Kontrola/samokontrola

EnNa · 14466

BlackSwan

  • Gost
Odgovori #30 : 26 Marec 2015, 14:32:42
Verjetno je mislila v smislu, da noben pes ne bo kar "znal" samokontrole, če se lastniki derejo "fuj!!" ne da bi pes to komando predhodno sploh poznal/razumel, kar počne ogromno lastnikov..




čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #31 : 26 Marec 2015, 14:50:19
To, da pes upušteva naš fuj, pusti je kontrola s strani vodnika. KO pa se pes prosto sprehaja okoli in ni pod poveljem, pa se odloči pustit tist kup dreka na miru, ko ne teče za živalmi  in ko leži na deki med tem, ko ostali psi delajo ali lastnik teka, meče igrače, hrano, dokler da ga gazda ne pokliče. No, to je pa samokontrola.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Vixen

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
  • zverinica Taya
Odgovori #32 : 26 Marec 2015, 15:53:43
Čara, odvisno kaj si vsak posameznik razlaga pod pojmom samokontrola.

Zame je samokontrola vsako premagovanje nagonskih impulzov. Pes bi nagonsko pojedel hrenovko ali stekel za mačkom, pa tega ne naredi, se kontrolira. Ali je za to porebno povelje vodnika ali je to priučeno kot "defolt" vedenje, pa je odvisno kaj si vodnik od psa želi. Tako si jaz razlagam vse skupaj, ne vem pa kako so te stvari definirane v strokovni literaturi.  :-[



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #33 : 26 Marec 2015, 16:05:31
Sej že samo ime pove, a ne ;) Samo-kontrola. Self-control. Torej da se kontrolira SAM. Vse ostalo je samo -kontrola. Fizična ali besedna. Je pa po večini to res vse samo priučeno vedenje.
Dosti na to temo oz. vaje najdeš pod ''it's yer choice''. Torej ''priučenje samokotrole''.  :)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #34 : 26 Marec 2015, 16:22:30
So že v tej temi mnenja deljena, zame je samokontrola naučena skozi kontrolo. Ne smeš za mačkom, ne smeš za mačkom, ne smeš za mačkom, dokler mu enkrat ne kapne samemu od sebe da ne gre za mačko. Poleg tega se samokontrola gradi na vseh področjih - da se počaka pred skledo ali vrati, da ne noriš preden odpneš povodec.. Začneš s hranco in igračo in stopnjuješ do obiskov - dokler nori se ga ignorira. Mogoče bi zadevo vprašala še v labradorski temi ker so psi/pasme zelo različni, mojega sem morala prav pošiljat nad srne, da sem ga lahko par drugih stvari naučila.

Neodvisno od samokontrole pa poskusi bit čimbolj zanimiva od ostalega, čeprav vem da je težko bit labradorcu bolj zanimiv od odvrženega posmrkanega robčka  >:D

Počasi bo, do takrat pa sprejmi prinašalca v njem :D
https://www.youtube.com/watch?v=3GRSbr0EYYU
https://www.youtube.com/watch?v=5iTTNRE-njM



Vixen

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
  • zverinica Taya
Odgovori #35 : 26 Marec 2015, 18:07:25
Lunette, Čara, zdaj mi je jasno kaj sta mislili!

Hvala za odgovore! Sem malo pogledala pod ''it's yer choice'' in sam našla nekaj super vaj! :) Bova kar začeli vadit. Me prav zanima kako ji bo šlo.

Torej tudi midve sva se samokontrole učili skozi kontrolo, kakor pravi Nika. In seveda delali na vseh področjih. Določene vragolije ji sploh ne padejo več na pamet (dreka ni požrla že kakšne pol leta  8), in tudi hrane ne krade tudi če jo ima tako rekoč pred nosom in je dalj časa sama v sobi  :o). Pa tudi sama od sebe počaka pred skledo in vrati in mirno skoči v/iz avta, lepo počaka da ji odpnem povodec,...

Ima pa zelo močan lovski nagon in bi jo rada naučila, da ga kontrolira, da mi ne bo treba vedno imeti oči na pecljih. Sicer ji še nikoli ni uspelo (močno pazim, ker nočem da bi tako vedenje samonagrajevala), da bi se zapodila za mačkom, kuro ali golobom, ampak še vedno pade v trans ko zagleda "plen" in se poskuša pognati za njim. Pa da sploh ne pomislim, da mi lahko zleti pod kakšen avto!

Pa tudi pri pozdravljanju ljudi bi rada da se bolj kontrolira, kot ji recimo uspeva pri domačih, pa če jo še tako veselo pozdravljamo. Se je spomnila nadomestnega vedenja, pograbi v gobec najbližjo stvar in potem kroži okrog tebe in kot nora maha z repom.  :D Samo ga na žalost še ni povezala s tujimi ljudmi.

Počasi bo, do takrat pa sprejmi prinašalca v njem :D
https://www.youtube.com/watch?v=3GRSbr0EYYU
https://www.youtube.com/watch?v=5iTTNRE-njM
Si me prav nasmejala s temi linki!  ;D Ne vem kako je lahko vodnica ZP v drugem videu sploh ostala resna.

Je pa Taya seveda blazno živahna in vesela vsega in vsakogar.  Prava hiperaktivka.  :D  Njene labradorske finte pa me vedno nasmejijo! ;D  Si sploh ne predstavljam, da bi imela mirnega psa!
Rada pa bi jo naučila osnov, da jo bom lahko imela brez skrbi tudi spuščeno.




Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #36 : 27 Marec 2015, 07:10:38
Za mlado psičko in povrh še labradorko sta na zelo dobri poti  :)

Še malo hvale o samokontroli - k nam na dvorišče je včeraj zašla hendikepirana ženska in cela odšla ven, kljub temu da je bil Buda sam zunaj  8)



Vixen

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
  • zverinica Taya
Odgovori #37 : 27 Marec 2015, 20:47:06
Še malo hvale o samokontroli - k nam na dvorišče je včeraj zašla hendikepirana ženska in cela odšla ven, kljub temu da je bil Buda sam zunaj  8)

 :o Oooo, super!
Pri nas na dvorišču je ne bi tako dobro odnesla. Bi bila poslinjena od glave do peta...  :D