Pomoč pri odločitvi

coolgirl · 4806

coolgirl

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
: 17 Julij 2011, 23:54:12
Lepo pozdravljeni!

Z fantom že nekaj časa razmišljama o nakupu kužka. Želima si enega majhnega "carteka". Sva pa se že odločila katere pasme so nama všeč oz med katerimi bi odločila.

Od kužka želima, da je obvladljiv, prijazen do otrok, zdravstveno neproblematičen.

Pasme so:
- Cotton de tulear
- Shi tzu
- Papillon
- Cavalier king charles španjel
- Yorkshire terier

Imava pa nekaj vprašanj in sicer kakšna je cena kužkov in predvsem izkušnje lastnikov oz ljudi ki poznajo te pasme.

Lahko tudi predlagate za kakšno podobno pasmo.

Hvala za kakršen koli odgovor.



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #1 : 18 Julij 2011, 07:34:49
tole so tako po videzu kot karakterju zelo različne pasme. isto tudi po zahtevah glede nege... pa kar jaz običajno rada omenjam, tudi glede puščanja dlak v stanovanju  :):):)

predlagam, da najdete lastnike, vzreditelje, se dogovorite za obiske in vidite prave pse v živo - pod prave mislim rodovniške iz kvalitetne vzreje, edino tako boste imeli res dober občutek kakšna pasma sploh je. ja je potrebno tudi nekaj prebrati, samo dokler ne srečaš pasme v živo si ne moreš vsega predstavljati. tako da če želite res ta pravega psa za sopotnika za naslednjih 15 let, potem je to pravi način.

Zraven bi jaz še dodala eno pasmo, kitajski goli pes, odlakana različica, nekaj več o pasmi si lahko preberete tukaj:
http://bionity.si/index.php?option=com_content&view=article&id=110%3Apowder-puff-odlakani-kitajski-goli-pes&catid=55%3Aall-about-cresteds&Itemid=74&lang=sl
Kitajčki so sicer zelo družinski psi, zelo navezani na lastnika, ne puščajo dlake, potrebujejo pa redno česanje ker imajo dolgo dlako. So lahko zelo aktivni ali pa ne, čisto odvisno od lastnika, njim je važno to da so zraven tam kjer ste vi. So pa tudi med majhnimi psi tja do 5 kg, atletske postave :)

In še to, čisto osebne izkušnje, psa oz pasmo je potrebno tudi izbrati na podlagi tega kako ste aktivni, kaj mislite z psom delati ter nenazadnje ali vam karakter psa ustreza.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2 : 18 Julij 2011, 13:16:38
Prijaznost do otrok-tu je važna zgodnje navajanje na otroke, ki so nežni do psa, mu dajejo priboljške, mečejo žogo in ga ne cukajo. Navadno je treba biti pazljiv in otroka vodit, da ni grob.
Obvladjivost-vzameta zlato sredino mladička, nikakor ne največjega pretepača in najbolj glasnega psa-ostalo je na vama, da vložita veliko, zares veliko časa v igro, vzgojo in usmirjanje psa. Govorim o urah dnevno.

Zdravje pa-najdita odgovornega vzreditelja, pozanimajta se o možnih zdravstvenih problemih pasme in najdita take ljudi, ki delajo vse smiselne in možne zdravstvene teste.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


ŠEPPER

  • *
    • Prispevkov: 97
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 18 Julij 2011, 22:05:44
predlagam, da najdete lastnike, vzreditelje, se dogovorite za obiske in vidite prave pse v živo - pod prave mislim rodovniške iz kvalitetne vzreje, edino tako boste imeli res dober občutek kakšna pasma sploh je. ja je potrebno tudi nekaj prebrati, samo dokler ne srečaš pasme v živo si ne moreš vsega predstavljati. tako da če želite res ta pravega psa za sopotnika za naslednjih 15 let, potem je to pravi način.

Se popolnoma strinjam z napisanim. Na forumu lahko navežeta stike z lastniki posamezne pasme, si v posamezni temi prebereta več o njih.
Ni pa debatiranje po forumu primeren način za izbiranje pasem, ker bosta naletela na več "vseznalcev" ki vaju bodo skušali prepričati v marsikaj in
vama vcepiti svoje ideje in prepričanja, če vama slednje ne bodo všeč pa vaju kaj kmalu označijo za neodgovorna, nespodobna...
Samo v opozorilo.

Vso srečo z iskanjem pravega pasjega sopotnika vama želim.

Lp, Tanja




coolgirl

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 19 Julij 2011, 00:51:46
Hvala vsem trem za odgovore.

Da naju na hitro opišem. Fant je bolj športni tip, tako, da se že veseli, da bo imel nekoga poleg pri sprehodih, teku oz kakšnih drugih aktivnostih. Jaz pa si želim nekaj za družbo. Razstavljanje nama ni preveč zanimivo, nama pa je všeč agility oz kaj podobnega.

@:botticelli
Sva gledala tudi kitajčka ampak nekako ni bilo prave kemije.

Sicer sva si o vsaki pasmi že dosti prebrala. Vsi ti kužki so res karakteristično in po izgledu različni. Vem tudi, da določeni rabijo dosti nege, obisk frizerja in podobno, ampak to sma predebatirala in nama ni v problem. Prav tako se zavedam, da bo kuža puščal dlako (pri starših imamo mačka, tako da poznam problematiko)

No dejansko je bilo tole bolj spraševanje o cenah rodovniških kužkov in mogoče kakšen nasvet.
Prav tako pa planirama obisk kakšnih psarn oz lastnikov teh kužkov, da se z njimi bolje spoznama, ker kužka ne kupiš samo zato ker zgleda luškan.



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #5 : 19 Julij 2011, 09:15:59
kot rečeno, najbolje da v živo spoznata pasme ki jih želite in se potem odločata. včasih te namreč preseneti in pol ko v živo vidiš vse se lahko kar premisliš .... recimo pri meni je bilo tako da sem vedno želela imeti Nemško dogo, pa sem bila ene 2-3x na obisku pri vzrediteljici, pa pol še pri enih znancih ki so tudi kupili dogo... no pa sem si dejansko premislila, čeprav mi je noro všeč pasma, ampak v toliko pogledih ne paše k mojemu življenjskemu stilu, da nima smisla.

pa veliko sreče pri izbiranju :)

glede cen, te so itak pri večini teh pasem v istem rangu, zna pa biti pri psih iste cene tudi velika razlika. tako da osebnos e vedno zanesem na občutek pri vzreditelju, na to kar vidim doma pri vzreditelju, kako ima svoje pse ter seveda ali imajo zdravstvene preglede potrebne za določeno pasmo (pa običajno imajo ta pravi vzreditleji več kot je samo nujno potrebno narejeno)... kar se tiče samih raznoraznih šampionatov iz razstav, pa nikoli ne gledam, ker absolutno žal danes niso merilo, vsako ščene je lahko šampion, žal... je zelo malo skupnega z kvaliteto in šampionati.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #6 : 19 Julij 2011, 10:53:01
Moj nasvet... Če sta se odločila za rodovniškega-ne razmišljajta o ceni. Najprej si pridita na čisto kakšne zdravstvene teste si želita od vzrediteljev, kakšen odnos, ukvarjanje z mladički.
Za cottone ti lahko mirno rečem, da okoli 1500 eur (sem ravno zadnjič videla enega na uršlji gori).

Opisi pasem niso ravno zlata vredni, res ne. Se dostikrat motijo, razen kakšne knjige dolgoletnega vzreditelja. Čim več druženja z lastniki na sprehodih, razstavah, obiski...spoznajta pasmo do obisti.



http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #7 : 19 Julij 2011, 11:03:07
uf to je pa kar cena... pri kitajčkih recimo 1500€ je že soliden razstavni pes. (seveda imaš tudi cene 2000€ in krepko čez, ampak cena ni vedno v korelaciji z kvaliteto). če gre za hišnega ljubljenčka so ta goli (ki so dražji), tam 1300, puffkoti (odlakani) pa 800-1000€ - govorim o psih za hišnega ljubljenčka, s temu primerno pogodbo.
je pa res da ene vzhodnajške države prodajajo tudi za to ceno, pa je kvaliteta vredna 300€ ali manj, je pa res da začetniku je zelo težko videti kaj je ok in kaj ne. tudi če je hišni ljubljenček mora biti podoben pasmi, če se odločiš za pasmo :)


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #8 : 19 Julij 2011, 11:07:31
Shih tzu - 800 do 1000 evr (čeprav je po mojem mnenju 1000 evr popolnoma pretirana cena za to, kar se dobi pri nas)



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 19 Julij 2011, 11:23:05
Kavalirčki so okoli 1000€, poznam pa eno psarno, kjer so 1200€. Pri nas, seveda.
Podatki so stari nekaj mesecev, stara mama se je zanimala...


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #10 : 19 Julij 2011, 11:25:51
mogoče ne bi bilo odveč premisliti tudi o za spoznanje večjem psu so trpežnejši in bolj primerni za družbo majhnim otrokom. Bolj kot jorkširec bi bil primeren avstralski svilnati terier, ki je podoben velikemu jorkšircu, je pa bistveno bolj trpežen in nima kakšnih posebnih zdravstvenih problemov, pa še nega je enostavnejša. kotončki so tudi zelo v redu, a je nega dlake zahtevna in pri nas so (vsaj do nedavnega bili) zelo dragi. zelo se obnesejo tudi vipeti, če so vam všeč. V stanovanju so nežni in mirni, zunaj so pa pravi športniki.
Kavalirčki so zdravstveno zelo zahtevna pasma.


MANDY

  • Gost
Odgovori #11 : 19 Julij 2011, 12:28:22
Glede na to kakšne pasme so vama všeč mogoče še Schapendos ? So odlakani, vendar nega  ni problem, radi so v družbi ljudi in živali.



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #12 : 19 Julij 2011, 12:39:32
Tako kot lanabela piše, zato sem vam jaz predlagala kitajskega golega psa - so tudi malo večji, so lahko zelo aktivni (npr. naši so vsi hribolazci in tudi 10 ur hribolazenja ni problem, so super tekači in športniki), ampak recimo so fuuuul prilagodljivi. če se lastniku kakšen dan ali dva ne da ven, bodo čisto zadovoljno ležali zraven na kavču :):):) edino je res da odlakani rabijo malo več nege, lahko pa postrižeš na super kratko frizurco (bom dala sliko v temo kitajski goli pes) in je super, dlaka absolutno ne izpada :)

Kavalirčki so res zadnje čase postali zelo popularni in na vsakem koraku srečujem mladičke, me pa res zanima kako je z zdravjem... vsaj kar sem na vzrejnem pregledu videla je vzreja pri nas na zelooo nizki ravni in glih vsak ki ima rodovniško psico bi vzrejal. tako da je treba tudi tukaj malo pogledati kako in kaj.


coolgirl

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 19 Julij 2011, 13:08:33
Uh kako ste se razpisali.

Vse možne predloge bova predebatirala, tako, da hvala za vsako idejo.





Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 19 Julij 2011, 13:13:53
Botticelli...kolikor sem se jaz pozimi seznanila s kavalirčki, je to zdravstveno zelo problematična pasma. Nekateri pravijo, da celo najbolj od vseh. Moraš biti pozoren na toliko dejavnikov, si res vzeti čas in naštudirati. Pri nas menda dobiš takšne s kar nekaj testi, ne vem pa katere se še dela v tujini, če se.
Kvazi vzrediteljev je tudi kar precej - rodovniških šteparjev :-\


coolgirl

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 19 Julij 2011, 13:20:03
Tole glede kavalirčkov je res dobro vedeti. In glede vzrediteljev tudi.



DOB

  • *
    • Prispevkov: 376
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 19 Julij 2011, 15:07:37
Glede zdravja si pri vsakem psu na boljšem kot pri kavalirju, o pasmi vem zelo malo, vem pa da so ena najbolj zdravstveno problematičnih pasem dandanes. Doleti jih lahko vse živo. In ja da ne govorimo o tem koliko legel je od določenih vzrediteljev vsak mesec. Zdravega kavalirja je danes res res težko dobiti.

Glede potrpežljivosti do otrok je pa odvisno od vsakega psa posebej, še bolj pa od otroka ker pes ni igrača. Na splošno pa sem mnenja da večji psi bolje prenašajo otroke, ti jih težje poškodujejo, predvsem pa jih ne tretirajo in matretirajo kot igrače, imajo nek rešpekt, kar pripomore k odnosu pes-otrok. Prijateljičina psica majhne pasme je že ugriznila otroka ker ji ni dal miru, moja psica (doberman) je pa že bežala od otroka ker se ji je zdel preveč živahen in ni vedela kaj bi z njim počela in kako bi se onadva igrala ::).

Ostale naštete stvari so pa tudi splošne, odvisno bolj od posameznega psa kot od pasme. Torej pri izbiri glejta predvsem povprečno življensko dobo, možne bolezni, nego, vajin življenjski stil in pri izbiri prosita za nasvet izkušenega kinologa ali vzreditelja. Ni vedno najboljša izbira tisti, ki prvi pride, je najbolj živahen in bi stalno pozornost ;).



Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 19 Julij 2011, 15:13:23
Sicer ne poznam toliko te pasme, ampak sosedje imajo Apenzellerja in so zelo zelo zadovoljni. Je njihov prvi pes, imajo otroke, so dokaj aktivni. In pes gre res povsod zraven. Imajo ga noter, do otrok je super, do drugih psov prav tako. Ne vem po kakšnem ključu so izbirali, ampak očitno so "zadeli". Pes tudi ni prevelik (psička je) in dokaj enostaven za nego. Zgolj primer ;)


Zumzum

  • *
    • Prispevkov: 133
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 19 Julij 2011, 17:15:12
Se popolnoma strinjam z napisanim. Na forumu lahko navežeta stike z lastniki posamezne pasme, si v posamezni temi prebereta več o njih.
Ni pa debatiranje po forumu primeren način za izbiranje pasem, ker bosta naletela na več "vseznalcev" ki vaju bodo skušali prepričati v marsikaj in
vama vcepiti svoje ideje in prepričanja, če vama slednje ne bodo všeč pa vaju kaj kmalu označijo za neodgovorna, nespodobna...
Samo v opozorilo.

Vso srečo z iskanjem pravega pasjega sopotnika vama želim.

Lp, Tanja


Kot bi mi brala misli  :D
Se popolnoma strinjam!

LP, Tanja  ;)


htttp://www.sky-lab.si