Zamrznjena sperma, posredovanje...

heart_alba · 41695

heart_alba

  • *
    • Prispevkov: 150
    • Točke: 0
: 20 Oktober 2010, 11:20:50
Prosila bi za informacijo, če ima že kdo izkušnje s sledečim postopkom: dostava in oploditev samice psa z zamrznjeno spermo.

Kontaktiral me je 1 vzreditelj iz Canade. Imajo samico veliki šnavcer in bi radi parili z našim Heartom.
Vkolikor sem se pozanimala, to izvajajo na Veterinarski fakulteti v Ljubljani, oddelek za reprodukcijo.
Vendar kako in kaj, cena, % uspešnosti, dostava,...

Če bo preveč komplicirano, ne grem v to.



Polona

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 3
Odgovori #1 : 20 Oktober 2010, 11:50:41
Jaz lahko povem samo na približno, ker postopka nismo izpeljali do konca, ampak načeloma se to dela na VF na kliniki za reprodukcijo - dr. Klinc Primož.
Če je pes zdrav in ploden, načeloma ni prevelikih komplikacij - dogovoriš se za pregled (to je še najbolj komplicirano, ker je TEŽKO dobit termin), načeloma enkrat pregledajo kvaliteto sperme, potem pa se, če je s spermo vse ok, dogovoriš še za odvzem oziroma več njih - odvisno od količine. Oni potem poskrbijo za zmrzovanje, spermo pa lahko pri njih tudi hraniš - mislim da so stroški cca 50E letno.
Pri odvzemu je fino če imaš s sabo gonečo psico - odvzem je bistveno lažji, pes praviloma izloči več sperme.
Stroški so po spominu cca 150E, če ne shranjuješ sperme pri njih.
Se pa mora vsak sam pozanimat o veterinarskih zakonih države, v katero spermo pošilja in o tem obvestit dr.Klinca, da spermo pravilno "zapakira", da ni slučajno kakšnih problemov na meji.
Toliko po spominu, upam da se javi še kdo, ki je zadevo že speljal do konca.




martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #2 : 20 Oktober 2010, 12:22:10
To delajo tudi na Kliniki za male živali Lesce, Roman Burja dr.vet.med.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


heart_alba

  • *
    • Prispevkov: 150
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 20 Oktober 2010, 14:26:52
Hvala.

Ja, saj problem bo odvzeti spermo in dobiti gonečo psico.

Bomo videli, se bom pozanimala na VF.

 



rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #4 : 20 Oktober 2010, 14:33:22
Sicer je baje odvisno od psa, ampak pri nas je spermo odvzel brez problema, tudi brez goneče psice. Naj pa bi bila sperma kvalitetnejša, če se jo odvzema z gonečko pred nosom :)

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #5 : 20 Oktober 2010, 14:50:19
Za gonečko povprašaj magari v vašem klubu ali KDju, na forumu....Sigurno se  kakšna najde.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


heart_alba

  • *
    • Prispevkov: 150
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 21 Oktober 2010, 13:35:37
Sedaj imam že več informacij.
Telefonirala sem na VF in govorila z g.Klinc Primožem.
Zadeva je sledeča:

Odvzem sperme in njena zamzrnitev stane 200 eur. Mogoče zadošča že en odvzem, ni pa rečeno. Vsak odvzem stane 200 eur.
Razen tega je potrebno izvesti vse (odvzem krvi,...), to je odvisno od predpisov države, ki bi seme uvozila.
Torej ta vzreditelj bi mi moral posredovati to informacijo.

Ko bi bili vsi papirji tu in bi se prijavili, potem traja cca 14 dni, da prideš na vrsto.
VF bi vse nato pripravili tako kot mora biti po predpisih države uvoznice in ti zadevo predali.
Potem so še pa stroški transporta in vsa organizacija, ki jo moraš sam opraviti.

Podatke sem posredovala vzrediteljici. Vendar se mi zdi komplicirano.
Problem je, da so Heartu že enkrat jemali spermo, vendar na VP Žalec.
Ne vem, mogoče tisti veterinar ni imel izkušenj (1 mlada ženska) .
 Namreč enkrat so z njim želeli pariti iz 1 italjanske psarne, sicer so prišli k nam, vendar je bila psica tako odklonilna, da so oni predlagali umetno oploditev.
Psico so oplodili, ampak se ni prijelo.

Heart pa od takrat dalje postane nervozen, ko vidi veterinarja oz. ko pride tja.

Torej je vse skupaj pod vprašajem.
Razen tega se tudi stroški skočnine povečajo (dodatni stroški).




 



heart_alba

  • *
    • Prispevkov: 150
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 22 Oktober 2010, 13:21:26
Zadeve trenutno potekajo s polno paro.

Vzrediteljica je zainteresirana za Hearta ne glede, ali vzamem mladiča, ali ne.
Torej to je rešeno, bi bilo pa zanimivo, najbrž bo odličen za razstavljanje.
Nadalje sem se pozanimala za transport zamrznjene sperme preko DHL.
V bistvu ni drago, pride cca 100 eur.

Pozanimala sem se glede goneče psice in od 1 znanke, ki ima tudi VŠ, bi naj bila godna čez 1 mesec.
Torej bomo videli.
Če bo SLUČAJNO uspelo, bi me zelo razveselilo.

Na našega Hartija sem pa ponosna in ga imam rada, ali mu uspe, ali pa ne.

njegova fotografija








heart_alba

  • *
    • Prispevkov: 150
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 26 Oktober 2010, 08:55:59
Zadeva je z vzrediteljico v bistvu dogovorjena.

Imam pa prošnjo:

Znanko, ki ima psico VŠ in se bo predvidoma gonila čez 1 mesec, sem prosila, če bi bila pripravljena priti na določen dan na Veterinarsko fakulteto, oddelek za reprodukcijo v Ljubljani. Vendar ker se odvzemi vršijo od ponedeljka do petka od 8. do 9.ure, ona pa je v tem času v službi, je ne bi rada obremenjevala.

Če bi bil kdo pripravljen pomagati v smislu, da ima psico, srednje ali večje velikosti in pričakuje, da se bo pričela v kratkem goniti in bo godna v 2.polovici novembra in priti na VF, reskirati maksimalno 1 uro svojega časa 1 dan oz. če bo potrebno 2dni, v delavniku od 8-9.ure, naj me prosim kontaktira na

mobi: 031-573717.

Če bo uspešno,  se lahko dogovorimo za  nagrado.

LP



EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 16 November 2010, 11:39:41
Mene pa zanima, če ima kdo izkušnje s posredovanjem zmznjene sperme v USA? Je bilo v takšnem primeru parjenje s spermo, ki je prepotovala pol sveta uspešno?

Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #10 : 16 November 2010, 11:50:21
jaz pri pošiljanju ne vidim težav, razen tega, da zagoniš goro denarja če želiš ustrezno pošiljanje :) predvidevam da mora biti pošiljka na suhem ledu in tak transport iz zda (predvidevam da tudi tja) je cena tam okoli 800€ - ok ker gre za manjši vzorec mogoče malo manj kot za cel paket, samo verjetno niso neke blazne razlike. pač moraš poslati tako da veš da je posrednik izobražen in da bo monitor nad tem kaj se z pošiljko dogaja.


EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 16 November 2010, 11:53:58
800€ :o :o sem mislila, da je okorg 200€  :-[ Me ceneje pride, če jo sama nesem tja... Hvala vseeno za info ;)

Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #12 : 16 November 2010, 12:00:53
800€ :o :o sem mislila, da je okorg 200€  :-[ Me ceneje pride, če jo sama nesem tja... Hvala vseeno za info ;)

Saj je - glej zgornje odgovore, ko se je zanimala heart alba. Z DHL-om v Kanado 100€, odvzem 200€. Sicer pa če jo to pripravljen kriti lastnik psice, sploh ni važno >:D :P



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #13 : 16 November 2010, 12:12:03
kako se pa pošilja z DHL? predvidevam da mora biti zamrznjeno to?

Je pa res da tile ki jih jaz omenjam ti dejansko garantirajo kvaliteto storitve in delajo za firme in prevažajo občutljive tovore.

čisto po pravici se mi zdi 100€ zelo nizka cena če gre za transport na suhem ledu....


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #14 : 16 November 2010, 12:16:23
Ninci,mislim,da v takem primeru vedno lastnik plemenke plača vse stroške.Isto je v primeru transporta mladiča pri nakupu,še posebno če je to letaski transport.
Tjaša



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #15 : 16 November 2010, 12:22:33
Ninci,mislim,da v takem primeru vedno lastnik plemenke plača vse stroške.Isto je v primeru transporta mladiča pri nakupu,še posebno če je to letaski transport.
Tjaša

 ;D ;D Ja bi bilo res čudno, če bi si nekdo naredil več stroškov s pošilanjem, jemanjem in zamrzovanjem kot bi bila sploh cena skočnine a ne :D Ampak nikoli ne veš ::)

kako se pa pošilja z DHL? predvidevam da mora biti zamrznjeno to?

Je pa res da tile ki jih jaz omenjam ti dejansko garantirajo kvaliteto storitve in delajo za firme in prevažajo občutljive tovore.

čisto po pravici se mi zdi 100€ zelo nizka cena če gre za transport na suhem ledu....

Najbolje da vprašaš heart albo, ker ima očitno o teh stvareh čisto sveže informacije.  ;)
 



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #16 : 16 November 2010, 12:27:16
no upam da prebira tole in bo videla :) me samo firbec matra res :)

ker če gre za zamrznjeno pomeni to ali suhi led ali termovko z tekočim dušikom - oboje je drago :)  no upam da bo delila z nami kar je ugotovila :)



EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 16 November 2010, 12:29:56
No evo, sveže informacije ;D

vsi imate po svoje prav; Če hočeš pošiljati s suhim ledom moraš biti pravna oseba in z njimi (DHL) skleniti pogodbo. Da je cena 800€ bi moral uporabiti nekje 70kg suhega ledu kar je pa malo veliko za vzorček spreme :D Tako ponavadi pošiljajo kakšne klinike itd...
Večina teh pasjih izločkov se pošilja brez suhega ledu in na primerni temperaturi. Npr. tako so pošiljali že tudi človeško kri, slino... Pošiljko pošljejo v pon ali torek, do tja (USA)  potuje 2 dni in potem je včasih še na carini kakšen dan. Skratka v max 4 dneh je pošiljka na cilju. Cena tega je okoli 64€ in ne rabiš nobene avtorizacije ipd. Skratka niti ni tako komplicirano :)
Glede tega kdo plača se sploh še nisem pogovarjala ampak, če pravite, da lastnik plemenke toliko bolje :P

Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #18 : 16 November 2010, 12:41:12
Kri in sline ni panika pošiljati sploh :) To je čisto drugi rang.

Če pa ti govoriš o spermi, ki je že zamrznjena, se pravi ste naredili odvzem in potem spermo zamrznili, kar je edino logično saj če šteješ da potuje 4 dni potem ne vem če se splača iti na riziko sveže ohlajene sperme ker ne vem kakšna je viabilnost - bi morala to še pogledati.

No v glavnem, če je pa sperma že zamrznjena in da se med transportom odmrzne in še potuje 4 dni se mi pa sploh ne zdi glih ok - ker itak je viabilnost že odmrznjene sperme nanjša, da pa še pustiš 4 dni pa se mi zdi sploh problme.

No tole so samo moji pomisleki ker sem glih nekako recimo iz tega področja, nimam pa konkretnih podatkov niti izkušenj in bi se morala bolj poglobiti. Vsekakor pa se mi zdid a krvi in sline ne moreš metati v isti koš sploh, ker gre za popolnoma ločene zadeve. DNA iz sline in krvi bo ostal pa tudi če pustiš ne vem kak dolgo na sobni temperaturi - predvidevam da se običajno zato pošilja slino in kri (no vsaj mi smo jo zato).
Sperma so pa žive celice ki so zelo občuljive.


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #19 : 16 November 2010, 12:47:38
Zamrznjeno seme je eno,ohlajeno pa drugo.Kolikor vem je tudi postopek osemenitve drugačen.Pri ohlajenem semenu gre za normalno osemenitev,pri zamrznjenem semenu pa v Ameriki uporabljajo osemenitev z kirurškim posegom.Se pravi,da seme ne aplicirajo preko materničnega vratu,temveč preko incizije(kirurškega reza) direktno v maternico.Samo rezultati pa niso glih ravno briljantni.Majhna legla.
Tjaša



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #20 : 16 November 2010, 12:50:31
No saj to pravim, da tukaj če prav berem se cel čas govori o zamrznjeni spermi, zato mi tudi glede transporta ni logično in mi ne gre skupaj.


EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 16 November 2010, 13:02:25
se opravičujem ampak jaz sem mislila, da je zamrznjena in ohlajena sprema eno in isto :-[ :-[ In ker je že naslov takšen sem potem vse zamešala... Torej sem verjetno napisala podatke za ohlajeno spermo? V bistvu mi samo dejstvo, da morajo samico prerezati sploh ni všeč :( Tako, da že iz tega razloga se jaz (osebno) nebi odločila za parjenje z zmrznjeno spremo...
Vsako mnenje in izkušnja je dobrodošla, ker sem čisto nova v tem in mi še veliko stvari ni jasnih ::)

Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #22 : 16 November 2010, 13:51:43
Zamrznjeno seme je eno,ohlajeno pa drugo.Kolikor vem je tudi postopek osemenitve drugačen.Pri ohlajenem semenu gre za normalno osemenitev,pri zamrznjenem semenu pa v Ameriki uporabljajo osemenitev z kirurškim posegom.Se pravi,da seme ne aplicirajo preko materničnega vratu,temveč preko incizije(kirurškega reza) direktno v maternico.Samo rezultati pa niso glih ravno briljantni.Majhna legla.
Tjaša

Ne kirurški poseg sploh ni več potreben niti za zamrznjeno spermo.
Dela se po norveški metodi, že kar nekaj let, po novem pa  tudi s posebnim katetrom in sledljivostjo preko monitorja.
To je mogoče tudi v Sloveniji - če bi koga zanimalo imam vse podatke  nekje, bi morala poiskat.
Za mojo pasmo tudi podatke o izkušnjah kolegic, ki so to naredile chilled in frozen.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 16 November 2010, 13:53:19
Pa še nekaj novih infromacij (do spomladi bom ravno vse zbrala :D)

najbolj sigurno je, da se v Ameriko pošilja zamrznjena sprema AMPAK se ne pošilja v ledu temveč v TEKOČEM DUŠIKU. Tako mi je svetoval odgovorni na reprodukcijski kliniki. Najlažje je, če iz Amerike pošljejo prilagojen kontejner, ki ga na VF potem napolnijo. Pred tem mi je svetoval preventivni odvzem sperme, da se prepričamo, da je naš Energy ploden :D Zmrznjena sperma pa se lahko vstavi v samico skozi trebušno votlino ali pa endoskopsko skozi maternični vrat. Cena preventivnega odvzema sperme je cca 40€, cena odvzema in zamrznitve sperme je cca 200€ in stroški pošiljanja so (po veterinarjevih besedah) nekje med 150-200€...

Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #24 : 16 November 2010, 14:02:15
:) Ja veliko bolj logično je to sedaj :):)

Se strinjam suhi led je -80 stopinj, edino kar je je bolj varen (je samo zamrznjen co2).

medtem ko za transport na dušiku rabiš poseben kontejner, in še ostalo proceduro zraven. je pa to potem -156 stopinj če ne se motim.

edino glede cene pa najbolje preveriti direktno pri podjetju ki ti bo transportiralo - problem je da moraš najti tako ki sprejme nevarne pošiljke (ker tekoč dušik mislim da spada pod to).


manchy

  • *
    • Prispevkov: 329
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 16 November 2010, 16:06:02
Ninci,mislim,da v takem primeru vedno lastnik plemenke plača vse stroške.Isto je v primeru transporta mladiča pri nakupu,še posebno če je to letaski transport.
Tjaša
Malo izven teme:
Če prav razumem bi potem moral lastnik mladička kriti transport do novega lastnika? Kako je s tem ponavadi v praksi?

Bulldogs... And nothing else...


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #26 : 16 November 2010, 16:17:58
V praksi je tako: Hočeš psa? Pol poskrbiš tudi, da varno pride domov in seveda kriješ stroške prevoza.
Ali greš z letalom ali z avtom gor in dol ali pa ti vzreditelj v primernem transporterju psa da na letalo in ga ti dvigneš na končni postaji. Plača seveda kupec, razen če se kako drugače ne zmenite.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #27 : 17 November 2010, 11:18:53
logično da vedno plača kupec, ki kupuje psa :):):)  Pač šteješ ceno psa + 500-600€ potnih stroškov, no tako je bilo pri nas ko smo z Švedske uvažali, sem obakrat šla sama tja in se prepričala da je to to in pripeljala sama psa, pač računaš z takimi stroški če se že greš uvoza iz tako oddaljenih krajev.

Isto mi je logično da lastnik psice plača naskok, v primeru zmrznjene sperme pa pač odvzem in transport tega.


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #28 : 17 November 2010, 11:46:28
manchy,narobe smo se razumele.Novi lastnik mladička krije vse stroške v zvezi z transportom od vzreditelja pa do novega doma.
Ko smo mi prodali mladička v Ameriko,je njegov novi lastnik kril vse stroške letalskega transporta.
Tjaša
martina,še vedno obstajajo tri možnosti :
1.kirurška umetna osemenitev
2.skandinavska tehnika(uporabljajo plastičen/kovinski speculum in kovinski kateter)splošna anastezija je nezaželjena,občasno pa je potrebna pomiritev psice
3.Transcervikalna endoskopska tehnika
Tjaša



manchy

  • *
    • Prispevkov: 329
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 17 November 2010, 12:02:52
Lojze, post sem si čist po svoje razložila... Sej se mi je zdelo malo čudno, da bi lastnik psice imel stroške s transportom mladičev. Do zdaj je samo ena psarna, ki sem jo kontaktirala (iz Ukrajine) rekla, da so stroški transporta všteti v ceno mladiča (in kupnina vrhunskega mladiča niti ni bila visoka)...

Bulldogs... And nothing else...