PETARDE IN ŽIVALI

šnapi · 2033

šnapi

  • *
    • Prispevkov: 84
    • Točke: 0
: 27 December 2009, 19:42:06
Božično novoletni prazniki so tako rekoč pred vrati. Vsako leto se jih iz srca veselim, kajti rada obdarujem svoje najbližje, v veselje mi je okrasiti božično drevo, zelo rada grem v center Ljubljane in uživam ob pogledu na okrašeno mesto. Na žalost pa me vedno in povsod kot senca spremlja misel na pirotehnična sredstva oziroma petarde in rakete. Ob vsakem poku trznem in grozno me je strah poškodb.

Po zakonu je njihova uporaba dovoljena le med obdobjem 26.12. in 2.1., globa za nepravilno uporabo pirotehničnih sredstev pa znaša od 400 do 1.200 evrov.

Poleg tega, da so zelo nevarne, kajti povzročijo lahko resne poškodbe tako uporabniku, kot ljudem okoli njega, mi še nekaj leži na duši. Sprašujem se, kako se morajo počutiti šele živali, če že name uporaba petard tako vpliva. Jaz se zavedam, da ljudje na tak način praznujemo novo leto, ampak živali tega ne vedo.

Sama imam dva notranja mačka, ki sta na toplem in na varnem, torej v zavetju hiše, kjer poki niso tako intenzivni, kot če bi bila zunaj, pa ju vidim, kako zelo prestrašena in zmedena sta. Kako grozno se počutijo prostoživeče mačke, psi na verigah ali v pesjaku ter divje živali? Nihče od nas si verjetno ne more prestavljat njihovega smrtnega strahu, zmedo, stisko.

Vsem lastnikom živali, ki imajo težave zaradi pokov petard, svetujemo da:

* obdobje med 26.12. in 2.1. preživijo doma oziroma svojim ljubljenčkom najdejo ustrezno varstvo,
* žival naj bo notri v varnem oziroma izoliranem prostoru, po možnosti naj bo ta prostor brez oken,
* če žival ob poku pokaže vidne znake strahu, na njeno vedenje ne smemo panično odzvati. Tako ji pokažemo, da se zunaj ne dogaja nič posebnega. Veliko živali posnema vedenje svojih skrbnikov. Če žival začnemo miriti, jo božati in ji posvečati posebno pozornost, ji potrdimo, da reagira prav.
* lahko uporabite sintetične feromone za pomiritev (pasji: D.A.P., mačji: Feliway ipd.)
* uporabe različnih pomirjeval ne priporočamo, ker žival po njihovem zaužitju postane otopela, kar pa ne pomeni, da strah ni več prisoten
* če nič od naštetega ne pomaga, reakcija pa je tako huda, da je žival v šoku, je potrebno poiskati veterinarsko pomoč.


Vsako leto se v tem obdobju znatno poveča število izgubljenih živali v zavetiščih po Sloveniji, kar je lahko tudi posledica nepripravljenosti skrbnikov na panično reakcijo njihovih ljubljenčkov ob pokanju.

Če se je izgubila vaša žival, svetujemo da:
* čim prej obvestite lokalno zavetišče in lokalne veterine,
* v vaši okolici polepite plakate,
* obvestite medije.


Vse uporabnike pirotehničnih sredstev oziroma petard pa prosimo, da pomislite nase in na možne poškodbe, pomislite na ljudi okoli sebe, ki jih lahko poškodujete in pomislite tudi na živali, ki v tem obdobju zaradi pokov doživljajo hudo stisko. Ali so petarde res način za izražanje novoletnega vzdušja? Zame ne, hvala.


Avtorici: Nataša Lokar in Diana Vlahinič
Vir: Društvo za zaščito živali Ljubljana, Petarde in živali


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1 : 28 December 2009, 15:08:30
Citiraj
* uporabe različnih pomirjeval ne priporočamo, ker žival po njihovem zaužitju postane otopela, kar pa ne pomeni, da strah ni več prisoten

Kar tako za vsako malenkost res ne. Če pa je strah res hud in zgoraj našteti blaževi žegni ne zaležejo in gremo k veterinarju, bomo dobili pomirila. In edino humano je, da jih tudi uporabimo. Ne delujejo vsa pomirila na enak način in niso vsa primerna za vsakega psa. Meni je še danes žal, da sem par let odlašala s pomirili pri moji pokojni psici. tako sem dala strahu priložnost, da se je vsako leto dodatno okrepil in se razraščal. Pod pomirili ni bila niti najmanj otopela, niti ni bila zaspana ali lena, samo sekirala se zaradi pokov ni več (stranski učinek: neposlušnost - če se ni sekirala zaradi pokov, se tudi zaradi prepovedi ni, tistih par kritičnih dnevov je pač počela kar jo je bila volja, jemala hrano z mize  in se valjala po postelji). Par let je dobivala pomirila zadnji teden decembra, potem samo še zadnja dva dneva in nazadnje samo še tabletko za silvestrovo za vsak slučaj. Bala se skoraj ni več.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2 : 08 December 2010, 17:15:21
In spet smo tu! Dans sem skoz okno stnovanja nahrulile ene čefurčke s čikom v lapah in nič pameti v možganih, pa s petardami. So seveda skliznili, pa en se je junaka delal s "pištolo iz roke proti meni". Zdaj si bom stekleno embalažo hranla in jo imela pri roki.  >:D

Čim sem jih nahrulila in šla v kuhno o fon in spet pogledla čez okno jih pa ni blo več, poznam jih pa tudi ne. Drugič bom sam poklicala policaje, rajš vidim da plačajo, kot pa da jim js mečem kozarce dol.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #3 : 08 December 2010, 19:36:44
In pol črk mi je ušlo.  ::)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #4 : 09 December 2010, 08:35:54
Citiraj
Zdaj si bom stekleno embalažo hranla in jo imela pri roki.  Evil

Škoda kozarcev >:D...kupi vodne balončke, napolni jih z "smrdljivo tekočino" in ko pridejo.... ti iz balkona narediš "desant na drvar"... :o
pol se boš pa ti smejala, ko bodo vsak dan prali črtaste trenirke ;D

p.s.
Kakšno rdeče vino- postano napol pokvarjeno , ali pa ...voda od solete -rdeče pese.. ali pa kavna usedlina- oprana đezva ;)... ... to zna bit kar problem ven spravit iz kakšne sintetike  >:D

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Panda

  • *
    • Prispevkov: 122
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 10 Januar 2011, 19:40:00
jaz to rešim tko, da grem za praznie z mesta. Izven mest poka manj, tiste pol ure okol polnoči pa preživijo. M a ne vem, mogoče obstaja več pomirjeval, sam jaz sem pri mojmu, ko sem mu enkrat dala pomirjevala opazila, da je bil samo še bolj živčen. Se mi zdi, da je bil zadet, ni vedel kaj se mu dogaja in ga je to samo še bolj plašilo. Jaz se jih bom izogibala, bom pa poskusla kake te baldrianove zadeve, če kaj pomagajo.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #6 : 18 Januar 2011, 18:32:18
Jaz sem iz vasi. Pa en klinc pomaga. Ker so ljudje omejeni in jim je pok zabaven. Letos je blo OGABNO NORO. Ne vem kam se bom dala drugo leto.

Panda-pomirjevala moraš dati PRED živčnostjo. Izjemoma Bachove kapljice-rešilne kapljice in morda še kaj. Ostalo kemijo pa PREDNO se začne soška fronta. Pri nas v hiši zelo dobro delujejo. Ampak čudeža, kot je sprehod med tem, ko sekajo petarde in ognjemete v 20min hoje oddaljenem mestu, ne gre pričakovati.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!