Vpliv na spol mladiča že pri parjenju

TibiQ · 3878

TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
: 12 Januar 2011, 09:16:38
Pred kratkim sem naletela na nepreverjeno informacijo, da je spol mladičev v leglu odvisen predvsem od obdobja v katerem se psica pari. Če se pari na začetku plodnih dni, je več mladičev enega spola, če proti koncu, pa več drugega. Jasno da sem pozabila katerih je več v katerem obdobju, ampak zanima me ali morda kdo ve ali to sploh drži.

Govora je bilo še o tem, da tudi pri volkovih, če je bilo v neki sezoni več samcev, so se potem volkulje parile prej ali kasneje, tako da so skotile potem več samic.

Ta informacija zna priti zelo prav, če je na trgu več povpraševanja po določenem spolu.

Tisto o hrani in drugih dobrih pogojih in številu mladičev je pa itak že malo bolj znano.






Tisa in Loa

  • *
    • Prispevkov: 466
    • Točke: 5
Odgovori #1 : 12 Januar 2011, 10:17:25
Jaz tole prvič slišim in se mi zdi zelo malo vrjetno. Spol mladičev namreč "določa" samec. Tako da... Kakšno vezo ima njegova proizvodnja določenih vrst semenčec s časom kdaj se bo paril pa nebi vedela....  ;)
Da pa bi samičino telo namerno "pobijalo" semenčeca določenega tipa pa močno dvomim.  :P



Tisa in Loa

  • *
    • Prispevkov: 466
    • Točke: 5
Odgovori #2 : 12 Januar 2011, 10:28:50
P.S.  Edino če je to mišljeno na podlagi tega, da so določeni spermiji (naprimer tisti z X-om) bolj vzdržljivi in če je parjenje bolj na začetku, do takrat ko pride do dejanske oploditve tisti z Y-om že pomrejo in je zato potem v leglu več samičk......To se mi zdi edina nekako "logična" razlaga, nisem pa sigurna da je to sploh dokazano (da so eni bolj vzdržljivi kot drugi)....... Dobro bi bilo vedet ozadja te raziskave in s čem so to utemeljili. ;)



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 12 Januar 2011, 10:38:25
Informacijo sem dobila iz nekega naključnega pogovora, tako da ne bi vedela na čem je osnovana, ravno zato pa sedaj tu preverjam.  ;)

Sem pa dobila iz drugega vira podobno mnenje kot si ga ti navedla;
In sicer velja, da so moške semenčice bolj hitre - torej hitreje pridejo do jajčeca, ampak tudi hitreje odmrejo, medtem ko so ženske semenčice počasnejše, preživijo pa dlje.

Pasje semenčice v primerjavi s človeškimi zelo dolgo živijo (verjetno zaradi posebne pasje združitve, ki omogoči semenčicam, da prodrejo globlje v rodila. Ne verjamem pa, da lahko vplivaš na spol, ker itak v vsakem primeru pariš psico pred ovulacijo. Jajčeca so sposobna oploditve samo 24 ur, medtem ko pa semečice psa lahko preživijo v telesu psice tudi (baje) do 7 dni. Teoretično bi potem moral, če želiš več mladičev moškega spola parit na dan ovulacije, že pa ženske, pa kakšen dan prej - ampak glede na to, da je vse odvisno od pripravljenosti psice, ne vem, če lahko kaj vplivaš na vse skupaj . Eno je teorija, drugo pa praksa.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #4 : 12 Januar 2011, 11:35:55
Ni odvisen predvsem od tega, nekaj vpliva pa ima.


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #5 : 12 Januar 2011, 13:14:22
Po mojih izkušnjah pa drži.Tudi kolega,ki je dolgoleten vzreditelj in ima že veliko legel za sabo pravi,da drži.Če psico pariš v začetku L vrha imaš veliko več možnosti,da bo v leglu več samičk,če paritev loviš za rep je v leglu več samcev.Pri meni se je to zgodilo.V enem leglu,kjer smo samico parili na koncu njene gonitve je bilo od devetih mladičev 6 samcev in samo tri samičke.Drugo psico sem parila na začetku vrha gonitve in dobila več samic kot samcev.Poleg tega je logično-vsaj zame,če pariš proti koncu gonitve,moške(xy) semenčice so veliko bolj hitre in tako še "ujamejo" jajčeca preden le ta propadejo.Ženske(xx) pa so nekoliko počasnejše,vendar bolj dolgožive.
Tjaša



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #6 : 12 Januar 2011, 13:34:22
Mimogrede to kar opisujete velja tudi pri ljudeh ;)



Tisa in Loa

  • *
    • Prispevkov: 466
    • Točke: 5
Odgovori #7 : 12 Januar 2011, 13:52:29
Poleg tega je logično-vsaj zame,če pariš proti koncu gonitve,moške(xy) semenčice so veliko bolj hitre in tako še "ujamejo" jajčeca preden le ta propadejo.Ženske(xx) pa so nekoliko počasnejše,vendar bolj dolgožive.
Tjaša
Btw: Spolne celice imajo samo eno garnituro kromosomov. Se pravi samec producira "ženske" (1 sam X) in "moške" (le Y) semenčice.  :P  ;D



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 12 Januar 2011, 14:02:02
Hmm.. bi bilo mogoče zanimivo slišat kdaj so parili Fitko od Deteljice, ker so imeli same samčke  ??? ;D

Tole sem pa slučajno našla, ko sem brskala za odgovori.. pa sicer ni odgovor na to temo, a je tudi zanimivo  ;)
http://www.lowchensaustralia.com/breeding/maternalgs.htm



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #9 : 12 Januar 2011, 16:03:44
Mi smo imeli leglo 9 samčkov in nič samic in enkrat 6 samcev in eno samico pa nismo parili prav na začetku ali na koncu - ampak samo po občutku ker hormonov nismo merili. Je pa res, da je bilo razmerje med spoloma takrat, ko smo parili dvakrat vedno vsaj približno pol pol, čeprav skupno število mladičev ni bilo večje. Tudi pri leglu v katerem je bila  Lakica so imeli  7 samic in nič samcev, ne vem kateri dan je bila psica parjena, je pa bila parjena samo enkrat.


Tisa in Loa

  • *
    • Prispevkov: 466
    • Točke: 5
Odgovori #10 : 12 Januar 2011, 19:46:51
Dosti je odvisno tudi od samega samca. Nekateri proizvajajo več "moških" in eni več "ženskih" spermijev. ;)