Slikanje kolkov

Gost · 187112

BLACKY

  • *
    • Prispevkov: 70
    • Točke: 0
Odgovori #300 : 15 Maj 2009, 07:31:48
Do sedaj nihče, pa saj sta itak enake, Predvidevam da najbrž bi lahko nastal problem če ne bi bile. Trenutno za mojo pasmo še ne zahtevajo slikanje kolkov, jih pa priporočajo. Kot vzreditelj je tudi v mojem interesu da vem kakšno je stanje kolkov, čeprav pasma ni podvržena displazijam. Smo bili pa pred enim tednom na slikanju kolkov v Zagrebu, s seboj smo imeli kar tri psičke. Cena je še vedno 150 kun za slikanje kolkov in prav toliko za slikanje komolcev. Osebje prijazno, vratar nam je šel celo pokazati katera stavba je in kje naj v senčki pustimo avto.   :) :) :)  


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #301 : 15 Maj 2009, 08:27:35
BLACKY, a si ziher, da je cena za slikanje komolcev 150 kun? Jaz sem bila pred dvema mesecema v Zagrebu in je bila cena slikanja kolkov 150 kun, slikanje komolcev pa 60 kun. A so podrazili?

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


BLACKY

  • *
    • Prispevkov: 70
    • Točke: 0
Odgovori #302 : 15 Maj 2009, 08:33:44
Za komolce nisem 100 %, to mi je rekla ena prijateljica k so slikal pred vzrejnim, mislim da v marcu. Lahko še enkrat preverim, mi smo slikali kolke, ta cena je preverjena.


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #303 : 15 Maj 2009, 09:06:05
BLACKY, hvala za odgovor!
 Nikar se ne muci! Meni itak vedno naredijo posebno ceno, ko pripeljem moje cokoladne princeske na pregled oz. slikanje. Mi naredijo kolicinski popust in nikoli ne placam vec kot 100€ za kompletno slikanje 4x kolki in 4x komolci  8) ce pa se bo malcek podrazilo, pa tudi ne bo katastrofe. Pri nas v Sloveniji za ta denar ne ustimam niti enega psa, kajsele vseh stirih.

Missa

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


BLACKY

  • *
    • Prispevkov: 70
    • Točke: 0
Odgovori #304 : 15 Maj 2009, 09:27:49
Pa še prijazni so, pri nas so bili neverjetno. Mi smo šli s tremi psičkami, res smo slikali samo kolke. Sem se pa pred slikanjem pozanimala koliko pride, ker je že kar nekaj časa ko smo bili mi z Arabello in bi lahko med tem časom podražili. Pa niso. Mislim da bi za tole tvojo ceno šla tudi v slikanje komolcev, čeprav ne potrebujem. Smo imeli pred leti novofundlandko s slabimi kolki, tako da sem od takrat vedno živčna ko čakam izvide, pa zaenkrat imam pri tej pasmi srečo. Se pozna da je lažja pasma, pa  vsaj do 6 mesecev starosti nosimo po stopnicah mladiče, iz čiste preventive.


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #305 : 15 Maj 2009, 18:32:15
Jaz sem placala 300 kun (kolki 150 in komolci 150) pred letom in pol  ;)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


wayra

  • Gost
Odgovori #306 : 22 November 2010, 12:56:22
Ima mogoče kdo naslov in številko klinike iz zagreba, kjer je slikanje poceni?
Vnaprej hvala.



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #307 : 22 November 2010, 13:09:29
Ima mogoče kdo naslov in številko klinike iz zagreba, kjer je slikanje poceni?
Vnaprej hvala.

http://www.vef.hr/org/rtg/  ;)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #308 : 22 November 2010, 13:54:02
Slikanje kolkov mora biti pod sedacijo, če ne, ne velja niti za  OFA niti za večino resnih klubov. In nikakor pred 18 meseci, za OFA bazo 24 mesecev .
O tem je bilo že veliko napisanega

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


MANDY

  • Gost
Odgovori #309 : 22 November 2010, 14:04:41
Martina, oprosti mogoče neumno vprašanje. Zakaj pa ne velja slikanje kolkov brez narkoze??
Drugo leto nameravam pri naši psički slikat kolke in komolce, pa me kar strese ob besedi narkoza.



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #310 : 22 November 2010, 14:24:55
Ni narkoza, je sedacija - če rabiš realen rezultat, pač moraš v to. Tudi meni ni lahko - se pripravljam kot ... in imam kamen v želodcu.
Če se ne sedira, se ne da psa sparviti v ustrezen položaj za slikanje, ni sproščen, se ne da raztegnit ne vem, kako naj drugače povem in to, zato ocena ne more biti relevantna
Pri nas itak ne bo nihče na VF ( sta dva) , ki je pooblaščen za oceno dati tega naredil, če je bilo slikano pri vetu, ki nima licence za to. In vsi vejo, da je treba sedirat, ker je položaj predpisan.O Zagrebu pa ne bom komentirala.

MANDY svetujem ti, da narediš slikanje če se slučajno zgodi kaka poškodba, da mora pes v narkozo, v času, ko je že primerno za oceno, da to narediš obenem. Mi smo pri naših mladičih( tudi če niso šli v vzrejo mi je do tega, da ljudje naredijo oceno HD )naredili  - ena si je odlomila zob, pa smo ob popravilu zoba še HD naredili, drugi, ki je šla v vzrejo je šla pa trava v uhoin je za odstranitev tuid rabila sedacijo, pa smo obnem še kolke naredili
.Sicer pa moraš to posebej narediti.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #311 : 22 November 2010, 17:36:03
Jaz sem imela pri enem izmed psov v pogodbi, da ji moram slikati kolke (v starosti med 15 in 24 meseci). In vem, da je niti podrazno ne mislim dajati v narkozo samo zaradi pogodbe. Če bi mislila vzrejati, bi mogoče še premislila, tako pa ni variante, da jo bom dajala pod narkozo po nepotrebnem. In tako smo ji slikali kolke v Zagrebu. Psica je zaupala in je brez problema počakala v položaju, ki je bil potreben za slikanje. Tudi sproščena je bila tako, da nimam razloga, da bi dvomila v verodostojnost rezultatov. Poznam tudi primer, ko so psici slikali kolke brez narkoze in potem še pod narkozo (zaradi druge poškodbe) pa je bil rezultat popolnoma enak. Moje mnenje je, da če so kolki slabi se bo to opazilo z narkozo ali brez, ampak ker gre za mojega psa bo pač brez narkoze, če se le da.

Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #312 : 22 November 2010, 18:13:09
Jaz sem imela pri enem izmed psov v pogodbi, da ji moram slikati kolke (v starosti med 15 in 24 meseci). In vem, da je niti podrazno ne mislim dajati v narkozo samo zaradi pogodbe. Če bi mislila vzrejati, bi mogoče še premislila, tako pa ni variante, da jo bom dajala pod narkozo po nepotrebnem. In tako smo ji slikali kolke v Zagrebu. Psica je zaupala in je brez problema počakala v položaju, ki je bil potreben za slikanje. Tudi sproščena je bila tako, da nimam razloga, da bi dvomila v verodostojnost rezultatov. Poznam tudi primer, ko so psici slikali kolke brez narkoze in potem še pod narkozo (zaradi druge poškodbe) pa je bil rezultat popolnoma enak. Moje mnenje je, da če so kolki slabi se bo to opazilo z narkozo ali brez, ampak ker gre za mojega psa bo pač brez narkoze, če se le da.
Ja lahko da je bila ocena enaka, ker ima dobre kolke, žal pa je kar nekaj primerov, kjer jim je v Zagrebu pokazalo, da ima pes super kolke (kljub temu, da je imel probleme), ko so pa ponovili slikanje pri nas, je bila pa slika povsem drugačna.

Pod sproščenostjo pa ni mišljeno to, ali je pes sproščen, ampak ali so sproščene mišice. In dvomim, da ima lahko sploh kdo povsem sproščene mišice, sploh če te daje v precej neprijeten položaj. Verodostojnost takih rezultatov je zato zelo vprašljiva. (Če pomislim, ko sem bila sama na pregledu kolena, sem bila povsem sproščena, a sem vseeno čisto podzavestno z mišicami kompenzirala strgano križno vez....)

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #313 : 22 November 2010, 18:20:08
Ja lahko da je bila ocena enaka, ker ima dobre kolke, žal pa je kar nekaj primerov, kjer jim je v Zagrebu pokazalo, da ima pes super kolke (kljub temu, da je imel probleme), ko so pa ponovili slikanje pri nas, je bila pa slika povsem drugačna.

Pod sproščenostjo pa ni mišljeno to, ali je pes sproščen, ampak ali so sproščene mišice. In dvomim, da ima lahko sploh kdo povsem sproščene mišice, sploh če te daje v precej neprijeten položaj. Verodostojnost takih rezultatov je zato zelo vprašljiva. (Če pomislim, ko sem bila sama na pregledu kolena, sem bila povsem sproščena, a sem vseeno čisto podzavestno z mišicami kompenzirala strgano križno vez....)
Ampak v tem primeru je šlo za psa, ki je imel vidne probleme. Moje pisanje se je bolj nanašalo na samo slikanje zaradi pogodbe; psica nikoli ni imela nobenih problemov in tudi njeno sorodstvo je imelo dobre ocene. In v takem primeru res nisem videla razloga, da bi jo dajala pod narkozo zaradi "štemplja" v rodovniku...

Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #314 : 22 November 2010, 19:14:02
 V nobeni EU državi, ki zahteva HD za vzrejno dovoljenje ne velja ocena brez sedacije. Se tudi ne dela.In rezultat ni relevanten, če se ne sedira.
Seveda je sproščenost mišljena sproščenost mišic - jasno.
Da je vseeno če se dela nesedirano je zelo nestrokovno razmišljanje in če je potrebno HD oceno narediti, jo pač moraš - razlog ni pomemben.
HD se gleda po rodovniku ( za vzrejo) vertikalno in horizontalno, ker je zelo verjetno poligenetska - take so domneve zaenkrat.

LuNa - popolnoma se strinjam s tabo.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #315 : 22 November 2010, 19:58:55
 :) Verjetno je dobro vedeti kaj države priznavajo in kaj ne, ampak v mojem primeru to ni bilo relavantno, ker nisem mislila vzrejati. In nikjer ni bilo napisano (iz moje strani), da je vseeno, če se dela sedirano ali ne... Se pa sigurno ne strinjam, da razlog zakaj bo moj pes v narkozi ni pomemben :( ??? Nikoli ni imela nobenih problemov, parila se ne bo in to je meni zadosten razlog, da je ne mislim po nepotrebnem dajati v narkozo! In v tem primeru so mi zadoščali rezultati iz ZG (ki verjetno tudi niso vedno tako napačni kot trdite). Verjamem, da, če bi bilo kaj tako narobe bi se tudi tam pokazalo (včasih je kriv tudi tisti, ki bere izvide in ne toliko postopek s katerim so bili izvidi pridobljeni ;)). Če bo kdo želel pariti njene brate in sestre pa verjamem, da bo pridobil ocene takšne kot jih potrebuje in zaradi tega, ker je bila Nisha slikana brez sedativa mladički ne bodo nič manj zdravi. Vsak pač sam presodi koliko mu pomeni, da psa brez potrebe ne izpostavlja narkozi-meni je pač to zelo pomembno in v tem primeru sem izkoristila to možnost glede na to, da mi je bila dana in zaradi tega nihče ne bo prizadet...

Lp
Katarina
 
p.s. če je pes sproščen so posledično tudi mišice bolj sproščene, kot če je pes že v štartu napet ;)

Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


wayra

  • Gost
Odgovori #316 : 22 November 2010, 21:23:14
http://www.vef.hr/org/rtg/  ;)


Ovcka, najlepsa hvala, sedaj moram samo še poizvedeti, če velja za vzrejno za belgijske ovčarje...



*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #317 : 23 November 2010, 00:08:51
Če ne rabiš verodostojne ocene, zakaj potem slikaš? JA razumem, da ti je brezveze dajat psico pod narkozo, ker sama ne misliš vzrejat. Ampak predvidevam, da imaš slikanje kolkov v pogodbi zato, da vzreditelj tvoje psice sledi stanju kolkov med svojimi potomci. In žal njemu neverodostojna ocena prav nič ne koristi, tebi pa tudi ne. Meni osebno je to stran vržen denar.

In če tvoja psica nima vidnih težav, še ne pomeni, da so kolki povsem ok. Tudi marsikateri pes s kolki D nima nobenih vidnih problemov, pa vendar je to rdeč alarm za vzrejo.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #318 : 23 November 2010, 07:45:20
Če ne rabiš verodostojne ocene, zakaj potem slikaš? JA razumem, da ti je brezveze dajat psico pod narkozo, ker sama ne misliš vzrejat. Ampak predvidevam, da imaš slikanje kolkov v pogodbi zato, da vzreditelj tvoje psice sledi stanju kolkov med svojimi potomci. In žal njemu neverodostojna ocena prav nič ne koristi, tebi pa tudi ne. Meni osebno je to stran vržen denar.

In če tvoja psica nima vidnih težav, še ne pomeni, da so kolki povsem ok. Tudi marsikateri pes s kolki D nima nobenih vidnih problemov, pa vendar je to rdeč alarm za vzrejo.

Točno to: zakaj pridobivati neverodostojne rezultate, ki ničemur ne služijo. Tudi če ne stanejo NIČ in postopek  ne obremenjuje psa.
In še v zvezi s pomisleki o mogoči subjektivni oceni : OFA in marsikateri klub dovoljujeta oceno treh različnih pooblaščenih veterinarjev in upošteva se ocena, ki je 2x ista. Naj še razložim, da gre za mejne primere ali primer, če se lastnik ne strinja, nikakor se ocene ne moreja razlikovati od A do E ali D na primer. In seveda se dela ocene na podlagi ene slike.

Pa še o Zagrebu: znano je, da se je tja hodilo po " boljšo " oceno v marsikaterem primeru. Jaz ne bi uporabila plemenjaka, za mojo vzrejo, ki pri slikanju ni bil sediran. Mi ta rezultat ne pomeni nič. še manj me zanima koliko stroškov ima nekdo z vlaganjem v zdravje svojih psov ali njihovih potomcev. To je OBVEZNO.

V upanju na upoštevanje argumentirane strokovnosti pogleda na oceno HD.  Hvala.
Da presežemo " FB debate." Jaz ne vem, zakaj se ne razume ali noče razumeti.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #319 : 23 November 2010, 10:34:54
V osnovi sem slikala, ker je tako pisalo v pogodobi in še vedno ne verjamem, da je tako neverodostojno kot trdite... Dopuščam možnost, da se zmotijo za oceno (ali celo dve), ampak, da bi pa psu odčitali kolke A imel bi jih pa npr. E pa težko verjamem. Ne rečem, da se to ne more zgoditi, ampak procentualno je to verjetno dokaj mala verjetnost. In, če imam na tehtnici procente, ko se lahko pošteno zmotijo v oceni kolkov ali procente, ko gre lahko z narkozo kaj narobe se brez slabe vesti odločim za prvo še posebno ker zaradi tega nihče ne bo oškodovan.
Jaz ne vem zakaj hodijo v Zagreb in kdo ne bo paril s plemenjakom, ki ima tam slikane kolke me niti ne zanima. V tem primeru je šlo za mojega zdravega psa (kateri že v osnovi v pasmi nima problemov s kolki) in vzreditelj je pač želel povratno informacijo in njemu je ta ocena zadoščala. Zato je bila slikana tam kjer je bila.  Dajati zdravega psa v narkozo je verjamem, da kdaj pomembno, ampak v tem primeru je bilo daleč od tega.  In niti me ne zanima ali ima Nisha namesto kolkov A oceno C... Dokler se tako obnaša kot se, lahko normalno sodeluje v vseh aktivnostih in so njene gibalne sposobnosti popolnoma vredu pač ne bom iskala problemov tam kjer jih ni :)
Ko pa se je pri drugi psički pojavil sum na izpah pogačice je bila naslednji dan pri veterinarju pod narkozo (kjer se je ugotovilo, da so bile samo natrgane vezi).

In če tvoja psica nima vidnih težav, še ne pomeni, da so kolki povsem ok. Tudi marsikateri pes s kolki D nima nobenih vidnih problemov, pa vendar je to rdeč alarm za vzrejo.
Ja saj ravno zato pa pravite, da so klubi, ki ne priznajo ocene brez narkoze-torej pes, ki ima v resnici D kolke pač ne more pariti ;) Pa je volk sit in koza cela ;D

Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


MANDY

  • Gost
Odgovori #320 : 23 November 2010, 10:51:35
Martina se pravi, da sedacija ni klasična narkoza??



aleshor

  • *
    • Prispevkov: 361
    • Točke: 0
Odgovori #321 : 23 November 2010, 11:21:39
Eno vprašanje, kako pa po sliki veš, če je bil pes pod narkozo ali ne?

Jaz si zelo želim dat slikat kolke in komolce, pa ne zaradi paritve (Maxi je sterilizirana) ampak zaradi športnih aktovnosti. Je pa brez potrebe v nobenem primeru ne dam pod narkozo (pa me v to nebi prepričala nobena pogodba). Žal mi je, da nisem dal skupaj z sterilizacijo, pa sem takrat pozabil.


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #322 : 23 November 2010, 11:38:45
Pes pri slikanju kolkov ne gre pod narkozo ampak se da psu samo pomirjevalo - sedacijo, da se sprostijo mišice.



aleshor

  • *
    • Prispevkov: 361
    • Točke: 0
Odgovori #323 : 23 November 2010, 11:42:03
Pes pri slikanju kolkov ne gre pod narkozo ampak se da psu samo pomirjevalo - sedacijo, da se sprostijo mišice.

To pomeni da je pri popolni zavesti ves čas, in lahko gre sam domov takoj po slikanju?


MANDY

  • Gost
Odgovori #324 : 23 November 2010, 11:43:20
In kako sedacija vpliva na psa, a kar zaspi oz. ni pri zavesti, a je le miren in malo omotičen??
IN čez koliko časa se normalno počuti??
Najlepša hvala za odgovore.



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #325 : 23 November 2010, 11:52:52
Ja naša je po slikanju sama odkorakala iz čakalnice, brez kakršnihkoli problemov. Ko je dobila sedativ je bila umirjena, dihanje se upočasni, veke so ji "dol padale", pes je malo omotičen ampak ve zase ;)



cacy

  • *
    • Prispevkov: 3.427
    • Točke: 4
  • Bode, Lin, Arriel in Dreamy
Odgovori #326 : 23 November 2010, 12:37:31
Jst sem ne dolgo nazaj slikala ponovno kolke, pa je bil pes pod sedacijo, po slikanju pa so mu dali še inekcijo za zbudit, zato je sam lahko odšel domov, ampak je bil cel dan še malo out...
Pomoje tudi sedacije niso tako nedolžne, ampak pač mislim, da kdaj pa kdaj je treba reskirat tud to, za zdravje... Pomoje če veti znajo praviln odmerk dat, nej ne bi bilo panike. upam.

lp



EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #327 : 23 November 2010, 13:55:39
Ja naša je po slikanju sama odkorakala iz čakalnice, brez kakršnihkoli problemov. Ko je dobila sedativ je bila umirjena, dihanje se upočasni, veke so ji "dol padale", pes je malo omotičen ampak ve zase ;)
Pa je bila pri zavesti med posegom? Ker meni so na kliniki razložili, da pes vseeno zaspi in ga potem z injekcijo nazaj zbudijo kar mi ne deluje več tako nedolžno kot samo pomiritev... Ker kolikor vem, lahko nekaj za pomiritev psa dobiš tudi v ZG...
Kakorkoli, želela sem samo podati svoje mnenje. Meni je v moji situaciji ta način slikanja bolj odgovarjal, komur drugemu pač ne. Še dobro, da imamo toliko klinik na razpolago :)

Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #328 : 23 November 2010, 14:08:37
seveda je pametno naredit oceno tudi psom, ki so obremenjeni z aktivnostmi in to ob sterilizaciji ali kot sem omenila v naših primerih - ko so sanirali odlomljen zob, travo iz ušes - če je le pravi čas.
Sicer je to odločitev posameznika. In verodostojnost rezultata je seveda ustrezna postopku. Nič drugače.
Sedacija ni tako globoka kot narkoza in je kratka. Slikanje opravljajo samo pooblaščeni vetrinarji ( tako kot je seveda predpisano, jasno), oceno naredijo samo pooblaščeni veterinarji na VF prof dr Zorko dr.vet.med in as. Pogorevčeva dr,vet.med.

Kar se pa tiče pogodb z vzreditelji ( jaz niamm v pogodbi tega ampak prosim, če strilizirajo ali zaradi česa drugega dajo v narkozo ali sedirajo, da to opravijo, tudi plačam oceno in sem zelo hvaležna vsem, ki so to opravili) je pač ne podpišeš, če tega nočeš naredit. Vzameš psa drugje, če pa to podpišeš, je pa seveda fer da se tudi opravi. Preprosto. Saj pogodbe so na vpogled.

BTW - ne vem, da bi sploh še kje  opravljali slikanje za HD brez sedacije - razen omenjeni Zagreb. Ali pač?

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #329 : 23 November 2010, 14:52:14
Se strinjam z martino.o

Dajte malo preštudirat tonus mišic, pa to, kako mišice lahko kompenzirajo določene odklone v sklepu ... iz tega je potem kristalno jasno, da če mišice niso sproščene (kar se da doseči zgolj s sedacijo), težko vidiš realno stanje.

EnNa jaz povsem razumem tvoje argumente, vendar ti ne razumeš, kaj ti želiva midve z martino dopovedat. Vzreditelj želi vedeti, kakšno je stanje kolkov v njegovi liniji. In če dobi nek kvazi rezultat, mu to nič ne koristi, kvečjemu je lahko v škodo, če ta prikrije dejansko stanje, ki je slabše od ocen. A razumeš point? Ti ne boš vzrejala, bo pa on vzrejal ali pa kdo drug, ki ima sestro ali brata tvojega mladiča. In ti rabijo verodostojne rezultate, ne pa nekih hitrih ocen, samo za to, da so.

In tudi jaz sama nikoli ne bi vzela mladiča iz legla, kjer starša nista slikana pod pomirjevalom, in nikoli ne bi parila s samcem, ki ima kolke slikane v Zagrebu. Pika.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si