Individualno šolanje psa!

Unika · 7770

Unika

  • *
    • Prispevkov: 14
    • Točke: 1
: 26 Februar 2006, 18:55:23
Pozdrav!

Mene pa zanima, če ima kdo od vas izkušnje z individualnim učenjem psa oz. z individualnim inštruktorjem? Od nekoga sem nekaj časa nazaj slišala, da je bilo šolanje na tak način zelo uspešno, saj so imeli za izšolati zelo trmasto in samosvojo psičko (približno taka je tudi moja  ::)). Zato predvidevam, da se je potrebno v takega psa veliko bolj poglobiti in se mi zdi, da bi se tak inštruktor lahko zelo posvetil psu.
Kako to sploh poteka? Je tako učenje na vadbišču za pse ali si lahko izbereš svoj teren? Res, glede tega nimam pojma pa me vseeno zanima kaj več o tem.
Morda kdo ve, koliko to stane in morda, če koga priporočate? (sem iz Lj.)

Hvala in lep pozdrav.

Unika

+1




trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #1 : 26 Februar 2006, 21:47:13
Kolikor je meni znano se osebni inštruktor prilagaja stranki ... torej če dosti plačaš pride na dom, če pa malo manj pa psa voziš k njemu :) V vsakem primeru pa dobro plačaš  8) Poteka pa večinoma isto kot na tečaju ... le da se tukaj inštruktor posveča samo tebi, tam pa 10im ali celo večim.
Koliko je res taka vrsta učenja uspešna je zelo vprašljivo, saj pes v okviru šolanja dela brez vsakršnih zunanjih dejavnikov, ko pa prideš v realno situacijo pa je motenj zelo veliko.
Nikakor ne naredi napake in prepusti inštruktorju psa, ti pa glej kako ga uči, s tem boš dosegla samo to da bo pes ubogal inštruktorja, pri tebi pa tako ali tako ve da mu ni treba  ;)
Res je da je z trmastim kužkom več dela ... vendar če se boš poglobila v njegovo obnašanje, našla stvar ki ga motivira, potem problemi kaj hitro izginejo.
Nažalost ne poznam nikogar ki se s tem ukvarja ... obstajajo pa sigurno ... tudi pri enem od naših sponzorjev (SolTeam) se pripravljajo da bodo uvedli to storitev.
Bi pa rad povedal da se da z dobro voljo, malo zvedavosti in samodiscipline vse doseči, med drugim imaš veliko 'inštruktorjev' tudi na tem forumu, ki ti bodo z veseljem pomagali. (odpreš novo temo v 'pesjanarji se predstavijo', ki bo posvečena samo tvojemu kužku in v njej poveš svoje probleme, pa se bo sigurno našel nasvet zate)

Lp, Črt

+1



scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #2 : 26 Februar 2006, 22:05:32
Moj stric je prejšnjo psičko izšolal na individualnih urah pri g. Simončiču - ki je drugače inštruktor v šoli Gali (tole ni mišljeno kot reklama, ampak zgolj kot podatek - če ni ok, komot zbrišete). Učenje je potekalo na njihovem vadbišču - seveda individualno. Uspeh je bil več kot odličen. Če me spomin ne vara, sta imela nekajkrat seanso tudi medtem, ko so bili na vadbišču drugi psi (ampak še vedno je bil inštruktor posvečen samo njima), tako da je bil pokrit tudi ta del učenja (poslušnost ko so v okolici moteči dejavniki). Tarifa je bila seveda primerno dražja - vendar kako pravi stric - vredno vsakega tolarja.

In tako kot je rekel Črt - glede na to, da so to individualne ure, se po mojem mnenju lahko dogovoriš za vse - za teren, za način dela, za uro in tudi za to ali se kdaj dela, ko so v okolici moteči dejavniki (drugi psi, ljudje, avtomobili...etc). Namen individualnih ur je pač to, da se inštruktor posveti in prilagodi tvojim potrebam, zahtevam in seveda potrebam vašega psa.

In kakor mi je znano se lahko pri velikem številu kinoloških društev dogovoriš za individualne ure, ki pa so seveda tudi primerno dražje. Najbolje je, da se v roke vzame telefon in kar povpraša. Ziher je ziher. ;)



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #3 : 26 Februar 2006, 22:07:38
Če bi morala zbirat,bi zbrala šolanje med psi (torej ne individualno). Dokler ni zraven psov oz drugih motečih dejavnikov,ni problema..pes ti dela vse.Verjemi,če boš zbrala pravo šolo,bodo lahko naučili še tako trmastega psa.Ponavadi so skupine od 7-8 tečajnikov(+psi) in 1inštruktor+pomočnik(torej dva za 8 psov,ki na začetku šolanja znajo bol malo),tako da se lahko posvetijo vsakemu minimalno 5min na uro.Kak mesec pred izpitom,se skupinski tečaji 'spremenijo' v individualne in delaš dva po dva,tako da se lahko še bolj posvetijo tvojemu problemu.(govorim o izkušnjah na KD Krim)
Poznam tudi šolo v kateri ima en sam inštruktor po 15 psov in več.Pri tem ti je takoj jasno,da boš psa,ki je bolj trmaste narave težko kaj naučil oz. da ne boš mogel dobit dovolj pomoči od inštruktorja.
Sosedova psička hodi v individualno šolo,tako da če se zanimaš,lahko vprašam za kontakt.(je pa nekje v okolici Domžal).

lp

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #4 : 26 Februar 2006, 22:20:47
...


telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #5 : 26 Februar 2006, 23:30:23
Z Ajko sem delala v manjši skupini (4 psi), s Paxom pa deloma individualno, deloma pa v skupini. Individualno delo je priporočljivo za tiste, ki imajo težavnejše kosmatince, predvsem zato, da se psa najprej pripravi do tega, da dela, ni pa v okolici motečih dejavnikov. Kasneje pa je potrebno dodati tudi delo z motečimi dejavniki.

Moja izkušnja je taka, da je bil pes, ki je delal individualno, sposoben takojšnje vključitve v skupino. Prav tako je ob individualnem delu napredoval hitreje. Sem bila pa z inštruktorico zelo zadovoljna, saj sva se pri delu res dobro ujeli.

Rinchy, kakšno psičko pa imajo sosedje?


Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Odgovori #6 : 27 Februar 2006, 07:41:59

Rinchy, kakšno psičko pa imajo sosedje?
aljaška malamutka

lp

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #7 : 27 Februar 2006, 09:58:05
Glede na pasmo kar razumem njihovo odločitev.

Bistvo vsake šole pa je, da se lastnik nauči učiti psa (od pravilnega držanja povodca, vodenja, ...). Psi znajo vsa vedenja, bistveno je, da se lastnik nauči, kako psu pokazati, kaj sploh od njega pričakuje.



Unika

  • *
    • Prispevkov: 14
    • Točke: 1
Odgovori #8 : 27 Februar 2006, 19:09:32
Pozdrav!

Hvala vsem za nasvete. Saj poskušamo doma učiti to našo malo falotko ampak je trdoživa ;)
Naj povem, da sem si iz knjižnice sposodila pomoje vse knjige kar jih obstaja o učenju psa, pa več kot jih preberem, bolj sem zmedena. Enkrat piše tako, drugič drugače.
Sprobali smo že nešteto metod pa nič ne zaleže. Očitno nekaj delamo narobe in prav zato bi rada, da nam nekdo pokaže pravilen način vzgoje takega psa.
Že poprej sem imela psičko, srednjo šnavcerko, in je bila čisto nasprotje naše nove psičke, zato sem toliko bolj zmedena in ne znam s takim psom pravilno postopati.
No, če ne drugače se bomo res vpisali v malo šolo.
Sicer že zna sedi, tačko, glas, vrteti se, vendar vse to samo za hrano in takrat, ko to njej paše drugače pa ne ::)
Najbolj, kar pa nas spodbode pa je to, da recimo za določeno stvar rečemo fuj pa s tem dobi še večje veselje, da naredi v nasprotni smeri ali pa začne celo lajati na nas in nas ščipati za roke, rokave. Kako naj ji to dopovemo, da dela narobe in da nas v tem primeru uboga?

lp...Unika




ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #9 : 27 Februar 2006, 19:18:18
Najbolj, kar pa nas spodbode pa je to, da recimo za določeno stvar rečemo fuj pa s tem dobi še večje veselje, da naredi v nasprotni smeri ali pa začne celo lajati na nas in nas ščipati za roke, rokave. Kako naj ji to dopovemo, da dela narobe in da nas v tem primeru uboga?

Kaj pa vi naredite v tem primeru?? Koliko pa je psička stara?? Če je še mlada in ni neka posebaj zahtevna pasma se mi zdi bolje izbrati dobro kinološko društvo in tam pričeti z šolanjem kot pa individualne vaje, že zaradi socializacije....

Lp nina



Unika

  • *
    • Prispevkov: 14
    • Točke: 1
Odgovori #10 : 28 Februar 2006, 15:02:13
Ninči živjo!

Lotti je stara dobrih pet mesecev je pa mešanka med pudljico in mešančkom z višavskim terierjem.
Hja, kaj mi naredimo, ko nas ščipa in laja na nas....ah poskusili smo že vse mogoče pa nič ne zaleže. Npr. od glasnega fuj pa do ignoriranja, rahel pokec po ritki z rolico papirja, tudi v hodnik smo jo zaprli za par minutk, da se je malo umirilia, samo takoj ko smo jo spustili je šlo spet jovo na novo. Pa celo roke sem si namazala z limoninim sokom (ki naj bi psom smrdel) pa mi je vražička mala prelizala celo roko ??? Ja takole, vse te metode smo pobirali od vsepovsod...iz knjig, od znancev, ki imajo psa, veterinarjevih nasvetov....in kako naj sedaj vem kaj je prava metoda? Užgalo ni nič.
Zato bi rada, da mi nekdo pove oz. pokaže kako naj učim takega psa. Očitno bo to mala šola?


lp...Unika






zvezdica

  • *
    • Prispevkov: 205
    • Točke: 2
  • Kennel Antreyas Angel-BC
Odgovori #11 : 28 Februar 2006, 16:58:22
Učitno je ta tvoja psička zelo živahna, svetujem ti , da jo čim bolje zaposliš, da ji ne bodo hodile neumnosti po glavi. Pojdi na dolge sprehode in med sprehodom se igraj z njo zato, da se bo malo umirila, čim te začne grist po roki ji umakni roko in reč FUJ, če te še vedno grize se nehaj igrat z njo in jo ignoriraj in to tako, da se narediš, da je ni, ne gledaš za njo kje je, ne gledaš jo v uči, skratka za tebe takrat ne obstaja. Ko se pa malo umiri jo lepo pohvali in ne preveč z živahnim glasom ampak umirjenim glasom in to velikokrat ponovi. Vendar uspeha ne boš dosegla kar čez noč. Zavedati se moraš, da je psička še mlada  in da imata še veliko časa za učenje, vendar z učenjem moraš začeti že sedaj . Odsvetovala bi pa grobo učenje, ker takrat lahko postane še bolj trmasta ali se te pa  začne bati, saj verjetno nočeš psa, ki bo počepnil od strahu, ko boš prišla k njemu, zavedat se moraš, da je mlad pes, kot otrok, ki ga moraš učit postopoma in z veliko potrpežljivosti.

Svetujem ti, da greš v šolo igralnih uric kjer ti bodo še bolje svetovali.
lp

Antreyas Angel - Border Collie
http://www.freewebs.com/anateja