pes, plaza in zakonodaja

tamyeat · 37036

tamyeat

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
: 19 Julij 2011, 20:58:38
Mene bi res zanimal kaksna je zakonodaja v sloveniji..kar se tice psa..plaze...in dostopa do morja...

kaj me je zmotilo: V Izoli so pred kratkim postavili table ki oznacujejo da ima pes prepovedan vstop...na delu obale...kjer pravzaprav sploh ni kopalisce...ni wcjev...ni resevalcev iz vode...ni tusov...sami preprosti kamnji...zakaj? sosedom ni vsec da se tam ljudje kopajo z psi
A imajo te table sploh kaksno zakonsko podlago...ali jih res lahko vrstijo kjer hocejo sam ker nekaterim ljudem...ne gre v nos...kaksne so pravice nas pasjih ljubiteljev??..jaz razumem na urejenih plazah...ma na preprostem koscku obale...med ostalim ob dveh velikih bolj urejenih kopaliscih...

Naj bolj smesno...na velikem "urejenem" (ni resevalca in vode...ma so wcji in tusi) kopaliscu (svetilnik v izoli)..ki je oddaljen od tega dela kakih 300/400m...pa pes..ce je vezan...lahko gre...ma ni to absurdno??

a ni morje od nas vseh?



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #1 : 19 Julij 2011, 23:39:32
Citiraj
a ni morje od nas vseh?

mogoče na kakšni kubi, tule pa imamo privatno in javno lastnino, na slednji se te table postavijo z občinskim odlokom in jih lahko izvršujejo tako redarji kot policisti;

Citiraj
...kaksne so pravice nas pasjih ljubiteljev?

zakaj meniš , da imaš z lastjo psa posebne pravice ? gre za osebno odločitev ki ni stvar skupnosti, sicer pa malo prebrskaj , je veliko govora o plažah namenjenih prav psom

http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=11355.0

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 21 Julij 2011, 18:12:21
zakaj meniš , da imaš z lastjo psa posebne pravice ?
Saj ne posebne pravice, ampak vsaj enake kot vsi ostali, kar je med drugim tudi prost dostop do vode, kar je, če se ne motim, še vedno v enem zakonu? ???

Je pa res, da če se psi po zakonodaji tretirajo kot predmet, je to za jemat tako, kot imaš tudi z npr. motornimi vozili prepoved dostopa do...

.. ne glede na vse, gre za odločitve, ki jih sprejemajo občine in v tem primeru ne bi bilo slabo pritisnit na turistične agencije in tudi samo občino, s kakšnimi argumenti.. npr. da s takimi absurdnimi prepovedmi odvračajo turiste, ki imajo pse, kar pomeni manj denarja v občinski proračun...



Agava

  • *
    • Prispevkov: 190
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 21 Julij 2011, 22:04:13
Mah, tole s prepovedjo dostopa do morja, če imaš psa, mene jezi že 14 dni. Ja, se strinjam, katastrofa. Kar je meni še bolj absurdno, je pa to, da recimo s psom v ene kampe smeš, če si njihov gost, torej če plačaš nočitev (in seveda dodatek za psa), če pa si enodnveni obiskovalec, potem pa kuža ne sme v kamp. Dotično to pravilo imajo v kampu v Ankaranu. Saj še nekako razumem, da pes recimo ni zaželjen na vsaki urejeni plaži, v kampu, ampak zakaj dvojno merilo?
No, sicer pa namakanje kosmatincem ni dovoljeno tudi v Bohinjskem jezeru...



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #4 : 21 Julij 2011, 22:28:38
Citiraj
ampak vsaj enake kot vsi ostali,

pes kakopak ne more imeti enakih pravic kot človek, sama imaš neomejen dostop do javnih krajev.

verjeli ali ne, so ljudje ki ne marajo psov, nekateri bi rad mir na plaži , so ljudje ki so se obudili psa in bi ga sedaj kot kvazi polnopravnega člana družbe vlačili povsod od pokopališč, gostiln do bazenov. Žal, spoštovati je potrebno tudi želje celotne skupnosti in to pač takšni občinski odloki predstavljajo. Koliko izgubljenih turistov takšne prepovedi prinašajo pa je tudi relativno, te bi presenetilo koliko ljudi ne mara psov po kopališčih

Citiraj
No, sicer pa namakanje kosmatincem ni dovoljeno tudi v Bohinjskem jezeru...

ne povsod, res pa je, da ni tko lagodno psa peljati dlje na mesto , ki prepovedi nima

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #5 : 21 Julij 2011, 22:37:29

No, sicer pa namakanje kosmatincem ni dovoljeno tudi v Bohinjskem jezeru...

Kjer se lahko čisto mirno namakajo krave iz bližnjih pašnikov. >:(

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #6 : 21 Julij 2011, 22:38:15
No, sicer pa namakanje kosmatincem ni dovoljeno tudi v Bohinjskem jezeru...

Tole NE DRŽI! Pred dnevi je bila debata o tem na Radiu 1, zaradi ene poslušalke, ki je izpostavila ta problem. Občina pravi, da je to določba TNP-ja TNP pa pravi, da oni kopanja v jezeru ne prepovedujejo, samo psi morajo biti na povodcu. Okolico jezera nadzorujejo TNP-jevci, ki vam torej kazni ne smejo napisat, redarji, pa tega itak nimajo čez in niti niso vedeli za kaj se gre in da kakšna prepoved sploh obstaja >:D ::) Tablo prepoved kopanja je postavila občina, vendar kot rečeno ni nikogar, ki bi to nadzoroval oz. vam za kopanje izdal kazen.  :P  Tako da v bohinju se pasje riti lahko mirno namočijo  ;)



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #7 : 21 Julij 2011, 23:07:44
Citiraj
Kjer se lahko čisto mirno namakajo krave iz bližnjih pašnikov

se tudi divjad v naravnih rezervatih, kjer pa je kopanje dvo ali štirinožcev prepovedano

Sam s kopanjem nimam težav, le malo prilagoditi se je potrebno dejstvu da imam psa zraven, marsikje prepovedi veljajo samo za časa turistične sezone (Hrvaška)

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #8 : 21 Julij 2011, 23:23:10
Malo prilagoditi?????

Prej blazno fejst, pa še tam ti znajo težit. Iščeš čim bolj oddaljeno območje, nikjer nikogar, nobenega znaka, kar naenkrat se pojavi nekdo, ki trdi, da se psi ne smejo kopat etc in ti pokvari dan, ter užitek. In to samo zaradi bedastega razloga, da on ne mara psov.

Nikjer pri nas pa ni plaže, ki bi bila namenjena zgolj in samo ljudem s psi. Če prepovedujejo plavanje psov na urejenih plažah, potem naj še izrecno dovolijo pse na neurejenih plažah (morju in ob jezerih etc).
Mam počasi že zadosti ljudi, ki se spotikajo ob tem, da psi plavajo v istem morju, jezeru kot oni. Kot, da so oni čisti, s tono mejkapa, krem, švica in še kake umazanije. In težijo iz prve (sredi goščavja, kjer se ljudje ne kopajo).

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 22 Julij 2011, 08:52:31
verjeli ali ne, so ljudje ki ne marajo psov, nekateri bi rad mir na plaži , ..
Verjel ali ne, tudi jaz imam rada mir na plaži, zato ne hodim na plaže, kjer so ljudje nagneteni kot sardine in kjer je kup vreščečih otrok (pa prosim ne se spet obesit na besedo otrok - ampak vreščečim se res rajši izognem, če se le da.. prav tako kot tudi za vsako malenkost bevskajočim cuckom).

In do neke mere sprejemam prepovedi da se psov ne vlači prav vsepovsod, čeprav bi mi bilo ljubše, če bi se jih lahko.. ampak recimo da razumem..

Ampak v tej temi je govora o
Citiraj
...delu obale...kjer pravzaprav sploh ni kopalisce...
  ;)

Koliko izgubljenih turistov takšne prepovedi prinašajo pa je tudi relativno, te bi presenetilo koliko ljudi ne mara psov po kopališčih
Ne, ne bi me presenetilo, vem pa da kakšen pes tam, kjer ni kopališče, ne odžene teh ljudi, medtem ko absolutna prepoved odžene turiste s psi.



Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 22 Julij 2011, 09:15:50
mogoče na kakšni kubi, tule pa imamo privatno in javno lastnino, na slednji se te table postavijo z občinskim odlokom in jih lahko izvršujejo tako redarji kot policisti;

zakaj meniš , da imaš z lastjo psa posebne pravice ? gre za osebno odločitev ki ni stvar skupnosti, sicer pa malo prebrskaj , je veliko govora o plažah namenjenih prav psom

http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=11355.0

Davor se ti ne zdi, da z lastništvom psa sicer ne pridobiš posebnih pravic, da pa ohraniš vse ostale? Dokler plačujem tej skupnosti enako vse prispevke, ki jih plačujejo nelastniki psov, imam s psom ali brez enake pravice, poskrbet pa moram, da s svojim psom ne ogrožam drugih pripadnikov skupnosti. Imam pa še vedno pravico do uporabe istih površin, razen tistih, katerih uporabo mi prepovedujejo občinski odloki (je pač treba pazit kako volit, kaj čmo).
Bi znalo držat, da se odloki o prepovedih pojavljajo zaradi neodgovornih lastnikov psov, kljub temu pa se mi ne zdi sprejemljivo kar tako "in general" prepovedat lastnikom psov uporabo površin, za katere plačujemo enake prispevke kot nelastniki psov. Lastniki in nelastniki psov imamo enake pravice, prvi pa imamo nekaj več dolžnosti in odgovornosti. S preveliko toleranco do omejevanja pravic prvim smo na najboljši poti, da kmalu ne bo več tako. Z malo zdrave pameti in upoštevanjem pravic drugih ne bi rabili odlokov o prepovedih. Meni je povsem logično, da ne grem s psom na otroško igrišče, ni mi pa logično da se moj pes ne bi smel kopat v morju. To, da se izogibam mestom, kjer je veliko ljudi, je pa pač moja osebna izbira.

Morje je še vedno morsko javno dobro

Zakon o vodah:
38. člen
(omejitve, povezane s splošno rabo)

(1) Lastnik ali drug posestnik vodnega, priobalnega ali drugega zemljišča mora dopustiti vsakomur neškodljiv prehod čez svoje zemljišče do vodnega ali morskega dobra, ter dopustiti splošno rabo vodnega ali morskega dobra, razen, če je na vodnem, priobalnem ali drugem zemljišču zgrajen objekt iz 5., 6. in 7. točke prejšnjega člena.

(2) Raba priobalnega zemljišča, ki je neposredno povezana s splošno rabo (zadrževanje na priobalnem zemljišču in odlaganje predmetov za kopanje, potapljanje, drsanje, plovbo in podobno), je dovoljena, če se lastniku ali drugemu posestniku priobalnega zemljišča s takšno rabo ne povzroča škoda.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 22 Julij 2011, 09:37:14
verjeli ali ne, so ljudje ki ne marajo psov, nekateri bi rad mir na plaži , so ljudje ki so se obudili psa in bi ga sedaj kot kvazi polnopravnega člana družbe vlačili povsod od pokopališč, gostiln do bazenov. Žal, spoštovati je potrebno tudi želje celotne skupnosti in to pač takšni občinski odloki predstavljajo. Koliko izgubljenih turistov takšne prepovedi prinašajo pa je tudi relativno, te bi presenetilo koliko ljudi ne mara psov po kopališčih


Eh, še tole - verjel ali ne, so ljudje, ki bi radi imeli mir na plaži in jim ne paše če okoli njih skače kopica vreščečič otrok, pa to nima nobene zveze z marati jih ali ne. Mene motijo nevzgojeni psi enako kot nevzgojeni vreščeči otroci na plaži, pa imam sicer rada ene in druge.
Glede na to, da živim v turističnem mestu pa vidim tele goste zelo od blizu in mislim, da ne bi bilo prav nobene škode, če jih precejšen del ne bi bilo sem in da bi znala bit večja korist, če bi bili tisti s psi bolj dobrodošli. Mislim celo, da bi tako prišlo sem celo več dobrih gostov.
Pa še nekaj ne pozabit - skupnost smo vsi in ne le nelastniki psov ali pa tisti, ki bi lastnikom želeli omejit njihove pravice. Torej je treba sprejemat odloke tako, da v resnici služijo interesu celotne skupnosti. Diskriminacija je namreč pri nas prepovedana.

Ne, ne bi me presenetilo, vem pa da kakšen pes tam, kjer ni kopališče, ne odžene teh ljudi, medtem ko absolutna prepoved odžene turiste s psi.
In tujci, ki na dopust vzamejo psa, so običajno dobri gostje (beri zapravijo več in se tudi sicer obnašajo kot gostje)

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #12 : 22 Julij 2011, 10:16:13
Citiraj
Dokler plačujem tej skupnosti enako vse prispevke, ki jih plačujejo nelastniki psov, imam s psom ali brez enake pravice

Da tole ne drži so dokaz razni dodatni komunalni prispevki, ki jih v stanovanjih plačujejo lastniki psov, pravico da lahko imaš tam psa torej moraš plačati
Iz vidika občine je pasja populacija dodatna obremenitev javnih površin ali celo ovira in kot rečeno pravice imaš ti in ne tvoj pes. Iz vidika zakonodaje, gre več ali manj za predmet

Citiraj
Morje je še vedno morsko javno dobro

bom te člene uporabil naslednjič, ko bom moral plačati vstopnino za plažo ;D

Citiraj
enako kot nevzgojeni vreščeči otroci

otroci so družbeno dobro, z njimi ima dolgoročno skupnost neposredne koristi, ti bodo plačeval davke in prispevke in če so turisti iz EU verjetno tud miljarde pomoči za naše pufe..
Pes oz last psa za družbo  (razen zadovoljnega posameznika- lastnika) nima nobene koristi, z izjemo določenih delovnih posv,. in psi spremljevalci pri nas lahko gredo na vse javne površine če se ne motim 

Kar se pa tiče diskriminacije, omejitev in prepovedi vstopa psov ni slovenska pogruntavščina, je več ali manj praksa celotne evrope,  dve leti nazaj sem se kvečjemu čudil da napram tujine teh tabel ni bilo toliko za opazit;
se pa strinjam, da bi ob tem morala občina zagotovini tudi površine, ki so psom namenjene, nekje v razmerju lastnikov psov v občini in obiskovalcev

 


When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #13 : 22 Julij 2011, 10:31:30
Citiraj
vem pa da kakšen pes tam, kjer ni kopališče,

sam smatram, da  te prepovedi veljajo bolj ali manj za kopališča, če pa psa spehajam z povodcem pač po obali pa mi bodo morali dokazati da kršim bilokaj; če dobiš kazen , še ne pomeni da nimaš možnosti ugovora

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 22 Julij 2011, 10:47:45
Kar se pa tiče diskriminacije, omejitev in prepovedi vstopa psov ni slovenska pogruntavščina, je več ali manj praksa celotne evrope,  dve leti nazaj sem se kvečjemu čudil da napram tujine teh tabel ni bilo toliko za opazit;
Odvisno v katero tujo državo gledaš. Nemčija ima npr. to zelo dobro urejeno, s psi smeš marsikam, celo dobrodošli so tudi v veliko restavracijah, v povprečju pa so za tam, kamor jih ne spustijo, poskrbeli za nadomestila  ;)

V Italiji so psi na večini javnih, urejenih plaž prepovedani, ampak tudi tam imajo potem urejene posebne plaže pa prav za pse - spet nadomestilo  ;)

Katere tuje države si pa ti imel v mislih?



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #15 : 22 Julij 2011, 10:51:43
Prej blazno fejst, pa še tam ti znajo težit. Iščeš čim bolj oddaljeno območje, nikjer nikogar, nobenega znaka, kar naenkrat se pojavi nekdo, ki trdi, da se psi ne smejo kopat etc in ti pokvari dan, ter užitek.

Čez eno uho noter čez drugo ven, pa ti nihče ne more dneva pokvarit  :)



Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 22 Julij 2011, 10:56:10
Da tole ne drži so dokaz razni dodatni komunalni prispevki, ki jih v stanovanjih plačujejo lastniki psov, pravico da lahko imaš tam psa torej moraš plačati
Iz vidika občine je pasja populacija dodatna obremenitev javnih površin ali celo ovira in kot rečeno pravice imaš ti in ne tvoj pes. Iz vidika zakonodaje, gre več ali manj za predmet


Torej lastniki psov plačujejo (plačujemo) celo več, imeli pa bi manj pravic? Tale logika ni najbolj logična.
Če nisi opazil jaz tule ne govorim o pravicah mojega psa (ki jih ima ne glede na to, kako komu to ni všeč), ampak o moji pravici do uporabe javnih površin - tistih, katerih uporabe se ne da omejiti. Ne borim se za volilno pravico svojega psa ali kaj podobnega (ne vem zakaj pravice psov v tole mešaš), "borim" se za svoje pravice, ki mi jih zaradi psa pač ni mogoče omejiti.
Moj otrok ni nikakršno družbeno dobro, je moj otrok! Davkoplačevalka/gost/turist/plačnik računov... pa sem jaz (in ostali odrasli na plaži recimo). Imam popolnoma enako pravico do miru pred vreščečimi otroci kot jo ima tvoja preferirana skupina skupnosti pred psi. Oz. povedano drugače - tudi gostje, ki se hočejo naužiti miru, se bodo obrnili in odšli drugam, če jim vreščeči otroci ne bodo po volji.

V bistvu pa z malo tolerance ni treba da se obrnejo in grejo drugam niti eni, niti drugi. Bo dovolj zase ne pričakovat več pravic, kot jih imajo drugi. Če pa se obrne in gre stran kdo, ki se ima za bolj vrednega pripadnika skupnosti z več pravicami ali meni, da ima družba od njega več koristi kot od mene, pa tudi ne bo nič narobe.

Btw., če se odpeljem v trgovino nekaj km naprej do Italije, se lahko po trgovini sprehodim s psom, in še nekaj kilometrov naprej je plaža za pse. ;)

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 22 Julij 2011, 11:02:25
Pes oz last psa za družbo  (razen zadovoljnega posameznika- lastnika) nima nobene koristi, z izjemo določenih delovnih posv,. in psi spremljevalci pri nas lahko gredo na vse javne površine če se ne motim 

Eh ustreliš kakšno tako, da sploh ne dojamem takoj... lastniki psov so za družbo veliko bolj koristni kot nelastniki psov. V proračune držav se namreč stekajo miljoni evrov, ki jih zaradi svojega zadovoljstva (lastništva psa torej) porabimo lastniki psov. Zamisli se koliko ljudi preživi dobosedno izključno zaradi lastnikov psov - povedano drugače, lastniki psov zagotavljamo preživetje na tisoče ljudem in v državne blagajne posredno prispevamo veliko več denarja kot nelastniki. Torej smo za družbo bolj koristni.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #18 : 22 Julij 2011, 11:11:10
Citiraj
Katere tuje države si pa ti imel v mislih?  

Hrvati nimajo nič kaj manj rigidnih prepovedi kot mi in občutno več obale za nadomestila; kot rečeno obregnil sem sem ob stališče, "imam psa, torej mi je od boga dana pravica da ga vlačim povsod kjer lahko grem sama"; gre za obojestransko spoštovanje.
Psa imam večinoma vedno s seboj , v gostilni, restavraciji ali na plaži, pač  se prej pozanim ali vprašam lastnika / osebje in če je odgovor da psov ne dovolijo to spoštujem in se ne p!"%im, češ diskriminacija... ampak grem  tja , kjer ga lahko imam

Last psa vsekakor ne jemljem kot samoumevno družbeno pravico,

Citiraj
astniki psov so za družbo veliko bolj koristni kot nelastniki psov. 

Hišna žival je ekonomsko gledano luksuzna dobrina, nič več nič manj; prinese nekaj kapitala , tako ga avtomobilska industrija, ampak slednji se vrne v obliki cest, organov nadzora, ostale prometne infastrukture in obemenitve okolja; trditi da lastniki prispevajo več je tako blesava kot da bi trdil da ker imam doma harlija ergo imam pravico kršiti omejitve hitrosti, ker državi prinašam več denarja ?

Citiraj
se lahko po trgovini sprehodim s psom,

pravtako lahko v avstrijskih kavarnah kadiš...tle gre za večno vprašanje osebnih pravic tistih , ki so omislijo določeno zadevo in pričakujeo toleranco skupnost, Pač slednja očitno to ni, ostane pa vam dvoje a) kršiš prepovedi / zakondajo in sprejmeš posledice
in b) civilne inciative , za odstranitev teh prepovedi, kako mlačen odziv je skupnosti sploh ko se gre za pasje polemike verjetno poznaš sama

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


aleshor

  • *
    • Prispevkov: 361
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 22 Julij 2011, 11:17:45
Zato pa grem raje v Italijo, 2 minuti vožnje od slovenske meje na pasjo plažo :)


bom te člene uporabil naslednjič, ko bom moral plačati vstopnino za plažo ;D


Kdaj si pa v Sloveniji nazadnje plačal dostop do plaže? In kje?


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #20 : 22 Julij 2011, 11:19:40
Zato pa grem raje v Italijo, 2 minuti vožnje od slovenske meje na pasjo plažo :)

Kdaj si pa v Sloveniji nazadnje plačal dostop do plaže? In kje?

izvoljo, seveda ciljam tudi nad uporabo plaže in morja "ki je last nas vseh"

http://new.obala.net/obala/katere-plaze-so-placljive-54141/clanek

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


aleshor

  • *
    • Prispevkov: 361
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 22 Julij 2011, 11:29:41
Pomoje nebi smeli kasirat.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #22 : 22 Julij 2011, 11:41:50
javno dobro je relikt določene ideologije preteklosti, ki je izhajala iz kolektivne lastnine in kot tak ga drugje na zahodu ne poznajo, to kar se danes imenuje izjema je zgolj vprašanje časa, da bo postala stalnica
Sedaj ali se s tem strinjam ali ne..iz vidika lastnika gozda in kaj raja počne z Pohorjem je to mogoče dobra stvar, plačljive obale so ponavadi bolje urejene in prinesejo konkurenco  (ergo kopališča za pse)

in da, tudi uporaba morja se plačuje državi

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 22 Julij 2011, 11:46:41
Davor ne mešaj stvari. Kje sem pa jaz napisala kaj o privici do kršitve zakonov? Tebi se zdi, da mi lahko omejuješ pravice, ker sem lastnik psa, meni pa se to zdi nesprejemljivo. Na javnih krajih in drugih površinah, ki niso v moji lasti, moram poskrbet, da lahko pod enakimi pogoji te iste površine uporabljajo tudi drugi in tudi tisti, ki se bojijo psov. Če kam ne morem s psom, pa bi tja šla ali moram it, me pes počaka v avtu ali doma, sicer pa me tam ni. Jaz s tem nimam problemov, gre za splošno omejevanje pravic, kar se mi niti slučajno ne zdi sprejemljivo.

Ko si že ravno omenil primerjavo z avtom - znana so pravila, zaradi katerih lahko ceste uporabljamo vsi pod enakimi pogoji, ne glede na konje v motorju. kršitev je sankcionirana za vse enako. Imamo tudi pravila, ki določajo vedenje v javnosti in uporabo javnih površin in javnega dobra, in to naj bi bilo za vse pod enakimi pogoji. Za kršitev so predvidene sankcije. Simple as that. Ne vem zakaj je potrebno omejevati pravice lastnikov psov? Ker preko davkov plačamo v proračun več kot nelastniki?

Pomoje nebi smeli kasirat.
Načeloma morja res ne in kjer so se pritoževali na inšpekcijske službe so, kolikor je znano meni, s pritožbami uspeli. Lahko se zaračuna uporaba infrastrukture. Nekoliko drugače je v kampih.

P.S. ma dej Davor ne blodi. Kaj ima pa javno dobro z ideologijo? Imamo veljavne zakone, in dokler jih imamo je prav vseeno, kaj poznajo na zahodu (ali vzhodu, ali severu ali jugu in vseh vmesnih straneh neba). Čas pa vedno prinese kar prinese.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #24 : 22 Julij 2011, 11:47:53
Lahko kasirajo,če je plaža urejena.S tem mislim,da dobiš za plačilo tudi nekaj od njih.Pred leti sva bila z možem na dopustu na italijaski obali.Plaža,ki sva si jo izbrala za kopanje je bila plačljiva.Plačala sva uporabo za 1 teden.V zameno za to sva dobila dva ležalnika,mizo in senčnik,plaža je imela svojega kopališkega mojstra in "varuške"za otroke.Starši z otroci so ob prihodu prepustili otroke varuškam,ki so organizirali razne otroške igrice,jih učili plavati in se igrali z njimi.Se mi je dopadlo,ker so tudi starši imeli nekaj od dopusta in niso rabili cel dan letet za svojimi otroci.
Tjaša



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #25 : 22 Julij 2011, 11:54:05
aleshor Fido Lido je plačljivo ne ?


When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #26 : 22 Julij 2011, 11:54:18
Izjemoma lahko upravljalci plaž pridobijo dovljenje za izvajanje dejavnosti kopališča in tako plažo zaračunajo.
Kar v končni fazi sploh ne moti, ker je potem tam praviloma poskrbljeno za sanitarije, tuše, ....

Je pa dostop do morja javno dobro povsod in ni zgolj relikt določene ideologije preteklosti  ;)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #27 : 22 Julij 2011, 12:10:22
Imamo smiselne prepovedi, kjer je prepovedano tisto, kar je škodljivo (za ljudi ali za okolje) in imamo nesmiselne prepovedi, ki jih postavljajo samo zato, ker jih lahko. Bolj ko se kopičijo nesmiselne prepovedi (tudi take malenkosti kot je dostop do morja s psom na neurejenih področjih) bolj je taka država neprijazna in neprijetna za bivanje - in manj ljudje prepovedi spoštujejo. Ko ta neprijatnost in neprijaznost preseže neko določeno točko, turisti v tja ne hodijo več, ljudje (ki si to lahko privoščijo, in to so tsti, ki so za družbo najbolj koristni) se izseljujejo, raja pa trpi, dokler ji ni dovolj in se ne upre. Tako to gre.

In mimogrede - deliti pravice glede na to, koliko je kdo družbeno koristen je nezaslišano.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #28 : 22 Julij 2011, 12:11:20
Citiraj
Tebi se zdi, da mi lahko omejuješ pravice, ker sem lastnik psa, meni pa se to zdi nesprejemljiv


bolj gre za to, da sama smatraš da je neomejeno gibanje po javnih površinah tvoja pravica pa imela psa ali ne, sam smatram da v trenutku ko vodimo psa v javnosti se razmerje odgovornosti spremeni, zaradi psa smo izpostavljeni drugačnim pravicam.
Razlogov je nekaj in da del tega je tudi verjetnost neodgovornih lastnikov psov

Gre spet za tisti klasičen boj z mlinom na veter značilen v takšnih temah "osebnih pravic" tle : pravila igre so jasna kot je zakonodaja, sam sem povedal kako je in zakaj, table so vam vidne vsem ko ste na obali, pa tle jamrali še toliko o diskriminacijah te ne bodo izginile

Pač al se prilagodiš al pa plačuješ (al pa upaš na revolucijo :D); meni osebno ni težavno se peljati par milj dlje in poskrbeti tudi za psa,  sem vzel to v zakup ko sem se za žvau odločil. tule pa se pričakuje, da ker ste si omislil psa se bo sedaj vsa skupnost pokakala.
malo morgen


When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 22 Julij 2011, 12:18:08
Hrvati nimajo nič kaj manj rigidnih prepovedi kot mi in občutno več obale za nadomestila;

Ne vem, če tole ravno drži. Imajo plaže, ki so namenjene izključno samo ljudem se pa najde tudi veliko plaž namenjenih psom samo malo je treba pogledati ;) Letos smo šli na kratek oddih do Rovinja v kamp, ki kar solidno poskrbi tudi za dopustnike, ki imajo s seboj psa (ali celo 4 v našem primeru :D).

Ena izmed pasjih plaž je zgledala takole (mi smo se vedno kopali na tej, nekateri so imeli pse povsod pa tudi ni nihče nič rekel):




Imajo pa izven kampa tudi neograjen prostor (nekaj 10m stran od obale) namenjen prostemu letanju psov brez vrvice :o :o Sicer je časovno omejeno kdaj je lahko pes tam prosto spuščen ampak jaz sem bila res prijetno presenečena, da to obstaja :o





Lp


Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu