Psihične težave pri mačkah

Felina · 20109

Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
: 08 Oktober 2010, 15:16:46
Sumim, da imata naša mačkona psihične težave.

Eden vsakih toliko polula kakšno površino, ki temu ni namenjena, najraje kavče, mehke predele, dekice itd. Fizično z njim ni nič narobe, potrdilo veterinarja, torej sklepam, da je v naši družinici nekaj narobe, kar bi lahko vplivalo na njiju. Sta dva mačja brata, noben ne terorizira drugega, na razpolago imata 3 mačja stranišča s peskom, ki ga ne menjavamo (govorim o znamkah  ;)), na mirnih in osamljenih lokacijah stanovanja.

Drugi maček ima probleme z žretjem stvari, ki enostavno niso za jest. Kabli od mobitela, steklo, plastiko, bebi palčke itd. Tudi pri hrani ni izbirčen, požre praktično vse od surovih špagetov do kostanjev.

Problem je, ker cele dneve samo skrivamo stvari, razmišljamo kaj je jedljivo, kaj je za polulat in kaj kam skriti, ker tudi vdori jima niso tuji. Psi občasno nimajo ležišč, ker jih polula. Zraven naju dveh s fantom živijo še trije psi, ki so popolnoma neproblematični, lepo vzgojeni in brez motenj. Mački živijo z nami, spijo z nami in sodelujejo v vsem dogajanju, tako da niso neki drugorazredni, zatirani osebki. S psi se lepo razumejo, ob prihodu psov iz sprehoda se vedno ovohajo, si ližejo gobčke in uhlje. Vedno ju tudi vzamemo zraven na počitnice ali ko gremo na vikend. Resnično ju imamo radi, ampak to ni dovolj.

Zato me na tem mestu zanima, kaj je narobe z našimi mački? Je to odraz dolgega časa? Kako jima naj popestrim življenje? Živita samo v hiši in tudi do igre jima ni preveč (jima kupujemo in izdelujemo igrače in ni interesa), cele dneve spita, se prekladata iz enega prostora na drugega, nekaj malega se polovita in nekaj časa preživita pred vhodnimi vrati, na balkonih itd in mijavkata, da bi šla ven (bili so tudi skoki iz hiše, ki so se končali z zlomljeno medenico in krvavim urinom, sedaj ne skačeta več). Naj povem, da nikoli nista bila zunaj, stara sta dve leti in še vedno tako močna želja. Živimo ob cesti in spuščanje ne pride v poštev, ker bo to smrtna obsodba.

Razmišljamo, da bi ogradili dvorišče, z ograjo, ki zadrži mačke znotraj. Kaj to sploh obstaja ali bi morali dvorišče spremeniti v kletko? Ker to ne pride v poštev.

Kdor ima malo več znanja o mačji psihi in je mogoče kdaj v preteklosti reševal podobne probleme, prosim,  da mi predlaga, kaj naj naredimo.  Psom znam nudit vse, vem kako jih zaposliti in zadovoljiti nagone, pri mačkih sem očitno izgubljena. Šla sem že tako daleč, da sem jima nosla domov čričke, da bi se malo zabavala, pa ni bilo interesa, so potem čričke polovili psi in jaz :-[

Hvaležna bom vsake pomoči.
Lp,
Tina

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #1 : 08 Oktober 2010, 18:01:28
ali sta kastrirana? Mislim, da je v zadnji reviji Moj pes lep članek o markiranju muc, kljub kastraciji ali sterilizaciji.



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #2 : 08 Oktober 2010, 19:17:41
Ja, kastrirana sta, ampak en lula (ok, pa da markiranje še prebolim, ker tudi moj kastriran pes markira,ampak pri mačaku je to bolj podobno lulanju kot markiranju, ker rata ogromna luža!!!!), čeprav markiral je na morju, ko je bil na novem ozemlju, ampak takrat je malo pošprical in to je to. Doma ga ne zalotim špricat, ampak lulat kot krava!!!!, drugi ne lula, drugi se nažira nejedljivih stvari, tak kronično. V dreku najdem kable od mobitela, plastiko, vrečke, pisane papirčke, palčke za čiščenje ušeš, matice, zadnjič se je panično nažiral koščkov stekla, ko sem razbila kozarec in je nekam odletelo in nisem našla, je pa našel on in hvala bogu njega jaz ob dejanju... To za mačke ni ravno najbolj normalna stvar, vsaj kar se moje predstave o mačkah tiče, ki bi naj veljale za izbirčnice, če imajo polno rit vsega, tako kot naša.  >:( Je bil kak članek kje o tem?
Celotno njuno vedenje mi ne štima, pa konec.

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


roy2

  • *
    • Prispevkov: 426
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 08 Oktober 2010, 20:56:27
Dobrodošla v klubu  :(
Jaz imam sicer trenutno mir, zdaj dela štalo samo mamin maček, ki lula po hiši.
Smo imeli konstantno poscan kavč, vse tepihe, steklokeramike, pasje postelje,....
Prvi maček, ki je lulal na kavč je bil bolan; FeLV pozitiven. Razlogov za lulanje nisem iskala drugje.
Je potrebno najprej pri vetu izključiti kakšen uroinfekt, potem študiraš naprej.
Smo imeli samičko/začasnico doma in smo jo imeli tako radi,da smo se odločili,da jo obdržimo. Odlično se je razumela z mojimi tremi mački, psa pa je oboževala.
In nekega dne je začela lulat na tepih v dnevni, na balkon,.....mi ni bilo jasno, kaj se z njo dogaja (uroinfekta ni bilo).
Potem sem dobila nasvet naj muco raje oddam v dom, kjer bo edinka. In je šla. Čez čas je dobila tudi mačjo družbo (samičko). O lulanju pa v novem domu ne duha ne sluha.

Muca lahko moti kakšna čisto banalna zadeva, nova svetilka, nov tepih,....
Ali pa ga/ju po novem psi nervirajo, pa tega ne pokaže/ta,.....

Poskusi s feliwayem, mačjo meto,....



Fitzgerald

  • *
    • Prispevkov: 331
    • Točke: 1
Odgovori #4 : 08 Oktober 2010, 22:42:24
Obstaja prav izraz za mačke, ki jedo nejedljive stvari, pa se zdaj ne zabioga spomnim, kako. Sem pa nekaj o tem celo brala na netu, ker je moj prejšnji maček bil tud dost podoben tvojemu; je veselo jedel volno/nitke iz tepiha pa še kaj drugega, kar je našel po tleh in ni bilo pravočasno umaknjeno  :-\ Saj zdaj ima pa neko kronično vnetje želodca pa je na Ranitalu ipd.

Pokliči Knezovo na 300 kosmatih pa naj ti malo svetuje, jaz kot laik bi ti svetovala mačje feromone, ki preprečujejo tesnobo in ustvarjajo prijetno domače vzdušje. Sam vedi, da rezultati niso vidni takoj, ampak šele po nekaj tednih uporabe (ko se nabere določena koncetracija tega v zraku).



Fitzgerald

  • *
    • Prispevkov: 331
    • Točke: 1
Odgovori #5 : 08 Oktober 2010, 22:44:50
Ok, našla  :)

Izraz je PICA. Kako neprimerno, če mene uprašaš.  ::)

http://www.fabcats.org/owners/feeding/behaviour.html

pa tule

http://www.messybeast.com/pica.htm

Upam, da sem te malo potolažila.



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #6 : 19 Oktober 2010, 10:12:45
ja, isti izraz je tudi za ljudi.

Mah, ta članek me sploh ni potolažil, samo potrdil mi je, da boga reveža sploh nimata zadovoljenih osnovnih potreb....res ne vem kaj naj. A pozna kdo kakšnega mačjega vedenjskega strokovnjaka, da mi poda kakšne ideje za namontirat igrače po bajti, ki bi jih dejansko zanimale?

Danes je bil spet raztur po bajti, vse polulano, spet bom prala naslednja dva dni, sama sem že čist obupana (mačji Wc-ji so bili očiščeni, peska dovolj), nič se ni dogodilo  nenavadnega, stresnega. Ne vem, polula se pač samo zato, da se. Noro ju imam rada, ampak na trenutke sem na robu besa, ker dobesedno živimo samo zanju in za naš dobrorbit, da nimamo vse poscano ali prežvekano.  :(

Kot sem že omenila, fizičnih vzrokov za lulanje ni, po pregledih pri veterinarju.

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #7 : 19 Oktober 2010, 13:58:22
Od naši petih muc občasno ena (ne vem katera, ker je nisem še nikoli zalotila) počne neumnosti. polula se po kuhinjskem pultu, po stojalu za nože  ???, pomarkira razne dele pohištva, celo v omarico, ki ima vratca na rešetke, tako da zalije posodo,... Sumim dve, ena ima občasno težave z mehurjem (FLUTD), njej vse oprostim. Druga je preveč prebrisana, je sicer zdrava sterilizirana samica, ampak ima občasne fleše. Na kraju ne najdem niti ene dlake, da bi jo lahko obtožila.
Zaenkrat imam mir in sicer tako, da sem na pult na "njeno"mesto dala papirnato brisačo  :-\, stojalo za nože umaknila, kjer sem lahko, pa sem polila s tabascom  >:D. V spodnjem prostoru sem dala škatlico s peskom, ki jo redno čistim (čeprav hodijo na stranišče ven).
Morda pa sta muca eden drugemu konkurenca in stres, ni rečeno, da so kirivi psi.



roy2

  • *
    • Prispevkov: 426
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 19 Oktober 2010, 14:06:35
Za maminega poscanca sem pravkar naročila Dorwestove tablete čeladnica in baldrijan ter Feliway. Upam,da bo vsaj malo pomagalo.





Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #9 : 19 Oktober 2010, 15:21:35
roy2...poročaj o uspehih, prosim, vsaj upam, da bodo uspehi

KARMEN...Pa vaši vsi muci so tudi zunaj? Ker mi že razmišljamo, da bi jima vseeno omogočili izhod, da je dolgčas kriv, al ne vem več. No, on se polula samo na mehke zadeve. Ne zdita pa se mi ravno tekmeca, no hrano si vedno kradeta, ampak vedno spita skupaj, hodita po hiši skupaj, se med seboj igrata, umivata, v bistvu sta kar naprej skupaj, jima pravimo, da sta zrcalna :) Tudi, ko gre en na pesek, drugi ne teži in ne straži WC-jev.

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #10 : 19 Oktober 2010, 15:30:09
Uf, poznam tole :( Nam je Miško lulal non stop pred kastracijo, po kastraciji pa je prenehal za ene 6 mesecev. Sedaj se občasno (1x na mesec) polula- zmeraj deke, oblačila, ležišče... Mehko pač. Razloga ne vem. WCji so redno sščiščeni. Bleki ne lula - hvalabogu. Sta izključno notranja zaradi bližine ceste, ves čas pa silita ven (odkar jima je enkrat po nesreči uspelo prit na "svobodo").

Tako, da če kdo kaj pogrunta, se priporočam! :)

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #11 : 19 Oktober 2010, 17:19:38
Moji muci so notranji in zunanji, ker ne živimo blizu ceste. Imajo nihajna vratca, skozi katera prosto vstopajo in izstopajo.



Amali

  • *
    • Prispevkov: 59
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 19 Oktober 2010, 18:56:18
Uf, imam podobne težave z enim od dveh mačkov. Najboljše pa je, ko greš ponoči po temi na wc in stopiš v njegovo lužico  :-\



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 20 Oktober 2010, 00:38:33
Jaz bi glede lulanja tudi svetovala feliway, glede kablov pa, da jih zaščitiš. Imam tudi jaz eno tako in ni pomagalo prav nič drugega, saj me je 2x streslo, 3x sem pa imela poplavo, ker je zgrizla cevi od bojlerja...


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #14 : 20 Oktober 2010, 14:08:16
Mah, kabli so zaščiteni (razen pri polnjenju mobitela se zgodi, da mu kdaj po naši napaki uspe prit do kabla, ker tega ima najraje  >:() , problem je, ker včasih ne uspemo zaščitit vse predmete, ki niso za jest....v bistvu ne premoremo toliko domišljije kot maček glede tega kaj je jedljivo in kaj ne  ::)

Ima kdo konkretne izkušnje s tem feliwayem? 

Še vedno iščem nekoga, ki bi mi lahko svetoval kako popestriti življenje notranjim mačkonom (ki do igre ne kažejo ravno nekega interesa), da jim zadovoljim osnovne nagone.

Aja, pa še to, ali kdo ve, na kakšen način naj ogradimo dvorišče, da zagotovo ne bodo prišli preko ograje? Se dobi kakšna posebna ograja, jo naj nagnemo proti notranjosti dvorišča, koliko naj bo visoka? V prihodnosti imamo namen prenavljat in bi radi to naredili, da jima omogočimo izpust na dvorišče.

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0

Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #16 : 20 Oktober 2010, 14:51:04
Hude zadeve  :o sploh ta save garden varianta mi je všeč...ker ne bi rada imela kletke na dvorišču :)  zaj pa grem v podorbno proučevanje kam muce zmorejo vtaknit tačke in kam ne, da se oprimejo  :)

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #17 : 22 November 2010, 12:48:57
Tisti, ki ste sprobali spraj feliway...ali deluje? Mi smo sedaj imeli spet udarno noč in je spet vse polulano, ker pa sem že pred časom prebrala, da ta stvar deluje na za nas premali površini in preden jih pokupimo cel kup me zanima, če ste s tem zmanjšali oziroma odpravili težave, saj en komplet feliwaya ni tako poceni, sploh pa ni poceni, če rabiš tri  :-\ .

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


Fitzgerald

  • *
    • Prispevkov: 331
    • Točke: 1
Odgovori #18 : 25 November 2010, 11:42:33
@Felina: kontaktiraj Vanjo Knez pri 300 Kosmatih. Kolikor vem, je ona edina mačja behavioristka, no, vsaj jaz smao njo poznam in je res ok.

Moja sestra uporablja Feliway (za elektriko in razpršilec) pa ni ne vem kako zadovoljna. Ima 2 mačka: starejša ima 10 let in je neS in se obupno liže po tacah in repu, taka mala prestrašenka je, njen "fant" pa je 8-letni K in je čist ok. Se mata rada, kdaj se tud poigrata, večinoma pa spita skupaj.

Čeprav moram, rečt, da se ji zadnje čase dlaka popravlja, bolj svetleča in ni več tako scufana, pri tej samički. Je pa res, da sta oba zdaj na Hillsu z/d ali kaj je že, prot alergiji, on je tudi shujšal, ker je bil prej predebel.

Morda pomaga Feliway, ampak šele čez čas. Sam ni mi logično, kako se v 3 tednih nabere zadostna koncentracija mačjih feromonov, če pa se dnevno zrači???



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #19 : 30 November 2011, 12:11:24
Zanima me, če ima kdo tukaj izkušnje z antidepresivi za mačke, na koga se naj obrnem, koliko je to učinkovito?

Mi se še vedno ukvarjamo z lulanjem na vse. Sedaj imata že popolnoma omejeno gibanje v stanovanju, dejansko ne smeta več biti nikjer, kjer je kaj oblazinjeno. Žal.

Dala sem celo premoženje za feliway, ki jima ni nič koristilo. Polulata se vsakič, ko jima kaj ne ustreza, to pa je....določeni ljudje, moj nahrbtnik iz pasjih treningov itd. Sedaj je tako, da podredit svojega življenja ne mislim dvema mačkoma. Imam pač takšno službo, da na dom prihaja tudi po več strank dnevno in če to njima ne ustreza ni moj problem, ker v bistvu njima ne ustreza popolnoma nič,razen da poščijeta vse kar je možno.

Da sta poscala več 100 evrov vredno tuhno še zapakirano v plastično vrečo, ki sta si jo uspela odpreti, sploh ne bom omenjala, uspelo se jima je poscat na moj trening nahrbtnik, ki je visel na steni, ne smeš pustiti noben copat na tleh, ker ga polulata, zadnjič se je pred mojimi očmi poscal na oblačila, ki sem si jih zjutraj pripravila za oblečt...v glavnem, trenutno sem na robu besnila, ker sem ravnokar odkrila poscan okrasen vzglavnik, na katerem spita. Torej lulata na lastno ležišče. Če je še to normalno, potem pa tudi....

Nimata zdravstvenih težav, vse že pregledano (dano spet celo premoženje), imata 4 mačje WC-je s kristalno čistim peskom, ker smo popolnoma zasužnjeni s tem pucanjem peskov, da bi gospoda imela vse tipi topi....Trenutno je moje razpoloženje in ljubezen do njiju zelo mejna  >:(

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #20 : 30 November 2011, 13:02:34
Meni je pred mesecom dni tako sel laptop v... je v popravilu, ce se ga bo sploh dalo popraviti.
Laminate bom zamenjala s ploscicami...

Ce obstaja kaksna zadeva proti macjemu lulanju povsod... se priporocam tudi jaz. Vseeno pa ne bi mack spuscala ven.


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #21 : 30 November 2011, 13:30:44
Vseeno pa ne bi mack spuscala ven.

Trenunto sem tak jezna, da bi ju najraje zabrisala ven in ju naselila v klet  >:( Zdaj pa se tukaj v naročju dela celega srčkanega, mehkega in ah in sploh nič krivega.  >:(

Sem brala  psihološke članke in nasvete mačjih psihologov (gledala oddaje, se pogovarjala z veterinarji) in vse človeku primerne metode (prebrala tudi takšne, ki jih res ne bi delala), ki so jih naštevali, razen antidepresivov, smo že dali skozi brez uspeha. Aja, pa še to, da bi živeli v svetu brez stresa (kjer ni tujcev, drugih psov, naših psov, mene itd.) pa pač ne gre, že zato, ker denar za njuno hrano in urin off pride na ta način.   >:(


Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #22 : 30 November 2011, 13:41:14
Kaj pa če res ogradiš dvorišče? Če ograjo že imate, potem morate samo preveriti, če so kje kakšne špranje in na vrh ograje dodati mrežo tako kot tu http://www.catsofaustralia.com/images/Fence%20(2).jpg

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


all_

  • *
    • Prispevkov: 414
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 30 November 2011, 13:47:46
A imaš možnost, da bi recimo nekaj časa na dan preživela samo z njima? Se pravi se recimo zaprete v sobo in se ti igraš z njima, ju cartaš, brez da bi vas kdo motil? Mogoče bi jima malo ekstra pozornosti vsak dan koristilo.

Pa če ne marata obiskov, a ni nobene možnosti, da mački v času obiskov pač zapreš v drug prostor? Moje mačke se ponavadi kar same umaknejo, če kdo pride, ker jim pač to ne paše. Če pa vem, da bo na obisku več neznanih ljudi/kakšni delavci/monterji,... jih pa že v osnovi zaprem v spalnico recimo. (V spalnico zato, ker že tako veliko časa tam preživijo, jim je naboljš za spat. Mogoče je to pri vas kakšen drug prostor.)


Jaz sem imela samo z 1 mačko problem z lulanjem, pa še to je lulala samo na mačja ležišča. Zaenkrat to uspešno rešujem z dodatno pozornostjo samo njej, da naju noben ne moti, prav tako se tudi fant ukvarja samo z njo, da sta malo sama, pa vedno jo ful prebožam, ko pridem domov, da ve da sem je res vesela. Čeprav vse cartamo pa se igramo z njimi, tej eni še vedno malo več pozornosti namenim, ker je pač občutljiva in vidim, da rabi to. Druga stvar je pa brisanje sten pokritega wc-ja. Ker jih pesek zapraši in odkar še te obrišem vsak dan, ni problemov.

Probaj z ekstra pozornostjo, da vidita, da sta samo oni/onadva pomembna. Vidim, da si itak vse ostale tehnične stvari že probala, se pravi fermone, pa zdravje...

Jaz ju ne bi ven spuščala dokler ne bi probala, če dodatno ukvarjanje z njima pomaga. V kolikor recimo hočeta samo to, bi bilo spuščanje ven pomoje še bolj hudo.  :-\




miško

  • *
    • Prispevkov: 570
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 30 November 2011, 14:19:20
Moja znanka je imela enake probleme. Je imela samčka, ki ji je lulal povsod. Je rekla da sedežno, postelje, vse kar je bilo iz blaga, potem tudi v kuhinjska korita, ma ni da ni. Muc je bil steriliziran tudi pri cca 5 mesecih. Ni več našla izhoda kot da ga je spustila ven. Je pa res da smo bolj na vasi, ni prometa. Ti pa verjamem da te
raz%$/di, ker jaz tudi najdem presenečenje na postelji vsake 3 dni od mojih najdenčkov :-X, samo tako hudo pa ni.



wayra

  • Gost
Odgovori #25 : 30 November 2011, 15:08:15
Za mačke je najboljša dr.vet. Vanja Knez, ki je trenutno na voljo na kliniki v Trbovljah, vsako sredo in soboto dopoldan, in kot je nekdo napisal, je tudi mačja behavioristka z ogromno znanja in poznavanja mačk, jaz bi se za nasvete obrnila tudi na njo, njihova spetna stran je:
http://http://www.ambulanta-knez.si/
Drugače pa moja siamka Pikica lula na posteljo, v lijak, v lavor... kadar ima težave z mehurjem ali tudi če wc po njenem mnenju ni zadosti spucan.
Na živce ji gre, če ga je npr. ravno pred tem uporabil naš kastriran samček, od začetka sta morala imeti celo vsak svoj wc. Samček je pa priden , nikoli ne lula drugam, no ona je sicer tudi sterilizirana.



Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #26 : 30 November 2011, 15:22:44
Z ograjevanjem tako kot je trenutno ne bi šlo, ker imamo okoli in okoli trto, ki je samo pol metra oddaljena od ograje in visoka 5 metrov. Bom počakala na preselitev ali obnovo, ki jo imamo v planu.

Pa skrbi me, ker sedaj smo še v stari bajti in v bližnji prihodnosti imamo plan ali se preseliti ali obnavljat obstoječo hišo in ko imaš enkrat bolj ali manj novo si sploh ne morem predstavljati kaj se bo takrat zgodilo plus drugačna ureditev in/ali lokacija. Kar groza me je.

Bom poskusila tole s pozornostjo na polno, se bova aktivirala. Bo to nova naloga mojega dragega, tak so baje uradno to njegovi mački  :o

Drugače pa za osamitev ni več sob, ker sta že vse prescala do te mere, da nimata več vstopa, ostane samo hodnik in kuhinja. Aja, lulata tudi v banjo, po pralnem stroju in umivalnike, nižjih omarah, ma, ni da ni. Urin off kupujemo na litre in nam bajta smrdi ne po mačji scalini, ampak urin offu  >:(  In itak imata možnost odstranitve, če to želita, hodnik je zelo velik in sta lahko v popolnem miru tudi ko so obiski v kuhinji. Da sploh ne omenjam štalo, ko smo se vrnili iz morja in sta imela varstvo....wuuuhuuuu!!!!

Sem pa že pozabila ali sem lani bila v stiku z njo ali nekom drugim....mah, bom poklicala še enkrat :)

Problem je, ker mačkov enostavno ne razumem, ne gre mi, slaba mačja mati sem.  :-[ Pri psih je popolnoma druga zgodba.

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


all_

  • *
    • Prispevkov: 414
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 30 November 2011, 18:00:55
Ja, jst res upam, da uredite uspešno vse. :) Ker vem, da mačke kaj polulajo; sicer ne vse, tudi moja pokojna je kdaj kakšno tako izvedla, ampak sem že jaz kaj zasrala. Da bi pa za take scalke (oprosti izrazu) slišala, pa res še ne. Magari pokliči še Vanjo ja, jaz mislim, da bi se moralo rešit. Sicer ciljam na pozornost, pa upam da bo efekt viden.

Naj samo povem, da pri nas ni nehala lulat kar čez noč. Postopoma se je nehalo. Sprva sem nehala vračat oprane posteljice mačkam, da je imela bolj malo opcij, potem sem pa dodajala nazaj, skupaj z izrazitim ljubkovanjem in božanjem,... pa je potem šlo počasi 1 teden brez in tako naprej, pa je nehala. :) Če ti uspe in nehata lulat naokoli samo ne pozabi, da izrazita pozornost mora ostat, če ne bosta spet mislili, da se je nekaj spremenilo in znata spet lulat. Morata bit sigurni, se počutit varne.

Mogoče ti uspe tudi, če ju potem nagradiš z vstopom v kak dnevni prostor, kamor zdaj ne smeta it, pa se tudi tam igraš z njima/ali pa tvoj fant. Pa kakšno novo igračo z meto jima daj, da ju malo zadane. :) Pa sem vidla v enem od prejšnih postov, ko si za igrače spraševala. Kakšna didaktična bi bila fajn, recimo tunelček z žogico, se lahko obe igrata.

Saj bo. :) Mačke niso ravno zahtevne, ne marajo pa sprememb in je dobro, če so wc,hrana in ležišča vedno na istem mestu. Opazijo pa sicer tudi vse kar mi delamo, pa tudi našo energijo čutijo. (No, to niso samo mačke take. :))





Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #28 : 27 December 2011, 10:32:37
Ok, mi smo spet očitno nekaj zaj... Sedaj ne čutim več besa, ampak čisto nemoč.

Mačkoma smo začeli posvečati res lep kos pozornosti, vsak dan smo ju cartali, se igrali z njima, kolikor sta pač želela in sama ponudila, vsak dan sta dobila nek priboljšek, ki ga psi niso, dovolili smo jima vstop z nami v spalnico, da sta del tudi ponoči....no, ni se obrestovalo...danes ponoči me je maček polulal. Zbudila sem se zaradi tople mokrote na mečih v mlakuži...dejansko se je šel polulat name!!!!!!!!!!!!!!! In prvič sem začutila takšno žalostno nemoč.  :'( Razmišljamo kje smo ga spet polomili, nismo imeli obiskov, vsak dan smo se trudili biti do njiju isti, dejansko se je stvar vrtela le okoli njiju in iskreno povedano, stvar postaja že na meji sužnje lastništva.  >:(

Razmišljamo o oddaji k nekomu, da bi lahko bila zunanja in ni ceste v bližini...sem žalostna, nemočna in sedaj grem kupiti nov hektoliter urin offa, da odstranim madež it tuhne, in jogija, podloge iz ovčje volne, moje pižame itd  :( in si pripravit kavč, kjer bom spala naslednjih nekaj noči, da se postelja in vse ostalo izčisti  :-\

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


roy2

  • *
    • Prispevkov: 426
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 27 December 2011, 14:13:48
Joj Felina, kako te razumem.  :'( A na oprsnici si ju že poskusila sprehajati?

Pri nas je zaenkrat mirno, čeprav se počasi pripravljamo na selitev in me je strah kaj bo.
Če bi mi živeli v hiši in bi mi seveda finance dopuščale, bi za mačke uredila nekaj v stilu "zimski vrt". Zastekljeno, s kakšnim koščkom travice, s plezali in praskalniki.