vlečenje psa

iv@nder · 12805

iv@nder

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
: 02 Januar 2011, 13:21:21
Pozdravlejni,

sem nov na forumu in novopečeni lastnik psičke stare 14 tednov (mešanka med belo švicarsko ovčarko in zlatim prinašalcem). Imam problem, ker psička na sprehodih vleče, ko jo imamo na povodcu. Probali smo že z raznimi zadevami kot je: 1.) da ko pes vleče se mi ne premikamo, ko pes popusti gremo naprej, 2.) da vsakič ko psiček potegne v eno smer, mi spremenimo smer 3.) zamenjali flexi povodec za krajši povedec.

Psičko imamo že mesec in pol in vse to počnemo vendar "se ne da", ona vztrajno vleče, kar pa te dela na sprehodu precej živčnega  >:( in nesproščenega, ker ne veš več kaj narediti. Prijatelj mi je svetoval naj kupim haltija in da bo to pomagalo.

Prosim za nasvet kaj narediti oz. kakšne izkušnje imate vi in kako ste psa odvadili vlečenja.

Hvala za vaš odgovor.



n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 02 Januar 2011, 14:25:40
http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=1620.0

ne vlečenje je stvar, ki se je ne nauči z danes na jutri... najbolj pomembna je vztrajnost. Zgoraj je povezava do teme namenjene vlečenju, kjer se najde še nekaj nasvetov.


Choha

  • *
    • Prispevkov: 392
    • Točke: 0
  • Zaupaj mi...od tega živim.
Odgovori #2 : 02 Januar 2011, 15:11:08
razlog za vlecenje je tudi "kar pa te dela na sprehodu precej živčnega  Angry in nesproščenega", kot si sam napisal. kuza namrec cuti tvoje pocutje...jezo, zalost...itd. tudi moja bejba se je malo upirala z zacetka... zdaj pa se spozabi le ko vidi drugega psa. vendar ne potegne tako, da bi me premaknila za 2metra. :)  predlagam dog whispererja, da si potegnes njegove epizode. :)



iv@nder

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 02 Januar 2011, 16:27:19
hmmm, vidim, da ja zelo pomembna doslednost, tako kot pri otroku in pa veliko čaaaaaasaaaaaaa. Bom probal še s haltijem.

hvala



erda

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 02 Januar 2011, 16:30:57
Halti deljuje (preverjeno)



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #5 : 02 Januar 2011, 16:48:46
Halti deljuje (preverjeno)

Dokler je halti na psu. Če greš ponovno na ovratnico/oprsnico bo pes vlekel in ga nisi naučil čisto NIČ. Poleg tega pa malo bolj iznajdljivi psi hitro ugotovijo, kako se vleče na haltiju  ;)

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Choha

  • *
    • Prispevkov: 392
    • Točke: 0
  • Zaupaj mi...od tega živim.
Odgovori #6 : 03 Januar 2011, 17:56:45
tuki se strinjam z Neyiko. lahko ti ga posodim in bi sprobal kako bi slo. pri nam ni blo bistvenega ucinka. najbolsi je bil Cezar Milan in njegove epizode... doslednjost, vztrajnost in umirjenost. Psa pa moras pripraviti, da on tebi sledi in ne ti njemu. ko gre pred teboj se on pocuti "šef". mora biti z glavo vzporedno s tvojim kolenom.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #7 : 03 Januar 2011, 18:10:30
Na 14 tednov mladega psa se ne daje haltija, ker ni nikakršne potrebe. In če je nekdo živčen zaradi vlečenja pri mladiču-o "bog pomagaj", naj temeljito pri sebi razmisili.  ::)

Mladička se nevlečenja nauči dokaj preprosto, je pa tako kot pri učanju VSAKE stvari potrebno veeeliiikooooo VESELJE, NAVDUŠENOSTI, POTRPEŽLJIVOSTI IN MAJNIH KORAKOV, DINAMIKE.

Mladičku je naravno živahno gibanje in ne lepa hoja na povodcu-to se nauči skozi nagrajevanje in DOSLEDNOST. ;)

Predvidevam, da že imate izbran KD kjer boste hodili v malo šolo?

mladička na tanek dolg štrikec (če ni dovolj varno da bi bil spuščen) zraven pa vsaj eno igračko, kup priboljškov in se igra, tekat sem in tja, vmes povadit hojo na povodcu in voila. Mladičku sploh ni treba dajat obroka v skledo, ker ga je potrebno toliko naučiti, da se porabi kar celoten obrok.

kakšen halti-lepo vas prosim.  ::)

Choha-Cezar z mladički dela čisto drugače, korekcije, ki jih da ODRASLIM PSOM, ki jih lastniki niti približno ne obvladajo, pa še tu bi se dalo tudi drugačne načine. Tako da ga ni ravno fajn tu oglaševat.  ;)

Jaz se s tem kje je glava ne obremenjujem-je kup stvari pomembnejših in bistvenejših pri odnosu, kjer te pes spoštuje (in ti psa).

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Sanaa

  • *
    • Prispevkov: 108
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 03 Januar 2011, 18:33:36
Halti deljuje (preverjeno)

Seveda deluje, moja psica je na haltiju brez življenja, hodi z mano na popuščeni vrvici in gleda v tla.. je videti najbolj nesrečno bitje- če to hočeš narediti iz psa izvoli  ::)




Choha

  • *
    • Prispevkov: 392
    • Točke: 0
  • Zaupaj mi...od tega živim.
Odgovori #9 : 03 Januar 2011, 18:35:20
kot sama rada slisim kakersne koli mnenja drugih. v pasji soli pa lahko recem, da meni niso ravno pomagali. najboljsa vzgoja je, da ucis doma in svojemu psu primerno. Cezar ima razlicne pristope do razlicnih psov in tako tudi nacin kako vzgojit mladicka. in se zdalec ne oglasujem, ampak povem moje mnenje in kako sem sama "izbrskala" po internetu posnetke, da bi naucila mojo psicko..........



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #10 : 03 Januar 2011, 19:22:15
Choha jaz sem Cezarja kar nekaj časa spremljala bolj kot ne iz firbca. Več ko sem ga gledala bolj se mi je zdelo da za iste stvari uporablja ene in iste stvari na popolnoma različnih psih. In to žal ne neke fajn metode ampak zastarele zadeve iz pamtiveka. Ne vem no - brcanje psa med rebra in stegno ni visoko na moji "what to do with dog" lestvici. Prav tako ne siljenje boječega psa v bližino stvari, ki se je boji v nedogled (ja pri nekaterih deluje, pri večini pa ne). Poleg tega zategovanje, obešanje in davljenje na ovratnici. Da o "imitaciji" ugriza ne začnem. Ne vem, vsekakor ne metode zaradi katerih bi se lahko (celo samega sebe) oklical za najboljšega pasjega trenerja na svetu.

Dobro, saj ni vse (popolnoma) slabo pa vseeno obstaja v današnjem svetu OGROMNO različnih načinov, kako psu nekaj dopovedat/ga nekaj naučit in vsak, ki se mu malo ljubi vsaj malo poglabljat bo našel nekaj za svojega psa. Ena od stvari ki jih "uči" in se z njimi dejansko strinjam je vztrajnost in doslednost.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


delfinčika

  • Gost
Odgovori #11 : 03 Januar 2011, 19:35:03
Vsak pes ima različen karakter in k temu primerno ga tudi učimo.
Nekateri se bodo hitreje naučili z obračanjem, nekateri z ustavljanjem.

Lp,Manca&Maca



Choha

  • *
    • Prispevkov: 392
    • Točke: 0
  • Zaupaj mi...od tega živim.
Odgovori #12 : 03 Januar 2011, 22:44:07
ja lepo prosim... nasilje pod prvo itak odpade. kdor pomislja na nasilje ali kaj s silo delat se jaz nimam z njem kaj pogovarjat. kolkor pa sem sledila jaz njemu pa mislim, da ga ne brcne in bi s tem povzrocil bolecino... mu hoce samo preusmeriti pozornost in ga s tem preseneti-to ni bilo potrebno prakticirat. zdaj ne bom sla psa, ki malo vlece obesat, kot da se grem vislice ali enega hanibala. :D  najdes pa par uporabnih nasvetov... npr.: da je ovratnica namescena visje na vratu in tako preprecis, da bi poskodoval psa. kot sem ze rekla sam najdes dolocene posnetke, literaturo, ki ustreza posamezniku. sama sem bila razocarana nad pasjo solo (ki je ne bom izpostavljala). je bil v soli pes tako scukan(pri "ucni uri"), ker ni poslusal-(zgoraj ze omenjen) "kmecki cuk"- ce je pa to dobra vzgoja.... :S meni se je tisti kuza takrat zasmilil.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #13 : 03 Januar 2011, 22:59:43
Na halti je psa potrebno postopno navajati, tudi več kot en mesec-odvisno od psa. KD Krim ima lepo napisano kako psa navadiš in kako ga potem vodiš na haltiju.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #14 : 04 Januar 2011, 01:06:25
Choha, niso vse pasje šole tako neuporabne, kot si ti s tisto žal pač imela takšno izkušnjo. Upam da novinci ne bodo pobrali kakšne dezinformacije o "neuporabnosti" pasjih šol.. Tako kot pri vsem ostalem, je tudi tukaj potrebno zelo pametno razmisliti, kam in kako - niso vse za vse. Tudi odvisno od tega kaj hočeš od psa. Kdor ne misli psa učit gore trikcev najbrž ne bo rinil k Silvii, ne? Čeprav je za moje pojme in želje trenutno najboljša izbira.


O haltiju pa - niso vsi psi na njem nesrečni. Sem imela priložnost spoznati dovolj pasjih navdušencev nad njim.  ;) Ker so bili naučeni, da halti pravzaprav ni noben bavbav - nasportno - še celo kakšen priboljšek več se ti lahko znajde pred gobcem  :P
Uporaben pa za nekatere pse je, za druge pa sploh nič.


Kaj pa nagrajevanje vsakega koraka, ko pes ne vleče (kliker)? Pa kaj, če boste prvič prišli samo do vogala pred vrati.  ;) Patience is the clue to success. Preverjeno.  ;D

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


Mr_Globus

  • *
    • Prispevkov: 449
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 04 Januar 2011, 02:57:56
glede haltija - če ga uvedeš z shapingom se ga pes čisto nič ne boji, niti se mu ne upira. Pa rabiš max 3 dni za uvajanje (no mogoče je šlo hitreje ker je bla povezava z nagobčnikom). Pri Kalu ni blo druge, ker ga punca in mama brez njega ne morejo zadržat. Onedve ga še vedno uporabljata, pa ni na sprehodih zato nič bolj nesrečen.

In ne, brez njega ne bo spet začel vlečt. Fora pa je, da moreš na ovratnici zahtevat isto obnašanje. Če prehiteva, takoj nazaj na halti (kak mesec naj ga ma gor tudi če hodi vzorno).

S pravim pristopom se pes ne bo ničesar bal. Npr naš se ni upal čez pol cm vode sestopit, zdaj pa navdušeno plava v morju. Počasi, vztrajno in brez sile.



Choha

  • *
    • Prispevkov: 392
    • Točke: 0
  • Zaupaj mi...od tega živim.
Odgovori #16 : 04 Januar 2011, 19:31:55
Jana se strinjam, sola je super stvar in bi morala biti obvezna za psicke. Morale pa bi se obdrzati tiste prave o katerih govoris ti. Takrat sem se pozanimala za sole, nekaj jih sla pogledat. Ker pa so mi s sprehodov povedali, da je TA sola super in da so zlo dobri sem se za njo tudi odlocila. zavedam se kaksen karakter je moja psicka(ne mora biti pri miru, mora vedno nekaj dogajat)... ampak tisto cukanje, da bi to moji naredo...me je pa odvrnilo. Ne wem s cim si je kuza zasluzil tisto.   >:(



Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #17 : 04 Januar 2011, 20:22:55
V takem primeru zamenjaš šolo, ne da jo opustiš. Pa saj ne pravim konkretno za tebe, ampak tako na splošno - da pač če je ena svar nekomu všeč, še ne pomeni da bo drugemu in zato moraš sam pogledat, dobit lastne izkušnje itd. In če ni to to, zamenjaš, greš poskusit drugam.

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


Mr_Globus

  • *
    • Prispevkov: 449
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 05 Januar 2011, 07:19:29
Btw je blo cukanje ali vlečenje stran od "motnje". Ker samo s klikerjem ne bo šlo.



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #19 : 05 Januar 2011, 13:59:53
ja lepo prosim... nasilje pod prvo itak odpade. kdor pomislja na nasilje ali kaj s silo delat se jaz nimam z njem kaj pogovarjat. kolkor pa sem sledila jaz njemu pa mislim, da ga ne brcne in bi s tem povzrocil bolecino... mu hoce samo preusmeriti pozornost in ga s tem preseneti-to ni bilo potrebno prakticirat. zdaj ne bom sla psa, ki malo vlece obesat, kot da se grem vislice ali enega hanibala. :D  najdes pa par uporabnih nasvetov... npr.: da je ovratnica namescena visje na vratu in tako preprecis, da bi poskodoval psa. kot sem ze rekla sam najdes dolocene posnetke, literaturo, ki ustreza posamezniku. sama sem bila razocarana nad pasjo solo (ki je ne bom izpostavljala). je bil v soli pes tako scukan(pri "ucni uri"), ker ni poslusal-(zgoraj ze omenjen) "kmecki cuk"- ce je pa to dobra vzgoja.... :S meni se je tisti kuza takrat zasmilil.

Ker se pozornosti preusmerit oz. psa presenetit ne da na noben drug način kot z brco  ::)

Potem pa ne vem, zakaj se moj tako vztrajno repenči, če je ovratnica nizko in se začne davit, če jo namestim više, na mehkejši del vratu oz. za ušesa. Pravljica da psa ne moreš poškodovat, samo zadržat ga je lažje, če je ovratnica višje, na občutljivejšem delu.

Lej vsakemu svoje. Jaz raje v primeru ko rabim kontrolo v sekundi cuknem in kontrolo pridobim, kar se pa samega učenja (sploh pa mladiča) tiče je pa res toliko boljših metod kot je Cezarjeva.

Kar se pa same hoje na popuščenem povodcu tiče pa priporočam tole: http://kliker.si/?q=node/198 s povdarkom na prva dva stavka v tretjem odstavku :)

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Choha

  • *
    • Prispevkov: 392
    • Točke: 0
  • Zaupaj mi...od tega živim.
Odgovori #20 : 05 Januar 2011, 16:02:45
Neyika v spodnjem delu vratu naj bi psi imeli misico, katera se pri vlecenju lahko poskoduje. In ko cuknes s tem "zarezes" ovratnico v to misico. Sploh je treba to cuvati pri mopsih in podobnih pasmah zaradi oči itd.... "Brca" si mogoce malo pregrob izraz vzela. pac kontakt, lahko je tudi z roko. ne wem pa kako je s tem v praksi, ker s psom se ne dela s silo ali kaksnimi brutalnimi "postopki". Kot si rekla.."vsak svoje" in ce mu s tistim postopkom ustreza in ce je kuza vesel... vse stima. :)



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #21 : 05 Januar 2011, 16:41:30
Neyika v spodnjem delu vratu naj bi psi imeli misico, katera se pri vlecenju lahko poskoduje. In ko cuknes s tem "zarezes" ovratnico v to misico. Sploh je treba to cuvati pri mopsih in podobnih pasmah zaradi oči itd.... "

Psi imajo po celem vratu mišice, ki se lahko poškodujejo... Ima Neyka kar prav, zgornji del vratu, tik za ušesi je veliko bolj občutljiv.



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #22 : 05 Januar 2011, 23:59:22
Citiraj
ker s psom se ne dela s silo ali kaksnimi brutalnimi "postopki". Kot si rekla.."vsak svoje" in ce mu s tistim postopkom ustreza in ce je kuza vesel... vse stima.

Koliko sem sam sledil, ima sam opravka z problematičnimi psi, kjer je fizično posredovanje marsikdaj potrebno, oz Koehlerjeva metoda; problem je le da zadevo gleda ogromno ljudi, ki nato misli da samo z grobim cukanjem lahko korigirajo vedenje psa;
pač pozitivno dejanje nagrada, negativno graja: midva sva še vedno v procesu doslednosti, sploh ker je včasih v nosu vsa pamet ::)

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Choha

  • *
    • Prispevkov: 392
    • Točke: 0
  • Zaupaj mi...od tega živim.
Odgovori #23 : 06 Januar 2011, 11:55:31
Psi imajo po celem vratu mišice, ki se lahko poškodujejo... Ima Neyka kar prav, zgornji del vratu, tik za ušesi je veliko bolj občutljiv.

obcutljiv ze, ampak lazje preprecis psu vlect(ima kuza glavo visje) in tako ne vlece s spodnjim delom vratu, kjer ima tudi kuza vecjo moc-se tako lazje poskoduje.(oprsnice so tudi narejene nizje na vratu, da lazje vlece). in tudi cukati ob neposlusnosti je bilo nepotrebno. tko mi je tudi svetoval neki gospod, ko sem od njega kupila oprsnico. se pa ukvarja z ucenjem polarnih pasem in raznimi nasveti. tko je bilo pri vzgoji moje psicke. nekje slisim tako, drugje drugace...  ???



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #24 : 06 Januar 2011, 12:08:22
Ja, saj to drži, da pes težje vleče, če je ovratnica višje na vratu. Nižje na vratu ga ne davi.



Choha

  • *
    • Prispevkov: 392
    • Točke: 0
  • Zaupaj mi...od tega živim.
Odgovori #25 : 06 Januar 2011, 13:52:27
glede davljenja pa potem prilagajas, da je varno. saj teh nasvetov je polno. ni nikjer 100% navodil za uporabo in moras sprobati metode in od vsake metode vzames najboljse. the best for the best. ;)