Vzgoja mladička za psa reševalca ali za lovskega psa

tprose4 · 17439

aleshor

  • *
    • Prispevkov: 361
    • Točke: 0
Odgovori #30 : 27 Januar 2011, 14:34:43
No to sem jaz napisal, čeprav se 2. in 4. člen razlikujeta. Ni problem da nebi opravljal, problem je ker PNZ lahko opravljaš do dopolnjenega 2. leta starosti, Maxi pa je stara 3 leta. Torej PNZ ne morema več delat (minimalno po 2. členu), lovsko preizkušnjo pa lahko (to pa bi naj blo dovolj po 4. členu).


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #31 : 27 Januar 2011, 14:50:45
No to sem jaz napisal, čeprav se 2. in 4. člen razlikujeta. Ni problem da nebi opravljal, problem je ker PNZ lahko opravljaš do dopolnjenega 2. leta starosti, Maxi pa je stara 3 leta. Torej PNZ ne morema več delat (minimalno po 2. členu), lovsko preizkušnjo pa lahko (to pa bi naj blo dovolj po 4. členu).

nekako tako.
PNZ preizkus naravnih zasnov... oz spomladanska... se praviloma dela za mlade pse...
načeloma, naj bi po tem že lahko tak pes tudi šel v lovišče... ker itak... čisto tako.. za vsako vadbo, pripravo in potem izvedbo- delaš dejansko v lovišču.( ne tam na enem vrtu- ali poligonu- ker ne moreš- rabiš lovišče in rabiš divjad  ;)
Nisi ravno samostojno tam... si v sklopu šole- tečaja... ampak še vedno pa si v lovišču.

Tudi že pri sami pripravi na PNZ- si tudi v lovišču...tako, da zakona- čisto dobesedno napisanega zakona - ne smeš jemati  :) znajo biti  bedasto napisani...in če ga gledaš dobesedno in kot takega vzameš- ga kršiš... v vsakem primeru.

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


tprose4

  • *
    • Prispevkov: 129
    • Točke: 0
Odgovori #32 : 27 Januar 2011, 14:56:46
Lahko se greš. Samo po pameti-najbolje na kakšnem KDju-kjer so prav gotovo cepljeni in zdravi psi (vprašanje vseeno ni odveč), tudi po mestu lahko caplja s teboj in se pelje na troli, vlaku, gresta v dvigalo. Ne bo ji škodilo-v zdravstvenem smislu.

Saj to se pa že gremo :) Okoli bloka se sprehajamo, malce se bojimo gostega prometa, ampak jo gladko ignoriram in je že napredek, ekstra zanimiva so ji kolesa, vodo obožuje. Tudi s trolo se moramo čimprej spoznati, z vlakom se bomo pa ta vikend, ko gremo domov k staršem. Upam, da bomo vožnjo dobro prestale :) Kužke pa spoznavamo od prijateljev, ko vemo, da so zdravi in imajo vredu karakter. Med vikendom bo pa spoznala še domači kužiki in našega mačkona. Doma bomo lahko tudi bolj mirno hodile na sprehod, ker ni psov, od katerih bi se lahko karkoli nalezla.
Komaj pa čakam cepljenje, da bomo potem svobodne, kar se teh omejitev tiče  ;D

Če ne dopustiš, da bi ti srce otrdelo, če izkazuješ soljudem kaj prijaznosti, ti bodo odgovorili z naklonjenostjo. Podarili ti bodo prijazne misli. Če pomagaš mnogim ljudem, te bo spremljalo mnogo dobrih misli. Naklonjenost ljudi je več vredna kakor bogastvo.

Henry Old Coyote


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #33 : 27 Januar 2011, 19:56:41
racah ali fazanih?  :D
fazani so ponavai pred ptičarji postrojeni v vrsto :D


Ne vem, tule so fazani in prinašalci: http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=317.msg454220#msg454220

A ne dela David reševanja s Fino, leglo pa je imela Jutta, njena sestra? Če s katero od njiju tudi lovijo pa ne vem :)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #34 : 27 Januar 2011, 20:28:23
Citiraj
Kaj, če mladiček stakne kužni kašelj?

Če se bo kužni kašelj pojavil, ga bo pač dobil. Cepljen ali necepljen, na poligonu ali doma  pred blokom.


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #35 : 27 Januar 2011, 20:52:20
aleshor in damayanti ce se lahko malo vmesam v vajino debato  ;)

Pri prinasalcih je tako: do dopolnjenega 24. meseca starosti gres lahko delat PNZ (preizkus naravnih zasnov), kateri ti na vzrejnem pregledu koristi in ti ni treba opravljat vzrejne preizkusnje (VPR), tako da gres prakticno na vzrejni pregled samo po telesno oceno in izmerit visino. S tem da se na PNZju dela z divjadjo, medtem ko se na VPRju dela s prinosili. Potem gres pa lahko se na tekmo v prinasanju (TP-R) ali lovsko preizkusnjo (LP-R), za kateri nikjer ne pise da je pogoj PNZ. Razlika med TP-R in LP-R (oz. zdaj so jo preimenovali v VUT-R - vsesplosna uporabnostna preizkusnja) je samo v tem, da je pri VUT-R se krvna sled in pa sarjenje in malo vec prinasanja iz vode. Ko imas opravljeno TP-R lahko na razstavah prijavis psa v razred delovnih.
Tako imava midva narejeno, PNZ in TP-R. Torej to po eni strani pomeni, da je moj pes izsolan za lovkega psa, in gre naceloma lahko za pomoc lovcu? Ampak meni to na kraj pameti ne pride, kajti pes vem da ni tok izurjen v teh stvareh, ker jih tudi nisva tok utrjevala, ampak samo osnovno tok da je izpite naredil, in pa ker nisem jaz za lovske zadeve, ker se mi race/fazani/zajci smilijo, in sem jih prenasala sem in tja samo za cas solanja psa, potem pa ne vec (z izjemo prinosila iz zajcje koze :P)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #36 : 28 Januar 2011, 09:43:40
malo bolj poenostavljeno :)...   vsaj nekje :D

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.