Vpisi v kinološka društva

ninci · 160620

Zala

  • *
    • Prispevkov: 165
    • Točke: 2
  • moj moj:)
Odgovori #30 : 01 Januar 2006, 14:27:46
kakšne vaje pa so to - kaj delate ?

Zala & Ares


search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #31 : 01 Januar 2006, 15:36:23
marker se skrije, vodnik pa s psom išče.



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #32 : 01 Januar 2006, 15:51:53
Mislim, da Zala ne misli, samo na treninge reševanja ampak na splošno kako šolanje poteka.

Najprej se odločiš v kakšno šolanje boš z svojim psom šel. Igralne urice (za popolne mladičke), mala šola ( za večje mladičke), ISP-A osnovno šolanje, ISP B-Bh nadaljevanje in potem se odločiš ali misliš z psom delat še kaj naprej ali je to vse.
Na igralnih uricah je poudarek na odpoklicu in pravilnem igranju ter socializaciji mladiča, v mali šoli se učiš osnovnih vaj sedi, prostor, sem, vse temelji na igri. V tečaju ISP-A vse skupaj poteka že malo bolj zares, sedi, poleg, prostor, čakaj, odpoklic, na koncu te čaka izpit pred sodnikom, ki ga mora pes uspešno opraviti. Potem imaš še ISP B-Bh, kjer je poleg vaj iz ISP-A-ja še vodenje brez povodca, ... tudi tu je na koncu izpit, ki ga moraš uspešno opraviti.
Odločiš pa se lahko za šolanje reševanja (torej iskanje ponesrečencev v ruševinah), sledenja (iskanje pogrešanih po sledi), lavine (iskanje pogrešanih, ki jih je zasul snežni plaz), obrambe, ... in še marsikaj to je le na hitro.

Lp nina



Zala

  • *
    • Prispevkov: 165
    • Točke: 2
  • moj moj:)
Odgovori #33 : 01 Januar 2006, 18:45:54
aha, to je ubistvu tko k mladiča prpelš, da se nauči sedi, prostor... a ta šolanja se vedno nadaljujejo? kaj pa potem ko izpit nardi?

Zala & Ares


Tina

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 5
  • Gomi & Chics
Odgovori #34 : 01 Januar 2006, 19:02:19
Zala, ko narediš s psom izpit iz poslušnosti (A ali B-BH), lahko potem nadaljuješ z reševanjem ponesrečencev, agilityjem, obrambo,... Karkoli ti je pač v veselje. No, to lakhko treniraš istočasno s poslušnosjo. Potem imaš pa tudi na teh področjih izpite oz. tekme.
Primer za reševanje:
Narediš pisne in praktične izpite za vodnika reševalnega psa, potem narediš izpit s psom (lavina, ruševina ali iskanje pogrešanih). Po opravljenem izpitu/izpitih greš na preizkušnjo za npr. ERP- enoto reševalnih psov (regijskega značaja), MERP-mobilno enoto reševalnih psov (za območje cele Slovenije) ali enoto SIP (skupina za iskanje pogrešanih). Lahko greš tudi na kvalifikacije za svetovno prvenstvo. Poleg treninga v društvu so tudi skupne vaje, tabori in še in še   :)

Upam, da sem kaj pomagala... Medve s Chico se počasi že udeležujeva treningov agilityja in reševanja.

lp,
Tina


Zala

  • *
    • Prispevkov: 165
    • Točke: 2
  • moj moj:)
Odgovori #35 : 01 Januar 2006, 19:07:53
ja itak da si pomagala
dobr se sliš...sam kuža mi še manjka

Zala & Ares


bolha

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 25
  • Če jih ne prepričaš, jih zmedi.
Odgovori #36 : 12 Januar 2006, 14:56:57
Kmalu se bojo začeli vpisi v KD za spomladanske tečaje, tako da prve podatke že imam za KD Krim je vpis za lanskoletne tečajnike od 1.2.2006 naprej, za nove tečajnike pa 13.2.2006 naprej, uvodno predavanje je 3.3.2006, prijave pa sprejema Sebastijan na 041/395-008.
Lp


bolha

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 25
  • Če jih ne prepričaš, jih zmedi.
Odgovori #37 : 13 Januar 2006, 12:44:09
Še za KD Barje:
Uvodni razgovori z možnostjo vpisa bojo 20 in 22.februarja ob 18.00 uri na sedežu KS Barje.
Informacije: GSM 031 699 859 Tanja

KD Naklo ima vpis  v ponedeljek 6.3.2006 ob 17.00 na društvenem vadbišču v Naklem!
Inf.:
041/401 885
041/822 532
031/865 821
Lp


IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Odgovori #38 : 23 Januar 2006, 08:50:24
Še za KD Domžale:
-vpis v tečaje bo 7. februarja 2006 od 16 do 18 ure v društvenem domu za Šumberkom.

več na http://www.kd-domzale.com/index_ProgramSolanja2006.htm

LP
Igor


alenka

  • *
    • Prispevkov: 39
    • Točke: 4
Odgovori #39 : 25 Januar 2006, 11:47:26
živjo, Sem iz Kranja, pa me zanima, katero pasjo šolo mi priporočate? Pa še: Ema je stara 6 mescev in pol, tečaji se pričnejo v marcu, ko jih bo imela 8. Je ta starost primerna za v malo šolo, ali "osnovno" šolo? Hvala.



trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #40 : 25 Januar 2006, 21:55:43
Ojla Alenka... najprej dobrodošla na PeSjanarju :D

Iz prve roke ti lahko rečem da NE pojdi v Naklo :D Mislim da bo dosti bolje še boš šla k Reševalcem ki organizirajo tudi tečaje poslušnosti ... za poligon kolikor mi je znano uporabljajo staro strelišče ob Savi ... kontakta pa trenutno nimam... bom poizkusil najti.

Glede izbire šole pa je nekako takole ... pes mora za opravljanje ISP-A (prvi del osnovne šole) dopolniti starost 12 mesecev ... zaključki so nekako konec junija ... tudi če bo že takrat stara eno leto vendar je to tvoj prvi pes oz. še nimaš izkušenj z učenjem ti priporočam da se najprej udeležita male šole, kjer se veliko dela na navezanosti med vodnikom in psom, kar je pomemben faktor pri nadaljnem učenju in življenju z psom.

Lp, Črt



alenka

  • *
    • Prispevkov: 39
    • Točke: 4
Odgovori #41 : 26 Januar 2006, 10:07:37
Ojla, Črt hvala za odgovor in nasvet da ne v Naklo ker ravno tja smo nameravali it, ker je najbljižje. Za to vadbišče reševalcev pa še nisem slišala. Ma ful mi je čudno, da ni KD Kranj, ga bo treba ustanovit  :).

A potem je tko, da je tkorekoč obvezna mala šola pred nadaljnim šolanjem?

Ema bo leto dopolnila 16. 7., kar je prepozno da bi zdej spomladi šla na izpit iz poslušnosti. Verjetno 14 dni ne tolerirajo, a ne?



rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #42 : 26 Januar 2006, 11:16:17
Mala šola ni potrebna za nadaljne šolanje, je pa zelo priporočljiva. Tam se naučiš, kako sploh ravnati s psom, kako ga motivirati za delo, kako se z njim igrati -ga sprostiti- po opravljenem delu. V bistvu se oblikuje posebna vez med vodnikom in psom, vsaj pri meni se je. Kuža se nauči biti pozoren nate takrat, ko ti to od njega zahtevaš. Hkrati je pa tudi dobra priložnost za socializacijo psa, ker se lahko igra (vsaj pri nas je bilo tako) s svojimi vrstniki. Tudi s psi se mora znati igrat- nemalokrat namreč srečam mlade pse (cca 8 mesecev), ki se sploh ne znajo igrati ravno zaradi tega, ker se nikoli niso. Vodniki jih pa še stran vlečejo, ker se začnejo grist- čeprav je to samo igra.
Kakor vem je pa nadaljne šolanje že tisto pravo šolanje. Se pravi ni več igranja s psi in gre že za zaresno delo in vaje (v mali šoli le sedi, prostor, poleg, malo odpoklica). Verjetno je tudi manj posvečeno navezavi stika med psom in vodnikom.

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


alenka

  • *
    • Prispevkov: 39
    • Točke: 4
Odgovori #43 : 26 Januar 2006, 13:16:32
Kar se tiče socializacije, je Ema kar socializiran kuža, saj se skoraj vsak dan igra s kužki na sprehodu. Verjetno pa je 8 mesečni kuža (toliko bo stara ko se pričnejo tečaji) premlad in prenorčav za resno šolanje? Ema je namreč zelo igriva hiperaktivka, kar se seveda spodobi za pol leta starega psička. Zadnje čase pa je začela trmarit, tisto kar sva se naučili naredi ko se njej zljubi, ne pa meni. Upam da je to samo puberteta.



Ivana

  • *
    • Prispevkov: 560
    • Točke: 4
Odgovori #44 : 26 Januar 2006, 17:16:56
KINOLOŠKO DRUŠTVO AGILITY-ILRIJA IN DVAKRATNA SVETOVNA PRVAKINJA V AGILITYJU, S 15 LETI IZKUŠENJ S ŠOLANJEM PSOV PO VSEM SVETU
[/color]

Marca 2006 začenjamo s spomladansko malo šolo za vse, katerih cilj je s pozitivno motivacijo izšolan kuža, ki rad in z veseljem sodeluje s svojim vodnikom.
Program naše male šole je dokaj obsežen, saj tečaj traja 3 mesece, 2x na teden po polno uro, v njej pa se kužki ne naučijo samo osnovnih vaj poslušnosti (sedi, prostor, poleg, odlaganje, odpoklic, osnove prinašanja), ampak predvsem to, da je sodelovati z vodnikom zabavno.
Osnovni cilj naše male šole je pozornost psa na vodnika kljub prisotnosti drugih psov in motečih dejavnikov, razvijanje odnosa med vodnikom in psom prek igre in učenja in razumevanja vodnikov, kako se psi učijo. Naša mala šola pokriva osnove, ki jih mora obvladati vsak kuža v urbanem okolju in gradi temelje za morebitno nadaljnje šolanje. Predvsem pa delamo na izobraževanju vodnikov, naš končni cilj pa so vodniki, ki razumejo zakonitosti šolanja in bodo sposobni v nadaljnih letih skupnega življenja s psom le-tega naučiti vsega, kar si bodo zaželeli in ne le klasičnih vaj poslušnosti. Zato že v mali šoli spodbujamo učenje različnih trikov in s tem spodbujamo mladičkove sposobnosti učenja in vodnikovo spretnost pri šolanju. Več o naših metodah šolanja pa si lahko preberete na www.geocities.com/agilityilirija/zanimivo.html

Uvodni sestanek za malo in osnovno šolo bo predvidoma 9.marca ob 17:00 uri za malo šolo in 19:00 za osnovno šolo v prostorih Zveze športnih društev Ilirija  na Vodnikovi 155 v Ljubljani.

Vse nadaljnje informacije pa : Silvia Trkman 041-547-738 ([email protected]) - nedosegljiva med 3. in 27.2.2006 zaradi seminarjev v ZDA) ali Polona Bonač 041-227-529

Vsi naši tečajniki dobijo brezplačni kliker, z vpisom v naše društvo pa tudi kartico za 10% popust v trgovini Dalmino v Ljubljani.


Lep pozdrav, Ivana


Mushi

  • *
    • Prispevkov: 55
    • Točke: 0
  • Trmasti paćek
Odgovori #45 : 27 Januar 2006, 23:26:18
Kaj pa v Celju ali pa okolici Savinjske doline? Veste za ktero šolo?? :-[



Tina

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 5
  • Gomi & Chics
Odgovori #46 : 09 Februar 2006, 19:47:22
V kinološkem društvu Zagorje potekajo vpisi v tečaje šolanja psov.
Več o tem na spletni strani KDZ

Lp,
Tina


alenka

  • *
    • Prispevkov: 39
    • Točke: 4
Odgovori #47 : 10 Februar 2006, 14:31:58
Ojla Alenka... najprej dobrodošla na PeSjanarju :D

Iz prve roke ti lahko rečem da NE pojdi v Naklo :D Mislim da bo dosti bolje še boš šla k Reševalcem ki organizirajo tudi tečaje poslušnosti ... za poligon kolikor mi je znano uporabljajo staro strelišče ob Savi ... kontakta pa trenutno nimam... bom poizkusil najti.

Glede izbire šole pa je nekako takole ... pes mora za opravljanje ISP-A (prvi del osnovne šole) dopolniti starost 12 mesecev ... zaključki so nekako konec junija ... tudi če bo že takrat stara eno leto vendar je to tvoj prvi pes oz. še nimaš izkušenj z učenjem ti priporočam da se najprej udeležita male šole, kjer se veliko dela na navezanosti med vodnikom in psom, kar je pomemben faktor pri nadaljnem učenju in življenju z psom.

Lp, Črt


No hvala za ta nasvet. "Kranjske reševalce" sem našla, kontaktirala z njimi in Ema gre marca v šolo. Je pa tako, da psi starejši od 5 mesecev, grejo v osnovno šolo. Mala šola je do 5. meseca. Upam da bo učenje uspešno.



trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #48 : 10 Februar 2006, 15:48:17
Ooo alenka... prima da si našla... jaz sem malo spraševal okoli pa nihče ni nič vedel... ne moreš verjeti da ljudje ki so v reševalski sceni ne vedu drug za drugega  :-X :-\

P.s.: si se kaj pozanimala na kakšen način učijo? Mogoče celo že z klikerjem?

Lp, Črt



alenka

  • *
    • Prispevkov: 39
    • Točke: 4
Odgovori #49 : 10 Februar 2006, 16:21:18
Ja, če še koga zanima šolanje psa pri reševalcih v Kranju dobi tu nekaj informacij: http://www.klub-vrpk.si/.

Glede načina šolanja pa vem le to da poteka na pozitivni motivaciji brez prisile. Če poteka s klikerjem, ne vem. So pa imeli kranjski reševalci seminar na temo učenje s klikerjem, konec lanskega leta. Na žalost sem prepozno zvedla.

Črt, zanima pa me, če mogoče veš, če lahko z učenja na hrano in igrače prešaltaš na učenje na kliker.



trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #50 : 10 Februar 2006, 16:41:55
Alenka... seveda  ;D

Klikanje je eden od načinov učenja z pozitivno motivacijo... nekaj malega sem napisal tudi na portalu:
Prispevek o Klikanju

Največji problem je v tem da se vodniki navadimo na klikanje... za psa je to samoumevno :)
Opozarjam pa da je članek malo 'out-of-date' ... ga bom moral malo dopolniti z znanjem ki sem ga pridobil v tem času.
Aja... tudi na forumu poteka debata o klikanju: TukaJ

Če imaš kanček več samodiscipline kot jaz... potem ti je uspeh zagotovljen :D

Lp, Črt



matrox

  • *
    • Prispevkov: 196
    • Točke: 2
Odgovori #51 : 10 Februar 2006, 17:35:50
Mene pa zanima naslednej: zakaj se ne vpisati v pasjo šolo v Naklo? (razlogi) ter če je že kdo kontaktiral klub vodnikov reš. psov Kranj ter jih povprašal koliko časa pri njih traja malo šola za pse? Kolikokrat na teden se dobivajo? Kolikšna je cena?

Na svoji internetni strani imajo namreč zelo skope podatke. :(

Za Naklo vem, da tečaj traja tam nekej od 10 -15 ur. Ter da se dobivajo ob petkih po eno uro. Končna cena pa mislim, da je tam okoli 17.000 sit. Nisem pa 100%



trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #52 : 10 Februar 2006, 18:51:50
Matrox... sledeče je moje osebno mnenje.
Bil sem na uvodnem sestanku KD Naklo in poznam par ljudi ki so tam trenirali ... sklepam samo po teh izkušnjah... sam svojih dveh nisem tam šolal.
Vtis ki sem ga dobil na uvodnem sestanku je bil sledeč: 'če pes noče delati ga pa pač dvakrat okoli gobca pa bo potem delal'  ??? >:( ; tudi ko sem vprašal če je res nujno da je pes na zatezni ovratnici sem dobil odgovor ala 'ja seveda, kako pa boš psa drugače obvladal?'  :-X

Izkušnje ki jih imam pa z vodniki ki so šolali v KD Naklo pa so take da jih dosti psa maha z povodcem po zadnji plati če ne uboga  :-\

Zaradi teh mojih izkušenj vsakomur odsvetujem vpis v KD Naklo... saj verjetno se stvari spreminjajo, vendar počasi (na uvodnem sestanku sem bil namreč lansko leto) ... sem pa od nekoga slišal da ekipa za Agility naj bi bila bolj humana.

Lp, Črt



matrox

  • *
    • Prispevkov: 196
    • Točke: 2
Odgovori #53 : 10 Februar 2006, 19:13:33
Hvala za tako hitro pojasnilo.

Me pa poleg že zgoraj zastavljenih vprašanj v zvezi s šolanjem pri reševalcih v Kranju zanimna še kako izgleda vadbišče na poligonu v Struževem? Je veliko, zagrajeno, je na mirni lokaciji?
Prej mi je to vprašanje ušlo ;



Chantall

  • *
    • Prispevkov: 74
    • Točke: 3
Odgovori #54 : 10 Februar 2006, 19:51:05
Kmalu bodo vpisovali tudi v kinološkem društvu Ljubljana, ča koga zanima  :) :
http://www.kin-drustvo-lj.si/
Šolanje pa je zelo odvisno od inštruktorja. Ne mislt, da so nasilni ali kaj takega, fora je samo v tem, da nekateri uporabljajo kliker (in so pravi poznavalci takega šolanja), drugi pa pač ne.  ;)
Samo lepooo vas prosim, ne it v skupino, ki (če) jo vodi predsednica duštva ga. Taškar...  :-X, vsi ostali inštruktorji so pa zelo OK.

LP



alenka

  • *
    • Prispevkov: 39
    • Točke: 4
Odgovori #55 : 10 Februar 2006, 20:12:51
Jst sem srečala neki ljudi, ki so šolali svoje pse v Naklem, pa baje da ni slaba šola, sem se pa potem pozanimala še za reševalce in zvedla da je dost boljša. Naučiš se kako psa zmotivirat za delo. Na sprehodih srečujem gospodično in njeno psičko, ki reševalsko šolo zelo priporoča.

Kar se tiče cene, je osnovno šolanje 40 000 SIT, možno je plačilo po obrokih (osnovna šola je manj). Obsega pa nekako 20 srečanj, če sem gospo, s katero sem govorila, prav razumela.

Matrox 17 000 SIT v Naklem je mala šola, osnovna je dražja in mislim da tudi nekje okoli 40000 SIT, se nisem niti pozanimala, ker zame z Emo ne pride v poštev, ker je za tja premlada  (za osnovno šolo bi morala imeti 8 al 9 mesecev, pri reševalcih pa jih jemlejo v osnovno šolo že od 5. meseca dalje)

Pa še to, če nimaš časa takrat, ko poreka "pouk", se lahko dogovoriš za individualne ure šolanja, ki so nekoliko dražje.




trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #56 : 10 Februar 2006, 22:54:06
Ojla

Še jaz dopolnim glede poligona.
Poligon je bivše strelišče ki ga je uporabljala Kranjska vojašnica in mislim da tudi policisti. Je zelo velik in popolnoma ograjen z visoko ograjo (upam da jo vzdržujejo) obenem pa tudi cca. 100m oddaljen od prve hiše ... enkrat smo hoteli imeti kranjsko mini srečanje na njem ... pa je bilo nažalost zaklenjeno  :-[
Poligon stoji tik ob Savi... tako se lahko psi v poletnih mesecih tudi namočijo v reki.

Če mi bo čas dopuščal se bom verjetno tudi oglasil na uvodnem sestanku... ker me resnično zanima kako delujejo.

Je pa dejstvo da reševalci ne smejo/mo svojih psov šolati pod prisilo saj bo pes v tem primeru odpovedal ob prvi akciji ... psa je zato potrebno učiti tako da rad opravlja svoje delo, da v njem uživa.

Še ena opazka... na spletni strani reševalcev je vidna slika vodnika in psa, tisti ki vam je klikanje poznano boste prepoznali kvadratno stvarico na prsih vodnika, na rami ima obešeno 'klobaso' ki služi kot motivator za igranje, in če prav vidim ima okoli vratu tudi kong ... par stvari ki so me prijetno presenetile :D

Lp, Črt



*nastya_lony*

  • *
    • Prispevkov: 486
    • Točke: 13
  • uživam pasje življenje...
Odgovori #57 : 10 Februar 2006, 23:06:58
ka kdo ve kdaj potekajo vpisi v kinološkem društvu v Celju? :-[



zvezdica

  • *
    • Prispevkov: 205
    • Točke: 2
  • Kennel Antreyas Angel-BC
Odgovori #58 : 12 Februar 2006, 18:07:00
Jaz sem ena izmed vodij agilitiya v KD Naklo in menim, da inštruktorji v Naklem niso tako slabi. Ker inštruktorji znajo točno ločiti odraslega psa od mladiča. Zato pa je mala šola, tja prihajajo mladi kužki in tako se z njimi tudi ravna. Inštruktor lahko samo pove na kakšen način moraš z kužkom delati, če je kuža trmast moraš imeti drugačen pristop, do njega, kot, do kužka, ki je ubogljiv že po naravi. Ne verjamem pa da inštruktorji v našem društvu podpirajo prisilno šolanje na zateg z ovratnico. Saj se časi spreminjajo in tudi inštruktorji se menjajo.

Lahko pa kdo pride pogledat na naše treninge agilitiya tam se kužki lahko igrajo med sabo na začetku treninga (seveda tisti ki se hočejo) in na koncu treninga; med samim treningom se pa igrajo z vodnikom ali dobijo hrano za nagrado.

Naši treningi so: v pon. ob 18h vodja Andreja Jakopič, v sred. ob 17h  vodja Sonja Rozman Bizjak, v sob. 0b 10h vodja Darja Pezdirc .

Antreyas Angel - Border Collie
http://www.freewebs.com/anateja


search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #59 : 12 Februar 2006, 18:47:05
Mislim, da so nasveti iz prve roke majboljši.
sicer je pa tako, da vsem vse ne more biti všeč.
Tudi za naše inštruktorje marsikaj govorijo, vendar so zame res odlični. Se mi zdi, da ljudje vse preveč iščejo slabe stvari in ne dobre.
lp, Ines!