Švicarski Beli Ovčar [Berger Blanc Suisse,White Swiss Shepherd Dog]

ursa · 504317

ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
ojla!

pogovarjajmo se o teh prelepih psih!

kakšno vprašanje je dobrodošlo! ;)

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #1 : 03 Avgust 2005, 11:20:10
Hhehe

Urša, opažam da te zanima veliko pasem :)


LP, Črt



ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #2 : 03 Avgust 2005, 11:41:15
ja :D

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #3 : 03 Avgust 2005, 11:51:02
Torej bo tvoja odločitev, ko si boš izbirala svojega kosmatega prijatelja, zelo težka a? :)

Ne vem če si opazila da osnovne informacije o pasmah lahko dobiš tudi na veliko drugih straneh. Bomo se pa vsekakor potrudili da ti olajšamo odločitev :)

LP, Črt



ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #4 : 03 Avgust 2005, 12:51:26
ja odločitev bo zelo težka! hvala da mi bote pomagali :-*

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


Jasmina

  • *
    • Prispevkov: 321
    • Točke: 2
Odgovori #5 : 03 Avgust 2005, 13:16:14
meni osebno so svicarski beli ovcarji full lepi.. sem izbirala ravno med dlamatincem pa svicarskim ovcarjem :) na koncu sem se za dalamtinca odlocla, ker sem doma v stanovanju.. enkrat , ko bom mela hiso, pa mislim da mi tudi ta ovcar ne bo usel.. cetudi se zadnje case tudi navdusujem nad večjimi pasmami ::)


irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #6 : 03 Avgust 2005, 23:02:21
Svicarja imajo nasi sosedje vez travnik ;D ;D ;D...psicko, lepo, prijazno, belo :P....Ropovo Sindy! ;) :) :)

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


white rose

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 41
    • Točke: 1
Odgovori #7 : 17 Avgust 2005, 12:16:57
Pozdravljeni!
Lahko vam sporočim veselo novico, da imamo končno tudi mi mladičke belih švicarskih ovčarjev. Skotili so se nam 3 samčki in 4 samičke  :). So prekrasni in izredno izenačeni. Mama Alfa pa zelo lepo skrbi za njih. Več informacij na www.slo-whiterose.tk


Slavi



irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #8 : 17 Avgust 2005, 12:57:38
kdaj so se pa skotili? ??? a bodo kakšne slikce ???...na strani nisem nobenih zasledila :-\

drugače pa čudovita psica!

lp

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #9 : 26 Avgust 2005, 19:14:21
alfa je res lepa psica! irenchy zdaj je na prvi strani ena slika alfe in mladičkov! njena lastnica pa je tut super prijatelica! z njo se dopisujeva in komaj čakava da se dobiva na eni razstavi! ;)

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


AikVonFlink

  • *
    • Prispevkov: 201
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 10 September 2005, 12:07:47
zdaj pa mi ni več nič jasno ??? in upam, da mi bo White Rose pomagala pri mojih dilemah.

brat ima 8 let starega belega ovčarja in zatrjuje, da je to kanadski beli ovčar, potem sem pa še našla ime "nemški beli" in sedaj vidim, da je še "švicarski beli". in kako je sedaj uradno ime te pasme? in ali sploh govorimo o eni ali več pasmah? ::) ???

evo, to je naš Bolton, rodovniški beli ovčar, ki kraljuje na velikem vrtu ob dravskem kanalu (je navdušen plavalec).


s samci se ne razume najbolje, pitbullskega "bratranca" je sicer nekaj časa prenašal, sedaj pa se gledata samo skozi okno avtomobila in ograjo. na vesti ima kar nekaj Koi ribic, hihihi...tako da je brat moral pol dvorišča zagradit in en ribnik spraznit, da se Bolton ne gre več ponoči ribičije.
ja, pa ptice mu gredo full na živce. Bog ne daj, da kakšen vrabec preleti njegov teren, uh, je skakanja in kreganja...enako, ko vidi balon ali helihopter. in pokanja se blazno boji. takoj pobegne v hišo.
do domačih in znanih je zelo prijazen, nežen in cartljiv, medtem ko jo neznanci ne bi ravno poceni odnesli, če bi prišli na njegov teren. je odličen čuvar, pa sama radovednost ga je.

White Rose daj napiši kaj o tvojih kosmatinčkih! pa, pls, pomagaj mi do odgovora, kako je kaj s temi belimi krasotci!

lp, dada



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #11 : 10 September 2005, 12:38:31
Evo tule pa lahko tudi jaz pomagam. Torej beli ovčarji izhajajo iz nemških ovčarjev, ampak ker jim njihova barva ni bila všeč, so jih izločili iz vzreje (enak primer je recimo pri nemških bokserjih ali sivih harlekin dogah). Kakor vem so jih potem vzrejali Ameriški oz. Kanadski ljubitelji pasme (Od tod ime Kanadski...). V Evropi pa jih je bilo že bore malo. V Evropo so jih pripeljali Švicarji in tako so tudi pri FCI-ju registrirani kot Švicarski beli ovčar.

Mogoče nam bo pa whiterose razložila kako je z dolžino dlake, kakor vem obstajata dve različici, in če prav vidim po sliki je Bolton tista daljša različica.

Lp nina



AikVonFlink

  • *
    • Prispevkov: 201
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 10 September 2005, 13:14:29
hvala, Ninci!

sem klicala brata, da prebere rodovnik. noter piše Kandski ovčar. imaš pa prav, Bolton ima izredno dolgo dlako. zadnjič sem ga česala, pa sem napolnila vrečko z njegim puhom. pa še polna usta sem je imela... ::) ::) ::)

no, počakajmo na White Rose, da nam kaj več pove. mogoče so pa dolgodlaki Kanadski, kratkodlaki pa Švicarski ;).

lp, dada



AikVonFlink

  • *
    • Prispevkov: 201
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 10 September 2005, 13:17:29
Torej beli ovčarji izhajajo iz nemških ovčarjev, ampak ker jim njihova barva ni bila všeč, so jih izločili iz vzreje (enak primer je recimo pri nemških bokserjih ali sivih harlekin dogah).

kaka finta! ni jim bila všeč barva! finta in pol! ??? ??? ???

pa ravno barva je nekaj posebnega :).
se mi zdi, da je kanadec/švicar tudi precej daljši in višji od NO-ja... no, tako se mi zdi, kaj pa pravite ovčarski strokovnjaki?

lp, dada



ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #14 : 11 September 2005, 09:31:06
beli ovčarji imajo več imen (kanadski beli ovčar, švicarski beli ovčar...) samo registrerani so pa pod švicarski beli ovčak kot je že ninci rekla

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


AikVonFlink

  • *
    • Prispevkov: 201
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 11 September 2005, 11:14:25
Ursa, a mi lahko še nekaj pomagaš, prosim?  :)

praviš, da so pri FCI registrirani kot "beli švicarski". to mi je jasno. ni pa mi jasno, zakaj potem vzreditelj napiše v rodovnik, da je kanadski?
brat je Boltona leta 1998. kupil pri Muhi Buhi v MB in takrat naj bi bilo v SLO samo ta par: Bolty in njegova sestrica. sama ne dam kaj preveč na govorice tipa "ja, je edini", ali "sta samo dva", meni to ni pomembno. bolj pomembo se mi zdi, da je pesi zdrav, ker če zdravja ni, ti niti pasem, niti edinstvenost nič ne pomenita.

no, naš kosmatinec Bolton je zdrav. ima samo neke manjše nevšečnosti z ušesi, sicer pa je zelo živahen gospod, vedno v gibanju. rad se boža in šmajhla, vendar je ves čas na preži in samo striže z ušesi.  8) tako hiperaktivnega psa še nisem srečala. ma, nima niti minute prav mira, stalno za nečim oprezuje in dirka sem ter tja po dvorišču 8). ni razvajenec, je pa velik izbirčnež pri hrani, tako da mi ni jasno, od kod je dobil vse tiste kile ;D ::)!

lp, dada



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #16 : 11 September 2005, 13:21:21
Ursa, a mi lahko še nekaj pomagaš, prosim? :)

praviš, da so pri FCI registrirani kot "beli švicarski". to mi je jasno. ni pa mi jasno, zakaj potem vzreditelj napiše v rodovnik, da je kanadski?
lp, dada

Zato, ker je bila pasma od FCI sprejeta leta 2002, kot Švicarski beli ovčar.

Nekaj o sami zanimivi zgodovini te pasme najdeš tudi na strani od whiterose na http://www.slo-whiterose.tk/

Mene pa še vedno mučijo dolžine dlake ::)


Lp nina



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #17 : 11 September 2005, 13:23:21
se mi zdi, da je kanadec/švicar tudi precej daljši in višji od NO-ja... no, tako se mi zdi, kaj pa pravite ovčarski strokovnjaki?

lp, dada

Dada tudi pri NO-jih imaš še vedno delovno linijo, ki je prvotna oz. najbolj podobna izvirni. Ti psi nimajo "podrtega" hrbta, ampak ravnega, so pa lahko tudi sivi ali črni. In ravno iz teh izvirajo teli beli švicarski ovčarji.

Lp nina



AikVonFlink

  • *
    • Prispevkov: 201
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 11 September 2005, 14:08:12
o, cool, Ninci, hvala ;)!
sem pa res zmešana, da nisem šla takoj na White Rose-in site pogledat, buf v glavo ::)!

ja, logično! mi je sedaj jasno, zakaj ima Bolton v rodovniku, da je kanadski, če jih je FCI šele leta 2002. priznala in takrat verjetno rešila to zbrko z imeni.

bom poskenirala še druge Boltonove slike, tu je bil star nekje eno leto. sedaj pa je res ogromen, velik ovčar ravnega hrbta in dolge dlake.

če se ne motim, imajo ti psi dve vrsti te dlake. ena je tako mehka kot puh. torej, čakamo na rezultate poizvedovanj glede dolžine dlake!


lp, dada
 



white rose

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 41
    • Točke: 1
Odgovori #19 : 12 September 2005, 22:49:23
Lep pozdrav vsem!
Kot vidim ste pravo ime pasme že raziskali, tako, da mogoče samo obrazložitev glede dolžin dlake. Obstajata kratkodlaki in dolgodlaki tip švicarskih belih ovčarjev. V tujini, na specijalkah, se jih tudi razstavlja posebej (se pravi dolgodlake skupaj in kratkodlake skupaj), pri nas pa nas je na žalost tako malo, da bomo verjetno še dolgo časa v isti konkurenci. Meni osebno je dolgodlaka različica veliko lepša, tako, da imamo mi dolgodlako psičko. Tudi mladiči tega legla, ki ga imamo sedaj, so potomci dolgodlakega psa, tako, da bodo tudi mladički dolgodlaki. Je pa seveda res, da imajo samci nekoliko daljšo dlako kot samice.

p.s. Dada, tale tvoj Bolton je pa res pravi car  :)

lep pozdrav vsem

Slavi


AikVonFlink

  • *
    • Prispevkov: 201
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 13 September 2005, 13:00:28
Slavi, hvala za kompliment. sicer Bolton ni moj, je od brata, se pa veliko družim z njim :). je pa moj oče tisti, ki ga Bolton najbolj obožuje, ker ga stalno pelje na kopanje in to spuščenega, hm, hm,... saj mu pravimo, da ni ok, pa se fotra ne da prepričat...

tvoje kepice puhaste so pa extra cute :) :) :). pravi mali beli bumbarčki, bi jih samo lupčkala, cmokala in v naročje stiskala. Alfa pa jih tako ponosno čuva, prava mamica, prava pasja manekenka :) :) :D :D, se je res izkazala...

razmišljam, če sta Bolty in tvoja lepotica Alfa mogoče kaj v sorodu.
vem, da je tip, ki je Boltyja bratu prodal, da je iz Kanade takrat prišla tudi njegova sestrica, mogoče Alfina mama... bom prepisala Boltyjeve podatke, ko bom šla po fotke...
uf, me ima, da še kakšno napišem okoli tega nakupa, samo sem tako besna, ko se samo spomnim, da bi pene letele naokoli...  >:( >:( >:(sicer tako veste, zakaj.  >:( >:( :( :( ni vredno forumskega placa! toda, če šteparji ne bi imeli strank, se to ne bi dogajalo. rečem samo, hvala Bogu, da je Bolty zdrav.

aha, Slavi, še eno pitanje: a je tvoja Alfa tudi izredno aktivna?  kako pa ušesa, a njo tudi mučijo? sprašujem, ker so bratu rekli, da je to kao bolezen pasme, občutljiva ušesa in da jih je samo treba redno čistit. toda, tudi po čiščenju, je še vedno zelo občutljiv, se ga ne smeš niti dotaknit, takoj zacvili...

lubija in čohico vsem malim puhecom in ponosni mamici Alfi!

lp, dada



white rose

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 41
    • Točke: 1
Odgovori #21 : 15 September 2005, 21:59:45
Ja, Dada tudi naša Alfa (mi jo sicer kličemo Alba) je izredno aktivna.... V premorih, ko ne doji svojih škratov nam veselo prinaša žogice, palčke, svoje aporte... in nas zaposljuje (ona nas  :).    Na kakšne daljše sprehode je zdaj še ne vozimo, ker nekako noče stran od mladičkov... jih bo pa po moje kmalu imela "poln kufer", ker jo že grizljajo s svojimi malimi mlečnimi zobki po seskih, pa tudi krempeljce smo jim že parkrat postrigli, ker jo čisto spraskajo po seskih...ma so gavnarji!!
Glede ušes moram pa potrkat po lesu. Mi nikdar z njimi nismo imeli težav. Redno jih sicer čistimo (cca. 1-krat na mesec), mogoče še pred kakšno večjo razstavo, to je pa tudi vse....Tudi drugače se zdi meni pasma izredno zdrava, mi se hodimo na veterino namreč samo cepit. :)

lep večer vsem

Slavi


AikVonFlink

  • *
    • Prispevkov: 201
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 16 September 2005, 11:21:52
ja, to pa je res, Bolton razen ušes še tudi ni imel zdravstvenih težav (hitro trkam na les).
cepljenje in čiščenje uhic in se vet usluge končajo.

meni je všeč pri teh belih švicarjih, da so ravnega hrbta in taki velikani, ko se B. postavi na zadnje tace je cca. 1,80 m  :D ;).

morate pa sedaj imeti veliko veselje doma, White Rose! vsaka čast za mladičke :) :) :).
včeraj sem jih pokazala 5-letni nečakinji in je v trenutku zatežila, da hoče še enega Boltyja ;) ;) ;). mala se je čisto raznežila, ko je videla male švicarčke, jaz pa sem potem pobegnila, ko se je teženje prevesilo v jok in ko mi je brat rekel, da me bo peš nagnal po enega vašega ;) :D ;D...   

lp, dada



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #23 : 16 September 2005, 16:39:30
whiterose mene pa zanima glede dlake še nekaj. Parimo dolgo in kratkodlako različico med sabo?

Imate imena za mladičke že izbrane in kakšno je pravzaprav zanimanje za pasmo v Sloveniji??

Lp nina



white rose

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 41
    • Točke: 1
Odgovori #24 : 16 September 2005, 21:01:48
Ninci, glede parjenja dolgodlakih in kratkodlakih je moje mnenje takšno: v tujini nikjer tega ne počnejo. Parijo kratkodlake skupaj in dolgodlake skupaj. Ker so večinoma tudi lastnikom všeč bodisi kratko ali dolgodlaka različica. Pri nas sicer parijo malo povprek, tudi verjetno zato, ker ni pravega genetskega potencijala in nimajo dosti izbire. Potem je pač v leglu nekaj dolgodlakih (oz. bolj srednjedlakih) in večina kratkodlakih.
Imena naših malčkov je izbirala moja hči Anja, ki je tudi veliko pomagala tako pri kotitvi kot kasneje (dokler se ni začela šola), ko smo jih "pazili". In smo ji dali to veselje  :)
V Sloveniji pa je pasma žal še vedno slabo poznana. Poleg tega se vsi bojijo bele dlake, češ koliko dela...v resnici pa vsa umazanija in blato, ko se posuši, odpade s psa in je pes po 2 urah spet bel kot sneg... Škoda, upam, da mi jih bo vseeno uspelo prodati v Sloveniji. Nekaj ponudb imam iz sosednje Avstrije in Hrvaške, ampak nekako kolebam, saj veš, pri nas so vseeno nekako "na oku" in jih greš lahko kadarkoli pogledat, pomagaš novim lastnikom ipd.

+1
 


ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #25 : 25 November 2005, 19:55:14
zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz zzzzzzzzzzzz............ tema je čist zaspala...............zzzzzzz zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz z........ ajde dej kej vprašite še no zveseljem vam odgovorim....Aja pa še names slavi bom povedala da so mladički vsi oddani enega so pa obdržali.. ime mu je Ferrari von white rose.....



ps: mi je Anja povedala ;D




A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #26 : 30 November 2005, 15:32:53
Živjo!
Švicarski beli ovčar je čisto novo ime (od leta 2003, nekje od tam), prej se je ta pasma imenovala kanadski beli ovčar, tako, da jim tistim BO-ji, ki so se rodili pred letom 2003 (upam, da je pravo leto, tam okoli nekje) piše še v rodovniku staro ime za pasmo.

Tudi naš BO je med njimi  ;)

Lepe pozdrave


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #27 : 13 Januar 2006, 12:36:01
A je tu še kak lastnik belega ovčarja poleg mene??? Ker je tema kar zamrla... :'(

No, pa bom malo povedala, kaj si mislim o teh psih: (po mojih izkušnjah z mojim belim o.)

- priden, ubogljiv
- zvest
- poslušen
- vodljiv
- učljiv
-....
- vse naj naj bi laho povedlala o njih!

Lepe pozdraveee


ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #28 : 13 Januar 2006, 14:30:48
ojla!
ali prilepiš kakšne slike od tvojega kuštranca?   
kje si ga pa kupila? A pri psarni white rose.....imeli so zelo kvalitetne mladiče..       

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #29 : 15 Januar 2006, 14:44:19
Sunshine_1, tudi mene zanima kaj vec o tvojem ovcarcku... meni so ful lepi, kmalu za ausiji ;)

battito animale