pes čuvaj - izbira prave pasme

slovenc14 · 41918

Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #30 : 06 Januar 2011, 09:26:54
No, glede pasme, pa ker imaš ovčarko lahko povem, da imam doma kombinacijo melinoiske (belgijske ovčarke) in rottweilerja. Pa ravno tako ograjeno parcelo dobrih 1000 kvadratnih metrov. Malinoiske v tvojo kombinacijo ti sicer ne bi priporočila, rottweilerja pa. Razlogi:
- ker imajo izreden odnos do čuvanja (če je naš samec zunaj, praktično NIKOLI ne leži pred hišo, ampak patruljira ob ograji parcele)
- ljudje imajo do jih že zaradi pojave določeno distanco in jih zelo hitro resno vzamejo
- niso glasni bevskači in se ne oglašajo za brezveze
- so po naravi nepodkupljivi čuvaji in nezaupljivi do tujcev (znajo že pri starosti 8 mesecev zelo dobro opravljati svojo čuvajsko vlogo)
- v primerjavi z omenjenimi pastirskimi pasmami so službena pasma, primerni za šolanje opisanih zadev in vodljivi
- z lahkoto živijo zunaj ob primernih pogojih (izolirana pasja uta)

Pri nas zadeva deluje tako, da psica, ki je bolj reaktivna zažene preplah, pes se ji pridruži. Dvomim, da bi kombinacija dveh psic delovala enako ubrano. Dva psa ti bosta za ograjo naredila trop, glede na funkcijo, ki naj bi jo opravljala sta nevarna in tega se moraš zavedati. Tu pri nas v bližini imajo vrtni center, kjer imajo tudi ponoči na zemljišču za varovanje spuščene pse. Najbolje se je izkazala kombinacija nemški ovčar, rottweiler, šarplaninec. Ukradli jim niso še ničesar, ker ti trije kljub velikosti zemljišča svojo vlogo izvrstno opravljajo.


miško

  • *
    • Prispevkov: 570
    • Točke: 0
Odgovori #31 : 06 Januar 2011, 10:13:47
Se strinjam z Urško. Kdo bo videl rottija v ograji, bo ziher 2x premislil če bi prišel noter.
So pa odlični čuvaju tudi šarplaninci. No, če bi jaz izbirala med ovčarji bi verjetno raje Krašovca. Je odličen čuvaj, pa vseeno ne tako oster kot Šaro.



wayra

  • Gost
Odgovori #32 : 06 Januar 2011, 10:30:18
Meni je najboljši čuvaj šarplaninec. Imela sem psičko šarplaninko Kalo, pri kateri nisem rabila zvonca, že po njenem načinu lajanja sem točno vedela ali so prišli tujci ali domači, včasih še celo točno katera oseba.
Enkrat ni zatajila, res pa je, da je bila v pesjaku, saj je imela izjemno oster karakter , za družino in moje otroke pa je bila prijazna kot medvedek. Drugače pa ni bil problem iti z njo kamorkoli, vzeli smo jo na morje in povsod sabo, brez nagobčnika. Če pa smo se na primer ustavili in posedeli na klopci, je to že postal njen teritorij in nihče se nam ni smel zelo približati, normalno pa so se lahko sprehajali mimo. Res je imela občutek za čuvanje, krasna psička, še zdaj jo pogrešam...



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #33 : 06 Januar 2011, 10:34:50
Za rottije ni panike, če so pozimi zunaj?
Če ne iz zavetišča, bi bil kraševec super, poleg tega bi podprli slovensko avtohtono pasmo. Kraševec v pravih rokah, je super pes.


Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #34 : 06 Januar 2011, 11:49:30
kar zna bit drago, ne glede na krivdo kršitelja
A če imaš psa čuvaja na lastni ograjeni parceli in na vidnem mestu tudi opozorilo, da je za ograjo 'hud pes' in si nek tujec sam dovoli vstopiti na ograjeno območje in mu pes kaj naredi, moraš kot lastnik plačati kazen? Nimam stikov s psi čuvaji in njihovimi lastniki, tako da mi tole ni čisto jasno, se mi pa zdi čudno, da bi moral kot lastnik psa čuvaja odgovarjati zaradi nekoga, ki si je kar sam dovolil potikanje po ograjeni parceli kljub vedenju, da je za ograjo pes čuvaj.



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #35 : 06 Januar 2011, 12:02:59
Menda, ja.
Kako je pa z zavarovanjem? Ker nekatera zavarovanja hiš, nepremičnin, krijejo takšne dogodke.
Če je ograjeno in so oznake, a pride do napada...pač moraš kot lastnik narediti vse, da do česa takega ne pride. In če je za to poskrbljeno kot se zagre in se vseeno zgodi napad, potem naj bi zavarovanje to krilo.


slovenc14

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #36 : 06 Januar 2011, 12:07:25
A če imaš psa čuvaja na lastni ograjeni parceli in na vidnem mestu tudi opozorilo, da je za ograjo 'hud pes' in si nek tujec sam dovoli vstopiti na ograjeno območje in mu pes kaj naredi, moraš kot lastnik plačati kazen? Nimam stikov s psi čuvaji in njihovimi lastniki, tako da mi tole ni čisto jasno, se mi pa zdi čudno, da bi moral kot lastnik psa čuvaja odgovarjati zaradi nekoga, ki si je kar sam dovolil potikanje po ograjeni parceli kljub vedenju, da je za ograjo pes čuvaj.
pogoji so..
-ograjena parcela z ograjo visoko 1.80m
- in pa opozorilna tabla na vsakem vhodu na parcelo
tko je blo včasih, kkoi je pa zj pa nevem...

Slovenc.14


slovenc14

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #37 : 06 Januar 2011, 12:10:31
No, glede pasme, pa ker imaš ovčarko lahko povem, da imam doma kombinacijo melinoiske (belgijske ovčarke) in rottweilerja. Pa ravno tako ograjeno parcelo dobrih 1000 kvadratnih metrov. Malinoiske v tvojo kombinacijo ti sicer ne bi priporočila, rottweilerja pa. Razlogi:
- ker imajo izreden odnos do čuvanja (če je naš samec zunaj, praktično NIKOLI ne leži pred hišo, ampak patruljira ob ograji parcele)
- ljudje imajo do jih že zaradi pojave določeno distanco in jih zelo hitro resno vzamejo
- niso glasni bevskači in se ne oglašajo za brezveze
- so po naravi nepodkupljivi čuvaji in nezaupljivi do tujcev (znajo že pri starosti 8 mesecev zelo dobro opravljati svojo čuvajsko vlogo)
- v primerjavi z omenjenimi pastirskimi pasmami so službena pasma, primerni za šolanje opisanih zadev in vodljivi
- z lahkoto živijo zunaj ob primernih pogojih (izolirana pasja uta)

Pri nas zadeva deluje tako, da psica, ki je bolj reaktivna zažene preplah, pes se ji pridruži. Dvomim, da bi kombinacija dveh psic delovala enako ubrano. Dva psa ti bosta za ograjo naredila trop, glede na funkcijo, ki naj bi jo opravljala sta nevarna in tega se moraš zavedati. Tu pri nas v bližini imajo vrtni center, kjer imajo tudi ponoči na zemljišču za varovanje spuščene pse. Najbolje se je izkazala kombinacija nemški ovčar, rottweiler, šarplaninec. Ukradli jim niso še ničesar, ker ti trije kljub velikosti zemljišča svojo vlogo izvrstno opravljajo.

sej res kako pa je z temi kratkodlakimi psi, za prebivanje zunaj? če imajo naprimer ogrevan boks, oz. pozimi konstantno temperaturo cca.8stopinj?
samo kako pa prenašajo minus, zele k je tak hud mraz?
recimo rotwailerji, pa dobermani in podobni taki psi*?

Slovenc.14


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #38 : 06 Januar 2011, 12:18:27
Kolikor jaz vem imajo tudi nekateri kratkodlaki psi dvojno dlako, torej nebi smeli imeti problema z bivanjem zunaj ob primerni oskrbi.

Kar se pa označbe tiče pa sam hud pes ni dovolj, mora bit zraven še vstop na lastno odgovornost. Zavarovanje odgovornosti pa naj bi pri Triglavu, pes poleg hiše, šlo tako, da je zavarovano v primeru primerne označbe in ograja, same višine ograje v pogojih ne najdem navedene.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


slovenc14

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #39 : 06 Januar 2011, 12:28:55
aha ok.... kaj to pomeni nekateri?

no ne vem jst teh podatkov nisem pobral iz kšne zavarovalnice al pa kej, vem zato, ker so enkrt se glih eni tožil, in so pač jim naprej metal d ni blo ograje dovolj visko ipd...

Slovenc.14


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #40 : 06 Januar 2011, 12:30:45
Doberman in zima naj ne bi šla prav dobro skupaj. Vsi, ki jih poznam, so vsaj pozimi noter.
Rottiji so zagotovo manj občutljivi, ampak ne vem, kako je takrat, ko je resen mraz. Imajo dvojno dlako? Verjetno bo tu Urška pravi naslov, zato sem tudi vprašala.


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #41 : 06 Januar 2011, 12:34:14
Verjetno ima vsaka zavarovalnica malo drugače to opredeljeno ali pa moraš celo posebej zahtevat/doplačat. Ne vem. Drobni tisk in to  ;) Mi smo imeli avtomatsko zavarovanega psa skupaj s hišo. Samo so bili določeni pogoji, kdaj zavarovalnica krije in kdaj ne (ograja, oznake...), in sicer za napad, prometna nesreča...nekako tako.


slovenc14

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #42 : 06 Januar 2011, 12:41:59
aha to pomeni, da dejansko ni mogoče dobermana imeti pozimi zunaj, kljub dobremu oz. toplemu pesjaku?

Slovenc.14


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #43 : 06 Januar 2011, 12:45:43
Hmm, v ogrevanem verjetno lahko. Malo povprašaj v temi dobermanov ali pa preberi, če kaj piše o tem. Samo mislim, da je bolje izbrati pasmo, ki je primerna za bivanje samo zunaj in dobro prenaša mraz ter tudi vročino v končni fazi. Marsikateri pastirski pes bi spal kar zunaj na travi (oz. kjer je udobno) večino leta :)


slovenc14

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #44 : 06 Januar 2011, 12:50:05
ja sej v končni fazi je to najbrž kr res.....
tko da kaj pa vem, pol mrde res kkšn kraški ovčar, belgijski ovčar... juuj težko  ;D

Slovenc.14


katajuska

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #45 : 06 Januar 2011, 13:01:11
A če imaš psa čuvaja na lastni ograjeni parceli in na vidnem mestu tudi opozorilo, da je za ograjo 'hud pes' in si nek tujec sam dovoli vstopiti na ograjeno območje in mu pes kaj naredi, moraš kot lastnik plačati kazen? Nimam stikov s psi čuvaji in njihovimi lastniki, tako da mi tole ni čisto jasno, se mi pa zdi čudno, da bi moral kot lastnik psa čuvaja odgovarjati zaradi nekoga, ki si je kar sam dovolil potikanje po ograjeni parceli kljub vedenju, da je za ograjo pes čuvaj.

Vem za primer ko je nemški ovčar šavsnil eno gospo, ki je pomolila roko skozi ograjo da bi ga pobožala. Pes je bil za zaklenjeno ograjo. Niso rabili plačati nobene kazni, ker je gospa 'vdrla' na privatno lastnino



katajuska

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #46 : 06 Januar 2011, 13:02:26
Pa nikjer nimajo pritrjene opozorilne table  :)



poki

  • *
    • Prispevkov: 164
    • Točke: 0
  • As
Odgovori #47 : 06 Januar 2011, 13:03:02
Pozdravljen slovenc14. Vidim, da si že dobil nekaj dobrih odgovorov in nasvetov glede izbire pasme.
Naj ti povem svojo izkušnjo. Preden je prišel k nam As (kao appenzeller ;D) smo imeli mešanca s pirenejskim planinskim psom. Hud pes, IZJEMEN čuvaj, ni mu ušel niti najmanjši šum okrog hiše. Živel je zunaj in je imel celotno posestvo pod kontrolo (velikosti ti ne znam povedati ;)), še ulico je nadzoroval.  ::) Vsekakor smo se ob njemu počutili varno ker smo vedeli, da nihče ne bo prišel do hiše brez da bi bil opažen in oblajan.  ;D
Zdaj pa imam Asa, ki naj bi bil po pasmi tudi velik čuvaj... No, o tem bi lahko debatirali.  :P  8) Sicer nalaja tiste, ki pridejo k nam, vendar že ko so skoraj pred našo hišo. Npr sosedova psička (imamo skupen dovoz do hiše in delno si delimo dvorišče) začne lajat na tujce že ko se približujejo posestvu, medtem ko naš As pa čaka in čaka... pa se potem odloči ali bi lajal, ali pač ni potreben alarm... ;) Ne vem, mogoče pa sta si razdelila teritorij??  ??? (tako si jaz razlagam Asovo "čuvanje")
Tako da je ubistvu odvisno od posameznega psa kakšen čuvaj je in ni pogoj, da bo izbira "čuvajske" pasme garancija za to, da bo pes res čuvaj! Vsaj tako je moje mnenje...


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #48 : 06 Januar 2011, 13:09:29
Mogoče je razlika ali so table ali ne, če se napadeni odloči, da te toži in ne gre samo za povračilo škode.
Pred kratkim je dala ena punca po forumih oglas za odraslo belgijsko ovčarko, da se jo oddaja. Mislim, da je bila Kala, oddajala jo je v imenu strica, ki je ni mogel obdržati. Poglej, če je še.


sp30

  • *
    • Prispevkov: 292
    • Točke: 0
Odgovori #49 : 06 Januar 2011, 13:12:33
Ena neumesna

Naš francozek je tut čuječ čuvaj, pri fantu imajo hišo z veliko zemlje + zasebno pot, ki vodi mimo hiše - in kadarkoli se kdo sprehaja po tisti, poti in je še daleč za uvinkom - leti Rooney na balkon renčat in lajat :)  Sicer je bolj smešen pri tem ampak dobr.


Drugače pa sem vidla pri psih iz zavetišča da imajo nekateri pripisano oznako ''primeren za čuvaja'' - tko da če ti pasma ni poglavitna pa si želiš psa ki bo čuvaj bi lahko komu ponudil nov dom.

lp






fotr

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #50 : 06 Januar 2011, 13:27:29
Tornjak je prav gotovo primerna pasma iz vsaj dveh razlogov.
Prvič, ker ni nagnjen k brezglavi napadalnosti, pač pa nepovabljenega opozori, da prihaja na njegov teren in umik je dejanjne ki tornjaku zadošča. Sam sem imel do sedaj že tri srečanja z medvedom( pa živim na Kureščku) in vedno je bilo dovolj da se je medved umaknil. Nikoli ga naša psica ni skušala napadati in preganjeti. Tornjaki namreč nimajo nagona za plenom, kar pomeni tudi, da na sprehodu po gozdu ne preganjajo vsega živega kar vidijo.
Drug razlog je njegova konstitucija in odlakanost, ki mu pomagata brez problemov živeti na mrazu. Kljub temu, da je družen pes in bo z veseljem ležal pri vas v dnevni sobi ( in to celo pred zakurjenim kaminom) bo zvečer vseeno izrazil željo, da bi spal zunaj.
V kolikor želite več informacij o tej pasmi, me lahko pokličete na 041 610 505, ali pa pridete pogledat mamo in leto dni staro hčerko, pa še osem mladincev starih 2 meseca.
Glede na to, da je od 43 tornjakov v Sloveniji kar 32 potomcev naše Žanke, ste lahko gotovi, da pasmo izredno dobro poznam. Poleg tega imam tudi opravljen izpit za vodnika osnovne vrste, kar zagotavlja strokovne nasvete v zvezi z vzgojo te pasme
Več najdete na moji internetni strani http//:www.tornjak.si
O primernosti te pasme za čuvaja vam bom z veseljem razložil več ob vašem obisku pri nas ( cca 15 minut iz Ljubljane po dobri cesti)

To ni pes, to je Tornjak www.tornjak.si


Maja3000

  • *
    • Prispevkov: 643
    • Točke: 0
Odgovori #51 : 06 Januar 2011, 13:50:05
Hvala vsem za odgovore.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #52 : 06 Januar 2011, 14:07:33
Vem za primer (ne vem kaka je obča praksa), da je bil proti "trespasserju" uveden postopek zaradi motenja javnega reda in miru. Pes pa ja najverjetneje zdaj vseeno zaveden v centralnem registru nevarnih psov, tako da je bolj slaba tolažba, da stroške krije zavarovalnica..

Edino, kar pa je mene strah pri svojem psu čuvaju je, da bi ga ropar, ki dejansko misli nekaj ukrast, preprosto ubil. Že iz tega razloga ga imam raje noter, poleg tega da zunaj res nimamo takih objektov/motorizacije/.., ki bi se je splačalo ukrast.



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #53 : 06 Januar 2011, 14:08:19
aha ok.... kaj to pomeni nekateri?

no ne vem jst teh podatkov nisem pobral iz kšne zavarovalnice al pa kej, vem zato, ker so enkrt se glih eni tožil, in so pač jim naprej metal d ni blo ograje dovolj visko ipd...

Nekateri pomeni samo to da tako kot vsi dolgodlaki tudi vsi kratkodlaki nimajo podlanke. Kateri kratkodalaki jo imajo pa pojma nimam, sem bolj na dolgodlakce (če te zanima za rotweilerja - v standardu piše, da imajo dvojno dlako, za dobermane pa da dvojna dlaka ni dovoljena).  ;) Jaz tudi moje čupavo bitje z dvojno dlako pri nizkih temperaturah (nekje minus 5 ali nižje) prestavim notri kljub dobro zaščitenemu pesjaku in izolirani uti. Če bi imel pa vseskozi na voljo cca 8 stopinj pa skoraj ne vidim razloga da pes nebi mogel biti zunaj vso zimo.

Zavarovalnica ima pa vsaka svoje fore. V teoriji ima Triglav pogoje kot sem jih navedla (pes je avtomatsko zavarovan zraven hiše), kako je pa v praksi pa zaenkrat še ne vem (trkam na les da nikoli ne bom rabla vedet). Je pa tako da še nobena zavarovalnica s svojim denarjem ni bila "radodarna" in se verjetno ob dejanskem dogodku najdejo še vsi mogoči "pogoji".

Pasme ne poznam najbolje, sosed pravi da je fantastičen čuvaj njegov beauceron.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


slovenc14

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #54 : 06 Januar 2011, 14:23:16
no hvala vsem za pomoč...

kar se tiče zavarovalnic in vsega tega podobnega, je pač tko, če čš to razmišlat d te nekdo toži al pa neki, pol je najbolš d nimaš psa, tko da to mene niti ne ovira, ker je pač vse zaprto, tist k želi notr pridt bo pršu tut čez 2 metra visoko ograjo, je pa res d bo 2krat pomislu če bosta v ogradi 2psa, ki se bosta glasno javljala :)

kar se tiče prave izbirepasme je tko nekako.. rabi bi ponudili dom kakšnemu psičku iz zavetišča, samo še vseeno paje dobro prej vedet kakšna pasma je najbolj primerna, učljiva ipd.

Slovenc.14


DOB

  • *
    • Prispevkov: 376
    • Točke: 0
Odgovori #55 : 06 Januar 2011, 22:02:25
Citiraj
aha to pomeni, da dejansko ni mogoče dobermana imeti pozimi zunaj, kljub dobremu oz. toplemu pesjaku?

Samo na hitro da še jaz svoje mnenje podam, glede na to da sem lastnica dobermanke. Po mojem mnjenju ni pes za zunaj. To je pasma, ki je bila narejena za osebno zaščito, tako da so ti psi že v osnovi namenjeni temu, da so ob tebi, ne pa sami zunaj, v pesjaku.

Po mojem mnenju so vse do sedaj naštete pasme bolj primerne od dobija, pa ne da vrag ne laja čim vidi da se kaj premakne na drugi strani ograje (zadnje dni se zelo jezi na utripajoče luči sosedov), samo pač rad je s tabo, gleda kaj ti počneš in te zasleduje ::). Pa še toplota mu bolj leži kot mraz, doberman namreč za razliko od ostalih naštetih nima poddlake in je tako slabše zaščiten pred mrazom.

Lp




Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #56 : 06 Januar 2011, 22:34:46
Rottweiler je kratkodlak z gosto podlanko, podobno kot labradorec za lažjo predstavo. Doberman, bokser, doge ipd. pa imajo kartko priležno dlako brez podlanke in so neprimerni za bivanje zunaj. Rottweiler pa je pozimi zlahka zunaj, moj je v pesjaku spal zunaj (in ne v izolirani hišici) do nekje -5 stopinj. Pozimi mu je v centralno ogrevanem prostoru vroče, tako, da se pride pocrkljat za kakšno uro, potem pa odtava nekam bolj na hladno.

Tudi kot čuvaj je samoiniciativno preudaren, vendar pa to ne velja v tropu. V tropu psa potegneta skupaj in reagirata sočasno, zato tudi preudarnega psa potegne reaktivnejši, ker se spodbujata. To je potrebno vzeti v obzir.


slovenc14

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #57 : 06 Januar 2011, 22:37:16
Samo na hitro da še jaz svoje mnenje podam, glede na to da sem lastnica dobermanke. Po mojem mnjenju ni pes za zunaj. To je pasma, ki je bila narejena za osebno zaščito, tako da so ti psi že v osnovi namenjeni temu, da so ob tebi, ne pa sami zunaj, v pesjaku.

Po mojem mnenju so vse do sedaj naštete pasme bolj primerne od dobija, pa ne da vrag ne laja čim vidi da se kaj premakne na drugi strani ograje (zadnje dni se zelo jezi na utripajoče luči sosedov), samo pač rad je s tabo, gleda kaj ti počneš in te zasleduje ::). Pa še toplota mu bolj leži kot mraz, doberman namreč za razliko od ostalih naštetih nima poddlake in je tako slabše zaščiten pred mrazom.

Lp

za tole razlago sem zelo vesel.
ampak pri nas je tako, da smo poleti nekje od 8 ure zjutraj pa do 23h večino zunaj, kar pomeni da je ps z nami in ve kaj se dogaja, ponaavd ga tudi sabo vzamemo na pašnike ipd... kar se tiče pa boksa, pač nekako je tko, da bi imel na voljo prostor (3*4m) ki bi imel konstanto temperaturo, pač tako ki bi jo želeli, ker je prostor ogrevan, in pa seveda izhod na posest skozi loputo. to je tako nekako.... kar se pa tiče družbe ko nas ni, pa tako ali tako imamo že eno psico...
So pogoji za dobermana vredu ali ni to to?
Lp


Slovenc.14


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #58 : 07 Januar 2011, 02:25:47
Kar jaz poznam dobermanov so zelo navezani na lastnika, podobno kot malinoisi in zelo senzibilni. Samote ne prenašajo najbolje, kot dober primer ti lahko povem, da pri nas na delovne tekme hodi malo lastnikov z dobermani, pa takoj veš kdo ga ima, ker začno zavijati v boksih takoj, ko se jim zazdi, da vodnika že malo predolgo ni bilo na spregled. Negativno energijo znajo potem preusmeriti v najbolj neverjetne zadeve - od iztrebljanja na lastnem ležišču, uničevanja vsega mogočega, lahko začnejo celo z vedenji, katerih posledica so samopoškodbe (da se recimo na določenem mestu grickajo ali ližejo do krvi).

Razmere, ki jih imaš, bo samostojnejša pasma kot so šarplaninci, rottweiler in podobne delovne pasme iz skupine pastirskih psov, precej lažje prenašala. V kolikor se slučajno odločiš za rottweilerja pa se na široko ogni vsem razstavnim vzrejam, ker imajo razvodenjen značaj.


DOB

  • *
    • Prispevkov: 376
    • Točke: 0
Odgovori #59 : 07 Januar 2011, 09:54:00
Citiraj
Samote ne prenašajo najbolje, kot dober primer ti lahko povem, da pri nas na delovne tekme hodi malo lastnikov z dobermani, pa takoj veš kdo ga ima, ker začno zavijati v boksih takoj, ko se jim zazdi, da vodnika že malo predolgo ni bilo na spregled

Ja, žal je res to kar je Urška rekla, mi jo imamo poleti ko nas ni zunaj na vrtu, pozimi pa v boksu notri, saj ji še ne zaupamo popolnoma glede (ne)uničevanja itd (ko ji je dolgčas in nima koga zasledovati, se spravi gobec vtikat v vse možno, vedno najde kaj novega za prevohat), pa še to zdaj v boksu je sama max 3 ure dnevno (pa še takrat je tečna).

Ampak bog na daj da bi bila zaprta ali na vrtu ko smo mi doma, takoj upor in jok. S tem da kolikor sem slišala o drugih dobijih je ona med najmanj zahtevnimi in hiperaktivnimi..

Citiraj
za tole razlago sem zelo vesel.
ampak pri nas je tako, da smo poleti nekje od 8 ure zjutraj pa do 23h večino zunaj, kar pomeni da je ps z nami in ve kaj se dogaja, ponaavd ga tudi sabo vzamemo na pašnike ipd... kar se tiče pa boksa, pač nekako je tko, da bi imel na voljo prostor (3*4m) ki bi imel konstanto temperaturo, pač tako ki bi jo želeli, ker je prostor ogrevan, in pa seveda izhod na posest skozi loputo. to je tako nekako.... kar se pa tiče družbe ko nas ni, pa tako ali tako imamo že eno psico...
So pogoji za dobermana vredu ali ni to to?
Lp

To ste poleti, kaj pa pozimi (to je pač največji problem za dobermana)? Ker namreč če si čez dan dovolj z njim in je zmatran, ni problem da zunaj spi. Moja je enkrat, ko smo hoteli da začne spati v boksu in smo njen kavč dali na vrt da bo šel na odpad, lepo potrkala da bi šla ven, skočila na kavč in pač nameravala tam zaspat ::). Tako da ga je potem dobila nazaj. Važno da jim je udobno ;). Kdaj sicer pride v mojo sobo, ampak ji je na kavču bolj všeč in tako sama spi v dnevni.

Aja pa glede na to da ima lovski nagon, vi pa mislite hoditi po pašnikih itd, pač morate upoštevati da bo na tem potrebno dodatega nekaj dela. Jaz bi raje vzela npr tornjaka (če sem si prav zapomnila), brez kakih lovskih tendenc, če bi bila veliko po mestih kjer so divje živali. Mi sicer srne ali kaj podobnega še nismo srečali, tako da ne vem iz lastnih izkušenj, samo prebrala sem.

Lp