Konakion

Mei Tashi · 4934

Mei Tashi

  • *
    • Prispevkov: 30
    • Točke: 0
: 26 Februar 2011, 14:42:06
Torej, moj šnavci ima probleme s koagulopatijo (krvavitve zaradi nesposobnosti strjevanja krvi) in ga zdravimo z Konakionom (vitamin K1). Ker tablet Konakion ne morem več nikjer kupit (očitno so jih umaknili iz tržišča), me zanima, če so slučajno komu te tablete ostale doma in mi jih je pripravljen prodat. Hvaležna bom za kakršno koli informacijo  :).



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 28 Februar 2011, 09:45:29
Pa pozanimaj se kaj se da dobit namesto teh tablet in ali bi ustrezalo in mogoče ne bi bilo slabo poskrbet tudi za kakšno prehrano, ki vsebuje ta vitamin, oz. kako drugače doseč, da ga telo samo proizvaja,...  ;)

http://www.cenim.se/181-a.html
http://www.cenim.se/181-pr.html
http://sl.wikipedia.org/wiki/Vitamin_K



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 28 Februar 2011, 10:08:50
Mimogrede, katerega šnavcerja pa imate (mali, srednji ali veliki)?
Genetske bolezni, opažene pri;
Velikih šnavcerjih
Thrombocytopathy: a functional abnormality of small blood cells (thrombocytes or platelets) which are needed to control bleeding.
Thrombocytopenia: a reduced number of platelets in the blood which causes pinpoint hemorrhages in the skin and mucosa. Often accompanies as an autoimmune syndrome called Evans syndrome
Platelet disorder: a group of abnormalities of small blood cells necessary to control bleeding.

Malih in srednjih;
Factor VIII deficiency or hemophilia A: the most common severe inherited clotting disorder of humans and nonhuman animals. Inhereited as a sex-linked recessive trait (carried by females and manifested in males).
Hemophilia A: a blood clotting disorder due to deficiency of coagulation factor VIII (this is the most common type of hemophilia in dogs).
von Willebrand's disease: a type of bleeding disorder caused by defective blood platelet function.

Mogoče veš katero bolezen točno ima tvoj?



Mei Tashi

  • *
    • Prispevkov: 30
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 01 Marec 2011, 15:53:38
TibiQ, najprej hvala za tvoje odgovore.

Alternativa tabletam so ampule konakiona (te se še da dobit), ki jih je najprej dobival podkožno, zdaj pa mu jih dajem z brizgo v gobček.
Ampule niso ravno optimalna rešitev iz več razlogov: Simbi ima zelo občutljiv želodček (podporna terapija je ranital), tabletke je bolje prenašal, pa tudi z veseljem pojedel, medtem ko se grozno namučim, da spravim tekočino iz ampule v njegov gobček in da tam tudi ostane (si ne moreš mislit, kako je lahko trmast ta mali šnavcerski vragec  ::)). Zato sem pač vprašala, če bi še lahko kje dobila tabletke, ker bo zdravilo moral jemat kar nekaj časa in je vsak dan bolj naporno tole z ampulami (za njega še bolj kot zame).
Na prehrano bogato z vit. K1 sem tudi že pomislila, ampak za takšne količine vitamina, ki jih mora zaužit, bi moral pojest nenormalno velike količine špinače, ohrovta in podobnega... Ko mu kaj od tega ponudim, me gleda kot da sem z lune padla  :).

Moj Simbi je skoraj 16 letni pritlikavi šnavcer.
Prvič so se mu takšni problemi pojavili pred nekaj meseci, izgledalo naj bi kot zastrupitev s strupom - antikoagulantom (je stalno pod nadzorom, zato mi je bilo to precej nelogično).
Infuzija, antibiotiki, konakion (najprej ampule, potem tabletke) in je bil kmalu spet kot nov.
Pred dobrim tednom se je zadeva spet ponovila, v par urah se je stanje iz normalnega poslabšalo tako močno, da je kri šla od njega na vseh koncih (bruhanje, driska, urin - vse sama kri) in podpludbe povsod. Izvidi niso razen izredno nizkega števila trombocitov pokazali nič posebnega (sploh za tako starega psa).
Ima pa tokrat zelo zatečene bezgavke, ki se kljub močnemu antibiotiku nočejo zmanjšat.
Zaenkrat točne diagnoze bolezni še nimam, rečeno mi je bilo, da je lahko bakterijskega ali avtoimunega vzroka. Če bezgavke ne grejo nazaj, bomo delali dodatne preiskave.

Priznam, da za te genetske bolezni pri šnavcijih še nisem slišala, tako da hvala za informacijo. Se bom poglobila v to.



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 03 Marec 2011, 11:48:18
Ah ne, pozabi genetske bolezni, ker če je kuža star 16 let, gre najbolj verjetno (v kolikor ste res popolnoma izključili možnost zastrupitve z antikoagulantom - ni nujno da je prav strup, lahko da je kakšno drugo sredstvo - npr. čistilno, s takim delovanjem, kakšni aspirini, insekticidi na bazi svinca http://www.doctordog.com/dogbook/dogpoison.html ) za starostno težavo, ko določeni organi,.. pač ne delajo več normalno zaradi starosti.

No, z genetskimi boleznimi, oziroma temi, ki sem jih navedla, si edino lahko pomagaš toliko, da v okviru tega raziščeš čimveč možnosti zdravljenja,...

Kot alternativo tabletam pa sem mislila, koncentriran vitamin K1 pod drugim nazivom - če vtipkaš v googla, ti vrže ven ogromno, je pa res, da bi se morala pozanimat pri veterinarju potem ali se neka alternativa sme dat in koliko,.. ;)

Če boste še delali teste, naj veterinar najprej pogleda kako je z jetri, kolikor sem na hitro preletela, se strjevanje krvi namreč uravnava prek jeter.

Pobrskaj tudi tule za možnimi vzroki in rešitvami;
http://www.wrongdiagnosis.com/symptoms/clotting_symptoms/view-all.htm
http://www.wrongdiagnosis.com/symptoms/clotting_symptoms/causes.htm
http://symptoms.wrongdiagnosis.com/cosymptoms/blood-clots/swollen-lymph-nodes-desc-all.htm
(spodaj izbereš še dodatne simptome!)
http://symptoms.wrongdiagnosis.com/cosymptoms/blood-clots/digestive-symptoms/swollen-lymph-nodes.htm

http://www.google.si/search?hl=sl&source=hp&q=blood+clotting+symptoms+and+swollen+glands+in+old+dogs&btnG=Iskanje+Google&aq=f&aqi=&aql=&oq=

skratka malo pogooglaj po spodnjih besedah  ;)
blood clotting and swollen glands symptoms in old dogs





Mei Tashi

  • *
    • Prispevkov: 30
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 03 Marec 2011, 16:59:51
Še enkrat hvala za izčrpen odgovor :)

Tudi meni se  zdi tole starostno, ker zdaj res ni imel možnosti prit v stik s kakršnim koli antikoagulantom.

Danes se mi sicer zdi, da so bezgavke malenkost manjše, mogoče bo le doxy zagrabil...

Izvidi niso pokazali nenormalnosti jetrnih in ledvičnih funkcij. Slučajno veš, kakšne teste bi še lahko naredili za jetra?




TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 04 Marec 2011, 09:35:53
Kako je pa sicer s težo pri kužku? Je shujšal,.. ima relativno normalno prebavo?
http://www.cenim.se/181-a.html
Citiraj
bolezni jeter; jetra proizvajajo žolčne kisline, ki se izločajo v tanko črevo, kjer imajo pomembno vlogo pri absorpciji maščob. Ker je vitamin K topen v maščobah, vsaka motnja absorpcije maščob pomeni tudi motnjo absorpcije vitamina K. Razne bolezni jeter lahko vodijo do zmanjšane proizvodnje žolča;
črevesne bolezni, ki imajo za posledico motnje absorpcije maščob iz črevesja.
Posebej je opozorjeno, da uporaba antibiotikov zmanjšuje koristne bakterije v črevesju, kar lahko vodi v manjšo absorbcijo K1... Torej seveda po posvetu z veterinarjem, bi ob dajanju antibiotikov mogoče bilo dobro dajati tudi probiotike za črevesno floro..  ??? (ne vem, samo ugibam, ampak to so vse vprašanja za veterinarja  ;) )

Še nekaj sem se spomnila; veterinarji ponavadi igrajo na prvo žogo in jasno najprej poskusijo z najbolj očitnimi in pogostimi variantami. Ampak včasih to ni to.. Ali gre resnično za pomanjkanje K1, je bilo to testirano, ali so postavili diagnozo bolj na podlagi ugibanj?
http://www.merckmanuals.com/professional/sec01/ch004/ch004m.html
Citiraj
Other coagulation factors dependent on vitamin K are protein C, protein S, and protein Z; proteins C and S are anticoagulants.

Podčrtano spodaj je en test, ki dokazuje ali so za pomanjkanje vitamina kriva jetra.. Sigurno je pa še kakšen drug test  ;)
Citiraj
Diagnosis
Usually, prolonged PT that decreases after phytonadione
Vitamin K deficiency or antagonism (due to coumarin anticoagulants) is suspected when abnormal bleeding occurs in a patient at risk. Blood coagulation studies can preliminarily confirm the diagnosis. PT, usually reported as the INR, is prolonged, but PTT, thrombin time, platelet count, bleeding time, and levels of fibrinogen, fibrin-split products, and d-dimer are normal. If phytonadione Some Trade Names MEPHYTON Click for Drug Monograph (USP generic name for vitamin K1) 1 mg IV significantly decreases PT within 2 to 6 h, a liver disorder is not the likely cause, and the diagnosis of vitamin K deficiency is confirmed. Some centers can detect vitamin K deficiency more directly by measuring the plasma vitamin level. The plasma level of vitamin K1 ranges from 0.2 to 1.0 ng/mL in healthy people consuming adequate quantities of vitamin K1 (50 to 150 μg/day). Knowing vitamin K intake can help interpret plasma levels; recent intake affects levels in plasma but not in tissues.

http://www.vitamin-basics.com/index.php?id=41
Citiraj
Absorption and body stores
 
Vitamin K is absorbed from the jejunum and ileum. As with other fat-soluble vitamins, absorption depends on the presence of bile and pancreatic juices and is enhanced by dietary fat. Although the liver is the main storage site, vitamin K is also found in extrahepatic tissues, e.g. bone and heart. Liver stores consist of about 10% phylloquinones and 90% menaquinones. Compared with that of other fat-soluble vitamins, the total body pool of vitamin K is small and turnover of vitamin K in the liver is rapid. The body recycles vitamin K in a process called the vitamin K cycle, allowing the vitamin to function in the g-carboxylation of proteins many times over.

Although the liver contains menaquinones synthesised by intestinal bacteria, the absorption of menaquinones and their contribution to the human vitamin K requirement have not yet been fully elucidated.

Measurement
Plasma vitamin K concentration is measured by high performance liquid chromatography. The normal range of plasma vitamin K in adults is 0.2-3.2 ng/ml. Levels below 0.5 ng/ml have been associated with impaired blood-clotting functions. However, the value of measuring plasma vitamin K concentration to assess vitamin K status is limited because it responds to changes in dietary intake within 24 hours.

Overt vitamin K deficiency results in impaired blood clotting, usually demonstrated by laboratory tests that measure clotting time.

Plasma concentration of one of the vitamin K-dependent blood-clotting factors – prothrombin, factor VII, factor IX or factor X – is measured to assess an inadequate intake of vitamin K. The normal range of plasma prothrombin concentration is from 80 to 120 µg/ml.

Recently, other parameters for assessing vitamin K status have been studied, e.g. measurements of undercarboxylated prothrombin and undercarboxylated osteocalcin in both normal and pathological conditions.