''Naravna'' hrana - hrana dostopna pasmi v času njenega razvoja

Lunette · 108477

Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #90 : 24 September 2010, 09:27:13
Prav, tudi to bomo pisali. Prebrala sem vse poste za nazaj, saj zato reagiram. Če pa ljudi, ki svoje pse hranijo surovo cinično označiš kot "navdušence za surovo", ne vem kaj pričakuješ.Nimam pojma o čem govoriš in na kaj ciljaš...
A res, kaj bi pa od tega imeli? Res ne poznam nikogar, ki bi se prijavil, pa spraševal konkretne stvari glede prehrane, pa navajal konkretne stvari, ki se dogajajo in se lagal... ali pa, mogoče je to primer tudi tega foruma??!?? Kaj praviš Lunette?

Ali torej niste navdušeni nad surovim ali kako? Kolikor berem ste. In vsa ostala hrana je nekako bljek in fuj in briketi so smrtonosne tabletke kuhano je tako kot bi dajal samo plastiko...oprosti malo karikiram. To ni bil cinizem.
Je bilo napisano, da meni se ne obnese, da moji psi niso delovali (na dolgi rok-kratkotrajno je bilo ok), in da mene ne bo nihče več mogel prepričat o prehrani karnivorov. To je samo moja izkušnja in nič več. Ravno tako kot so drugje vaše izkušnje.

Lej ti bom dala čisti primer brez imen in psov (ker nočem nobenega izpostavljat) - Govora po vseh možnih forumih, treningih, ma ni da ni, je recimo o briketih XY znamke, kako zelo je to super za psa (kar koli druga je šit). Kako so psi po tem edino zdravi, pa lepi, kdo vse to hrani, pa slike ali kar psi sami zraven. No potem pa prideš na trening (nenapovedano), pa iz žepa letijo sirčki, poli, hrenovke, ostanki, navadni poceni pasji keksi... No v bistvu je morda potem res bolje, da svojega psa doma hrani z to top znamko briketov, da pes vsaj kaj konkretnega poje.
Lej enako je lahko s surovim. In ne, ne bom dajala gor slik svojih psov na surovo in se delala hkhm.... ker ni to moj namen. Samo, lahko bi vsi pogledali iz svojih okvirjev. To pa je bil moj namen, da se pokuka dlje od svojega prepričanja (jaz sem bila presenečena kaj vse sem videla).

Torej tvoja pasma psa je_____ in v času razvoja pasme so jim dajali za jesti ______?

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #91 : 24 September 2010, 09:35:59
OK še moj komentar :):):):)
Osebno se podpišem pod predzadnji port od Fero. Pač zagovarjam da se pse hrani v čim večji meri z nepredelano hrano, po možnosti surovo. Doma imam 5 ta malih psov, vsi bi bili najbolj srečni če bi lahko živeli samo od mesa (no saj živijo :):) seveda pa dobivajo vsega i svašta zraven - kmečka pamet, koščki zelenjave, sadja jim nimajo kaj škoditi, ja dobijo tudi kruh ko ostane kakšen košček in občasno tudi kaj kuhane hrane, pa vse pojejo z največjim veseljem :)

jaz z mojimi izkušnjami nebi povezovala preveč mesa in pojav da pes rabuta vrt. Eni psi obožujejo zelenjavo in sadje in bodo to delali vedno - ok razen če je preveč sit :) pri starših doma sta dva velika psa, spuščena okoli hiše, dostop do vrta in sadovnjaka, si nabirata po želji. starejša psica bi po mojem ubijala za paradižnik, tudi ostala zelenjava je zakon :) pa nikoli nebi rekla da je to ˝naravna prehrana˝ za bernardinca :):) ali se motim? enako je bilo z našo sedaj že pokojno nemško ovčarko, ona bi ubijala za korenje in je dobesedno skopala in pojedla pol grede korenja ko je lahko :) pa v tistih časih se je hranilo z domačo hrano, nekaj je bilo sicer teh briketov slabe kvalitete... tako da žitaric sigurno ni manjkalo v prehrani... tako da je zelo odvisno od psa do psa...

Aja še to dodam, zelo je spet tudi odvisno kako bo vzreditelj hranil ta male od malega in kaj se naučijo od mame. recimo naše leglo kitajčkov, trije so doma, pojedo vse, ker so od malega dobivali vse, prebavijo vse, obožujejo vse. pes ki sem ga kupila na zadnje, je bil hranjen z briketi + občasno surovo meso. obožuje brikete in surogovo meso, rabi pa čas da začne glodati kakšno zelenjavo, sadje - ker tega ni dobival. tako da ni nujno da so razlike med pasmami, razlike so že med psi in tem kako so bili od malega navajeni.

Bi me pa zanimalo, koliko ljudi ima še iste izkušnje z surovim kot Lunette - predoziranje živalskih beljakovin?


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #92 : 24 September 2010, 09:43:12
Mene to zelo moti, kaj so psi jedli v časo razvoja... pes se še vedno razvija, in ista pasma danes ni isto kot je bila prej, ker se razvija. Pes bo to v kar ga človek naredi. Ja ima genetske dispozicije in je lahko nagnjen k določenim stvarem, eni bolj drugi manj,... kar pa ne spremeni dejstva, da ima vseeno velik vplik okolje v katerega se pes rodi in dorašča in hrana s katero je hranjen od malega. oz nenazadnje hrana s katero je bila psica hranjena v času brejosti in laktacije.

Dejstvo pa je, da NOBENA predelana hrana NIKOLI nebo tako kvalitetna kot sveža/kuhana hrana. Če bi se tudi ljudje držali tega in bojkotirali razno razna predelanja sranja (se opravičujem na izrazu, samo mi to res dvigne pritisk) potem bi imeli bistveno manj civilizacijskih bolezni ala rak in podobno (verjetno bi še vedno bile, saj je krivec tudi onesnaženo okolje, zrak,...ne samo prehrana). Mislim da tukaj res ne rabiš biti strokovnjam, dobolj se je samo malo posvetiti temi in nam bo vse jasno, da industrijska hrana, pa naj ima še tako kvalitetne vhodne surovine, nikoli nebo istega ranga kot sveža oz doma pripravljena hrana. Pa naj gre za pse ali ljudi.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #93 : 24 September 2010, 09:47:37
OK še moj komentar :):):):)
Osebno se podpišem pod predzadnji port od Fero. Pač zagovarjam da se pse hrani v čim večji meri z nepredelano hrano, po možnosti surovo. Doma imam 5 ta malih psov, vsi bi bili najbolj srečni če bi lahko živeli samo od mesa (no saj živijo :):) seveda pa dobivajo vsega i svašta zraven - kmečka pamet, koščki zelenjave, sadja jim nimajo kaj škoditi, ja dobijo tudi kruh ko ostane kakšen košček in občasno tudi kaj kuhane hrane, pa vse pojejo z največjim veseljem :)

jaz z mojimi izkušnjami nebi povezovala preveč mesa in pojav da pes rabuta vrt. Eni psi obožujejo zelenjavo in sadje in bodo to delali vedno - ok razen če je preveč sit :) pri starših doma sta dva velika psa, spuščena okoli hiše, dostop do vrta in sadovnjaka, si nabirata po želji. starejša psica bi po mojem ubijala za paradižnik, tudi ostala zelenjava je zakon :) pa nikoli nebi rekla da je to ˝naravna prehrana˝ za bernardinca :):) ali se motim? enako je bilo z našo sedaj že pokojno nemško ovčarko, ona bi ubijala za korenje in je dobesedno skopala in pojedla pol grede korenja ko je lahko :) pa v tistih časih se je hranilo z domačo hrano, nekaj je bilo sicer teh briketov slabe kvalitete... tako da žitaric sigurno ni manjkalo v prehrani... tako da je zelo odvisno od psa do psa...

Aja še to dodam, zelo je spet tudi odvisno kako bo vzreditelj hranil ta male od malega in kaj se naučijo od mame. recimo naše leglo kitajčkov, trije so doma, pojedo vse, ker so od malega dobivali vse, prebavijo vse, obožujejo vse. pes ki sem ga kupila na zadnje, je bil hranjen z briketi + občasno surovo meso. obožuje brikete in surogovo meso, rabi pa čas da začne glodati kakšno zelenjavo, sadje - ker tega ni dobival. tako da ni nujno da so razlike med pasmami, razlike so že med psi in tem kako so bili od malega navajeni.

Bi me pa zanimalo, koliko ljudi ima še iste izkušnje z surovim kot Lunette - predoziranje živalskih beljakovin?
Se v veliki meri strinjam s tabo. Tvoji psi torej jedo mešano in ne samo surovo. Kar se meni tudi zdi ok. In tako trenutno hranim svoje pse. Mešano.
In moji psi so lakotno iskali OH (res ne znam drugače opisat). Nekaj jim je manjkalo. Ker sedaj pa tega dosti manj.
In sigurno pes potrebuje meso, in potrebuje čim več nepredelane hrane.

Srečujem ogromno lastnikov psov in veliko jih potoži, da psi kar za BV bruhajo slino (od bele do zelene) in vsi tisti hranijo ali visoko proteinske brikete ali precej surovega. Tisti, ki kar koli dodajajo (recimo že samo na treningih- piškote) so pa ok. Mešano.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #94 : 24 September 2010, 09:51:39
Lunette, za začetek eno vprašanje. Ločiš med obrokom in priboljški med treningi?


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #95 : 24 September 2010, 09:52:44
Mene to zelo moti, kaj so psi jedli v časo razvoja... pes se še vedno razvija, in ista pasma danes ni isto kot je bila prej, ker se razvija. Pes bo to v kar ga človek naredi. Ja ima genetske dispozicije in je lahko nagnjen k določenim stvarem, eni bolj drugi manj,... kar pa ne spremeni dejstva, da ima vseeno velik vplik okolje v katerega se pes rodi in dorašča in hrana s katero je hranjen od malega. oz nenazadnje hrana s katero je bila psica hranjena v času brejosti in laktacije.

Dejstvo pa je, da NOBENA predelana hrana NIKOLI nebo tako kvalitetna kot sveža/kuhana hrana. Če bi se tudi ljudje držali tega in bojkotirali razno razna predelanja sranja (se opravičujem na izrazu, samo mi to res dvigne pritisk) potem bi imeli bistveno manj civilizacijskih bolezni ala rak in podobno (verjetno bi še vedno bile, saj je krivec tudi onesnaženo okolje, zrak,...ne samo prehrana). Mislim da tukaj res ne rabiš biti strokovnjam, dobolj se je samo malo posvetiti temi in nam bo vse jasno, da industrijska hrana, pa naj ima še tako kvalitetne vhodne surovine, nikoli nebo istega ranga kot sveža oz doma pripravljena hrana. Pa naj gre za pse ali ljudi.
Se strinjam. Vse se še razvija.
sebe citiram :''Torej še idej, še pasem, še zgodovine.  Morda lahko vsak za svojo psamo malce razišče. Povdarjam, nikakor ni nujno, da je to optimum prehrane in, da pes potem živi bolje (lahko je slabše), vendar je za razvoj pasme (velikost, oblika, dlaka,...) skoraj sigurno ''kriva'' tudi hrana v času nastanka. Lahko s tem lažje razumem specifiko pasme in njen nagon...''
Kot primer sem skozi navajala Kraške ovčarje, ker mi je vzgoja blizu. Iščem pa informacije še od drugih pasem.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #96 : 24 September 2010, 09:59:06
Ravno brskam po wikipediji

Canis lupus Red:   Carnivora (zveri) - piše da lovi, in da imajo že mladiči zelo močne zobe

Canis lupus familiaris Red:   Carnivora (zveri) - ne piše o prehrani nič kaj, ker ni univerzalnega prehranjevanja (je namreč toliko različnih vrst da je težko opredelit- domnevam)

Ursus arctos Red:   Carnivora (zveri) - tu sicer piše, da so izraziti vsejedi, pa mislim ni niti potrebno 3x vsakemu razložit kaj jedo v naravi

Samo hotela sem prikazat da ''Red:   Carnivora (zveri)'' očitno ni 100% nujni pogoj za prehranjevanje samo in izključno z mesom.

Kot odgovor ponujam naslednje linke, vendar jih je veeeeliko več:

http://www.rawfed.com/myths/omnivores.html

http://www.dogfoodadvisor.com/canine-nutrition/dogs-carnivores-omnivores/

http://dogtorj.tripod.com/id51.html

http://kuzki.povejnaprej.net/zakaj_naravna_prehrana.html



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #97 : 24 September 2010, 10:00:16
Lunette, za začetek eno vprašanje. Ločiš med obrokom in priboljški med treningi?

Ja. Še posebej, če živiš z alergičnim psom za katerega je lahko terning priboljšek katastrofa.

Moj pes je recimo 100g suhe hrane na dan (če je samo to). Kar je za njo več kot dovolj za vzdrževanje teže, kondicije, zdravja...
Če klikava vsak dan ji pa naj hranim...kaj? (Ali vsaj parkarat na teden) Če ji dajem polovico porcije hrane ostalo pa klikam na ____ (vstavi poljubno)... torej moj pes poje samo polovico briketov (recimo temu osnovna hrana) druga polovica je XY. Torej moj pes je mešano.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #98 : 24 September 2010, 10:03:16
Kot odgovor ponujam naslednje linke, vendar jih je veeeeliko več:

http://www.rawfed.com/myths/omnivores.html

http://www.dogfoodadvisor.com/canine-nutrition/dogs-carnivores-omnivores/

http://dogtorj.tripod.com/id51.html

http://kuzki.povejnaprej.net/zakaj_naravna_prehrana.html

Wikipedija in karnivor je bila samo replika na to ali je ali ni to izraz za striktno mesojedo žival. Hvala za linke. Sploh zadnjega poznam. Je iz skupinice povejnaprej.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #99 : 24 September 2010, 10:08:21
Ali torej niste navdušeni nad surovim ali kako? Kolikor berem ste. In vsa ostala hrana je nekako bljek in fuj in briketi so smrtonosne tabletke kuhano je tako kot bi dajal samo plastiko...oprosti malo karikiram. To ni bil cinizem.
Lej ti bom dala čisti primer brez imen in psov (ker nočem nobenega izpostavljat) - Govora po vseh možnih forumih, treningih, ma ni da ni, je recimo o briketih XY znamke, kako zelo je to super za psa (kar koli druga je šit). Kako so psi po tem edino zdravi, pa lepi, kdo vse to hrani, pa slike ali kar psi sami zraven. No potem pa prideš na trening (nenapovedano), pa iz žepa letijo sirčki, poli, hrenovke, ostanki, navadni poceni pasji keksi... No v bistvu je morda potem res bolje, da svojega psa doma hrani z to top znamko briketov, da pes vsaj kaj konkretnega poje.
Lej enako je lahko s surovim. In ne, ne bom dajala gor slik svojih psov na surovo in se delala hkhm.... ker ni to moj namen. Samo, lahko bi vsi pogledali iz svojih okvirjev. To pa je bil moj namen, da se pokuka dlje od svojega prepričanja (jaz sem bila presenečena kaj vse sem videla).
No comment...
Psi so se križali, razvijali, nastajali, še vedno jim je origin volk in še vedno nosijo njegovo najbolj podobno gensko strukturo, zobovje karnivora itd...
Niso se križali s človekom, da bi jedli enako kot on. Moje mnenje in tako kot tebe, niti mene ne bo nobeden prepričal v nasprotno.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #100 : 24 September 2010, 10:08:55
Fero, dobila sem že nekaj odgovorov na moje osnovno vprašanje, za katere sem se (v večini že) zahvalila.
Čakam pa še na odgovore tistih, ki se v tej temi ukvarjate predvsem z menoj in prepričevanjem, da je surovo zakon in edini znanstveno pravilen način prehrane. Morda se motim, se pa tako bere. Če bi želela smetit temo o surovem bi pisala tja. Tako pa sem odprla drugo temo, ker moj namen ni prepričevanje o pravilnem ali ne, ampak samo zgodovina pasem.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #101 : 24 September 2010, 10:11:49
No comment...
Psi so se križali, razvijali, nastajali, še vedno jim je origin volk in še vedno nosijo njegovo najbolj podobno gensko strukturo, zobovje karnivora itd...
Niso se križali s človekom, da bi jedli enako kot on. Moje mnenje in tako kot tebe, niti mene ne bo nobeden prepričal v nasprotno.

Zato sem pa dala primerjavo z medvedom, ki je tudi zver -torej je karnivor in ima zoboje za ovce trgat in (ne moreš verjet) ni križan s človekom. Je pa striktni vsejed.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #102 : 24 September 2010, 10:14:26
Žal, potem bi naslov moral biti Zgodovina pasem ter njihova prehrana in ne Naravna hrana - kaj to sploh je; saj cilj slednje je ravno v prepričevanju kaj je naravno in kaj ne.... jajce - kokoš... in tako naprej.
Dokazovanje tega, da je surovo in samo surovo napačno spada v ta kontekst. Če je to smet, pa naj bo.



Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #103 : 24 September 2010, 10:15:40
Zato sem pa dala primerjavo z medvedom, ki je tudi zver -torej je karnivor in ima zoboje za ovce trgat in (ne moreš verjet) ni križan s človekom. Je pa striktni vsejed.
A psi imajo genetiko bolj podobno medvedom ali volkovom?



Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #104 : 24 September 2010, 10:17:46
Zato sem pa dala primerjavo z medvedom, ki je tudi zver -torej je karnivor in ima zoboje za ovce trgat in (ne moreš verjet) ni križan s človekom. Je pa striktni vsejed.
Eden od mojih linkov razlaga tudi o notranjem procesu in encimih ter kako canini prebavljajo zadeve.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #105 : 24 September 2010, 11:37:58
Tisti linki so bolj revšna. Fiziologija je ena tako kompleksna zadeva, da lahko iz celote vzameš tiste dele, ki ti ustrezajo, tiste ki ti ne pa zamolčiš. Enako delajo tudi zagovorniki izključno vegetarijanske hrane za pse. In lahko naberejo enako močne ali celo močnejše argumente (pa še ekološki faktor lahko dodajo)

zanimivo je, da tudi  prehod na vegetarijansko hrano od začetka pri večini psov daje zelo dobre rezultate (alergije izginejo, kronične bolezni se ublažijo.....) vendar - odvisno od prilagodljivosti in genetskih predispozicij - po določenem času (lahko več let) pride do težav in ja po določenem času se veliko pasjih vegetarijancev sesuje.

Mislim da niti eden tukaj v tej temi ni delal reklame za katere koli brikete. Govorili smo v glavnem o mešani, pretežno kuhani krani.

Še enkrat vprašam. Kje so tisti, ki so pred 10+ leti pridigali izključno surovo v taki ali drugačni obliki in nam packom lenim očitali vse sorte in obetali našim psom britki konec. Kdo od njih (ne vem, meni se jih ni zdelo tako malo, lahko pa da jih ni bilo veliko in so bili samo glasni) v vsem tem času še vztraja pri taki prehrani? Kakšne ima rezultate?

Moje osebno mnenje, čisto nestrokovno? RAW bi bila kar v redu, če bi jo vzelo kot osnovo in dodali vsaj tretjino druge hrane. Če bi psi dobili ostanke od kosila, pa nekaj zelenjave in sadja, pa čimbolj nezdrave priboljške za nagrade, pa mogoče občasno še kakšno pest briketov.
Mesnate kosti (kot osnovna ali celo edina hrana)- zanič, BARF (kot osnovna hrana): škodljiv.

Kar se tiče priboljškov: malo bolj zagrizen klikeraš lahko svojemu psu zlahka pofutra celoten dnevni obrok v obliki nagrad.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #106 : 24 September 2010, 12:11:39
Tisti linki so bolj revšna. Fiziologija je ena tako kompleksna zadeva, da lahko iz celote vzameš tiste dele, ki ti ustrezajo, tiste ki ti ne pa zamolčiš. Enako delajo tudi zagovorniki izključno vegetarijanske hrane za pse. In lahko naberejo enako močne ali celo močnejše argumente (pa še ekološki faktor lahko dodajo)

zanimivo je, da tudi  prehod na vegetarijansko hrano od začetka pri večini psov daje zelo dobre rezultate (alergije izginejo, kronične bolezni se ublažijo.....) vendar - odvisno od prilagodljivosti in genetskih predispozicij - po določenem času (lahko več let) pride do težav in ja po določenem času se veliko pasjih vegetarijancev sesuje.

Mislim da niti eden tukaj v tej temi ni delal reklame za katere koli brikete. Govorili smo v glavnem o mešani, pretežno kuhani krani.

Še enkrat vprašam. Kje so tisti, ki so pred 10+ leti pridigali izključno surovo v taki ali drugačni obliki in nam packom lenim očitali vse sorte in obetali našim psom britki konec. Kdo od njih (ne vem, meni se jih ni zdelo tako malo, lahko pa da jih ni bilo veliko in so bili samo glasni) v vsem tem času še vztraja pri taki prehrani? Kakšne ima rezultate?

Moje osebno mnenje, čisto nestrokovno? RAW bi bila kar v redu, če bi jo vzelo kot osnovo in dodali vsaj tretjino druge hrane. Če bi psi dobili ostanke od kosila, pa nekaj zelenjave in sadja, pa čimbolj nezdrave priboljške za nagrade, pa mogoče občasno še kakšno pest briketov.
Mesnate kosti (kot osnovna ali celo edina hrana)- zanič, BARF (kot osnovna hrana): škodljiv.

Kar se tiče priboljškov: malo bolj zagrizen klikeraš lahko svojemu psu zlahka pofutra celoten dnevni obrok v obliki nagrad.

Podpis, pod vse tole.

Volk, medved, pes, mačka... vsi so karnivori. In karnivor je oznaka za obliko zobovja, kar nima čist nobene veze z encimi in lovom plena (mačka je tud karnivor pa je še nisem vidla uplenit krave- ugrizne pa fajn). In ko bojo vse te študije na priloženih linkih to razliko znale ločit se bom mogoče dala pregovorit. Ker, če oni to strokovno o vrsti CANIS govorijo naj ne mečejo naprej CARNIVORE. Zato tudi ne mislim spreminjat naslova teme, ker napačnih naslovov je veliko, važno je kaj prebereš od naslova naprej.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #107 : 24 September 2010, 12:36:51
Nekateri psi so tudi izumrli, oz. predniki današnjih psov. Ne govorim ravno o pasmah, lahko pa tudi, a ne takšnih kot so sedanje. Zakaj je torej prišlo do tega? Mogoče bi bilo tudi to smiselno vprašanje tu, hrana je pogosto razlog...


Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #108 : 24 September 2010, 12:39:11
Tisti linki so bolj revšna. Fiziologija je ena tako kompleksna zadeva, da lahko iz celote vzameš tiste dele, ki ti ustrezajo, tiste ki ti ne pa zamolčiš. Enako delajo tudi zagovorniki izključno vegetarijanske hrane za pse. In lahko naberejo enako močne ali celo močnejše argumente (pa še ekološki faktor lahko dodajo)

Ja, pobiranje drekov iz okolice, kopanje krompirja, "sesuvanje" psa,to so pa znanstvene teze. : ))))))

Mislim da niti eden tukaj v tej temi ni delal reklame za katere koli brikete. Govorili smo v glavnem o mešani, pretežno kuhani krani.

Kdo je kaj rekel, da bilo kdo reklamira brikete, govora je bilo o multinacionalkah.

Še enkrat vprašam. Kje so tisti, ki so pred 10+ leti pridigali izključno surovo v taki ali drugačni obliki in nam packom lenim očitali vse sorte in obetali našim psom britki konec. Kdo od njih (ne vem, meni se jih ni zdelo tako malo, lahko pa da jih ni bilo veliko in so bili samo glasni) v vsem tem času še vztraja pri taki prehrani? Kakšne ima rezultate?
Še enkrat povem, da jih je ogromno, samo kaj misliš, da komaj čakajo, da se tebi javijo? Zakaj pa bi, če te zanima poišči. Pobrskaj malo okoli, pa boš videla.

Moje osebno mnenje, čisto nestrokovno? RAW bi bila kar v redu, če bi jo vzelo kot osnovo in dodali vsaj tretjino druge hrane. Če bi psi dobili ostanke od kosila, pa nekaj zelenjave in sadja, pa čimbolj nezdrave priboljške za nagrade, pa mogoče občasno še kakšno pest briketov.
Mesnate kosti (kot osnovna ali celo edina hrana)- zanič, BARF (kot osnovna hrana): škodljiv.

Še dobro, da je osebno...: )))



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #109 : 24 September 2010, 12:43:17
Fero, a je res treba tako zajedljivo pisat, na robu nesramnosti? Ves čas spremljam to debato, pa temo o surovi hrani tudi. In ves čas berem pikre, zajedljive, vzvišene poste vas, ki hranite surovo. A se je treba dokazovat tako, da razglašate vse ostale za bedake?

Hranite pse kot vam in njim paše. Nimam nič proti. Verjamem, da delate v dobro svojih psov. Ampak, a je treba ves čas dokazovati svojo večvrednost nad drugimi, ki ne hranijo tako kot vi?




Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #110 : 24 September 2010, 13:05:54
Fero, a je res treba tako zajedljivo pisat, na robu nesramnosti? Ves čas spremljam to debato, pa temo o surovi hrani tudi. In ves čas berem pikre, zajedljive, vzvišene poste vas, ki hranite surovo. A se je treba dokazovat tako, da razglašate vse ostale za bedake?

Hranite pse kot vam in njim paše. Nimam nič proti. Verjamem, da delate v dobro svojih psov. Ampak, a je treba ves čas dokazovati svojo večvrednost nad drugimi, ki ne hranijo tako kot vi?


Aha, zdaj smo tam, moralno pridiganje... Zdaj je to moteče, "navdušenci za surovo", samo mesnate kosti ali kako že so zanič, spremljanje mode...., še veliko tega drugega, to je o.k., ko pa se človek zavzame za svoje stališče postane moteče. Te demagoške izjave tudi mene motijo.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #111 : 24 September 2010, 13:06:57
Vidim da nisem samo jaz opazila povezave med sosednjo temo in ... :P

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #112 : 24 September 2010, 13:15:25
Fero, a je res treba tako zajedljivo pisat, na robu nesramnosti? Ves čas spremljam to debato, pa temo o surovi hrani tudi. In ves čas berem pikre, zajedljive, vzvišene poste vas, ki hranite surovo. A se je treba dokazovat tako, da razglašate vse ostale za bedake?

Hranite pse kot vam in njim paše. Nimam nič proti. Verjamem, da delate v dobro svojih psov. Ampak, a je treba ves čas dokazovati svojo večvrednost nad drugimi, ki ne hranijo tako kot vi?


A, ja še to, pristransko, zelo, če bi brala malo bolj nepristransko, bi opazila eno drugo noto cinizma v drugih postih...nič zato.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #113 : 24 September 2010, 13:16:06
Citiraj
Ja, pobiranje drekov iz okolice, kopanje krompirja, "sesuvanje" psa,to so pa znanstvene teze

Niso, ampak tudi noben ne trdi da so. Tisto na linkih pa bi rado bilo znanstveno, pa niti slučajno ni.

Citiraj
Še enkrat povem, da jih je ogromno, samo kaj misliš, da komaj čakajo, da se tebi javijo? Zakaj pa bi, če te zanima poišči. Pobrskaj malo okoli, pa boš videla.

Brskam pa ne najdem. Tisti, ki jih najdem, futrajo zdaj v glavnem brikete ali kuhano.

Citiraj
Še dobro, da je osebno...: )))

Ja res dobro. Ker mnenje mojega veterinarja je bistveno bolj radikalno.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #114 : 24 September 2010, 13:17:20
Nekateri psi so tudi izumrli, oz. predniki današnjih psov. Ne govorim ravno o pasmah, lahko pa tudi, a ne takšnih kot so sedanje. Zakaj je torej prišlo do tega? Mogoče bi bilo tudi to smiselno vprašanje tu, hrana je pogosto razlog...

Get the point  :) super. Točno to je to, kar za moje pojme loči volka od psa. Prilagoditev in razvoj v neko pasmo tudi zaradi hrane. In ne nazadnje lahko tudi izumrtje.
Kraški ovčar ni ravno na robu izumrtja zaradi prehrane ampak zaradi uporabnosti, premale priljubljenosti,... pa vendar verjamem da zaradi načina dela, ki ga opravlja in to v kar se je razvil (kot pasma) ni dosegel s surovim ovcam ampak drugo prehrano.
V določenem delu te teme pa je bilo nujno spraševanje osnovnih dejstev (kako veš da je pes sesut npr.). In povdarjanje dejstev z določenih spletnih strani o surovi prehrani.

Ampak še vedno pa od teh uporabnikov nisem dobila odgovora na eno najbolj pogostih mojih vprašanj -> Kaj je tvoja pasma jedla v času nastanka?
Tu se ne gre za postavljanje za svoje stališče. Hranite svoje pse kakor želite, da jim le dajete hrano (''trend'' je morda postal to, da jih vse preveč niti tega ne počne več :-\ )

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #115 : 24 September 2010, 13:20:45
A, ja še to, pristransko, zelo, če bi brala malo bolj nepristransko, bi opazila eno drugo noto cinizma v drugih postih...nič zato.

Upam, da tole ne leti na poste navezane na ''moj cinizem'', ki to ni bil.
Pa verjamem, da se na nobenem forumu ne da prebrat tona pogovora. Vsak ga razume tako kot ga želi prebrati.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #116 : 24 September 2010, 13:23:30
Jaz bi, če bi imela več časa, zagotovo vso hrano za pse pripravljala sama, kuhano in surovo. Najbolj zagotovo veš kaj dobi. Sicer je še vedno vprašanje od kje določene stvari izvirajo, popolnoma pač ne moreš ugotovit, razen, če je lastne pridelave. Isto velja za mojo prehrano, a se ravno tako pogosto prekršim s čim...zakaj pa ne, če paše ;)
Sem mnenja, da psi potrebujejo raznoliko prehrano, čeprav morda v preteklosti niso imeli vedno te možnosti. Sem torej spada meso (večji delež), sadje, zelenjava, nekatere žitarice (zakaj ne), mleko in mlečni izdelki ter razni dodatki, če je potrebno.
Bom poskusila malo raziskat kateri psi in predhodniki so izumrli ter kakšne so domneve zakaj...upam, da bo čas še za to  ;)


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #117 : 24 September 2010, 13:25:42
Tisto na linkih pa bi rado bilo znanstveno, pa niti slučajno ni.

Ali pa je nekdo izgubil point, pa hoče pisat o Canidih specifično in ne o Carnivorih na splošno, ker namreč se najdejo, karnivori ki so vsejedi.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #118 : 24 September 2010, 13:27:38
Inanna, hvala. Me res zanima. Saj sama brskam, ampak kakšna ideja več je pa fajn  :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #119 : 24 September 2010, 13:30:43
Če misliš na pasme - izumrle so tiste, ki jih ljudje niso več rabili in jim niso bile toliko všeč, da bi jih imeli kar tako.
če misliš na vrste - izumrle so tiste, ki se jim je okolje spremenilo, one pa se spremembam niso mogle dovolj hitro prilagoditi. Sem seveda sodi tudi razpoložljiva hrana.

Ah, najdejo se tudi karnivori, ki so striktni vegetarijanci, čeprav jih ni ravno veliko.