in iz avta direkt domov. Še bi se našel kak cucek okoli hše, ampak verjetno precej manj.

   

Kristinca & Florinca


pupa t.

  • *
    • Prispevkov: 872
    • Točke: 1
Odgovori #68 : 14 Julij 2010, 12:12:04
Ja, in dajmo besede jemat iz konteksta. ::) Zadnji stavek je bil mišljen kot pritrditev, da se psice spremenijo,ker mi vsak post vsiljuje to znanje, ki ga premorem že s svojim logičnim mišljenjem.

Veš ni vse odvisno od vzgoje, sem to opustila že dolgo nazaj. Je veliko v karakterju in preddispoziciji, veliko pa pripisujem tudi S/K. Pač moje mnenje, ki ga ne vsiljujem nikomur.

"Kdor malo razmišlja, se veliko moti."


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #69 : 14 Julij 2010, 12:18:44
Jaz sem še v večji dilemi.Pred dobrimi 14 dnevi sem izgubila 5,5 let staro psico zaradi zapletov po sterilizaciji.Psica je imela vedno normalne gonitve,pred dvema letoma je imela eno in edino prekrasno leglo.Letos smo jo mislili še zadnjič pariti.Pa je po zadnji gonitvi pričela krvaveti.Nobena terapija teh občasnih krvavitev ni ustavila,zato smo se odločili,da ji poberemo vse ven,preden se to razvije v kaj hujšega.Na žalost je dan po operaciji poginila.Doma imam 3,5 mesecev staro psičko,ki ni primerna za vzrejo.Ker ne želim,da se zgodi kakšen ups(ne zaupam namreč kar se teh stvari tiče nikomur),jo bo potrebno dati sterilizirati.In od tukaj dilema.Kaj pa če bo šlo kaj narobe?Običajno ljudem svetujem,da dajo psice sterilizirati.Asistirala sem pri veliko sterilizacijah,nikoli ni bilo problemov ali zapletov,pri moji je do njega prišlo.Vem,da si bom mogla priti na jasno in to kmalu,ampak trenutno sem v fazi,ko na mrzlo piham.
Tjaša



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #70 : 14 Julij 2010, 12:27:12
Valjda da je prav, da so nam všeč različni psi. Je pa tudi prav, da se pove, da se psice po prvih gonitvah spreminjajo in da dozorevejo drugače kot tiste, ki se jih sterilizira prej. Da ne bo stalnega trobljenja, kako (pre)zgodnja sterilizacija nič ne spremeni. Kasneje sterilizirane se karakterno večinoma res  prav malo spremenijo, če odštejemo morebitna nihanja razpoloženja, ki pa minejo prej ali slej. Če že, postanejo prej živahnejše kot pa lene. (dokler sene zredijo, če se  zredijo).

Pa pod navezanost verjetno ne mislimo na isto stvar. Prav je, da so psi na lastnike navezani, tudi moje so, čeprav so že po pasemski predispoziciji zelo samostojne. Tovrstno navezanost dobiš s skupnim delom, takim ali drugačnim, ne pa s sterilizacijo. Tisto, kar je meni moteče je tiste vrste navezanost, da pes ostane od vodnika povsem odvisen - tako kot mladič, sam sploh ne funkcionira, vedno čaka na navodila lastnika. Ostane otročji - kar ni isto kot igrivost ali živahnost.

Pupa, po slikci sodeč ima tvoja psička v sebi kar nekaj terierja, kar pomeni, da po predispozicijah mogoče niti ni tako daleč od "prvinskih" pasem.

Nika, tovrstne igre gonečk z drugimi samci znajo biti zelo nevarne, ne glede na poslušnost psice in celo njeno morebitno nepripravljenostjo za parjenje. če srečaš tapravga samca, jo ne bo zapeljeval in plesal okrog nje, ampak jo bo lepo prijel in naskočil preden boš ti lahko rekla A, pa če je psici prav ali ne. Igre s samci med gonitvijo toplo odsvetujem. tudi zaradi obzirnosti do samcev, ki večinoma še nekako funkcionirajo kljub gonečkam v bližini, se jim pa vsem po vrsti totalno scufa, če se jim jo postavi pod nos in se jim celo dovoli, da se z njo igrajo.




Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #71 : 14 Julij 2010, 12:30:54
Potem pa povprečnega slovensega lastnika psa zelo podcenjuješ. V zavetiščih pristane večinoma poden od podna, ki niti označen ni (če bi bil, povečane prostate in tumorji ne bi težili vas, pač pa lastnike).
Niti ne, v bistvu tipičnega lastnika psa ti hudo precenjuješ  ;) Pa daleč od tega, da bi se v zavetiščih znašli samo poden od podna, v bistvu ni čudno, da toliko ljudi misli, da dobiš v zavetišču "pokvarjeno robo", da tam so pa itak samo psi, ki imajo ali zdravstvene ali pa vedenjske probleme. Kar je daaaaaleč od resnice in zmanjšuje že tako majhne možnosti, ki jih imajo za posvojitev, sploh za odrasle ali pa celo starejše pse.  :-\ Pa dobro, to je že druga debata.

Zdej ...da jo dam sterilizirat... stara je 5 let
- Kaj če ne bo  potreben zgolj osnovni poseg?...
- potem anstezija( narkoza)... kolk je to zdej varno?
- kaj če  bo potem res kaj narobe( zdej je zdrava)
- kaj če pride do inkontinece (  notranja je...po vseh kavčih jo je dovolj... na tleh sploh ne zna ležat)
- kar koli drugega?
- Če nikoli ni imela mladičev in nasplošno ni imela težav z navideznimi brejostmi, potem je bolj majhna verjetnost, da bo bilo treba odstranit celo maternico, se veterinarji veliko bolj zavzemajo za minimalen poseg (torej odstranitev samo jajčnikov), še za mojo Brino so na začetku rekli, da ne bodo odstranili maternice, če ne bo res treba, a se je na koncu izkazalo, da so bile na maternici vidne spremembe in je bolje, da so jo odstranili (ampak tu gre za psico, ki je imela praktično vsako gonitev leglo). Če bo pa treba večji poseg in so na maternici že vidne spremembe potem pa še toliko bolje, da ji odstranijo vse, a ni?

- Kar se tiče anastezije, S/K nista hudo zahtevna in dolga posega, pri kastraciji je dela enih 10-15min, pri sterilizaciji nekaj malega več - za vse skupaj, tudi priprava na poseg, uspavanje psa, itd. Sam poseg je kratek, pri mačkih vem, da dober vet za kastracijo porabi 3minute, za sterilizacijo pa 5-6minut . Če je pes nasplošno zdrav in nima težav s srcem, potem bo šel čez narkozo brez problema, moja je šla že čez štiri zahtevne operacije (dve samo v letošnjem letu) brez večjih problemov. Pomebno je, da si izbereš dobrega veterinarnja, ter dobro kliniko, kjer imajo usposobljene anasteziste, ki psa nadzorujejo čez celo operacijo. Pa tudi pred vsako operacijo naredijo kompleten pregled psa tako, da se že takoj vidi, če je kaj narobe slučajno.

- »Kaj pa če...« se v bistvu lahko vprašaš tudi če ne daš sterilizirat psice... Kaj pa če se ji pojavi zaprta piometra, kaj pa če bo imela probleme s tumorji in cistami na stara leta, kaj pa če... Če-jev je veliko v obe smeri, zato je treba pretehtat dobre in slabe stvari obeh odločitev. Je pa tako, da bi se jaz osebno raje za poseg odločila zdaj (če že resno razmišljaš o tem), ko ima psica šele 5 let in je v dobri formi, bo veliko lažje prenesla poseg, kot bi ga npr. čez nekaj let. Kolegici je pes fasal tumor na jajcih pri enajstih letih in je bila samo to sreča, da je bil še vedno v dobri kondiciji in dobrega zdravja, da je potem kastracijo prenesel brez kakršnihkoli problemov in živel še tri leta in pol (na koncu so ga izdale noge, na žalost).

- Inkontinenca zame osebno ni nek bav bav, se jo da čisto lepo kontrolirat z zdravili, če že pride do nje. V sosednji temi sem brala, da zdaj poleg Propalina dobiš pri naših sosedih celo eno drugo zdravilo, ki praktično nima stranskih učinkov, deluje pa zelo dobro. Škoda, da se inkontinenco predstavlja, kot neko smrtno obsodbo za psico, ker je daleč od tega. Prav tako do inkontinence lahko pride zaradi celega spiska drugih zdravstvenih problemov tudi če psica ni sterilizirana, če pride do tega pač pride. S tem, da seveda obstaja veliko več možnosti, da psica sploh ne bo imela nobenih težav. Aja pa zanimivo mi je tudi, da kapljanje krvi dvakrat na leto po en mesec nobenemu ne predstavlja niti najmanjšega problema, inkontinenca je pa cela drama, s tem da inkontinenco se da odpravit z zdravili, izločanje krvi pri gonitvah pa ne. Ampak to je moj pogled na to, da ne bo kdo spet v luft skočil.

Ehhh... Kaj več se mi pa že ne da debatirat okoli vsega tega... Vsak zase ve kaj je najbolje zanj in za njegovega psa. Dokler se ne producira nezaželjenih legel je meni vseeno kdo ima S/K psa in kdo ne. Jaz bom še naprej priporočala poseg vsem, ki me bodo vprašali za nasvet in prav vsakič sem vesela, ko se kdo odloči za S/K, ker živim v realnem svetu in vidim kakšen velik problem je neodgovorno lastništvo in posledica tega prekomerno število nezaželjenih živali.



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #72 : 14 Julij 2010, 12:40:17
Pri moji psici je prisotno kapljanje krvi največ en teden na 14 mesecev.  ;)  Pri inkontinenci pa je kapljanje urina vsak dan, pa še zdravila plačaš. Torej? Ni računice.

Prav imaš, vsak se naj sam odloči.  ;)  Je pa res, da jaz nikoli ne bi nikomur svetovala ne za ne proti, pač pa naj se sam odloči. Še prej pa pridobi VSE možne informacije. 


Kristinca & Florinca


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #73 : 14 Julij 2010, 12:46:39
Ni bilo mišljeno, da so PSI ki pridejo v zavetišča poden od podna. Poden od podna so njihovi LASTNIKI, saj niti z zakonom obveznih cepljenj ne opravijo (če bi jih, bi bili psi označeni).

In ja, dejansko ima sterilizacija po spolni zrelosti svoje pluse, vsekakor, zato je pač stvar lastnika kako se odloči, kaj lažje prenaša in kaj mu je pomembnejše. Velika večina težav, o katerih smo govorili, se pojavi pri sterilizaciji pred puberteto.

Mimogrede - prav malo psic med gonitvijo pušča krvave kapljice po stanovanju - večina vse sproti sama počisti. Se pa seveda zgodi, da pritisne fufno na kakšen povšter ali kam drugam - smo imeli pri nas krasen odtisek krvave pasje....na frišno pobeljeni steni. Lahko znoriš, lahko se režiš. Ampak tovrstne težave trajajo približno mesec dni na leto, "zdraviti" se pa seveda  dajo  preprosto s hlačkami in vložki, če je kakšen res hudo občutljiv na tovrstne zadeve. Inkontinenca pa kar traja in traja.
Tudi cele psice lahko postanejo inkontinentne, vendar večinoma šele v res globoki starosti. Vsaj pri naših je bilo tako.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #74 : 14 Julij 2010, 12:48:02
Za tiste, ki imate psice v hiši: jaz bi v tem času skušala preprečit vsako lulanje okoli hiše (OK, pri 6 psicah to res ni mogoče...). Psico v avto, lulat nekje daleč stran, v avto in iz avta direkt domov. Še bi se našel kak cucek okoli hše, ampak verjetno precej manj.

To prosim nekam, kjer ni prebivalcev. Nas so letos "našli" in imamo pravi naval gonečk, ki jih furajo iz vseh možnih koncev, posledično je čist preveč pasjih snubcev, ki jih primami vonj.

Lanabela, bom upoštevala.



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #75 : 14 Julij 2010, 12:55:07

Mimogrede - prav malo psic med gonitvijo pušča krvave kapljice po stanovanju - večina vse sproti sama počisti.


Na tole sem pa že skoraj pozabila, ampak ja je res. Večinoma res sama počisti.  ;D


Nika, itak, da sem mislila, da se psico pelje nekam, kjer je neobljudeno.  ;) 

Kristinca & Florinca


Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #76 : 14 Julij 2010, 12:57:30
Pri moji psici je prisotno kapljanje krvi največ en teden na 14 mesecev.  ;)  Pri inkontinenci pa je kapljanje urina vsak dan, pa še zdravila plačaš. Torej? Ni računice.
Moja je kapljala ves čas med gonitvijo, usrano je bilo vse, kar teklo je od nje, hlačke pa si je vedno spravila dol. Če ti je pa problem dat 10€ več na mesec za zdravlje psa potem pa psa raje ne imet sploh, inkontinenca in ostali zdravstveni problemi se lahko pojavijo tudi pri neS/K psu, pes je luksuz, veterinarji so dragi, zdravila za inkontinenco so še najmanjši strošek. S tem, da itak ni rečeno, da bo psica sploh dobila inkontinenco po sterilizaciji. Večina jih ne.



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #77 : 14 Julij 2010, 13:01:11
Ma naša ne bo imela mladičev
... drug je ne bo ...Damču  pa tud ne bo ratalo. Če mu bo ratalo skoz une njene gate +  njegove borat kopalke potem bomo imeli leglo Davidov Coprfieldov   :o :D

Mene je ubistvu najbolj od vsega ravno strah posega.... To kar je Tjaša omenila. Prvo že sama narkoza... drugo ... zaplet po sterilizaciji.(tak primer kot ga je imela Tjaša( Lojze) ....poznam še en...in je bil ravno pri psici moje pasme... ne iz njenega legla, je bila pa iz drugega)
In tega  se najbolj bojim...... zarad česa je tam do tega prišlo...  vse živo razmišljam.... kaj če je bil vzrok tudi v genih...
Glede tega sem res cvikator....
zarad tistih par dni  krvavitve...prav drek.... vložek pa gate na rit...  tudi če bi dobila inkontinenco zarad sterilizacije ali pa zarad nesterilizacije...  normalno da bi jo zdravila... kar koli bi bilo... in kakor koli... bi jo zdravila.
Tukaj sploh ni dileme....

Je pa tako... sem vprašala že  tudi enih par veterinarjev... eni strogo zagovarjajo sterilizacijo, če smo se odločili ,da ne bomo vzrejali.... drugi pa pravijo, da  pač ne izpostavljat...  da ima tako šanse, da kaj faše zarad sterilizacije kot nesterilizacije... ali pa nikoli nič v nobenem primeru ne faše...

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #78 : 14 Julij 2010, 13:11:15
No naše lulajo kar lepo pred bajto. Prihaja en vztrajen snubec, ki je zoprn, ni pa nevaren v tem smislu, da bi psice lahko naskočil. Prišel bi tudi, če bi psice vozila na sprehod v avtu, saj v sezoni hodi od bajte do bajte in preverja stanje psic. trenutno se mi gonijo tri psice in razen tega cefizlja nimam popolnoma nobenega problema. Pa še ta letos ni tko vztrajen kot je bil prejšnja leta.

Šapa - potem tisto ni bila normalna gonitev. Take krvavitve so se pojavljale pri tastari mamini psici, ki je imela ciste, pa še nekaj drugih možnih vzrokov je za pretirane kravivtve. Vsekakor več kot dober razlog za sterilizacijo. Pri naši so bili problemi vsako gonitev posebej kako to ustaviti - takrat, ko so se težave začele je bila stara 15 let, tako da bi bila operacija res le kot zadnja možnost. Pa smo vedno zvozili, psica je dočakala za goldna osupljivih 17+.


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #79 : 14 Julij 2010, 13:19:20
Moja je kapljala ves čas med gonitvijo, usrano je bilo vse, kar teklo je od nje, hlačke pa si je vedno spravila dol. Če ti je pa problem dat 10€ več na mesec za zdravlje psa potem pa psa raje ne imet sploh, inkontinenca in ostali zdravstveni problemi se lahko pojavijo tudi pri neS/K psu, pes je luksuz, veterinarji so dragi, zdravila za inkontinenco so še najmanjši strošek. S tem, da itak ni rečeno, da bo psica sploh dobila inkontinenco po sterilizaciji. Večina jih ne.

Zakaj bi, če mi ni treba??? To je zame nepotreben strošek.  

Pišeš, kot da psici nočem nič dobrega.... sterilizacija pa naj bi bila dobro za njo ???  Sterilizacija je pri zdravi psici, pri kateri ni nevarnosti upsa, nepotreben poseg.

Praviš še, da zagovarjaš S/K. Prav, imaš svoje poglede. Strinjam se s tabo, da nevestni skrbniki opravijo S/K, ampak kaj pa vsi ostali vestni... tudi? Bi svetovala sterilizacijo tudi meni? Psica ima štiri in pol let, gonitve je imela do zdaj samo 3, težav nobenih, za ups ni nevarnosti? Pustimo inkontinenco, uničila pa bi ji dlako.  


Kristinca & Florinca


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #80 : 14 Julij 2010, 13:24:59
Tudi meni ni do sedaj pri treh psicah in samcu(sedaj sta samo še dve psici in samec od odraslih doma) nikoli predstavljal problem,da bi samec psico zaskočil.Ko so se gonile( na srečo vse tri naenkrat) je bil on dopoldne v varstvu pri moji mami,da se je dečko lahko malo skuliral,psice pa same doma,da so tudi imele mir pred njim.Ko sva bila z možem popoldne doma,pa so psice imele hlačke- dnevni izbor za Miss Hawaian Tropic :P ;) ;D :) in vložek.Pa nikakršnega spuščanja iz povodca mesec dni.Še pred tem smo živeli z dvema psoma,samcem in samico v enosobnem stanovanju v sedmem nadstropju stolpnice,pa tudi ni bilo nikoli problemov.Kar se mene tiče lahko mirno živim na tak način brez S/K,razen če je vprašanje zdravstveno stanje in pa problemi z njim.Takrat pa itak mislim,da mi kaj drugega ne preostane.Ampak to sem jaz,za druge ne morem govoriti.
Tjaša



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #81 : 14 Julij 2010, 13:54:36
Prihaja en vztrajen snubec, ki je zoprn, ni pa nevaren v tem smislu, da bi psice lahko naskočil. Prišel bi tudi, če bi psice vozila na sprehod v avtu, saj v sezoni hodi od bajte do bajte in preverja stanje psic. trenutno se mi gonijo tri psice in razen tega cefizlja nimam popolnoma nobenega problema. Pa še ta letos ni tko vztrajen kot je bil prejšnja leta.


Točno tak je od naše Dine glavni snubec :D... en mix s pinčem... še toliko ni velik kot normalen pinč... "gajsten" pa najbolj... do komolca ji seže :-X
Pa najurit ga itak ni problema, samo zacepetam , pa leti čez celo vas ,  cvili in šepa( kot da bi mu nogo odtrgala)pa  še dotaknem se ga ne...
Sem se ga hotela samo prvo leto...pa me je ta podgana majhna šavsnila do krvi.

Mi gre edino na jetra ker serje...  če bi scal... me niti ne bi motilo, pa če vse vogale preščije... SERJE >:(... ene trikrat sem že nagazila to njegovo mino smrdljivo in to v copatih.... ne vem s čim ga futrajo ???

Sicer bomo dali ograjo...ampak vem ,da svinjakar bo še hodil... ker k sosedovi tudi...  pa niti mi ni jasno kako tja not v un njihov Ford Knox pride.

Sterilizirat , pa res ne vem...ali bi jo dala ali ne  :-\

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #82 : 14 Julij 2010, 14:09:14
Ni smisla govoriti o S/K odgovornih, ki ce bodo parili, bodo po vseh regelcih. Zal je vecina vseh ostalih in bi zato moralo biti tako, da ce pes/psica (ali pa macke...) ni za razplod, ce ne mislis delat po regelcih, potem je nujna S/K pred prvo gonitvijo. Ne mislit, da ni + v tem (rak na razmnozevalnih organih ni tako redek ne pri ljudeh, ne pri zivalih).

Doma imam oboje in se to lahko recem, da tudi kastri odrastejo, da gredo tudi oni skozi pubarteto (ki zna biti tudi tezka), da niso pretirano navezani (pri dolocenih se moras fajn potrudit). Imam 2 psicke: 1 sterilna pri 4 mesecih (je iz upsa, kjer tudi pazijo in oh in sploh...), ki sem jo morala doooolgo casa podmazovat, da se je "navezala" name (sedaj sem res zeloooo zadovoljna z njo in upam da tudi obratno), nesterilna pa je kot moja senca od prvega dne. Tako te zadeve ne pripisovati S/K. Pa sterilna je dominantna, medtem ko nesterilna ni.

Barva dlak bi morala biti bolj povezana z geni kot hormoni - kot je meni znano.

+ nesterilnosti ne vidim razen v moznosti, da gres lahko na razstave, da imas morda lahko leglo (odgovorno)... ce zelis imeti psa za delo 365 dni na leto, je itak bolje, ce nima probelmov s svojimi ali drugimi gonitvami (res je to ene vrste potuha lastnikom) - pa se pucat ni treba (mi moramo, pa tudi ne maram, da psicka to stima... naravno gor ali dol).

Ampak to je le moje mnenje, ki lahko primerjam kastre in nekastre, ki so enako oskrbovani, s katerimi se enako ukvarjas, ki zivijo skupaj (z mano), ki jih imas enako rad (sicer bos sigurno svoje psa favoriziral pred sosedovim...)... zal so pa vsi razlicnih "pasem". Idealno bi bilo, da bi bili celo iz istega legla, ki zivita pri enem skrbniku... Potem bi lahko dajali izjave o nevemcem vse - pa se to bi moralo biti vec takih skrbnikov, ki bi se sli tak eksperiment, da se dobi prava statistika. Tako so vse izjave za lase privlecene (imam primerjalne dokaze doma - jih imate tudi vi?).

Zakaj eni veterinarji ne zagovarjajo zgodnje K/S? Ker velikokrat niti nimajo ustrezne opreme, da bi jo upali narediti (narkoza zna biti problem). Tako je res pomembno, da zgodnje K/S izvaja veterinar (ekipa - fajn, da je zraven anestezist), ki ve, kaj dela. Prav tako ne S/K ali karkoli bolne zivali (tudi ce je "le" prehlad), ki ni razgliscena...


Pa se zgodba o moji sterilizirani punci: njena mama je imela 8 mladicov, 3 so umrli. Od teh 5 so bile 3 punce in 2 fanta. Fanta oba K, punce 2 S, ena pa je bila ze kot najstnica mamica - ful kjut, krog gre naprej... Skratka, tukaj se ne gre za odgovorne, temvec za tisto hordo neodgovornih, ki polnijo zavetisca... Pa se je rodovniski mamici zgodil le 1 ups ;) in ena slabsa oddaja psa - skrakta iz 1 slabse oddanega jih je ratalo 7 - carsko ;)


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #83 : 14 Julij 2010, 14:17:49
Ah jej - mi imamo tri psičke in dva samca ( res, da ima eden že 13 let) - pa ni problema.
Kakšni drugi psi neki  ::) - zadnji je bil pri nas pred 8 leti - sem ga privezala na drevo malo stran od hiše in poklicala lastnike po tlf, da bo privezan pri nas, dokler ne pridejo ponj. So prišli, je prišel še enkrat, pa sem spustila samca.
Nikoli ni več nikogar

Za vse, ki se jim ne da ukvrajati s stvarmi, ki so naravne svetujem pliškote.

Hmm odgovorni lastniki - a  vse psice sterilizrat, da ne bo upsev??
Pa vsem potencialnim človeškim tatovom roke posekat, pa pe......m tudi tisto reč..Kakšna družba smo  :'(
In še vedno se najdejo modeli, ki bi imeli leglo zato, da imajo izkušnjo z leglom, ker je sosedu njihova psica všeč, pa ker imajo ravno psico, ki mora enkrat leglo imet..  ??? >:(

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #84 : 14 Julij 2010, 14:27:20
Zakaj bi, če mi ni treba??? To je zame nepotreben strošek. Pišeš, kot da psici nočem nič dobrega.... sterilizacija pa naj bi bila dobro za njo ???  Sterilizacija je pri zdravi psici, pri kateri ni nevarnosti upsa, nepotreben poseg.
Praviš še, da zagovarjaš S/K. Prav, imaš svoje poglede. Strinjam se s tabo, da nevestni skrbniki opravijo S/K, ampak kaj pa vsi ostali vestni... tudi? Bi svetovala sterilizacijo tudi meni? Psica ima štiri in pol let, gonitve je imela do zdaj samo 3, težav nobenih, za ups ni nevarnosti? Pustimo inkontinenco, uničila pa bi ji dlako.
Ja fak no, od kje pa zdej taka nastrojenost? Dej preberi še enkrat VSE moje prispevke v tej temi. Kje piše, da psici nočeš nič dobrega? Ne polagaj mi besed v usta, napisala sem, da če pride pri sterilizirani psici do inkontinence menda ne bi smel bit problem dat 10€ na mesec za zdravila in da tisti, ki mu je to težko je bolje, da nima sploh psa, ker pri psu moraš veterinarske stroške vzet v zakup, inkontinenca je ena bolj milih oblik zdravstvenih težav, ki doletijo pse. Pa še to sem napisala samo zato, ker si ti pisala kakšne ogromne stroške imaš z zdravljenjem. Prav tako sem že pisala o tem, da je popolnoma vseeno ali imajo odgovorni lastniki psov svoje pse S/K ali ne, to je ODLOČITEV POSAMEZNIKA, nikakor pa nihče tebe ne sili, da daš psico sterilizirat, a ti dajem tak vtis? Če ti, se motiš, kot sem že večkrat napisala, svet bi bil lepši, če bi VSI lastniki psov v času gonitev pazili, da njihovi psi ne bi delali nezaželjenih mladičev. A žal so taki lastniki v hudi manjšini, kot posledico tega pa imamo en ogromen problem s prevelikim številom nezaželjenih živali povsod po svetu.



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #85 : 14 Julij 2010, 14:38:38
Vse pse z zgodnjo S/K, ki jih poznam so ostali točno taki, kot so bili v tistem času in jaz npr. nimam dominantne psice in to pripisujem zgodnji S/K (ker mi niso nikoli definitivno povedali kater poseg so ji opravili), prav tako njeno 'obsesivno' navezanost. Dve lastnosti, ki sta mi pri moji zelo všeč. :-*
No, jaz sem pa srečna, da nisem dala moje psice kastrirat v času njenega najbolj telečjega dojemanja sveta in če že, bi jo dala kvečjemu sedaj, pa še to bi (iz vraževernosti) izbrala obdobje, ko je v najbolj ubogljivem stanju (namreč pri njej se res očitno spreminja obnašanje skladno z nihanjem hormonov skozi cikle - ne samo med in po gonitvi, ampak tudi glede na št. mesecev po gonitvi oz. pred).

Je pa treba tu mogoče upoštevat še nekaj. Določene pasme psihično dozorijo tam nekje najkasneje do leta in pol starosti.. določene druge pa tam po tretjem letu, torej mogoče ta predlog, da se počaka pa do 9. meseca, ni najbolj sprejemljiv za vse pasme. ;)

Glede debelosti mi je zanimivo, da ima moja ne-s/k psica, kljub obilici gibanja in kljub temu, da je na splošno precej neješča, kar dosti špehca.

Kar se tiče zdravstvenih vprašanj se mi riziko ne s/k ne zdi tako velik, oziroma je približno uravnotežen na obeh straneh. Tudi kar se samih zdravstvenih težav tiče.. zakaj potem s/k ne priporočajo ženskam, ki ne nameravajo več rodit (res mogoče ni najbolj primerljivo, ampak v določenih točkah pa že)?

Pojavnost tumorjev in piometre na organih, ki so odstranjeni (torej k) je jasno 0, ker na organu, ki ga ni, se pač ne more nič razvit.. Kaj pa v primerih s?

S samimi gonitvami večjih težav nimamo. Samcev ni, sem in tja gre kakšen mali na sprehodu 10m za nami, dokler ga psica ne narenči, ker ne prenese da ji vohajo rit, to je pa tudi vse. Celo je psica med gonitvami dosti bolj poslušna in bi bila sploh najrajši kar doma. Malo je nekomot to kapljanje,.., ampak damo gor boxarce in pač potrpimo.

Kar se pa tiče neodgovornih lastnikov pa me zanima ali resnično verjamete, da bo šel en neodgovoren lastnik, ki psice med gonitvijo ni sposoben omejit, brat tole temo, pa če jo že bo šel brat, da bo kakorkoli vplivala na njegovo dojemanje?  ???

Šapa, glede tvojih izkušenj sem te hotela vprašat, ali imaš tudi osebne (ne od drugih ljudi, ker okoliščine niso iste) izkušnje na drugi strani, da bi lahko primerjala. In tudi ko govoriš o psih z zdravstvenimi težavami, ki pridejo v zavetišča.. si prepričana, da bi ti psi imeli take iste zdravstvene težave, če bi bili ne-s/k v rokah odgovornih lastnikov? Ampak v bistvu vidim da ti tako vneto priporočaš s/k edino iz razloga problematike zapuščenčkov in v tem delu se seveda strinjam, ampak skozi pisanje pa vseeno izpade kot da tudi vsi odgovorni lastniki ravnamo neodgovorno, ker svojih psov nismo s/k.

Damayanti, mene ob takih dilemah vedno prepričajo tele stvari proti odločitvi za;
- ni problemov in zakaj bi jih delala (zapleti med operacijo, po operaciji,..)
- inkontinenca (rajši potrpim 2x letno, kot da bi morala potem celo življenje reševat težave z inkontinenco)
- zakaj bi se kot človek morala res vtikat v prav vsako naravno pot (to se nanaša na bojazen, da bo mogoče pri 10. letih problem in bo psico treba izpostavit operaciji, kar je pa pri stari psici še bolj riskantno.. ampak kdo mi pa zagotavlja, da bo problem, da bo sploh živela tako dolgo ali......)

Prva in tretja alineja sta riziko v vsakem primeru.. in na koncu gre res za odločitev posameznika - seveda pod pogojem, da govorimo o odgovornem lastniku in zato mi ni všeč, da "mene", kot odgovornega lastnika, nekdo prepričuje naj dam svojo psico s/k. Me zanima če mi bo naredil novo, isto tako, oz. vrnil v življenje staro, če se med s/k kaj zgodi. Ja, lahko se ji tudi po naravni poti kaj zgodi, ampak je razlika ali gre tako po naravni poti, ali pa se igramo boga tam, kjer res ni to nujno potrebno.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #86 : 14 Julij 2010, 14:52:32
Velik delež "nezaželjenih živali" ne po svetu ampak pri nas pa zagotovo tvorijo namenski (ne)zaželjeni mladiči. Niso vsi "upsi" upsi. In "upsov" ne bo rešilo nobeno propagiranje S/K, ker ti se bodo vzdržali tako kirurških psegov kakor tudi drugih ukrepov ta preprečitev brejosti.
Če npr pogledaš situacijo npr pri bulih - ne verjamem da se upsi nekako  naključno zgodijo med dvema psoma , ki "dišita" po isti pasmi.
Ta tema pa se je začela tako in tako z vprašanjem o tem kdaj sterilizacija, ko se je lastnik že odločil, da je to zanj ( ne za psa)najboljša rešitev. Kar je njegova legitimna pravica, ki ji ne oporekam.

Ni bilo torej vprašanje postavljeno glede načina uravnavanja števila rojstev, ampak  glede primerjave vpliva zgodnješa ali kasneješega posega na psa.

Ne čisto izven tega konteksta pa se npr meni ob tem vedno znova postavi vprašanje, zakaj je npr debarking po naši zakonodaji obravnavan kot prepovedano dejanje, pri tem, da prav tako kot S/K pripomore k večji udobnosti za lastnika in manj težav za okolje pri tem pa živali prav nič ne škodi - nasprotno , medtem ko odtranjevanje spolnih žlez vpliva na delovanje celotnega organizma odstranjeneih glasilk telo sploh ne pogreša. In ta člen so zagovarjali isti živaloljibčki , ki kar zažarijo od sreče , če omeniš S/K.
Hipokrizija per exelence.


Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #87 : 14 Julij 2010, 15:55:00
Ma naša ne bo imela mladičev
... drug je ne bo ...Damču  pa tud ne bo ratalo. Če mu bo ratalo skoz une njene gate +  njegove borat kopalke potem bomo imeli leglo Davidov Coprfieldov   :o :D


Ej, mene pa tele vaše gate zelo zanimajo oz njegove borat kopalke ::) Zgleda da bomo pri naši sreči imeli gonečko (v najbolj čudovitem obdobju) ravno na morju, ki ga ne moremo prestavit oz ga reeees ne bi radi odpovedali. Kako ju ločevat noter ... bomo sicer doktorirali  ::), ampak mislim, da bo šlo, ker bosta oba utrujena od vode in Lum še vedno ne porajta gonečke, če je primerno zaposlen (v vodi pa tudi njegovi sklepi ne bodo trpeli, kar je sploh fantastično). Ampak bi vseeno rada imela še "dodatno zaščito", sploh, ker se bo psica gonila prvič in smo vsi še precej zeleni   :-\ glede tega. Tako da, če lahko eno slikoco teh "kopalk", damayanti, bi bila zelo vesela  :)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #88 : 14 Julij 2010, 16:08:22
Prenosen boks, psica v boksu, pes prost (če narediš obratno imaš preveč cviljenja). Kadar jih imaš pod nadzorom, itak ni problema. Hlačke so sicer fine, ni pa to taka zaščita, na katero bi se človek zanesel, če bi pustil psa sama skupaj.
Deteljica -


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #89 : 14 Julij 2010, 16:09:13
Doma imam oboje in se to lahko recem, da tudi kastri odrastejo, da gredo tudi oni skozi pubarteto (ki zna biti tudi tezka), da niso pretirano navezani (pri dolocenih se moras fajn potrudit). Imam 2 psicke: 1 sterilna pri 4 mesecih (je iz upsa, kjer tudi pazijo in oh in sploh...), ki sem jo morala doooolgo casa podmazovat, da se je "navezala" name (sedaj sem res zeloooo zadovoljna z njo in upam da tudi obratno), nesterilna pa je kot moja senca od prvega dne. Tako te zadeve ne pripisovati S/K. Pa sterilna je dominantna, medtem ko nesterilna ni.

Tole sem v bistvu tudi jaz želala povedat. Tudi sterilizirane psice enkrat odrastejo, le kasneje kot cele. Jaz se zato ne bi zanašala na otročji, prijazen karakter zaradi sterilizacije, ampak izbrala pasmo oz. tistega mladiča iz legla, ki bi mojim željam najbolj ustrezal. V mojem primeru se je že v leglu videlo, da zna biti Roxy bolj navezana kot njena sestrica (in sem imela nemalo težav zaradi tega).
Sama poznam več zgodaj steriliziranih psic in med njimi tudi eno precej zoprno, dominantno (poleg nje pa seveda tudi take prijazne).

Čez vsa vprašanja, ki si jih zastavlja Damayanti sem šla tudi jaz in si vsakič posebaj premislila... Če ne bi imela težav, ne vem, če bi se odločila za sterilizacijo, ker me je preprosto strah narkoze (kljub temu, da je pri večini primerov vse OK, da je to rutinska operacija, da je Roxy zdrava..."Kaj pa če" vedno obstaja)

In tule mislim, da nihče ni apriori vedno proti sterilizaciji. Ampak vprašanje je bilo postavljeno precej specifično. Ne ravno tako, da bi odgovarjali na tak način kot nekomu, ki o gonitvah, sterilizaciji in odgovornem lastništvu nima pojma.

In še nekaj o vzrediteljih in njihovih zahtevah. Jaz jih čisto razumem, da imajo take zahteve. Če menijo, da zgodnja sterilizacija ni najboljša opcija, si seveda želijo, da se tega držijo lastniki njihovih mladičev. Za take je itak samoumevno, da grejo njihovi mladiči v odgovorne roke. Tisti, ki bi imeli slabe izkušnje s kakšnim upsom njihovih mladičev, bi pa verjetno zahtevali, da se pse, ki niso namenjeni za vzrejo s/k pred prvo gonitvijo.