Kaj naj? Prosim za nasvet

airedale10 · 7053

airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
: 10 September 2010, 20:02:18
Hrano nosim prostoživečim mačkam. Že pred kratkim sva s prijateljico peljali eno mlado muco k veterinarju. Imela je podobne bolezenske znake.
Danes sva šli domov iz šole ko vidiva muco Meo ležati na tleh z vsemi sprejetimi usti in tresočo se. Odšli sva na veterinarsko in poklicali dežurnega veterinarja, a je bil na terenu, rekel je da nas bo poklical ko pride. Ker so tisto mlado muco zaradi prepozne pomoči uspavali sva vedeli, da čas odloča. Klicali sva zavetišče horjul, obalno zavetišče, mačjo hišo, zavetišče gmajnice, kliniko za male živali postojna... Nihče ni mogel nič, mi pa tudi ne. Našli sva še eno muco v enakem stanju.Poskušali sva ju ujeti v transportni box, kot nama je svetovala polona samec in ZH, pa se je izmuznila. Videti sta bili kot da bosta zdaj zdaj umrla. Še enkrat sva poklicali dežurnega veterinarja, ki je rekel da bo čez pol ure ampak ima res nujen primer, naj počakamo. Čez pol ure nas je klical kje smo, povedala sem mu naslov, a ni vedel kje je to. Nato se je nekaj razjezil. Ko je prišel je rekel, da ne bo niti poskušal, da ga katera ne ugrizne, čeprav je imel debele rokavice. Potem se je delal da je probal, in se razjezil da to ni njegova dolžnost, če nimamo boljšega dela... Odšle smo, ker nam je rekel naj jo ignoriramo. Je pa verjetno zastrupljena, ali pa ima kakšen virus, kakor tista majhna. Zdaj ne veva kaj bi, ker je veterinarka ki nama ponavadi pomaga na dopustu, posumili pa sva, da je bil to veterinarjev sin.



Fitzgerald

  • *
    • Prispevkov: 331
    • Točke: 1
Odgovori #1 : 16 September 2010, 18:41:58
Potem se je delal da je probal, in se razjezil da to ni njegova dolžnost, če nimamo boljšega dela... Odšle smo, ker nam je rekel naj jo ignoriramo.

Materduš, šele zdaj sem vidla tole - kater IDIOT je bil tole?????????? Za na inšpekcijo! Dolžnost vsakega veterinarja nje, da najprej pomaga vsaki bolni živali, no vsaj psu in mački.

Iz katerega konca sta? Zakaj nista poklicali dežurnega veterinarja 300 kosmatih iz LJ ali katerega drugega? Ali imaš vozniški izpit, da bi mucko lahko sama peljala do veta? Ali pa bi koga prosila? Šla na bus?

Muca je bila verjetno v šoku (moje laično mnenje), je pa definitivno potrebovala 1. pomoč. Ne razumem, kako to, da te nihče od teh, ki si ga navedla, ni napotil direkt do veta, oz. da nisi našla odraslega, ki bi ti pomagal! Smo res že vsi otopeli?

Poročaj, kaj se je zgodilo potem? In, ko boš naslednjič videla muco trpet, jo strapj v transporter ali kako škatlo, ki ji narediš luknjo, pa TAKOJ k vetu oz. poklicat dežurnega veta več klinik. Najprej kličeš veta, pol urejaš zadeve glede občine in zavetišča. Čakaj, bom pobrskala za enim mejlom in ga prilepim.



Fitzgerald

  • *
    • Prispevkov: 331
    • Točke: 1
Odgovori #2 : 16 September 2010, 18:51:42
@Airdale, 11 let si stara?



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #3 : 16 September 2010, 19:41:02
Poročaj, kaj se je zgodilo potem? In, ko boš naslednjič videla muco trpet, jo strapj v transporter ali kako škatlo, ki ji narediš luknjo, pa TAKOJ k vetu oz. poklicat dežurnega veta več klinik. Najprej kličeš veta, pol urejaš zadeve glede občine in zavetišča. Čakaj, bom pobrskala za enim mejlom in ga prilepim.

Tole ne bo potegnal, edino če želiš sam plačevat stroške veterinarske oskrbe. Prvo je občina, ki da žegen za zavetišče, šele nato zavetišče, ki ponavadi samo pride po mačka in nima rado, če ga kar mi vozimo okrog. Če občina slučajno nima takrat uradnih ur in se je ne da dobit, zavetišče ne bo hodilo po mačka, ker ne misli samo plačevat stroškov. In tu ti ostane dežurni inšpektor (še prej 112, da tidajo njegovo cifro), kateremu poveš da je NUJNO, ker ti mačka crkuje pred očmi. Inšektor pokliče zavetišče in odredi nujen prevzem. Sicer traja to bockanje in klicarjenje kar nekaj časa, sam vsaj maček je oskrbljen.



Fitzgerald

  • *
    • Prispevkov: 331
    • Točke: 1
Odgovori #4 : 16 September 2010, 21:14:38
Mislim, da še nobena ljubiteljica, ki jo poznam, ni šla klicat občine pa zavetišča, če je mačka/pes v vidnem šoku in mu bijejo zadnje minute.

Seveda je procedura taka, kot si jo navedla Nika, vendar tudi v človeškem življenju ne delamo po reglcih, ampak bolj po vesti - sploh, ko je življenje ogroženo.



Fitzgerald

  • *
    • Prispevkov: 331
    • Točke: 1
Odgovori #5 : 16 September 2010, 21:50:45
Obljubljen mejl, mislim, da so ga spisale punce iz Društva za zaščito živali Kranj:

Vozite se po cesti in nenadoma opazite žival. Kaj storiti?


Najprej čimprej varno ustavite. Verjetno noben opravek ni tako pomemben, da ne bi mogel počakati toliko, da pomagate bitju v stiski. Dolžnost (zakonska obveznost) vsakega od nas je, da pomaga živali v stiski. Če se boste samo odpeljali mimo in po telefonu sporočili, da ste žival opazili, žal obstaja velika verjetnost, da ob prihodu zavetišča ali prostovoljcev žival ni več na istem mestu in nemalokrat se zgodi, da se je ne najde več - v tem primeru verjetno nekje, kjer je nihče več ne bo opazil, počasi pogine.

Pomembno je, da žival poizkušate zadržati. Seveda boste na licu mesta ocenili, če je to možno (ob preveliki agresiji se ne izpostavljajte morebitnim ugrizom). Pomembno je namreč, da žival ni izpostavljena novim nevarnostim, na primer da ne gre ponovno na cesto, prav tako pa je pomembno, da jo zadržimo do prihoda pomoči. Če je možno, jo seveda sami čimprej odpeljemo do prvega veterinarja, da ji začne nuditi potrebno pomoč, v primeru da je poškodovana. Najbolje je, da imaste v avtu za vsak slučaj nekaj pripomočkov, da ob morebitni najdbi niste povsem nemočni - rezervni povodec, krpe, baterijo, polivinil, rokavice, lahko tudi nagobčnik, box za prevažanje, kaj dišečega, da žival primamite bližje (konzervica hrane - ki pa je ne sme pojesti, če je tako poškodovana, da bo potrebovala anestezijo)...

Pokličite zavetišče, pristojno za občino, kjer se nahajate. Če ne veste, katero zavetišče to je, oziroma nimate njihove številke, pokličite 112, kjer vam bodo posredovali kontakte.
Če občina nima sklenjene pogodbe z nobenim zavetiščem oziroma če zavetišče noče priti po žival (če je poškodovana, morajo priti v roku 4 ur), na številki 112 zahtevajte telefonsko številko odgovornega veterinarskega inšpektorja (dežurni so dosegljivi 24 ur na dan, torej tudi ponoči in med prazniki), ki je dolžan odrediti nadaljnje ukrepe in namestitev živali.

Pokličete lahko tudi lokalno društvo za zaščito živali, vendar morate razumeti, da smo vsi le prostovoljci, ki imamo redne službe, šolo, družine in obveznosti. Zatorej ne prelagajte odgovornosti in iskanja živali na prostovoljce. Če smo na voljo, z veseljem priskočimo na pomoč, vendar prosim nikar ne pričakujte, da se bo v roku nekaj minut nekdo od prostovoljcev pojavil na mestu najdbe.

Je poškodovana žival divja (ptič, srna, lisica,...)? Za nasvet pokličite Azil za divje živali (031/813-097, 041/518-939, 02/876-12-85), kjer vam bodo znali svetovati. Če ne veste, kam se obrniti, pokličite 112, kjer vam bodo svetovali kako naprej.

Če je žival vidno že poginjena (če je zelo očitno, da je preveč poškodovana, da bi lahko še živela) najdbo sporočite Veterinarski higienski službi, ki opravlja odvoze. Številke najdete na http://www.vurs.gov.si/si/zdravje_zivali/aviarna_influenca/telefonske_stevilke_kjer_se_odziva_veterinarsko_higienska_sluzba/
Če številke nimate shranjene, pokličite številko 112 in jim povejte, kje točno se poginula žival nahaja.
Če torej opazite izgubljeno oziroma poškodovano žival, se ne odpeljite naprej, ampak ji pomagajte. To je vaša zakonska in moralna dolžnost. Poizkušajte se postaviti v njeno kožo in razumeli boste, da bi sami, če bi izgubljeni in lačni tavali naokrog oziroma poškodovani ležali na/ob cesti, želeli, da se nekdo ustavi in vam pomaga in ne le, da si misli, da niste njegov problem in da bo že kdo drug poskrbel za vas.

Naj vam ne bo vseeno, ne obračajte se stran - pomagajte tistim, ki potrebujejo vašo pomoč!



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #6 : 16 September 2010, 22:22:22
Pa spet nikjer ne piše, da je treba poklicat na občino  :-\ Sej jaz razumem, kako to gre, sam če kr en pripelje mačka na veterino in pove, da ga je našel bo najverjetneje samoplačnik. In tudi v konkretnem primeru zavetišče rabi un pildek od občine, da bodo lahko šli mačke odlovit in oskrbet.



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #7 : 17 September 2010, 08:15:55
Še nikoli nisem slišala, da pokličeš na občino  :-\. Pri nas v Kopru je to lepo urejeno. Že večkrat sem pripeljala ranjeno žival direktno v veterinarsko ambulanto, tam so za vse poskrbeli. Muco, ki so jo morali uspavati, so le vpisali v neko knjigo, drugače pokličejo v koprsko zavetišče. Zelo lepo in hitro pa so se odzvali lastniki psa, ki sem ga pripeljala povoženega, takoj po odprtju ambulante so že poklicali, ter ga prišli iskat.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #8 : 17 September 2010, 11:39:40
Res? Pri nas ti že v prvem klicu v zavetišče povedo, da ne bodo hodili dokler občina ne odobri, kar mora seveda uredit najditelj. Je žalostno, da se zarad vseh teh postopkov marsikdo obrne stran, ko sreča neznano žival.



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #9 : 17 September 2010, 12:33:00
Pri nas je drugače, ker se koprsko društvo, ki upravlja z zavetiščem, v veliki meri financira sam in na občino ne računa preveč  ;).



Fitzgerald

  • *
    • Prispevkov: 331
    • Točke: 1
Odgovori #10 : 18 September 2010, 20:17:36
Če ne drugega, je fajn poklicat Zavetišče že zato, da ti povedo, s katero veterinarsko kliniko majo dogovor z občino. Kjer pa tega dogovora z občino ni, pa si potem najverjetneje kar sam plačnik.



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 23 September 2010, 13:39:09
Po imensko nevem če je dovoljeno pa tudi raje nebi omenjala veterinarja. Stara sem 11 let in bil sem direktno iz šole z prijateljico, brez denarja, staršev od nobene doma, vsi okoliški razen 2 starih stricev jih ne mara, poskusili smo jo v transporter a je takoj izmuznila in pričela bruhati kri. Imajo pa vse tudi zlepljene repe. Umrla je še ena muca, od tistega strica ki je imel majhno mucko, ki sva šli k njemu in mu jo peljali na vet. Vsa zavetišča bi rada pomagala a ne morejo, veterinar pa noče. Sem iz ilorske bistrice in iz zavetišča horjul, ki ima pogodbo z našo občino nam je reklo naj jo peljemo na veterino. Jaz se kar proč ne morem obračat, ampak kaj pa naj naredim?



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 13 Oktober 2010, 13:43:21
Ko pa je sestra našla drugo muco (mlado, grozno glistavo,  brez mame) je bil najprej veterinar spet ˝sred brkinov˝ ampak zvečer jo je sestra z očetom vseeno peljala. Podpisala sta pogodbo in nato je muca našla začasnega skrbnika mačje hiše, ki bo skrbel zanjo.



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 08 November 2010, 14:18:11
Ta veterinar je vedno ko ga potrebuješ ˝sred Brkinov˝ (večkrat sem ga jaz potrebovala, prijatelji, ki se jim je zastrupil pes, sestra in drugi) in če ga res ne kličeš večkrat (kakor takrat) te ne pokliče nazaj in vedno ima nujen primer. Misli pa da nimamo boljšega dela... Na ti veterini sem jim že čisto zamerjena (pridem vprašat, če imajo živolovko, pa me gledajo kot da sem z lune padla in ne vedo, kaj je to, ji po nekajkrat kličem, če so sred brkinov in govorijo, kako imajo vedno nek zelo nujen primer, mi je mar za prostoživeče muce in jih hranim...) in i jih sploh ne upam poklicati, ko je kaj s katero živaljo, saj vedno samo vzdihnejo in rečejo da če nimamo boljšega dela, naj jo ignoriramo. Zadnjič pa nam je le uspelo dati 4 dudarje s povoženo mamo v Horjul, da to muco (Kitty z mačje hiše, išče dom) v mačjo hiša.



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 29 November 2010, 08:11:55
Na tej lokaciji, kjer se nahajajo prostoživeče muce, so ubistvu samo še tri;Olivija (pravimo je mama), Polde in Kite (celotno kitecat po mačji hrani) :). Olivija je prez očesa in noter ima malo gnojno, saj ji je nekdo vrgel kamen. Je tigrasta ali želvovinasta (???). Polde je oranžen, Kite je tigrast.
Dogovorile smo se (ubistvu se je sestra, zaradi prej navedenih razlogov)z precej ok veterinarko da jim pripeljemo muco, če jo ulovimo. Šle smo eno jutro in  ni uspelo, saj je prišel pes ki jo je prestrašil. Box smo pustile pri stricu iz bloka, ki hrani te mačka in večkrat ˝sodelujemo˝ z njim. Sestra prijateljica in njen oče so šli povedat na veterino in so se dogovorili, da še poskusijo. 8) En dan še ni uspelo. Naslednji dan že zvečer so šle sestra in prijateljica do tega strica, in njegov sin je preprosto prijel mačko in jo dal v box. :o :o :o Jaz oče in oni dve smo jo peljali na veterino in se dogovorili, da jo pridemo iskat naslednji dan popoldan. Šli smo jo iskat in jo spustili. Zašili so ji oko in so jo sterilizirali.