Vpliv prostora na obnašanje psa

scythe · 1788

scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
: 07 Februar 2006, 21:59:23
Ok naslov ne predstavlja ravno tega, kar bi vas želela povprašati....zatorej podrobno v branje (kogar zanima ;) ).  ::)

Ker sama nimam skoraj nikakršnega znanja na področju pasje psihologije me zanima v kolikšni meri prostor, v katerem prebiva pes, lahko vpliva na njegovo obnašanje. Da bom lažje razložila - bom navedla primer, glede na katerega so se mi pojavila ta vprašanja.

Astor ima večinsko prebivališče (govorim o nočnem času in ko ni na sprehodu ali nekje z nami) v zunanjem pesjaku. Kdaj pa kdaj je seveda tudi z nami notri - vendar to v toplejših mesecih ni potrebno (ker smo tako ali tako veliko zunaj). Zadnji mesec pa Astor večino časa preživi z nami v hiši (zaradi nizkih temperatur in zaradi tega, ker je meni bolj všeč, da je večino časa z nami). V hiši ima Astor omejeno gibanje na največji hodnik, ki je tudi najbolj prehoden (iz njega vodijo poti v kuhinjo in ostale dnevne prostore) - v bistvu nas ima ves čas na očeh. Svoj čas preživi tako, da se prestavlja iz enega konca hodnika na drugega (kakor mu pač ustreza), včasih se malo poigra ali pa se pocrklja, ker ne moremo mimo, da ga ne bi vsaj malo počohali.
Ko je v pesjaku je gibanje podobno - večino časa se prestavlja iz ute na beton (ali obratno). Ko pride nekdo domov ga vedno vsak  počoha preden odide v hišo.
Torej če gledamo količinsko lahko rečem, da ima gibanja v obeh primerih (pesjaka in hiše) približno enako.

Razlika se pojavi na sprehodih. Če je Astor v pesjaku - je na sprehodu čisto hiperaktiven. Šprinta dokler ni konec sprehoda. Na povodcu (dokler ne prideva do točke kjer ga spustim) je več ali manj neposlušen (vleče povodec, povelja moram ponoviti 2x ali več, da ga izvede). Pustimo ob strani to, da poskušam tovrstno vedenje odpraviti.  :P
Če pa je Astor z nami v hiši - na povodcu ne vleče, je skoraj popolnoma poslušen. Ko ga izpustim se bolj šeta naokoli - tudi šprinta vendar ne tako "podivjano" kakor če je bil v pesjaku. Danes je bil npr cel dan z menoj - z izjemo 4ih ur moje odsotnosti, ki jih je preživel v pesjaku. Na sprehodu po moji odsotnosti je bil čisto "odpiljen" (oz. hiperaktiven).  ;D

Torej kaj lahko iz tega sklepam?
Ker je pes v pesjaku ni deležen naše pozornosti in je zato na sprehodu bolj razigran? In ker je pes z nami v hiši je posledično deležen več naše prisotnosti (in pozornosti) ter je zato na sprehodu bolj miren?

Meni se zgornje trditve ne zdijo ravno logične, ker govorimo zgolj o večji/manjši količini energije, čeprav je v obeh primerih (v pesjaku/na hodniku) pokuri približno enako. Logično bi bilo, da bi bil v obeh primerih "enako hiperaktiven". Višek energije je pač višek energije.

Torej ima še kdo kakšno idejo zakaj prihaja do tovrstnih razlik? Mene osebno sicer ne motijo (me na trenutke skrbijo zaradi drugih razlogov), ampak vseeno se mi zdi zanimiva stvar za predebatirati.


Lp,
Mojca


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #1 : 07 Februar 2006, 22:10:33
Jaz ti bom opisala en naš primer
In sicer Smart od vsega začetka živi z nami v stanovanju (živimo v bloku in niti nima druge izbire ;)). Nekaj časa je imel svoj ritem, zjutraj sprehod, potem vsi odidemo od doma in se popoldan spet nekako zberemo. Ves vmesni čas je prespal, vsaj sklepamo glede na to, da ni bilo nič uničeno ::)
Njegov ritem pa so popolnoma zmotili prazniki recimo. Sredi tedna je prišel dan, ko smo bili kar enkrat vsi doma, nismo odšli od doma in pes je bil popolnoma zbegan. Hodil je od enega do drugega, se prestavljal iz kot v kot in iskal svoj mir. Čisto smo mu pokvarili bioritem, samo z enim praznikom.
Zdaj ima spet drugačen ritem in sicer, celo dopoldne ne glede na to, ali je kdo doma ali ne prespi v moji postelji.  :P

Glede tvojega primera, jaz bi rekla, da je pes že sam po sebi bolj zmatran če je z vami v stanovanju. Ker stalno spremlja dogajanje, vse se mu zdi zanimivo, ropota, hodite v kuhinjo, kjer se pripravljajo slastne jedi, ki so grozno zanimive,  igra radio, televizija, ... sploh če pes ni izključno stanovanjski, se mora na zvoke in notranje dogajanje privaditi. Vsaj tako je moje razmišljanje no.

Lp nina



scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #2 : 07 Februar 2006, 22:14:08
Ninci: zanimivo - niti nisem pomislila na to, da ga vso to dogajanje utruja.  :-[
Vendar, če pogledamo oba primera - tudi, ko je v pesjaku, je konstantno pozoren - kdo je prišel, pozdravljanje prišleka, kdaj je nekdo odšel, kdaj se bo vrnil, mačka ki gre mimo pesjaka, otroci ki se igrajo na cesti (30 m stran), vsi zunanji šumi/zvoki, avtomobili...
V obeh primerih je ogromno dejavnikov, ki motijo njegov mir in posledično vplivajo na njegovo količino energije.


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #3 : 07 Februar 2006, 22:40:51
Ja ampak na zunanje zvoke se nekako navadi, tako kot Smart recimo spi ko ubit v moji sobi ne glede na to, kako glasno jaz poslušam glasbo. Ne glede na to, ali imam zraven prižgano še televizijo in računalnik... prilagodi se na določene zvoke, ki jih jemlje za samoumevne in nanje ni več pozoren.
Čisto konkretno nam poleti predstavlja problem že bivanje v hiši. Polno novih zvokov, ponoči gre mimo hiše mačka, renčimo, ponoči gre mimo hiše jež, spet renčimo.Zjutraj je pes totalno izmučen in celo dopoldne prespi, ker potem ni več teh nenavadnih zvokov, ker se spet vse dogaja, spet igra radio, igra televzija, je prižgan računalnik, nekaj kar mu je pač poznano...  Doma lajajo psi okoli nas, pa ga lajež ne gane, drugje( pa ne zunaj, ampak v drugem bivalnem prostoru) postane pozorn postavi ušesa in posluša.

Pomoje gre čisto za navado in za to kaj vse pes lahko odmisli. Enako kot pri ljudeh, lahko je živce parajoč ponavljaoč se zvok, ki ga prej 10 ali 15min. sploh nismo slišali potem pa nas nekaj "zbudi" in postanemo nanj pozorni in postane tako nadležen, da v prostoru komaj zdržimo.

Ne vem no, meni se zdi pač to najbolj verjetna razlaga. Vsaj jaz si vse Smartove spremembe najlažje razložim na ta način.

Lp nina






scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #4 : 07 Februar 2006, 23:21:03
Huh - po svoje imaš res prav. Si ne bi mislila, da je možna tudi tako preprosta razlaga....  :-[ Jaz pa delam celo znanost.  ::)