Veliki švicarski planšarski pes [Grosser Schweizer Sennenhund,Great Swiss Mountain Dog]

Chantall · 516669

Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Ojla! Ena spomladanska slikica Nube od včeraj :P
Kako kaj uživate v prvih majskih dneh :o


Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Ooo, 9? Čestitke!!! Pa čeprav malo z zamudo a vseeno :)

lp


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Ali kdo pride v Hrušico s švicarjem? ::)

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Apollo: koliko pa je Nuba kaj velika? Kakšna naj bi bila teža švicarjev (tega podatka nisem nikjer zasledila - sem zgolj za plečno)?

Pa še nekaj me zanima: kako je pri švicarjih glede barve razporejenosti? Je določen standard in kakšen je (če je)? Kajti pri berncih je kar strog - za švicarje pa nisem zasledila. Ali pa zgolj premalo poznam pasmo.


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Apollo full lepa fotka.
Jaz sem danes prvič res izdatno prečohala švicarja. Do sedaj sem jih videvala samo na razstavah pa se pri njih nikoli nisem ustavila. Danes ko smo šli na pohod okoli Lj. pa smo srečali od Rožice sestrično z njenim 5 mesečnim švicarjem Timom in moram reči, da je "mali" taka faca in cuker :-* da me je full navdušil.

Lp nina



rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
O, Ninci, a mojo sestrično ste srečali?  ;D Kako ste pa prišli na to, da je moja sestrična? Ja, tamali je res cuker, nabit z energijo, samo čohal bi se, pa tak nagajivček je. Raste pa uh, vsak dan je večji. Gremo večkrat na sprehod, pa se Atos sploh noče z njim igrat. ??? Ne vem, zakaj, a mu je preotročji?

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
O, Ninci, a mojo sestrično ste srečali?  ;D Kako ste pa prišli na to, da je moja sestrična? Ja, tamali je res cuker, nabit z energijo, samo čohal bi se, pa tak nagajivček je. Raste pa uh, vsak dan je večji. Gremo večkrat na sprehod, pa se Atos sploh noče z njim igrat. ??? Ne vem, zakaj, a mu je preotročji?

 ;D Ja jaz sem pač malo firbec in potem od kje je mali, pa kako mu je ime, pa kam hodijo v šolo pa da so prej imeli bernca itd. In na koncu izvemo, da ima enega prijatelčka bernca, ki mu je ime Atos in je lastnica njena sestrična Urša ;D Rumba bi se full igrala z njim, pa se mi je zdelo da se za mladička na tako dolgih nogah full lepo igra. Res me je očaral.

Lp nina



rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Saj se Timi zna lepo igrat, samo Atos ne mara, ko ga vleče za ušesa in dlako ;D

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Scynthe tudi pri švicarjih je standard dokaj strog-imeti morajo tipično razporeditev barv-bela simetrično na gobcu in lisa med očmi, na tačkah (pa ne previsoko) in na koncu repa. Potem mora teči lisa s spodnje strani gobca neprekinjeno do prsi, zaželjena je oblika križa na prsih. Določene so tudi rjave oznake...
Tukajle sem ti skopirala nekaj iz standarda. ::)

SPLOŠNI VIDEZ:
Tribarvni, čvrsta in težka zgradba kosti, mišičast pes. Kljub velikosti in teži, daje videz krepkosti in okretnosti.

MERE:
Višina do pleč: samci od 65 do 72 cm; samice od 60 do 68 cm.

POMEMBNA RAZMERJA:
Telesna dolžina proti višini pleč je 10:9.
Globina prsnega koša proti višini pleč je 1:2
Dolžina lobanje proti dolžini gobca je 1:1
Širina lobanje proti širini gobca je 2:1

GLAVA:
Močna v zvezi s telesom, ampak ne težka.
Psi imajo močnejšo glavo kot psice.

Kranialni del glave:
Je raven in širok. čelna guba, ki se začne na plitvini, postopno preneha proti vrhu glave.

Obrazni del:
Nos: vedno črn. Nosni mostiček raven, brez gube.
Gobec: močan, dolžina večja od globine. Ne sme biti koničast , gledano od spredaj ali iz profila.
Ustnice: komaj določene, tesno prilegane ena ob drugo, črne barve.
Zobje: celotni, močni in običajno škarjastega griza. Odsotnost samo enega predmeljaka (PM1 ali PM2) je sprejemljiva; odsotnost meljaka M3 ni sprejemljiva.
Oči. Mandljeve oblike, srednje velikosti, orehovo ali kostanjevo rjave (svetle oči niso zaželene). Imajo prijazen in prijateljski izraz.
Uhlja: srednje velikosti, trikotne oblike in visoko nastavljena. Položena ob glavi; ko je pes pozoren se dvigneta naprej. Poraščena so z dlako z zunanje in notranje strani.

VRAT:
Je močan in mišičast in razmeroma kratek brez podgrline.

TELO:
Hrbet: Primerno dolg, močan in raven
Ledje: široko in mišičasto
Križ: dolg in širok, položno padajoč proti repu
Prsa: močna široka.Prsni koš je okrogle oblike
Trebuh: se zliva skupaj z boki v skoraj nevidni meji
Rep: precej težak v mirovanju sega do skočnega sklepa, ko je pes pozoren se dvigne nad hrbtno linijo, v hitrem teku lovi z repom ravnotežje, tako da z njim kroži.

OKONčINE:
Sprednje okončine:
Stoja je razmeroma široka in stabilna, gledano od spredaj sta okončini ravni.
Pleča: so dolga, močna, tesno prilegajoča k telesu in močno mišičasta.
Podlaket: krepka, koščena in ravna.
Skočni sklep: čvrst, od spredaj viden v navpični poziciji, od strani viden v skoraj navpični poziciji.

Zadnje okončine:
So ravne, vzporedne in ne preveč vsaksebi, če gledamo od zadaj. Skočni sklep in noge niso obrnjene ne navznoter ne navzven. Zakrnel prst na nogi je treba odstraniti.
Stegno: je precej dolgo, gledano s strani mora s spodnjim stegnom tvoriti topi kot.
Stegna so močno mišičasta.
Skočni sklep: je močan in precej robat
Tace: so močne, obrnjene naravnost naprej z dobro obokanimi prsti in močnimi nohti.

GIBANJE:
Prosto, z lahkim tekom in z dolgimi, izdatnimi koraki. Kadar se giba naprej, se odriva z močnim pogonom zadnjih nog. V diru se udi gibljejo v ravni liniji, pri počasni hoji se telo vijuga v levo in desno, kar je videti elegantno.

KOŽUH:
Sestava kožuha:
Dvojni kožuh iz goste srednje dolge notranje plasti in čvrste, kompaktne zunanje plasti. Notranja plast je temno siva ali črna. Različna zunanja plast je dopustna, če je prisotna spodnja plast.
Barva kožuha:
Glavna barva je črna z rdečkasto rjavimi in belimi znamenji. Rdečkasto rjava znamenja se nahajajo med črnimi in popolnoma belimi lisami. To se kaže na licih, nad očmi, na notranji strani ušes, na obeh straneh srednje strani prsnega koša, na vseh štirih nogah in pod repom. Bela znamenja so na glavi (lisa na čelu) in gobčku, kot neprekinjena črta od goltanca na prsni koš, po nogah in na konici repa. Med belo liso na čelu in rdeče rjavima lisama nad očmi teče črn trak. Dopustna je tudi bela zaplata oziroma bel ovratnik pod vratom.

Drugače pa ima Nuba ene 66-67 cm, in pa nekje okrog 45 kg (pri 11 mesecih). Samci pa dosegajo teže tudi do 60kg.
Tima sem pa videla na razstavi v Vrtojbi! Res zelo luškan švicarček! :P

+1

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Pa še ena slikica :P

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
O, Nuba je pa prava lepotička.  ;) Ali mogoče prideta v Hrušico na razstavo?

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Ja prideva-prvič :o
Sploh ne vem kako jo bom krotila, ker se hoče z vsakim psom igrat :-[

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Jaz sem tudi mislila, da bo Atos ta prvič čisto usekan. Pa je res bil- izven ringa je hotel k vsakemu psu, v ringu pa kot da ni nikogar ;) Ubogal je vse, kar sva se naučila. Tako da kar pogumno, saj bo šlo.

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


swissy

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 2
  • Veliki švicarski planšarski psi
Pozdravljeni vsi ljubitelji (seveda tudi lastniki) nase cudovite pasme!

Jaz sem se tokrat odlocila sodelovati na foto natecaju mojpes.net-a tako, da so tokrat zastopani tudi svicarji:

Svicar med delom, ki ga je opravljal stoletja v svicarskih gorah...

...in svicar med delom, ki ga opravlja dandanes (cas tehnologije, kaj c'mo :D).

Vseeno pa je se tako hudo in ''pasje zivljenje'' lahko kdaj pa kdaj tudi z ''rozicami postlano''. :P

Za ogled slik kliknite na besedilo . :)


Takole, zelela sem vam predstaviti svicarje tudi ''z delovne perspektive'' in upam, da mi je uspelo. :)

Glasovanje za fotke poteka TUKAJ, kjer so napisani tudi napotki.


Vsem zelim lep vecer ;)



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Jaz sem že glasovala-tudi za eno vašo fotko-tisto ko lovite kepe, ker mi je bila najbolj všeč :P

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


~Lunca~

  • Gost
Jaz sem pa glasovala za kar dve vaši. Všeč mi je bila tista, ko ima tavelik švicar malega švicarja na vozu,in pa švicarček ki vozi kosilnico ;D ;D



swissy

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 2
  • Veliki švicarski planšarski psi
~Lunca~ in Apollo me veseli, da so vama vsec - hvala za glasove. ;)

Malce z zamudo: Apollo, vse najboljse tvoji Nubi za 1. roj. dan.

LP



klemen2

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Oila....sicer sem danes prvič tukej pri vas 8), pa bi rad mal prašou glede telih švicarčkou...sedaj imam doma bernko Rino(7 let staro)...ker pa imamo sedaj tako velik vrt, mi že nekaj časa po glavi hodi da bi Rina dobila družbo Velikega švicarja.........ker nikogar ne poznam , ki ga ima bi vas prosil za mal informacij...legla,cena itd...

že v naprej hvala za informacije.....Klemen



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Trenutno so pomoje 3 legla, cena za mladiča je 1000 E (mogoče se da tudi kaj drugače zmenit, čeprav težko verjamem)! Drugače pa imajo ves čas oglase na www.bolha.com
So pa to po karaktrju super psi (sem čisto navdušena)-sicer malo trmasti, vendar zelo učljivi (sploh če imaš kakšno hrenavko v žepu ;)), dobri čuvaji a ne napadalni, prijazni do ljudi, enostavni za nego... Vprašaj če te še kaj zanima...
Swissy Nuba se zahvaljuje za čestitke :P

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Chantall

  • *
    • Prispevkov: 74
    • Točke: 3
Ojla! Po krajšem premoru se spet javljam.
Klemen2: Trenutno so v Slo na voljo ali v pričakovanju 4 legla... kontakte dobiš na kinološki zvezi Slovenije (saj bi ti jih napisala pa nimam časa). Cena je okoli 1000 eur.
Apollo: Nuba je krasna, počohaj jo v mojem imenu, ko bom imela pa več časa bom nalepila kakšno fotko od moje zverine. :)

Lp



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Poglej eno izmed legel imajo tule   http://www.velikisvicar.soncek.net :P ; Je pa še eno, mislim da v Mengšu: REZERVACIJE SPREJEMAMO NA TEL.ŠT.031 210 146 STANE ALI NUŠA 041 392 544 ( PO 16 URI ). Obe psici sta kotili na isti dan ::)
Lp

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


klemen2

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Najlepša hvala za informacije...Mengeš mi je zelo blizu in se bom kar oglasil pri teh ki imajo leglo in še malo povprašal......L.P. 8)



swissy

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 2
  • Veliki švicarski planšarski psi
Zivijo!

http://www.mojpes.net/forum/index.php/topic,7689.0.html
Fotka nasega 'delavca' je dobila 34 glasov uporabnikov in tako pristala na 2. mestu po izboru uporabnikov.
Fotka, ki je bila vsec tebi Apollo, je pa dobila 20 glasov ;).

Hvala vsem, ki ste glasovali za nasega nepogresljivega 'kosilca trave'!


klemen2:
svetujem ti, da svicarja ne kupujes ''na hitro'', ampak si lepo vzames cas, pogledas vec legel, pozoren bodi na to kaksni so vzreditelji, dobro se pozanimaj katerim boleznim je pasma podvrzena, preberi opise pasme (tudi na tujih spletnih straneh), spoznaj nekaj predstavnikov pasme,...

Ce zelis vedeti na kaj moras paziti, ko kupujes svicarja, mi lahko posljes mail (najdes ga v mojem profilu).

Lp :)



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Klemen2 tudi jaz ti svetujem da si prej pogledaš več legel... Drugače pa je tudi tisto drugo leglo blizu-čisto pri Kamniku! ::)
Je pa najbolje da se pogovoriš z različnimi vzreditelji, ker boš tako izvedel največ (vendar se zavedaj da vzreditelj navadno o sebi govori le dobro in ne prizna določenih napak-ga bo pa drugi "pošimfal" ;D, poglej kako je poskrbljeno za mladiče, kakšna je socializacija z drugimi živalmi-predvsem mačke ;),...). Pazi pa predvsem na ramenske sklepe, ker se pogosto tu pojavljajo odkruški!!, poglej oceno kolkov staršev (se mi zdi da se tudi kvaliteta kolkov pri švicarjih v Sloveniji slabša-bodi pozoren na to, ker se lahko vzreja po pravilniku tudi pse z D oceno!, kar zame ni sprejemljivo >:(), alergije staršev, epilepsija...

Škoda swissy, meni je bila ta fotka bolj všeč ker je naravna, ni naštimana in prikaže švicarja v vsej njegovi moči...  Lp

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Ja prideva-prvič :o
Sploh ne vem kako jo bom krotila, ker se hoče z vsakim psom igrat :-[

Kako je bilo na razstavi? Se je Nuba lepo obnašala? ;)

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Ja se je... Pomoje ji je bilo tolk vroče da se ji ni dal za drugimi psi skakat in je bla čisto pridna :P
Drugače pa je dobila 4, ker...še ni dokončno razvita... Res super kritika >:(, mi ni jasno kako naj bo pri 1 letu dokončno razvita... No what ever... Sej drugače pa je dobila dobro oceno (dobro razvita glava, oprsje, močan hrbet, tipično gibanje...) Sva se že prijavili na Portorož! Ali kdo od švicarčkov še pride...
Če pa bo Zidar še kdaj sodil pa bova tudi midve močno premislili če prideva (sedaj mi je jasno zakaj vas je šlo tako malo na razstavo in ste vsi kritizirali sodnika-da sploh ne omenjam njegovega nastopa oz. obnašanja do razstavljavcev) ::)
Rožica ali si ti tudi razstavljala? Kako je bilo...
No lepo pozdravljeni :o

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Ja, tale z vročino bo pomojem kar držalo- je bilo Atosu tudi tako vroče ;D

Tudi midva zagotovo več ne prijaviva k Zidarju, ker mi je bila njegova odločitev totalno mimo. Tudi jaz šele sedaj razumem tiste, ki jim on ni všeč. Drugače pa sem razstavljala, Atos je dobil res lepo oceno: odlično in drugo mesto. :) Sem pa potem še Adisa peljala v ring za BOB.

Tole z nerazvitostjo sem pa že velikokrat slišala: se je inštruktorica v šoli pritoževala, da kako lahko pri 10 mesečnem šnavcerju rečejo, da še nima razvite mišične mase :o Čudno ane? ::)

No, potem se pa vidimo v Portorožu. Saj bo zagotovo spet isti ring ;)

Apollo, mogoče načrtuješ leglo z Nubo?

Lp, Urša

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Je še prekmalu da bi o tem razmišljala... Mogoče, samo moramo počakati še na rezultate kolkov, komolcev,... (ki so v zadnjem času pri švicarjih na žalost vse slabši) ???
U še to... Zidar mi je rekel da ima Nuba zelo dober karakter... Se mi zdi da je bil čisto presenečen ker mu je tako lepo pokazala zobe in se pustila "prešlatat"... Sam ne vem kako mi lahk po 3 min govori o njenem karakterju :-[ No sej drgač je pa res super :P :P
Rožica za Portorož se moramo pa potem zmenit da se spoznamo...  Lp

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Je še prekmalu da bi o tem razmišljala... Mogoče, samo moramo počakati še na rezultate kolkov, komolcev,... (ki so v zadnjem času pri švicarjih na žalost vse slabši) ???
U še to... Zidar mi je rekel da ima Nuba zelo dober karakter... Se mi zdi da je bil čisto presenečen ker mu je tako lepo pokazala zobe in se pustila "prešlatat"... Sam ne vem kako mi lahk po 3 min govori o njenem karakterju :-[ No sej drgač je pa res super :P :P
Rožica za Portorož se moramo pa potem zmenit da se spoznamo... Lp

Ja, res se moramo spoznat. ;)

Ja, tale s karakterjem je huda. Jaz sem pa Atosa postavila in sem mu rekla TOJ- to je ukaz, da pač stoji kot ga naštimam. On me pa vpraša, če je kuža žleht, ker sem rekla fuj ::) No, kakorkoli, pri meni tokrat karakter ni bil omenjen. ;) Je bil pa omenjen prejšnijč- pravtako po treh minutah napiše dober karakter. :o

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Mene je pa vprašal če mislim psico kar med razstavo nafutrat... Ker sem ji ene trikrat dala en majhen košček hrenovke (vsega skupaj sem imela v žepu približno tretjino hrenovke pa še od tega mi je pol ostalo...), da je pač lepše stala... Je rekel da s tem pse samo dekoncetriramo :-[

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si