Zobni kamen, obloge, obarvanost (in odstranjevanje le-tega)

scythe · 44885

botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #30 : 15 November 2007, 08:49:03
Mi imamo od PetzLife oral gel, tistega z okusom divjega lososa. Smo ga nabavili preko pasji.net. Moram rečti, da na začetku nisem redno uporabljala, sedaj pa bolj ali manj vsak dan, dam malo na krtačko in predrgnem zobe. Se mi zdi, da je ful vredu zadeva. Recimo ena jo ima tako rada, da samo na prst stisnem in sama poliže. baje da deluje tudi tako, da samo namažeš in se zadeva razporedi po zobeh. Tako da priporočam, vsaj za enkrat je najboljša preizkušena zadeva.

Zadeva glede zobnega kamna je tako, da je ful odvisno od pasje sline. Enim se takoj nabere kamen, drugim pa celo življenje komajda kaj. V vsakem primeru pa je fajn preventivno psa navaditi na ščetkanje in redno pregledovanje zob. TAko da če bo potrebno čistit bo pes že navajen.
Drugače pa definitivno pomaga, da pes grize čim več - kite, kosti iz kože, ... Pri meni se Nutri dent ni obnesel, ker ena jih ne mara, ta druga pa skorajda v parih sekundah poje, tako da ni funkcije čiščenja.


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #31 : 15 November 2007, 13:55:10
Pri meni je bilo tako. Kupila sem pasto in scetko (od Gimborna) ze ko je bil ene 4 mesece star. Ampak sva samo enkrat poiskusila, pa je hotel pasto pojest, ne pa scetkat, in sem rekla, bom drugic poiskusila, kar se je zavleklo do zdaj.  :P Sicer je pa po menjavi hrane ves zobni kamen izginil, tako da se mi potem ni zdelo potrebno scetkanje. Sem pa par dni nazaj "za foro" poiskusila, in ker je navajen, da mu sarim s prsti povsod (pac, zaradi razstav mora biti vsega hudega navajen), je cisto lepo pustil scetkat. Sem pa opazila, da se mu na (hm?) sekalcih cisto pri dlesni hoce delati malo zobnih oblog oz. kamen. Ampak zaradi tega, ne vem ce bi bilo potrebno vsakodnevno scetkanje, za zvecit pa tudi dovolj zvak dobi, tako da pomoje se mu s tistim dovolj cisti? Ce bi pa ze morala, a je dovolj recimo enkrat na teden? Kajti vsakodnevno se mi zdi malo ekstremno.. 

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #32 : 15 November 2007, 14:05:59
Da ima ščetkanje efekt, moraš vsaj na 2 dni nekje. Ni treba vsak dan, ampak recimo malo bolj pogosto, tako da opraviš obloge, potem pa to stanje vzdržuješ, tako da recimo 2x na teden čistiš.
Vsekakor pa če si opazila da ima tam obloge že, jih moraš ščistiti.


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #33 : 15 November 2007, 14:20:41
Ja te obloge, ki se mu delajo so tako, se za pol mm ne velike.. Ampak se strinjam, da je boljse, da to pocnem malo bolj redno, kot pa da bo imel cez cas grde zobe. Samo malo vec samodiscipline z moje strani bo potrebno, pa bo  :)

Aja, pa hvala za odgovor  ;)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #34 : 15 November 2007, 14:27:01
Ja saj vem kako je to, jaz sem ista. Sem pa rekla da se moram zresniti in sedaj jim proban res vsak dan pucati, da se res sčistijo, potem bom na dva dni.
Me je  prepričalo, ko sem yorkico ko je bila stara 3 leta že drugič peljala na čiščenje kamna in pustila tam 100 evrov  :(  Rajši bi ji kupila eno fancy posteljo :) Tako da zdaj pa ni več heca in redno pucanje :)


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #35 : 15 November 2007, 16:46:30
Jaz sem ji pa vceri poskusla mal scetkat zobe pa je rajs zobno krtacko grizla ::) Je pa stara 10 tednov, tako da upam da jo bom ze se navadila ;D



lejca_

  • *
    • Prispevkov: 595
    • Točke: 0
  • Bucko in Cosmo
Odgovori #36 : 15 November 2007, 17:00:25
Jaz sem bila danes pri veterinarju, pa sem spotoma pokazala še zobe, če so potrebne čiščenja pri veterinarju. Rekla mi je, da zaenkrat ni še nobene potrebe po čiščenju, čeprav ima sprednje zobe rumene. Saj mu redno ščetkam zobe, samo niso pa bele, pa malo ima zobnega kamna zadaj. Potem mi je dala Orozyme take blazinice za čiščenje zob. Zdajle se že nekaj časa trudi, da bi jo pojedel  :). Sedaj mu moram dati vsak dan po eno, potem bomo pa videli, če bo kaj bolje. Drugače pa mi je rekla, da zobna pasta kaj dosti ne pomaga, da je smisel bolj v osvežitvi ust. Za zobe je dobro dajati tudi sveže nenarezane vampe. Mojemu sem jih enkrat dala, pa jih bom verjetno spet začela naročat enkrat tedensko.


Babaroza

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 0
Odgovori #37 : 22 Februar 2010, 16:44:21
Katere kosti so najbolj trpežne? Naš vse te kosti iz kože in bikovke zmaže v največ 15-ih minutah.  :-\

Ima malo zobnega kamna (je že prišel k nam z njim), zdaj mu vsak dan ščetkam zobe z encimsko pasto in ga še nočemo peljati na čiščenje ravno zaradi narkoze. Drugače pa ima zadah zelo redko (sploh odkar je Canidae hrano, enkrat na teden mu kuham, ob nedeljah  ;D), odkar pa ščetkamo, pa zadaha sploh ni več.



bony

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #38 : 16 November 2010, 09:53:20
Jaz sem vceraj narocila kuza na ciscenje zob pri veterinarju ( V kliniki Tristo kosmatih). Cena je okoli 200 EUR ( border collie, 25 kg). Zanima me ce ima kdo ze izkusnje s tem... Ali je kdo od vas peljal svojega psa na odstranjevanje zobnega kamna tja? Kako ste zadovoljni? Moj je star 4 leta, sicer sem mu nekej casa redno ( 3krat tedensko) cistila zobe z zobno pasto in raznimi spreji, vendar ni blo kasnega posebnega efekta. Tudi razne zvecilke sva uporabljala ampak nic. Zgleda da ima ze genetsko slabse zobe. Nimam sicer obcutka da ga zobje bolijo, ampak na izgled so potrebni ciscenja. Hranim ga z Nutra Gold in Royal Canine, tako da res ne vem kaj bi bil lahko vzrok za tako slabe zobe. zanima me vase mnenje.



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #39 : 16 November 2010, 10:10:06
Imam tudi jaz kar težave s tem, našla nisem do zdaj še nič kar bi res delovalo, vse je malo uspešno, prav zares pa ne...
Imam pa isto pasmo, ima tudi že od malega obloge oz. zobni kamen...Imam pa tastarejšo psičko bokserko, pri osmih letih nima nič oblog, ful lepe zobe, ok pač malo so rumenkasti že postali, pa nismo nikoli umivali zob, nič posebnega počeli,...pravzaprav zaradi alergij zadnja leta je bolj mehko hrano(kuhano pač) pa ima kljub temu super zobe.
Tamala pa...joj, saj če umivam redno še nekako gre, ampak prav čisto pa nikoli ni. Sem pa gledala malo bcje v gobčke in prav zelo lepe zobe redko vidiš, imajo kr obloge, no, je pa res tudi, da so vsi starejši, moja pa ima že od mladička praktično obloge...
Saj moja ima ful lepe bele barve, ampak samo na teh dveh zobeh tavelikih odzadaj ima vedno obloge gor...

Pa je kvalitetne brikete, dobiva čistilce zob, tudi surovo meso ne pomaga prav veliko...Mogoče tako trapasto je, da teh skorajde ne uporabi, pojma nimam. Sem že napol obupala. :)



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #40 : 16 November 2010, 10:19:11
Briketi so larifari, to da čistijo zobe je kar nekaj. Tako da na to se jaz nebi zanašala sploh.

Kar se je pri nas ok obneslo so bikovke, sušeni uhlji - s tem se zamotijo za kar nekaj časa in dejansko skoz grizejo.
pa seveda surove mesnate kosti kot recimo rebra kjer je še malo mesa gor.

Drugače pa točno vem kaj mislite, pri nas imajo eni naši čisto ok, dva pa sta taka ki imata že odkar sta bila mladička skoz obloge na kočnikih, nimam kaj, čeprav kar je zanimivo, oba starša teh dveh imata pa super zobe :)


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #41 : 16 November 2010, 10:20:03
Ena lepa, mastna goveja kost (najbolje sklep) enkrat na mesec in zobje bodo beli kot sneg, brez ščetkanja in vsega ostalega  ::).



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #42 : 16 November 2010, 10:43:30
KARMEN bravo  8) Briketi vse prej kot čistijo zobe.
Kakšna kost nekajkrat mesečno, bikovke, uhlji...naravne zadeve...to bo super, tudi zaradi prebave in vse.
Če je pes nagnjen k oblogam, pač ne bo čisto brez, manj pa zagotovo. Moj pes je imel komaj kaj oblog pri 14ih letih, očitno se je, vsaj pri njem, dobro obnesel ta sistem. Ščetke (razen tiste zelene za jest :D) nikoli ni videl.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #43 : 16 November 2010, 10:44:55
Zobni kamen ima pomoje več povezave s kislino, slino, kot pa s kvaliteto zob. Tako kot pri nas, predvidevam. Moj Binolino ima tudi lepe zobke, ji redno pogledam gobec, so lepi beli, nič ne umivamo, redno pa žvakamo različne stvari, od lesa, najrje gumjaste igrače, štrik in vse sorte kuljenih žvak. Najbolje se obnsejo Nobbyeve kosti, ki resnično trajajo dlje časa.  ;)
Kosti pa so dokončno prepovedane, ker jo je zadnjič zaprlo. >:(

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


bony

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #44 : 16 November 2010, 11:42:51
Ena lepa, mastna goveja kost (najbolje sklep) enkrat na mesec in zobje bodo beli kot sneg, brez ščetkanja in vsega ostalega  ::).

 :-\sej dobiva tudi kosti, pa nic ne vidim, da bi blo kej bolj. pri njemu so se obloge pojavile res zgodaj ( ze pri enem letu). Edino kar imam obcutek da delno pomaga so ene zelenkaste kosti ( nutradent ali nekej takega), samo glede na to da je ena okol 6 eur, mu je  res ne morem dat vsak dan. Nič zdej bomo sli kr k veterinarju zobke spucat, potem ko bojo pa čisti bomo pa še enkrat vse metode od zacetka isprobaval. :) Ali mogoče veste ali pri veterinarju odstranjujejo obloge pod pomirjevali, ali narkozo. Sem pozabila vprasat, nad narkozo pa nisem ravno navdusena.



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #45 : 16 November 2010, 11:47:29
KOlikor jaz vem vsi delajo pod narkozo. Razlika pa je v tem kako dovajajo narkozo in sicer, če dajo inekcijo je težava v tem, da nikoli ne vejo kako dolgo bo to držalo pri posameznem psu in psa dejansko ne morejo tako hitro zbuditi. običajno imajo psi potem tudi več stranskih težav oz rabijo dalj časa da pridejo k sebi.

v primeru da se daje narkotik v plinu pa itak dovajaš sproti in ko končaš nehaš dovajati in pes se zbudi - veliko bolj natančno lahko dozirajo in če pride do zapleta psa lahko takoj zbudiš. zato gremo mi samo k tem ki imajo ta sistem, ki pa so kolikor je meni znano samo veterinarska fakulteta in bolnišnica za pse postojna.
Jaz lahko rečem da sem prej imela strašne težave in so bili psi cel dan čisto bogi, pri tem sistemu plina pa je bil pes 2 uri po čiščenju kot da se ni nič zgodilo :)


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #46 : 16 November 2010, 11:58:25
Ma moji dobivajo vse sorte zvecilk, pa Nylabone kosti, pa gumijaste, pa imata vseeno obloge. V bistvu jih imata najvec na zadnjih zobeh.
Sicer sem zadnjic vprasala na veterini, pa je rekel, da naceloma ne cistijo, dokler se ne vnamejo dlesni...

battito animale


bony

  • *
    • Prispevkov: 49
    • Točke: 0
Odgovori #47 : 16 November 2010, 12:08:58
Moj nima vnetih dlesni, pa so rekli da je za cistit. Sama ne vem kaj naj zdej nardim, ali naj ga odjavim ali naj grem.  >:( tale narkoza me resno skrbi.



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #48 : 16 November 2010, 12:17:10
No, tudi jaz sem zadnjič vprašala še pri vetu, če obstaja kar kaj pomaga, kaka pasa, tekočina, žvaka,... pa je rekla, da nič kaj, če je pes nagnjen k temu.
Da je redno ščetkanje še najboljše in občasne žvečke. Po moje pa tudi, če daš očistit dobiš obloge nazaj, tako da, jaz ne bom dala, če ne bo stanje res grozno.
Zdaj je pač malo lepotno oz. itak samo jaz vidim, ker je odzadaj, pa vseeno ni pretirano...

Sem pa že napisala, da redno dajemo tudi meso, bikovke, umivamo,...Ena čisto brez oblog, tadruga pa jih ima. :)



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #49 : 16 November 2010, 12:44:54
Mi dajemo surovo (RMB) 5x na teden in od takrat imata res čiste zobe. Na briketih sta imela oba kar precej kamna. Po mojih izkušnjah so za čiščenje najboljši vampi, goveji penisi, kakšna mesnata kost



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #50 : 16 November 2010, 13:03:18
Ena lepa, mastna goveja kost (najbolje sklep) enkrat na mesec in zobje bodo beli kot sneg, brez ščetkanja in vsega ostalega  ::).

Jaz sem zadnjic mojemu dala eno kost ravno od sklepa, recimo pol sklepa, ampak jo ni do konca pozvecil, samo tisti mehkejsi del je dol zgrizel. Pa se mene je bila groza, ker se je tako grozno slisalo, ko je glodal, da sem mislila, da si bo vse zobe polomil  :-[ A je se kaj drugega pametno dajat, brez strahu, da si kaksen zob zlomi? Kaj mehkejsega?

Drugace pa, ravno prejsnji teden je nas vet v Trbovljah mojemu scistil zobe, brez narkoze, brez pomirjevala  ;D Res da samo sprednje tavelike, in zadnje dva kocnika, in res oblog (kamna) ni bilo ogromno, recimo ene 2 mm od dlesni, ampak vseeno, kuza je lepo pustil cistit, jaz sem ga drzala, da se ni premikal, in smo postimali  ;D Zdaj ima spet lepe bele, pa razmisljam kaj mu dajat, da si jih bo redno sam cistil.. Ker tole je bilo prvo ciscenje v stirih letih, zadnje par let so se mu sele narahlo zacele nabirati.. Pa tudi enkrat na teden recimo dobi zvake (tiste bele z vozlji na koncu ali pa tiste "kosti").

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #51 : 25 Januar 2016, 07:40:21
Po parih mesecih hranjenja z drugo sorto briketov sem opazila ogromno zobnega kamna, katerega prej nikoli ni imel. Če brikete zamenjam nazaj na "klasiko" je možnost da zobni kamen sam izgine ali ne? In, ali je možno da zobni kamen srbi? Dlesni ne zgledajo vnete, ima pa trenutno epizodo alergijskih napadov in ne vem kateri stvari pripisat srbenje zob



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #52 : 25 Januar 2016, 08:12:24
Kamen naj ne bi srbel. No, ne poznam koga, da bi.
So pa psi nazaj izgubili kamen ob spremembi hrani.
Je pa pri ljudeh (in verjetno tudi psih) znan vsesplošni srbež ob težavah z ledvicami ali jetri.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


_ZOYA_

  • *
    • Prispevkov: 122
    • Točke: 0
  • ♥Maltese Maly♥Schapendoes Gavin♥Mix Ajda♥
Odgovori #53 : 21 Marec 2016, 03:04:03
No jaz imam večnega "zobnega" bolnika ( pri maltežanih se to zelo pogosto pojavlja).
Čistimo mu zobke vsaki dan, na 3 dni pa dobiva tabletke ( ne vem kako se ze reče), da se mu ne vnamejo dlesni. Še kdo to uporablja?  :'(

Da bi zobni kamen izginil zaradi hrane, ne vem ( maltezanom načeloma ne, mogoce ker je pasma nagnjena k tem obolenjem).

Shiny Angels Blue Star-Maly
Gavin Fibby Jingle Slomar Tuft-Gavin
Ajda-Ajda


aegir

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
Odgovori #54 : 21 Marec 2016, 14:30:52
Zobni kamen in obloge se izključno zaradi hrane. Tisti psi, ki se hranijo surovo s tem nimajo problemov. Jst psu v 1.5 letu nisem niti enkrat čistila zob in zobne ščetke ne pozna.



_ZOYA_

  • *
    • Prispevkov: 122
    • Točke: 0
  • ♥Maltese Maly♥Schapendoes Gavin♥Mix Ajda♥
Odgovori #55 : 21 Marec 2016, 14:41:07
Zobni kamen in obloge se izključno zaradi hrane. Tisti psi, ki se hranijo surovo s tem nimajo problemov. Jst psu v 1.5 letu nisem niti enkrat čistila zob in zobne ščetke ne pozna.

Čisto odvisno od pasme, moj pes lahko je katerokoli hrano, pa se mu bodo delale obloge, poznam veliko maltežanov, ki bodo imeli tudi po surovi hrani zobni kamen.

Shiny Angels Blue Star-Maly
Gavin Fibby Jingle Slomar Tuft-Gavin
Ajda-Ajda


aegir

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
Odgovori #56 : 21 Marec 2016, 15:04:12
Mogoce je odvisno od same oblike celjusti, pa da se na dolocenih koncih zaradi tega zobje ne cistijo. Kar sem sama opazila imajo eni psi genetsko rumene zobe. Je pa tud nacin kako hranis surovo. Ce hranis mleto meso, dodatke in priboljske iz trgovine pol je razumljivo da ima pes oblogo, ce se pa strogo drzis whole prey nacina hranjenja kjer se psu ob vsaki obdelavi mesa cistijo zobje, potem naceloma teh problemov ni. Ce to ne pomaga, potem pac cistis zobe.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #57 : 21 Marec 2016, 17:38:06
Prehrana sicer ima veliko vlogo, nekaj šteje higiene in kvalitetne encimske paste, še večjo vlogo na nastanek oz. odsotnost kamna pa slina in kvaliteta samih zlob. Kar se od posameznega psa do posameznega razlikuje.

Za nagrajevanje je mleto meso boljše (v štartu je pač najlajže delat na hrano, igre pa z mladičkom še nimaš izdelane). Za čistočo zob pa celi kosi mesa, menda prav posebej večji konec pljuč. Ne bi vedla, moje pseto ima precej lepe zobe, brez da bi surove čunkle jedla. Dobi zmleto.
Pa kadar mi zmanjka zaloge, ugodnih akcij pa ni...Papca brikete. Zobje vedno isti.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!