Pozitivna motivacija-zavajanje ali drugačno razumevanje psa

kodr · 7455

kodr

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 0
Pozitvna motivacija. Komu je namenjena, kdo lahko dela s klikerjem, katere pasme psov in kakšna pozitivna motivacija, delovni psi?

V debati v drugi temi je bilo govora o:
- pri uporabi pozitivne motivacije se ne pojavlja neželeno vedenje (ne obstaja)
- uporaba sredstev prisile, nuja ali dejstvo
- kliker metoda, priboljški kot sredstvo za motivacijo nuja ali samo "modna muha"


kodr

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 19 Marec 2010, 09:04:03
Ali lahko najdemo povezavo veriga, priklenitev psa na verigo, pozitivna motivacija?

Je priklenitev psa na verigo sploh lahko dopustna?


kodr

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 19 Marec 2010, 09:11:52
Je priklenitev psa na verigo sploh dopustna?


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #3 : 19 Marec 2010, 09:41:43
Ne vem kaj je fora vseh teh novih tem, ampak prosim kodr če bi lahko pisal/pisala v celih povezanih stavkih in povedal/povedala kaj te pravzaprav zanima, kaj so tvoja vprašanja in na kaj želiš dobiti feedback.
Ne vem mogoče se samo meni zdi ta način nejasen in ne vem kaj sploh želiš... to se nanaša na tvoj prvi post in naslov te teme.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #4 : 19 Marec 2010, 10:31:17
Pozitvna motivacija. Komu je namenjena, kdo lahko dela s klikerjem, katere pasme psov in kakšna pozitivna motivacija, delovni psi?

V debati v drugi temi je bilo govora o:
- pri uporabi pozitivne motivacije se ne pojavlja neželeno vedenje (ne obstaja)
- uporaba sredstev prisile, nuja ali dejstvo
- kliker metoda, priboljški kot sredstvo za motivacijo nuja ali samo "modna muha"
joj Kodr- nakladaš pa vse napol in narobe razumeš

noben ni reklel da uporaba pozitivne motivacije prepreči pojavljanje nezaželjenih vedenj.
To je čisto nekaj drugega kot trditev, ki je bila napisana.
Uporaba pozitivne motivacije je samo en delček celotnega procesa šolanja s kliker sitemom,ki pa prvailu zajema vse elemente življenja ps aod 8 tedna dalje- od nastanitve, režima dela, prehrane, igre itd. Ne poenostavlja na eno črko cele knjige!

Uporaba sile ni nuja , je pa večinoma dejstvo. Vedno pa je posledica neznanja vodnika, nerazumevanja psa (v celotnem pomenu )in napačnega dela v preteklosti (in pogosto tudi v sedanjosti).

Kliker metoda ni enako proboljški. Priboljšk es euporablja tudi pri "klasičnih metodah", luringu in kar tako. Zako ne mešaj skupaj jabolk in češnjevega kompota. Bistvo kliker metode niso priboljški , čeprav se res velikokrat nagrajuje s hrano. Ampak bistvo je v natančnem označevanju vedenja, samoiniciativnosti psa in postopnem oblikovanju vedenj. Ime sistema je pač po napravici , ki je sinonim za celoten sistem. In t asitem ni noben amodn amuha - jepač trenutno najbolj dodelan sistem šolanja vseh živali, ki se najhitreje razvija in nadgrajuje.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #5 : 19 Marec 2010, 10:51:24
Kaj pa ima veriga stem pa ne razumem prav nič. Teoretično bi lahko čisto dobro naklikal psa,ki je izven dela pripet na verigi oz celo tudi psa,ki ni nikoli spuščen z verige. Problem verigarjev je v tem,da njihove lastnike ne zanima prav nič o psih, niti niso pripravljeni vložiti časa in energije za delo s psom, ne zagotovijo jim niti osnovne oskrbe in bivanja, še najmanj pa  šolanja.

 Pa še mal zlobe- mnogi od teh lastnikov, ki imajo pse na verigah, s svojimi  zakrnelimi možgani res ne bi zmogli naporov razumevanja sistema in načrtovanja dela.

Glavna pomanjkljivost sitema kliker je namreč v tem,da mora imeti tisti ki šola IQ višji od psa,ki ga šola, ter da je treba v tem sistemu razmišljat, kar pa za mnoge predstavlja prehud intelektualni napor. 

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #6 : 19 Marec 2010, 11:00:35
jaz tega kodra itak ne štekam ???
čedalje manj mi je jasno kaj sploh sprašuje... ali hoče debatirat.. ali kaj?.. a daje moralne napotke...ali kej predava...
Potem pa za povrh še take piše , da se na čase vprašam , ali on sploh ve o čem sprašuje oz razlaga ???

vsepovsod pa samo nekaj "podreka" potem se pa skine iz teme ???

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #7 : 19 Marec 2010, 11:11:07
Hoče si narediti reklamo za šolo in predavanja, pa mu bolj slabo uspeva. Uspe sicer sprovocirati nekaj debate, žal pa v njej pokaže tako luknjasto znanje, da ga takega pač ni vredno kupiti.


dmdm

  • *
    • Prispevkov: 192
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 19 Marec 2010, 11:21:03
puce punce pozitivna motivacija prosim, poklikat dobro in ignorirat slabo  ;D ;D ;D
kodr še ni pogruntu da z pesjanar puncam ni češenj za zobat  :P :P :P

Pa radi se mejte!!!

LPD



jablana

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 19 Marec 2010, 11:30:19
dmdm: Lepo povedano... kratko in jedernato! ::)

Deteljica je pa itak vse razložila kar sem hotel povedati... ;D

Kodr je pa itak vse pomešu tk da ja damayanti :D

Jaz sem bil itak proti šolanju dokler pač nism odkril da delajo po tej "novi" metodi in sm pač probal...
Zej obadva delava in se pri tem neizmerno zabavava! tk da ja... kliker+nagrada=dober rezultat!!100% :P

Sign on bulletin board: Puppies for sale. The only love that money can buy.
- Pam Brown


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #10 : 19 Marec 2010, 11:32:28
 no ok ;D. vidva, ki sta moškega spola  :D... a ga vidva razumeta ?.... kaj hoče? ( jaz bi ga res rada razumela...pa ga ne)

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


dmdm

  • *
    • Prispevkov: 192
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 19 Marec 2010, 11:53:33
no ok ;D. vidva, ki sta moškega spola  :D... a ga vidva razumeta ?.... kaj hoče? ( jaz bi ga res rada razumela...pa ga ne)

jest vam 1000% zaupam da ga boste socializirale...

ka pa vem jest mam tak občutek da bi se rad pogovarju,
jo jo jo naše alfa samice (pa ne dobesedno)  :P

LPD

PS: sam delate pa po metodi šiba pa kliker o. kilker z korekcijo... :D



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #12 : 19 Marec 2010, 11:58:37

PS: sam delate pa po metodi šiba pa kliker o. kilker z korekcijo... :D
če je pa prišel k nam prestar in že čist  zafuran.
Pa še na režim življenja ne moremo nič vplivat in se samonagrajuje s pirom in ostalim  :-[ neodvisno od našega klikanja.

 :P :P

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


jablana

  • *
    • Prispevkov: 280
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 19 Marec 2010, 12:33:45
ne se sekirat... dej jest tud ne vem kva TOČN hoče... :P

bi pa očitno nekirad zvedu pa ne zna prašat :D :D

Sign on bulletin board: Puppies for sale. The only love that money can buy.
- Pam Brown


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #14 : 19 Marec 2010, 13:57:01
Zdi se mi, da je velik problem pri razumevanju to, da zelo verjetno pod istim nikom piše več ljudi. Če se prav spomnim je to nekje tudi to potrdila/potrdil trenutni pisec. Tako, da ne se čudit. Je pa to v nasprotju z forumskim bontonom. Če je pa tudi v nasprotju s pravili tega foruma, bo pa treba še preverit...  ::)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


firbc

  • *
    • Prispevkov: 36
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 19 Marec 2010, 14:42:03
puce punce pozitivna motivacija prosim, poklikat dobro in ignorirat slabo  ;D ;D ;D
kodr še ni pogruntu da z pesjanar puncam ni češenj za zobat  :P :P :P

Pa radi se mejte!!!

LPD
No ja, če vse skupaj potegnem(vaše debate s kodrom-ali pa kodri po andrejino) se tukaj bolj malo dela na ignoriranju "slabega" vedenja, vsaj glede na odzive.
Kaj točn Koder hoče mogoče tudi sam ne ve, mogoče bi ga pa lahko napeljale na prava vprašanja?
@deteljica: če prav razumem, naj bi pes (ali pa Koder) moral pravilno razumeti vaše namige po predhodnem draženju in nato opustitvi le tega, da bi to štelo za pozitivno motivacijo

Vem da mogoče malo bukovo (nerodno)sprašujem a vseeno :-[



kodr

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 20 Marec 2010, 17:48:30
Tisto kar sem napisal so ugotovitve napisane v vaših komentarjih.

Pozitivna motivacija je način razmišljanja tako kot ekokmetijstvo - to delam zato, ker je moj način razmišljanja tak ali delam to za denar npr. Način razmišljanja, ki ga uporabljaš vedno ali samo nekaj drugega.

Kot je povedala na svojem predavanju zelo uspešna tekmovalka v agilitiju. "Iz svojega psa sem naredila točno to kar sem hotela".

Komu torej je namenjen tak način dela?

Živalim prilagojena reja. Sicer izraz, ki se ne uporablja v teh krogih vendar vreden razmisleka.


Samoyed lover

  • *
    • Prispevkov: 813
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 06 Marec 2011, 16:34:16
Malo OT.

Inštruktor v pasji šoli je mojim sorodnikom rekel, da naj bi kliker poneumljal pse... Zato, ker bi naj pes potem samo čakal na "klik"
Aja inštruktor je tudi vzreditelj iz psarne Zlatolična.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #18 : 06 Marec 2011, 20:56:40
Naj se nauči pravilno uporabljati kliker oz "kliker" besedo.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #19 : 07 Marec 2011, 08:22:40
zmenjajo naj inštruktorja, ta nima pojma.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Samoyed lover

  • *
    • Prispevkov: 813
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 07 Marec 2011, 18:06:33
Se opravičujem zmotila sem se, to jim je rekla neka veterinarka. lp


Miha007

  • *
    • Prispevkov: 79
    • Točke: 0
  • Sunny
Odgovori #21 : 07 Marec 2011, 18:21:56
^^ ...potem pa veterinarko  ;D

Nekaj materiala sem zadnji čas prebral o vzgoji s klikerjem in velika večina to medoto hvali.
Tudi sam bom verjetno posikusil s to metodo.

Me pa neki zanima. Ko enkrat pes osvoji nek trik/vajo ni potrebno potem več klikat, da jo izvede, ali se motim?



HoviBono

  • *
    • Prispevkov: 459
    • Točke: 0
  • Bono - Tisa
Odgovori #22 : 07 Marec 2011, 18:55:39
Ko pes enkrat vajo osvoji s klikerjem, jo zna tudi brez klikerja.
Kliker je meni osebno ena super zadeva, ker pes točno ve kaj od njega zahtevaš. Ko vajo pravilno opravi, ga potrdiš s "klikom" kateremu sledi priboljšek.



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #23 : 07 Marec 2011, 21:35:15
Ko pes enkrat vajo osvoji s klikerjem, jo zna tudi brez klikerja.
Kliker je meni osebno ena super zadeva, ker pes točno ve kaj od njega zahtevaš. Ko vajo pravilno opravi, ga potrdiš s "klikom" kateremu sledi priboljšek.

Manjši popravek: medtem, ko vajo pravilno izvaja, ga potrdiš s klikom in potem sledi priboljšek.