Kako shujšati psa?

Taj · 123548

andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #90 : 23 Marec 2011, 17:07:01
ma pustite kupljene priboljke... Meso, jetrce, ledvičke, srce... pa skuhat ali popeč na olivnem oljčku in maš super kvalitetne in cenejše priboljške kot pa so kupljeni ;)

Pa ne v vrečki v žepu puščat, ker se sicer ne posušijo ampak zgnijejo.  >:D

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #91 : 23 Marec 2011, 17:41:50
Sej hrbtenica in rebra se občutijo, ker če se ne bi bilo res že preveč....brikete že tko minimalno količino dobiva oziroma samo polovico merice, če pa čez dan dobi priboljške mu pa toliko manj večerje dam...priboljške ima pa sedaj sušene račje fileje, tako da res ne vem...aktivnost se bo pa itak še sedaj bolj stopnjevala ko bo lepše vreme ker že sedaj skoraj cel dan preživiva zunaj  :)...



Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #92 : 23 Marec 2011, 21:07:46
Evo za oceno še enega labradorca...danes tehtan in ima 40kg. Meni sicer ni glih jasno od kod, ker se mu lepo čutijo rebra, hrbtenica in medenica.


Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #93 : 23 Marec 2011, 21:20:10
Nekaj naredi konstrukcija in tudi teža kosti.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #94 : 23 Marec 2011, 21:21:25
Ja sej zgleda da je to ja, ker drugače, sploh če ga gledaš zgoraj dol, zgleda pravi suhec.

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #95 : 24 Marec 2011, 15:20:23
Od strani pa sploh ne izgleda suhec-ampak bajsek.  :D Sam za pravi filing morš psa videt in pretipat.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #96 : 24 Marec 2011, 15:35:47
Se strinjam, da moras psa pretipat... dosti je odvisno tudi od konstitucije... labradorec, ki se mu vidijo rebra, bi bil verjetno precej pre-suh, medtem ko je tak na videz okostnjakast malinois (al pa hrt) v polni kondiciji. Meni se se vseeno ta od urse_9 po sliki ne zdi debel.

Aja samo to da se se vedno cutijo rebra in medenica ni dovolj, ker ce se ne cuti vec nic, je pes ze ornk predebel. Ko potegnes po rebrih, moras cutit nekaj podobnega, kot ce stisnes prste v pest in potegnes po prstih. Taka naj bi bila idealna postava psa.


battito animale


ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #97 : 24 Marec 2011, 18:02:25
Jaz mislim, da bo oziroma je naš težke konstitucije, ker ko je že bil mladiček je bil ovrnk dec  :)...mislim, pa da ga je zadnje dva dni, ko skos pišem od te debelosti minil tek, ker že 2 dni ni zajtrka pojedel  :P :)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #98 : 29 Marec 2011, 21:49:58
TO naj tudi ne bi bilo slabo, ali pač?
Dehydrated poultry meat, barley, vegetable fibres, rice, maize, hydrolysed animal proteins, animal fats, beet pulp, wheat, maize gluten, yeasts, fish oil, fructo-oligo-saccharides, soya oil, minerals, yeast extract (source of manno-oligo-saccharides), egg powder, L-carnitine

Ječmen-barley je pri shujševalnih kurah in nasplošno priporočljiv, je nasiten in hkrati ima nizek GI. Ampak riž in koruza sta dokaj hitro na vrsti.  :-\

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #99 : 30 Marec 2011, 13:38:17
Ja, mene tista koruza moti, pa sojino olje tudi



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #100 : 31 Marec 2011, 19:15:05
ma pustite kupljene priboljke... Meso, jetrce, ledvičke, srce... pa skuhat ali popeč na olivnem oljčku in maš super kvalitetne in cenejše priboljške kot pa so kupljeni ;)

Pa ne v vrečki v žepu puščat, ker se sicer ne posušijo ampak zgnijejo.  >:D

Kako pa je potem to kalorično?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #101 : 26 Avgust 2011, 16:39:59
Mi smo uspešno shujšali in smo sedaj lepi vitki, rebra se brez problema občutijo in tudi vidijo.  :) Na dan cepljenja je imela 31.8kg.

Šla sem računat in psica dobiva približno 20% manj hrane kot je na tabeli hranjenja priporočeno(Light varjanta)...Zdaj hočejo ostali sprobat navadno-adult hrano. Pa sem v dilemi. Ker psica zdaj ohranja težo, pa že tukaj dobiva manj od predpisane.  :-\

Potem bi ji morala bolj kalorično hrano še dodatno zmanjšat, recimo da bi dobila 30% manj od predpisanega obroka in če bi se slučajno zredila, potem dobi že skoraj komaj polovico. Je pes, ki je lačen. Zato potrebujem tako hrano, ki ima sestavine, ki dajejo večji in daljši občutek sitosti. Jaz ne vem ravno kak smisel ima potem navadna adult hrana, ker zdaj ji vsaj lahko dam kak priboljšek, ki ni v kategoriji lahkih med sprehodi, ki ga jasno odštejem od obroka.

Da ne omenjam, da kadar mene ni doma, ima sprehod za polovico skrajšan in je spet manjšanje hrane.  ???

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #102 : 26 Avgust 2011, 16:59:59
Jaz bi dala raje kolicinsko vec in manj kaloricno, da je zelodec poln.

Je pa tudi moja Kala uspesno izgubila dobra 2 kg (sedaj jih ima nekaj cez 43 kg - nikoli ni bila suhe postave od dojencka dalje) seveda s tekom (gibanjem) pri tej in oni zadevi (pa vecinoma je light hrano; dobiva priboljske, ne stejem pa nicesar, ker sem mnenja, da kolikor vneses, toliko bos moral pokuriti). Zacela pa je zgubljati na tezi sele takrat, ko sem hujsanje poslala nekam, ker je slo skoz gor in niti 1x dol oz. sem se nehala obremenjevati (tako sem bila potem prav pozitivno presenecena).


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #103 : 26 Avgust 2011, 18:48:16
Pri nas je gibanja toliko kot ga je dve uri sprehoda na dan-če mene ni doma, komaj uspejo pokurit minimum dietnih briketov.  :( vročina dela svoje, ker je ne prenašam niti jaz, hkrati pa tudi dejstvo, da sem od vode za plavanje oddaljena z vožnjo in da ona plava samo kadar plavam jaz, če hočem, da skuri kolikor poje-kurim kalorije tudi jaz in posledično jaz shujšam (pa niti ne bi smela po besedah dohtarce), ker se mi ne ljubi veliko jesti in se naveličam hrane prav hitro. Jej kako sva si različne. Meni se ne ljubi ubadat s hrano in jo jesti, sem raje lačna, kot da čvekam in požiram...ona bi bi pa jeeedla in se sploh ne veliko igrala.  ::)

Pred kastracijo sem jo lahko z dvema žogicama 20 minut ganjala po travniku, pa je hotla še...zdaj sem lahko srečna, če se 5x zapored zapodi za žogo.

Bomo kar na Light ostali. Vmes dobi ponovem čez letne čase kako konzervo, da je bolj okusno in sočno....Osnova pa nizkokalorična.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #104 : 26 Avgust 2011, 23:37:41
če ji Light ustreza, in ohranja težo - zakaj zamenjat? Tery je že celo svoje življenje na Light hrani... saj finta je samo v tem, da ima manj maščob (je manj kalorična), ne pomeni pa, da ima premalo hranljivih snovi. Zarad zmanjšane vsebnosti maščob je lahko kanček manj okusna za pasjo glavo, ampak mislim da Bina nima takih težav.

Vsekakor bolje da ima napolnjen želodec z manj kalorično hrano, kot da bo vedno lačna in z ogromnimi očmi zrla v tvojo mamo..?

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #105 : 26 Avgust 2011, 23:44:54
Sej lahko vzames kaksno Adult hrano, ki ima manj proteinov in mascob (Healthy paws je ze taka, recimo). Pa priboljske naredis sama doma, da so bolj light... :)

battito animale


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #106 : 27 Avgust 2011, 10:07:05
Jana-mami se smili, ker je na light. Pravi, da je že shujšala, čakaj da ji povem, da dobiva že zdaj 20% manj od predpisane merice, malo cvikam, da bi ji povečala dozo potem.  ::) Ahjej. 
Na light ostanemo in pika, če ji naziv ni všeč bom pa kar healthy paws naročla, me ne briga več kje kupim pasji futer-prek spleta al v lokalni trgovini.  :P
Pa ta RC Light je trenutno eden redkih, ki ji res ustreza-blato, dlaka, koža je tudi boljša kot prej (manj prhljaja).
Bosch Sensitive ji je super ustrezal, ampak ima pa precej več maščob in manj vlaknin.

Priboljške imam perrito in tu in tam kupim kalorično divjačino, ker ji je to najbolj všeč, dobi kadar hočem res nagraditi nekaj blazno dobrega-odpoklic od srne, pozornost od srne :P Pa doma zelo, zelo redko pomaga jesti sir, ga vzamem na sprehod.

Jaz sem prelena za kuho, da bi ji sama delala priboljške.  :-[

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #107 : 27 Avgust 2011, 10:18:08
Jaz ji tudi ne bi menjala. Ustreza ji, ima primerno linijo, lačna (večinoma >:D) ni... to je to :)

Hmmm, jaz sem tudi prelena, da bi sama delala priboljške. Čeprav ste napisali že nekaj takih receptov, da me ima, da bi jih naredila :D



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #108 : 27 Avgust 2011, 10:36:25
Lačna je takrat, ko je mama doma.  ;D Drugače pa ne. In mama jo nagrajuje za izsiljevanje-dejansko ji da neki za jest. Ona enostavno ne more iz svoje kože. Še kunca, bikce je navadla, da vsakič ko jo vidijo začnejo fehtarit.  ::) Tu sem obupala, vsaj to lahko poskrbim da so manj kalorične zadeve na voljo in upam, da me upoštevajo ko me ni doma, sicer bo itak tehtnica pokazala.  :P
Verjetno bom šla na HP zajec in zjavi riž, ker mi pri klikanju zelo prav pride, so manjši briketi, zdajšnji so ogromni-pa še kostk bom več dobila, da bom lahko prej izbrala igračo zraven  :P
Kaj pa divjačina in proso? Bi to tudi šlo? Ker je malo bolj bogata.

Sestava: Meso Divjadi (Raca, Divjačina, Kunec) min. 26%, Proso min. 26%, Rjavi riž, Ječmen, Račje maščobe, Laneno seme, Alge, Lucerna, Oves, Lososovo Olje, Vitamini, Minerali, Organsko sončnično olje, Regrat, Vražji krempeljc, Korenje, Sušene brusnice

Analiza: Beljakovine 22%, Maščobe 10%, Vlaknine 3,3%, Pepel 9% , Vitamin A 13,889IU/kg, Vitamin D3 2,083IU/kg.


zajec in rjavi riž
Sestava: Rjavi Riž (min 51%), Zajčja Mesna Moka (min 26%), Oves, Sušeno Korenje, Alfaalfa, Morska Trava, Piščančje Olje, Ribje Olje, Organsko Sončnično Olje, Minerali, Vitamini, Izvleček Regrata, Izvleček Plezajoče Lakote, Sušene Brusnice.

Tipična analiza: Beljakovine 21%, Maščobe 7,5%, Vlaknine 2,5%, Pepel 6%, Vitamin A 10.000 iu/kg, Vitamin D3 1.500iu/kg, Vitamin E 75 iu/kg, Baker 18mg/kg.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Marjeta_

  • *
    • Prispevkov: 178
    • Točke: 0
Odgovori #109 : 27 Avgust 2011, 14:51:53
Naša debelinka tudi uspešno hujša. Že na pogled zgleda bolj suha, pa tudi tehtnica pri veterinarju je potrdila, da so šle kile dol. Še nekaj kil bi lahko izgubila in jih tudi bo. Je zelo pomagal večji nadzor nad hrano (sedaj me domači vedno vprašajo, če ji lahko dajo to pa ono), giba pa od vedno precej.



lucija udir

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #110 : 10 Februar 2012, 10:10:57
naš kuža pa bi moral imeti največ  5kg ima jih pa skoraj 10kg če ji zmanšamo obroke nas gleda s tavelikim očkam  :'( češ ko sem jaz boga če ji damo pribolške pa jih skriva tako da nikoli neveš gdaj ga bo spet našla. kaj naj naredimo?



zoa

  • *
    • Prispevkov: 70
    • Točke: 0
Odgovori #111 : 10 Februar 2012, 10:19:40
Vsakič ko te pogleda s tistimi prosečimi očkami, pomisli kakšno škodo mu delaš. Pomisli na dan, ko se bo le še s težavo premikal (če se že ne), ker ga kosti ne bodo več držale. Če ga imaš na briketih, jih zamenjaj z light varianto, pa veliko gibanja!!!



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #112 : 10 Februar 2012, 10:20:48
- Nizkokalorična hrana
- Nizkokalorični priboljški
- Več gibanja
 ;)

najslabše je psa stradat, če ste ga prej non stop pitali

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #113 : 10 Februar 2012, 10:48:31
Pravzaprav je že vse povedano pa vendar:
Pes ni bogi, ker te gleda ampak je bogi, ker nosi svojo dvakratno težo. Razumi to kot dobronameren nasvet. Pred kratkim je poginil pes, ki sem ga poznala ravno zaradi debelosti (oz težav ki jih taka masa prinese). In s tem se ni za hecat.

-Lahki briketi ti samo pomagajo vztrajat moraš pa sama oz cela družina. Čudežov sami po sebi ne delajo.
-lahki priboljški, katero količino odšteješ od osnovnega obroka.
-nizko kalorične žvečke ali pa kakšna velika kost, ki jo bo pes lahko samo lizal in si s tem krajšal čas
-žoga za hranjenje ker se bo med samim obrokom še gibal
-komplet obroke lahko začneš 5x (oz poljubno ampak čim večkrat) klikat in povsem ukineš hranjenje s posode.

-> Količino dnevno zaužitih briketov + posladkov + žvečk mu zjutraj stahtaš v eno posodico in samo in izključno tisto količino pohraniš. Tako lažje vsi člani kontrolirajo vnos kalorij. Psa pa nikakor ne stradaj na njegovi osnovni hrani. Tako dosežeš kontra učinek. Rajši ukini vse grižljaje z mize in piškotke.
Za psa njegove teže je to do okoli 100g dnevno (povpreček, seveda lahko količina varira od hrane do hrane). Poleg tega pa postopno povečuj količino njegovega gibanja. Trenutno bi sklepi preveč trpeli, če bi mogel kar na enkrat začet športat.

Načinov je ogromno, uspeh pa je zagotovljen samo z vztrajnostjo.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #114 : 12 Februar 2012, 19:15:53
Jaz sem moji za 20% zmanjšala obrok (iz 1000g mesa na 800g mesa na dan).
Priboljškov nisem menjala, niti nisem dajala manj. Se pa pri meni dobro obnese mešanica 1/3 briketov, 1/3 polnozrnatih kosmičev, 1/3 različnih priboljškov (6-7 različnih vrst). Psica mi ful fajn dela, ker ji je zanimivo kaj bo dobila, ne dobi skos enako. Pa še dosti manj kalorično je kot pa če bi dajala samo priboljške :) .
Žvak nisem nikoli dajala, razen tistih manjših kosti iz kože. Pa je to dobila 1x na 2 mesca, tako kot sedaj. Drugače pa dobi nekje na 2 dni kako kost oz. nekaj koščenega. Za krajšanje časa za gristi pa ima različne lesene palice, ki jih ima itak raje kot pa katero koli igračo ali kost :P .
Začele sva se gibati več. Prej je imela 4 km gibanja na dan (skoraj cel čas spuščena, laufala okoli) + še ene 30 minut prinašanja in divjanja doma. 2x na teden je pa imela 10 km sprehod.
Sedaj je imela vsak dan 8-10 km sprehod (do tega 1 km laufanja z mano, ostalo pa itak skoraj skos spuščena), 2x na teden še kakega 2 km dodatnega. In ene 20 minut prinašanja in norenja doma.
In shujšala je kar hitro na čisto fajno težo in jo tudi lepo ohranjala. Sem ji že nameravala malo zvečati količino hrane, ampak je prišel sneg in z njim manj oz. skoraj nič gibanja.
Sedaj odkar je sneg dobiva enako količino hrane kot prej + še kako kost ali pa malo zelenjave z juho. Giba se ful manj, vsak drugi dan ima 1 km sprehod, drugače sploh ne, vsak dan tudi divja in prinaša najmanj pol ure. Sneg jo fejst moti, se ji sprijema na tačke, pa skoraj nikamor ne prideva. Pa tudi meni ni ravno za hoditi po 30 cm snegu... Zredila se je že kar na prejšno težo, tako, da si bom kmalu morala kaj zmisliti, če ne bo sneg kmalu šel dol...

Je pa tudi moja stelirizirana. Pred stelirizacijo je bila požrešna tako kot sedaj, je pa bila suha, odkar je stelirizirana se najprej ni redila, se je začela čez ene 3 mesce. Ampak po moje ne zaradi stelirizacije, ker je bila stelirizirana pri 6 mesecih, do takrat pa je itak imela najbolj pospešeno rast, potem pri 9 mesecih pa je večinoma nehala rasti, ampak so se ji začele razvijati mišice in postava.

Ima pa moja po moji oceni kako kilico, dve manj kot 40 kg. Čist idealna bi bila nekje 35kg +/- 1 kg (mešanka med zlatim prinašalcem in kraškim ovčarjem, 63 cm, stara 11,5 mesecev)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #115 : 12 Februar 2012, 19:26:24
Kakšna sreča, da moja rada tauha in teka čez sneg, jaz pa z njo vred. Tip dlake je tak, da se ji minimalno prime sneg nad tačke, to pa je tudi vse. In potem je vesela ura na snegu, minimalno. Snega je ponekod do njene riti (večji pes, 63cm plečne, trenutno cirka 33kg, hujšamo na 32kg, ki je zanjo maximum).  ;D

Ali zaščitiš dlako pred snegom in začneta obedve s psico z enournimi sprehodi po snegu ali začneš hranit lahko hrano z manj OH in manj maščob, dodaš L karnitin (se dobi tudi za pse v pasjih štacunah), najlažje je sicer z Light briketi, ali pa kupiš tisti tekoči trak in psico nanj navadiš.

Pa uvedi redno tehtanje v zimskih dneh. Pri nas to pomaga.

p.s. Tudi kosti je potrebno odšteti od osnovnega obroka, saj so tudi kalorične.  ;)

Pa naredi red pri priboljških in ukini vse, ki vsebujejo žitarice, se kaj hitro pozna. Pri nas se super obnesejo Perrito ali pa Trixie light sušene zadevce (ribe....)...

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #116 : 12 Februar 2012, 19:49:35
Psici se ful prijema sneg na dlake od tačk, pa sem ji postrigla, koliko je pač šlo (sem morala ful paziti in nisem upala preveč, zaradi plavalne kožice). In hodima pol km in že leži pa si grize in liže dol  :-\ . Saj ima rada sneg, nori v snegu in vse, ampak jo ful moti. Sem sedaj res začela razmišljati, da bi jo zjutraj vsaj 20 minut na dvorišču doma gnala, potem pa nekako po šoli probala skupaj spacati 2 krajša sprehoda (pridem ob 3h domov, tema je pa že ob 6h), pa še zvečer kake četrt ure divjanja doma. Ne vem, bi hodila po cesti na spreohidh, ampak me je strah zaradi te soli, da bi ji razžiralo tažke.

Ogljikovih hidratov itak ne je, razen pač tega v priboljških, mastne stvari pa ne dobi veliko. Pač kake mesne obrezke od nas, to je pa tudi vse.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #117 : 12 Februar 2012, 19:54:47
Rajsi kot tekoci trak kupis pol cevlje in anorak ;)

battito animale


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #118 : 12 Februar 2012, 19:59:57
Probaj ji pred sprehodom tačke namazati z oljem ali mastno kremo.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #119 : 12 Februar 2012, 20:04:54
O čevljah sem razmišljala ja. Ampak je moja taka, da jo ful vse moti, npr. eno lučko sem ji kupila, ki se pripne na ovratnico pa jo moti tako da nikamor noče in si samo hoče gristi tisto  ::) . Ne vem, bom videla, če ne bo drugače šlo ji bom res potem kupila čeveljčke. Anoraka pa ne rabi, ji je več kot dovolj njen kožuh :P

A to lahko kar z navadnim oljem namažem (belim, olivnim...)? Ali pa z mastjo?