Bivalni prostor psa pozimi

ursa_9 · 30478

kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #30 : 14 December 2010, 14:05:27
Moji psici sta pozimi / v hladnem vremenu veliko bolj aktivni kot poleti. Pač kratek gobec in obilo dlake, kar pomeni, da je poleti manj aktivnosti. Zato se ravno poleti zredita in moram bolj pazit, pozimi pa sta bolj šlank in fit, pa ju bolj futram kot poleti, čeprav sta notranji.

Zunanjo psico tudi pozimi bolj futramo, ker več porabi - mraz + dolgi sprehodi. Poleti je pa treba tudi pri njej bolj pazit. Čeprav je zelo aktivna, bi se tudi zredila, če bi enako futrali kot pozimi.

Sicer pa ni univerzalne formule, vsak pes je zgodba zase.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #31 : 14 December 2010, 14:09:24
Z nižanjem zunanjih temperatur je Buda vsak dan bolj bogi noter, vroče mu je za pop* in stalno zvečer rine na balkon, kjer je lani preživel večino noči. Sicer je imel čisto improvizorično izolirano "kočo", vendar je vseeno raje ležal izven nje, tud pri minus 20. Vprašanje zdaj je, kako to vpliva na zdravje, sploh če je čez dan noter (v moji sobi, okno stalno odprto da mu ni prevroče  ::) ), ponoči pa zunaj na tistem mrazu? Sicer je zvit v klobčič, sam vseeno zgleda da mu paše zunaj in mu na pamet ne pade, da bi šel v tisto kočo. Sem imela tud plan naredit eno tapravo, sam če noče noter bit se mi zdi čist brezveze to delat.



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #32 : 14 December 2010, 14:21:03
Včeraj zvečer, ko je bil takšen mraz, se mi je zasmilila naša ta zunanja (ki ima sicer izolirano, dvodelno kočo z zastrtim vhodom) in sem jo dala k sebi noter. Zdržala je uro ali dve, potem pa ni šlo več, je hotela ven. Pa ni neka zelo kosmata psica, mešanka z nemcem. Očitno je meni bolj hudo, ker je zunaj kot njej.  ::)



Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #33 : 14 December 2010, 15:22:34
Isto je meni veliko bolj hudo, ker je Tai zunaj zdaj pozimi, on pa cel dan leži zunaj na lesu, samo čez noč pa v hiški (izolirani, dvoprekatni, z zastrtim vhodom in dekico not). Ko pride v hišo pa itak ne zdrži še eno uro ne.

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #34 : 14 December 2010, 16:20:26
Ja, pri nas je bilo isto  ::) Meni se je smilil, sem mu prinašala še dodatne odeje in blazine, on jih je pa znosil ven iz ute in spal ali na tepihu ali celo na samem lesu  ::) Če sem ga dala v hišo, je pa gledal kot kup nesreče ali celo cvilil pri vratih... Mogoče bi bilo drugače, če čez dan ne bi bila toliko skupaj in ves čas aktivna, tako mu je pa čisto ustrezalo tudi malo miru pred mano  :D


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #35 : 15 December 2010, 14:42:58
Tako da načeloma me nima kej skrbet?



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #36 : 15 December 2010, 14:46:45
Mislim, da načeloma ne. ;)Tvoj je ornk kosmata zver, a ni? Je rus?



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #37 : 15 December 2010, 14:51:17
Jaz mislim, da ne. Sicer pa tudi psi niso ravno neumni, a ne  ;) Če mu ne bi tako ustrezalo, gotovo ne bi tega prakticiral, ravno tako kot noče biti noter - hitro pokaže...
p.s. moj je bil "labradorec" in ni bilo nikoli problemov kar se mraza tiče...


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #38 : 15 December 2010, 14:54:45
Rus ja. Že vsaj zaradi tega teoretično naj ne bi bilo problemov, dlake ima zdle na zimo tud za izvoz, samo mi vseeno ne diši ga gledat zunaj pri -20  :)

Innana, če prav razumem je tvoj tud spal izven koče?



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #39 : 15 December 2010, 15:01:54
Ponoči sicer v koči, ampak je vse odeje in blazine vedno znova znosil ven, če jih ni celo raztrgal. Torej je v uti ponavadi spal samo na tepihu ali na tleh (uta je izolirana, dvoprekatna, ob hiši itd...).
Čez dan pa zunaj, kjerkoli se je na tla vrgel...največkrat na leseni podlagi, ki je dvignjena od tal (kot kakšna euro paleta), ampak ni na prepihu. Če ti to kako pomaga...
Sicer pa, a niso Rusi precej vzdržljivi in neobčutljivi? Ne poznam toliko, ampak...


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #40 : 15 December 2010, 15:09:55
Saj ni na betoni ali ploščicah? Tisto ne bi blo ravno dobro, po moji logiki. Vsaj kak leseni podest bi naredila.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #41 : 15 December 2010, 15:29:33
Ponoči sicer v koči, ampak je vse odeje in blazine vedno znova znosil ven, če jih ni celo raztrgal. Torej je v uti ponavadi spal samo na tepihu ali na tleh (uta je izolirana, dvoprekatna, ob hiši itd...).
Čez dan pa zunaj, kjerkoli se je na tla vrgel...največkrat na leseni podlagi, ki je dvignjena od tal (kot kakšna euro paleta), ampak ni na prepihu. Če ti to kako pomaga...

Kot da bi brala opis svojega psa...


Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #42 : 15 December 2010, 15:38:02
Ja, tudi jaz imam kdaj tak občutek, ko od koga opise berem  :D Smešni so ti naši kosmatinci  ::) 8)


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #43 : 15 December 2010, 17:26:29
Ne ne čara, ima svojo deko in kavč, sem pa še vseeno čez cel balkon dala tepih, ker bi kljub vsemu še kdaj na ploščicah ležal



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #44 : 16 December 2010, 05:02:54
Pax je med 9. mesecem in 2. letom, se pravi prvi dve zimi občasno bil čez dan v pesjaku (z uto), pa je vedno spal zunaj, si je zvlekel iz ute posteljnino (uporabljam filc, ker je topel in odporen) in zunaj spal na njem. Sedaj, ko imam vse ograjeno in je lahko spuščen, spi notri, ampak ne v stanovanju. Pride gor, ampak mu postane prevroče in hoče dol. Potem spi ali v predsobi ali v garaži, ima svoj fotelj in debelo ležišče (in glede na to, da zna odpreti prav vsa vrata, bi lahko bil kjerkoli). Ampak v moji sobi, kuhinji in kjerkoli, kjer je normalno centralno ogreto, mu je pa absolutno prevroče. Ena ura je maksimum, potem želi na normalnejšo temperaturo.


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #45 : 16 December 2010, 08:59:18
No, evo, in ravno zaradi tega imam dilemo kje imeti prihodnjega psa...  :'( ???


ren

  • *
    • Prispevkov: 229
    • Točke: 0
Odgovori #46 : 16 December 2010, 09:53:17
Pri nas je podobno. Mešanki sta zunaj v izolirani hiški (+ ležišče comfort, deke, da si naredita brlogec, zastrt vhod, še ena blazina). Notri se ne počutita v redu, ampak, jih dam včasih, če je res mrzlo v sušilnico. Prej sta imeli seno, ki sem ga menjala na dva tedna. Dva mešanca od mami in sestre sta notri, ker niti slučajno ne želita biti zunaj (v teh mrzlih dneh je še sprehod problem). Thor ima izolirano kotlo, zastrt vhod, filc in deke, pa jih razmeče in leži samo na filcu. Vendar ga dam zvečer notri, pa čeprav ima kotlo toplo. Tudi notri se počuti v redu; res pa je, da nimam rada, da je v stanovanju vroče.

Inanna, ne vem...se boš potem odločila, ko boš opazovala, kje mu ugaja.



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #47 : 16 December 2010, 12:46:57
Jah težko, ker imajo vzreditelji večinoma zahtevo, da je pes družinski član in posledično noter. Nekako pa bi rada, da je za vse prav  ::)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #48 : 16 December 2010, 12:53:40
Psi, ki so navajeni živeti notri, s tem nimajo prav nobenega problema, tudi če gre za polarce. Psi, ki so navajeni živeti zunaj tudi v mrazu, pa imajo z občasnim bivanjem v ogrevanih prostorih ponavadi velike težave.
Se pa seveda prilagodijo tudi ti, samo traja pa kar par tednov.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #49 : 16 December 2010, 13:03:51
Jah težko, ker imajo vzreditelji večinoma zahtevo, da je pes družinski član in posledično noter.

Ja s tem vprašanjem sem se tudi jaz  ubadala - zakaj pes, ki živi zunaj ni (oz ne more biti) družinski pes  ::)
Meni se moji psi niso zdeli nič manj družinski kateri in kadar so stanovali v boksu. Ker ko me ni doma- beri sem v službi, trgovini, na roditeljskem sestanku ipd so tisti notri prav tako sami, kot tisti zunaj, ko pa sem "doma" smo itak vedno s psi :D In če spijo ravno v postelji z lastnikom, tudi spanje v stanovanju- pesdvem, če je v kakšni kletki ali v drugem prostoru ni ravno nekaj kar bi "stanovanjskega" psa kaj bolj opredeljevalo kot družinskega.
Ampak: "vsak po svoje" je rekel tisti, ki je s svedrom kravo drl  :P.
meni se zdi smiselno psa namestiti tako kot je za določenega psa najbolj ugodno v trenutnih razmerah posameznega gospodinjstva. Pod "trenutne razmere" šteje vse od urnika do stanovanjskih pogojev, družinskih razmerij organizacije itd

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #50 : 16 December 2010, 13:53:27
No, evo, in ravno zaradi tega imam dilemo kje imeti prihodnjega psa...  :'( ???

Ne rabiš je imeti. Lahko ti povem, da če imaš mladiča skoz noter (razen seveda sprehodov in ko sta pač zunaj) potem, bo pes navajen bit noter.

Bom dala za primer oba naša psa.
1. "dalmatinec" do kakega 7-8 leta je živel v pesjaku, z izjemo zim. Potem se je samovoljno odločil, da bo živel še samo v hiši in čez čas, ni šel na sprehod brez plašča pozimi in po dežju, ter kadar je bilo pod 20 stopinj.

2. NO, lab mix...do 2 leta živela zunaj, pri nas pa je skoz noter. Nedvomno je rada zunaj, ampak je še raje na postelji v sobi.  ;D

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #51 : 16 December 2010, 14:01:31
Deteljica, se strinjam, ampak nimam kaj dosti možnosti, ker so tudi pogodbe takšne, da mora biti pes noter - družinski član. Moj prejšnji je bil zunaj, a je imel možnost biti tudi noter, ne sicer povsod po stanovanju, a vendar...in mu ni kdove kako ustrezalo. Zato je bil večino časa samo zunaj. Družbe je imel ogromno, ker smo večinoma zunaj, tudi pozimi ni bil prav nič prikrajšan. Problem je bolj v tem, ker ne vem kje bo čez dan, noter v garaži res ne bi imela zaprtega, raje zunaj, ampak...ah... :)
Ja, prejšnji je bil kot mladič noter...  :P  ;D


Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #52 : 16 December 2010, 14:09:50
Pri nas sta obe notri, imata zelo močno poddlanko (torej prvi v vrsti, ki bi jima lahko bilo prevroče) in nobeni ni prevroče... :P Tako da če je pes navajen bit notri jaz ne vidim prav nobenega problema ;). Glede pesjaka pa. Mene ne moti, če ima kdo psa medtem ko ga ni doma zunaj v pesjaku (čeprav je ograjen vrt precej boljša izbira, če se da) in se potem ko pride domov ukvarja z njim. Motijo pa me ljudje, ki ti že v štartu povejo, da pes ne bo imel vstopa v hišo... :-X In (razen tistih, ki nekaj s psom orenk delajo) dobro vem, da pozimi ljudje niso ure in ure zunaj, tako ima pes tiste svoje 3 urice na dan (če ima srečo ::)), ostalo pa je zaprt... Takemu npr. jaz ne bi prodala psa in precej takih sem letos skenslala... :-[

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #53 : 16 December 2010, 14:57:13
Pravzaprav  je res vseeno ali je pes notri ali zunaj, pesjak je še vedno boljši od kletke v sobi, v bistvu je še ketna boljša, problem je samo v tem, da so zunanji psi večinoma sami. Posebej pozimi in ob slabem vremenu. Takrat se redkokdo s psom zunaj ukvarja več kot uro ali dve, preostalih 23 ali 22 ur je pes sam. Pes v hiši pa je z nami tudi takrat, ko se z njim intenzivno ne ukvarjamo. Razlika je ogromna.

PS: pridne izjeme, ki ne poznajo niti mraza niti slabega vremena in so zunaj v petek in svetek imajo lahko pse zunaj brez najmanjšega problema - a žal so take izjeme velika redkost.


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #54 : 16 December 2010, 15:21:08
Moja labradorka je že od malega ves čas notri, ker druge možnosti itak ni. Ji ni čisto nič vroče, le poleti raje leži na golih tleh. Tudi pri -10°C zunaj je nikoli ne zebe. Nikoli nimam nobenih posebnih priprav preden greva s +23°C na -10°C, razen, da nase navlečem vse možne obleke  ;) . Verjetno ima res manj dlake kot, če bi bila zunaj, ampak je nima toliko manj, da bi jo zunaj zeblo.
Če bi ona imela možnost biti zunaj, bi jo izbrala samo takrat, ko bi bila zunaj tudi jaz... Sicer pa se mi ne zdi nič narobe, če je pes v času naše odsotnosti v pesjaku, me pa, tako kot Apollo, hudo moti, če ima pes prepovedan vstop v hišo.



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #55 : 16 December 2010, 15:56:38
Jaz imam pse notri (seveda ne v kletkah, ampak spuščene in hodita kjer jima paše, v dnevni pa imata vsaka svojega Comforta) pa sem prav tako, v vsakem vremenu, trikrat na dan z njima zunaj na sprehodu ;). Pa lahko lije kot iz škafa al pa tud če ušpičene prekle dol letijo... :P Tudi poleti, ko sta večkrat spuščene zunaj (pač sta tam kjer jima paše :)) in imamo ogromno prostora okrog (torej po logiki koga bi bilo dovolj da jih samo vržem ven ::)), gremo trikrat na dan na sprehod.

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #56 : 16 December 2010, 16:17:57
Večna debata, kje psa imeti - zunaj ali notri...jaz moram reči, da sem dala že obe možnosti skozi...prvega smo imeli zunaj v pesjaku, zdajšnega imamo notri, in meni je res zadnja opcija super, čeprav sem imela borbe s starši, ker sta hotela tudi zdajšnega imeti zunaj ampak sem ne vem kako dosegla, da je zdaj skos ob meni  ;D...sicer prvi tudi ni bil nič prikrajšan, ker je bil tudi zelo razvajen ampak še vseeno meni ni bilo to tisto, kar sem si zmeraj želela...res pa je, da je tudi on pozimi, čeprav je imel izolirano uto in ne vem koliko odejc, od začetka vlekel odeje ven in zunaj spal, no čez čas se je to prenehalo. Pozimi smo ga pa tudi dali notri, a kaj ko je njemu bolj pasalo zunaj...



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #57 : 16 December 2010, 20:42:38
Sej v bistvu se prav z vsemi strinjam. Še največja dilema je čas moje odsotnosti, torej služba in kdaj kakšni opravki. Hišni box v vsakem primeru odpade, ker sem proti temu, zunaj pa imamo velik, lep, neprepišen pesjak in izolirano dvoprekatno uto. Vse je čisto blizu vhoda v hišo in pregled je nad celim dvoriščem in bližnjo cesto, potjo. Vedno se kaj dogaja. Žal nimamo ograjeno okrog hiše, verjetno tudi ne bo. Da ne omenjam, da niti med med mojo službo (8ur) pes ne bi bil ves čas v pesjaku, ampak bi imel tudi takrat vsaj en sprehod z mojimi starši in čez leto še sodeloval pri delu okoli hiše. Noter pa vem, da ga ne bosta gledala cel dan, garaža pa spet ni to to. Govorim že za odraslega psa, pri mladiču je vseeno drugače, bi šel na dve uri ven iz hiše ali nekako tako.
Pa še nekaj, prejšnji pes se je šel na vsakem sprehodu kopat v reko (tudi 3x na dan), kaj potem naredite, ko pridete domov in greste noter? Ga takoj stuširate, samo obrišete? Si res ne predstavljam, da bi tak uletel v kuhinjo ali spalnico...pa tudi vonjave prinese sabo ::) 1x na dan že, ampak 3x, 5x?


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #58 : 16 December 2010, 21:45:33
Se povsem strinjam z Apollo. Tudi sama takoj skenslam take, ki bi imeli psa izključno zunaj. Mi je škoda psa, da bi gnil sam na vrtu. Si pa ne morem misliti, kako so nekateri vztrajni pri pojasnjevanju, kako bi pes le užival sam zunaj, imel bi na voljo pesjak, vrt ... samo človeške družbe ne. Celo taki so me klicali, ki bi kupili še enega psa za družbo prvemu, saj veste da mu ne bo dolgčas in bosta skupaj zunaj.

Inanna me pa zanima, kater vzreditelj tui je dal pogoj, da mora biti pes notri. to prvič slišim, vem pa da nekateri vzreditelji naše pasme (saj imaš v mislih labije, ne?) dajejo rpav pogoj, da psa ne dajo nekomu, ki bi ga imel v stanovanju, kar je meni čisto mimo.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #59 : 16 December 2010, 21:48:36
Pa še nekaj, prejšnji pes se je šel na vsakem sprehodu kopat v reko (tudi 3x na dan), kaj potem naredite, ko pridete domov in greste noter? Ga takoj stuširate, samo obrišete? Si res ne predstavljam, da bi tak uletel v kuhinjo ali spalnico...pa tudi vonjave prinese sabo ::) 1x na dan že, ampak 3x, 5x?
Jaz našo enostavno stuširam (je najhitreje in najbolj učinkovito). Smo namestili cev za tuš kar v garažo, tako da jo lahko stuširam še preden pride v hišo, ali pa jo peljem direktno v kopalnico in pod tuš. To ti vzame 2 minuti in je stvar rešena.

Sicer pa se da psa naučiti, da ne gre v vodo. Mi se tudi sprehajamo ob reki, pa če ne želim, da gre v vodo, ji ne pustim - pač jo imam tam veno v neposredni bližini in jo pokličem še preden uspe skočit noter. Se mi zdi pa večji problem, ko je zunaj blato itd ... če je samo mokra, ni panike ....

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si