Kako shujšati psa?

Taj · 122883

Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
: 27 Februar 2011, 17:05:40
Zanima me, če ima kdo kakšen nasvet, kako naj shujšam našega bučmana?

Taj se je namreč od kastracije, od katere bo kmalu minilo leto dni, kar precej zredil. Pred kastracijo je bil vedno bolj kot ne suh oziroma vitek, sedaj pa imamo težavo ker ga je preveč skupaj in mora nujno shujšati.

Predvsem me zanima katere brikete priporočate, ki bi pomagali pri hujšanju?
In pa kaj od kuhane hrane bi bilo tudi primerno, kot dietna hrana?

Taja hranimo tako z briketi, kot tudi s kuhano hrano.



rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #1 : 27 Februar 2011, 17:06:41
Probajte z isto hrano, manjšo količino in več gibanja.  ;)

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #2 : 27 Februar 2011, 17:11:41
Tina, mi smo imeli isto težavo. Sicer ne po kastraciji ampak letos ko se je začela zima. Sem mu uvedla za priboljške dietne brikete (prej sem uporabljala iste kot jih je imel za obroke - pa nisem nikoli od obroka jih jemala), pa več gibanja, pa je shujšal ravno na pravo težo. Osnovne obroke sem mu pa pustila isto količino in isto hrano.

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #3 : 27 Februar 2011, 17:21:27
rapgirl - na tem že delamo, samo ni nevem kakšnega efekta.  :-\
Moramo pa uvesti nekaj novega, ker teža že počasi vpliva na sklepe, Taj ima namreč displazijo desnega komolca in zadnje čase večkrat šepa na desno sprednjo nogo. Smo bili tudi pri veterinarju, še enkrat slikali nogo in ne kaže večjih sprememb, kot so bile.
Tako, da sem skoraj popolnoma prepričana, da je vzrok šepanju teža. In ravno zato moramo zamenjati hrano z manj kalorično.
Zato me tudi zanima katera kuhana hrana bi bila primerna in je seveda manj kalorična.

Kar se pa gibanja tiče pa ga tudi postopoma povečujeva, ampak ne smeva pretiravati, ravno zaradi tačke...

Barbara - tudi priboljške zmanjšujemo na minimum... ;)



rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #4 : 27 Februar 2011, 17:33:36
Sej vem kakšni problemi so to. Je pa dejstvo, da kg grejo težje dol in bolj počasi kako gor.

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #5 : 27 Februar 2011, 17:57:05
Tisti, ki trdijo da se po kastraciji nič ne spremeni blebetajo oslarije. metabolizem se pri večini  povsem spremeni, tako da potrebuje pes kvečjemu polovico toliko hrane, kot jo je imel prej ali pa še to ne - ob enakem gibanju,. Ob tako majhni količini hrane je kar naprej lačen, zato se  splača  vzeti kakšno light varianto hrane in dajati nekaj manj kot je predpisana redukcijska količina za njegovo težo. rezultati so vidni po približno pol leta.


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #6 : 27 Februar 2011, 18:08:20
rapgirl - ja je kar velik problem tole...

Lanabela - hvala za nasvet. Ravnokar gledam light hrane in mi je zaenkrat padla v oči Acana Light & Fit. Bom pa še malo po internetu pogledala za doma pripravljeno hrano, kaj bi prišlo v poštev.


Ampak je res zanimivo kaj naredi kastracija. Pred kastracijo je bil vedno bolj lahke kategorije in smo si želeli, da bi kakšno kilco pridobil in če bi mi pred enim letom nekdo rekel, da bomo imeli težave z težo, v smislu, da bo pretežak, mu nebi nikoli verjela. Zdaj pa tole.

Vsekakor je dejstvo, da je bolje, da ima pes kakšno kilo premalo, kot pa kakšno preveč!



MANDY

  • Gost
Odgovori #7 : 27 Februar 2011, 18:10:39
Konkretno, pri nas tudi hujšamo  ???. šla sem na veterino in kupila 10 kg vrečo Royal Canin ampak ne light, ne vem nimam več embalaže in ti povem zdaj gre hrana k koncu naša punca pa je kar lepo shujšala. Samo dobi le predpisano dozo brez dodatkov, kako pa fehtari  >:D in išče hrano vse povsod.
Ko poje vse pa nadaljujeva z light, po nasvetu živinozdravnika. Poskusi.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #8 : 27 Februar 2011, 18:20:43
Ma ne vem, moj se res ni zredil po kastraciji, pa dobiva mogoce 20% manj hrane. Je pa res zgubil dosti na misicni masi, ker ima manj kg kot prej, so pa rebrca malcek bolj pokrita... ampak to je zdaj 2 leti po posegu...

Ena taka dokaj dietna hrana je tudi Healthy paws.


battito animale


Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #9 : 27 Februar 2011, 19:06:13
Mojemu je šla teža konkretno gor, zato je že od nekdaj zdaj na dietnih hranah (bo že 6 let), plus tega da ne dobiva polne doze (nekje 85%) + seveda gibanje. In je teža stabilna, on pa dokaj srečen. Res pa je, da je od psa do psa razlika in nekaterim se sploh nič ne pozna, drugi pa enormno pridobivajo na teži, ker se jim metabolizem toliko spremeni.

Zdaj imamo Acano Light&Fit.

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #10 : 27 Februar 2011, 19:40:12
Mandy - se bom pozanimala o tej hrani od Royal Canina.

Lilit - ja, saj jaz ne trdim, da se vsi zredijo po kastraciji, nikakor, ampak naš se je in to zelo. Verjetno oziroma sigurno je odvisno od psa do psa.

No, če pa smo že pri kastraciji, pa moram povedat, da ta prinese ogromno pozitivnih stvari, da ne bo kdo razumel, da je kastracija slaba - sploh ne. Pri nas je na žalost vplivala na pridobivanje teže (za kar smo v neki meri krivi tudi sami, ker nismo pravočasno dojeli kam to pelje), ampak so se pa stvari na drugih področjih izredno popravile (beri: je bolj poslušen, psice ga ne matrajo, ne rine ravno k vsakemu psu, plus da smo s tem pozdravili še povečano prostato). ;) Tako, da jaz tudi slučajno ne obžalujem, da smo ga kastrirali. ;)

Jana* - verjetno se bom tudi jaz odločila za Acano... ne vem, nekako me je najbolj pritegnila, ampak se bom pa pozanimala tudi za tole hrano, ki jo je predlagala Mandy.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #11 : 27 Februar 2011, 20:21:28
Saj moj odgovor je bil Lanabeli, bi morala citirat verjetno :)

Tisti, ki trdijo da se po kastraciji nič ne spremeni blebetajo oslarije. metabolizem se pri večini  povsem spremeni, tako da potrebuje pes kvečjemu polovico toliko hrane, kot jo je imel prej ali pa še to ne - ob enakem gibanju,. Ob tako majhni količini hrane je kar naprej lačen, zato se  splača  vzeti kakšno light varianto hrane in dajati nekaj manj kot je predpisana redukcijska količina za njegovo težo. rezultati so vidni po približno pol leta.

battito animale


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #12 : 27 Februar 2011, 20:38:51
Barbara, samo tvoj Tai je imel verjetno kilco, dve preveč, Tinin Taj pa jih ima res veliko preveč. Tako da bo sigurno trajalo dlje in bo potreben drugačen pristop.

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #13 : 27 Februar 2011, 20:47:40
Ja res je, ni imel nekaj grozno preveč, je bilo pa ravno toliko, da se reber ni več čutilo. Zdaj ga moram samo ohranit na tej teži, ki jo ima, pa bo super.

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


andariell

  • *
    • Prispevkov: 195
    • Točke: 1
Odgovori #14 : 27 Februar 2011, 21:05:09
Za hujšanje nujno hrano s čim manj ogljikovih hidratov, priporočal bi Natural Balance Odvzete kalorije. Imam tudi sam podoben problem in se hrana super obnese. Moja psička je imela vnetje maternice in ko smo jo sterilizirali se je začela malo rediti, samo je sedaj zelo v redu stanje. Hujša se odlično tudi z ZiwiPeak-om, vsaj po pogovoru z določenimi strankami, čeprav takoj po sterilizaciji rajši priporočam Natural Balance. Tudi Acana Lihght and Fit je dobra izbira.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #15 : 27 Februar 2011, 21:12:40
Mi smo tudi sterelizirani in čez letne dni ni problema, ker je več gibanja, je dje časa svetlo, pa še trudim se jo 1x tedensko peljati čofotat-tam se šele skurijo kalorije.
Pozimi pa dobimo par KG gor, ravno toliko, da je ne morem dvignit. Mama sicer pravi, da je to zaradi zimske dlake  :D

Naslednjo zimo bom tud js preklopla na neko Light varjanto-verjetno Acano, ker sem jo 1x stestirala in ji je odgovarjala, ni bila lačna.

Ima kdo izkušnje z Bosch light?

Ker nočem, da mi je pes lačen in fehtari zaradi lakote.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #16 : 27 Februar 2011, 21:20:48
Najbolj zanesljiva rešitev problema s prekomerno težo je kvalitetna Light hrana z manj maščobami (Acana Light&Fit, Healthy Paws, Canidae Platinum, Natural Balance Reduced Calorie, itd.) in več gibanja za psa. Če ima probleme s komolci se izogibaš skakanju in teku, da ga ne bi bolelo, lahko gre pa čisto lepo na dolge sprehode po ravnem. Sprehodi delajo čudeže, ko je treba psa shujšat. Ali pa plavanje naprimer, to je tudi odlična telovadba, sploh za pse, ki imajo težave z okostjem.

Moj pes kastraciji brez problema ohranja linijo, dobiva navadne adult brikete in normalno količino za njegovo težo. Ponavadi mu moram ob večjih aktivnostih celo povečat količino hrane, ker se lahko zgodi, da preveč shujša. In mišično maso čisto lepo ohranja, v bistvu je bolj mišičast in v boljši formi od večine nekastriranih samcev iste pasme.



Od petih psov v naši familiji, trije kastrirani samci in dve sterilizirani samici, nima niti en problemov s prekomerno težo. Noben ne je samo polovico ali manj predpisane količine hrane, se pa vrsta in količina hrane prilagaja količini gibanja in letnim časom.

Za prekomerno težo psa je v 95% kriv izključno in samo lastnik. Redki so taki, ki so predebeli zaradi zdravstvenih problemov (npr. težave s ščitnico lahko povzročijo debelost), največ jih je samo prefutranih, pa ni važno ali so S/K ali ne. Obstaja možnost, da se psu upočasni metabolizem po posegu S/K, ampak to je čisto odvisno od posameznega psa. Daleč od tega, da bi se to zgodilo pri večini S/K psov. Temu se da čisto elegantno izognit oz. če se pes že zredi, ga brez večjih problemov shujšaš. Samo dosleden moraš bit, daš ga na Light hrano (ali pa zmanjšaš količino navadne hrane), za priboljške izbiraš take z manj maščobami in omogočiš mu več gibanja. Ne poznam psa pri katerem to ne bi delovalo.



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #17 : 28 Februar 2011, 00:08:24
Katerokoli hrano boš dala, upoštevaj naslednje principe, ki koneckoncev veljajo tudi za ljudi.

- hrana naj ima nizek glikemični indeks, saj hrane z visokim glikemičnim indeksom povzročajo tako veliko nihanje sladkorja v krvi ki je odgovorno za nalaganje maščob, to isto nihanje sladkorja pa povzroča tudi občutek lakote kmalu po obroku
- hrana naj zato ne vsebuje koruze, pšenice, riža ipd. "belih" žitaric
- izberi hrano z nizkim deležem ogljikovih hidratov (delez izračunaš tako, da od 100% odšteješ delež beljakovin, maščob, vlage, vlaknin in surovega pepela in naj nikakor ne bi presegal 30%, konvencionalne hrane vsebujejo 40% ogljikovih hidratov in več, pes naj hujša zaradi spremenjenega razmerja sestavin ne in zaradi minimalnega vnosa kalorij, tako hujšanje je daljše, ampak na dolgi rok ustreznejše ker vpliva na metabolizem)
- pes naj energijo dobiva iz mesa in zelenjave (če mu boš kuhala, potem daj samo meso in zelenjavo, nič testenin ipd.)
- če boš imela težave zaradi izsiljevanja, potem daj k briketom enako količino vode in takoj postrezi, občutek sitosti bo večji, pri kuhani hrani postrezi z juho
- priboljški naj bodo dietni (kakšno na hitro popečeno ali kuhano pusto meso)

Pri naši sterilizirani amstaffki, ki ima za povrh še težave z izrastki na hrbtenici, težo vzdržujemo z Acano Light&Fit. Obnese se res super, vzdržuje mišično maso in po obrokih ne prosjači.


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #18 : 28 Februar 2011, 10:20:31
Urška - hvala za izčrpen nasvet! Bom šla danes kupit Acano Light & Fit. :)

Šapa - hvala tudi tebi! Ja saj da ne bo pomote, se zavedam da smo sami krivi, da je prišlo do tega in me je prav groza.
Zaenkrat ni še fejst hudo, ampak skrajni čas da se ukrepa. Vem pa kam to pelje, sem imela možnost videti na lastne oči od prijatelijce psa (nažalost ga ni več) in se ti srce trga, ko gledaš, da pes komaj hodi. :-\


Še enkrat hvala vsem za odgovore in nasvete.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #19 : 28 Februar 2011, 12:52:35
ko bi bilo pri ljudeh tako enostavno ....

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #20 : 28 Februar 2011, 19:25:17
Saj je. Vsaj meni je bilo-brez težav sem spremenila način prehranjevanje, vnesla manj sladkarij in ukinil ogljikove hidrate po 16 uri, za zajtrk pretežno sadje z jogurtom, več gibanja in voila. V enem letu -10kg. In zdaj že kakih 10 let vzdružujem težo. Se mi je pa presnova spremenila na bolje.  :P

No, pri meni je problem ta, da samo jaz vidim Bino primerno za hujševalno, mama jo pa vsako jutro s kruhom pita in še kaki ostanki od kosila, po možnosti testenine k obroku.  >:(

Nimam druge, kot, da se sprijaznim z debelajskom, dokler sem pač v LJ.  ::)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


roy2

  • *
    • Prispevkov: 426
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 28 Februar 2011, 19:44:15
Naša tamala se je tudi čez zimo malo poredila ( pa jaz tudi  :-[ ). Hranim jo z Acano Pacifica, bom tudi jaz kupila light verzijo, upam da ji bo všeč.



sp30

  • *
    • Prispevkov: 292
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 28 Februar 2011, 20:41:22
pomaga

-ukinete priboljške (če jo nagrajujete ji vzamete od obroka)
-zamenjate hrano za light
-več gibanja



roy2

  • *
    • Prispevkov: 426
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 28 Februar 2011, 20:47:03
pomaga

-ukinete priboljške (če jo nagrajujete ji vzamete od obroka)
-zamenjate hrano za light
-več gibanja

Verjetno velja enako zame, sam kaj pomaga, če se potem ob polnoči z nutello bašem pred tv-jem.



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #24 : 28 Februar 2011, 20:52:32
Verjetno velja enako zame, sam kaj pomaga, če se potem ob polnoči z nutello bašem pred tv-jem.

Če ti je kaj v tolažbo - nisi sama :D ;)



Šapa

  • *
    • Prispevkov: 1.659
    • Točke: 2
Odgovori #25 : 28 Februar 2011, 23:55:25
Šapa - hvala tudi tebi! Ja saj da ne bo pomote, se zavedam da smo sami krivi, da je prišlo do tega in me je prav groza.
Mah ne se preveč sekirat, se zgodi. Tudi naša dva mešančka sta bila zavaljena, ko je moj najstarejši brat še živel z nami, ker sta od mize od njega dobivala enormne količine nezdrave hrane in ostankov od kosila poleg njunih rednih obrokov (pač ni se mu dalo dopovedat, da jima to škodi). Sploh pri kratkodlaki Kimici se je to ful poznalo, je imela ene 3kg več, kot zdaj (kar je za malega psa veliko).





Pa je hujšanje čisto lepo uspelo (in to kljub temu, da je sterilizirana že od 6 meseca starosti) s pomočjo Acana Light & Fit in več gibanja. Zdaj sta oba spet na normalni hrani, ker Light hrane ne potrebujeta več. In oba pri 9h letih (kljub S/K) brez problemov ohranjata lepo linijo.





Aja drugače pa ni treba ukinit priboljškov psu, ki mora shujšat.. Samo izbereš bolj zdrave priboljške z manj maščobami, npr. Perrito priboljški se odlično obnesejo.

http://www.pasji.net/shop/index.php?main_page=index&cPath=58_156



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #26 : 01 Marec 2011, 08:04:15
Mene pa nekaj zanima  tako čisto resno.

koliko je pa to škodljivo če ima 3 kg preveč( a jo lahko kap...)
Naša ima 3 kg preveč... pa je niti nisem nameravala shujšat, ker za eno stvar je to +... npr  to jo cca toliko upočasni , da ji potepuški outsider mački lahko na drevo skliznejo.
Kolikor ima manj kil ima tudi boljše pospeške...čeprav je še vedno dovolj hitra ... ampak ravno eno malo ji pa sfali napram mačku ;D

Je pa že po konstituciji bolj "čokata"..od  malega je že štrukelj

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #27 : 01 Marec 2011, 09:05:02
Nekje sem prebrala neko študijo o tem... Na kratko:

Ena skupina psov je dobivala kolikor je hotela, druga pa se mi zdi da 15% manj. Prva skupina je mislim da živela kar nekaj let manj od druge... 2 ali 3... je že dolgo tega...
Pa povečana teža na pse in mačke bolj vpliva kot na ljudi. Bolezni kot posledice so pa tam tam kot pri nas.
Tole so bili zaključki.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #28 : 01 Marec 2011, 09:58:39
Nazadnje ko smo bili pri vetu( analke) sva imela z vetom malo debate...( tudi glede sterilizacije. če bi se odločili...)
In sem ga vprašala kako je s to težo...
tako na hitro je rekel da kakšne 2  kg bi lahko dala dol glede na to da je bolj čokata... Sicer to npr poleti, ko je plavanje in smo več zunaj  res ni problem... jih takoj izgubi.. sedaj pozimi, pa dobi malo bušija. Rebrca preštet ji pa že od malega ne morem :-[.. nikoli ni bila ravno tako fit kot npr nekateri... zato jo pa kličemo Štrukl  :D.

 me pa zanima koliko je to v primerjavi s človekom 2-3 kg preveč... kot npr človek 10 kg..15kg...20kg?
 giblje se še vedno dovolj...pa odriv in pospeške ima tud še vedno kar hitre...
 je pa res , da tale kilaža,  zmanjša enih par problemov...
Npr ena in glavna so mački... ... sosedje imajo eno cvandro mačko- nesterilizirano, ki se goni enih 3x letno-  ( vsakič ima mladiče) in takrat ko se , si lahko predstavljate kako izgleda... pa vsi tisti njeni snubci vsi - ravno čez naš vrt maširajo v " f**inzly"  >:(
 pa recimo ,da jo parkrat na dan na malo potrebo spustim na vrt... čeprav je ograjeno tam po njihovi strani + ciprese... je npr sranje če ga zavoha... ponavadi se bolj tam zadržujejo.. na koncu vrta( jaz ga niti ne vidim). Če ima  malo več kil... potem tako kot sem rekla... ima un mačur čas da ji na drevo sklizne...

Sicer sem tud veterinarju obrazložila to mojo dilemo... sicer se je smejal... ampak ok. Meni osebno to ravno ni več, smešno...
Drugje niti nimam problemov... je pod kontrolo- se obnašamo  tako kot je treba... domač vrt je pa vseeno njen teritorij...in ga ima v nulo naštudiranega...outsiderski mački pa ravno ne.
Letos in lani- ( trkam na les) ni nobenega( od takrat ima tud več kg) čez poletje... očitno sosedova cvandra nima "gonitisa"- je mir
Sedaj če je ta kilaža bolj kot ne estetsko... potem me briga...
 če je pa to tako kot pri ljudeh ( unih res bajsijih) cuker, holesterol, srce...
Požrešna sicer ni... se pa čez zimo malo poleni... ji ravno ne paše na prav dolgo dirkat okoli po mrazu... ali v kakšnem dežju :-\
in temu posledično je tud kilaža...
http://www.mojalbum.com/damayanti/zima-2010-dina
evo...  Je bolj "šunka" a ne?

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #29 : 01 Marec 2011, 10:40:09
V čemje problem-na štriku jo imej, a ne. Pa čeprav na domačem vrtu...Al pa pač pusti da mačke preganje, kaj vem.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!