Prijava! Pomoč!

ABBY LABRADOR · 15006

ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
: 23 Marec 2011, 20:59:08
Pozdravljeni!
Bom s svojo zgodbo začela raje od začetka, da ne bo tako zelo "črna".
Vse se je začelo pred cca. 3leti. (mogoče že prej) Takrat so naši sosedi domov pripeljali črno psičko iz zavetišča. Vse je bilo fino in fajn. No pa se je postopoma ta zgodba začela obračati. Pa da začnem, kako je bilo pozimi. Pozimi psička na začetku še utice ni imela in ker gre to za psičko majhne rasti brez podlanke in res suhlajto bi le to nujno potrebovala. No pa jo je po nekem času le dobila. Ampak.... Ta psička je že celo življenje(kadar je zunaj) na verigi. Pa dobro naj bo, če ljudje pač nimajo denarja, da bi naredili ena vrata. Okej. Ampak ta veriga... ta veriga je bila bistveno prekratka. Psička se je prevečkrat zapletla v raznorazne stvari in se je ketna iz cca. 4m, skrajšala na 1m(kdaj še na manj). Velikokrat smo jo le gledali s tistim pogledom kaj naj....? Veliko je jokala, ker jo je zeblo, ker ni imela vode... No in nekega dne je bila ketna res preveč zamotana in sem rekla dedku, če bi jo lahko razvezal, da bi se lahko vsaj do vode pomaknila... pa jo je. Psička te je vedno, ko si šel mimo gledala s tistim ogromnimi očmi češ: "Daj me pobožaj! Proooosim!" ali pa: "Daj mi malo za jest!" In ja velikokrat sva ji jaz ali pa soseda prinesli kaj za pod zob... No pa se je iz zime prelevila pomlad... Spomladi, ko se je sneg na veliko topil psička niti ni imela ustreznega zatočišča, ker utice niti ni bila navajena(predvidevam), pa tudi prekratko verigo je imela, da bi se lahko kam zatekla.... Voda je iz strehe padala po njej, psičko je zeblo...Ona pa si je želela le nekoga, ki bi jo razvajal...V HIŠI! No spomladi se seveda tudi otopli... Psička je velikokrat ostala brez vode ali pa je bila umazana. Velikokrat sem ji jo prinesla, da je lahko vsaj malo pila... Iz pomladi pa se je prelevilo vroče poletje-počitnice, kar pa seveda pomeni tudi, da sem večinoma časa doma. Se pravi, da zjutraj malo dalj spiš ipd. Pa nisi mogel. Psička se je in se še vedno dere kot zmešana, dokler se nekdo od sosedov ne zadere nanjo...potem utihne. Poleti velikokrat ni imela dovolj vode. Včasih je imela utico pri smrekah in se je velikokrat zapletla med smreke, potem se je zvila v klobčič in če je deževalo je padalo po njej... Psička se je tresla in jokala. Ven pa jo peljejo le nekajkrat na teden/mesec...
No pa pojdimo nazaj v sedanjost. Vsako jutro, ko gredo pač po šolah in službah psičko zaprejo ven na ketno. V utici je komaj en čuden kos odeje... Pa ena posodica z malo vode. Pa se začne opera. Vsako,vsako,vsako jutro se to dogaja, psičko okoli sedmih(še prej) zaprejo ven in to je to, dokler prvi ne pride iz šole potem jo mogoče takrat dajo v hišo če ne je pa še nekaj časa zunaj... Psičko zebe. To je dejstvo. Pozimi, ko se temp. spustijo pod 0, pes brez podlanke, brez ustrezne zaščite proti mrazu nima kaj delati zunaj!
Prosim vas za pomoč, to se dogaja res že predolgo in vsi hočemo, da se že enkrat konča. Vsi smo že na koncu z živci. Živimo v urbanem naselju in se nam ne zdi prav, da se psi takole derejo. Me ne moti, če bi se drla popoldne. Ampak zjutraj? Halo?!!
Tako, da če ima kdo podobne izkušnje vas prosim, da svetujete kam naj se pokliče na policijo,društvo proti mučenju živali? Kamorkoli bomo poklicali samo, da se to konča.

Hvala in LP



HALLY

  • *
    • Prispevkov: 485
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 23 Marec 2011, 21:06:33
Ste govorili z lastnikom?

Hja.. morda ne bi bila napaka poklicati zavetišče, iz katerega je bila posvojena, da pridejo preverit, kako pes sedaj živi...



ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 23 Marec 2011, 21:16:34
Z lastnico večkrat ja, je toliko stara kot jaz. Pa se nič ni spremenilo. Še huje je. Iz katerega zavetišča je pa nevem...



all_

  • *
    • Prispevkov: 414
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 23 Marec 2011, 22:28:58
O groza, oprosti ampak da tole gledaš 3 leta in šele zdaj ugotavljaš kako in kaj... pa da ste na koncu z živci zaradi dretja psa.  ??? Kako je šele pes na koncu fizično in psihično, da iz zavetišča pride v tole sranje in vsa ta leta čaka na enega, ki se ga bo usmilil in mu pomagal. Naša dolžnost je, da pomagamo živalim, ki jih mučijo. Tole je zrelo za prijavo iz večih razlogov: ni imela vode, prekratka veriga, ni imela zavetja, ... Takoj poslikat/posnet situacijo in prijavit Vursu. Pa lokalno društvo za zaščito živali, če ga imate? (Ne vem iz kje si, vendar društva vedno pomagajo).



Choha

  • *
    • Prispevkov: 392
    • Točke: 0
  • Zaupaj mi...od tega živim.
Odgovori #4 : 23 Marec 2011, 22:31:56
Poklici v najblizje zavetisce in povej kaj se dogaja. Ce pa tm nic ne ukrepajo pa ti predlagam, da obvestis kar policijo in te bojo tam napotili naprej. Lahko pa poklices v Obalno zavetisce, ker so za moje mnenje zalo prijazni in lepo skrbijo za zivali. Ker taksne stvari je treba resit in neodgovornim lastnikom vzet psa.



ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 23 Marec 2011, 22:46:57
Sicer nisem napisala, toda so nekateri ljudje že večkrat tudi prijavili. (znanci pač) Ampak kaj pes je na istem kot je bil, mogoče je sicer dobil uto in večjo ketno samo to ni nič...
All_ nočem da me potem pa še tožijo, ker sem snemala brez njihove vednosti... Poslikala bom(sicer sem že 1x, pa nevem kje so te slike). Pa bomo prijavili na Gmajnice in pa na VURS.
Razmišljam tudi, da bi ga med tem,ko jih ni doma peljala, na kratek sprehod, je en travnik res takoj za hišo, da bi se malo sprostila, itak ima rada vse ljudi in živali...

Sem pa tudi danes, ko sem odhajala na sprehod videla lastnico, vsa je bila nekam jezna, pa ni mogla da nebi dala psa v hišo, ne ženska ga je samo nekako z nogo odrinila(sumljivo je zgledalo) pa se hitro usedla v avto in šla. Če bi jo ujela bi jo pa tudi nahrulila in bi ji povedala vse kar ji gre, pač z živaljo nemoreš tako delat.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #6 : 23 Marec 2011, 22:50:42
Ja in kaj bo, če pokliče ODPMŽ...Ja halo! Pes je lastniški, vsi pa vemo kako deluje VURS. Psa kar tako ne bodo oddali, nihče pa ga ne more brez odločbe vzet. Fotografiraj in posnemi zadevo, pofirbcaj iz katerega zaveišča je in jih obvesti o tem.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 23 Marec 2011, 22:55:18
Bom povprašala lastnico... Po moje je pa iz Gmajnic...



all_

  • *
    • Prispevkov: 414
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 24 Marec 2011, 00:14:13
Mah ne bojo te tožil, snemaš iz svojega zemljišča.  :-[

Pa kar prijavit. Včasih se mora več različnih ljudi kregat, da kaj naredijo. Pa potem ko boš oddala prijavo, so ti dolžni sporočit kako je z zadevo (prosiš da te obveščajo v skladu s 24. členom Zakona o inšpekcijskem nadzoru).

Če želiš ti lahko po ZS pošljem kaj mora prijava vsebovati, da ti bo lažje napisat.



ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 24 Marec 2011, 07:10:19
Ja, prosim. ;)



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #10 : 24 Marec 2011, 09:32:00
težko bo tu vURS kaj naredil. Psičk azdaj ima kočo, veriga mora bit najmanj 3 m dolga , kar je. Da se zaplete ali da določen trenutek nima vode ni razlog za odvzem. Morala bit kritično shirana ali poškodovana, pa še to bi najprej dolgo samo opomine dobivali . Edino, če jih bo obisk inšpektorja kot tak kaj premaknil..

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #11 : 24 Marec 2011, 10:22:24
Minimalne pogoje vsaj približno izpolnjujejo, torej jim ne morejo nič - razen mogoče kakšne ureditvene odločbe, da morajo dreke počistiti ali kaj podobnega. Poleg tega očitno psica sploh ni ves čas zunaj in na ketni (ponoči jo imajo notri, če sem prav razumela) tako da... Edini možni način, s katerim lahko dosežeš kakšno spremembo je prijazen pogovor z lastniki - ponavadi se da doseči spremembe - počasi, čisto po malem.
Nikakor ne smeš spuščati psa brez njihovega dovoljenja, pravzaprav si v prekršku že če hodiš po njihovem, ko psici nosiš hrano in vodo. Posnameš pa lahko iz svoje parcele ali iz ceste.
Mogoče bi se dalo kaj narediti, če bi imela v posvojitveni pogodbi jasno napisano, da ni za na ketno - v nekaterih pogodbah to je, v drugih pa ne.


MANDY

  • Gost
Odgovori #12 : 24 Marec 2011, 10:54:42
VEŠ kaj, pri nas je bil podoben primer skoraj identičen. Le, da sem ukrepala takoj, prijave niso nič spremenile. Veš kaj je pomagalo, šla sem osebno na policijo jih prijavila krutega ravnanja s psom. Oglasili so  se pri jih, nič spremembe. Prijavila sem še enkrat, še enkrat. K sreči naletela na policista, ki je imel rad pse in jih je preverjal vsak teden. A kreteni niso kaj veliko spremenili, raje so psa oddali in močno upam, da ji je bolje. Tako sem zadevo rešila, vse druge prijave niso pomagale. Poskusi



bambi01

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 24 Marec 2011, 12:07:52
Najprej me zanima ali želiš psičko odstraniti iz okolja ker slabo živi, ali ker te moti njen lajež?? Če živi v tako slabih pogojih kot si napisala, ne vem kaj si čakala 3 leta. Ukrepati bi morala že zdavnaj. Zato pa je tako v naši ljubi državici, ker se vsak najraje briga zase, zamiži na eno oko in se dela da nič ne vidi. Pojdi do sosede in se z njo pogovori, če ne zaleže jo prijavi najbližjemu društvu PMŽ, če se bojiš, mi posreduj njene podatke, pa da vidmo če bo kdo ukrepal, ali ne. Sem aktivna članica društva proti mučenju živali in pri nas  takšne stvari rešimo zelo hitro. Kazen na kazen pa da vidiš kako se bo tetka zganila. Drugače pa njo na verigo, ko bo zunaj najbolj deževalo, pa naj ji malo spere možgane. >:(



ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 24 Marec 2011, 16:49:41
Bambi01, pred tremi leti sem bila stara 11 let, pa me zdaj zanima kaj bi pa ti pri enajstih vedela glede kakšnih prijav. Drugače sem pa tudi že napisala(nevem, ali prebereš samo moj prvi post in potem komentiraš), da so jih že večkrat prijavili...
Psičko želim "odstraniti"(grda beseda mi je) zardi njenega dobrega, ker nevem, kako bi si ti počutila kot pes, ki bi moral živeti nekaj časa zunaj(pa ti skoraj na čelu piše, da si pes za v hišo) nekaj pa v hiši... Sprehodi bi bili komaj opazni, pa še vsi bi se drli nate...
Po drugi strani pa tudi, zato ker me moti njen lajež in to priznam. Nevem kako bi se ti počutila 3 leta poslušati eno in isto pesem. Glej vsi smo ljudje in vsi imamo neke svoje meje in tole je šlo že čez vse... Pa da neboš mislila, da sem edina tukaj v ulici, ki jo moti lajež. Nasprotno vseee sosede moti...
Jutri vam bom pa prav posnela kako zgleda ta budilka, ki se vleče od 7ih pa tja do kakšnih 2eh. Verjemite mi, če bi bili še taki ljubitelji živali/psov bi vam enkrat slej ko prej počil film.
Sploh pa, da ne bo zgledalo kot, da sem neka "krula" in da nič ne ukrepam, sem ji že nekajkrat pozimi prinesla kakšno odejico, ko le te v uti niti ni bilo... Me pa res zanima kako bi vi reagirali pri takrat 11ih, 12ih letih, ko nimaš poojma kaj bi se dalo narediti. Starša pa itak toliko prej zapustita dom, ker gresta že pred sedmo v službo in pač nič ne slišita, ne mora pa recimo mami podati prijave nekam, če niti ne ve kako vse skupaj zgleda...
No zdaj sta sicer tudi ona2 izkusila na svoji koži pa bomo videli kako bo.
Ker kdaj je psica tudi spuščena brez nadzora, po naši ulici pa itak vsi vozijo kot norci... tako, da lahko samo čakaš kdaj jo bo eden zbil...

Tako, da jutri vam pofotkam in posnamem vse... Pa bomo videli...



bambi01

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 24 Marec 2011, 19:44:15
Umiri se no lubica, če nisi opazila sem na tvoji strani. Ne razburjaj se tam, kjer ni potrebno, ukrepaj pri svoji neresni sosedi. Vprašala sem te, kaj te moti- lajež ali njeno bedno življenje. Če je samo lajež se da zadevo hitro urediti, smo imeli podoben primer, pa je bilo za psičko vedno lepo poskrbljeno, samo malo čez les je bila in je lajala od 5 zjutraj, pa do 10 zvečer. Pa smo zadevo uredili. Če pa se gre za mučenje živali, pa ukrepaj na DPMŽ, Teži jim dokler ne bodo ukrepali.
In ja, vem kako je biti 11, 12 13,........ letnik, sem dala to že skozi, lahko pa bi se o težavi pogovorila z svojimi starši, pa naj oni ukrepajo, kot odrasli in odgovorni ljudje. Če imaš ti čut in ljubezen do živali jo imajo verjetno tudi oni, nekdo te je tega naučil in ti privzgojil vrednote. Moj post pa si preberi še enkrat, si ga narobe razumela.
 :)



ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 24 Marec 2011, 19:50:09
Se opravičujem, če sem bila mogoče prestroga... :-[
Ja z mamo bova verjetno jutri nekam prijavili, mi je all_ poslala, kako naj napišem, pa bomo videli kaj bo. Glede na to, da nas moti predvsem lajež(zima je šla žal že mimo in ne moramo nič) bi bilo mogoče bolje prijaviti policiji?



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #17 : 24 Marec 2011, 20:29:08
Poskusiš lahko, a dvomim v uspeh - mogoče če bi se drla ponoči (kar je od 22 - 6 zjutraj), podnevi pa....
Še največ uspeha bi imela s priojavo, če psica leta okrog brez nadzora.


ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 24 Marec 2011, 20:39:32
No bomo že nekaj poskusili, drugače pa ja tukaj pri nas je res prava norišnica...
So eni sosedi dobili mladička in je zunaj v pesjaku in se isto začne že navsezgodaj zjutraj dret. Ampak dobro, ta je še mladič in se še niti ni navadil na vse to...
Se je pa ta psička že tudi ponoči drla. Nevem ali so jo pozabili dat notri ali so jo pa zanalašč pustili in vem, da me je takrat ob 4ih zjutraj zbudila... Sem pa opazila, da se tudi v hiši dere. Nevem mogoče pa jo pretepajo, ampak karakterno je res super, če bi le prišla v druge roke...



BiancaBučko

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 24 Marec 2011, 20:44:44
Pri nas se pa otroci derejo, tudi zvečer, in zgodaj zjutraj, pa kaj čem...spoh ko se kdaj popoldne spravim počivat, se najraje začnejo na glas igrat, in vpit, se smejat, kakšne čudne naprave - igrače prižigat, itd... ::)

Sklepat kar nekaj, v česar nisi 100 % prepričana, res ni lepo. ("da jo v hiši mogoče pretepajo").



ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 24 Marec 2011, 21:03:06
BiancaBučko, ja pa verjemi, da pri nas je tudi veliko otrok pa se tudi derejo pa kaj naj, to me niti ne moti, ampak me bolj moti tuljenje in zavijanje psa. Otroci bodo 1x itak odrasli pa bo mir, kaj pa pes, ta se pomoje lahko "spremeni" le ob dovolj pozornosti in ustreznih bivalnih pogojih, ker res ne vem kako daš lahko psa pri -10 stopinjah ven na mraz in sneg brez ustreznega bivališča, brez podlanke... Ko se ti zdi, da bo samo zmrznil... Ker ta psička, če mene vprašaš je navajena življenja v hiši... Že mojo psico, ki je že tako bolj bajska in še podlanko ima, po nekem času zunaj začne zebsti potem si predstavljajte tega psa... Kako se trese in leži ob vratih in rine vanje.... Prav rada bi vas enkrat postavila v našo kožo, da bi en teden morali poslušati to, pa bi vas zagotovo nekaj spremenilo mišlenje.
Teme pa itak nisem odprla z namenom, da mi boste tukaj očitali, zakaj nisem že prej prijavila, zakaj ne pomagam psici ipd. Ampak s tem, da bi mi mogoče kdo lahko povedal kam bi se dalo prijavit, ker tukaj navsezadnje živi veliko starih ljudi pa tudi otrok in nevem, če bi si vi na stara leta želeli poslušati enega psa, ki se cele dneve samo dere in tuli...

Pa tudi, moje mišljenje je bilo samo mišljenje,ker vem kakšni so lastniki in po moje lahko nekaj iz tega tudi sklepam...

(pa da nebo kdo mislil, da se spet na koga "derem" ne samo povem situacijo v takem tonu kot bi jo marsikdo drug...)



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 25 Marec 2011, 08:37:14
Abby, glede tega, da je psica glasna, boš lahko bolj malo naredila. Če pa nima zagotovljenih ustreznih pogojev, pa mogoče le kaj. Mene samo moti, ker iz tvojih sporočil je razvidet, da si se odločila ukrepat zato, ker te moti glasnost psice in ne toliko zato, ker psici niso zagotovljeni osnovni pogoji.

Pa v končni fazi niti nima veze. Prosim pošlji prijavo in upam, da se bo s strani pristojnih ukrepalo in razrešilo, kar se mene tiče bolj v dobro psice kot vas sosedov.



BiancaBučko

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 25 Marec 2011, 09:13:18
Otroci bodo 1x itak odrasli pa bo mir...


Bodo pa drugi prišli na svet  ;D



ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 25 Marec 2011, 13:51:11
TibiQ, ja nekako nas zdaj bolj moti lajež, saj psica zdaj ima vodo in uto... Pa verjemi, da če bi se mi klele ena mrcina, ki zna zalajat kdaj pa kdaj zadrla, nebi bilo nič. Samo glej, da bi pa ti cele dneve morala poslušati neko tuljenje bi ti pa počasi preraslo čez glavo...
Je pa tudi za psico pomoje bolje, da se jo ima notri, ker je res samo vprašanje časa, kdaj bo komu prešlo čez glavo in bo psici kaj podtaknil... So očetu na tak način eni sosedi že zastrupili mačko, drugim sosedom so eni psa ipd...



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 25 Marec 2011, 14:48:11
Ja, saj razumem, poanta je v tem, da me zanima, ali bi tole sploh izpostavljali, če psica ne bi lajala. No, pravzaprav me niti ne zanima. Samo me je zmotilo, da sedaj, ko vas moti, da psica laja, ste se pa odločili izpostavljat tudi vse ostalo. Kot da prej, ko vas še ni toliko motilo, pa to ni bilo pomembno.

Ja, sem prebrala, da prej si bila stara kaj vem.. 11 let,.. Tudi to razumem.. ampak ali bi danes ko si se odločila ukrepat, sprejela enako odločitev (da boš ukrepala) če psica ne bi lajala?

Pa saj nima veze. Kot sem rekla, za dobro psice tudi jaz upam da se bo razrešilo tako, da bo za psico bolje.



ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 25 Marec 2011, 15:11:45
Ja bi, ker kot si verjetno prebrala, je šlo že kar nekaj prijav na razna društva, točno katera nevem. Vem, pa da so jih glede psice že ene par krat prijavili in ja bi izpostavila, ker se mi psica pri minusi smili, da mora zunaj trpet na mrzlem in se trese kot šiba na vodi...



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #26 : 29 Marec 2011, 11:13:32
Mladoletna oseba verjetno ne more prijaviti VURSU kršitelja ali pač?
In v tem primeru, kjer ima psica minimum zagotovljen (žal je minimum katastrofalno določen) bi kvečjemu njeni starši dobili kazen za lažno prijavo.  ::)


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 29 Marec 2011, 11:58:03
Ne bi vedela. A ne obstaja tudi možnost anonimnih prijav?



bambi01

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 30 Marec 2011, 09:09:19
 Obstaja. Samo na društvo proti mučenju živali pokličeš in podaš prijavo, pri nas se veliko ljudi ne predstavi, ali pa da lažne podatke, društvo pa po zakonu mora preveriti vsako prijavo. Pa je veliko prijav lažnih, ker sosed soseda ne mara, se spravi pa na njegovega psa, ki pa v velikih primerih živi bolje kot lastnik sam. Potem pa mi izpademo največje b..... ko prideš preverit domnevno kršitev, kuža pa živi skoraj da v graščini.



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #29 : 30 Marec 2011, 11:34:43
Ne nakladat no. Drustva po zakonu niso dolzna nicesar in clanom drustva nihce ni dolzan kazati v kaksnih razmerah zivali zivijo (v bistvu, ce ti pridejo trkat na vrata, jim komot ne odpres, oz. jih lahko celo tozis za motenje posesti, ce opozoril ne upostevajo)! Edini, ki lahko pri prijavah ukrepa, je VURS oz. Policija (ta kadar gre za urgentne in zivljenje ogrozajoce primere).
Drustvo lahko sicer poda prijavo, ampak je ta ravno tako relevantna kot ce jo poda posameznik.

Bi bilo fino, da bi vsaj clani drustev (vsaj tisti aktivni in z zadolzitvami) vedeli kaksni so zakoni in njihove pravice ...

Sicer pa ja, na VURS lahko podas tudi anonimno prijavo, ampak je bolje, ce navedes tudi svoje podatke, saj so na ta nacin prijavljene zadeve obravnavane kot bolj resne. Inspektor namrec sam preceni (velja za vse inspektorje, ne le VURS) ali bo zadevo sel preverit ali ne.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --