Perujski goli psi

Gost · 80393

Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #120 : 04 Marec 2011, 08:19:29
Fotka je zaradi mene lahko tudi umaknjena, dala sem jo kot primer, kako ponavadi psi izgledajo, ko se jih tretira malo usput.
Boticelli, ker ne gre, ker boš imela polomljenega kitajca.
Tipičen dan s perujcem? Odvisno, kakšne so tvoje obveznosti sicer. Lahko ti opišem svojega. Vstaneš ob 5-ih, se usedeš na motor in jih goniš 1 uro. Pol greš v službo. Pol odvisno al je šola ali karkoli, sicer delaš kaj zanimivega - s psi seveda, vmes spet goniš motor vsaj eno uro. Isto ponoviš zvečer. V tisti zanimivi del spada vzgoja, nega, učenje, kofetkanje ipd.
V bistvu ne vem, zakaj bi sploh radi imeli perujce. Bo potem lažje kaj komentirat.


Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #121 : 04 Marec 2011, 10:45:52
Ja, sem odstranila sliko, ker res ni na mestu. Pes je bil pri meni samo v varstvu in brez dovoljenja njegovih lastnikov, tega psa ni treba omenjat in s prstom kazat nanj  ::) Ce ga ne bi videla pri meni, ga najbrz ne bi nikoli srecala, ker se ga drugace na spletu nikjer ne najde, tako da prosim...

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #122 : 04 Marec 2011, 11:04:03
No, omenjamo ga lahko, a ne, če se že pogovarjamo o pasmi.
Sliko sem pa prilimala zato, ker je iz nje razvidno, kaj nastane, če niso zadovoljene specifične potrebe pri prehrani in gibanju.
Zdej, če se to vsem zdi čist OK, tudi prav. Meni se ne zdi, zato se sploh ne navdušujem pretirano nad preveč perujci v Slo npr.


vesna-skway

  • *
    • Prispevkov: 175
    • Točke: 0
Odgovori #123 : 04 Marec 2011, 11:53:18
... zahtevno .. tudi jaz si težko predstavljam kdo bi bil pripravljen toliko ur vsak na motorju bit da je pes v normalni kondiciji

in psu vsa ljubezen in pozornost lastnikov ne pomaga če niso zadovoljene njegove potrebe ...  :(
je že boljše potem, da si take pasme niti ne omisliš, če nimaš možnosti ga zlaufat dovolj



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #124 : 04 Marec 2011, 12:20:22
To, da se nekdo zaljubi v neko pasmo na prvi pogled in od daleč, še ne pomeni, da bo lahko s predstavnikom te pasme tudi shajal. Sploh če si želi nekaj zahtevnega, prvinskega, še ne povsem "civiliziranega". In še prav posebno, če ne more sprejeti dejstva da je karakter (ok, temperament) skupaj z vsemi nagoni, "energetskim nivojem"... podedovan. In si predstavlja, da je mladiček (skoraj) nepopisan list papirja, iz katerega spreten lastnik (in seveda sebe smatrajo za zelo spretne in sposobne) lahko naredi karkoli si zaželi. Taki lastniki se ponavadi že po par mesecih, ko ljubki mladički malce zrastejo zbudijo v kruto realnost in začno pisariti oglase na temo oddamo zaradi pomanjkanja prostora/časa.
Saj se celo pri že povsem prilagojenih pasmah, kakršni so (ker so bili že ravno omenjeni) samojedi in huskiji, ki so samo nekoliko bolj samostojni in rabijo nekaj več teka kot "običajne" pasme, pa nekoliko drugačen pristop k šolanju in pri huskijih še nekaj dodatne pazljivosti zaradi močnega plenskega nagona (ki ga tipični samojedi nimajo) pojavljajo problemi, ker si ljudje predstavljajo, da bodo, če bodo delali z njimi kot z nemškimi ovčarji iz njih tudi dobili nemške ovčarje.

Perujci definitivno imajo svoj čar, so zelo zanimivi in tudi lepi.  A so zelo zahtevni in tega bi se moral vsak potencialni kupec/posvojitelj zavedati. Jaz s huskijem lahko shajam. S perujcem pa - dvomim.

in ko so že bile omenjene pasje šole: so sicer zelo koristne in v veliko pomoč - če imaš srečo ali pamet, da najdeš tako, kjer znajo kaj pametnega narediti tudi z malo bolj posebnimi psi (že takih, ki bi znali delati s polarci ni ravno na pretek). Niso pa vsemogočne: če lastnik ne zna vzpostaviti dobre povezave s svojim psom in če niti ne zmore zadovoljiti osnovnih potreb tega psa (oboje je pri večini pratipskih pasem posebej težko), potem mu niti najboljša šola ne pomaga.


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #125 : 04 Marec 2011, 12:28:39
No saj točno to je to kar jaz hočem povdariti.... meni so svetovni, ful bi ga imela, ampak šele čez par let, AMPAk če se izkaže da to vseeno ni pes za mene, potem ko bom spoznala nekaj predstavnikov, lastnikov in vzrediteljev, bom videla da ali ne. Tako da to je poanta, eno se je zaljubiti v psa na videz, drugo pa ali je primeren pes za posameznika.

Recimo kitajčka absolutno ne priporočam nobenemu ki ni priprvljen na to, da mu je pes vsako sekundo pod nogami kot senca, ker so skoz zraven. ampak imajo pa tkao fenomenalen in prilagodljiv karakter da so res idealni. Imajo tudi nekaj prvotne trme, pa nikoil neboš dosegel nič na silo ampak po pameti :) isto me je zanimalo kako je z perujci pri tem.

Kar se gibanja tiče - perujc ko ga ima znanka, bom jo prav vprašala koliko se kaj gibajo, vem da je lepotec, je iz edinega slovenskega legla potomec :) samo jaz nikoli nisem dobila občutka da ga gonijo do nezavesti, seveda pa normalno dve uri sprehoda na dan. Mu pa čisto nič ne manjka :)


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #126 : 04 Marec 2011, 12:37:16
Kar se gibanja tiče - perujc ko ga ima znanka, bom jo prav vprašala koliko se kaj gibajo, vem da je lepotec, je iz edinega slovenskega legla potomec :) samo jaz nikoli nisem dobila občutka da ga gonijo do nezavesti, seveda pa normalno dve uri sprehoda na dan. Mu pa čisto nič ne manjka :)

To je potomec teh dveh od Yo ;)

Yo če prav razumem perujca ne bi več želela imet?

Kako je pa z mehiškimi golimi, a so tudi tega ranga po zahtevnosti ali so bolj easy?



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #127 : 04 Marec 2011, 13:05:23
Mehiški mi niso všeč po karakterju. So pač drugačni, bo več vedela Desobediencia povedat  :)

Kar se šol tiče, jaz sem oba vozila k azilašem, ker smo rabili malo pomoči in predvsem ne klasične šole. Za klasično šolanje niso.


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #128 : 04 Marec 2011, 13:07:01
Yo če prav razumem perujca ne bi več želela imet?

Tega v bistvu nisem rekla. Je zadeva malo bolj kompleksna zaradi določenih zadev.


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #129 : 04 Marec 2011, 13:17:09
Ja vem Ninci :):):)

No kakorkoli že, moja želja je spoznati čim več perjcev in tudi mehiških v prihajajočih letih, bol bomo pa videli ali in kaj bomo imeli doma :) Ker po drugi strani so pa kitajci toliko zakon, da se jim nikoli ne mislim odrečti in prekašajo vse perujce in mehičane za moje pojme :) Da nebo kdo narobe razumel, malo za šalo malo za res, vsak od nas ima pač svoje mišljenje :)


inca orchid

  • Gost
Odgovori #130 : 05 Marec 2011, 22:11:51
ja,kar se fizične aktivnosti me je dobi nauču kaj to pomeni :) tako kot je napisala Yo,ustaneš ob 5h,jaz sem namesto motorja aktivirala "stegna" in sva pretekla od polja do btcja,šla na kavico,jaz u službo.takoj po službi na travnik pred blok-lulanje+poslušnost,okoli 20h zvečer pa kolo ali rolerji pa na pouno.in veste kaj sedaj sem skrbnica 2,5kg čivave,ki ima isti dribling (OK pač ne greva zjutri odlaufat 2h,ker se gospodični ne da :),sva pa ravno prišle z enga sprehoda-od zaloga do cityparka,na kavo pa domou-obe čist uničene hehehe no čisto po resnici,jaz sem uničene mala se je še po travniku preganjala s sosedovim staffijem :)
se pa strinjam z Yo (spet) da tudi mene ne pritegnejo popularne pasme iz enega samega razloga-popularnost zavohajo zaslužkarji in potem vemo kašna je zgodba naprej...od pasjih švercarjev do masivnih vzrej...pa nebi o imenih na žalost pa vem za kar precej ljudiki se ukvarjajo s temi neumnostmi.med drugim pozanm tudi punco ki ima kitajca brez rodovnika,psička je fenomenalna,ampak po videzu spominja na obritga,natuperanga jack russla...pa da vam ne povem kok je plačala zanjo,pa kok je zmetala za veterinarja...



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #131 : 06 Marec 2011, 10:16:15
Tvoj razlog ne zdrži. Če si izbiraš popularno pasmo, moraš pač biti bolj previden pori izbiri legla. je pa velika prednost:pri popularnih imaš veliko izbiro in res lahko najdeš točno tisto, kar si želiš. Vsekakor veliko manj tveganja, kot če si izbereš redko pasmo, ki jo poznaš bolj ali manj samo iz slik in pripovedovanja drugih in uvoziš psa, ki ga nisi prej nikoli videla in pojma nimaš ali se bosta sploh ujela ali ne.
je pa res, da psi popularnih pasem niso nakaj tako posebnega, da bi mimoidočim padla čeljust dol ko bi te videli.


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #132 : 06 Marec 2011, 11:11:35
Redka ali popularna pasma - če bodoš lastnik ne naredi domače naloge in kupuje prvo kar mu pride pod roke, se svašta zgodi. Tako da problem so kupci ki kupujejo psa kot da kupi kilo kruha v trgovini. IN potem valda ni čudno da imaš tudi na drugi strani take izkoriščevalske šteparje in vzreditelje, saj imajo več kot dovolj nevednih in ignorantskih strank.

Kitajci so okoli nas, posebno na vzhodu zelo popularni, tako da ni problem najti nerodovniške. Kar me razjezi da je pri nas šteparka iz obale, ki štepa nerodovniške pokveke, dol ji visi za zdravje, pojma nima o ničemer - sem jo osebno poklicala. In kaj lahko naredim proti takim - nič.

Neka pasma ki je pri nas redka ni nujno da je upravičeno redka. Kot sem že 100x napisala, recimo kitajčki so neupravičeno redki ker imajo veliko boljši karakter in so tisočkrat boljši družinksi psi kot pa večina čivav in terierjev, da kakšnik popularnih jack ruslov in ostalih terierjev ki absolutno niso družinski psi za povprečno familijo niti ne omenjam. Ampak sedaj smo spet zašli iz teme :)

Kot rečeno, po mojem moraš tudi osebno spoznati nekaj perujcev in videti kako in kaj, zato se mi zdi na vrat na nos uvoziti psa in drugega konca sveta malo za lase privlečeno... osebno se mi zdi da moraš imeti veliko znanja in točno vedeti kaj hočeš in kaj boš dobil.

A lahko vprašam recimo zakaj bi ti imela perujca? Čisto firbec.


inca orchid

  • Gost
Odgovori #133 : 06 Marec 2011, 11:27:01
ne rabim da ljudem čeljust dol pada,ker več al manj bluzim po poteh kjer srečam zelo malo ali skoraj nič ljudi(rožnik,golovec,šmarna pač zjutraj oziroma pozno zvečer niso obljudeni-da nebo koga pokonc vrgl slučajno hehehe)
.sprehod s psom v moji glavi ni promenada po prešercu...
zakaj bi imela perujca?
1.karakterno mi pasma ustreza
2.vizuelno mi pasma ustreza (kitajci so premajhni,na mehičane pa nism pomisnla)
3.je zelo aktiven pes
4.lahko ga imam
5.imam voljo in čas in denar za velikega aktivnega psa
pa čist brez zamere,ko sem se včlanila v forum sem pričakovala informacije(pozitivne in negativne).ne pa prepričevanje,še enkrat poudarjam da bi psa lahko dobila iz katerekoli države,pa sem zavrnila ponudbe,razen v primeru ko sem izpadla iz rezervacije.
nekaj pojma pač mam o psih,predvsem pa poznam ogromno ljudi,ki imajo ogromno problemov s svojimi psmi in res nimam želje postati ena od njih.



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #134 : 06 Marec 2011, 13:56:35
NO saj se strinjam, tudi jaz sem pričakovala malo več informacij iz prve roke, samo po pravici povedano sem še največ informacij dobila dejansko ko sem psa videla v živo, večkrat in ko dejsnako vidiš psa kako se onaša in reagira ter ko se pogovarjaš z lastnikom o vsakodnevnem živenju. ampak to je samo en predstavnik, in eden nikoli ni merodajen. rabim pa spoznati še iz druge plati pasmo, teh evropskih vzrediteljev :)

In koliko predstavnikov si ti spoznala do sedaj če lahko vprašam?

Kot sem rekla, naši gredo vsepovsod zraven, vožnje z avtom na dolge relacije, poleti morje, živimo v obljudenem kraju, vedno so ljudje okoli, in pes mora biti primeren za tako okolje.

BTW...kdo te pa v karkoli prepričuje? :)


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #135 : 06 Marec 2011, 17:08:33
No, jaz laufala z njimi razen na agilityju nisem, ker ne maram tečt, ne morem tečt )zdravstveni razlogi), še manj lahko pariram perujcu s 60km/h npr.
Če bi ga kdo rad imel in ve, kaj to s sabo prinaša, z veseljem pomagam z nasveti.
Ne jih pa jemat preveč zlahka, resnično vas lepo prosim.


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #136 : 06 Marec 2011, 18:52:09
No saj v tem je finta, da vsaj z moje strani bi me zanimalo kaj točno z tem misliš, ne jih jemati zlahka. Pač ker lahko iz prve roke poveš.
Kot rečeno, bo še en čas preden bom spoznala perujce iz drugih linij, zato je vsaka info dobrodošla od kogarkoli. samo če se pogovarjamo potem bi bilo fajn da tudi kaj konkretnega se pove, da si ostali ki jih nimamo vemo predstavljati.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #137 : 06 Marec 2011, 21:01:36
Da, to si tudi jaz želim. Priznam, da so mi vizuelno všeč goliči,sicer bolj srednji in mali ampak mislim, da samo zato, ker se navdušujem nad vsem kar ni čisto običajno, je po možnosti stigmatizirano in vsem čudno, ogabno, nerazumljivo...Ampak oči in ušesa past ni greh.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


inca orchid

  • Gost
Odgovori #138 : 06 Marec 2011, 21:22:07
previdnost pri nakupu psa se ne omejuje na pasmo.
in nobene ne moreš jemati zlahka-od ogromnih mastifov do pritlikavih psov za naročje-z vsakim maš loh štalo.
tko kot pri katerikoli stvari.če kupuješ BMWja boš tud mal drugač gledu na avto kot če kupuješ 100 let staro kripo za par evrov-OK slaba primerjava ampak saj me razumete kaj hočem povedati.dejansko sem spoznala kar nekaj psov...zato sem bila presenečena nad jedilnikom.pes ki je v ljubljani lani dobil CACIB in BOB je izključno na mešanici briketov in mesa in je fenomenalen.je pa res da je v Franciji malo večja izbira briketirane hrane.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #139 : 07 Marec 2011, 11:10:59
Če bi se odločala za nakup perujca,  bi me recimo zanimalo konkretno koliko km dnevno mora povprečno preteči tipičen perujc (večji) in s kakšno hitrostjo (da bi vedela, ali ga lahko sprehajam peš, s kolesom, ali pa moram kršiti pravila in iti ven z motorjem). Potem bi me zanimalo, kaj je z njegovim plenskim nagonom in koliko je obvladljiv (od tega je odvisno ali je pes lahko kdaj brez povodca ali ne in to s katerimi živalmi lahko živi skupaj v gospodinjstvu). koliko so nagnjeni k pobegom, kako visoko skačejo...da vidim ali imam dovolj varno ograjo ali ne. Zatem bi me zanimalo, v kakšni obliki se kaže nezaupljivost do tujcev, pa to, ali so nagnjeni k paničnim reakcijam in podobno. Ker nisem ravno zelo pri dnarju, bi me zanimale tudi posebnosti pri prehrani, negi kože in prevsem najpogostejši zdravstveni problemi.
potem bi pa šele videla, ali bo želja meso postala ali pa bo ostala slika na steni.

Meni so tudi všeč taki bolj ekstra psi, kanaanski, pa karolinški, pa saarlosovi, pa kakšni volčji hibridi tudi....a samo pri drugih, za pogledat.


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #140 : 07 Marec 2011, 11:39:14
No, na tole je malo lažje odgovorit. Nasplošno namreč lahko pišem romane, pa bo še vedno mnenje, da nisem povedala nič pametnega.

Torej. Moja sta dnevno pretekla vsaj po 20km, raje več. Del tega tako, da sem ju gonila z motorjem, ja.
Plenilski nagon je močan in ja, je potrebno ves čas pazit. Konec koncev tudi na manjše pse npr. Obvladljiv je dovolj, da je lahko tudi brez povodca, seveda je v to treba vložit veliko dela, predvsem pa takrat biti zelo pozoren in vsako stvar videt pred psom ter primerno odreagirat. Moja sta živela z mački, kar je bilo OK, ker sta jih parkrat fejst pokasirala, z glodavci brez nadzora nista bila nikoli. Zunaj bi mačke seveda preganjala in lovila.
S pobegi nisem imela nikoli težav, pomoje bi se znalo zgodit, da ti jo stegne za plenom, ja.
Nezaupljivost do tujcev? Ne marajo, da se jim tuji ljudje približujejo, silijo vanje, jih božajo ipd. Načeloma perujc naj ne bi napadel, ampak opozori z laježem. Moja sta (predvsem samec, samici je bilo za folk bolj kot ne vseeno) čisto lepo obvladala srečevanje z ljudmi - ponavadi sta se neznanim ljudem elegantno umaknila v loku.
V prehrano zgolj na bazi briketov ne verjamem, se ni še nikomur nevemkako krasno obnesla, vsaj kolikor sem jaz videla psov. Zdaj bo spet grdo slišat, ampak una francoska psa nista baš nešto, roko na srce. Osebno sem zaradi tega tudi odklonila parjenje s Supayem, če to kaj pove. Glede na to, da ponavadi sodi sodnik, ki v živo takega psa prvič vidi, se sploh ne čudim ničemur več. Sama sem tako na nekem CACIB-u sodniku razlagala, da ne morem v ring z Gabijinim Xolotom za BOB in komaj dopovedala, da gre za drugo pasmo.
Zdravstvenih težav nimajo. Kar se kože tiče, sem ju mazala s kremo za sončenje, če sem predvidela daljše zadrževanje na močnem soncu. Tuširala sem ju vsaj 1x dnevno, ker se potijo skozi kožo.


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #141 : 07 Marec 2011, 11:47:12
Evo je Lanabela strnila približno to kaj mene zanima ugotoviti preden se odločim perujc da ali ne :)

No mene najbolj to skrbi, kolikor sem do sedaj ugotovila imajo lahko nepredvidljive odzive. res pa je da jih nisem toliko spoznala da bi vedela da to drži ali ne...


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #142 : 07 Marec 2011, 14:05:17
Kakšne nepredvidljive odzive? Nisem nikjer o čem takem pisala, se mi zdi.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #143 : 07 Marec 2011, 14:15:51
Zahtevni, a znosno - če si ga res skrajno močno želiš....meni že tisto dnevno tuširanje nekako ne leži....


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #144 : 07 Marec 2011, 14:23:30
Da nikoli nisi 100% ziher kako bo pes odreagiral - ampak kot rečeno, to je lahko samo za tega psa, ne vem. Vem pa da ima težave z pretirano zaščitniškostjo do svojih ( v tem primeru je bil to drug pes in če je kateri pes samo pokazal zobe je perujc skočil v njega, in to v take pse ki jih je poznal že dolgo časa=. Če je drug pes v igri zarenčal, skoči v njega,...
Se pravi mene zanima koliko so zaščitniški in kakšna je  njihova normalna reakcija če srečajo drugega psa ki zarenči recimo.


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #145 : 07 Marec 2011, 14:36:33
Govoriš o psu. Jaz govorim o pasmi. Zakaj omenjeni pes tako reagira, ne vem, ker ga ne poznam.
Nasplošno pa nepredvidljivih psov (skorajda) ni. Odvisno je le od tega, koliko mi znamo predvidet njihove reakcije.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #146 : 07 Marec 2011, 14:42:46
Ali so med malim, srednjim in velikim karakterne razlike?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #147 : 07 Marec 2011, 14:48:41
Ne.


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #148 : 07 Marec 2011, 16:22:07
Oki bom kje drugje mogče kaj več zvedela, ker očitno tukaj ne postavljam dovolj jasno vprašanj :)

meni je nezanesljivo, če ne vem ali bo pes napadel naslednjič ko sreča drugega psa ali ne. To da pes napade psa ki ga pozna nekaj let, ne vem koliko je tukaj kriva vzgoja koliko kakšen instinkt... spraševala sem pa o tem ali je značilno za pasmo da so ful zaščitniški ali ni značilno.


lottika

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 92
    • Točke: 0
Odgovori #149 : 07 Marec 2011, 16:46:42
vau. najboljš je da greš v Peru in tam vidiš pse. vsak pes je lahko problematičen, če je lastnik tak. mogoče je za kšne mejhne glupe pasme potrebnega več truda. Lahko ti nekdo napiše,da je pes tak in tak sam je od lastnika odvisen kako ga bo vzgojil in če je to pasma,ki zahteva veliko časa in ga nimaš pol je normalno ne boš imel. sama se odloč kok maš časa v življenju in kog si ga pripravljena žrtvovat. ni pa to seveda edina pasma k rabi veliko gobanja.