Uši in gnide

bolha · 10685

bolha

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 25
  • Če jih ne prepričaš, jih zmedi.
: 31 Julij 2007, 08:52:09
Zanima me naslednje. V začasno oskrbo sem dobila dolgodlakega mačkončka starega nekje 3 mesece, ki je imel uši. Dobil je Stronghold, ki je očitno uši pobil, vendar so mu na dlaki ostale sprijete gnide. Zanima me, če je ta Stronghold te gnide tudi pobil in kako naj jih spravim dol? Namreč s česanjem ne gre nič dol, bojim pa se, da se bojo te gnide razvile v uši, ampak ne vem koliko časa rabijo za to. Mogoče kdo ve, kako to poteka in kako naj postopam?

Lp


Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #1 : 31 Julij 2007, 09:10:39
Bolhica mačkona bo po vsej verjetnosti potrebno umiti še s šamponom proti ušem, pa še takrat se rado zgodi da gnide ne uniči, če s česanjem ne gre dol, potem bo treba dlakico postriči, vsaj konice kjer se gnide ponavadi skrijejo oz. pritrdijo.
Kolikor pa se spomnim iz pripovedovanja mame so gnide zelo trdožive in ponavadi se jih ne da odstranit drugače kot ročno >:(


bolha

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 25
  • Če jih ne prepričaš, jih zmedi.
Odgovori #2 : 31 Julij 2007, 10:02:46
 :D :D Mislim, da bi potem morala reveža pobriti, ker je poln teh gnid. Kolikor sem pogooglala, to niso iste uši kot te človeške in tudi ne grejo na človeka (hvala ne vem komu ;D). Nekateri preparati pobijajo uši, ampak ne vem, če tudi gnide, zato sem spraševala glede Strongholda. Glede razvojnega ciklusa imajo človeške uši 2-3 dni, za te "mačje" pa sem našla različne podatke, zato sprašujem o tem, če kdo ve. Če ne bo šlo drugače, se mi zdi najboljša možnost neki puder, ampak tudi za tega ne vem, če pobije gnide. Ima pa mali tako dolgo nežno dlakico, da ga je kot prvo nemogoče počesat, kot drugo pa se mi dozdeva, da bi mu lahko vse dlake ven populila. Rada bi mu (in meni ::)) prišparala mučenje s kopanjem in česanjem. Če so recimo že mrtve te gnide, kako grejo potem dol? Popadajo same ali jih je potrebno še vedno fizično odstraniti?

Lp


Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #3 : 31 Julij 2007, 10:32:33
Ne mislim da se boš morala dela lotiti kar ročno, mislim pa da se razvojni ciklus teh ušk ne razlikuje od človeških in če se še dobro spomnim ko mi je to nekdo razlagal praški uničijo samo že odrasle uši, medtem ko so gnide v bistvu jajčeca uši tako da če drugače ne bo šlo, boš na koncu z britjem zadovoljna ;) sej dlakica hitro zraste ;) Tako da veselo na obiranje, pa mogoče bi bilo dobro tudi prostor kjer se nahaja mali razkužit, ta gmazad je zelo trdoživa >:(


Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #4 : 31 Julij 2007, 12:51:06
Najboljše je (če res ne bi kopala) česanje z posebnim glavničkom za (sicer človeške) uši. Ponavadi se ga dobi zraven šampona, ki se ga kupi v lekarni. Če se dobi tudi tako, pa žal ne vem :-\. Bom pogledala, če se skriva še kje pri meni doma kakšen izpred parih let, ko sta mi mulca staknila ...
lp
T.

8)


bolha

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 25
  • Če jih ne prepričaš, jih zmedi.
Odgovori #5 : 01 Avgust 2007, 23:25:49
Nekaj sem raziskovala in prišla do tega. "Mačje" uši ne grejo na človeka in se ne prenašajo naokrog, razen z glavnikom oz. krtačo ali zelo tesnim stikom (ne skačejo z živali na žival, tako kot bolhe) in ne preživijo v okolju. Sta dve vrsti, ena ima za hrano kri živali, druga pa odmrle kožne celice. Stronghold in Frontline naj bi pobijala tudi uši, za gnide mi še zdaj ni uspelo ugotoviti, ker nimam doma nobenih navodil. Razvojni cikel gnide je 2-3 tedne, torej če ima mačka gor to sredstvo, jih bo pobilo, ko se bojo začele hraniti, zato se ni bati kakšne epidemije. ;D

Glede odstranjevanja teh gnid, še vedno ne vem kako, ker je mačkon tako živ, da komaj uspem pogledati dlako, kaj šele, da bi mi pustil česati z gostim glavnikom. Se ga pa tudi jaz spomnem (glavnika namreč) in zna zelo cukati. >:D Sem pa opazila, da je na dlaki zdaj tak bel kakor prhljaj, kar naj bi bile prazne jajčne lupine, tako da lahko predvidevam, da so se uške že izlegle in upam tudi pomrle.

Lp


Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #6 : 25 Avgust 2007, 16:14:17
Bolha kako pa zgledajo te uši? Podobni bolham samo ne skačejo, bolj lezejo? Mislim, da imamo tak primer,...
lp
T.

8)


bolha

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 25
  • Če jih ne prepričaš, jih zmedi.
Odgovori #7 : 25 Avgust 2007, 16:54:27
Mislim, da so manjše od bolh in ja lezejo, ne skačejo. Nisem jih še vidla, ker je prišel že tretiran k meni, potem so samo gnidice ostale. Stronghold. ;D

Lp


Tecka

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.352
    • Točke: 17
  • večinoma blond
Odgovori #8 : 25 Avgust 2007, 17:25:43
Smo premajhni :-\. Se bomo kar Frontline sprayem lotili ... Upam, da bo šlo :-\
lp
T.

8)


bolha

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 25
  • Če jih ne prepričaš, jih zmedi.

evydea

  • *
    • Prispevkov: 213
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 28 Maj 2011, 16:29:39
To je sicer stara tema, ampak verjetno za marsikoga še vedno aktualna.

Jaz imam enak problem kot bolha. Kako spravit dol gnide z dlake?